derzoek moet d of niet bouwen Vlaardings xprobleemgebied 1 -• v Commissie voor Maat- schappelijk Werk j vergadert SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 4 MAART 1972 -VJaaraingKn i dingen na 197$ het bordje „vol" bij de gemeentegrens plaatsen? Afgezien van de realisering van de laatste woonwijk, de Broekpolder, omdat het onverantwoord is nog meer mensen te huisvesten in dit van stank en lawaai bezwangerde deel van de Randstad? Of zullen er rond dat jaartal voldoende garanties zijn geschapen, dat een verdere verpesting van het woon- en leefklimaat niet zal plaatshebben, integendeel: zal afnemen? En het bou wen in de Broekpolder uit milieu hygiënisch oogpunt toch een verantwoorde zaak zal zijn? jk/. Vlaardingen zal het in de loop van het volgend jaar weten. Verwacht wordt dat dan - de studies zullen zijn in voltooid, die thans in op- - dracht van het gemeente bestuur van Vlaardingen worden verricht met be- trekking tot de geluidshin der en de luchtverontreïni- nH ging- Het onderzoek is in i handen van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Tot voor kort twylelde niemand eraan dat de afronding van de stad Vlaardingen zou worden gevormd door een volgebouw de Broekpolder, een 394 hecta re omvattend gebied, waar de braakliggende grond al jaren- lang wordt opgespoten met Rotterdamse havenspecie. f. Dit sluitstuk - van de -stedelijke w ontwikkeling zou huisvesting moeten bieden aan twintig- tot vijfentwinigduizend mensen. Het aantal inwoners van Vlaar- dingen omvat thans ruim ot' 82.000 zielen, een aantal dat naar schatting zal toenemen tot 95.000 als ook het plan Ho- ly-Noord zal zijn uitgevoerd. 'V Die Vlaardihgse Holy-wijk zal naar verwachting rond 1976 zijn voltooid. LATE NOTA Enkele weken geleden publi ceerde het gemeentebestuur van Vlaardingen de Nota inza ke de ontwikkeling van de ge meente Vlaardingen. In de inleiding wordt de nota al* dus gemotiveerd: „Deze nota is ontstaan uit de behoefte om de verdere ontwikkeling van de gemeente Vlaardingen aan V' een nader onderzoek te onder werpen. Gezien het steeds groter wor dende pakket van vraagstuk ken dat in de huidige samen- leving naar voren komt, ach* v ten wij het noodzakelijk dat :c,j- voor de ontwikkeling van onze j,-;; gemeente een programma ia; wordt opgesteld waaruit een visie wordt verkregen opde ■ja^ structuur van de gemeente L» wanneer deze voltooid zal Weffioucfer M. Moo// onverstandig zijn". Een nogal late behoef te. TWIJFEL ïn deze nota komt voor het eerst de gemeentelijke twijfel in de openbaarheid met betrekking tot de bestemming van de Broekpolder als woonwijk. Ten behoeve van ëen beslis- door Cor van Groningen sing over de bestemming van de Broekpolder zal een onder zoek worden Ingesteld met be trekking tot de milieuhygië ne", aldus wordt meegedeeld. Na de mededeling dat er in dit verband door Rijnmond me tingen zullen worden verricht betreffende de geluidshinder, zegt het college van burge meester en wethouders ver der: „In verwachting dat de luchtverontreiniging in de ko mende jaren door te nemen maatregelen zal worden te ruggedrongen, koesteren wij de hoop, dat de Broekpolder als woonwijk zal worden ge realiseerd". Daarvoor worden drie argumen ten aangedragen, die welis waar nïet helemaal terzijde te schuiven zijn, maar die bij de beantwoording van de vraag of het verantwoord is de wijk te bouwen, toch geen doorslag gevend accent behoren te krij- -gen. Het. eerste argument van het college betreft de investerin gen die zijn gepleegd aan grondaankopen en opspuitin- gen. Het tweede geldt de af ronding van. de stad met mo gelijkheden voor betere on derlinge verkeersverbindin gen tussen de wijken, het cen trum en het recreatiegebied in het westen en het derde ar gument dat wordt gehanteerd betreft de behoefte aan wonin gen in deze regio. De gronden in de Broekpolder werden aangekocht aan het eind van de jaren vijftig en het begin van de jaren zestig. Er werd een bedrag van f4.6 miljoen in geïnvesteerd. Al jarenlang wordt Rotterdam se havenspecie op de braak liggende gronden gespoten. Tn ruil voor 'die lozlngsmoge- - lijkheid betaalt het Rotter damse gemeentebestuur het renteverlies van het in de aankoop geïnvesteerde kapi taal: jaarlijks zo'n f 250,000. Was het tot 1970 een vrijwel uit gemaakte zaak dat de Broekpolder als woonwijk zou worden gerealiseerd, in. april 1970 slaat die zekerheid om in twijfel. Dan publiceert het Openbaar Lichaam Rijn mond namelijk de Schets Ruimtelijke" Structuur, een voorloper van een totaal nieuw streekplan voor het ge hele Rijnmondgebied. GRENZEN Verontrustende conclusie in de Schets: „Een studie van de Centrale Meld- en Regelka- mcr van Rijnmond heeft proef ondervindelijk vastgesteld, dat een afstand van vijf kilo meter tussen nieuwe woonge bieden en basisindustrieën noodzakelijk is om de stank (vier kilometer) en de lawaai hinder (vyf kilometer) tot een minimum te beperken". Vlaardingen (en de nog te realiseren Broekpolder) ligt ruimschoots binnen die „ge varenzone", Hoe heeft Vlaardingen de afge lopen twee jaar op luchtver vuiling en geluidshinder ge reageerd? Een telefoontje naar Rijnmond levert de vol gende cijfers: in 1971 waren er van de 27.726 klachten die bij de meld- en regelkamer werden ontvangen 6.387 af komstig uit Vlaardingen! In 1970 registreerde men totaal J7.S53 klachten, waarvan er vijfduizend afkomstig waren van Vlaardingers. Het Rijnmondgebied, omvat 23 gemeen en. Bedenkt men nog dat talrijke klachten in 1971 (tijdens de. smogperiode) af komstig waren uit Den Haag en. Delft en omgeving, dan is de conclusie gewettigd dat Vlaardingen in belangrijke mate deelt in de door indus- I trie en anderszins verpeste woon- en leefsfeer. De klachten.over- de geluidshin der herpen in aantal toé. Hin der door lawaai, niet alleen door land- en vliegverkeer, maar evenzeer veroorzaakt door de Industrie, wordt een in omvang toenemend vraag stuk. Van de aantallen klach ten had een kwart betrekking op geluidsoverlast. In Vlaardings „ontwikkelingsno ta" wordt de verwachting uit gesproken dat de luchtvervui ling de komende jaren zal af nemen- Die verwachting wordt door Rijnmond gedeeld. Het aantal klachten neemt wat af. Alleen is niet duidelijk of dat een ge volg is van een verbetering van de situatie, of dat de men sen „apatisch" worden. De argumenten voor de verwach te afneming? Een snelle voor uitgang van de technologie op het gebied van het terugwin nen van produkten die nu nog via schoorstenen in de atmo sfeer worden geloosd, de hin derwet en straks de wet op de Luchtverontreiniging. GEEN OPTIMISME Dat geeft echter bepaald nog geen reden tot optimisme. Sfeervol plekje in de braakliggende Broekpolder. "Want, zo wordt In een studie van de Centrale Meld- en Re gelkamer gezegd: „Toch is hiermee het probleem lucht verontreiniging allerminst tot een oplossing gebracht". De ervaring heeft geleerd dat de bevolking hoofdzakelijk reageert op hinder tengevolge van stank. „Men ervaart deze luchtverontreiniging als psy chisch irritant; men kan de stank op den duur niet verdra gen." STANK Volgens de structuurschets van Rijnmond moet worden ver wacht dat grotere gebieden dat tot dusver met het stank probleem te maken zullen krijgen! Dat is een gevolg van de verdere ontwikkeling van de Maasvlakte en Euro poort. Voorts: „Het is on waarschijnlijk dat dit pro bleem in de periode tot 1990 technisch overwonnen zal worden. Daarom heeft de Wet op de Luchtverontreiniging in dit opzicht weinig te bieden." conclusie leiden, dat binnen de straal van vijf kilometer van de basisindustrieën niet moet worden gebouwd, zal het dan ook niet gebeuren? „NIET DOEN" Wethouder Maarten Mooij (stadsontwikkeling en openba re werken) zegt: „Als de ad viezen negatief zijn, zou het onverstandig zijn om het toch te doen." Maar zal het ook werkelijk niet gebeuren? „Als we niet voldoende zekerheid hebben zou ik persoonlijk zeg gen: niet doen." En als op grond van de mi lieu-hygiënische onderzoeken slechts twijfelachtige garan ties kunnen worden gegeven met betrekking tot het woon- en leefmilieu? „Dan wordt het wel moeilijk," zegt de wethour der. 'Al te somber over dé situatie is~ hij overigens niet gestemd. „Er worden steeds meer maatregelen genomen," zegt hij, o m de luchtverontreini ging tegen te gaan. Waarom denkt u dat al die kleine schoorstenen van vroeger nu zo groot zijn? Als er niks was gedaan zou het nu onleefbaar zijn hier." Velen ervaren de situatie als zo danig. De Broekpolder wel of nïet vol bouwen is overigens niet al leen een probleem van Vlaar- flingen, zegt wethouder Mooij. „Het Is een probleem voor de regio. Want als we hier niet verder kunnen bouwen, moe ten we toch ergens anders te recht". Vlaardingen heeft 3325 woningzoekenden. De komen de jaren moeten vele duizen den woningen in het Rijn mondgebied worden gereali seerd: tot 1991 zo'n tweehon derdduizend stuks! De heersende woningnood maakt het vraagstuk van de Broekpolder tot een uiterst moeilijk probleem. Het onaf hankelijke raadslid A. van der Veer, dat al verscheidene ke ren bij het college heeft aan gedrongen niet te bouwen als er gevaren dreigen voor de bewoners, verheelt niet dat de kwestie voor hem een gewe tensconflict is. Aan de ene kant de nog zeer omvangrijke woningnood, aan de andere kant de risico's op het milieu hygiënische vlak. Betekent realisering van de Broekpolder behalve de afron ding van de stedelijke ontwik-: keling ook het einde van de woningnood in Vlaardingen? Daar kan wethouder Mooij geen antwoord op geven. Zegt wel: „We kunnen natuurlijk niet blijven doorgaan". RECREATIE De Broekpolder is gekocht. Als er straks toch niet wordt ge bouwd, is de investering dan vergeefs gedaan? „Eigenlijk wel,' zegt wethouder Mooij. „Wat moet je dan met die grond?" „Je kunt de polder dan hoogstens nog gebruiken voor recreatie. Anders zou ik het niet weten." Vlaardingen staat binnenkort voor een moeilijke beslis sing. Met ruim drieduizend woningzoekenden in de kaartenbak ben je wellicht geneigd om wat risico's te nemen in het milieu-hygië nische vlak. De „ontwikke lingsnota" wekt in dat op zicht een wat onbehaaglijk gevoel. i t i Schiedam De Raadscomtnls- t sie voor Maatschappelijk j Werk hodt donderdag 9 maart j een openbare vergadering In k het stadhuis. De agenda telt j acht punten. j ^er sprake konrt onder andere v het woonwagenkamp, evenals de sociaal raadsman, de ver- hoging van de subsidie voor 1 het algemeen maatschappe- lijk werk en de uitbreiding I van de personeelsformatie van de gemeentelijke sociale V dienst. r Tevens komt een overzicht van de in de- nabije toekomst waarschijnlijk te behandelen - onderwerpen aan de orde. v'v vergadering begint om acht uur. Voor wat de geluidshinder be treft wordt gezegd in de Schets dat de ervaring heeft duidelijk gemaakt dat deze thans weinig onderdoet voor het stankprobleem. Conclusie: men mag dan welis waar constateren dat de luchtverontreiniging enigszins afneemt, de verontreiniging die door de bevolking als hin derlijk wordt ervaren en waarop wordt gereageerd zal toenemen: de stankl Voor wat de geluidshinder betreft zal het onderzoek nog duidelijk moeten maken wat de toe komst gaat brengen, Wie meent dat het voorgaande al voldoende argumenten be vat om van de bebouwing van de Broekpolder af te zien, vindt het gemeentebestuur te genover zich. Er moet nog een onderzoek komen, De lij nen die in de Rijnmondschets zijn getrokken, 2ijn kenenlijk niet duidelijk genoeg. A. van der Veer ....gewetensconflict..,. Als de studies van Rijnmond „in tweede instantie" tot. de Een groof dee/ van c/e polder is reeds opgespoten met Rotterdamse havenspecie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3