SCHIEDAMSCHE COURANT waa SMOG SLAAT WEER TOE van Utile Jeugdraad zoekt naar vorm van publiciteit Meldkamer ontvangt bijna 1200 klachten GEVARIEERDE UIT VOERING VAN O.B.K. 2 kranten voor één prijs! Honderden klachten bij centrale meld- en regelkamer Vit Sch. edam in laatste kivartaal l971 Na twee jaar weer in Passage yOORSCHRIFT VAN DE DOKTER Maandag fen kan mén toch al zien, dat de kans op smog aanwezig' is!" •De» bon In open envelop. ïonder pCKietet, ituren niar RotterdamJCh Nleuwiblad. jntwoordnumraer 834, Ratt^rda.n de SC RN W'dijen *r*d* stuur m.' telefoon 6 pagina's 20 maart 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 99ste jaargang no. 24364 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst .710938 SCHIEDAM EN KETHEL Ylaardingen Uit onderzoek' jes, die vorig jaar tijdens de sjnogperiodcs werden gehou den, is gebleken, dat slechts een klein deel van de bevol king de betekenissen kent van dc waarschuwingsfaaen die de centrale meld- en re- gclkamer van het openbaar lichaam Rijnmond Iaat uit gaan naar de industrie. Nu Rijnmond gisteren voor *fc eerst dit jaar weer gedwon gen iverö over te gaan tot het uitgeven van waarschu wingsfasen 2 en 3 lijkt het ons goed de betekenissen er van even op een rijtje te zet ten. Waarschuwingsfase 1 Waarschuwingsfase 1 is een zgn. voonvaarschuwing. Wanneer op grond van weersverwachting de kans aanwezig is, dat waarschu wingsfase 2 uitgegeven zal worden, wordt een voor waarschuwing gegeven. Het betekent een oproep aan de industrie in 't Rijnmondge bied om waakzaam te zijn. Waarschuwiugsfase 2 Met deze alarmering wil men stankoverlast voorkomen. De fase behelst het verzoek alle stankverwekken.de han delingen, vooral waar het lage stankbronnen betreft, zoveel mogelijk terug te ne men. Handelingen zoals schoonmaakwerkzaambe- den, overladen van sterk rui kende stoffen, regenereren van katalysatoren, wissele- len vdn filters en vooral het extra controleren van lekka ges en het vermijden van slordigheden. Waarschuwingsfase 3 Als Rijnmond deze alarmering via haar telexen naar de be drijven laai uitgaan, Is er een prikkelende lucht waar genomen en zijn er bij de centrale meld- en regelka- mer, hetzij rechtstreeks het zij vla de GG en GD's, mel dingen binnengekomen ont vangen van mensen die on wel geworden zijn. Bepaalde industrieën wordt verzocht alle uitworp, die aanleiding tot deze toestand kan geven, tot een absoluut minimum te beperken. Deze fase wordt nagenoeg altijd voorafge gaan door fase 2. Vorig jaar is ,,3" diverse malen uitge gaan, met name toen Vlaar- dingen werd gekweld door de smog. Het is de meest vergaande maatregel die Rijnmond de bedrijven kan verzoeken. Waarschuwingsfase 4 Deze staat volkomen los van 3. Het ïs niet zo dat 4 op 3 volgt. 4 gaat pas in wanneer er zeer hoge S02 concentra ties aanwezig zijn. Gelijktij dig is dan wel fase 2 van kracht. De bedrijven worden bij 4 verzocht de uitworp van zwaveldioxyde te beper ken en over te gaan op hel stoken van zwavelarme brandstof. Schiedam De Raad voor Jeugd en Jongeren wil zich dinsdag avond tijdens een openbare vergadering in het padvinders- groepshuis ,,'t Raadhuis" aan de Schiedamseweg in Bijdorp met het zoeken naar een vorm van publiciteit bezig houden. De behandeling van de publiciteitsnota, die Jeugdraad-coördina tor Casper Schuckink Kool heeft opgesteld, heeft ai verschillen de keren op de agenda van de raadsvergaderingen gestaan, maar is er steeds weer van afgevoerd in verband met tijdge brek. Op de komende vergadering wil de Jeugdraad echter tot een be sluit komen, omdat het beleid van de Jeugdraad, dat nu vastere vorm gaat aannemen, onder de aandacht van het publiek moet worden gebracht, zodat publiciteit noodzakelijk is. In zijn publiciteitsnota doet Casper enkele suggesties: een mede delingenblad, dat op een zo groot mogelijke schaal verzonden wordt, een kritisch jongerenblad met behalve nieuws over de Jeugdraad veel informatie uit andere jeugdbladen, en publica ties in reeds bestaande huis-aan-hursbladen. Ook denkt Casper aan het verspreiden van muurkranten. Dinsdagavond moet er een beslissing genomen Worden over het verspreiden van het Jeugdraad-nieuws. De bedoeling is, een zo groot mogelijk publiek te bereiken, ook jongelui, die niet aan een jeugdvereniging verbonden zijn. Vlaardingcn/Schiedam/Maassluis De eerste smogdag van dit jaar kan weer op de kalender worden aangestreept. Binnen 12 uur kwamen gisteren bij dc centrale meld- en regelkamer ruim vijfhonderd klachten binnen, vooral uit Vlaardingen en Schie dam, maar ook onder meer uit Maassluis en verschillende Rot terdamse wijken, zoals Ommoord. Schiehroek en Overschie. In verband met de weersomstandigheden (een zwakke variabele wind en een vochtige lucht) werd gistermorgen om kwart voor elf alarmfase drie afgekondigd. Schiedam Het aantal Schiedammers, dat bij de Centrale Meid en Regelkamer van het Openbaar Lichaam Rijnmond klaagt over stank en geluidshinder, blykt groot. Uit 't overzicht dyer het laatste kwartaal van 1971 blijkt Öat het aantal klagers ïn deze drie maanden (1177) vergeleken met dezelfde periode in 1970 is verdubbeld. Toen waren er „slechts" 664 klachten. Dc klachten stroomden 's och tends al vroeg bij Itijnmond- binnen. Vanaf half negen wa ren alle zes lijnen van de meld- en regelkamer bezet. Remt Uoppe van het CAR ziPt in Toen gistermiddag het aantal klachten iets was afgenomen konden enige telefonistes huis waarts keren. Men bleef ecb ter paraat om onmiddellijk weer achter de telefoon plaats nemen. In verband met de ongunstige vooruitzichten wat hed weer. betreft bleef alarmfase drie onverminderd van kracht. Het meetnet op de noordelijke oe ver registreerde een. hoog ge- ha ke aan S02 en 's ochtends ook aan ozon. Door het door komende zonnetje steeg het ozoongehalte vanmorgen weer. De' klachten varieerden van een olielucht, een vieze luoht, een prikkelende lucht er. stank tot hoofdpijn. Bij dokte, E. H. E. Wolfs, direc teur van de GG en GD, zijn geer. klachten binnengeko men. TE OPTIMISTISCH De reactie van het PvdA raads lid H. Krabben, die de milieu hygiëne op de voet volgt; „Het blijkt nu wel, dat veel deskundigen vorig jaar tij dens de ernstige smogperiode veel te optimistisch zijn ge weest. „Het zou in de herfst van dit jaar wc! weer voorko men", zei men. Wij waai schuwden er al voor, dat elke mooie dag ernstige luchtver ontreiniging met zich mee- kan biengen". De heer Krabben verwacht niet, dat de smogperiode weer ge volgen, zoals bijvoorbeeld protestfelegrammen tot ge- volg za! hebben. „Ik zie er hef Tkit met meer zo van in. Ik' ga nu wel eens via mijn partijge noten die in de commissie '.voor dè volksgezondheid zit- v ten. vragen stellen waarom «en hogere alarmfase zo laat wordt afgekondigd. Het ge beurt altijd als de smogsitua tie al is ontstaan. Dat.; bete kent terugschakelen als de ei 'cfid.2 al begonnen is. Aan de hand van de weersvoorspellin rie smogsituatie aanleiding óm" de huuraktie (geên'huur- verhoging betalen eer het mi lieu :r. dit gebied is verbeterd) onverminderd voort te zetten en waarschijnlijk nog uit te breiden. Vanavond vergadert het CAR met dc werkgroep huurverhoging over heit plan om mei geluidswagens door de wijken te gaan. „Alle hegere heren roepen om matiging. 3k vraag me af wie zich dan wel moeten matigen. De arbeiders óf de industrie? Dat het de eersten zijn blijkt wel wéér door de smog. De waarde van de woningen in heit Rijnmondgebied daalt hoe ianget hoe meer door de nü- Iieirs.ilua.tie. Daarom proteste ren wij- tegen weer een huur verhoging". De mcr/oretfes m afctfe. Schiedam Voor het eerst na twee jaar heeft de Muziekvereni- ging „Oefening Baart.Kunst" zaterdag 't'Jaarfeest in 't Rassage- theater gevierd. Het programma bestónd uit een. goed geregis seerde muzikale uitvoering. De majorettes van de Jeugd Drum band presenteerden hun nieuwe'uniformen, werkstukjes van de oudere majorettes, die het programma openden. Een kleurrijk kijk- en luisterspel dat zijn herhaling kreeg toen later het Tam- boer-Trompetten, en Majorettenkorps óp het podium verscheen. Ook het concert-onderdeel was goed voorbereid en verzorgd. Het jeugdorkest presenteerde zich onder leiding van dirigent J. van Krochten Jr met als grootste succes het populaire „Rule Britan nia" dat er goed uit kwam. Ook het grote orkest leverde met een gevarieerd programma een - bijdrage aan het concert-onderdeel. Hoogtepunten hieruit waren het „Air" van Bach; „Les Savoyards" van Jacques Offenbach met1 als absolute uitblinker de selectie uit „Hair" van Rado- Ragni en Mac. Dermot. (n de finale kwamen meer dan honderd OBK-ers voor het voet licht. Na de pauze werd de film „Hello Dolly" vertoond. •"ofitMr nu vin Ji«t unieke nnbed 2 kranten te ontrenten voor de prijl van «in: de Wiiedimiehe Courtnc wet nieuw* uit uw tt*ó en orojevinf. «n het Rocterdamich Nleuvob ad met het laatste binnen- buitenlandse nieuwt. Geef on nu opdracht ook bij d 14 daten (rati*. Tonder cnife verplicht in*, de SC RN te betorjen en ontdek lelf de «ele pluspunten. Schiedam Het was vrijdagavond de beurt aan de Schiedamse Toneelvereniging „Utile Dulci" een bijdrage te leveren aan de Toneèlmanifestatle S.G. 19711972 voor een vrij goed bezette zaal Irenè. De keuze van stuk was gevallen op het blijspel van de auteur Kurt Gordon met als Hollandse titel: „Voorschrift van de Dokter" onder regie van Guus Hoes. Het gegeven speelt zich af bij de familie Madden, eigenaar van Maddens Magazijnen, een goed florerend warenhuis waarbij elk lid afzonderlijk naar het aandelenbezit is betrokken. De gezus ters Letty en Agatha Madden bewonen het ouderlijk huis. De bedrijfs-accountant con- stateert een kastekort van 25.000 dollar en Alfred ontdekt zelf 5000 dollar in een schoe nendoos van zijn secretaresse, Rita Norris,. die wordt aange houden. Letty's wantrouwen, tegen. Alfred wordt versterkt. Ze hoort van een nieuwe neu roloog die geheel nieuwe the rapieën hanteert tegen Ver meende of werkelijke gees tesziekten. Neef Alfred Madden is directeur van de familie-onderneming Letty, voornaamste a&ndeel- houster, is weinig ingenomen met neef Alfred en de gevoe lens zfjn wederkerig. Ze wendt een geestelijke afwij king voor teneinde de neuro loog te kunnen bezoeken. Ze imoet rvan hem toegeven aan alle opwellingen en geen enke le bij ;haar opkomende wens onvervuld laten. Door het storten van de ge vraagde borgstelling weet ze Rita. Norris 'vrij te krijgen. Letty krijgt een goede bond genoot in de advocaat Steven Harmahn die de belangen van de gearresteerde Rita - behar tigt. Gemeenschappelijke ac ties worden ondernomen en Alfred gaat tenslotte voor de bijl. Er gebeuren chaotische dingen in huize Maddens alvorens do l Van links naar rechts: Jo Huldy ais Letty Madden, Tilly van Traa als zuster Agatha/ daar naast Bets Schmidt Crans-Mak afs Sara Arnold Staande rechts Harry Seller als Alfred Madden. Op de achtergrond Üesbefh Wifion als huishoudster: vol gevoc- fraudeur Alfred Maddens kan worden ontmaskerd. De vals beschuldigdeRita krijgt haar advocaat, terwijl Alfred een „wildwest" afgang krijgt te ondergaan. Regisseur Guus Hoes heeft voor dit blijspel met rijn vaak ver gassende situaties de juiste personen weten te kiezen. Vooral het samenspel was van hoog gehalte terwijl grote aandacht was besteed aan de cor en kleding. De rol van Letty Madden, gespeeld door Jo Huldy, kwam geheel tot uitdrukking. Levensecht ver tolkte Tilly van Traa de rol van de naïeve en conservatie ve zuster Agatha, lige trekjes. Llesbcth Wilton, de wat la waaierige huishoudster van dc gezusters. Marie Collins kon zich In deze rol volledig uitleven, Lous Ledéboer speelde een dordachte rol als de dochter, van Alfred. Hooghartig tot het moment datmet de val van haar vader ook haar wereld ineenstortte. Goed karakter- spel ook van Harry Seller in zijn wat ondankbare rol van de directeur die een kuil voor een ander groef en hier zelf inviel. Ook de overige mede werkenden waren geheel voor hun taak berekend. Lies Cats, a'ls de secretaresse Rita Nor ris; Boud Hoek, eerst strijd lustig advocaat en later speurder en minnaar. Jan Lieuwen was de goedmoedi ge en wat overdonderde be drijfsleider .Terome Judson die alles ineens ïn de schoot geworpen kreeg. De bedrijfs- rechercheur die naast het net viste kreeg gestalte van Aaü Ledeboer. Frido Ritter haalde alles uit de rol van de neurose- specialist Dr. Reynold die, op een dwaalspoor gebracht als patient huize Mudden verliet.. In 1971 zijn in totaal 27.726 mel dingen bij öe Meld- en Regel kamer geregistreerd uit het hele Rijnmondgebied en ook daarbuiten. Een staging van 10.000, dat door het Openbaar Lichaam toegeschreven wordt aan onder andere charter vluchten op Zestienhoven van Ajax-supporters, de luchtver- ontreinigingsperiode in sep tember en oktober, bet beter bekend worden van het tele foonnummer van de Centrale Meld- en Regelkamer en de uitbreiding van bet aantal lij nen van dit nummer. Uit het kwartaaloverzicht blijkt verder, daf Schiedamse indu strieën met mate op.^het „klachtenlijstje'.* - van Rijn mond voorkomen. De N.VÏ Verenigde Glasfabrieken: en de N.V. Tankercléanihg heb ben in het laatste kwartaal van 1971 overlast veroorzaakt. In de omgeving van de Glasfa brieken werd stofoverlast on dervonden, maar de Hinder wet heeft hier Ingegrepen, Rijnmond meent dat de over last door de Glasfabrieken in de laatste drie maanden van 1971 wat mmder géworden is. Er wordt een zwaarder soort soda gebruikt, waardoor de kans van stuiven minder groot is. Een aantal klachten kwam weer binnen over de N.V. Tanker- cleariing. Zo leverde het schoonmaken van een binnen- tanker en een iekke tank aan boord van een tanker klachten op in oktober, onder andere tut Schiedam-Zuid. In novem ber leverde het schoonmaken van een boot die geladen was geweest met gechloreerde koolwaterstoffen veel stank- hinder op in een groot deei van Schiedam. De lucht is zelfs tot in het zuiden van Delft waargenomen.. Behalve de stankperiode scp- tember-oktober, die eett;.,re- eord aantal klachten oplever de, komen in het kwartaal- overzicht nog klachten uit Schiedam voor naar aanlei ding van stankoverlast door bedrijven buiten, de gemeente. Ren meer dan kostelijke creatie Al met al een uitstekende voor- leverde Bets Schmidt Crans- Mak als de vriendin van de dames Madden, Sara Arnolds, een op elkaar ingespeeld duo dat vooral bij stil 'spel de voorstelling wist te stelen* stelling waarin Utile Dulci en ook regisseur Guus Hoek bij de nog volgende voorstelHn-r gen alle eer zal inleggen! W, J. dé Bruijn Tha/is is officiéél bekend gé' worden dat de heer G. Rens benoemd is als sportambte naar van Schiedam. Hiermee volgt hij da heer J. J. A. y. d. Linden op diéper 75. mei.een funkfie. heeft aanvaardt afs c/irekfeur sperfbureau fe Rid- 1 derker/t'j.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1