voor op Lomblem-actie VRIJHEID VAN MENINGS UITING VAN AMBTENAAR IN DISCUSSIE .NIVON combineert cultuur en natuur Wachtgeld bij 11VO Coulant vonnis Mi Wethouder opent openbare douches m GG EN GD WIL BESMETTELIJKE GEELZUCHT BESTRIJDEN Oplevering Stadskantoor in herfst Duivenflat bleef onbewoond Wi SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 22 MAART 1972 3 botterdam Omdat een. nieu- J we baan anders in gevaar zou «komen, heeft de politierech- ter, mr. J. C. van Panthaleon ""baron van Ecke maandag een geheel voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd aan een vertegenwoordiger {25) uit Schiedam. De mar. had voor zijn werkgeef ster eerst 6000 geïncasseerd en later 12.000. Het eerste deel had hij wel afgedragen, maar het tweede was hij eni- "ge dagen vergeten. Hij liep ermee in zijn zak ook op het "moment; toen hij een café bin nenstapte. Daar liep het uit de "hand met het gevolg, dat hij zich wegens Verduistering ."'voor de politierechter moest /"^verantwoorden. De officier, mr. H. R. G. Feber,. concludeerde, dat de verdach te het geld vrij roekeloos had ."t uitgegeven. „U hebt de ver duistering gepleegd, maar uw ouders hebben alles zoveel mogelijk hersteld". De ver- ..'■■Jiachte had een moeilijke tijd ^achter de rug en mede daar om vond de officier de straf maat niet eenvoudig. Bij een 'onvoorwaardelijke straf zou de baan van verdachte in ge- 'vaar komen en als gevolg daarvan de afbetaling van het verduisterde geld. Mr. Feber 'vorderde tot slot vier znaan- ^den voorwaardelijk met twee Haar proeftijd. De politierechter adviseerde de verdachte eindelijk eens zelf standig te worden, en niet ach- "ter zijn familie weg. te krui pen. Om hem niet verder ach terop te helpen veroordeelde de politierechter de verdachte overeenkomstig de eis. Schiedam De Rooms-Katholicke scholen voor lager en voortge zet onderwijs in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bereiden zich thans voor op de fancy-fair, die zondag wordt gehouden in de scholen in het kader van de actie „Geef Lomblem vakmen sen". De actie is uitgeschreven door het dekenaat Schiedam in ver band met de bisschoppelijke vastenactie. De opbrengst er van is bestemd voor het in richten van een werkplaats op 1 het eiland Lomblem, een van de kleine Soenda-eilanden, waar pater Dupont reeds tien jaar werkzaam is. Van het door het dekenaat opgebrach te geld worden gereedschaps kisten gekocht, waarmee de pater in Lomblem vakmensen kan opleiden. De fancy-fair is op de meeste scholen zondag geopend, van hall twee tot half zes. Een uit drie man bestaande commis sie houdt zich bezig met dé coördinatie van de actie, in de tot het dekenaat behorende gemeenten. Ook in de eucha- ristle-vieringen wordt zondag aandacht besteed aan de actie „Geef Lomblem vakmensen". Op de Schiedamse Albertus Magnusschool aan de Park weg is.reeds een paar duizend gulden' ingezameld, onder an dere door middel van voetbal- toto's bij de wedstrijden om de Europa-cup, waaraan Fey- enoord en Ajax deelnemen, en door de verkoop van „Geef Lomblem vakmensen''-stic kers. Bij de organisatie van de zondag te houden fancy- fair hebben' de leerkrachten de leerlingen zoveel mogelijk betrokken. Ook in de lessen is het eiland Lomblem behan deld. Bezoekers van de fancy-fair in de Albertus Magnusschool kunnen er zondag' touwtje trekken, pijlen blazen, sjoelen en het geluk beproeven bij het Rad van Avontuur. Bovendien zijn er een bar, evenals een vrolijke keuken, waar men naar hartelust serviesgoed ka pot kan smijten. De artikelen, die op de fancy-fair te winnen zijn, hebben de kinderen zelf meegebracht van thuis. Het Is de vijfde keer, dat het de kenaat Schiedam een actie op louw zet. In 1968 is men be gonnen met het inzamelen van geld voor doeleinden in de ontwikkelingsgebieden. Er zijn onder andere acties ge weest voor een ziekenhuis in Kenia, een huishoudschool in Zuid-Brazilië en voor water voor Malawi. Schiedam De GG en GD wil de geelzucht te lijf. In Schie dam komen evenals in andere steden regelmatig kleine epi demieën van geelzucht voor. Hoewel deze ziekte meestal een mild verloop heeft bij kin deren, kan het verloop, bij vol wassenen minder onschuldig zijn. De huisartsen zijn ver plicht bij vaststelling van de ziekte dit bij de GG en GD te melden. Dit gebeurt lang niet altijd, wat neerkomt op een wetsovertreding. Toch meent de directeur van de dienst dat de Ziekte wel te be strijden' valt. In Rotterdam worden de schoolkinderen op kosten van de gemeente geïm muniseerd, De GG en GD wil dat hier ook doen, maar heeft daarvoor wel 2000 nodig. B. en w. is gevraagd dit bedrag beschikbaar te doen stellen. In Rotterdam en Amsterdam worden alle klasgenoten van aan geelzucht lijdende kinde ren geïmmuniseerd met gam- ma-globuline. Ook de huisge noten ondergaan deze behan deling. In Amsterdam worden de kosten door de ziekenfond sen gedragen, maar hier en in Rotterdam willen de zie kenfondsen dat niet. De scholieren en de leerkrach ten worden oplosten van de GG en GD Ingeënt, de huisge noten moeten zelf betalen. Als de directeur van de GG en GD zijn wensen ingewilligd krijgt, zal de bestrijding van de geel zucht op dezelfde wijze als in Rotterdam kunnen worde» aangepakt. Schiedam Op het in aanbouw zijnde gemeentelijke stads kantoor aan de Emmastraat wordt dinsdagmiddag H april de vlag .gehesen, omdat het gebouw dan het hoogste punt bereikt. Dat dit eerder is, dan was gepland, is toe te schrij ven aan hét gunstige weer in de afgelopen maanden, waar door de uitvoerder, de HV Aanneming Maatschappij J* P. van Eesteren, harder heeft kunnen opschieten met da bouw dan aanvankelijk was verwacht. Wanneer het weer gunstig blijft wordt het stadskantoor waar schijnlijk half oktober opgele verd. Na de inrichting, die 'en kele maanden in beslag zal nemen, wordt het gebouw in gebruik genomen. Op de eerste vijf etages van het kantoor wordt de gemeente secretarie ondergebracht od de zesde etage komen de ver trekken van bureemeester en wethouders. De Woningdienst betrekt de zevende en de acht ste etage. Gemeentewerken de negen tot en met de veer tiende etage. Op de vijftiende etage komen de Technische Diensten. De begane grond wordt gereserveerd voor de kantine, die eventueel ook voor andere doeleinden kan worden gebruikt. De bouwkosten bedragen negen tien miljoen gulden. Schiedam De nog maar kort geleden ingerichte 'kinderboerderij bij het Pucciniplein, hoek Boro- dinlaan, in Groenoord- No.ord heeft behalve gei ten en pluimvee ook sierduiven gekregen. Om deze te huisvesten plaatste de gemeente een onooie duiventil in de verwachting dat de duiven deze zouden be trekken. De rasduiven toonden evenwel weinig belang stelling voor deze woon- flat. Zij gaven er. de voorkeur aan te 'over nachten onder de kap van de stal, bestemd voor de geiten en de hoenders. Met de sterke arm van hun" verzorgers zijn ze nu toch in de til gezet, waarvan de vlieg gaten tijdeiijk met gaas zijn afgesloten. Het is de bedoeling de duiven op deze manier aan hun verblijf te wennen met de verwachting, dat ze hier na een paarvor ming ook zullen gaan broeden. Schiedam Er is een discussie ontstaan of ambtenaren van de ^gemeente Schiedam het openlijk oneens mogen zijn met raads lieden en hun mening over een onderwerp waar zij als ftmbte- baar mee te maken hebben in het openbaar kenbaar mogen ma kken. De discussie is ontstaan door een ingezonden stuk van drs. ^R» P, Wark, chef van de afdeling culturele-, sport- en jeugdza kken van de gemeente in onze krant over de kans op rijkssubsi die voor de Raad voor Jeugd en Jongeren, waarin deze ambte naar hei openlijk oneens was met de PvdA-fractievoorzitter Boschman. totaal hebben nu drie raads- -gleden schriftelijke vragen •^over deze zaa-k gesteld, zodat «rin de,raad kennelijk nogal be llang wordt gehecht aan de ^vrijheid of onvrijheid ^van. de ambtenaar als het om over gemeentelijke zaken zijn mening kenbaar te ^wiaken. J)e confessionele raadsleden Ta- CVeme en Rosman waren het asniefc erg eens met de uitlatin gen van de heer Wark en ^brachten dat in hun schrifte lijke vragen duidelijk naar vo- ^*en. Uit het antwoord van het college op hun vragen bleek, dat b. en w. al evenmin geluk- ""kig waren met het artikel iv T onze krant. J' en w. willen niet tomen aan w het recht van vrijheid van „meningsuiting dat iedere bur- Per heeft, maar ze vinden _^toeh dat het tot „verstoring der goede verhoudingen leidt" als een ambtenaar, die geen Politieke verantwoordelijkheid draagt voor zijn adviezen, van dit recht gebruik maakt, voor al als het gaat om zaken waarmee hij als ambtenaar te maken heeft. De vrijheid van meningsuiting van de ambtenaar blijkt dus op bepaalde punten beperkt. Alleen wethouder G. Kaptein vindt dat een ambtenaar als burger zijn mening kan zeg gen, ook ai omdat het gaat om een in het openbaar behandel de zaak. De heer Verhulsdonk is met zijn vragen over de vrijheid van meningsuiting van ambtenaren het helemaal met de wethouder eens, dat hij vindt dat ook een ambte naar mondig is en dus een oordeel in het openbaar moet kunnen uitspreken. Wat „goede verhoudingen" zijn, tussen wie die hier in het ge drang komen en waarom die in het gedrang komen, wordt niet helemaal duidelijk in het antwoord van b. en w. Hele* door Ton Huijssoon maal eensgezind is het college overigens niet op dit punt. Een ambtenaar zal overigens niet gauw iets in het openbaar zeggen over nog vertrouwelij ke zaken, omdat hij dan zeker op de vingers wordt getikt. Drs. Wark is overigens niet de eerste ambtenaar in de ge meente, die in het openbaar zijn mening kenbaar maakt. Hij is wel de eerste die op de vingers is getikt, al hebben b. en w. geen reden gezien om maatregelen te nemen om dergelijke zaken voortaan te voorkomen. Om die maatre gelen hadden de confessionele raadsleden verzocht, indien het college met hen van me ning was, dat de handelwijze van drs. Wark onjuist was. In het recente verleden heeft de directeur van het Gemeente- Ziekenhuis terecht minder vleiende dingen gezegd over de situatie van de geestelijke volksgezondheid hier ter ste de, waarbij hij felle kritiek op de plaatselijke situatie niet uit de weg ging. Hoewel niet ie dereen zijn opmerkingen in dank aanvaardde, kon hij dat en nogmaals terecht ongestraft doen. Een scheidende sportambtenaar spaarde onlangs zijn kritiek niet aan het adres van ge meenteraad en sportraad en het sportbeleid in het alge meen in Schiedam. Zijn kri tiek is andermaal niet overal dankbaar ontvangen, maar toch waren er velen die toega ven dat zijn kritiek geheel of gedeeltelijk juist was. In het onderhavige geval gaat het om een verschil van me ning tussen twee jeugd amb tenaren, want de PvdA-frac tievoorzitter bekleedt die functie in Vlaardingen. Het is interessant af te wachten, wie van de twee gelijk zai krijgen. Het zal niet de laatste keer zijn geweest, dat een ambtenaar zijn mening openbaar maakt en het zal wellicht ook niet de laatste keer zijn, dat hij hier voor op zijn vingers wordt ge tikt, In het programma van de groep van 23 wordt overi gens aangegeven, dat er ook op bestuurlijk niveau alle openheid dient te bestaan. Dat gaat hier kennelijk niet hele maal op. De vragen van de heer Verhulsdonk maken in ieder geval een discussie los over wat een ambtenaar mag zeggen en wat niet. Schiedam Geïteharen sokken en cultuur gaan bij het NIVON (Nederlands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvrien- denwerk (hand in hand. Het NIVON in Schiedam 500 leden tellend, is een landelijke organisatie en houdt zich in hoofdzaak bezig met het houden, van lezingen over brandende problemen (politiek, mi lieuvervuiling en maat schappij worden aange roerd) en met de schoon- heid der natuur (het bezoe ken van natuurreservaten, het organiseren van wan deltochten en vogeltjes kij ken). De afdeling Schiedam .organi seert bezoeken aan musea In den lande, vooral op de lange winteravonden, lezingen eu dia-avonden over Italië, Span je, Noorwegen en Grieken land. Zomers gaat men er op uit, er worden wandeltochten gehouden, excursies gemaakt en men trekt de natuur in. NIVON-Schiedam bestaat se dert 1951 en is opgericht door de huidige secretaresse, me vrouw G. Smidt., een bezie lend, enthousiast en fanatiek NIVON-Ud. Voorzitter van hét NIVON in Schiedam Is de heer A. Ouwe ne el. Hij is lid vanal de oprichting in. Schie dam, Zij zijn de twee hoofdfi guren van het NIVON her ter plaatse. Het NIVON bestond landelijk reeds lang vóór de oorlog, men kon toen alleen lid wor den, indien men lid was van de SOAP of van het NVV. Het NIVON was toen min ofr-meer een kind van de socialistiscbe partij. De bedoeling was toen om de arbeiders omhoog te halen en en een hogere alge mene ontwikkeling te geven. Nu is dit voor een groot ge deelte verleden tijd. Het enige dat uit deze glorietijd res teert, is de onderschrijving van de democratisch-socïalis- tische beginselen. Men is nog steeds sterk maatschappelijk en poHtlek georiënteerd en In het landelijk, centraal bestuur van de NIVON wordt altijd ie mand gekozen die is aangewe zen door de PvdA en door het NW, Tegenwoordig is het niet meer noodzakelijk om lid te zijn Een van de Natuurvriendenhuizen van hef NIVON in het Zwarte Woud NIVON-leden kun nen hier hun hart ophalen in de nofuur. Vlaardingen Bij het Havenbedrijf Vlaardingen Oost draaien met ingang van deze week 129 man in een wacht geldregeling mee. Het betreft personeel van de draaierij, de bankwerkerij en de timmerloods. Er is een roulerings- systeem ingesteld waarbij telkens gemiddeld 30 van de 129 personeelsleden van deze drie afdelingen op non-actief staan. De Wachtgeldregeling is nog een nawee van de me taalstaking in februari. Het gevolg hiervan was en ts nu nog, dat er minder opdrachten bij HVO binnenkomen. Voorlopig is de regeling twaalf weken van kracht. Daarna zal worden bekeken of verlenging noodzakelijk is. Met het ge westelijk arbeidsbureau, de bonden en de ondernemings raad heeft de directie van HVO ongeveer tien dagen ge leden de problemen bespro ken. De werktijdverkorting op de drie afdelingen bedraagt on geveer dertig procent. De ba zen van de afdelingen vallen buiten de regeling. In totaal zijn bij de HVO ongeveer dui zend man in dienst. SALATUS Financiële consequenties voor de 129 betrokken personeelsle den heeft het niet. Zij krijgen hun volle salaris normaal uit betaald. Het voordeel van do wachtgeldregeling voor HVO is, dat dit bedrijf ongeveer tachtig procent van het sala ris terugkrijgt als werkeloos heidsuitkering. Volgens een woordvoerder van HVO bete kent het niet, dat cr ontslagen zullen gaan vallen. Bij Wilton Fyenoord in Schie dam bestaat eenzelfde situa tie. Daar werden meteen dö de staking enige honderden arbeiders op wachtgeld ge steld. Ongeveer 75 blijven tel kens thuis. De regeling geldt thans 'nog. Schiedam Wethouder me vrouw G. D. VerweiJ-de Graaff verricht donderdag 30 maart 's morgens om elf uur de officiële opening van de openbare douche-gelegenheid in het Sportfondserthad, Bur gemeester Knappertlaan 247. Omdat Schiedam geen openbaar badhuis meer heeft, hoewel er wel behoefte aan is, heeft de Sportfondsenbad Schiedam NV In overleg en samenwer king met de gemeente beslo ten, de funktie van badhuis te vervullen. De gemeente neemt de eventuele tekorten op de exploitatie voor haar rekening. De douche-gelegenheid bestaat uit twaalf douchecellen, ook Is er een wachtkamer. Tevens kunnen bezoekers gebruik maken van een haardroogap- paraat. De douche-gelegenheid Is van maandag tot en met vrijdag van 's morgens zeven uur tot 's avonds negen uur geopend, op zaterdag van 's morgens zeven uur tot 's middags vijf uur en op zondag is de gele genheid gesloten De toegangs prijs is voor volwassenen 0,75 en voor kinderen 0.30. Het Sportfondsenbad rekent op tweehonderd bezoekers per week.. van de PvdA of het NVV, le dereen die wil kan nu lid wor den, men moet er alleen wel rekening mee houden, dat de vereniging ndet neutraal is. BAND Bij de leden onderling bestaat, door de dia-avonden, de lezin gen en excursies die worden gehouden, een sterke onder linge band. Feestavonden kent de organisatie niet, men vindt dat de culturele avonden even zo goed bijdragen tot de onderlinge binding. Ook worden avonden gehouden, waarop spelletjes worden ge daan, zoals onder meer „Kent gij uw...." Dit draagt dan bij tot de volk&ontwikkeiing van de leden en bezorgt iedereen een prettige avond. Het NIVON vindt dat het insti tuut voornamelijk een opvoe dende taak heeft. In de zomer trekt men de natuur in per bus, 's-morgens wordt dan bij voorbeeld een meeuwenkolo nie bezichtigd en 's middags ontspant men zich in een mu seum. Bij zo'n dagje uit gaan de deelnemers linea recta op bun doel af, er wordt geen etentje of avondje aan de dag verbonden. Men moet nu niet denken dat ledereen met een lang gezicht in de bus zit, het hele uitstapje heerst er een blijmoedige stemming. Het NIVON is zoals gezegd een landelijke organisatie. Er zijn echter ook zusterverenigingen In het buitenland. Voor het na- tuurvriendenwerk bezlttens het NIVON-Nederland en het NIVON in het buitenland een groot aantal natuurvrienden- huizen. In Nederland zijn er dertien van zulke huizen. De leden van de vereniging kun nen, alleen, per gezin of per echtpaar hier hun vakantie doorbrengen. Deze huizen kan men het beste omschrijven als jeugdherbergen voor jong en oud. Deze herbergen zijn veel al gevestigd in een mooi na tuurgebied. De vakantiegan gers kunnen zo hun hart opha len aan het natuurschoon, de bloemen en planten en kunnen vogels bekijken. VOORWAARDE Een voorwaarde die bij alle» telt wat het NIVON doet, is dat alles of zoveel mogelijk in het belang van de volksont wikkeling moet worden ge daan. Er bestaan landelijke statuten van de vereniging. De voorzitter voegt er aan toe dat zo een hoop ruzie kan wor den voorkomen. De binding met de partij en het NVV is na de oorlog meer geestelijk geworden. In de achterban blijft het socialis me echter steeds bestaan. Vandaar ook dat er om de drie jaar een congres wordt gehouden. Het laatste congres is in oktober in Hengelo ge weest. Hier heeft men zich voornamelijk met de milieu vervuiling bezig gehouden en is een protest naar het minis terie van volksgezondheid ge stuurd. Hoewel d« culturele aspecten van het NIVON niet zo naar buiten treden, maakt de orga nisatie toch deel uit van. de culturele sectie van de Schie damse Gemeenschap. Het NI VON heeft, helaas, in Schie dam, niet de middelen om zich bezig te houden met cul turele manifestaties. „We kunnen alles doen. We kunnen Paul van Vliet uitnodigen. We kunnen nog veel meer doen. Het ontbreekt ons echter aan het geld en de middelen". ii- j/fl' ■I I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3