SCHIEDAMSCHE COURANT omroepsamenwerken tussen de drie gemeenten Werkende jongeren hebben nieuw vormingscentrum De Pélican maakt eerste proefvaart Cursussen in vormingscentra] Minister Boersma bezoekt gil s HgdB 2 kranten voor één prijs Knipsel krant sinds 1611 Schriftelijke vragen PvdA raadsleden: rMffiWMD msimm Bijeen komsten voor bejaarden Zingen in de Grote Kerk Opspringende Lint treft man aan 't hoofd PRQjEKT 1'MTlEf 5PEL Complex nu al te klein Vreemdsoortig vaartuig op Nieuwe Waterweg: C4 Donderdag 23 maart 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- üroersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 6 pagina's 99ste jaargang no. 24367 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Twee raadsleden voor de PvdA hebben het col lege van b. en w. schriftelijke vragen gesteld over lokale omroep in Schiedam. De heren P. Boschman en A. Verlin de willen van het college weten in hoeverre er plannen zijn voor zo'n omroep in Schiedam en of het college het eens is dat op dit punt gedacht moet worden aan samen werking met de twee andere waterweggemeenten Vlaar dingen en Maassluis. In beide gemeenten leven reeds enige tijd gedachten over lokale radio en. televi- .sie. Beide raadsleden zijn van mening, dat Schiedam zich bij deze gedachten moet aansluiten. Ze hebben het college dan ook ge vraagd of over deze zaak contact kan worden opge nomen met Vlaardingen en Maassluis. Vlaardingen Maandag 10 april komt minister Boersma van sociale zaken en volksge zondheid naar Vlaardingen. Dit bezoek brengt hij in het kader van een actie van de Antirevolutionaire partij om het contact met de kiezers In heel Nederland te intensive ren. De. heer Boersma zal aanwezig zijn bij drie hearings die in verschillende Rijnmond-ge meenten zullen 'worden geor- ganiseerd en waar gesproken zal worden over werkgelegen- höid£ milieu en meer van der- gelijke onderwerpen. In welke gemeenten deze hearings wor den gehouden is mo-menteel nog niet bekend. Wel is het zeker dat 's avonds in - Vlaardingen een openbare vergadering van de AR zai worden gehouden, waarbij de minister aanwezig zal zijn. Minister Boersma ïs al eerder in het Rijnmondgebied op'be zoek geweest toen hij nog geen deel uitmaakte van het kabinet. Bij die gelegenheid werd afgesproken, dat ook na de verkiezingen het contact met de kiezers onderhouden zou worden. Maasland De 26-jarige R..E. uit Aalsmeer» die op het lin kerspatbord van de door zijn broer bestuurde trekker zat, Is op dè Herenlaan te Maas land vrij ernstig aan het hoofd gewond door een plm. 60 cm lange houten bint. De man is per ambulance naar het Ho- ly-ziekenhuis te Vlaardingen overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de trekker over de op een dam liggende bint reed, die tussen het linkerachterwielraakte. De bint werd volgens getuigen plm. 20 meter de lucht inge- slingerd en kwam daarna op het hoofd van de onfortuinlij- ke-Aalsmeerder terecht. Beide raadsleden.vinden, dat de zaak zoveel mogelijk door de drie genteenten moet worden aangepakt. De heer Bosch man zei ons gisteravond dat de drie gemeenten, ook op an dere punten al samenwerken en dat dit dus op het gebied van lokale omroep of televisie eveneens mogelijk moet zijn. In Vlaardingen en Maassluis le ven al verdergaande gedach ten over de regionale aanpak van omroep- en t.v.-proble- men. Zonder al te veel in te gaan op de mogelijkheden van een kabel-t.v.-net zou een aan pak door de drie steden wel- licht meer opleveren dan een afzonderlijke aanpak. De Schledamse Gemeenschap is al enige-lijd bezig-om; zichtte, beraden over de lokale om roep. SG-directeur R. H. Pil- lard 'heeft al plannen klaar voor het tijdstip, waarop deze zaak zou kunnen worden ge concretiseerd. Hij hè eft enige tijd geleden ai meegedeeld, over deze zaak oriënterende gesprekken te zullen voeren met de Maassluise Gemeen schap. Schiedam De rooms-katholie- ke parochie O.L. Vrouw Visi tatie houdt sinds enige tijd bijeenkomsten voor personen van 65-plus en ouder. De bij eenkomsten worden tot nu toe maar matig bezocht. Toch be sloot men tot herhaling over te gaan, omdat men ze een nuttige gelegenheid tot eep gesprek vindt. Op maandag 27 maart wordt de eerste bijeenkomst gehouden om tien uur in het jeugdcen trum van de kerk voor hen die niet aan de bejaardensociëteit verbonden zijn, op dinsdag 28 maart om elf uur houdt men een bijeenkomst voor de leden van de sociëteit. Pastoor J. J. Oudshoorn woont de gespreks bijeenkomsten bij.. 'nj(ie««r nii v*n het uni*ke aanbod 2 kranten t« ontvarti«n *00r prijj van 4<n: del Sttadimatl» Cotinoc m«t nieuws uit uw itad en omtevlnf, «n fi«e RotcerdirmchB Nieuwsblad mtt Kulmue binnen-*" buitenlandse niauw*. Geef om nu opdracht ook bijB 14.dagen rrjtit, zonder enife verplichting, de SC RN te beiort«n en ontdek iaMda vele plwpunten. Schiedam Het vormings centrum Waterweggebied Noord is gisteren officieel in gebruik genomen. Dit centrum voor werkende jongeren biedt op het ogenblik aan 272 leerlin gen uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis gelegenheid om één dag per week onderwijs te volgen. Een staf van elf personen vangt de leer lingen op en begeleidt hen. Ondanks de feestelijke ope ning van het nieuwe com plex aan de Louis Rae- maekersstraat ziet men toch met énige zorg de zeer nabije toekomst tege moet, omdat de leerplicht per ingang van 1 augustus 1972 wordt verlengd tot 16 jaar. Het ziet er dan ook naar uit dat de wachtlijst van het centrum, op 't ogenblik 200 15-jarige jongeren, nog gro ter zal worden. De prognose is dat er 1 aug. 945 leer lingen van 15 en 16 junr moeten worden opgevaugen, waarop het nieuwe vor mingscentrum lang niet is berekend. Er is dan ook al een aanvraag naar het mi nisterie onderweg voor de uitbreiding van het barak- kencomplex aan de .Louis Raemakersstraat en voor een dependance in Vlaardin gen. De voorzitter van het stich tingsbestuur, drs. H. J- H. Brentjes, noemde de opga ven waarvoor de staf en het bestuur, van het vormings centrum komen te staan, bij na onmogelijk, maar even zeer noodzakelijk. De wacht lijst zal vermoedelijk niet kunnen worden weggewerkt op korte termijn, zeker niet door de toevloed van nieuwe leerlingen. De plaatselijke situatie geeft overigens nog maar op be scheiden wijze aan, hoe het vormingswerk onder de wer kende jongeren er landelijk voor staat. In de komende ja ren zullen landelijk gezien zo'n 200.000 werkende jonge ren moeten worden opgevan gen, van wïe 140.000 meisjes in de leeftijd van 15 tot 17 jaar. „Het vormingswerk bevindt zich in een explo sie", zei de heer Brentjes dan ook. In de komende ja ren zullen er om de steeds groter wordende stroom werkende jongeren die recht hebben op vorming op te kunnen vangen enorm veel vormingsleiders bij moeten komen. Op het ogenblik is, hoezeer de wettelijke maat regelen ook worden toege juicht, de zaak niet meer op te vangen. Een vertegenwoordiger van de leerlingenraad wees op de vaak weinig gunstige situa tie waarin de deelnemers aan de vormingslessen zich bevinden. Sommigen van hen krijgen hun dag op de school niet uitbetaald, wat zeker tot problemen leidt. Directeur F. P. J. de Valk van het vormingscentrum sloot zich daar bij aan. Hij wees op de weerzin tegen de school dis er bij vele wer kende jongeren bestaat en meende dat daar zeker reke ning mee moet worden ge houden bij het geven van het onderwijs. Er wordt in het vormingscen- Drs. W. Jj H. Brentjes Vo rmingswefh ouder we rken- de jongeren staat voor enor me tofeerr. trum dan ook geprobeerd een klimaat van zelfwerk zaamheid te scheppen, waarbij geen dwang voor de leerling bestaat, maar wel wordt gestimuleerd tot zelf werkzaamheid. De heer De Valk: Onze leerlingen kun nen *s middags een uur over blijven in ons overblijflo kaal. Wij proberen het over blijven tot dat ene uur te be perken. Ons streven is, dat ze later niet in de maat schappij moeten overblij ven". Van de 272 leer! in gen komen er 122 uit Schiedam, 132 uit Vlaardingen, 12 uit Maas sluis en 6 uit Rotterdam. Door middel van het geven van meer bekendheid aan het vormingswerk wil de stichting Vormingscentrum Nieuwe Waterweg Noord zo wel bij ouders als bij de be drijven meer bekendheid ge ven aan het vormingswerk. Men wil duidelijk maken dat deze vorm van onderwijs niet nutteloos is voor de be drijven. Ook met de ouders tracht men meer contact te krijgen over het nut en het doel van het vormingswerk. Tijdens de officiële opening kwam in de diverse lokalen van het centrum naar voren welke activiteiten in het vor mingscentrum worden ont plooid. In de klasselokalen was een kleine expositie in gericht die de bezoekers op de hoogte bracht over het onderwijs aan de werkende jongeren. Bij de opening wa ren aanwezig vertegenwoor digers van de colleges van b. en w., onderwijsinstantïe «n andere belangstellenden uit de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. Maassluis/Schiedam Het boorschïp de Pélican, gebouwd op de werf Gusto te Schiedam en een van de meest vreemdsoortige vaartuigen ter wereld, heeft woensdag morgen voor het eerst het ruime sop gekozen. Het schip maakte gisteren zijn eerste proefvaart op de Noordzee, een. proefvaart die drie dagen zalduren. Volgende week begint een serie langere proefvaarten. Eind april, begin mei. zal de Pélican met zijn exploratiewerkzaamheden beginnen. Er worden dan proefboringen op de Noordzee verricht in opdracht van de Total. De Pélican Is het eerste boor schïp ter wereld dat zonder gebruikmaking van ankers op een vaste plaats kan blijven liggen en zich ook zijwaarts kan voortbewegen. Het schip wordt namelijk door zeven schroeven in evenwicht ge houden en voort bewogen. Zo dra het schip door wind of stroom van bet vastgestelde punt wil afdrijven, rekenen de computers die aan boord zijn opgesteld onmiddellijk uit hoe veel stuwkracht gegeven moet worden door de verstelbare schroeven om het schip op zijn plaats te houden-. Het 42 ton metende schip wordt aan gedreven door vijf elektro-mo- toren. In hen midden van het schip be vindt zich het meest opvallen- do en ook meest spectaculaire deel van deze boot, namelijk de 62 meter hoge boortoren. Deze eiffeltoren in het klein heeft de ingenieurs bij de bouw de meeste hoofdbrekens gekost. Het schip kun zowel in tropische- als in poolgebieden boringen verrichten, de romp heeft bovendien een ijsver- sterking. Op het achterschip bevindt zich r.en helikoplerdek, de accomo date voor de bemanning is op het voorschip geplaatst. Op deze eerste proefvaart waren meer dan honderd man aan boord, zowel de bemanning van- de boot als werknemers van Gusto, die aan de bouw hadden meegeholpen konden deze eerste proefvaart mee maken. De Pélican wordt gebouwd in opdracht van een Franse fir ma. Somaser. Bij IHC Gus'.o is men inmiddels begonnen met de bouw van een tweede boorschip .dat ongeveer iden tiek zal zijn aan de Pélican. Dit schip is bestemd voor de Noorse firma .Nordic Offsho re Drilling Company" te Oslo. Men verwacht dat de nieuwe boorschepen onder meer voor de kust van Noorwegen en in du Noordelijke wateren zullen gaan boren. Volgens onder zoekingen zou zich hier een zeer grote hoeveelheid olie in de bodem bevinden, men ver wacht dat de produktie. d>e van het Midden-Oosten kar overtreffen. Schiedam De commissie Open Deurwerk houdt zater dagavond in de grote Kerk aan de Lange Kerkstraat een zangdienst onder de titel „Zo maar een. uurtje zingen". De dienst begint om zeven uur. Medewerking verlenen het kerk koor van de Grote Kerk onder leiding van de heer B. de Leeuw, het muziekkorps van de Schiedamse afdeling van het Leger des Heils onder lei ding van de heer A. Bijloo, de organist J. P. Bekkers en de solozanger Aat van Steenho- yen. Op het programma staan oude en. nieuwe liederen die betrek king hebben op de lijdensiijd en de komende Palmzondag. Een van de affiches uit het nieuwe vormingscentrum, 'hiedam Het vormingscen trum Nieuwe Waterweg Noord ontvangt dagelijks 5 groepen werkende jongeren, die een uit eveneens 5 delen bestaand programma krijgen aangeboden. Het programma bestaat uit algemene vor ming, handenarbeid, creatief spel en keuzevakken. Er wordt twee uur les in algeme ne vorming gegeven. In het kader van deze lessen worden gastdocenten uitgeno digd en kunnen verder films worden gedraaid, excursies plaatsvinden, gesprekken worden gevoerd, terwijl ver der voor werkende jongeren belangrijke onderwerpen aan de orde komen. Zo spreekt men met de werkende jonge ren over werkgelegenheid, werksituatie, ontslag, sollici teren, een CAO, geschoolde en ongeschoolde beroepen, beroe pen voorlichting en verder ook over maatschappelijke onder werpen als gastarbeiders en discriminatie. generatiecon flicten en gezin enzovoorts. Het doei van de handen arbeid is de creativiteit te vergroten door hel werken mei materia len. De resultaten zijn niet be langrijk, het plezier wel. De handenarbeid is dan ook be doeld om de eigen vindingrijk heid te vergroten, om het le ren samenwerkert met ande ren. Het creatief spel is geen toneel spel, maar het uitbeelden van allerlei concrete onderwerpen of improvisaties daarop. Men wil hen door hun bewegingen meer zelfvertrouwen geven, zodat ze zich ook in een vreemde situatie makkelijker en vrijer willen bewegen. Tenslotte is ruimte gereser veerd voor het keuze-vak Hierbij kunnen de werkende jóngeren voor 5 weken kiezen uit een van de volgende cur sussen: fotografie, sport en spel, volksdansen, toneel, ge spreksgroepen discriminatie of sexualitelt, begeleiding van .schriftelijke cursussen, teke nen en schilderen en werken met stoffen. Na vijf weken kunnen ze weer kiezen voor een nieuwe cursus en soms voor een vervolgcursus. Schiedam De knipselkrant van de gemeente Schiedam Is beslist geen bedenksel uit deze tijd van openheid en openbaarheid en van goede voorlichting, Integendeel, het dagelijkse „|>e pers schrijft" vond op 21 maart 1611 eigen lijk zijn ontstaan. Want op die dag vond de vroedschap van de stad Schiedam het tijd worden dat er Iets aan de in terne voorlichting binnen het ambtelijk apparaat werd ge daan. Er kwam een resolutie die als volgt luidde: „Aceoord «o- mpakt mos de cle-cq Robert dat hij alle weecken precijs de nou velles sal overseyndeö aenclen Secretaris ter secret» rie» daer toe alle de vroed? schappen acces zullen heb ben". Vertaald betekent dat dat hel gemeentebestuur een overeen? komst aangaat met iemanl (vermoedelijk in Amsterdam! dat hij wekelijks dc nieuwstij dingen, de eerste gedrukte kranten, aan de secretarii toezendt, die ze ter inzage val raadsleden en wethouders of de secretarie beschikbaal houdt." De gemeente Schiedam onder nam dus 361 jaar geleden dl eerste poging om iets aan in terne voorlichting te doen, ad hoefde dat toen nog niet iede re dag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1