Kunstbeoefening door amateurs in studie SOCIËTEITENAGENDA WALDO n.v. JAC gaat in april van start gelegd, maar A. de musea L. Backer trouw Diverse functies neer- SG wil overkoepende afdeling Voorlopig tweemaal per week nsJ Geslaagd kinderfeest DYO'32 SCHIEDAMS CHE C0U1ÏANT VRIJDAG 24 MAART 1972 Schiedam Met de thriller „Het huis op de Rots" door George Batson deed de to neelvereniging Geron haar donateurs twee achtereen volgende avonden de arm leuningen van de stoelen in zaal Irene enkele keren stevig omklemmen. Woens dag waren dit vrijwel al leen dames die hun echt genoten aan de teevee ge- kluisterd wisten voor het zien van het cup-duel Ar senalAjax. Een vrouwelijke kunstschilder, Jane Palmer, weduwe van de 111 vlieger-commandant David Palmer, koopt aan de kust van Cornwall een klein landhuisje, in deze streek bekend ais „het huis op de rots". Ze ontvlucht - 1 de bewoonde wereld om te vergeten, maar tevens om u zich aan haar werk te kunnen -«wijden. Haar naaste buren - x zijn de auteur Simon Antro- bus, die voor haar huwelijk imet Palmer naar haar gun- Tsten heeft gedongen, alsmede i het echtpaar Collier. Peter p i Colher is componist, terwijl t, zijn vrouw Kitty als manne quin furore maakt. 'm het landhuisje, dat een jaar heeft leeggestaan, is een *.moord gebeurd. Dit schrikt "mevrouw Palmer evenwel niet af. Als er echter op een ge- "Lgeven moment een dode man achter de kamerkast vandaan s rolt, is dat het begin van een 'reeks gebeurtenissen waarott- 1 der zeer beklemmende. Ieder- een schijnt er iets van te we- ten, althans daar gedraagt -"men zich naar. ■Inspecteur Halle zal hef myste- v rie dienen op te lossen. Hoe />hij dat doet en wie hem hier- .bij helpt, behoort verzwegen {.te blijven. Vanavond speelt Ger-on opnieuw. Nu in het ka-, der van de Toneelm anif estatie v S.G. tóen ziet Koos de Groot als dé romanschrijver Simon Antro- bus, geheel voor zijn taak be prekend. MarHemminga speelt de vriend van de vermoorde "■man, een dubieuze figuur, door hem goed getekend. Met charme vertolkte Ann Hers- bach de rol van Kittie Collier. 'l Levensecht de gevaarlijke vrouw, de over lijken zou kun nen gaan. fceer goed doordacht was het spel van Freek Ksgel als de man van Kitty, wiens karak ter spel bij het naderen van de - climax tot grote hoogte steeg, trix Korsten kreeg als opgave Jane Palmer uit te beelden, i Ze wisselde hierbij zwakke momenten af met goede. Als geheel echter aanvaardbaar. Als alle „toneel'-inspecteurs kwam inspecteur Hale (Cor van der Hul) net op tijd om een derde moord te voorko- men. Anneke de Goede toonde .aanleg in haar rol van Joyce, ,het pientere maar ook jaloer- se diensmeisje van Jane Pal eer, De regie was in handen "van Joke de Vries. W. J. de Bruyn Schiedam De Schiedamse Gemeenschap wil iets gaan doen aan de kunstbeoefening door amateurs. Hoewel zang, toneel en muziek in Schiedam altijd intensief zijn beoe fend, wordt de laatste tijd vooral op het gebied van de amateur-toneelspelers een zekere tuerggang in interesse merkbaar. Een nieuw beleid wordt daarom noodzakelijk geacht en daarom wil de S.G, een overkoepelende afdeling instellen waarin alle kunsfbeoefenende amateurs zijn of worden vertegenwoordigd. Het zou voorts verstandig zijn wanneer de activiteiten van de amateurskunstenaars per jaar worden geprogrammeerd om een zo effectief mogelij ke spreiding te krijgen. In de sector kunstbeoefening door amateurs kent de S.G. tot nu toe de afdelingen Mu ziek, Zang en Toneel. Wellicht zijn er ook andere vormen van kunst tn Schiedam die on dergebracht zouden kunnen worden bij de Schiedamse Ge meenschap, al dan niet in één van de bestaande afdelingen. In zijn beleidsnota zegt direc teur R. H. Fillatd dat de S.G. zou moeten bezien welke faci liteiten geboden zou kunnen worden om het de amateur- verenigingen mogelijk, te ma ken het Passage Theater te bespelen. Het reeds bij b. en w. ingediende subsidievoorstel van de S.G. spreekt over de noodzaak van kwaliteitsverbe tering. De amateurs kunnen volgens de SG-dïrecteur ook aan kwaliteitsverbetering doen als hen de gelegenheid wordt geboden zich uitgebreid te oriënteren en te documen teren over hun hobby. De S.G, zou in samenwerking met de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek en plan moeten maken op welke wijze dal zou kunnen gebeuren, Ook via het vermin gs- en ontwik kelingswerk zem een verdie ping van de hobby kunnen worden bereikt. Met name de afdeling toneel van de S.G. is in een impasse: geraakt. Het is volgens de SG-directeur dui delijk dat deze afdeling met een nieuw beleid moet komen om uit die impasse te komen. Uit de nota: „Het publiek blijkt geen interesse meer te hebben in het amateurtoneel.of in het repertoire dat dit amateurto neel voortbrengt. De SG zal op korte termijn- met voorstel len moeten komen ten einde hét amateurtoneel voor de on dergang te behoeden. Moder nisering van het repertoire, aansluiting zoeken bij de Schiedamse actualiteit, aan trekken van jonge krachten en grotere activiteiten voor bepaalde groepen (ouderen, jongeren) kunnen wellicht de bouwstoffen zijn die het kwij nende amateurtoneelplantje de bloei van weieer terug hel pen bezorgen". VRIJDAG: Duktien, in centrum Dukdalf, Rijnstraat 1, van half acht tot tien uur, voor dertien tot en met zestien-jarigen. Quousque Tandem, in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, van half negen tot half twee. 't Honk, Hoogstraat 148, van half negen tot half een, Doele-discobarr in clubhuis De Doele, Doeleplein 1, van half negen tot elf uur. ZATERDAG: •t Honk, Hoogstraat 148, van half negen tot half twee. De Ton, Lange Haven 121, van half acht tot een uur. Duck Daif, in gebouw Dukdalf. Rijnstraat 1 van half acht tot twaalf uur. Koffiebar De Goede Haven, Westfrankelandsedijk 1, vanaf acht uur. De Vonk, in CJV-gebouw De Jeugdbaven, Lange Haven 129, van half acht tot Icwart over elf, Quousque Tandem, in gebouw De Teerstoof. Nieuwstraat 12, van half negen tot half twee. De Waag, Nieuwstraat 36, van acht uur tot half twaalf. De Tempel, Spinhuispad 24, vanaf acht uur, disco. ZONDAG: 't Honk, Hoogstraat 148, van half negen tot twaalf uur. De Ton, Lange Haven 121, van hall acht tot half een. Ping-Ping, in centrum De Kreek, Lange Haven 82 van acht tot twaalf uur. Disc os oo s Groenoord-KAJA, in boerderij Landvreugd, Swee- lincksinge! lr van zeven uur tot half twaalf. Quousque Tandem, in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, van half acht tot half twaalf. Instuif Schiedam, gebouw Arca de, Lange Haven 71, vanaf half acht, met medewerking van de groep Crown's Clan. De Tempel, Spinhuispad 24, vanaf acht uur. Green's Society, in zaal Tivoli, Nieuwe Haven 237, van half acht lot half twaalf. WOENSDAG: Quou^iue Tandem in geboouw De Te« rs'nof, Nieuwstraat 12, van 'j.i n tot half een. DONDKJ, -.\üi De Tempe„ Spinhuispad 24, van acht tot twaalf uur. Vlaardingen „Ik kan die twee dingen, die ik nu heb overgehouden, beter doen". Dit 2egt apotheker ir. A. L. Backer, die van de acht functies, die hij op cultu reel gebied had, er zes heeft afgestoten. Twee mu sea kunnen echter op hem blijven rekenen. Dat zijn het Stedelijk Museum in zijn woonplaats Schiedam en het Visserijmuseum in. Vlaardingen, de stad waar zijn apotheek is gevestigd en hij tot 1965 heeft ge woond. Het beter kunnen verrichten van de overgebleven func ties acht hij zeer belang rijk. Zegt: „Je moet zorgen bij zoveel mogelijk gebeur tenissen, die in het mu seum plaats hebben, aan wezig te zijn. Dat is nodig om over verschillende za ken te kunnen meepraten en er een gefundeerd oor deel over te hebben". Hij licht dit nader toe. „Kort ge leden zijn we begonnen met het geven van concerten in het Visserijmuseum. Ik heb toen kunnen constateren dat de akoestiek er niet goed is en dat het verkeer stoort. Dat zijn dingen, waarover wê in het bestuur kunnen praten. Om de geluidshinder te ver minderen zullen er dubbele ramen moeten komen". Ir. Backer is min of meer bfj toeval in de cultuur verzeild geraakt, ofschoon de eigenlij ke oorzaak toch wel ligt In het feit dat hij zelf, zfj het In het verborgene, de tekenkunst beoefent. „Op de HBS in Vlaardingen was ik een teken- wonder" vertelt hij. Tekenle raar Merema stimuleerde hem en in die middelbare schooljaren zat hij dan ook vaak aan de haven te tekenen. Hij bezit echter niet één teke ning meer uit die tijd, Zegt la chend: „Die zijn me allemaal afhandig gemaakt". Als student is hij met het teke nen opgehouden. En nu? Bac ker: /.Alleen nog als ik met vakantie ben. Maar ik laat die tekeningen nooit zien". Ir. AI. Boeker beeldende kunst was de Vis- bank in Vlaardingen net ge restaureerd en bestemd voor expositieruimte. De eerste tentoonstelling die er werd ge- houcen was die van schilderij en va J. H. Mastenbroek uit Rotterdam, Backer: ,,Ik moest eigenlijk alles alleen doen. Ik schreef de uitnodigin gen en in het. be gin zat ik zalfs aan de kassa.... Maar ik zag kans om met een gemeentelij ke subsidie van duizend gul den vijf tentoonstellingen per door Jan.H. Oosierloo POPPETJES Het is zo'n jaar of twintig gele den, dat Ir. Backer tijdens een bestuursvergadering van de bibliotheek in Vlaardingen poppetjes zat te tekenen. Ge meente-archivaris Sigal, die naast hem zat, zag dat en zei; „Zeg, dat is wel Iets voor jou. We hebben iemand nodig voor de commissie voor beeldende kunst". Backer zei ja. Het was zoiets als het startschot voor een loopbaan, die hem naar tal van functies zou voeren,. Nu terugblikkend mijmert hij: „Wat zou dat eigenlijk zijnMisschien wil je je laten gelden en doe j e daar om zoveel. Een tegenhanger voor m'n dagelijkse werk was het niet. De apotheek is m'n hobby; ik heb me uitgeleefd in m'n vak. Maar ja, m'n .va der was ook Iemand die er per se iets bij wilde doen". Toen ir. Backer zitting had ge nomen in de commissie voor WEESHUIS Tot vorig jaar zijn er regelma tig tentoonstellingen in de Vis- bank gehouden. Maar omdat het gebouw niet aan de eisen voldoet, worden-de exposities nu in het voormalig Weeshuis gehouden. De Vïsbank Wil men bestemmen voor VVV- kantoor, maar Ged. Staten hebben hun goedkeuring aan een verbouwingsplan onthou den. Een groot voordeel noemt ir. Backer het, dat de sectie beeldende kunst van de Culturele Raad Vlaardingen, die het werk van de com missie voor beeldende kunst heeft overgenomen, beslist welke evenementen er in het Weeshuis mogen worden ge houden. Hij zegt: „Tussen twee tentoonstellingen in wa ren er soms van allerlei acti viteiten. Eens hadden ze er vogeltjes in gehad en toen we een nieuwe tentoonstelling citroen AFDEUNG.VERKOOP: - TEli 2637.05 gingen inrichten zat alles on der de vogelpoep. Zoiets ge beurt nu niet meer. Het Wees huis voldoet als expositie gele genheid, Jammer alleen, dat het de sfeer van de Vïsbank mist". Ongeveer twaalf jaar geleden werd lr. Backer lid van de Culturele Raad van Zuid-Hol land. Hij had als zodanig zitting in verscheidene commissies, zoals die voor kunstaankopen en in de sectie kunst en bouw kunst. Hij was ook lid van de commissie ad hoe voor aqua rellenexposities en werd twee jaar geleden benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van de provinciale Culturele Raad. jaar te organiseren. Knap he?" Hoe het kwam dat hij zoveel al leen moest doen? Antwoord: „Omdat ik nooit een com missie had die lang bij elkaar bleef. Ik was heel blij toen de heer M. Bot als gemeente ambtenaar het werk over nam. De zaak is bij hem in goede handen". PRATEN Zijn lidmaatschap van die com missie ad hoe leidde ertoe, dat hu hier en daar tentoon stellingen moest gaan „open praten". Vertelt: „De voorzit ter, die dat gewoonlijk deed, was verhinderd toen een ten toonstelling van aquarellen in Hcilevoetsluis werd gehouden. Ze vonden toen dat ik het maar moest doen en vertelden erbij, dat ik twintig minuten zou moeten spreken. Ik dacht: hoe praat ik die vol....? Enfin, ik begon maar. Ik vertelde, dat ïk apotheker was en geen verstand had van waterverf en daarom maa r wat over dat onderwerp uit de Winkler Prins zou voorlezen, „Jt Ging zo goed, dat ze zeiden, dat ik die tentoonstellingen voortaan maar moest openen...." Met zijn acht functies in de cultu rele sector en nog verscheidene andere die op zijn vakgebied liggen, had ir. Backer de han den wel vol. Met het sterk verminderen van al die neven- arbeid h(j heeft nu ook be dankt als lid van het comité „Vlaardingen 700'* hoopt hij wat meer vrije tijd te krij gen. Zegt: „Ik ga nu eens in de week een avond uit, concert, schouwburg.... Ik wil ook wat meer tentoonstellingen gaan bezoeken. De weekeinden breng ik door in m'n tweede huis in Huybergen (N-Br). Lekker tuinieren in m'n krui dentuintje. Zaterdag ga ik pe terselie zaaien". De liefde voor kruiden heeft niets te maken met zijn beroep, maar wel met zijn hobby: kokkerel len. Hij bekent met enthou siasme in zijn. stem: „Man, 15 mag zo graag in de keukei staan. De koksmuts op m'i hoofd en dan maar lekker»., dingen klaarmaken!" Kunst kopen? „Ja, ik heb een aardige collectie. Vooral gra fiek. Pas heb ik nog een Luce- bert gekocht. Ik houd van mo dern, maar over het algemeer. zie ik toch wel graag wat he. voorstelt. Behalve grafiek hel. ik een grote verzameling oud* boeken en prenten. Mijn huu wordt een pEtkhuis Tenslotte de twee musea, waar mee hij bemoeienis blijft heb ben, Hij heeft grote waarde ring voor de dagelijkse leiding ervan. Zegt over het Stedelijk jn Schiedam: „Ik vind, da: Paalman het voortreffelijk doet. Met een. bescheiden bud get organiseert hij veel inte ressante dingen". En over hel Visserijmuseum in Vlaardin gen: „Ook wat daar gebeur', is geweldig". Hij maakt er ge lijk reclame voor: „Ga maar eens kijken hoe, leuk het er daar uitziet. Of liever: ga op een zondagmiddag, dan hóór je ook nog iets over de ge schiedenis van de visserij". Schiedam De werkgroep JAC start op 1 april met een jongeren adviescentrum In Schiedam. Het bureau wordt ondergebracht in de panden 28 en 30 van het Proveniers huis aan het Qverschleseplein. De werkgroep, die een jaar voorbereiding heeft nodig ge had om tot uitvoering van de plannen over te gaan, wil be ginnen met vijf vaste mede werkers, die voorlopig op woensdag- en vrijdagavond op het kantoor van zeven tot elf uur aanwezig zijn. De bedoe ling is, dat deze kerngroep nog in april wordt uitgebreid tot vijftien man. De werkgroep heeft momenteel de beschikking over negen honderd gulden die de Raad voor Jeugd en Jongeren voor dat doei beschikbaar heeft ge steld. Het bedrag, dat aanvan kelijk op de begroting van de Jeugdraad was gezet, was het saldo van de oude Jeugdraad, die enkele jaren geleden op de helling is gegaan. Voor dit eerste jaar heeft de werkgroep een begroting van 3.442,50 opgesteld. De werk groep wil de gemeente verzoe ken om een subsidie te vér strekken. Vanaf september gaat het JAC op volle toeren draaien, zodat de werkgroep de eerste vijf maanden slechts met eenderde van de begroting kan rondkomen. Vlaardingen De jeugd van DVO '32 is goed aan zijn trek ken gekomen met een kinder middag in De Harmonie ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de zaterdag eersteklasser. Een keur van artiesten trad voor het voet licht en hadden veel succes, niet in de laatste plaats het Vlaardingse duo The Crock- sons. In de pauze was er limo nade met een koek voor de Vlaardingse jeugd en waren er prijzen te verdienen. Tweede paasdag organiseert het jeugdbestuur van DVO'32 een veterane ntoernooi met als deelnemende vereniging CI ON, HBSS, Hermes DVS, SV Rijnmond, De Zwervers en DVO'32. De speeltijd van elke wedstrijd bedraagt 2 x 12V» minuut, terwijl het toernooi aan de Marathonweg begint om 10 uur. Het is de bedoeling, dat de werkgroep in de komende week contact opneemt met verschillende gemeentelijke diensten en met particuliere instellingen. Begin april be ginnen medewerkers aan een reklamecampagne en met in gang van 1 mei Is het advies centrum vijf avonden per week geopend. Voor de goede gang van zaken wil de werk groep deze zomer een coördi nator aantrekken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3