Schaatsen voortaan als trainer UDIE LIE HELEMAAL MET FRISSE MOED 11 fS;.; •■I 4 ZATERDAG 25 MAART 1972 Bij de schaatstraining feilloos door de bocht. Ylaardingen Als de Vlaardlngers de naam Rudie horen, den ken zij ook wel aan de man, die in de showbusiness als „der Rudi" door het leven gaat Rudi Carrell maar vooral aan hun eigen Vlaardingse Rudïe: de sportman Rudic Liebrechts. Niet dat hij nog zoveel als vroeger aan de weg timmert, maar af en toe vlamt zijn naam wetr op in de sportkolommen van de krant. Bijvoorbeeld als hij bij de recordwedstrijden in Inzeil plotseling buiten mededinging tot voor hem verbluffende schnatstg- den komt. Of als Rudie weer eens een wielerkoers op zijn naam brengt. Want nog steeds beoefent hij in al.die jaren dat hij nu al in de sport meeloopt beide takken hel schaatsen en het wielrennen met evenveel liefde. Rudie Liebrechts is.zo'n zeven a acht jaar tussen '60 en "BS lid van de kernploeg geweest, met als schaatspalmares twee maal het kampioenschap van Nederland, tweemaal in derde plaats op de wereldkampioenschappen in 'SI in Gotenburg en in '64 in Helsinki en een vierde plaats op de Olympische Winterspelen van 1964 in Innsbruck. In die tijd heeft hij niet minder dan vijf trainers versleten: Piet Zwanenburg, Egbert van 'l Oever, Henk Lambrechts, Anton HuiskCs en Wlm de Graaff. „Misschien dat ik daardoor nooit eerste ben geworden," zegt Rudie. „Maar misschien ook," voegt hij er eerlijk aan toe. „was ik te nerveus." In de wielrennerij heeft Ruud 86 overwinningen op zijn naam staan waaronder een kampioenschap van Rotterdam bij de nieuwelingen en een kampioenschap van Zuid-Holland by de amateurs. ..En dat is meer," zegt de Vlaardinger met gerecht vaardigde trots* „dan de meeste renners bereiken." Liebrechts is weer met frisse moed aan een nieuw seizoen, be gonnen, samen met zijn broer Wim (25 jaar) en zijn heef Ap- pie (22 jaar). Ruud is lid van de VRC De Coureur en rijdt voor het automobielbedrijf Larooy ïn Krimpen aan de Lek. Gemid deld per jaar zo'n tachtig wegwedstrijden. Hij hoopt het ook dit seizoen weer te doen en toch tegelijkertijd de schaats sport niet te vergeten. Want Rudie heeft net als Josephine Ba ker „deux amours". Eigenlijk drie B. in 't H. I Vlaardingen Rudie is weer 1 "eens weg. Op de racefiets floor om zich op het komende Bart in 't Hout iedere avond. Zo van het werk in 's-Gravenzande, waar Rudie Liebrechts bi| de woningbouwis betrokken -- op de fiets en dan karren maar. „Laatst*', vertelt zijn vrouw Jo, „was hij helemaal naar Noordwijk gereden..." Maar deze avod stelt zij mij gerustzou hij niet verder gaan dan Katwijk. Ze kr'ugt geïyk. Even later stapt Rudic de trappen in de Vlaar- dingse Lavendelstraat op. .Ik herken hem aan z'n kuchje", zegt Jo. Overgehouden uil Inzeil, waar Rudic een kou heeft ge vat. Moe en bezweet komt hij de kamer binnen, maar als één brok gezondheid, het kuchje ten spijt. I Mijn eerste indruk van Rudie Liebrechts? Zijn voldoening, dat hij „after all" toch nog niet vergeten is. Hij heeft het meer dan eens gedacht in de lange sportlcopbaan, die hij achter de rug heeft tenslotte wordt hij al 32 maar dan opeens is er de ont dekking dat hij er nog bij hoort. Ruud merkte het ook in Inzeil, waar hij met Jo op vakantie was en uiteraard buiten mededinging aan de recordwedstrijden heeft meegedaan. Dat had hij te danken aan Leen Pfrommer. Rudie wordt „warm van binnen" als hij erover praat. Hij had ineens het fijne gevoel om na zoveel iaar weer tus sen „de jongens" te zijn. Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols, Ed Verheyen. Met Ard en Kees heef: hij zelf nog opgetrokken, jan kwam zo'n beetje toen Rudie ging. I "Was dat „oude jongens onder elkaar" al mieters er werden oude schaatskoeien uit de sloot gehaald, die de muren deden da veren van de lach de prestaties op het ijs deden er niet voor onder Gaat u zelf maar na. [-500 meter in 42 sec. Rudi's beste tijd: 41.7. I 6000 meter in 7,46. Beste tijd 7.35.6. 1500 meter, in 211.3, beste tijd 2.06.4. 10.000 meter in 16.00.9, beste tijd 15.52.6. Wanneer u dan weet dat Rudie's béste tijden stammen nit de zes tiger jaren, toen hij nog in de kernploeg zat en er regelmatig maanden op uit trok om dagelijks te trainen, begrijpt u wel waarom de chronometer in Inzeil hem zoveel plezier bezorgde, Jo zijn vrouw was er zo „kapot" van dat zij iedereen op de gevoelige plaat vast legde, behalve haar echtgenoot zelf. Het was voor haar ook een hele belevenis, want ze; heeft de schaatstijd van haar Rudie niet meegemaakt, „Ik was toen nog zo vrij als een vogeltje in de lucht", zegt Rudie. Het klinkt mis schien een beetje onhartelijk, maar Zo bedoelt hij het niet. Lie brechts wil er alleen maar mee zeggen, dat je je slechts als „vrije jongen" kunt veroorloven om zoveel maanden van huis te zijn en zo weinig daarvoor terug te ontvangen een come back in de kernploeg?" Rudie-lacht: „Ach, onzin. Ik zou niet eens de vijfde plaats halen.'Neer geloof me, dat was ook geen ogenblik m'n bedoeling, ik.wou alleen mezelf bewij zen, dat ik het nog kon". Nee, Rudie Liebrechts concentreert zich nu maar op de VJaar dingse jeugd, die als de kindertjes uit de Rattenvanger van Ha- meln, twee keer in de week achter hem aantrekt naar de Utrechtse ijsbaan om daar te trainen. Een tijdrovende bezig heid, die gelukkig beter wordt als de kunstijsbaan in Den Haag klaar is. Dan kan Rudie,er wel drie keer in de week naar toe.-„En", zegt hij, „dat is nodig om jong tafent naar voren te brengen". -Nieu we Ardjes en Beesies en Jantjes, want ze zijn er wel. Daarvan is Rudic heilig overtuigd. »rA propos, ging er nóg lets in je om, in Inzeil?" „Wat?" „Nao, „Dtts je voelt je nu helemaal coach?" Rudie knikt lachend.>Jk mag het graag doen..." En al houdt hij zich voorzichtig eeh,: eiyaren schaatsenrijder getrouw zou ik bijna zeggen aan de kant, anderzijds laat hij toch ook.wel doorschemeren dat hij te- zijnertijd graag „helemaal in de sport" wil. Maar... mag" Rudie Liebrechts dan nog slechts incidenteel het schaatsen als wedstrijdsport beoefenen, er is die andere tak van sport, die hij nog wel degelijk actief beoefent: het wielrennen. Voor Rudie Liebrechts is het schaatsen en het wielrennen zoiets als de kip en het ei: wie was er het eerst..,.? Laten we maar zeggen dat ze er allebei tegelijk waren en allebei het schaatsen en het wielrennenwaren ongeneeslijke lief des. Gerben Karstens ;u weet-wel „de notariszoon uit Leiden" heeft.nog eens de,knoop kunnen doorhakken en bewust de snelle wieltjes verkozen boven dé- gladde ijzers, maar Rudie heeft die keus nooit kunnen maken. „Heb je er nooit aan gedacht om prof-wielrenner te worden?" „Wel aan gedacht", bekent hij, „maar als ik er aan dacht dat ik het schaatsen 2ou moeten opgevèn, dan...." „Nooit spijt van gehad?" „Ach nee; Prof is ook niet alles. Zoali er maar -één Ard, Schenk is, is er ook maar één Eddy Merckx. Waarmee ik maar wil zeggen..." Jo is het er volledig m.oe eensi ,,Ik zou ook niet graag willen dat Rudie een profrenner wis. Ik geloof dat ik geen rustig uur meel zou hebben". - PRIJZEN Nu troont ze mij trots naar de prijzenkast, die in een apart kj mertje staal. Een pronkjuweel, dat door Rudie enigszins word gerelativeerd met: „Ik heb al een hoop aan de. jongens wegg' geven. Je kunt niet alles bewaren...'." Er staat nog genoeg om voor bet nageslacht te bewaren en wi« weet een toekomstig sportmuseum mee te verrijken. Al wea heel het wielervolk, da: flucie nog steeds hoopt op een legends riser, record. De man die eens als „kampioen der criteria- rondfietste, denkt nog altijd aan „de honderd". Hij won tot h toe 86 koersen. Als dat aantal eens zou kunnen oplopen tot dr' cijfers. Rudie droomt er wei eens van.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4