Verdeeldheid over op zaterdagmiddag „De Ooievaars" wellicht in augustus eigen onderkomen Belangstelling voor Jes "72 teleurstellend „We wilden wel eens af van die structuren" zegt Rudi Steuer mm ft Ha KIED6EI In Kamer van Koophandel Op Schuttersveld: V MADURO MINI HOUSES U vraagt toch bij belangrijks beslissingen een deskundig advies MSSEN WIJ U ADVISEREN BIJ AANKOOP VAN UW KLEBffiG jcniEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1972 3 Schiedam De Sehiedamse Invalided Sportvereniging „De Ooievaars" krijgt waarschijnlijk nog in augustus een ei gen ruimte. Er bestaan plannen om voor dit doel de twee houten schoollokalen op de hoek van de Zwaluwlaan en de Eduard van Belnumlaan over te plaatsen naar het Schut tersveld In Nieuwland. Bij de realisering van de plannen rijn behalve „De Ooievaars", de wijkvereniging Nieuw land en de stichting AVO, dl® rich herig houdt met de zorg voor minder-validen, nauw betrokken. De vereniging „De Ooievaars", die thans een avond per week de beschikking heeft over de kantine van de gist- en spiri tusfabriek Hollandia aan de 's-Gravelandseweg, zit te springen om een eigen ruim te. De leden van de vereni ging, die nog steeds in aantal groeien, kunnen op die ene avond alleen maar tafelten nissen op de drie tafels, die er In de kantine staan. De grote wens van de vereni ging is, meer avonden in de week een gelegenheid te heb ben om bij elkaar te komen. Eén avond per week voldoet lang niet aan de behoefte, te meer omdat de leden van de vereniging ook wel eens met elkaar willen praten behalve sporten. Wanneer de plannen worden gerealiseerd, gaat de vereniging ook andere sporten op het programma zetten. zoals baskethal, waar hij de leden veel animo voor is. en volleybal. „De Ooievaars" wachten nu op een volgende vergadering met het bestuur van de wijkver eniging Nieuwland, die zelf druk bezig is mei de bestem ming van het Schuttersveld. De bedoeling is. dat er behal ve een ruimte voor ,,De Ooie vaars" deze zomer ook een jeugddorp komt en dat men met de bouw van een clubhuis voor de wijkvereniging be gint. Vlaardingen De meningen van de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas over een verplichte sluiting van alle winkels op zaterdagmid dag liepen sterk uiteen. Volgens sommigen betekent het een verbetering van de sociale voorzieningen voor een >- deel van de bevolking (namelijk vrije zaterdagmiddag voor ondernemers en hun personeel), anderen zagen het als een beknotting van de service aan het publiek en het j.doden" van een gemeente. Pc heer Sterenberg barcht in zijn inleiding over dit onder werp onder meer het perso neelsprobleem van de winkels ter sprake- „Het is hoe langer hoe moeilijker om aan vol doende winkelmeisjes te ko men. Vooral als er vriendjes of verloofdes aan bod komen gebeurt het vaak, da zij weer ontslag nemen en een kan toorbaantje zoeken, omdat zij op de zaterdag vrij willen zijn" Reactie van de heer Van Seven- ttr hierop: ..Iemand die kiest voor een beroep in aeze bran che, zal rekening moeten hou den met anere werktijden, dan de meeste mensen heb ben". Als argument tegen de verplichte sluiting bracht hjj naar voren: „Ik zie het kopen als oen zekere ontspanning. Sluiting is geen haalbare kaart, want dan maken we de zaak zo dood als een pier. We moeten geen zondagssfeer op de zaterdag gaan kweken!". -Kort en zeer krachtig reageerde de heer Van Bodegom: „Het midden- en kleinbedrijf heb ben volgens mij een dienst verlenende functieZe moeten open zijn als de meerderheid van het publiek vrij. heeft en dat is op zaterdag". TWEE UURTJES Volgens de heer Sterenberg zou de verplichte sluiting op de zaterdagmiddag slechts twee uurtjes minder koopmogelljk- held per week betekenen. Tot deze conclusie kwam hij door de volgende berekening; Za terdag sluiten toch al veel winkels om vijf uur (even la ter bracht iemand naar voren, dat met name vishandelaren en sigarenwinkels tot zeven uur open zijn), 's Ochtends tot een uur of half elf is het doodstil bij de winkels. Wan neer het publiek dan wat uur tjes vroeger op zou staan „En dat is nog gezond ook" komen de genoemde uurtjes uit de bus. Argument van de heer Van der Lee tegen sluiting: „Zaterdag middag is dé omzet tweemaal zo groot als op zaterdagmor gen. Men kan de omzet van de middag echt niet versma den". Over de problemen voor voldoende vrije tijd zei hij: „Bij de wat grotere bedrijven lukt de vijfdaagse werkweek toch wel. Er geldt een rou leersysteem waarin ook de za terdag is opgenomen". De Kamer, die het gebied Vlaardingen, Schiedam en omstreken en het eiland Voor- ne-Putten onder de hoede heeft, kwam er gisteren niet uit. Voorzitter ir. B. Wilton sloot de discussie over het on derwerp en beloofde er later op terug te komen- I Orgamsofcr Warner Meinen laat de door de heren Van der Kraan en tanffmefer ontworpen affiche zi'en, die de inzenders van de tentoongestelde werken krijgen. Schiedam „Het is bedroe vend" zegt SG-bestuurslid Warner Meinen over de mede door hem georganiseerde ma nifestatie Jes '72. Woensdag avond vond in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat de opening plaats van de tentoon stelling van het door de jeugd- in het kader van de manifes tatie ingezonden werk, die overigens door zeer weinig be langstellenden werd bijge woond. De bedoeling van de manifesta tie, die dit jaar voor de derde keer gehouden wordt. Is die jongelui van twaalf tot eenen twintig jaar in het uiten van hun creativiteit te stimuleren. Onder andere vla de scholen wordt de jeugd van deze leef tijdsgroep verzocht een werk stuk naar het museum te stu ren voor een te houden ten toonstelling. Alles wordt geac cepteerd, schilderijen, tekenin gen, wandkleden, maar ook gedichten, opstellen en zelfs ge co mponeerde muziekstukj es Meinen is zeer teleurgesteld over het aantal inzendingen: ,,Er zijn beduidend minder werkstukken binnengekomen dan in de voorgaande twee ja ren. ik weet niet hoe het komt, ik geloof dat men te laks Is, misschien moeten wij de jongelui, maar ook de leer krachten, meer achter him vodden zitten". Zijn pessimisme, dat hij reeds naar voren bracht In zijn ope ningstoespraak in een bijna lege aula in het Stedelijk, wordt gedeeld door de heer R. Piilard, directeur van de Sehiedamse Gemeenschap, 1 Een fclein aanfaf belangste/fenden wooncfe de opening bij in de aula van het Stedelijk Museum. die samen met het Stedelijk Museum de manifestatie op poten heeft gezet. Overigens moet déheer 'Meinen wel toegeven, dat er dit jaar hoewei minder werkstukken, die in schoolverband gemaakt zijn, meer Individuele inzen dingen op de tentoonstelling te zien zijn. Het is de moeite waard, de ex positie te bezichtigen. Bij het binnenkomen van de tentoon stellingsruimte valt het oog direct op een uit grote veren bestaand object, dat door leerlingen van de bedrijfs- schooi van Wilton-F ij enoord is ingezonden. Ook hangen er kleurrijken tekeningen en schilderijen. Aan de luchtvervuiling hebben de kunstenaars in spé veel aandacht geschonken. Zo staat er achter in de zaal een roet veel oude troep gevulde bak, waaronder een bord- hangt ..met het opschrift „Ga neen, maar. vermenigvuldigt u niet te veel". Het fs de beloeling, dat dé ten toonstelling op 13 april 's avonds met een veiling besla-, ten zal worden. De expositie; is tot die datum dagelijks ge-: opend van negen tot vijf uur»; op vrijdagavond van acht-tot tien uur en op zon- en feestdag gen van half een tot vjjf uur;- SR Oas speelgoed lijkt volmaakt. Voor wat vorm, kleur, afwer king, sortiment en spelmogelijkheden betreft lijkt er nau welijks meer iets te wensen. Toch valt er op de speelgoed- markt een ernstig hiaat te signaleren, zegt de *s Graven- zandse bewegingstherapeut Rudi Steuer. Er is namelijk geen „levensgroot" speelmateriaal, dat kinderen de moge lijkheid biedt om hun eigen leefruimten te bouwen. Ons speelgoed Is te klein. Is voorts veelal zo individueel, dat het in sociaal opzicht weinig te bieden heeft en is tenslotte zo per fect afgewerkt, dat er voor het spélende kind weinig of geen mo gelijkheden overblijven om zelf konstructief en kreatief met het materiaal bezig te zijn. Unconventional Structure Engi neering, een team ontwerpers waarin naast Rudi Steuer de architecten ir. J. Brouwer uit Den Haag en ir. .P. M. Bun- nik uit Breda participeren, heeft een oplossing ontworpen voo-r dit hiaat op de speeJ- goedmarkt. door Cor van Groningen De herenmodezaak ran SCHIEDAM, Broersvest 8, tel. 26.82.08. Die oplossing bestaat uit licht gewicht bouwelementen, waarmee op simpele wijze huizen, kastelen en zelfs hele dorpen te konstrueren zijn. Het materiaal, primair ont worpen voor gehandicapte kinderen in het algemeen, biedt naar het oordeel van de ontwerpers ook grote moge lijkheden voor het gezonde kind. ONUITPUTBAAR" Het materiaal bestaat uit lagen golfkarton. Het is zo stevig dat het, opgebouwd tot een kubus, een gewicht van acht honderd kilo kan dragen. De golfkartonnen elementen zijn in produktïe genomen door de nv Papierfabriek De Hoop in Eerbeek. Het speelmateriaal wordt onder de naam Maduro Mini Houses op de markt ge bracht. Zeven elementen zijn nodig om ;en kubus te vormen. Ze zijn verkrijgbaar in twee afmetin- gen: één meter en anderhalve meter hoog. Openingen in de wanden maken de kubussen toegankelijk voor de kinderen. Boven- en .onderkant zijn ge maakt wan waterafstotend materiaal. De stevigheid ga randeert een seizoen lang speelplezier, Rudi Steuer: „Met deze lichtge wicht bouwelementen, ge maakt op hun eigen heha&ms- grootte, kunnen de kinderen konstructief bezig zijn. Door dat ze de huizen samen in el kaar zetten, zijn ze tevens so ciaal bezig. Ze leren met el kaar spelen, elkaar helpen. Als het bouwsel klaar is, be gint het spel van de beweging. Ze kunnen erin kruipen, erop klimmen, noem maar op. Als dat begint te vervelen, begint de vrije expressie. Dan kun nen ze de kubussen gaan schilderen, gaan bekliederen, enz. Du kleur van het materiaal Is bruin. Een gewone karton- kleur. „We hebben opzettelijk niets aan die kleur veran derd," zegt Rudi Steuer, „want dan neem je tevens een mogelijkheid weg voor de kin deren om hun esteiisch gevoel te ontwikkelen. Nu daag je hen uit om het geheel te ver fraaien." MINI HOUSES Het materiaal is in de eerste plaiats ontworpen voor gehan dicapte kinderen. Dat het juist voor die groep zeer bruikbaar is, schreef de Belgi sche orthopedagoog Paul Verhaeghe, verbonden aan de rijksuniversiteit van Gent- Hij zegt: „Zwakzinnige kinde ren miasen de nodige formele Iogika om hun wereld te orde nen en te strukturerenge brekkige ordeningsprincipes maken hun leefwereld vrj chaotisch, ze hebben onvol doende zekerheden. In het ape! met de Maduro Mini Hou ses konstrueren ze een eigen levenscel, waarin ze kansen krijgen om zich veilig en ge borgen te voelen. De Maduro MinixHou*es bieden weinig of geen beperkingen, omdat alle kombinatiemogelljkheden on uitputbaar zijn". LAGE KOSTEN Voor de kosten behoeven Inrich tingen aanschaffing van dit nieuwe speelmateriaal niet na te laten. „Voor vijfhonderd tot duizend gulden heb je vol doende om een heel dorp te bouwen," rekent Rudi Steuer Belangstelling van de zijde van de inrichtingen ts er inmid- dels te over. Twintig Belgi sche inrichtingen en evenzo, vele in Nederland hebben al tot aanschaffing besloten. Om kosten zo laag mogelijk te houden, zullen in beide landen centrale opslagplaatsen voor het materiaal worden inge richt, waar de afnemers het kunnen halen. Dat spaart de koste van verpakking, die vrij hoog blijken te zijn, uit. Rudi Steuer en zijn teamgeno ten ontwierpen enkele jaren geleden de zogenaamde Air square, een sprlngmatras die bij de bewegingstherapie voor gehandicapte kinderen bijzon der functioneel blijkt te zijn en grote belangstelling geniet in binnen- en buitenland. „We wilden dit keer eens van de pneumatische structuren af", zegt hij, „WfJ menen dat met deze lichtgewicht elementen bouwsels en konstmktles kun nen worden gemaakt, die uit dagen tot konstruktlef hezlg zijn en appelleren aan de be- wegingsdrang". Rudi Steuer is als bewegings therapeut verbonden aan het We ster honk in Monster. Het bestuur van de stichting stelt hem ruimschoots ln de gele genheid om nieuw materiaal ten behoeve van de bewe gingstherapie te ontwikkelen en te vervolmaken. MADURO Aan de familie Maduro evenals aan het bestuur van minia tuurstad Madurodam ia toe stemming gevraagd de naam Maduro voor dit projekt te mogen gebruiken. ..Dat idee is bijzonder enthousiast ont" vangen", zegt Rudi Steuer. De „levensgrote" nieuwigheid in de speelwereld zal van 5 tot en met 12 april te zien zijn op de Nationale Onderwijsten toonstelling in Utrecht. Voorts zal waarschijnlijk een exposi tie van het materiaal worden Ingericht in de expositiehal van Maduroöam. De verkoop is in handen gegeven van Nyha in Lochem-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3