i de „banvloek" over Moerman het verhaal vaneen kankerketter Het koraajsf rand WATERWEGAGENDA S3 I'S SH0EBAR PRACHTIG BEKLEDE TRAP!! MET TAPIS0N OF TAPIFLEX SGHOENREPARATIES HAKKEN ZOLEN EN HAKKEN Onderzoek Publikaties Diagnoses Afgewezen Toch 2 SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 4 APRIL 1972 John Masters struikgewas/en' een hert, dat als aan de .grond genageld langs de weg^,stond,apen die zich met gèraAs'/'êen weg baanden door het geel-groen van het struikgewas, naar be neden en de bocht om, dit was de laatste heuvelrij, het laat- ite cïaL'dè vIakte' yan---Sakti- :begon zich|te ontrollen, eerst een beetje, langzamerhand /■beter zichtbaar door de bo men, naarmate de weg draai- -de, helde, vervaagde en *tlt- liep toen We de voet van de helling bereikten. Open. land, rotsen, bijna woestijn, wach tende soldaten in een droge bedding. niet kunnen horen. Vele vrachtwagens aan de voet van dé heuvel op elkaar ingereden ep de lege weg die recht als een pijl ov^r de vlakte liep, naar het gróepje witte huizen van Sakti en aan deze kant van het geheel, de witte vlek van de dienstbungalow. ïn de verte de rij heuvels en de in keping die de top van het La- pri Ravijn aanduidde. (wordt vervolgd) Verloor er drie aan de grond", zei hij. ..Schoot cr één neer en joeg de rest op de vlucht. Wat gebeurt er in Sakti"? ,,Ik weet het niet", zei ik, „maar Gokal staat in Indische dienst". Hij vloekte. ,,Dai ver klaart een hoop, Hij stuurde me zojuist een boodschap niets: te melden. Er werd ons een nieuwe aanval gerappor teerd, vanuit het Noorden en ik heb er eert squadron op afge stuurd op ze op te vangen". Sinds de oude guerrilla ine de tijd en plaats had gegeven van de eerste botsingen, had ik als maar zitten rekenen en inter preteren. „Ik ga naar Sakti, meneer", zei ik. ,,Ik geloof niet dat er voor twaalven mis schien elf uur iets ernstigs gebeuren. Dan zullen we elk vliegtuig dat u kunt inzetten nodig hebben". »,fn orde", zei hij. ..Ik zal mijn best doen.maar de Nawab de koning— heeft zojuist gebeld en me het bevel gegeven om al mijn vliegtuigen naar het Noor den te sturen". Ik ben juist op weg om te pro testeren. 3k saJueerde, zette de Bentley vit de weg en we passeerden elkaar. Ik trapte rnijn voet neer en ramde door de versnellingen heen, zonder het pedaal te gebruiken. We hadden dit alles voorzien de zwakke Indische aanvallen te land en in de lucht, om onze luchtmacht van Sakti /weg te lokken. Probeerde de Koning nu zijp eigen strot af te snijden? Nee,waarschijn- lijk had het een of andere ver domde speclgoed-radjaahtje daar in het Noorden, gebeld dat hij naar de Indiërs zou overlopen als hij niet be schermd werd. Ik kon er nu niets meer aan doen. De gele zon klom recht voor ons boven de heuvels uit. De langsstro mende lucht voelde koud en. massief aan, de banden gier den en zelfs dat oude machti ge monster van een motor be gon te brullen. Toen we een minuut later naar het Oosten afdraaiden, begon de lucht stroom naar binnen te vallen en het spookachtig gegier van de banden deed kippen, en kin deren verschrikt in de sloot duiken en ossen met logge tred de velden in sjokken. We verlieten de vlakte van Cham- balpur en de witte stenen, welke de berm van de weg markeerden, flitsten voorbij. Bruggen passeerden, het ge- luit van de uitlaat echode te gen de pilaren alsof je een stok langs een railing liet ra telen. Een bungalow, wit on der een rood dak, lag wegge doken op een open plek tussen de bomen, gewitte stenen leid den naar de ronde bogen van de veranda, twee mannen staarden naar ons. Ik kon het allemaal opnemen, maar het drong niet tot me door. Verle- den^ heden en toekomst smol ten ineen, het materiële en niet-materiële, als bij het och tendgloren. „Dal was de bun galow in de Dun, waar ik op een avond met een dertig- ponds barbeel thuiskwam, na een gevecht van vier uur tot aan mijn knieën in de rivier staand". Twaalf jaar geleden? Tien? Ik herinner me de totale uitput ting en de vrolijkheid, maar voelen deed ik geen van bei de, Een, twee, vijf, zes osse- wagens op een rij, stelle heu vel, neer ging het weer, met een huilend gegier van de banden, voorbij, achter ons. Leger-auto's, soldaten die rechtop achterin stonden, naar de hemel starend, geloei van een claxon, voorbij ^ach ter ons. Een kapotte tankwa gen, over de kop geslagen, de tank onderaan de heuvel, en mannen er omheen gehurkt, rokend, voorbije. /Weer een vlakte, vol gas maar weer en nog eens het toenemend ge- hui] van de aanjager. Mais in de velden, vrouwen, bij de bron, mannen met sikkels', marcherende infanterie, om geven door de hun altijd om hullende, trage stofwolk, die ze, net als hun rugbepakking, altijd met zich meedroegen. Dit zijn de velden, 700 kilometer ver weg, ik marcheerde er doorheen met de twee sterren van een. luitenant op mijn schouders en niemand die me iets kon maken, een veldkom- pagnie van. blauw-zwarte sap- peurs en mijnenleggers uit Madras voor me uit. Ze spra ken geen woord Hindostant, alleen maar Tamil en Engel en ik moest het commentaar dat ze zo nu en dan schreeuw den naar de brutale, kleine meisjes die naast hen voor- trendén en sprongen en naar hun zwarte gezichten, wezen voor ze vertalen. Grote;, khaki kachelpijphoeden,. n amen a Is Coom aramangala- damaswaml dié" maakten dat ze elkaar voor. het gemak maar allemaal aanspraken bij huh nummers, heel beleefd: Ach 498, verstel mijn draagband even alsjeblieft, het snijdt in mijn rug. Hogere bomen en oerwoud en de zon heet als een vuurbal te gen mijn oogappels. Heuvels en rotsen en gewitte stenen, bezoedels door het stof, meer soldaten, een lange strook ,Het waren Dogras geweest, een peloton onder een „jema dar", ze spraken even beleefd als de Madrassers, maar het waren blank-gekleurde Hin does, van een hoogstaand ras, altijd fatsoenlijk en goed ge manierd, vijftien gevangenen begeleidend, terug naarde. Politieke Officier na'"een ge- ■vëcht aan het Noordwestelijk front. Nauwelijks gevangenen te noemen, gewoon mannen, •die in de heuvels- rondzwer vend werden aangetroffen in hun flodderige katoentjes, met of zonder geweren, niet in staat om zich rekenschap van zichzelf te geven. Ik reed met de Dogra kolonel voorbij, hij het dichts aan. de kant van de gevangenen in de nauwe bed ding. Een van hen sprong uit de troep naar hem op, sleurde hem van zijn paard, er flitste een mes. Kolonel Dougherty worstelend en. schoppend, bei de praktisch onder het paard. De dïchtsbïjzijnde Dogra stak zijn bajonet door de Mahsud, Toen was er niemand die een order gaf en ik boog me over de kolonel, trok hem op de been en hield de teugels van beide paarden in de andere hand en was me nauwelijks bewust wat er gebeurde, tot dat ik opkeek. Op dat moment waren, er nog maar twee ge vangenen in leven en de verle gen. kalme Dogras waren be zig hun bajonetten schoon, te maken. Methodisch werden de laatste twee door een soldaat door de maag gestoken. Toen zetten zê de kolonel op zijn paard, vroegen beleefd of ik me echt niet bezeerd had en marcheerden verder". Ver naar rechts, in het Zuiden, bewogen zich tanks voort. Als er gevuurd werd had ik het rSCHflEDAM VANDAAG Arcade, Lange Haven 71, 19 uur: 19.30 uur: bijeenkomst Studievrienden, 20 uur: bridge Schiedam '59. 20 uur: KSM „Orpheus". 20 uur: EHBO- Passage Theater, 20 uur: „Wat zien ik", achttien jaar. Lange Haven 102, 20—22 uur: openbare verkeerstheorielec- sen. MORGEN Passage Theater, 14 uur: Hein tje in--„Eind goed al goed", "alle leeftijden, 2.50, 20 uur: „Wat zien ik", achttien jaar. Trefcentrum: Willem Andries- senlaan 85, 9-11.30 uur: „Woel waters", 10.30-13.30 uur: over blijf gelegenheid ..Twaalf Uurtie*'» Zaal Middelhuyse: 18.45-19.45 uur: repetitie kinderkoor Holy; 20-22 uur: repetitie ge mengd koor Holy. Gebouw Excelsior: 20-22 uur: repetitie mannenkoor Or pheus. Prof. Rutgcrsschool: 20-22 uur: repetitie Gloria Toonkunst koor, De Heipaal: Reigerlaan, 20-22 uur: klaverjassen. MORGEN De Heipaal: Reigerlaan, 8.45- 12.15 uur: peuterspeelzaal. Goudsesingel 87a: 9-12 uur: peu terspeelzaal. Kraanvogelschool: Kraanvogel- laan 101, 19-20.30 uur: gemeen telijk inlichtingenbureau. Stadhuis: 19.30 uur: openbare vergadering gemeenteraad. Albert Schdeitzcrschool, Delft- seveer, 20-22 uur: .repetitie ge mengd Rijnmondkoor. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rottcrdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 KI achten dienst: telefoon 71.09.38 van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sythoff Pers N.V. klas. Zondag 14-15 uur alie Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, telefoon 266727. klassen. Alle werkdagen 's a- vonds 19-19.30 uur 3e klas, 19- 20 uur 2e lilas. Kinderafdeling Gemeentelijke technische he. 1444.30 uur en 1848.30 drijven, Dwarsstraat 42, tele. foon 264980. Gem. ziekenhuis Schiedam, Gemeentelijk bureau voor huts vesting, Westmolenstraat 26. telefoon 267756. Burgemeester Knappertlaan 25, tel. 269126. Zaai 13.30-14 uur en 19-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en 19-20.30 uur. Kraamaf- Gemeentelijk Voorlichtingsbu- deling 13.3044.30 uur en 19- rcai'. Nieuwstraat 26, telefoon 19.30 uur, 269051, toestel 174. iVLAARDIIMGEN VANDAAG Groen van Prinstererlyceum; -19-20 uur: repetities majoret tes. Sursum Corda: 20-22 uur: repe titie trompetisten Sursum Corda. Westhavenkade 54: 19.30-22.30 uur: avondopenstelling biblio theek Visserijmuseum. Dr. Noletstichting, Stadhouders laan 98, Schiedam, tel. 260080. Derde klas 13.30-14 uur en 19- 19.30 uur, tweede klas 13.30- 14.30 uur en 29-20 uur, eerste klas 12.30-14 uur en 19-20 uur. Kinderafdeling zondag, dins dag, woensdag, vrijdag en za terdag 13.30-14 uur en maan dag en donderdag 18-18.30 uur. MORGEN I Gemeentehuis, 19 uur: openbare |U BELTIN SCHIEDAM j vergadering gemeenteraad. Politie, Lange Nieuwstraat 55, tel. 260750- IMAASSQjET Rcinigings- en ontsmeltings- dienst. Buitenhavenweg 154 telefoon 264895. VVV, Proveniershuis, Oy.er- schiesestraat l, tel. 26fiööD. Gemeentelijke Sociale Dienst Broers veld 142, tel. 264816. Actie Moeders voor Moeders, Diepenbrockstraat 8, telefoon 702646. VVoningdiettsi. Lange Haven f45, tel. 269375. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Holyziekenbuls, Holysingel 3, Vlaardingen, tel. 345666, 14— 14.30 uur 3e kl.t 14-15 uur 2e Singel 81a, tel. Brandweer, 269123. GG en GD, Tuinlaan 80, telefoon 269290. EXPOSITIES IN SCHIEDAM Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, tot en met 13 april ten toonstelling Jes '72. NU OF NOOIT!!! U WILT EEN DIT KAN REEDS V.A. 150,J B. 5CHILPER00RD Rotterdamsedük 397 B - Telefoon 26.96.84 Ook 's avonds. Showroom voor. alle vooraanstaande MERKEN VLOERBEDEKKING VOOR ALLE KLAAR TERWIJL U WACHT. BINNEN EEN DAG. GROENELAAN 40 TEL.: 26.57.33 Ook kunt U voor SCHOENREPARATIE TERECHT in ons filiaal: REMBRANDTLAAN 66 TEL. 26.85.33 Is de Moerman-methode voor de genezing van kanker waardevol of waardeloos? Biedt de therapie van de Vlaar dingse arts geen enkel perspectief voor de duizenden lij ders aan de gevreesde ziekte? Die vragen blijken, 32 jaar na de mededeling van de arts dat hij. dankzij zijn postdui ven, meende het wapen tegen kanker in handen te heb ben gekregen, nog steeds niet op afdoende en wetenschap pelijk verantwoorde wijze te zijn beantwoord. Bij de officiële instanties die zijn beiast met de zorg voor en het toe- zicht op de volksgezondheid kreeg dokter Moerman geen voet aan de grond. Het ongeloof in de bruikbaarheid van de methode mondde steeds weer uit in de cirkelredenering; kanker is volgens óns niet met medicijnen te genezen. Heeft Moerman toch genezingen bereikt, dan hehfct^ zijn patiënten geen kanker gehad. Eerst PP !7 januari 1950 wordt voor een onderzoek naar de waarde van de Moerman-metho de opdracht gegeven. Echter: zes dagen vóór die opdracht werd Verstrekt, op 11. januari Ij ISSO, lie- de directeur-generaa' Lj voor de volksgezondheid, dr. P- Muntendam "weten dat aan de t methode géén waarde mocht worden toegekend! door -tyt Cor van Groningen De opdracht om een onderzoek naar Moerroans methode in te stellen werd verstrekt aan de Rotterdamse arts dr. Ti. den ijoed. De eerste bespreking tus sen hem en dokter Moerman had plaats op 27 februari 1950. Dr. Den Hoed is niet in de gele genheid geweest een gedegen onderzoek m te stellen. Hij overleed veertien dagen na de eerste bespreking met de Vlaar- dingse arts. namelijk op 10 maart 1950. Op 19 april van dat jaar wordt de opvolger van dr. Den Hoed voor het onderzoek naar de waarde van de Moerman-methodo aan gewezen. Het is dr. J. J. Brutel de la Rivièra, voorzitter van de Gezondheidsraad. Insiders ver jaren dat de benoeming van deze opvolger eerst tot stand kwam, nadat de bemiddeling was ingeroepen van de toenma lige ministerpresident dr. Wil lem Dreea. De resultaten van het onderzoek van dr. Brutel zijn nimmer be kend gemaakt. Ook dokter Moer man kwam de uitkomst niet te -weten. Over dat onderzoek Is wèl iets te lezen i» correspondentie die is gevoerd tussen de bekende kan kerspecialist dr. W. F. Wassink uit Amsterdam en de hoofdre dacteur van het Dagblad voor de Zaanstreek De Typhoon, de heer C. Meijer. Dr. Wassink schrijft in een brief, gedateerd 21 november 1935 on der meer het volgende: „Bij het onderzoek van dr. Brutel de Ja Rivièra kwam voorts onder an dere vast te staan dat over de behandelde patiënten niets op schrift stond, zodat ook op deze wijze eigenlijk geen houvast te krijgen was, hetgeen op zichzelf reeds weinig vertrouwen in kon boezemen. Waarom destijds, on danks de aanvankelijk ongunsti ge indruk, geen verdere stappen zijn gedaan, kan ik niet na- De Typhoon was het eerste Ne derlandse dagblad dat in okto ber 1955 de „zaak Moerman" in de publiciteit bracht. De artike len waren van de Iiand van par lementair redacteur L. w Blok die door een door Moerman ge nezen relatie van hem de Op het landgoed Hoogstad aan de Broekweg in Vlaardingen woont de arts Cornelis Moerman. Hij is tachtig jaar. Meer dan dertig jaar geleden maakte de arts bekend het kankervraagstuk te hebben ontsluierd, en dank zij zijn postduiven ae middelen te hebben gevonden die een succesvol wapen vormen in de strijd tegen deze volks vijand van de eerste orde, die jaarlijks vele duizenden ten grave voert. Zijn strijd om erkenning van de Moerman- methode is tot dusver vergeefs geweest. Iwee omstandigheden plaatsen de arts en zijn methode de komende weken weer in het centrum van de belang stelling. Dat is in de eerste plaats het plan van de gemeente Vlaardingen om een deel van het landgoed, dat dokter Moerman als zijn laboratorium beschouwt, te onteigenen ten behoeve van een locale verkeersweg tussen Vlaardingen en Schiedam. In de tweede plaats komen arts en methode medio mei weer in de belang stelling, ais de Eerste Kamer de begroting voor de volks gezondheid gaat behandelen en „de zaak Moerman" ter sprake zal komen. In de eerste aflevering van Het Verhaal van een kanker- ketter werd een beknopte uiteenzetting gegeven over de therapie van de Vlaardingse arts. Vandaag de tweede aflevering over het rapport van de commissie Delprat, die in 195S het werk van de bejaarde arts tot het funda ment toe afbrak. Het duivenlaboratorium op het landgoed van dokter Moerman. zaak op het spoor kwam. De pu blikaties brachten in de Zaan streek veel beroering. „Ver scheidene mensen hebben aan die publikaties hun leven te danken", zegt hoofdredacteur C. Meijer nu. Destijds motiveerde hij de publi katies (die boze reactie* ople verden uit medische kring) al dus: „Het zou nooit tot pubUka- tië zijn gekomen als de medi sche organen een nauwkeurig en afdoend onderzoek naar de therapie van dokter Moerman hadden Ingesteld. Pas toen dui delijk vaststond dat zij In gebre ke zonden blijven heeft de per» baar verantwoordelijkheid be grepen". De publikaties zijn niet zonder re sultaat gebleven. Nog io 1955 krijgt de inspecteur voor de volksgezondheid In Zuid-Holland dr. In 't Veld de opracht om een onderzoek naar de Moer man methode in te stellen. Hij is nog maar nauwelijks met zijn werkzaamheden gestart, als in het voorjaar van 1956 het be stuur van de Landelijke Organi satie tot bestrijding van Kanker eveneens de wens te kennen geeft een onderzoek te willen la ten i&stellen. Dokter Moerman zegde in beide gevallen zijn me dewerking toe. De inspecteur voor de volksge zondheid heeft zijn onderzoek nimmer afgerond. Hij droeg op verzoek van de L.O.K. het in middels door hem verzamelde materiaal over aan de door de L.O.K. ingestelde onderzoek commissie, De commissie van de L.O.K. stond ortdei voorzitterschap van de Amsterdamse arts dr. C. H. Delprat. Voorts maakten er de volgende artsen deel van uit: dr. J. Bok, internist in Dor drecht, dr. J. Gerbrandy, inter nist in Amsterdam, dr. M. Straub, patholoog-anatoom, in Rotterdam en prof. dr. J. H. ten Thije, veterinair patholoog- anatoom in Utrecht. Dr. Bok werd na enige maanden vervan gen door de internist dr. G. van der Waa uit Rotterdam. Waar om die vervanging noodzakelijk was heelt de commissie niet be kendgemaakt. Ia het voorjaar van 1958 is het rapport van de „commissie-Del- prat" over het onderzoek naar de methode-Moerman versche nen. Het betekende niets meer of minder van de medische ban vloek" over zün methode. In de inleiding van het rapport staat onder meer de volgende merkwaardige zin te lezen: „Ten overvloede (want dit was reeds onze bedoeling) heeft h*t L.O.K.-bestuur bij het begin der werkzaamheden onzer commis sie er op aangedrongen dat wij een positief welwillende houding ten opzichte van het ons voorge legde probleem zouden aanne men. Van den beginne af Is onze commissie bezield geweest met het grote verlangen nieuwe wegen te leren kennen om de zo gevreesde ziekte doelmatig te kunnen bestrijden, zo mogelijk zelfs te genezen". Mag men dan iets anders van een dergelijke commissie verwachten? De commissie splitste haar werk zaamheden in twee onderdelen: de beoordeling van de theoreti sche basis van de Moerman-me thode en de praktische waarde ervan. Honderdnegen patiënten van de Vlaardingse arts heeft de commissie bestudeerd. Al thans hun ziektegeschiedenis sen, zoals die waren samenge steld door de artsen die hen voor dokter Moerman hadden behandeld, aangevuld met gege vens over de behandeling door dokter Moerman. In vele gevallen waren de diagno ses van deze patiënten reeds ge steld door specialisten in zieken huizen/ Over die diagnoses wordt in het rapport het volgen de gezegd: „Een zeer zwak punt in de gehele Moerman denk- en handelwijze is de herhaaldelijk door hem gestelde eis, dat aan de oorspronkelijke diagnose (dus de diagnose zoals die door dokter Moerman was aangeno men, veelal zonder patholo- gisch-anatomisch onderzoek) geen herziening door onze com missie mocht v/orden gebracht. Aan onze commissie is door de L.O.K., noch door enige andere autoriteit ooit de eis gesteld dat aan de oorspronkelijke diagno se, zoals dokter Moerman deze had aangenomen, niet getornd mocht worden. Dat zou trou wens voor onze commissie een onaanvaardbare restrictie zijn geweest". Patiënten die reeds een voorbe handeling hadden gehad (be straling, operatie enz. heelt de commissie buiten haar beschou wingen gelaten, omdat het In deze gevallen naar haar oordeel niet vaststond dat deze patiën ten tengev olge. van de Moer man-methode waren genezen. In zestien conclusies wordt het werk van de Vlaardingse arts als onbruikbaar afgewezen. In de slotbeschouwing van het rap port zegt de commissie: „Niets zou onze commissie liever zijn geweest, dan dat al3 conclusie van onïe werkzaamheden was komen vast te staan, dat er in derdaad een aanduiding van succes was, respectievelijk dat men op weg was een methode te ontdekken volgens welke het mogelijk zou zijn in de nabije of verder algelegen toekomst ge vallen van kwaadaardige nieuw vorming te genezen. „Wij hebben ons alle moeite gege ven (en voelden dat ook als een verplichting tegenover dokter Moerman, wiens werk wij moes ten beoordelen) en een lijn te ontdekken in de gegevens van het door ons samengestelde dos sier, volgens welke verder zou kunnen worden gewerkt om op dit gebied iets bruikbaars te vinden. Uit het voorgaande deel van ons rapport is reeds geble ken, dat de theoretische bases van de Moerman-therapie onvol doende gegrondvest en zelfs on juist is. Als men de praktische zijde van het vraagstuk objectief bekijkt, zijn de resultaten hiervan even eens gering. Niet ontkend kan worden, dat er bij een betrekke lijk klein aantal patiënten een verbetering is opgetreden, relfs een enkele maal een belangrijke verbetering". Maar, zegt de commissie dan: een deel van de verbetering m heeft betrekking op patiënten van wie niet vaststond dat ze aan een kwaadaardige aandoe ning leden. Een ander deel ging na de aanvankelijke verbetering weer achteruit. Weer een ander deel bevond zich in een „perio de van het reconvalscentiepro- ces, dat was ingeleid door reed» eerder toegepaste gangbare the rapeutische maatregelen". Tenslotte zegt de commissie: „Teri dele is 'n eventuele verbe-, tering nog van te korte duur ge weest om er enige gevolgtrek king uit te kunnen maken"- Ondanks dat gegeven heeft de commissle-Delprat die gevolg» trekking toch gemaakt, door de Moerman-methode volledig af te wijzen, als zijnde onbruikbaar. Afgewezen, zonder dat de me thode in de praktijk was be proefd. Wat de oommissie feite lijk heeft gedaan is een onder zoek instellen naar de praktijk- voering van de Vlaardingse arts. De opdracht was: de meê- rites van zijn methode te onder zoeken. En dat gebeurde juist niet. Het rapport Delprat, ver-' schenen in 1958, verleende het predikaat 'kwakzalver* dat Moerman reeds jaren daarvoor was toegedacht, een wetenschappelijke ba sis. Moerman merkt dat nog, tot op de dag van van-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 2