SCHIEDAMSCHE COURANT College zet mes in S.G.-begroting OPEN OOG EN OOR VOOR PROBLEMEN VAN SCHIEDAMMER m Autodidactveroordeeld FESTIVITEITEN IN BIJDORP ém m Jan van Geene op 8 mei voor Raad van State 2 kranten voor één prijs! Bedrag van bijna f22.000 geschrapt Jongen valt uit boom IP Kalinka in Passage- Theater Aktie levert ruim 5000 handtekeningen op Foute foto Panorama vanaf stads kantoor Informatie- bij eenkomst Portugese koloniën Raadsman Cor Bijl: Wijk Bijdorp houdt j aarvergadering Wasgoed in brand donderdag 13 april 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD"" 4 paginal SSsic Jaargang no. 24384 Broersvest 3 - telefoon administratie 26B091 - redactie 262566 - kiachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het Russische zang- en dansensemble Ka linka treedt vrijdag 14 april op in het Passage Theater in Schiedam. Het programma bestaat uit Russische zang en dans in kleurrijke kos tuums- De begeleiding wordt velzorgd door een eigen ba lalaika-orkest, bestaande uit acht musici, onder leiding van Hans Eisma. De koorlei ding heeft dirigent Paul Vugts en de choreografie is in handen van Hennie Kol- jesnibow en Swetlana Moe- sa to wa. Schiedam De directeur van de NV Enterprise, de heer Jan van^Geene, een onderneming die door het feoppetba- zcnbesluit van de regering met rijn werkzaamheden moest stoppen, verschijnt maandag 8 mei voor de Raad van State. Vla deze instantie wil hij proberen zijn bedrijf te heropenen. Enige tijd geleden is Jan van Geene, door middel van een advertentie in het Nieuwe Stadshlad, be gonnen met een handtekeningenactie ter ondersteuning van heropening van zijn bedrijf. „Op het ogenblik heb ik al 5000 handtekeningen, ik verwacht er nog meer binnen te krij gen. Bovendien ga ik vrijdag op de markt staan. Dan kun nen de mensen op de lijsten intekenen. Iedereen hier in Schiedam kent mij toch, ik heb al gemerkt, dat een he leboel mensen mij willen helpen. Ook mensen, die bij mij hebben gewerkt, komen terug en willen weer bij mij beginnen. De bedrijven waar mijn mensen voor werkten, willen graag dat ik terug kom, "Wilton-Fijenoord onder meer". Jan van Geene is optimistisch over de uitspraak die de Raad van State zal doen. ..Ze kunnen mij mijn ver gunning niet weigeren. Ik heb altijd aan mijn sociale verplichtingen voldaan. Tij dens de staking in 1970 heb ik mijn mensen altijd door betaald. Ik heb nergens schulden. Eigenlijk heb ik altijd veel te eerlijk ge werkt, Er zijn accountants geweest die zijn komen con troleren. Die hebben ook ge zegd, dat alles ex perfect uit ziet. Ze kunnen mij mijn vergunning gewoon niet wei geren." Buiten de steun van de vele Schiedamse handtekeningen, heeft de heer Van Geene ook nog andere adhesiebetuigin gen gekregen, onder meer van uitzendbureau Inter po wer uit Alkmaar, dat m een zelfde situatie verkeert. Schiedam Rond Koninginnedag organiseert de wijkver- enigmg Bijdorp verschillende activiteiten. Zaterdag 29 april Is er een voetbaltoernooi. De Bijdorpse voetbalclub zal dan tegen verschillende clubs uitkomen. Zaterdag avond om acht uur worden alTe Bijdorpse kinderen ver kleed verwacht in Trefpunt Bijdorp voor de deelname aan een. lampionoptocht. Deze begint om half negen. Zondag 30 april is er het jaarlijkse Oranjebal in Trefpunt Bijdorp. Dit bal begint om acht uur. Ook op 1 mei zijn er feestelijkheden In de wijk. Om 11 uur wordt begonnen met een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Iedere man of vrouw boven de zestien jaar kan hier aan meedoen. De wijkvcrenïgïng verwacht wel vroegtijdige opgave bij de heer Kcnmer, Schietbaanstraat 19. Om een uur 's middags wordt dan begonnen met de kinder spelen. Er wordt ondermeer ballon-geprikt, eiergelopen en gerolschaatst. Schietiam De Stichting Schiedamse Gemeenschap ziet zijn begroting vot?r 1972 in gevaar gebracht, nu b. en w. besloten hebben een gedeelte van deze begroting te schrap pen. Naar de mening van het college was het totale begrotingsbedrag (ongeveer f244.000) te fors uitgevallen voor volledige goedkeuring. B- eo w. hebben er nu een be drag van bijna f 22.000 af gehaald. In de stichtings- raadsvergadering van, de S.G., die maandagavond gehouden wordt, zal dit be sluit worden besproken en zal worden nagegaan wat voor consequenties het be sluit voor de activiteiten heeft, die de S.G. voor dit jaar op het programma heeft staan. Wethouder van culturele zaken mevrouw G. D. Vcrweij-de Graaff bevestigde ons gister middag, dat het college de oatwerp-begroting van de S.G. heeft teruggezonden. Ze deel de ons mee, dat de S.G. het percentage waarmee de be grotingen van instellingen als S.G. en Muziekschool In ver gelijking met een voorgaand 'Schiedam In onze krant van woensdag is een fout geslopen, toen bij het artikel over organist /dirigent Aad van der Hoeven en het Jeugd- r muziekfestival in het Stedelijk een foto ge plaatst is van iemand, i die beslist niet Aad ivan der Hoeven is. Zo- wel de heer Van der Hoeven als onze re dactie kregen enkele reacties waarin werd meegedeeld dat de diri gent in enkele dagen plotseling „wel erg oud geworden was". Schiedam De 9-jarige Kuber- tus Lussenburg uit de Van Heuven Goedhartstraat 144, is op de hoek van de Vlaardin- gerdijk—Veile vest uit een boom gevallen. In de boom was op vijf meter hoogte door kinderen een platform gebouwd. De knaap was daarop geklommen maar wilde verder Klimmen naar een vogelnestje. Toen hij op tien. meter hoogte was, ver loor hij zijn evenwicht en viel. Zijn val werd gedeeltelijk •door takken gebroken. Hij viel Tnct zijn hoofd in het water en met zijn benen op de kant. Een toegeschoten politiepatrouil le heeft hem uit het water ge trokken. De GG en GD heeft hem in bewusteloze toestand faar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Vermoedelijk heeft Hubertus een hersenschud ding, ogenschijnlijk heeft hij niets gebroken of gekneusd. jaar mogen stijgen, heeft overschreden. Niet onwaarschijnlijk is, dat ook de begroting in de komen de jaren zeer kritisch zal wor den bezien en dat de S.G. daardoor enkele activiteiten zal moeten afstoten. In de raad is er overigens al enkele malen op aangedrongen, ma tigheid in acht te nemen bij het opstellen van de begroting van de S.G. en die van de mu ziekschool. Door het besluit van het college komt een deel van de activi teiten van de S.G. voor dit jaar in gevaar. In SG-kringen ziet men het bedrag van bijna f 22,000 als een forse som, waarmee talloze activiteiten hadden kunnen worden geor ganiseerd. Maandagavond zal men vermoedelijk bespreken, welke activiteiten dit jaar zul len moeten worden afge vloeid. Ook komt de begroting voor 1973 dan ter sprake. De beslissing waar de bezuini gingen moeten worden door gevoerd, zal niet eenvoudig zijn, vooral gezien de veelheid van het aantal activiteiten waarmee de S.G. zich bezig houdt en de talloze nieuwe ta ken, die de stichting zich voorstelt te gaan doen. De fi nanciële situatie van de ge meente is de oorzaak van het besnoeien op de SG-begroting. Schiedam Ambtenaren, die eind 1972, begin 1973 op één van de hoogste verdiepin gen van het nieuwe stads kantoor hun dagelijkse taak vervullen, zullen ze ker onder de indruk komen van het, „stadsbeeld, dat onze fotograaf Hans de Bakker vastlegde. Vanaf het hoogste punt van het stadskantoor legde hij de Boterstraat, twee molens, Nxeuwland en ver daarach ter Grocnonrd's hoogbouw vast. Een fraai panorama, met steeds meer hoogbouw al naar gelang men verder kijkt. Het nïenwe stadskan toor is één van de meest markante punten in het stadscentrum geworden. iïJwis^l EB205EI=£S; Schiedam In het gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven in Schie dam wordt op woensdag 19 april een openbare informa tie- en discussieavond gehou den over de Portugese kolo niën Angola en Mozambique. Als sprekers zijn uitgenodigd het PSP-kamerlid A. G. van der Spek, R. Buytenhuis van. de Evert Vermeerstichting en H. van der Horst. Ook is aan wezig de Angolees Francis da Taxiados Santos, Er zal een film worden vertoond van Mozambique. Daarna is er een discussie met een pa nel onder voorzitterschap van de PvdA-er P. C. Thijs en. De bijeenkomst is georganiseerd door de werkgroep Zuidelijk Afrika Schiedam, de afdeling Schiedam van de PSP, de Viedeswerkgroep Schiedam en de wereldwinkel. Van deze groepen zijn informatiestands aanwezig op de bijeenkomst, die om 19.30 uur begint. Cor Bijl, Schiedams raadsman. Schiedam Iedere Schiedammer kan vanaf 2 mei tweemaal per week terecht bij de raadsman, die de gemeente Schie dam van het Instituut Raadslieden Rotterdam voor enkele ochtenden heeft „geleend". In het zalencentrum De Ark in Kethel aan de Zwaluwlaan op dinsdag en in het informa tiecentrum stadssanering aan de Broersvest op vrijdag vindt hij van negen tot elf uur raadsman Cor Bijl (34) die zich met alle aan de orde zijnde problemen van de Schie dammer wil gaan bez'ig houden. Op het ogenblik houdt de heer Bijl rich al bezig met het zich oriënteren op de werkzaamheden die hem in Schiedam wachten. De pro blemen op velerlei gebied zijn straks ook zijn proble men, want zowel voor het invullen van een belasting formulier als het verstrek ken van advies over de Bij standswet en de doorstro- m'iirgsregeling gaat hij sa men met de bezoekers van de spreekuren doen. Schiedam „Er z^n mensen die het nooit leren", zei kan tonrechter mr. W. E. v. Vloten woensdagmorgen tijdens een strafzitting van het kantonge recht in Schiedam tegen de Schiedammer H.K., die voor de tweede keer binnen een paar jaar moest voorkomen, omdat hij zonder rijbewijs een auto bestuurd had. bit; maal was de heer K, aange houden in de Goeman Borge- siusstraat in Schiedam. Tegen over mr. Van Vloten verklaar de hij, dat hij een auto erg goed zou kunnen gebruiken bij zijn werk en dat hij alvast wat wilde oefenen achter het «tuur. Maar dat is alleen maar moge lijk onder geschoolde leiding, wat de heer K. weliswaar be sefte. Overigens heeft de heer K. al genoeg moeite gedaan om in het bezit van een rijbe wijs te komen. Hij is echter al tien keer voor het rijexamen gezakt. Hoewel mr. Van Vloten begrip had voor de situatie en inzag, dat K.'s geduld ten einde raakt, wat tot gevolg heeft, dat K. zo af en toe onbevoegd achter het stuur gaat zitten, vond hij het toch kwalijk, dat K. van zijn veroordeling een paar jaar geleden niets ge leerd heeft, en zich aan de zelfde overtreding schuldig heeft gemaakt. K. werd conform de eis van mr. A. Borgart, officier van justi tie, veroordeeld tot 150 boe te en twee weken voorwaarde lijke hechtenis met een proef tijd van twee jaar. Ook wordt de auto, waarin de heer K. op de avond, dat hij aangehou den werd, reed, in beslag ge nomen. De heer Bijl is na werkzaam te zijn geweest bij een zeemans tehuis in 1970 bij het Rotter damse Instituut Raadslieden gekomen. Ziji> taak ziet hij als het verstrekken van voorlich ting op velerlei gebied, zoals de woningprobleman, bij standswet, sociale verzekerin gen, juridische zaken, belas tingen, financiële problemen arbeiderszaken, gezins- en persoonlijke problemen, cul tuur, recreatie en talloze an dere onderwerpen. De heer Bijl heeft ook intensie ve contacten met de andere zijde: het ambtelijk apparaat, waar de burger vaak de weg niet kent. Als een soort ver- bindingsraan tussen overheid en burgerij wil hij zich opstel len. In Rotterdam is het nut van het Instituut Sociale Raadslieden bewezen, omdat talloze Rotterdammers hetzij met belastingformulier of een ander probleem de raadsman wisten te vinden. Een van de taken die r.og volop in ontwikkeling is vindt de heer Bijl de signalerende taak van de raadsman. De kanalen tussen burger an instellingen, diensten en de overheid zitten wel eens verstopt. Het ontdek ken van de verstoppingen is een belangrijke taak van de raadsman, al meent de heer Bijl dat dit geen gemakkelijke taak is. Vanaf 2 mei is hij aanwezig om de Schiedammers bij te staan bij hun problemen. Voorlopig slechts voor twee ochtenden per week, wat voor een stad als Schiedam niet veel is, al dus de directeur van het Rot terdamse instituut, de heer Lourens. Wethouder G. Kap te) n van Sociale Zaken meen den gistermiddag tijdens de k< nnismakingsbijeenkomst m t persvertegenwoordigers dun ook dat binnen een half jaar beslist moet worden ge nomen tot de aanstelling van een raadsman in volledige dienst. J SCHIEDAMS raadsman is voorlopig als volgt be reikbaar: vanaf 2 mei op dinsdag ochtend in bet zalen centrum De Ark, Hager- plein 101» telefoon 7o.S2.76; vanaf 5 mei op vrijdag ochtend op het ge meentelijk Informatie centrum aan ile Broers vest 95, telefoon voorlo pig 26.99.57. ■Schiedam.— De wjjkvereniging Bijdorp houdt op vrijdag 14 april de jaarvergadering in het trefcentrum Bijdorp. Op de agenda staat onder andere een bestuursverkiezing. De dames Jongeneel en Jurgens en de heer Prein zijn kandi daat gesteld voor het bestuur. Het wijkblad Bijdorp meldt dat de bouw van de MTS nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Hei- en grondwerk zaamheden beginnen nog niet. Enkele straten in de wijk zijn inmiddels opgeknapt. Schie- damseweg en Spoorbaan- straat zijn de enige straten die nog niet zijn geasfalteerd. Schiedam Omstreeks vier uur gistermiddag is de brand weer uitgerukt naar het Al- bert van Raaltepleïn 44 om wasgoed te blussen. Het was goed hing aan een. wasrek op het voorbalkon. Daar de be woners niet thuis waren, moest de brandweer via een keukenraam naar binnen gaan. Met enkele emmers wa ter kon de brand worden ge blust. De oorzaak van de brand bleek een kwajongensstreek te zijn. Jongens hadden enkele etages hoger met lucifers gespeeld, kranten in brand gestoken en die naar beneden gegooid. Er zijn twee overhemden, vier badhanddoeken en ondergoed verbrand. Hondje mishandeld Schiedam Uit een fietsenstal ling in. de St, Liduinastraat is gistermiddag door de heren A. J. Drenkelford en J. Gie- selbach, leden van de Dieren bescherming een mishandelde hond gehaald. Het bleek dat de jeugd de hond had mishan deld en opgesloten. Het kleine hondje, zwartbruin en een reu, js naar het dierenasiel gebracht. Profiteer nu van het unieke aanbad 2 kranten te ontrenten voor de prii* ven Mit: d« I SchiïdtmKh* Courant m« nieuw# vit uw md an omievint. en het ftatterdenwcfcfl Nieuwsblad mathot laaute binnen- en buitentendM nieuwx. Geef one nu afdracht ook bijl u 14 dajtn tntf». ïondtr cni£« verplichtte. de SC RN whizorjan en entdekl Ztl( de vele pluspunten. D»ie boa in open envelop. ïondtr poi(i«(«l, sturen nur Rotttrdimich Nieuwsblad, antwoordnummer ftC4, Rotterdam -de SC RN U daten tntli naar:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1