Praktijkman verlaat brandweer Boeren weten nog steeds niet waar ze aan toe zijn Kunst galerie Zwart/Wit houdt hoofd boven water F Commandant D, de Jager met pensioen MIDDEN-DELFLAND Vergadering Sportraad Watercontract BCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 20 APRIL 1972 Schiedam Het Schiedamse brandweerkorps verliest eind april zijn comman- dant. Achter Daan de Jalger (59) valt de poort van de kazerne aan de Singel dan, voorgoed dicht. Na 30 jaar brandweerdienst, waarvan 12 als commandant, gaat de „.heer De Jager met pen sioen. De brandweer ver. v. best er een geboren Schie dammer mee, die de stra ften, straatjes en stegen en ook de plaatselijke fabrie- ken en werven op zijn 1 duimpje kent. de 29e is het gebeurd", - zegt de heer De Jager. „Of ik dat nu jammer vind? Ja, eigenlijk wel, maar aan de andere kant wordt je een dagje ouder en valt de ver- antwüordelijkheid die als commandant hebt zwaar- der. Mijn arts ried me aan - om niet aan te blijven, al had ik zeker niet weg hoe ven gaan. Ik heb 30 fijne jaren achter me liggen en het zal straks gek zijn als bij mij 's nachts thuis de 1 telefoon niet meer rinkelt als er ergens brand is". Eigenlijk heeft commandant De Jager recht op nog enkele da- gen vakantie, maar nog steeds is luj te vinden achter zijn bureau in de kazerne. ,,Ik werk hier nog normaal en als je bezig bent is het net of je helemaal niet weg gaat", toen b. en w. van Schiedam in 1960 De Jager voordroegen, als opvolger van brarudweercom- mamdant -Ir. Moesker,werd deze' tievéns óe eerste com- _jmandant in beroepsdienst .bij dé'SchieÖamse braridweer.De zich' uitbreidende ..stad, een- sterk groeiend korps en d'aar- naast een verzwaring van de Vele takén"' van de brandweer maakten een. heroepscpm. •mandnnt involledige dienst noodzakelijk. Dat commandant De Jager vrij. willig brandweerman en geen beroepskracht was was voor •hen geen bezwaar. Voor De Jager zelf ook niet,, al zegt hij er zelf.van: ,,lk ben voor me- zelf altfjd vrijwilliger geble ven. Brandweerman is altijd een hobby wan me geweest. Toen ik in 1942 hier kwam ais opzichter was dat zo en nu is dat nog zo. Brandweerman is een avontuurlijk beroep en ■vermoBdel'ijik. heib ik dat altijd aantrekkelijk gevonden. He,, gevaar ontloop ik ook nu nog niet". Was commantiat De Jager nog enkele Jaren aangebleven, b. en w. zouden geen bezwaar hebben gemaakt. „Ik heb al tijd prettig met iedereen kun nen samenwerken en nooit' echt moeilijkheden gehad. Als ik straks thuis ben zal het we* vreemd zijn je niet meer met de dagelijkse gang van. zaken te bemoeien. Daar k-omt nog bij dat ik eigenlijk toch al. geen stilzitter ben en niet van bureauwerk houd. Het liefst zwerf ik wat door de kazerne, maar bureauwerk is natuur lijk onvermijdelijk. Eigenlijk: had ik er helemaal mee willen kappen! Vakliteratuur had ik sl afgezegd, maar daar kom ik op terug. Ook blijf ik in de examencommissies zitten voor de brandweerexamens". De commandant De Jager bij een brand: was ook brand wacht De Jager druk doende met blussen. Zelden was de heer De Jager niet vlakbij de vuurhaard, op duidelijke en niet mis te verstane Wijze zijn commando's gevend, „Dat knetterde wel eens jia, maar het systeem werkte. Boven dien. ben ik te zeer praktijk- man om vanuit een bepaald puntmen-sen aanwijzigingen te geven en zelf niet mee te Ihelpen. Als we dan weer thuis kwamen in de kazerne zei ik ■wel eens: Jongens, het Is weer fijn gegaan. Overigens heb ik nooit onnodig risico ge nomen. Was het bij een scheepsbrand link, dan ging ik zelf het ruim in. Als com mandant ruk je ook het laat ste in". Belast met het onderhoud van de brandweerwagens deed Daan de Jager ziijn intrede bij de plaatselijke brandweer. Na een carrière tot 1&59 als op zichter en hoofdopzichter en daar naast -als vrijwillig brandweerman werd hij in 1960 commandant en moest de" stap naar de bero.epsdienst maken. MATERIEEL „Toen ik in 1942 kwam, was er het- zelfde materieel als lS jaar later. Zolang hebben we met de oude wagens moeten doen. Het materieel was ech ter best. De oude ladderwa gens van. voor de oorlog Is door de Duitsers meegenomen en kwam weer in stukken te rug. Hij is opgeknapt, ik heb 'er een nieuwe motor ingezet en we gebruiken hem bij gro te branden nog altijd, hoewel we ook over een moderne Jadr derwagen beschikken". Op het ogenblik telt de Schie- damse brandweer 25 beroeps krachten en 75 vrijwilligers. „Commandant De Jager: Er zijn te weinig beroepskrach ten-, no-g. Maar ja, dié jongeren voelen tegenwoordig weinig meer voor het vast zitten in. het weekeinde. Een beroeps- man is nu eenmaal om de zo veel tijd in de kazerne in de weekeinden. Dat wil men niet meer. Vrijwilligers kunnen we Commandant D. de Jager. •ook gebruiken, maar dtïe zijn er ook eigenlijk te weinig". JONGEREN Vooral aan jongeren hebben we behoefte. Ik bagrijp niet dat ér zo weinig animo voor is. Vooral niet als je bedenkt dat het een. hobby is mét veel voldoening. Ik geloof dat vele mensen drempelvrees hébben voor de brandweer, wat be slist niet nodig is". Dé com- imandant' hoopt ook op een snelle realisering van de nieu we brandweerkazerne. Op het ogenblik is de huisvesting in de noodkazeme krap, zeker nu het nieuwe stadskantoor op steenworp afstand bijna klaar is. Het enige wat van d<e nieu we brandweerkazerne over eind staat blijft voorlopig de maquette. Hoewel commandant De Jager over twee weken niet meer in functie is heeft hij toch wel •gedachten over de toekomst van d-e Schiedamse brand weer: „De brandweer gaat werken in regionaal verband. Dat staat vast. Alleen hoop ik •dat iedere plaatselijke co.m- •mandant ondanks die samen werking baas dn"' eigen huis blijft-. Dat is echt nodig". Dé heer De Jaiger neemt op 29 april tijdens een receptje in -het Stedelijk Museum af scheid. In de 30 jaar heeft hij talrijke kennissen en vrienden v-erworven, zodat het hem niet aan belangstelling zal ontbre ken. Over zijn opvolger is offi cieel nog niets bekend. „Mijn opvolger is een zaak van b. en w, en van de raad. Voorlopig neemt de waarnemend com mandant mijn taak over tot dat de opvolger is benoemd". Als de heer De Jager vertrok* ken is, raakt Schiedam een zeker niet formele brandweer commandant kwijt, bij wie men steeds kon binnenlopen. De scheidende commandant daarover: „Ik heb altijd ge- tracht de sfeer zo goed moge lijk te houden. Wie me nodig had, kon binnenlopen". Com mandant De Jager blijft na zijn pensioen in Schiedam wo nen. „Ik ben een geboren Schiedammer en dan is het moeilijk om na zoveel jaar er gens ander^'te gaan wonen. Precieze plannen voor de toe komst heb Ik nog niet. Stilzit ten kan ik niet. Tenslotte is 60 jaar nog niet oud". Schiedam De Sportraad voor de Gemeente Schiedam houdt od woensdag 26 april om acht uur in het stadhuis een open bare vergadering. Op de agenda staan onder meer: de samenstelling van een werk groep voor de planning van sportaccommodaties, de kleed wasaccommodatie in de Ko renbeurs, de overname van accommodatie door de voetbal vereniging „Ursus" en de be groting voor 1973. Schiedam De boeren en tuinders in het gebied van Midden-DelflaJnd weten nog steeds niet waar ze iaan toe zijn. Wanneer wordt nu daadwerkelijk de reconstructie van dit open groene gebied tussen globaal Delft, De Lier en Schiedam en Vlaardingen aangepakt? Tegen welke prijs en welke voorwaarden zullen de te onteigenen gron den worden overgedragen? Welke (subsidie) mogelijkhe den zijn er voor de agrariërs als het gebied, waarin ze wo nen en werken, opnieuw wordt ingedeeld? Vragen waarop 'nog geen antwoord kan worden gegeven. Dok de organisaties van. de landbouwers kunnen op deze vragen voor een groot aantal landbouwers in het gebied nog -geen a^'-voord geven. Het be stuur tfte eind vorige week op w*mrezoek in Midden-Delf- aa»d en bezocht er allerlui be drijven. DBTB-voorzitter drs. R. Zijlstra .wist nog van niets: „Ik weet ook niet hoelang u uw bedrijf hog kunt blijven uitoefenen sjls u binnen een te onteigenen gebied zit. We moeten in ieder geval wachten op de behande ling van de Reconstructiewet Midden-Delfland, die enkele weken geleden bij de Kamer is ingediend. Dan weten we misschien meer, maar ik ver wacht niet dat Midden-Delf land, gezien de financiële con sequenties ervan, op korto termijn kan worden gereali seerd", lè secretaris van de gewestelij ke raad Zuid-Holland van net "Landbouwschap, de heer D. van den Bosch, gaf een over wicht van de financiële conse quenties van de plannen. Mid den-Delfland omvat een ge bied van 6.000 hectare, waar aan er 1900 voor recreatieve .doeleinden moeten worden ont- •«gend (ruim 200 ha daarvan 4s door het rijk al aangekocht) .de helft hiervan is van ge meenten overgenomen. De resterende 4100 hectaren wor den betrokken in een agrari sche reconstructie, een opge legde herverkaveling. De inrichting van het recreatie gebied kost het rijk 118 mil joen (zonder het aankoopbe drag voor de benodigde gron den). De heer Van den Bosch schatte dat op 3Ö.OOO per hec tare, en kwam zodoende op een totaal voor het rijk per hectare van 90.000. De reste rende 4100 hectare agrarisch gebied kosten aanzienlijk min der. In totaal wordt daarin ten behoeve van de recon structie een bedrag van 35 miljoen gestoken, ongeveer 8500 per hectare. Het bij de Kamer ingediende ontwerp Reconstructiewet Midden-Delfland geeft vooral aan volgens welke procedure dient te worden gewerkt. Een belangrijke bepaling daarin is. dat rechthebbenden op ver zoek een vergoeding in geld kunnen krijgen als zij grond afstaan buiten het te onteige nen gebied. In het gebied dus dat een agrarische bestem ming behoudt. Op basis van ontetgeningswaarde zal dan een vergoeding worden toege kend. Verwacht mag worden dat het nu ingediende wetsont werp over één a anderhalf jaar kracht van wet zal heb ben. IH redactie benoudt ach het recht voor brieven verkort weer te geven. Voor publicatie m aanmerking komende stukken worden met de volledige nsam van d« inzender ondertekend Opname van de stukken bete kent niet dat de redactie het met «Je airefclcn* vsci «feeze me ningen eens Js. Hel gebied van Noord-Kefhe/ binnen de grenzen van Schiedam behoort ook tot Midden- Delfland. Het landelijke en het stedelijke grenzen hier aan elkaar; de agrarischs landou wen op de voorgrond worden aan de achterzijde af gezoomd door de stedelijke hoogbouw. Een nadeel voor de agrariërs die hun bedrijf in Midden- Delfland kunnen voortzetten, is het feit van de oplopende grondprijzen uit hoofde van speculatieve verwachtingen. Jonge, beginnende boeren of boeren die hun bedrijf willen vergroten, zien zich. nu met dure grond geconfronteerd. Noodzakelijke bedrijfsvergro- ting dreigt hierdoor te worden bemoeilijkt. Aan de andere kant zijn hoge grondprijzen aantrekkelijk voor de agra riërs die gronden voor recrea tieve doeleinden moeten af staan. De toekomst van de be drijven in Midden-Delfland is nu eenmaal afhankelijk van de bestemming die erop ligt. Het werkbezoek gaf de CBTB- bestuursleden ruimschoots de gelegenheid wat van het ge bied en de daarin gelegen be drijven te leren kennen. Na ontvangst en begroeting in de bestuurskamer van de Delftse Groenteaveiling en een be zichtiging van deze belangrij ke komkommerveiling werden twee veehouderijbedrijven be zocht, respectievelijk te Schip luiden en te Mausland. Ook stelde men zich op de hoogte van de gang van zaken op twee tuinbouwbedrijven in, achtereenvolgens Maasland en De Lier (groenten en bloemen onder glas). Waar het eigenlijk allemaal om draaide was echter de avond bespreking met de besturen van de kringen en de plaatse lijke afdelingen van de CBTB en de belanghebbenden. Het hoofdbestuur van de CBTB wilde graag weten waar pre cies de zorgen lagen van de belanghebbenden, wat hun wensen waren om zodoende te kon.li tot een zo afgewogen mogciijk oordeel over het bij de Kamer liggende wetsont werp en om een duidelijk in zicht te krijgen in de proble matiek ten aanzien van Mid den-Delfland. Na afloop ble ven de belangrijkste vragen onbeantwoord. Het antwoord moet komen van de regering en het is in het belang van alle agrariërs in Midden-Delfland, dat die ant woorden snel en duidelijk ter tafel .komen, zodat aan de heersende onzekerheid een einde kan worden gemaakt. B. en w. van Schiedam zijn met Rotterdam tot een akkoord gekomen tot afkoop van het watercontract. Over de vroe gere bestuurderen van Schie dam werd altijd gezegd dat ze alles fout deden. Daardoor is Schiedam ook voorbijge streefd door Rotterdam. Be halve dan diegenen die het befaamde contract afsloten. Maar het huidige bestuur wil nu een voordelige zaak voor Schiedam afkopen, hetgeen dan de zoveelste fout is. Het contract is een vrij simpele zaak, n.I. eeuwigdurende wa tervoorziening tegen de over eengekomen prijs en niet slechts voor 50 jaar. De Mer- wehavens hebben toch ook al tijd winst opgebracht. Laat daarom het contract maar eeuwig voortduren, dat levert uiteindelijk voor Schiedam veel meer op dan die afkoop som van een paar miljoen. TJ. de Boer Edisonstraat 10b Schiedam. Schiedam Andries Aan Öe Wiei's kunstgalerie Zwart/Wit tracht sedert augstus 1971 het hoofd boven, of in ieder geval evenredig met, het algemeen Schiedams peil te hou den. Tot nu toe toe ïs dit financieel en artistiek,volgens ei genaar Aan de Wiel, tevens eigenaar van de onder de gale rie gelegen servies- en porseleinzaak, redelijk gelukt: „De galerie draait op fifty-fifty basis, ik heb er nog niets aan verloren, zij kan zichzelf nog steeds bedruipen". De galerie, gelegen in de bin nenstad aan de Nieuwe Sluis straat met een werkelijk Schiedams uitzicht op de Lan ge Haven, de Korenbeurs en de Appetmarktbrug, ïs tot stand gekomen nadat de twee andere kunstgaleries in Schie dam, galerie Punt Vier en ga lerie Simon de Graaft geslo ten moesten worden. ,,De ruimte boven de winkel was leeggekomen, toen sloten ook nog de andere galeries in Schiedam en was er bulten het museum niets meer. Toen wilde ik, om toch wat cultu reels in Schiedam te brengen van de leeggekomen ruimte een tT r-.-'-- "^at Bernaaette Elias wilde ik wel- riskeren. Ik heb toen het initiatief genomen om zoiets te brengen, maar je moet er de tijd voor nemen. Ik hen veel op reis. En je moet eigenlijk steeds weten wat er allemaal gebeurt. Er moet de hele dag iemand zijn. Maar toch, de mogelijkheden in Schiedam in aanmerking genomen, ben ïk wel tevre den'.', zegt Aan de Wiel ener zijds wat verbitterd over het uitblijven van iedere hulp en anderzijds berustend over het draaien van de galerie. IDEAAL De expositieruimte is thans leeg. Een exposant, die het ondanks een lang van tevoren gemaakte afspraak heeft la ten afweten, is hier de oor zaak van. Deze tegenslag en (en eerdere communicatie stoornis tussen de Rotterdam se exposanten Hans v. Blooys, Ad Kikkert, Ed van Zanden en Jan Burgerhout, hebben Aan de Wiel enigszins gede moraliseerd» Toch is hij na een 14-daagse va kantie in het Spaanse Beni- dorm, weer vol goede moed, boordevol plannen en ge bruind. Van 29 april tot en met 20 met exposeert de Schiedammer Maris, die teke ningen tentoonstelt. Daarna volgt de groep van Schiedam- se amateur-kunstenaars, na melijk S 45. Een id eel van de 38-jarige Aan de Wiel is om iemand de ge hele dag door in de galerie te hebben. Het liefst een: „Jon ge jongen die in de materie veel meer thuis is dan ik. Er is toch wel iemand, die er gein in ziet om met mij in de galerie samen te spannen. Er zijn tenslotte legio dingen te doen, er moet enthousiasme voor kunnen worden opge bracht door die iemand. Het zou goed zijn als hier een jon ge jongen in volledige dienst kwam". Om uit te vinden of Zwart/Wit levensvatbaar is, schat de ga leriehouder een (lik jaar nodig te hebben. Hij is daarbij niet financieel afhankelijk van de galerie. De ruimte kost hem niets, zijn brood komt uit de „kopjes-winkel" en dus kan. hij in feite ongelimiteerd met de galerie experimenteren. De eerste experimentele periode heeft hij al achter dc rug, dat was voor de officiële opening^ toen heeft S 45 geëxposeerd. Dat bleek een leuk succes te zijn. Dc eerste exposant in de nieuwe Schiedamse galerie was Theo Wiegman, een redelijk succes volle tentoonstelling. Daarna hebben Hetta Melis, Gijs Vos- kuyl, Beint Mankcs, John Hesselberth onder meer geëx poseerd. Alleen op de exposi tie van Gijs Voskuyl werd vreemd genoeg niets ver kocht. De naam van de galerie heeft weinig of niets met de lang vervlogen op-art-kunst te ma ken. Aan de Wiel: „Is er een ruimte die zwart en wit, Is, dan worden, de ruimte en kleur ondergeschikt gemaakt aan het geëxposeerde werk, ook is het een spelen met iets, de mensen zien vaak iets zwart-wit. Ook als ze observe ren Is de reactie zwart-wit. Vandaar de naam". Van huis uit is Aan de Wiel geen galeriehouder, wel heeft hij een zekere belangstelling in die richting. Hij heeft zich al tijd geïnteresseerd voor kera miek, glas en kristal, in vroe ger jaren heeft hij ook nog wel eens een tentoonstelling gehouden van speciale meu bels. Als hobby heeft Aan de Wie! het voetbalspel. .Hij is scheids rechter en fluit in de eerste klasse amateurs. Zelf heeft hij vroeger gevoetbald bij Her mes DVS. Van deze club is hij volgend jaar 25 jaar lid. Met actief voetballen is hij echter opgehouden. „Toen ik zelf standig ging werken, was de voetballerij een te groot risi co, in verband met blessures. Zomers tennis ik dan ook nog. Verder moet ik voor hefc scheidsrechteren wel twee keer per week trainen". Buiten zijn twee zaken en zijn twee sporten heeft hij weinig tijd over voor andere dingen: „Je kunt je lichaam niet in tweeën splitsen. Maar ïk houd van alles wat beweegt en mooi is". Als laatste rest dan nog de vraag welke van de kunste naars, die bij hem hebben geëxposeerd, hij de beste vindt: „Ik vond Gy's Voskuil echt de beste die hier is ge weest". Andries Aan de Wiel in de nu nog lege expositfezcro/.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3