Water wordt duurder, maar hoeveel? VERBOGING VAN TARIEF NOG VOE ONZEKERHEDEN Ziekenomroep f Kilsü Excelsior M in West- lands kampioenschap Antonio en het mooie circusnummer De nieuwe puzzel Boete geëist voor dodelijke aanrijding Geen bezwaar tegen trektafels HalloV allemaal.' Brievenhöekie De prijswinnaars isx S«r« Ted fok fint fattl De vreemde vlinder gCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 6 MEI 1972 Schiedam Kantonrechter mr. W. E, van Vloten doet op 17 mei uitspraak in de zaak van p. A. van de M. uit 's-Graven- zande, die ervan wordt be- 1 schuldigd bij het oversteken van rijksweg 20 in Maasland •de doorgang niet te hebben vrijgelaten voor een naderen- de motor. De bestuurder van de motor, die tegen de perso nenauto botste, werd bij het ongeval gedood. *Van de M. beweert, geheel vol- v gens de regels, die geiden voor een voorrangsweg, te hebben stilgestaan om te wachten tot de weg vrij was, voordat hij overstak. Van de M.: ,,Toen ik al over de helft was, zag ik plotseling een motor met grote snelheid naderen, die ik niet had opge merkt, toen ik stond te wach ten. Dat was ook bijna onmo gelijk, omdat op dat punt een bocht in de weg zit. Later bleek dat de motor zeker ne- gentig kilometer per uur had gereden". De officier van justitie eiste woensdag ter zitting van de kantonrechter een boete van 125. De raadsman was ervan over tuigd, dat zijn cliënt onschul- 'dig is, omdat hij het onmoge lijk achtte, dat de automobi list de motor had gezien. Aanvankelijk zou de zaak voor komen voor de rechtbank in Rotterdam, maar omdat het gaat om een verkeersovertre ding, behandelt het kantonge recht deze verder. Schiedam Het eeuwigdurende watercontract met de gemeente Rotterdam, dat dc gemeenteraad dinsdagavond in principe neeft afgekocht, heeft de nodige consequenties voor de tarieven, in de toekomst aan de bevolking worden berekend. Dc tarie- ven gaan omhoog cn uit de beschouwingen in de raad m het voorstel van b. en w. is duidelijk geworden, dat dit geleidelijk zal gaan gebeuren. Toch is op dit moment nog niet precies te voorspellen, hoe veel het water in de toekomst voor de bevolking duurder zal worden. Het enige dat vast staat, is dat de kosten die Rot terdam voor een kubieke me ter water betaalt, liggen op 34 cent, terwijl Schiedam er 0,04 voor betaalt. Reeds dit jaar zou dus een bedrag van 30 cent in de tarieven moeten worden doorberekend. Er zijn echter ook andere facto ren. Het winnen van water in de Biesbosch maakt het water straks nog duurder en ver hoogt de Rotterdamse produc tiekosten met ongeveer 25 cent per m3. Daarnaast zullen zich normale kostenstijgingen voordoen. Zo is het nog niet precies aan te geven met welk bedrag de productiekosten zullen stijgen in verband met de Biesbosch» wanneer deze zullen worden doorberekend en hoeveel in de eerstkomen de jaren de normale kosten zullen stijgen. De meest voor de hand liggende mogelijkheid zou zijn om de gelijktrekking van de tarieven In drie perioden fasegewijs in te voeren. Als uitgangspunt zou men kunnen nemen, dat 1 januari 1972 voor een eerste fase van verhoging zou kun nen worden aangewezen, maar dat heeft het college van b, en w. niet willen doen wegens het verhogen van de tarieven op 1 november 2971. De vele onzekerheden maken het voor b. en w, dus bijzon der moeilijk nu al precies vast te stellen hoe de verho gingen zullen moeten worden berekend. Er is wel een rede lijke prognose te maken per 1 januari 1975, de dag waarop de normale kostendekkende tarieven zullen worden bere kend. Ook voor de tussenlig gende periode kan men prog noses maken. Hoewel de integratie van de drie nutsbedrijven van Vlaar- dingen, Maassluis en Schie dam door de recente ontwik kelingen in Maassluis niet voorspoedig verloopt en wel licht zelfs zal worden ver traagd, zal het overkoepelen de nutsbedrijf, dat in de toe komst wordt gevormd, direct zijn betrokken bjj dc vaststel ling van het watertarief. De raad van dit nieuwe lichaam zal in 1975 wellicht de tarie ven die officieel zullen gelden voor Schiedam, vaststellen en dus niet de gemeenteraad van Schiedam. Men is dan afhankelijk van de kostprijs voor het water, die Rotterdam in rekening zal brengen. Het kostenaspect van de Biesbosch, de datum van. ingang van deze invloed en de manier waarop het nieuwe lichaam straks de kos tenverhoging in de tarieven zal doorberekenen zijn de voornaamste onbekende'facto ren. Bovendien bestaat het voorne men namens de gemeenten, die straks Biesboschwater zul len betrekken, een subsidie te bepleiten bij de regering om dat het niet redelijk wordt geacht de gemeenten te laten opdraaien voor een vervuiling van rivieren als de Rijn, die door anderen wordt veroor zaakt. Het is niet bekend hoe de regering tegenover dit plei dooi zal staan. Een verhoging van de watertarieven blijft niettemin een. onvermijdelijke zaak. De Schiedammers kunnen reke nen op een reductie in de ko mende jaren. De gemeente vergoedt de reductie weer aan het dan eventueel tot stand gekomen gezamenlijke water bedrijf. Voorlopig echter is het dus nog onzeker, wat pre cies het tarief zal zijn dat de Schiedammer straks voor het drinkwater moet gaan beta len, als de gemeente niet lan ger reducties toekent. Hoek van Holland Mits in een klein aantal en met voldoende toezicht heeft de kampeer- commissie er geen bezwaar tegen, dat in één van de win kels bij het kampeerterrein enkele trektafels worden ge plaatst. Deze speelautomaten zullen vooral voor de jeugd in een behoefte voorzien. De vrees van de kampeervereni ging voor lawaai en ongere geldheden, deelde de commis sie niet. Wel had men bezwaar tegen het feit, dat de Rotterdamse poli tie al een voorlopige vergun ning had afgegeven, voordat de commissie een besluit had genomen. Binnenkort zullen de trektafels worden neerge zet. Later zal worden bekeken of de vergunning voor langere termijn kan worden verstrekt. Naaldwijk Als het officieuze Westlandse kampioenschap. Zo moet het jubileum toernooi waarmee het vijftigjarige Naaldwijk in juni de festiviteiten rond de viering van het tiende lustrum begint, worden beschouwd. Immers, naast enkele Loosduinse en Haagse clubs geven vrijwel alle keurkorpsen uit Europa's groentetuin op De Hoge Bomen acte de presence. Met uitzonde ring van 's-Gravenzandse SV, dat dan dc voorkeur geeft aan Uit rusten en ook met uitzondering van Ouintus en het zaterdag keurkorps van Verburch. Dat de twee nieuwe loten aan de West- landse voetbalstam ontbreken, heeft als verklaring dat Naald wijk begin vorig jaar al met de voorbereidingen is begonnen. Gespeeld wordt op twee fronten. In de hoofdgroep zijn acht zondag- en acht zaterdagkeur korpsen uit de KNVB inge deeld. Van hetzelfde laken een pak in de tweede afdelingen, alleen daarin word door zowel elite teams als reserveforma- ties om de „afdelingstitel" ge streden". In POULE A zijn verzameld: Celeritas, Laakkwartier, Naaldwijk, De Postduiven, RKSVM, VELO, Verburch, Westlandia (alle zondag), Ex celsior M, 'k-Gravenzande, De Lier, Maasdijk, Loosduinen, Monster, Naaldwijk en SV '25 (alle zaterdag). In POULE B komen uit: Hoek van Holland, Laakkwartier 2, LVSJ, Naaldwijk 2, De Post duiven 2, VELO 2, Verburch 2, Westlandia 2 (alle zondag) en 's-Gravenzande 2, Hoekse Boys, Honselersdijk, KMD, De Lier 2, Loosduinen 2, Maasdijk 2 en Monster 2 talie zaterdag). Het programma voor de hoofd groep ZONDAG 4 JUNI: Naaldwijk (zo)Celeritas (1) en Ver burchDe Postduiven (2). MAANDAG 5 JUNI: VELO— Loosdumen (3) en Westlan- dia-Monster (4). WOENSDAG 7 JUNI: Excelsior MNaaldwijk (za.) (5) en De LierLaakkwartier (6). ZATERDAG 10 juni: Maasdijk SV '35 (7) en 's-Gravenzan de—RKSVM (8). De tweede ronde is vastgesteld voor de week van 10 tot 18 juni. Dan ontmoeten de win naars elkaar in de volgende volgorde: 16 (9), 2—8 (10), 3—5 (II) en 4—1 (12). Tussen 19 en 25 juni heeft de halve fi nale plaats: 9—12 en 10—11. De eindstrijd tenslotte is vast- gesteld op zaterdag 1 juli. De redactie Uftoud» zich het recht voor brieves verkort weer t* gtvm. Voor pubUoatfe m Mnmerklng komende stukken worden mt-i de vclieOiR* naam van de utzxnatr ondertekend Opname van de stukken bete kent niet dat de redactie net met de strekkinr van «tere me lUneen eens Is. Onder de kop: „Ziekenomroep: weinig kans op subsidie" in de Schiedamsche Courant van 27 april komt een merkwaardig stukje gemeentelijk beleid aan het licht. De Schiedamse ziekenomroep heeft, volgens het artikel, in augustus 1970 een subsidie aanvrage aan het gemeente bestuur gericht en heeft tot de dag van het artikel niets ge hoord. Geen afwijzing, geen toewijzing. De gemeente blijkt duidelijk moeite te hebben met de aan vrage. Volgens de voorzitter hebben verschillende commis sies en instanties zich al over de aanvrage gebogen. Nu weet iedereen, dat gemeenten lang doen over verschillende zaken, maar de manier waar op de ziekenomroep wordt be handeld, is op zijn minst on plezierig" te noemen. De burgemeester geeft in het artikel zelfs doodleuk toe, dat het een. spelletje metes-wclles is geworden. Wat een indruk moeten wij burgers nu krijgen van het gemeentebestuur en de politieke partijen? De uitlatingen van de burge meester over de tarieven van het ziekenhuis, die bij het ver lenen van subsidie omhoog zullen gaan, zijn volgens mij een wat wrange grap. Een simpel rekensommetje is vol doende om dit argument het land van de fabeltjes in te stu ren. De ziekenomroep vraagt, volgens het artikel, het eerste jaar vijfduizend gulden. Per das is dat een subsidie van 13.70. Stelt men het aantal bedden van alleen het Ge meente-ziekenhuis op 350, dan zou de verhoging per bed, voor het eerste jaar alleen op vier cent komen. Op de ver schrikkelijk hoge tarieven ligt deze verhoging in de orde van grootte van circa 3,5 pro-mil- le. Slaat men de subsidie om over de twee ziekenhuizen, dan kan men dit bedrag nog eens delen door twee, en komt de verhoging per dag per bed op twee cent, of 1,75 promille. Voor de volgende jaren vraagt de ziekenomroep 1500 gulden. Dan komt het per dag op 1,1 cent per bed, alleen voor het Gemeente-ziekenhuis. Doet de Nolet Stichting ook mee, dan be'ekent het een verhoging per bed van 0,6 per dag. In procenten is dit bijna niet meer uit te drukken. Het is dacht ik wel duidelijk, dat het argument van de burgemees ter slechts een argument is om een argument te hebben. De burgemeester vraagt zich ook af hoe groot de belang stelling voor de ziekenomroep wel is. Laat de burgemeester dan echter wel bedenken, dat hij daarmee vraagt om een op de helling zetten van het gehe le subsidie-beleid. Wat denkt hij dan van de subsidie voor toneel, sport, jeugd, muziek, enzovoorts? Heeft hij daar voor al eens onderzocht of de belangstelling inherent is aan de verleende subsidie? Begint men aan een controle daar van, dan. zou men wel eens voor vreemde dingen kunnen komen te staan. Veel meer respect dan voor be stuurders en commissies kan men hebben voor de mensen van de ziekenomroep, die zon der onderzoeken en het stellen van vragen, het werk koste loos doen en goede dingen ma ken voor de patiënten van de ziekenhuizen. En hierbij spreek ik dan uit ervaring. Als patiënt. Iemand die ziek was. Niet ziekelijk. J„ S. Daalmefter, Schiedam Antonio ftad een dierennum- mer jn het kleine circus dat even buiten het stadje op **t veld stond. Er wa- reo irie poedels, twee an- gorakatten, een aapje en een dolfijn. Daar deed hij allerlei kunstjes mee en de mensen vonden het prach tig. Maar nu was er iets heel naars gebeurd. De poedels waren ziek. Erg ziek. Eén van hen, de knapste, was vannacht - dood gegaan. En het aapje Kobus had tot overmaat van ramp zijn pootje ge broken. Nu zat Antonio verdrietig op het trapje van de woonwagen. Timo en Tommie, de angorakat ten, zaten een treetje lager en keken ook al treurig. „Wat moet ik nu begin nen?" zei Antonio, ,,^an- Avond Is de eerste voorstel ling hier in Veenburg en Ik heb alleen jullie en Dollie de dolfijn nog maar. Dat nummer in het water moet dan vervallen. Dat deed Dollie altijd met de aap en de poedels". Timo en Tom mie zwegen. Zij liepen elke avond op een draad en Aaten op een wipje. Dat was alles wat ze konden. „Konden we maar zwem men", zei Timo, „dan zou het nummer toch door kun nen gaan". „Ach wat zou dat een prachtig nummer lijn", zuchtte Antonio, „twee zwemmende katten. Dat hebben de mensen nog nooit gezien. Dan zouden we veel geld verdienen, Jongens, IVSaar het gaat niet. Jullie zijn bang voor water". Timo en Tommie zwegen verlegen. Antonio sjokte weg. Hij ging klj- of we zwemmen?" „Hoe kan dat dan?' vroeg Tom mie, „ik ga niet in het wa ter hoor. En we kunnen toch niet in en droog bad rond hopsen". „In het ech te bad, vol water", knikte Timo. „O nee", miauwde Tommie, „dat doe ik niet, zelf? niet voor Antonio". „Luister dan", zei Tirao en hij fluisterde ieta in Tom mies oor. „Ja" knikte Tommie, „dat zou ik geloof ik wel durven, Kom, we gaan het gauw aan Dollie vertellen". Als Antonio te rug komt zitten de katten weer op het trapje. „Ik heb tegen de directeur ge zegd dat we vanavond niet meedoen", zegt Antonio „gaan jullie maar een eindje wandelen jongens". „Het nummer gaat wel door", zegt Tommie. „Kom nou, jullie kunnen toch niet zwemmen", lacht An tonio. „We kunnen wèl zwemmen. Op onze ma nier", zegt Tommie trots, „hoe we het doen vertellen we niet. Maar het wordt een mooi nummer". Anto nio begrijpt er niets van, „Als jullie dan maar niet verdrinken", zegt hij ang stig. „Nee, we verdrinken niet", lachen de katten, „dat kan niet eens". ken hoe zijn zieke dieren Die avond zijn alle plaatsen hef maakten. De katten ble- in het circus weer uitver- ven op het trapje zitten. „Ik vind het zielig voor An tonio", zei Tommie, „kon den we maar iets voor hem doen. Alleen niet zwem men. Ik ril al als ik er al leen maar aan denk...". 9>Ik weet Iets", begon Timo, „we kunnen toch doen als- kocht. De mensen willen graag de poedels, het aap- Je en de dolfijn zien. Ze zijn erg teleurgesteld als de directeur vertelt dat er een paar dieren ziek zijn. „Maar het nummer gaat toch door", zegt ,hij, „u krijgt iets te zien wat nog nooit gezien hebt De zwemmende angorakatten Timo en Tommie". Het bad is al vol water gelo pen. Timo en Tommie zit ten aan de kant. Het orkest speelt en bij de laatste rof fel springen de belde kat ten pardoes in het water. „He, he, dat kan toch niet, ze verdrinken", zegt Anto nio verschrikt tegen de di- rekteur. Maar de directeur lacht. Hij weet alles af van het slimme plannetje Timo en Tommie „zwem men" keurig naar de over kant. Of eigenlijk is het geen zwemmen. Ze laten zich gewoon drijven. De mensen snappen er niets van. Ze applaudlseren heel hard als de katten aan de andere kant weer uit het water kruipen, „En dan..dan begin iedereen te lachen. Want daar duikt Dolüe de dolfijn uit het water op. Timo en Tommie hebben gewoon op haar rug gezeten. De mensen vinden het erg leuk. Ze blijven maar klappen. En dan moeten de katten het nog eens over doen. Ze kunnen zelfs nog em kunst- Je ook. Ze gaan allebei op Dollies rug staan en duiken over hun kopje. Nu klap pen de mensen nög harder. Antonio klapt het hardst van allemaal. „Jullie wa ren geweldig", zegt hij te gen de katten als as« even later allebei op de tafel in de woonwagen zitten. „We zullen dat nummer elke avond doen. Vinden jullie dat goed?* Ze Vinden het best. Ze zijn wel een bent- je nat geworden maar dat hindert niet. „Ik ben niet eens meer zo erg bang van water", zegt Tommie, „misschien ga Ik later nog wel eens echt zwemmen". ANKE Volgende week hebben jullie al weer een fijn lang weekeind. Want donderdag de elfde is het Hemelvaartsdag. En de tweede zondag in mei is ook een be langrijke dag. Dat weten jullie wel he? Moederdag! Bedenk al- vaat maar eens wat je moeder zal geven. En ais je van moeder m de keuken mag kokkerellen kun Je misschien ook xelf wel iets bakken. 1. Johan Winkel, Laan van Bolnes De oplossing was: I raam, 2 leeg, 13, Schiedam (acht jaar). 2. Neme den Held, Frans Hali- plein 19b, Schiedam (II jaar). 3 logé, 4 twee, 5 maan, 6 dame. 7 Maas, 8 nier, 9 ster. 10 ezel, 11 veel. Het kledingstuk was regen mantel. Nrta. S'iep Lies Tivo Dft Sfeer weer een» wat „visite kaartjes". Als je de woorden van elk kaartje goed door el kaar hutselt komt het beroep van de persoon tevoorschijn- Drie hebben iets te maken met muziek, de beide anderen met een school ea een ziekenhui». Dat La alvast een belangrijke aanwijzing voor jullie. Ea nu maar puzzelen. De oplossingen verwacht ik weer vóór donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leef tijd onderaan de brief of oplos sing. Op de envelop zet je: aan Anke, Verwersdijk 6—8, Delft. ANNETTE v. d. HEIJDEN (Snk<8dam) suk wat je teke ning aan de achterkant. Het is wel een hip stóf hoor. Ik zal het goed bewarendan komt het over een poosje tri ons koekje te staanD« oplossing had je goed. LEONT1NE VOORBERG (Schie dam) Is de vsrhufsdrufcte al weer achter de rug? Het valt niet mee he? Alles inpakken is uitpakken Brrr wat een rom mel is hel dan. Wonen jullie nu al r'n een fiat? Het is zeker een ntóuwe wijlt? ANJA VOORBERG (Schiedam) Wij zijn twee jaar geleden pre cies op Koninginnedag ver huisd. Het it altijd 'n heel ge doe. Is wel groter dan waar julUe eerst woonden? Jullie hoeven n.et te trimmen? Als je- dagelijks de trappen op en af gaat heb Ie gymnastiek genoeg. Is er ook een stortkoker? Dat fs wel handig. JOLANDA V. D. LEE (Schiedam) Het verhaal over de poesjes was echt gebeurd. Moeder poes bracht te bij mij. De kleintjes zijn erg schuw. Je kan er niet mee spelen of ze op schoot ne men. Als ze je aan zien komen, rennen ze weg. Ze hebben ook een maand in ds kekIers geze- 1 ten en daar werden ze steeds opgejaagd Ik houd wet van kat ten. En jij? JOHAN WINKEL (Schiedam) Nu was iij weer aan de beurt. Jul lie mogen hem ook alle drie maken hoorEn dan stop je al les in één envelop. Nog twee maanden en dan is het al weer zomervakantie. Hebben jullie al plannen gemaakt? YRMA FF.FNSTRA (Schiedam) Ja, je moet er echt een paar avonden tp puzzelen dan krijg je de meeste woorden. Het Is wel oen huh spel, vfnd je niet? Rode hond ts niet zo erg. Je bent ar niet eens ziek van. Heb je je vriendinnetje intussen al geschreven? RIA GROEN (Vfaardfngen) Ja ziet, dat je broer ge'ijk had. Als je eerst alle woerden met 'n a neemt en dan zo verder, kun f* er bijna nier één overslaan. En jij had d* meeste uit Vlaardftr gen in omgeving. Fijn, dat fe het foek moot vond. Nu maar proberen nog eens iets te win nen. V Een kermis met alles „er op en er aan", tekende Irma Feenstra (tien Jaar) uit Schiedam. LIENKE VAN DER TOUW (Vfaa'dingenl Ben je nu weer helemaal beter? Was je een beetje gnrptrig? Het Is ook zulk naar, koud weer geweest. Maar nu is het afweer mei en dan is he* vaak moot weer. Je verhaaWe vond Ik leuk. En het ged'chtfe ook. Ik zal het goed bewaren tol er ten plaatsje voor is in ons hoekje ROBBIE DE JONG (Vlcardingen) Heb jij 3ok een prettige konin ginnedag gehad. Het was nog wel eoud. maar toch heel leuk. Ja. als )t zc druk aan het vis sen bent. vergeet je natuurlijk de brief >Dat kan ik me voor stellen. W/ hebber klkkervisjes. Ze groeier nog niet zo erg. Ik moet nodig wat waterplantje» halen. Maar het is zulk koud weer geweest. Dan ga ik na tuur.'fk niet d# polder in. Leven alle stekeltjes nog? m Er was een* een vlinder en dat was een hele vreemde vlinder. De vlinders behoren gelijke vleugels te hebben maar ons vlindertje heeft ze niet. En wat werd die arme vlinder uitge scholden. „Hl, hi, wat een gekka vlinder", zeiden alla andera vlinders. Op een dag kwam er een elf Jn hei bos en ze hoorde de vlinders het arme vlindert ja weer uitlachen. Maar ze zeid „weten jullie wel wie iuilie uit schelden". „Ja, die gekke vlin der„Niks noor". zei de fee# „hij is de nimiwe koning van die renland", omdat hij juist zo apart is". „O stre. mag ik met u crouwen?" zei een klein, Hef vlindertje die hem altijd zo lief vond. „Ja hi or", zei ons vlin dertje. En xe leefden nog lang en gelukkig. (AnJa Voorberg, twaalf Jaar, Schiedam).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3