KIKVORSMANNEN LIJKEN OP ASTRONAUTEN: DUIKERS TREFFEN VOORBEREIDINGEN VOOR AFDALING TOT 300 METER h - m Frame duikers maken afdalingen ah zomerse wandelingetjes Jeugdraad behandelt I v-.i! begroting voor '73 wm I i j Si 2ÜH NACHTBRAKEN Sociëteiten agenda SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 13 MEI 1972 3 Schiedam Op het boor- schip ..De Pelican", Lig- gend bij de werf Gusto in Schiedam, worden voorbe- reidingen voor een maan landing getroffen zal een achteloze toeschouwer zeg gen. Echter, bij nader on derzoek blijkt dat Franse duikers de laatste hand leggen aan een zeer bij zondere duikerklok: de klok, die plaats biedt aan drie personen, is de eerste ter wereld, die niet door kabels vanuit het moeder schip bestuurd wordt, maar door propellertjes. Net als bij een maanlanding moet de cabine, in dit ge val geen Apolto-cabine, maar een duikcabine, tot in de puntjes in orde zijn, de flessen zuurstof, helium en stikstof worden gecon troleerd en de meters en sluitingen afgesteld voor een duik van ten minste 120 meter (de klok kan een diepte van 300 meter be reiken). Tijdens de duik blijft, weer net als bij een maanlanding, één man in de cabine, twee anderen verlaten de klok en ver richten onderzoekingen op de zeebodem. Net als na een maandlanding worden de duikers op een schip opgevangen en moe ten zij na terugkomst enke le dagen medisch onder zocht worden en in quaran taine blijven in de deeom- pressietank. Zij moeten ten minste drie dagen in zo'n tank verblijven. Net als de astronauten moeten de dui kers over een uitstekende fysieke en mentale conditie beschikken. Het belang rijkste zichtbare verschil met een maanlanding is, dat deze landing niet op een planeet ergens in het oneindige heelal wordt uit gevoerd, maar op de mys terieuze zeebodem van on ze eigen planeet. George Baurens voor de decompressie tank. meter lang en daarna nog één (gesloten) luik. Baurens ech ter, laat alles zien. Hij opent het tweede luik. De bezoeker ziet dan een twintig meter be neden hem vies, zwart, klot send water, de voeten kunnen nog slechts op een richel van 15 centimeter steunen, on danks het angstzweet in be zoekershanden, dartelt Bau rens met groot gemak in de sluis en door de cabine. Men moet er niet aan denken dat één man 300 meter onder de waterspiegel 211, terwijl zijn voeten steun zoeken, en minder dan een meter onder hem het water tegen de rand klotst, zelf zit hij in een lucht bel. DECOMPRESSIE ZIEKTE Alhoewel de temperatuur boven water lekker kan zijn. De be manning kan lekker zitten 2onnen en bruin worden, de temperatuur onder water is en blijft ijzig koud. Op een diepte van 120 meter in de Noordzee bedraegt de tempe ratuur circa 2 graden, in de Middellandse zee bedraagt de temperatuur op een diepte van 300 meter 3 4 graden. In het midden van een van de merkwaardigste boorschepen ooit gebouwd, de Pélican. hangt de klok schommelend aan één enkele, maar wel ste vige kabel, boven zwart, glim mend water. Op het platform eróm heen, manoeuvreren en balanceren Franse duikers van de Franse maatschappij Comex. CHEF Hun chef is George Baurens, driest, ervaren, enigszins on verschillig en over een duik van 300 meter pratend alsof hij op een mooie zondag een wandelingetje maakt. Hij legt op een boeiende manier en vol Franse verve uit hoe de klok werkt en hoe de duikers wer ken. «De klok wordt door het gat In bet schip naar beneden gela ten en komt zo onder het schip te hangen naast de boor. Om de cabine in een juiste po sitie te brengen zijn er de mo toren die boven op de klok ge monteerd zijn. Dit is de eerste klok ter wereld die zonder be geleidende kabels in een goe de positie gebracht wordt. Sa men met die kabel is er een elektrische kabel die alleen voor de stroom zorgt en dus voor het licht in de cabine, voor de lampen die aan de buitenkant van de klok beves tigd zijn en die er ook voor zorgt dat de televisiecamera's werken en dat deze ook ver draaid kunnen worden". feaurens vertelt verder over het neerlaten van de klok zelf en hij legt uit dat tijdens het dui ken de druk in de cabine de zelfde moet zijn als de druk buiten. Is men bijvoorbeeld op 200 meter diepte dan moet de druk 20 atmosfeer zijn, op 300 meter 30 atmosfeer. Ondanks deze hoge druk moet er toch redelijk gewerkt worden. Aangezien dp druk binnen en buiten de klok hetzelfde is. zit ten de flutkers als het ware in een luchtbel. Vla een sluis, die eerst ook op druk moet wor den gebracht, verlaten de kikvors mannen de klok. Het luik blijft dan gedurende.de duik openstaan. De duikers verlaten de cabine zonder zuurstoffiessen, maar in het bezit van een helm en een dui- kersbril. Zij hebben echter een mondstuk met een lijn, deze lijn is in de klok beves tigd en staat in verbinding met een van de zuurstoffies sen aan de buitenkant van de cabine. Tevens hebben zij een kabel bi] zich voor de commu nicatie. Hebben de twee duikers de klok verlaten., dan kan men boven, op de Pélican, toch alle bewe gingen volgen via televisieca mera's in een speciale ont vangkamer. De duikers krij gen hun opdrachten via de ka bel, van boven. De man in de klok en de duikers buiten de cabine staan in voortdurend contact met de man(nen) bo ven op het schip. In de meeste gevallen is dit George Bau rens. DÏEPTE De klok is bedoeld voor het assi steren bij boringen. De Péli can gaat boringen uitvoeren in de Noordzee en naderhand in de Middellandse zee. In de Noordzee worden boringen ge daan op een diepte van 120 meter, in de Middellandse zee op een diepte van 309 meter. De blok moet om de boor heen manoeuvreren en de duikers moeten tijdens een boring controleren of alles naar wens verloopt, het is beslist geen toeristisch duiken wat deze Fransen doen. Het is hun vak en zij trachten dit zo laconiek mogelijk te doen, ondanks alle gevaren die eraan verbonden zijn. Op de vraag of hun werk overeenkomt met de onder zoekingen van de Fransman Cousteau, barst Baurens in la chen uit: „Dat is alleen nog maar voor toeristen"» ver klaart hij zijn gelach. Gedurende de werkzaamheden ou volte zee van de Pélican 7ijn er steeds zes a acht dui kers aan boord, drie hebbers steeds vrij, men werkt met wisseldiensten. RUIMTE In de Pélican, ergens tussen het dek en de bodem van het schip hangt de klok, nu nog als 'n dood ding. wat verloren tussen het flitsende lasgeweld, het bedrijvige gesjouw van stalen balken en het drukke ge verf. Bij een kijkje in de klok en in de decompressor- tank vraagt men zich af hoe 'n normaal iemand het ten minste 3 dagen in zulke klei ne ruimtes kan uithouden. Bo vendien blijkt, bij navraag by Baurens, dat de duikers niet mogen, roken en geen alcohol mogen drinken in de klok of in de decompressor-tank. ,,Ze zitten dan maar wat te lezen of een spelletje te spelen", ver telt hij alsof iedereen dage lijks zit bij te komen van een spectaculaire duik. Toch verklaart hij ook dat een duiker, buiten een uitermate goede conditie, over een be paalde lichaamslengte moet beschikken. Hij mag beslist niet te lang zijn. Toen een be geleidend personeelslid yan Gusto uit nieuwsgierigheid via de decompressortank in de klok wilde klimmen, bleef hij halverwege tank-klok steken en kon pas na enkele minu ten, rood en bezweet, uit zijn benarde positie bevrijd wor den. Zijn nieuwsgierigheid kon niet bevredigd worden. Echter, in de duikerklok is het voor een nieuwsgierige be langstellenden ook niet atles. Zittend op een van de drie kleine, smalle, ogenschijnlijk niet erg stevige, hangstoel- tjes, is het niet zo prettig toe ven. Vooral niet wanneer Bau rens eventjes daadwerkelijk demonstreert hoe de duikers de cabine moeten verlaten. Hij doet het eerste luik open, men ziet de sluis, anderhalve door Bernadette Elias De duikerklok is dan ook ver warmd tot een temperatuur van 30 graden, iets om te zwe ten in gewone omstandighe den, maar op een dergelijke diepte Is dit gewoon nodig. De duikers hebben dan ook ver warmde pakken. Als eerste trekken ze een soort zijden overall aan. Het onder goed eigenlijk, daarover past een linnen pak dat ver warmd is en als laatste trek ken zij een rubber-plastic pak aan, dat geen water door laat. Men zou kunnen zeggen dat dit weer lijkt op de pak ken. die de astronauten dra gen. De duikers moeten een onver vaarde avonturiers- en pio niersgeesthebben. Er dreigen niet alleen de gevaren van on bekende obstakels en ge vaarlijke vissen, het naar bo ven. komen is voor een duiker het meest riskante. Onder water kon er nog wat be reikt worden met lampen, ech ter, is het zanderig op de bo- De duikerklok op het droge. dem, dan bereikt men hier ook niets mee. Door alle klei ne stofdeeltjes wordt het licht van de lampen weerkaatst, zien de duikers geen hand voor ogen en moet alles op het gevoel gedaan wordeo. Dat duiken niet ongevaarlijk is blijkt wel uit het feit dat er jaarlijks enige tientallen dui kers het leven laten tijdens het werk. Zoals gezegd is het boven komen het gevaarlijk ste voor eer duiker. Is men op een diepte geweest van 120 meter, dan duur het ten min ste acht uur voor een duiker weer boven water kan komen. Hij moet dan nog wel in de decompressietank verblijven. Bq een duik van 30 meter duurt het zeker een dag voor men weer boven water kan komen, daarna moeten de dui kers zeker vier tot zeven da gen in de tank verblijven. Een groot gevaar voor de dui ker is de decompressiezlekte. Wanneer een duiker zich on der overdruk bevindt, wordt in het lichaam stikstof opge nomen, bij te snel opkomen van de duiker heeft de stikstof niet de gelegenheid het li chaam via de longen te verla ten en vormen zich de zoge naamde stikstofbellen, dit kan leiden tot decompressie- ziekte. Een kleine uiting hiervan Is jeuk en huiduitslag, hot ande re uiterste is bewusteloosheid. verlamming, blindheid, dubbel zien of verlies van spraak of gehoor. Komt een vorm van decompressieziekte aan hel licht, dit gebeurt zodra een duiker boven water is of wan neer hij nog onder water is. dan wordt zijn masker afge rukt, zijn kleding van het lijft gescheurd en in de decom pressietank gesleurd. Alles moet binnen 90 seconden ge beuren, anders zijn de blijven de gevolgen niet te overzien. De Franse duikers evenwel, al lemaal goed van lichaams lengte en lijf en leden, ma ken zich Iiier ogenschijnlijk niet zo druk over. Op de vraag aan Baurens of er nog een speciale conditietraining nodig is voor het duiken, ant woordt hij dat het enkel en al leen noodzakelijk is dat leder een een goede conditie heeft. Lange afstand lopen cn dergelij ke gebeurt niet by het oplei dingscentrum van Comex in Marseille. Wel zegt hij dat de duikers erg matig moeten zijn met roken en drinken, echt nachtbraken is er voor hen dan ook maar ïeiden bij. De Franse onderzoekers van de zeebodem zijn nu nog op het droge bij de werf Gusto. Bin nen enkele weken zullen zij expedities uitvoeren die be treffende uitvoering en betref fende risico's niet onder doen voor de maanreizen. De duikerklok hangend in de Pélican. Zaterdag: 't Honk. Hoogstraat 143, van half negen tot half twee. De Ton, Lange Haven ,21, van half acht tot een uur Duck Da If, in gebouw De Duk dalf, Rijnstraat 1, van half acht tot twaalf uur. Koffiebar De Goede Haver., Westfrankelandscdijk 1, vanaf acht uur. Quousque Tandem, :n gebouw De Teerstoof. Nieuw straat 12, van half negen tot half twee. ZONDAG: De Tempel. Spir.hmspad 24, van af acht uur. T Honk, Hoogstraat 143. van half negen tot twaalf uur. De Ton, Lange Haven 121, van half acht tot half een. Ping-Pmg, in centrum De Kreek. Lange Haven 92» van acht tot twaalf uur. Discosoos Groenoord-KAJA, in boerderij Land vreugd, Swet- lmcksmgei 1, van zeven uur tot half twaalf. Quousque Tandem, in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat '2, van half acht ot half twa fnstuif Schiedam, in gebouw Ar cade, Lange Haven 71, vanaf half acht, met medewerking van de groep Beautiful-Gar den WOENSDAG: Quousque Tandem, Nieuwst ra at 12, van half negen tot huif een. DONDERDAG: De Tempel, Spinhuispad 24» van acht tot twaalf uur. O O Schiedam De begroting vooi 1973 is bet eerste discussie punt, dat het algemeen be stuur van de Schiedam sc Raad voor Jeugd en Jongeren dinsdagavond 16 mei tijdens een openbare vergadering be handelt. De agenda telt m het io'aal der tien pjnten. Er wordt voorts gesproken ovei de vraag of de Jeugdraad de organisaVe van ,V-t jeugdfea- tijn m 1973 op zich moet ne men. Ook kom' het in de toe komst te voeren beleid aan de orde. Op deze vergadering, die word' gehouden in het centrum D» Dukdalf, Rijnstraat 1 in Scha- dam-Z'Jid, komt de praaidag ter sprake, dip de staf en het algemeen bestuur van dft Jeugdraad binnenkort wilien houden om over het doel van de Jeugdraad te praten, en om elkaar beter te leren ken nen. De leden van de Jeug draad menen, dat een derge lijke dag noodzakelijk is, om dat sommige bestuursleden zich weinig bij h"t werk var. de Jeugdraad betrokken voc- Op de van ge vei. ga der mg heef Jeugc raad-coordinator Caspei Sc hue «ank Kool de leden reeds verzocht een Ujstje in te leve ren met data, w.iarop d« praatdag het best zou kunnet worden gehouden. De ver schillende werkgroepen, du deel uitmaken van ae raad. brengen op de vergaderïnf verslag uit van hun activitei ten. Het is de bedoeling, dat ril werkgroep Inventarisatie ert kele uitslagen bekend zal ma« ken van de enquête, die dfc werkgroep in het najaar val 1D71 heeft gehouden onder d» jeugdvereniging en in Schit' dam. De nationale jeugdcolleev wordt tevens besproken. Dt vergadering, die om acht uuï begint, wordt voorgezet?! door secretaris Rten Adnaaiv «e. Hij vervangt tot septem ber voorzitter Jos van dei Lugt, die zich om persoonlijk» redenen tot die tijd uit d raad heeft teruggetrokken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3