Woonfunctie belangrijk Vooroiit werp nadr uk op winkels en woningen Singelkwartier niet los zien van binnenstad Enquête over voorlichtings- pagina's weinigzeggend m JVater- contract II S3 Contactavond Helpt Elkander IN APRIL 144 WAKKEN WEGGEHAALD Bromfietser slipt en valt Singel belangrijke uitloper Gereedschapstas gestolen SCHlEDAMSCHE COURANT DINSDAG IS MEI 1972 Schiedam Het voorontwerp-bestemmingsplan voor de Schiedamse binnenstad, zoals dat door stedebouwlcundige B. C. van Gent en de dienst Gemeentewerken is opgesteld, borduurt geheel voort op hetgeen al eerder in de commis sie voor stadsontwikkeling aan de orde is gekomen. Uit gangspunt is het verkrijgen van een bewoonbare binnen stad, met een goed winkeiareaal en met de nadruk op de woonfunctie een ondergrondse metro-tracé en het zoveel mogelijk bewaren van bepaalde gedeelten uit het stads centrum Schiedam De kampcommis- sie van Helpt Elkandw Schie dam, de algemen» vereniging wan ouders en vrienden van geestelijk misdeelde«u houdt vrijdag 19 mei ee* eontaeta- ■vond voor de ouders en ver zorgers van de deelnemers aan het vakan.tlek.amip 1872, dat van 3 rot en met 10 juni wordt gehouden, in Oldebroek. Dp deze avond wordt een diase rie over de kampen van Helpt Elkander vertoond, voorts is er gelegenheid kennis te ma ken met de leiding van het kamp. 5e eontactavDwd wordt gehou den in de recreatiezaal van het bejaardencentrum Thurle- de, Nieuwe Damlaan 759, De .ouders worden om half negen verwacht. Schiedam De Schiedamse po litie heeft in de maand april 144 niet-rijklare wrakken op gespoord. Door middel van stickers heeft men de eigena ren laten weten dat de auto's binnen 14 dagen weggehaald zouden worden, indien de ei genaar hier geen zorg voor draagt. Tweederde van de wrakken is dan ook door de eigenaren zelf weggehaald, één derde vian de wrakken werd door de VROM-dienst af gevoerd. tfan de 144 wrakken stonden er 26 in het centrum, 24 in het ■oosten, 18 in het zuiden, 10 in het oude westen, 17, in Nieuw- land en 19 in Groen oord en Xe tb ei. Schiedam De 70-jarige VIaar dlager M. C. Ommermg is het afgelopen weekeinde met zijn bromfiets op de Westfranke- landsestraat geslipt en ten val gekomen. Met een hoofd wond is hij door de GGD naar het iïoly-ziekenruis in Vlaar- dlngen gebracht. Stedebouwkundlge Van Gent is bepaald gecharmeerd van het Sch'iedamse stads centrum. Niet alleen monu menten -als Grote kerk, Ko renbeurs, de Lindenhof, maar ook de niveauver schillen die zich bij de Hoogstraat (waterkering) voordoen moeten 20veel mogelijk tot hun recht blij ven komen, ook in een te saneren binnenstad. Voornaamste bezwaren tegen het huidige beeld zijn de ver regaande staat van veroude ring en verwaarlozing van grote delen van de binnenstad met als gevolg een inefficient en een in volledig gebruik er van, een ontoereikend sys teem voor de bereikbaarheid voor het verkeer. Het gebied met de centrumwin kelfunctie zal zoals bekend in de zuid-oosthoek van de stads kern gelegen zijn en sluit di- rekt aan op de bestaande win- kelconcentratie die zich nu al in onder andere de Hoogstraat en de Broersvest bevindt. Centraal in het kerngebied ligt het toekomstige woonge bied „Bagijnhoi". Dit gebied zal ongeveer 200 woningen be vatten, waarvan de bebou wingsstructuur niet hoger zal zijn dan 13 meter. Het gebied wordt bepaald door dc bestaande bebouwing aan de oostzijde van de Nieuw- straat, de westzijde van het Broersveid, het winkeiareaal ten zuiden daarvan en in het noorden het Oude Kerkhof. Ook de Nieuwstraat kan in de toekomst een belangrijker woonfunctie krijgen dan nu door het wegtrekken van daar gevestigde gemeentelijke diensten naar het nieuwe stadskantoor. De sociaal-culturele functie zal I In de toekomst zal de Passage deeluitmaken van een over dekte winkelgalerij die zal lopen van Broersvest tot Hoogstraat. Waar nu de trap naar het Broersveid is, zal de Passage op gelijke hoogte worden doorgetrokken naar de Hoogstraat, die op dezelfde hoogte ligt. Het is de bedoeling dat de winkel galerij geheel overdekt zal zijn. meer verspreid en geïnte greerd zijn in het centrum, hoewel een belangrijke con centratie is gelegen rond het Stedelijk Museum en de Lin denhof. Gestreefd wordt naar een zo goed mogelijke bereik baarheid van het stadskernge- bied. Hiervoor zijn noodzake lijk een goed ontsluitings systeem {inclusief metro) in relatie tot de parkeervoorzie ning in het centrum, waarbij de gegeven stadskemstruc- tuur geen geweld wordt aan gedaan; bevoorradingsruicn- ten en al of niet een centrale expeditiegelegenheid voor de bedrijven; fietsenstallings- ruimten bij de toegangen van, het voetgangersgebied van het winkelareaal, een ,,net" van met elkaar in relatie staande voetgangersruimten, dat veel verder reikt dan het voetgangersgebied van het winkelareaal alleen en een goede aansluiting geeft op het metrostation, het busstation en de parkeergelegenheid. Tenslotte worden het onder grond metrostation genoemd, dat direct aansluiting geeft op het voetgangersgebied, alsme de een. busstation. BEBOUWING De nieuwe bebouwing in het stadscentrum zal aan strenge regels moeten worden onder worpen. Vooral de bouw van warenhuizen en parkeergara ges zal niet ontsierend voor het stadsbeeld moeten zijn. De bereikbaarheid van de stads kern Is in het plan gelegen door een eenrichtingscircuit, dat wordt gevormd door het noordelijk deel van het Broersveid, de Kreupelstraat, de Herenstraat, de noordzijde van de Grote Markt, de Korte Kerkstraat, de Nieuwstraat en een nieuw te maken ver binding noordelijk van de Lin denhof aansluitend op het Broer-veld. Dit circuit is weer op het stede lijke verkeerssysteem aange sloten door een oostelijke toe gang vanaf de Broersvest via de Boterstraat. Aansluitend op het voetgangers gebied van het centrum winkel areaal en de Hoogstraat zul len. de Grote Markt de Lange Kerkstraat en het Oude Kerk hof via het centrale woonge bied en de Lindenhof één aan eengeschakeld domein voor voetgangers worden. Het Emmapieïn 2a! een be langrijk knooppunt worden voor het openbaar vervoer. Een (overdekt) busstation komt In nauwe relatie te staan met het geplande ondergrond se metrostation, dat eveneens op of liever: onder dit plein zal worden aangelegd. Dit station zal nog wel even op zich laten wachten. Voor lopig houdt men alleen reke ning met de bouw van de metrobuis van het tracé dat onder de binnenstad door loopt. DEELPLAN Uitgaande van het bovenstaan de onderscheiden stedebouw kundlge en dienst gemeente werken de stadskern in een aantal deelplannen. De deel- plannen zijn: A: Passage, gebaseerd op de winkelconcentratie; B: Bagijnhof, gebaseerd op de woonconcentratie; C: Schotse Poort, met het za kencentrum als hoofdfunctie; D: De Westmolenstraat mei daarin de westelijke toegang tot de binnenstad De aanleg van het tunnelgedeei- te door de stadskern ten be hoeve van de metro gaat aan de realisering van de deel plannen vooraf. Schiedam Het Simgelkwartier wordt in het voorontwerp- bestemmingsplan voorde sanering en reconstructie van de binnenstad niet losgezien van die binnenstad. De relatie stadskern-stationsplein, het stadskantoor en omgeving, de parkeergelegenheid aan het Emmapieïn, de voorzieningen van het openbaar vervoer en de ontsluitingsstructuur in relatie tot de oostelijke toegang van de stadskern zijn ele menten die binnenstad en Singelkwartier als het ware tot één geheel maken. Dc redactie beJiaucft zich ha® recht voor brieven verkort weer t* geven. Voor publicatie m aanmerking komende «tukken worden mst de volledige naam Van de inzender ondertekend Opname van. de stukken bete kent niet dat de redactie het met de streWetti* vaa deze me ningen eens ls. Schiedam De 25-jarige elec- tromonteur H. J, C. heeft aan gifte va» diefstal gedaan van een tas met gereedschappen eft meters, de totale waarde, bedraagt ƒ150. De tas is ge- Stolen toen de monteur gedu rende tien minuten, zijn auto ■onaf gesloten geparkeerd had in de van Beverenstraat. Ruilbeurs in Arcade chiedam De afdeling Schie dam van de Nederlandsp Ver eniging De Verzamelaar houdt donderdag 18 mei haat' maandelijkse ruilbeurs in ge bouw Arcade, Lange Haven 71. 'p deze ruilbeurs, die om zeven uur begint, is er gelegenheid om onder andere postzegels, munten, sigarenbanden 'n speldjes te ruilen. Schiedam De gemeentelijke voorlichtingspagina's die re gelmatig in het Nieuwe Stads blad verschijnen, blijken bij de bevolking aan te slaan. Dat is althans de uitslag van een steekproef die de gemeente onder een aantal willekeurige Schiedammers heeft gehou den. Van de 500 ondervraag den reageerden er 284, van wie 94 procent vindt dat de gemeente moet doorgaan met het op deze manier verstrek ken van informatie. Optimistische geluiden dus van het voorlichtingsfront. Toch lijkt het plaatsen van wat kanttekeningen bij de gehou den steekproef juist, want het gevaar is aanwezig, dat door de uitslag een verkeerde in druk ontstaat. Het bezwaar tegen de gehouden enquête is namelijk, dat die beperkt is gebleven tot 500 Schiedam mers. Van de 500, die een vra genformulier kregen toege zonden, reageerde 56 procent Uiteindelijk blijven er du9 nog geen 300 Schiedammers over die zijn ondervraagd. En dat terwijl het Nieuwe Stadsblad tienduizenden potentiële le zers heeft. De waarde van de steekproef is dus zeer betrekkelijk- Ook al meldt de voorlichtingsambte naar dat 94,7 procent ,,ja" zegt tegen de gemeentelijke infoi-matie-pagina's, vergeten wordt dat slechts een zeer door Ton Huijssoon klein percentage van de lezers is ondervraagd. Het is dan ook onjuist om het uitgeven van de voarlichtingspagina's zonder meer geslaagd te noe men. Vermoedelijk ls de steekproef mede bedoeld om de raadsle den een indruk te geven van de waardering die de pagina's ondervinden. Straks namelijk wordt het experiment beëin digd en za! een bedrag moe ten worden uitgetrokken om het experiment eventueel voort te zetten, en dan in defi nitieve vorm. De vragen die over de voorlich tingspagina's werden gesteld aan de 500 geënquêteerden zijn eveneens nogal beperkt gebleven. Al met al dus een vrij incompleet onderzoek, waaraan dan ook nauwelijks conclusies kunnen worden ver bonden, behalve dan dat de steekproef bepaald onvol do er- de is geweest. Nu het experiment met de ge meentelijke voodichtingspagi- na's bijna ten einde loopt, zal de gemeenteraad straks moe ten beslissen of de wijze waarop de gemeente voorlich ting verstrekt zal moeten wor den voortgezet. Er zal waar schijnlijk wel de nodige kri tiek komen. Verschillende raadsleden hebben zich al weinig positief uitgelaten over de voorlichtingspagina's. On duidelijke tekeningetjes en het herhalen van berichten die allang in de plaatselijke dagbladen zijn verschenen zullen daarvoor wel mede dc aanleiding zijn. In andere gemeenten wordt de voorlichting eveneens via pa gina's in ad verten ti- 'n iden gegeven en ook m cd am is die op/er aauui/ g. Het Nieuwe Stadsblad is boven dien het meest gelezen adver tentieblad. Wellicht kan straks worden uitgegaan van een andere opzet en kunnen de voorlichtingspagina's ook de spreekbuis worden van in stellingen als Schiedamse Ge meenschap, de raad voor Jeugd en Jongeren en de Mu ziekschool, het Stedelijk Mu seum en de Openbare Biblio theek- Deze instellingen zouden in het blad Schiedam In en Uit, dat wegens financiële moeilijkhe den met aan verschijnen is toegekomen, ruimte krijgen. De variatie op de voorlich- tingspagina's zou aanzienlijk toenemen en de gebruikelijke herhalingen van krantebe richtjes zou er mee kunnen worden voorkomen. Dan pas worden wellicht leesba re pagina's verkregen. Wil men In de toekomst de waar dering meten die het publiek voor de gemeentelijke pagi na's heelt, dan zal dit niet via een bescheiden steekproef moeten plaatsvinden, maar via een steekproef waarbij méér menden worden betrok ken, Eerst dan krijgt men een indruk van de waardering van het publek voor de informatie pagina's. Pas dan hebben b. en w. en gemeenteraad een redelijk overzicht. De Singel vervult een belangrij ke rol als noordoosteljike uit loper vanuit het stadscen trum. De Singel voorziet te- vend als centrum voor buurt voorzieningen in de winkelbe hoeften van de wijkbewoners. Het voorontwerp van stede- bouwkundige Van Gent en de dienst Gem-' entewerken zegt te willen voorkomen dat de straat ten ongunste zal wor den beïnvloed door het drukke wegverkeer. Geheel overeen komstig eerder ontwikkelde plannen zai een verbinding stadskern-Stationsplein langs de Schie onontbeerlijk zijn voor een goede afwikkeling van het verkeer. Hiervoor zal in hoofdzaak de be- drijfsbebouwing tussen de Schie en de Overscbiesestraat moeten worden verwijderd. Ook voor de voetganger kan dit aantrekkelijk zijn, omdat door het verdwijnen van de bedrijven langs de schle-oe- ver een nieuwe wandelroute ontstaat van centrum naar station of omgekeerd langs de rivier. Het ontsluitingssysteem van het Singelkwartier zal moeten zijn aangesloten op de Broers vest. Op het ogenblik ge schiedt dit via de langs de oude brandweerkazerne lo pende Huis te Riviereweg. Deze weg zal in de toekomst zijn functie verliezen, omdat de voorkeur wordt gegeven aan de aansluiting op de Broersvest in een meer zuide lijke richting. Dan ontstaat een kruising met de Broers vest ter hoogte van het toe komstige metrotracé, waar door een ongelijkvloerse voet- gangerskruising met de Broersvest kan worden ver kregen. Als de Huis te Riviereweg niet langer als verkeersader hoeft te worden gebruikt, kan het terrein rond het stadskantoor worden vergrint. Het kan dan voor allerlei evenementen die nen, die meer plaats nodig hebben dan mogelijk is bij het toekomstige culturele cen trum De Lindenhof. Het busstation tenslotte zal overdekt zijn en in een directe verbinding worden gebracht met het metro-station, zodat overstappen veilig en comfor tabel mogelijk is. De bedrijfsbebouwing aan de oever van de Schie in de Over scbiesestraat maakt in de toekomst grote kans te worden ge sloopt. Hierbij volgen enige pro deo ideeën voor de ideeënbus van Schiedam. 1. Maak een mooie groepsfoto van alle voorstemmers voor afkoop van het water con tract. Berg deze goed op in het ge meente-archief (een zeer goe de instelling met te weinig ruimte) met vermelding van de namen van alle betrokke nen, zodat wij en de na ona komende Schiedammers la ter, b.v. iedere tien jaar kun nen zien hoe onsterfelijk de?» mensen die op de foto vereeu wigd zijn, zich hebben ingezet voor da belangen van Schie dam. Ik ben geen jurist, maar per soonlijk zie ik het nog niet zo zitten, dat z.g. eeuwigdurende contracten met één penne- streek van de tafel worden ge veegd, Getuige de diverse ba- richten in de Schiedamsche Courant van 6 mei gaat de voorspelde integratie voorlo pig niet door. Daarnaast de te verwachten stijgingen van de wa terp rij zen welke zeker komen, ook hierop weet men geen zinnig antwoord of wil men niet zin nig antwoorden. Ik kan dan wel vertellen dat deze over ongeveer drie jaar rond 1,25 per kubieke meter bedragen, de prijsstijging in aanmerking genomen. Daarom Srhiedam „Haal je wa gentje en slacht de kip met de gouden eieren". Ik ben niet tegen verhoging van de water tarieven, maar dit winst-ob- t ject had de gemeente nooit uit handen, mogen geven, want gemeentebelang is algemeen belang. 2. Betreft de watermeters. Wij allen hetalen meterhuur, maar hoe valt het te rijmen dat gezinnen, die met twee of j vier op één meter zitten per gezin net zoveel meterhuur betalen als diegenen die een etsen meter hebben* Ik zie i mezelf al met een verhuiirbe-» drijf, b.v. auto's, en verhuur auto's ƒ20 per dag, maar als jullie met z'n vieren gaan ritden komt het op i 80 wani dan slijt hij harder Geef daarom ieder die nog geen eigen meter bezit, een eigen meter door plaatsing van een *ussenmeter, zodat alleen staanden niet meer betalen aan het gebruik van hun bu ren met soms grote gezinnen. De kosten voor deze waterme ters moeten niet worden ver haald op de huiseigenaars, maar moeten worden betaald uit de twee miljoen. 3. Hel nieuwe stadskantoor. Een aanwinst en pen hele verbe tering voor onze ambtenaren. Hopelijk krijgen ze dart ook allemaal een prachtige plaats, desnoods voor het ra ara, zo dat ze. allemaal Jïjn naar bui ten kunnen kijken (m de lunchpauze wel te verstaan). Maar plaats dan wel een cen trale antenne op het stadskan toor, zodat wij weer fijn naar de tv kunnen kijken, te beta len uit de pot van twee mil joen, In een plaats waar een zeer gro te kruidenier is gevestigd, werd ook een zeer groot kan toorpand neergezet. Maar daardoor daalde het kijkgenot van de omwonenden tot zeer klem. Door protestaktles van dp omwonendpn werd daar ook pen centrale tv-antenne geplaatst. Dus raadsleden, zet alle partij politiek overboord, handel in het belang van de bewoners van Schiedam en maak er geen spelletje nietes-welles vaa zoals klaarblijkelijk ook is gebeurd bij het behandelen van de subsidie-aanvraag voor de ziekenomroep. 4. Tot slot een waarschuwing aan de tv-be2itters. Er zijn zaken, die de mensen eerlijk benaderen waarbij ze zeggen: „Wij doen er niets aan, want het helpt toch met." Maar pr zijn toch ook zaken, waar een dingetje maar een x aantal centen kost en ze je dan na een beetje frommelen aan tv en antenne 50 a 60 laten betalen. Het resultaat nul komma nul. Tj. C. de Boer, Edisonstraat 10b4 Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3