Veilig i ïeids-propaganda bij 1 Windmill In april: 175 ongevallen in Schiedam Jeugdraad begroot 197 3 op f. 129.1 )0,- WERKGROEP WIL NIET OPNIEUW BEGINNEN Commissie onderwijs niet eens met opheffing handelsavondschool l Rode poppetjes geven de scoreaan MINDER ZWEMMERS Focus en Cnbyin Passage Theater BEDRIJFSONGEVALLEN - MÊÈ f j) 4 - WSÊÈÊÊÊË B ■Hl. Sas fiSlSSSSSf Rollenspel over Unctad SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 17 MEI 1972 3 dit jaar vorig jaar UffitJC opgevat HEf^NBETOV^^WHMl f«( - ieder rooa poppetje betekent voor de WindmlII-werknemers een nieuw ongeval, Een soort waarschuwing. Vlaardingcn Elke vier uur en twaalf minuten gebeurt er in Nederland een dodelijk arbeidsongeval. Elk half uur vindt er een bedrijfsongeval plaats, waardoor iemand drie of meer dagen wordt uitgeschakeld. Om de twee seconden gebeurt er wel wat, waarbij iemand gewond raakt. Dat zijn de gegevens die de telzuil van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam te zien geeft. Om de cijfers te drukken zijn bij verschillende bedrijven in Nederland speciale acties ondernomen. Windmill Holland NV in Vlaardingen bij voorbeeld heeft sinds kort een veiligheidsbord bij de por tiersloge laten ophangen. Het is een onderdeel van een vei- Iigheidspropaganda. - Rode poppetjes geven de sco re" van dit jaar en het vorig jaar aan. Onder het bord staat: We werken nu... dagen 2onder een nieuw ongeval. Het kan beter. Werk veilig. Het idee om op deze manier de aandacht op het veilig wer ken te vestigen komt uit de werkgroep bedrijfsveiligheid van Windmill. Direkteur G. Dorsman van personeelsza ken, voorzitter van die werk groep, zegt hierover: „Het ging er om in kort bestek de stand van zaken te laten zien. Een rood poppetje voor ieder ongeval bleek bijzonder illu stratief. Vooral omdat je het zelf kunt zijn". GROENE VLAG Een andere „stunt" om de aan dacht op de veiligheid te ves tigen, vond Windmill in een soort doorlopende tentoonstel ling van beschuttingsmiddelen voor de Windmill-werkne mers: veiïïgheidsbrillen, hel men, handschoenen... Is er een dag niemand ten gevolge van een bedrijfsongeval thuis, dan wordt op het bedrijfster rein in de Vlaardingse indu striewijk de groene vlag gehe sen. Het is een poging om de werknemers constant er aan te herinneren, dat veilig wer ken zonder ongelukken echt wel mogelijk is. „Het zijn overigens meestal overbodige ongevallen", ver telt de heer Dorsman. „Statis tisch is vastgesteld- dat tach tig procent van de ongevallen een gevolg van menselijk fa len is: niet opletten, geen ge bruik maken van de voorge schreven beschermingsmidde len, zoals helmen, kappen of een ongeïnteresseerde hou ding. Slechts achttien procent is te wijten aan technische oorzaken: een niet deugdelijk geconstrueerde machine bij voorbeeld. In twee van de honderd gevallen was een on" geluk beslist niet te voorko men. (Overigens sleekt Windmill bij zonder gunstig af bij het lan delijk gemiddelde. Sinds 1968 zijn we van 96 ongevallen in een jaar gezakt naar 68 onge- valllen. Het zijn vrijwel altijd onbelangrijke ongelukjes. Jns veiligheidsbord met de pop petjes brengt er een soort competitie-element in. Het bord wordt dagelijks met gro te aandacht bekeken. Het is echt aangeslagen". OVERBODIG te ongelukken, waardoor de werknemers drie of meer da gen werden uitgeschakeld, va riëren bij Windmill van een bezeerde vinger tot een ver brande voet. Een verzwikte enkel bij het struikelen, een gebroken teen bij het ongeluk kig verplaatsen van een bak. Een gekneusd, been bïj het vullen van een bunker... „Lang zo erg niet als de ver keersongelukken of de onge vallen m en om het huis. Toch zijn het er in de bedrijfswe reld altijd nog te veel. Want het kan echt veiliger", aldus de heer Dorsman. „Het bete kent allemaal maar overbodi ge pijn en. ellende. Houdt ie mand zich volkomen aan de voorschriften, let hij goed op. door Reina ten Bruggenkate dan zouden alle ongelukken kunnen worden voorkomen". Mocht er echter toch wat gebeu ren, dan wordt dat onmiddel lijk via een telefoontje naar 222 gemeld, waarna Windmill een ambulance in actie brengt en een eigen bedrijfsarts met verpleegsters de situatie ver der overneemt. Alle ongeval len (klemmen, kneuzen en vallen) worden op papier ge zet. Later wordt in de werk groep bedrijfsveiligheid alles nog eens doorgesproken, waarna wordt bekeken of men er lering uit moet trekken. Zo zijn er op het terrein van Windmill wegwijzers aange bracht, zodat niemand meer krls-kras over het terrein crosst. Ook zijn her en der veUigheid5dauch.es aange bracht. Komt er namelijk ie mand met een zuur in aanra king, dan kan hij op de plaats waar het wordt gebruikt, di* rekt onder de douche stappen. ERNSTIGER „Toch", zegt de direkteur van personeelszaken, „gebeuren er in verhouding thuis tien maal zoveel ongelukken. Uit gerekend is, dat er in een keu ken alleen al zeker vijfentwin tig situaties zijn, waardoor ie mand gewond kan raken. Dit jaar vielen er in ons land 2060 doden door een ongeval in of om het huis. Het voordeel van onze veiïïg- heidsaetle Is thans, dat er over veiligheid wordt gespro ken. Als men er over praat, dan wordt er automatisch ook vaker aan gedacht. En dat is onze bedoeling: steeds wijzen op het veilig werken. Wij zijn er dit jaar tot nu toe goed van af gekomen. Toch gaan we er van uit dat ieder ongeval ern stiger had kunnen zijn. Van daar die propaganda". Direkteur G. Dorsman.Meestal overbodige ongevallen. Schiedam Het aantal verkeersongevallen in de maand april In Schiedam was 175. Vorig jaar april was dit cijfer 141. Bij 32 on gevallen heeft men een zware schade geconstateerd, bij 135 on gevallen lichte en acht ongevallen hadden geen schade tot ge volg. Vorig jaar april waren deze getallen respectievelijk 19, 112 en tien. Vorige maand .-viel er één dode in het Schiedamse verkeer te betreuren, april 1971 vielen er geen doden. Negentien men sen werden zwaar gewond (vorig jaar april vijftien), 24 personen werden licht ge wond, tegen vorig jaar 27. De meeste aanrijdingen vonden plaats tussen 12 uur en één uur 's middags, tussen vijf en zes uur en tussen zes en zeven uur- De belangrijkste oorza ken waren, het geen voorrang verlenen (34), te dicht volgen (14), onoplettendheid (22), on voorzichtig achteruit rijden (12) en slippen (8). Bij de 175 ongelukken waren 361 botsingsobjekten betrokken tn wel 238 personenauto's, vijf tien vrachtauto's, 31 bromfiet sen, vijftien wielrijders en ne gen voetgangers. Op zebra's gebeurden in april geen onge lukken. Vlaardingen In de maand april hebben in totaal 33.440 mensen het Vlaardingse Kol- pabad bezocht. Dat is twee duizend zwemmers minder dan vorig jaar jn apni, toen 35.45C zwemmers de kassa passeerden. Overigens zijn 88 van de 90 kandidaten ge slaagd voor het diploma-A Vf n de K.N.Z.B. Van de 43 ge gadigden voor het dipioma-B werd er slechts een af ge we- Schiedam Het algemeen bestuur van de Schiedams* Fasd voor Jeugd en Jongeren heeft 'dinsdagarvonid tijdens een openbare vergadering in het centrum De Dukdalf in de Rijnstraat de tanden stuk gebeten op het ontwerp van een begroting van 136.000 voor 1973, die na een felle discus sie is teruggebracht naar 129.000. Sommige leden van de Jeugdraad protesteerden vooral tegen de later geschrapte post van 4000 voor het in dienst nemen van een stagiaire, 'die zich voornamelijk, zou moeten, bezighouden met de ver schillende projekten van de Jeugdraad. In Maassluis: Maass'uLs Zaterdag gaan en kele medewerkers van de We reldwinkel Maassluis op ver schillende plaatsen in de stad een rollenspel opvoeren, over de Unctad. Dit zal gebeuren op de Zuidvliet (bij het nieuwe bruggetje), op 't Hoofd bij de Jeugdhaven, op het parkeerterrein bij da Kleinbaan en bij het winkel centrum a an de Reigerstraat. Na afloop van het rollenspel te er voor het publiek gelegen heid met de spelers te discus- sieren. Ook in de Wereldwinkel (in het Govert van Wijnhuis aan de No-ordivliet) kan men informa- i tie krijgen over de Unctad. BELEID Over het te voeren beleid door de Jeugdraad in de komende maanJdten kon men het niet eens worden. Omdat tachtig procent van de lieden van de Jeugdraad, zo is gebleken uit een -enquête, -coördineren van (het jeugdwerk tn Schiedam de belangrijkst taiak van de Jeugdraad vindt, wil men nu enkele secties instellen, die zich bezig zullen houden met onder andere padvinderij en jeugd vorming, sociëteiten en ■instuiven en experimenteel en gericht Jongerenwerk. Het .algemeen bestuur en de staf van de Jeugdraad houden op 4 juni een „praatdag" in Den Briel om een voorstel voor het .te voeren beleid uit te werken. De -meeste leden van de- raad rijn nïet tevreden over de gang van zaken, sommigen zijn van mening, datde Jeugd raad hard op weg is, zich ai- leen maar tot woorden te be- parken en diaden achterwege te laten. Volgens hen zou er meer op touw moe tem worden gezet. De «raad acht het dan ook belangrijker de aandacht op nieuwe projekten te rich ten, zoals de verbouwing van het e-chterhuis van het Prove niershuis, de nieuwe opzet van het Jeugdfestijn en het Schuttersveld, dian op het soe peler -doen verlopen van het bestaande jeugdwerk. AFTREDEN Casper Sehuckink Kool IBet we ten, als coördinator van de Jeugdraad af te trecflen, wan neer in november de situatie, waarin het jeugdwerk in Schiedam verkeert, niet aan zienlijk is verbeterd door de Jeugdraad. De Raad voor Jeugd en Jonge' ren neemt de organisatie op zich van het in 1973 te houden Jeugdifestijn. Een werkgroep gaat zich met dit projekt be zit houden. Op de begroting voor 1973 is 30,000 voor hel festijn uitgetrokken. De 'dienst Gemeentewerken houdt zich momenteel met de verschillende bestemmings plannen voor het Schutters veld bezig. Het is de bedoe ling, <ïat wetfhouder B. E. Col- lé deze week nadere medede lingen doet over de beste m- mitiig van het terrein, waar de Jeugdraad een jeugddorp wil aanleggen. De Jeugdraad zoekt naar een metihode om zich aan de jeugd te presenteren. Gedacht wordt aan een blad, advertenties in schoolkranten en muurkran ten in scholen. De Taad is van mening op deze manier een grote groep jongehii te berei ken. Hoek van Holland De werk groep clubhuis Hoek van Hol land is van mening dat de overgang van Sport en Re creatie naar Onderwijs, Jeugd- en Vormingswerk geen wezenlijk verschil mag ma ken bij de totstandkoming van een clubhuis in Hoek van Hol land. De werkgroep voelt er dan ook helemaal niets voor om weer van de grond af aan plannen te gaan opbouwen. Het bestaande plan ligt nog steeds ter tafel en dit zal moe ten worden uitgevoerd binnen het raam van de bestaande mogelijkheden. Pas wanneer de mogelijkheden geheel af wezig blijken te zijn za! men gaan denken aan alternatieve plannen. De teruggang naar een bedrag van een miljoen gulden vindt de commissi* niet acceptabel. Een en ander bleek uit een vergadering die de werkgroep had met de Hoekse wijkraad. Commissie voorzitter Dr. Ir. P. J. A. L. de Lint voelde er el e maal ntets voor om te spreken over andere mogelijkheden. Hij weigerde aan te nemen, dat de simpele overgang van de ene wethouder naar de andere voldoende Is om een plan ge heel de grond in te boren. Wanneer het helemaal moet, dan is er altijd nog de moge lijkheid terug te grijpen op het allereerste plan dat des tijds te duur werd geacht, maar dat achteraf wel eens belangrijk goedkoper kan blij ken te zijn, dan het gJazen ge bouw dat architect Ron Gill later heeft ontworpen. De ge meentelijke dienst van O. J. en V. heeft inmiddels wel de toezegging gedaan het gebouw- te laten herberekenen door een particulier aannemer om te toetsen of de gemeentelijke- cijfers wel juist zijn. J Drs. J. G. van der Ploeg, wet-[ houder van Onderwijs, Jeugd zaken en Vormingswerk heeft inmiddels al een brief aan de werkgroep geschreven die door zijn scherp getinte uitla-j. tingen nogal wat verbazing wekte. De wethouder zegt,-, onder meer dat het hem spijt; dat door een minder deskundi-p ge aanpak de clubhuiszaak in|| het slop is geraakt en hij be-gg looft te proberen snelheid de^ opvolgster te laten. wordent van ergerlijke traagheid. Hoe-, wel werkgroep en wijkraad met enig optimisme het werk_ van de nieuwe coördinator te- gemoet zien, blijft men be-j^ zwaar opperen tegen de mo gelijkheid dat het werk nu op- s nieuw moet beginnen. Men van mening dat er ook voor^J een bedrag van een miljoen gulden een clubhuis verwezen-jfel lijkt kan worden dat althans wat de inhoud betreft kan vol-" doen aan de gestelde eisen. L» Bovendien :s het deelgenoot-tep schap van gecneentebiblio-' theek een dienstencentrum" met teruggetrokken. De deel-, neming van beide organen zou' betekenen dat het basisbedrag vrijwel kan worden verdub- beid. Een bedrag van twee' miljoen is volgens wijkraad; en werkgroep zeker wel vol-s doende om in Hoek van Hoi-1 land een verantwoorde en ac- ceptabeie combinatie te reali- seren. Schiedam De Nederlandse groepen Focus en Cuby en de Blizzards geven vrijdagavond in het Passage Theater een concert. De organisatie is in handen van het bureau Wim Bosman in Voorburg, dat mo menteel bezig is aan de voor bereiding van verschillende popconcerten in Nederland, De uit vier man bestaande for matie Focus, die dit jaar al eerder in Schiedam optrad, brengt vooral iuistermuziek, die door insiders hoog wordt aangeslagen. De groep heeft onlangs een toernee gemaakt door Engeland, waar in fe bruari een langspeelplaat van Focus is uitgebracht. De groep Cuby en de Blizzard? behoort al jaren tot de beste bluesformaties van Neder land. Ook in het buitenland heeft de groep, die in 1964 in de Drentse plaats GroUo werd opgericht, naam gemaakt. Het concert begint om acht uur. Schiedam De leden van de commissie voor onderwijsza ken hebben zich tegen het voorstel van burgemeester en wethouders van Schiedam verklaard om de Gemeen schappelijke Middelbare Han delsavondschool, met drie- en vijfjarige cursus, per 1 augus tus 1972 volledig op te heffen. Momenteel telt de school in to taal 18 leerlingen (in de eerste klas zes leerlingen, de tweede klas zeven leerlingen en in de vierde klas vier leerlingen, de leerjaren drie en. vijf zijn bui hen beschouwing gelaten aan gezien deze leerlingen de schooi aan het einde van dit cursusjaar bij slagen zullen verlaten). Om aan de mini male eisen voor het verkrij gen van subsidie te voldoen moet gemiddelde bezetting van een klas twaalf leerlingen zijn, dit betekent in totaal 42 leerlingen. Dit getal is vol gens het college niet haal baar. De leerlingen van de school zou den dan ingeschreven worden bij een cursus aan de Vereni ging Middelbare Handelsa vondschool „Mercurius" te Rotterdam. Eerst zou cle hele gemeenschappelijke M'r del- bare Handelsavondschool door dc gemeente overgedra gen worden aan „Mercurius echter dit ging niet door, om- dal de Middelbare onderwijs wet niet voorziet in de over dracht van een gemeentelijke handelsschool aan een vereni ging. De commissieleden vroegen zich af in hoeverre de leerlin gen de dupe zouden worden van deze opheffing. Zij acht- ten het raadzamer om de school pas volgend jaar au gustus op te heffen. De leer- j lingen die nu in de tweede en vierde klas zitten kunnen dan nog eindexamen doen met de leraren en de boeken die zij gewend zij'n. Hot lerarenkorps, met uitzonde ring van de directeur, staat niet geheel achter net voorstel van de gemeente. De leerlin gen maken bezwaar vanwege het feit, dal „Mercurius" een hoger schoolgeld vraagt. Toch 1 vraagt het college zich af of hel noodzakelijk is een school voor negen leerlingen in stand te houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3