Musemnpubliek waagt zich niet aan de 'boswandeling' Rijnpoorthaven „verjaagt" de technische school Vakantie wordt geprefereerd boven huisdier Dierentehuis overval: Dinosau russen in Luxor Koffie drinken in de Valkenhof Woud van hout wordt van afstand bekeken Gevonden voorwerpen I T' v«| H A 5 i I -.,?»• 1 "SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 25 MEI 1972 'Schiedam Ze hebben er een beetje vreemd naar lo pen kijken, de bezoekers van het Stedelijk Museum. „Het environment dwingt de bezoeker er door te lo pen om er lichamelijk en atmosferisch mee gecon fronteerd te worden", stond er in de aankondi ging. Maar hoe kunstig en origineel het werk van de .Haagse kunstenares Berry HolsJag ook is, geen van de bezoekers waagt zich In „Het Woud van hout". De jonge kunstenares ge bruikte voor haar nieuwe kunstvorm stammetjes en .schijven van verschillende makelij. Aan de gladgepo- lijste stammen zijn diverse, ""gekleurde ceramische ele- "menten toegevoegd. Samen vormen ze een bos met bo~ men. Aan het plafond han gen ronde stukken hout ,met daarop stukken geverf de klei: voorstellende de -n «wolken en een rode zon. De houtplastieken krijgen •hoogstens een schouderop- 'haal. Soms een verbaasde blik. ,/fc Is een kunst om kunst te zien", merkt een van de suppoosten fijntjes op. ,,'t Is jammer, maar de meesten weten niet wat h »t moet voorstellen." De Haagse kunstenares moet er heet wat werk aan hebben ge- -had. Iedere boom is ver zwaard met flinke stukken ge kleurde klei .Een bezoeker die er, op aandringen, aan voelt fcorat tot de nare conclusie dat het hec! wat moeite kost om de bomen weer in evenwicht te zetten. ,,AIs ze nou bomen -willen imiteren, laten ze het dan meteen goed doen", mop pert hij, „bomen vallen niet om". De suppoosten zien het zelfde „gevaar". Vooral voor —de schooljeugd. „Het mag dan de bedoeling zijn dat de men- pi,sen er door lopen, maar ik zou fli.hct ze niet aanraden," zegt de een, „je loopt de kans dat je er een op je hoofd krijgt". „Be toeschouwer is als hc't ware een onderdeel van het envi ronment", vermeldt de pro door Reina ten Bruggenkate fessionele uitleg. Maar de suppoosten zien liever dat het kunstwerk van een afstand bekeken wordt. „Er zijn bovendien altijd lui die er op uit zijn om Iets mee te nemen", vertelt een van hen. Pakt dan een „boomtop" (een soort omgekeerde vaas) en zegt dan: „Zie je, hoe gemak kelijk je zoiets in je zak kan steken?" Een ouder echtpaar staat enige tijd te kijken. De man schudt zijn hoofd „Ik heb niet de minste neiging om er door te lopen. Ik ben meer het be schouwende type", zegt hij. „Is het nou eigenlijk iets voor kinderen of zo?. De kleuren zijn wel mooi. Maar wie wil er nou zo'n boom op z'n ka mer hebben. Je moet er dan je hele kamer naar inrichten. Maar ja, misschien zijn wij er wel te oud voor." AFBLIJVEN Een groepje kinderen heeft in middels een rondgang door het woud van hout gemaakt. Een van hen vertelt: ,,'k Vind het wel leuk. Nee, er aanko men doen we niet. Ik blijf er in elk geval wel van aï, want ik hen al eens uit een museum gezet omdat ik ergens aan zat." Ze lopen dan door naar de volgende afdeling. „Als wij zoiets zouden tekenen, zou het weggegooid worden", vertel len ze vlak voor een abstract schilderij. Terug naar het woud van hout, waar via een bandrecorder, bosgeluiden te horen zijn. De kunstenares van het object heeft geprobeerd om het bos voor zich zelf te laten spre ken. „Bij de ontwikkeling van de assemblage (een samen voeging van technieken, die een kunstobject vormen) ont stond de behoefte om de lijst van het schilderij te doorbre ken. De omringende ruimte werd daarbij als een belem mering gevoeld. Deze gevoe- lens leidden tenslotte tot het uitbouwen van assemblages. Men beschouwde deze als zelf standige ruimten. Deze ruim ten worden ook door de bezoe ker bepaalt". Aldus de uitleg van het ontstaan van het en vironment. NIET GEWEND ,De mensen durven er toch niet aan te komen", zegt de sup poost. „Ze zijn bang dat de bomen omvallen. De meesten weten trouwens niet wat het allemaal moet voorstellen. Anderen hebben het gelijk door". „Ik geloof wel dat het kunstig is. Maar alleen de jeugd schijnt er plezier in te hebben. Nou ja, wie de jeugd heeft heeft de toekomst." „De kunstenaar wil visuele pro blemen een ruimtelijke ge stalte geven. Hierbij wil men de kijker niet de kans geven afstand te nemen." Maar de museum-bezoekers wagen zich niet aan de palen, ringen en kieiplakken. Ze zijn het trouwens niet gewend dat ze in een museum ergens aan mogen zitten. Vijfentwintig mille moet het ori ginele bos opbrengen. „Dat raakt ze voor die prijs nooit kwijt. Misschien als ze het boom voor boom zou verko pen," lacht een van de bezoe kers. De houtplastieken van Berry Holslag zijn in elk geval nog tot 12 juni te bezichtigen. De bezoekers mogen er van de kunstenares tussen door lo pen. Graag zelfs. Ylaardingen De technische school aan de Deltaweg gaat dicht. Het schoolbestuur van de „Vereniging De Ambachtschool voor Vlaardin- gen en omstreken in samenwerking met de Stichting Christelijk Technisch Onderwijs te Vlaardingen" gaat een nieuwe school bouwen in Holy Zuid. De sluiting van het schoolgebouw aan de Deltaweg houdt verband met de aanleg van de Rijnpoorthaven tussen Maassluis en Hoek van Holland. De frequentie van het goederenvervoer per rails langs het schoolge bouw zal daardoor zo hoog worden opgevoerd, dat het niet verantwoord is in de onmiddellijke omgeving daarvan een schooi in stand te houden. Voor de uitbreiding van de technische chemie had het bestuur van b. en w. reeds een vergunning ontvangen, maar op last van instanties zoals rijkswaterstaat, het hoogheemraadschap Delf land e.a., is die vergunning later ingetrokken. Op die basis heeft het schoolbe stuur toen van het ministe rie van onderwijs toestem ming ontvangen om een nieuw gebouw neer te zet ten. NIEUWE SCHOOL De nieuwe lagere technische school zal verrijzen op een terrein dat ligt ten zuiden van de Zwanensingel en ten wes ten van de daar gelegen sport velden. Het gebouw zal ruim te moeten verschaffen aan zo'n 650 leerlingen. Men hoopt nog eind dit jaar de eerste paai te kunnen slaan. SOMBER Voorzitter ir. Kreber van het schoolbestuur is daarover echter niet erg optimistisch. „Veel hangt af van het depar tement", zegt hij, „maar ons streven is er altijd op gericht geweest eind dit jaar nog te gaan bouwen. Er moeten ech ter nog zoveel goedkeuringen binnenkomen, dat ik dat wat somber inzie". AANPASSEN Ook de Vlaardingse gemeente raad 2al moeten, meewerken, aan de totstandkoming van de nieuwe school, omdat een voorbereidingsbesluit moet worden genomen voor de her ziening van het bestemmings plan. Het sehetsplan van het schoolgebouw is Ln strijd met de toegestane bouwmogelijk heden, reden, waarom die moeten worden uitgebreid. De raad zal komende woensdag avond gevraagd worden daar over een beslissing te nemen. Schiedam Aan het hoofd'bu- ""reau van politie te Schiedam, - zijn dagelijks van 09.00 vot 'I7«uD uur, behalve op zaierdag r-en zondag, de volgende gevon- f- den voorwerpen ie bevragen: em ring met sleutel, doublé jongensnorloge, Ierse seuer, ■en een bruin-wit gevlekte bas taard, Dierentehuis, Sint •Anna Zusterstraat tó- •Es bevragen bij de vinders: s.zwarte dames portemonnee inh.' Mevrouw Douw, -Burgemeester van Haaren- ,,.laan 1340; zwarte damesporte. jmonnee met inh., Mevrouw Schuurbuizen, SibeiutópleLn 251, tel, 700443; geel-bruir.e ^•suède damesportemon.neie net hui-, Atelier Hendriks, Oude Sluis 7, tel, 266267; 1 gasaan- steker. Dielematts, Lange Nieuwsbra-at 49 b; bos met "sleutels» Mevrouw van Schie. Ea Costa straat 40, aoublé -schakelarmband met munt, van Waart, Broersveld 163: goudkleurig kind era rmb and plaatje, Karis, Poraugee- sestraat 12b; rood meisjesjas- j®» van Geroen, Huysmans- 'sfraat 44; zwart lak kinder- ®°noentje (rechts), van. Dljke, Hembramritlaan 30b; meisjes unantel bruin-wit, chef, coöp.» Er. Wibautplein; herenregen- Wff» Mevro-uw van der Nat, Johan Stxauasplein 314; wol '°ebypetje, P. A. v.d. Zouwe, Potgi eterstr a at 6a; nylon jon gens jack, Siikkers, H. Bos- •rnanspiein 137, tel. 702R37; ~rulh kuiders and aaltje (Lp lintei» Westfrankelandse- s«aat 10lb; tuinstoel met bloesem. Mevrouw L, J. van Valk, Chopin straat 52b, Vlaardingen, tel. 353002; wiel- van auto, Poot, Poortu- gaalsestr. 14. Schiedam „Sommige men sen zetten hun hond of poes op een druk kruispunt uit de auto. Nog pas in Nieuwland, op het Nieuw- landplein, gebeurde dat. Er •stopte een auto, een hond werd er uitgelaten en die mensen reden in volle vaart weg. Die hond er na tuurlijk in een dolle ren achteraan, gelukkig is hij niet .overreden, maar die mensen hebben we nog niet kunnen vinden". Aan het woord is de verzorger in het dierentehuis aan de Sint Annazusterstraat, de heer Boersma, hij vertelt over het jaarlijks terugke rende „beest in de mens". Tegen de zomer- en vakantictijd lijkt het alsof veel mensen hun liefde voor hun huisdieren vergeten hebben of verloren zijn. Het dierentehuis In de Sint Annazusterstraat zit op het oeetihlik overvol met hon den en poezen die door de mensen vanwege een vakantie op straat zijn gezet of bij het asiel zijn afgegeven. Op de vxaae of er alleen juist tegen de zomertijd dieren die alleen gelaten zijn gevonden worden of naar het dieren asiel worden gebracht ant woordt Boersma wat scham per: „Het is wel typisch dat juist in deze tijd veel dieren gebracht worden of gevonden worden en dat er, na de zo mer en na de vakanties, weer veel dieren worden opgehaald en gekocht". ONGELOOFLIJK Hoewel er vorig jaar veel ge schreven is over verlaten hon den en poezen tijdens de va kanties, schijnen veel hufsdie- renbezitters zich met een dure en plezierige vakantie in het vooruitzicht, weinig aan hun beesten gelegen te laten. Boersma: „Het weekeinde voor Koninginnedag nog. Het was vrijdagavond en ik had al wel een zware beladen en gepakte wagen gezien in de straat. De mensen uit die auto kwamen hun poes brengen. Niet om hem daarna weer terug te ba len, maar werkelijk om hem hier te laten. Als je het week einde weggaat kan je hem toch ook in pension doen. Vaak raak ik die katten of door Bernadette Elias honden niet meer kwijt en dan moeten ze een spuitje krijgen. Want wat heeft zo'n beest er aan om maanden of jaren in een hok te zitten". Worden er oude honden of poe zen gebracht dan wil eigenlijk niemand zo'n beest meer heb ben. Het enige wat er dan te doen staat is het dier een spuitje geven. Voor een bui tenstaander klinkt dit mis schien wreed, maar in veel gevallen is dit het enige dat men kan doen voor een hond of kat die weggebracht wordt omdat hij niet zindelijk is of alles opeet of wanneer de mensen met vakantie gaan. In de tijd dat Boersma in het dierenasiel werkt, heeft hij werkelijk de mensen leren kennen, zoals hij zegt. Ook heeft hij ervaren dat men hem soms voor een loopjon gen aanziet. „Het was voor Hemelvaartsdag. Toen er hier op de hoek een auto stopte, de mensen stonden waarschijn lijk op het punt om met va kantie te gaan en wat er ge beurd is weet ik niet precies, misschien had die poes in de auto geplast of zo. Maar op bet hoekje zetten ze het beest uit de wagen. Toen ze met va kantie waren geweest hebben ze er blijkbaar spijt van ge kregen, want ik werd opge beld en er werd gevraagd of ik die poes gezien had. Nou wist ik wel dat er een poes uit de auto was gezet, maar ik had hem niet gezien. Toen vroegen ze mij of ik er maar achteraan wilde gaan, maar ik ben toch geen loopjongen". LEUK Het werk dat Boersma doet vindt hij ontzettend leuk, ech ter niet de manier waarop sommige mensen van hun die ren afwillen. „Als ze het nou ook nog maar gewoon zeiden, dat ze weggaan en daarom hun huisdier kwijt 'willen, maar ze draaien erom heen. Het gaat om de manier waar op". Op het ogenblik zitten er in het dierenasiel negen honden en zeven katten. Alle hokken zijn vol Tijdens het gesprek in het dierentehuis werden nog" eens zes veertien dagen oude zwerfkatjes gebracht. Er kan weinig of niets voor de beest jes worden gedaan, de moe der heeft ze verlaten en het beste is om de diertjes een zachte dood te laten sterven. Ze kunnen wel met een melk fles opgefokt worden, maar de ervaring heeft Boersma ge leerd dat ook katjes of poezen van acht weken oud nog rus tig in het asiel worden gelaten en dat niemand ze meeneemt. Zet iemand een hond of een kat uit de wagen, dan kan hij ver volgd worden. Het gebeurt steeds vaker dat men de eige naar weet terug te vinden. Veel oudere mensen en kinde ren letten er op. Echter het kan ook wel eens zijn, dat le- mm-n- v '.-Éi mand onjuist vervolgd wordt: „We werden erop attent ge maakt dat er ergens een poes uit een auto was gezet. De man die dat gedaan heeft heeft er later nog moeilijkhe den over gehad. Het bleek echter dat zijn zoontje nerj poes had gevonden en die mee naar huis had genomen. Zijn vader zei: „Die poes is niet van jou, die is van die mensen daar". Dus zette hij het beest al waar hij gevonden was. Maar mensen hadden het nummerbord opgenomen en zo heeft die man wat moeilijk heden gehad". Ondanks het feit dat er steeds meer welvaart heerst, dat de mensen meer verdienen en steeds verder op vakan tie gaan, lijkt bet erop dat de dierenliefde nog steeds in het vergeethoek ie wordt gedrukt. Nog steeds willen i eg en de zomer- en vakantie- tijd lijkt het erop dat veel mensen hun liefde voor hun huisdieren vergeten hebben of verioren zijn. Soms worden honden aan bomen vastge bonden. mensen van hun honden of poezen af, enkel en alleen omdat zij met vakantie gaan. Vlaardingen In het Luxor- theater wordt morgenavond, zaterdag- en zondagavond vanaf 8 uur de film „Dinosau russen regeerden de wereld" vertoond. Elke vrouw die blond haar heeft wordt in deze film door een primitieve stam ter dood ver oordeeld. Eén van hen is San- na die in plaats van haar plicht te doen van een rots springt en weet te ontsnap pen. Sanna wordt gered door de knappe Tara die zich daar mee de jaloezie van een ande re iets minder knappe man op de hals haalt. Sanna moet echter weer vluch ten en verschuilt zich bij een nest jonge dinosaurussen met wie ze goede maatjes wordt. Tara volgt haar en samen gaan ze in een eenzame grot leven. Niet voor lange tijd echter want al gauw ontdekken de stamge noten van Sanna, die nog steeds haar dood willen, waar de schuilplaats van het twee tal is. Op dat spannende moment ver oorzaakt de maan het eerste getij: een grote vloedgolf spoelt alles weg: behalve Sanna en Tara die een nieuwe toekomst voor zich hebben. Vlaardingen In de Valkenhof en in het pand Emmastraat 71 dagelijks (behalve zondag) voor alle bejaarden de moge lijkheid om een kopje koffie te gebruiken. Men wordt er pret tig ontvangen en een con sumptie kost slechts 0.10. Bovendien kan men zich opge ven voor gymnastiek en voor pedieucehuip.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3