Wet moet chemische stoffen re verwerking afval- gelen CAR is woedend over stankgrens Sociëteiten agenda cjv TNO-directeur drL. Ginjaar: Vrijwilligheid geeft onvoldoende garanties Vlaardingen waardeert Vereniging Milieubederf Storm vertraagt komst van Hollandse nieuwe Milieu centraal bij Kamer van Koop handel Schoolhoofd met spreek verbod neemt ontslag Zanguur in Grote Kerk Bejaarden maken Europoortrit Open brief aan Rijnmondbestuur Achterhuis Proveniers huis vanavond in discussie organiseert jeugdkampen Eerbeek m Jaarlijkse subsidie van Ö.50 per lid SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 26 MEI 1972 door Cor van Groningen Schiedam De commissie Open Deurwerk organiseert morgen als afsluiting van de eerste serie zanguren in "de Grote Kerk weer een zanguur. De aanvang is zeven uur. Het programma vermeldt weer een aantal oude en nieuwe lie deren, afgewisseld door koor zang en muziek. Medewerking wordt weer ver leend door de Chr. Harmonie vereniging Harpe Davids on der leiding van A. L. Glotz- bach, de Zangbrigade, van het Leger des Heils Schiedam en het Gereformeerd Nieuwland- koor onder leiding van de he ren C. A. Scheper en G, van der Schoor. Deze laatste zorgt voor de begeleiding. De heer J. P. Bekkers zal zaterdag het orgel weer bespelen. De afvalberg die onze welvaartssamenleving produceert heeft een enorme omvang aangenomen. In 1970 leverde Nederland zo'n 7,5 miljoen ton afval op. Daarvan kwam 45 procent uit de huis- houdclykc sector, twintig procent uit de agrarische en 35 pro- rent uit de industriële hoek. Verwachting voor het jaar 2000: negen miljoen ton huishoudelijk en zeven miljoen ton industrieel afval. Eert klein, maar gevaarlijk deel van die kolossale afvalberg geeft grote problemen: de chemische afvalstoffen. Naar schatting zo'n vijftigduizend ton per jaar, afkomstig van de Nederlandse industrie. Hoe raak je die stoffen kwijt? De praktijk heeft duidelijk ge maakt dat een deel van de in dustrie zich weinig of geen zorgen maakt waar men met de afvalstoffen moet blijven. Partijen chemische afvalstof fen kwamen en. komen in han den van particuliere onderne mers, die zonder enige kennis van., zaken en met voorbijzien aan de risico's met betrekking tot milieuvervuiling en volks gezondheid, de afvalproduk- ten verwerken, verbranden of domweg laten verdwijnen. Voor goed geld. Zelfs met de samenstelling van de stoffen is men vaak niet op de hoogte, evenmin met de gevaren die bepaalde concen traties, samenstellingen of verwerkingsmethodes kunnen opleveren. Het gemeentebe stuur van Pljnacker sloot kortgeleden een bedrijf aan de Kiapwijfeseweg, waar de verwerking van chemische af valstoffen al lange tijd plaats had. Zonder vergunning, en t zonder de noodzakelijke waar- borgen voor'milieu y gezond heid van de omwonenden. In Krimpen aan den IJssel sloot het gemeentebestuur eenzelf de onderneming, die zich eveneens met de verwerking van chemische afvalstoffen bezighield. In verscheidene andere gemeenten zijn onder zoeken naar bedrijven aan de gang. NIET EFFICIËNT aanging met de Vereniging Kr acht werktuigen, ijvert er voor om de vernietiging op zo verantwoord mogelijke wijze door bonafide ondernemers te doen plaats hebben. Een verheugend verschijnsel, vindt de directeur van het Centrum Milieubeheer TNO in Delft, dr. L. Ginjaar. Maar naar zijn oordeel zijn we er ondanks die vrijwillige sa menwerking tussen een aantal industrieën nog lang niet. Hij zegt: „De vrijwillige samen werking moet een wettelijke basis krijgen. En op basis van de wettelijke voorschriften moCl een organisatie worden gesticht, die zich met de ver werking van. het afvalmate- rlaal gaat bezighouden". De zeer verschillende sard van de afvalstoffen die bij de pro ductieprocessen vrijkomen, de grote verscheidenheid en sterke spreiding van de pro- duktiebronnen van de afval stoffen, maakt het treffen van een uniforme regeling tot een onmogelijkheid, zegt dr. Gin jaar. Diezelfde factoren maken het eveneens onmogelijk om voor de verwerking één fa briek te bouwen. REGIONAAL ,,Er moeten in regionaal ver band oplossingen worden ge troffen", meent dr. Ginjaar. „In de regio's moeten verwer kingsbedrijven worden ge sticht, waarvan de Installaties zijn afgestemd op de hoofdza kelijk in de betrokken regio te verwerken afvalstoffen. Een dergelijk systeem zal realise ring van enkele rendabele verwerkingsbedrijven in Ne derland mogelijk maken", al dus de TNO-directeur. De vraag waarom de industrie niet zelf zorg draagt voor de Enkele grote industrieën werken vernietiging van de chemi sche afvalstoffen Is simpel te beantwoorden. Het ontbreekt aan de specialistische kennis die voor dat werk noodzake lijk Is en gezien de relatief kleine hoeveelheden afval waar het per industrie om gaa-t, is het niet efficiënt om de vernietiging van deze stof fen in eigen beheer te doen plaats hebben. Dat gegeven heeft een aantal particuliere „vernietigers" vrij spel gegeven op de bij de vernietiging, het laten vernietigen of het zoeken naar oplossingen voor hun che misch afval, zoveel mogelijk samen. Bij de enkele duizen den kleine chemische bedrij ven in Nederland is dat vrij wel niet het geval. Onweten- heid of opzet, een moeilijk na te gaan gegeven, is er oor zaak van dat niet zelden ge vaarlijke stoffen uit die groep in handen van onbekwame particulieren komen of zonder meer „ergens" verdwijnen. „markt van de chemische af- valstoffen". De wetgever ZolanS een wettelijke regeling blijkt nauwelijks in.staat om ontbreekt, de samenwerking Dr. Ginjaar: In de regio's moeten verwerkingsbedrijven komen' king: „Bij de bestrijding van de milieuverontreiniging vor men de vaste afvalstoffen het grootste probleem, is het vraagstuk van de waterver ontreiniging het urgentst en van de luchtverontreiniging het klemmendst. Voor de che mische afvalstoffen echter hadden de maatregelen giste ren al genomen moeten zijn". Wat op korte termijn met be trekking tot het milieubeheer noodzakelijk is, is volgens de TNO-directeur een beleids plan van de regering voor de komende tien jaar. Daarin zal moeten worden aangegeven wat het beleid de komende tien jaar zal zijn en hoe dat past in het totale regeringsbe leid. Van de urgentienota, die minister Stuyt over de mate rie heeft toegezegd verwacht dr. Ginjaar op z'n minst dat die een aanzet zal vormen tot dat beleidsplan. in te grijpen en paal en perk te stellen aan de gevaarlijke v erwerkingsmethoden. Er valt de laatste tijd wel enige verbetering waar te nemen, doordat enige grote indus trieën gezamenlijk zoeken naar oplossingen voor de vernieti ging van Hun afvalproduk- ien. Vooral het in Den Haag gevestigde Bureau Milieuhy giëne van de Ha ad van Neder landse Werkgeversverbonden, dat onlangs voor de verwer king van dit afvalmateriaat een samenwerkingsverband Schiedam De bejaardensocië teit 't Praethuys gaat op maandag 5 juni een Europoort- vit maken. De toebt, die om hen uur bij de CO-OP wordt gestart, duurt ongeveer zes uur. Een uurtje pauze wordt er gehouden in Brielle. De be jaarden moeten echter wel zelf hun boterhammen meene men. bejaarden kunnen zich opgeven bij mevrouw Van der Spek, Obrechtstraat 86, telefoon 70.95.88. Dansavond in Kethel fetbel De popgroep The Flails komt zaterdag 3 juni naar het verenigingsgebouw aan de Kerkweg in Kethel, waar de fanclub The Flails een dansavond organiseert. De avond begint om kwart over acht. geen plicht is, maar plaats heeft op basis van vrijwillig heid, zijn er geen waterdichte garanties te geven dat een verantwoorde verwerking van de stoffen zal plaats hebben. ,,Je kunt natuurlijk nooit de ga rantie hebben, dat zich bij de verwerking geen calamiteit voordoet", zegt dr. Ginjaar, maar als de overheid goede voorwaarden stelt, en daar moet ik toch vanuit gaan, als de zaak wettelijk wordt gere geld, dan kan verwerking vol komen verantwoord plaats hebben". Binnen het raam van een wette lijke geregelde organisatie Is naar het oordeel van dr. Gin jaar ruimte voor particulieren om een verwerkingsindustrie voor chemisch afval op te bouwen. Daarbij zal de over heid wel een „.flinke vinger" in de pap moeten blijven hou den", vindt hij. Voor de stich ting van regionale bedrijven ziet dr. Ginjaar echter geen specifieke overheidstaak weg gelegd, of het zou in de vorm van een utiliteitsbedrijf moe ten zijn. IN ZEE In een beperkt aantal gevallen is het mogelijk om chemische afvalstoffen in sterk verdunde vorm in zee te lozen, omdat zeewater voor soipmige stof fen een groot afbraakvermo gen heeft. Overigens stelt de conventie van Oslo, waarin Nederland zo'n belangrijk aandeel heeft gehad, binnen kort paal en perk aan onge controleerde lozingen in zee. Hoe urgent dr. Ginjaar de zaak acht drukt hij uit in de opmer- Landvreugd gesloten Schiedam - Boerderij Land- vreugd aan de Sweelïncksin- gel 7 is van 9 juli tot I augus tus voor het publiek gesloten. De boerderij houdt een nood zakelijke pauze, om enkele herstelwerkzaamheden af te werken. Vlaardlngen In een open brief aan het dagelijks be stuur en de raad van het open baar lichaam Rijnmond he kelt de werkgroep huurverho ging van het Centra aal Aktie- komlté Rijnmond het voorge stelde bouwbeleid binnen de stankgrens van 30*/». Het CAR vindt het een brutaal voorstel „omdat hiermee niet de ver oorzakers van de stank maar de woningzoekenden worden gepakt." De stankgrens van 30°/® is tot stand gekomen via het telefo nisch klachtenpatroon van Rijnmond. Doordat er in be paalde gebieden straks wel licht niet meer gebouwd gaat •worden, zal het aantal klach ten afnemen en daarmee ook de milieubelasting door stank, zo beredeneert het CAR het Rijnmondbeleid. Het CAR vindt, dat hiermee al leen de beleggers („die we weer terugvinden bij de indus triële investeerders") gebaat zijn en gesteund worden. „De grond blijft zodoende vrij voor de andere plannen van deze investeerders, waarbij vooral de woningbouwverenigingen en „stichtingen, die de huur ders nog enigs»-ns bescher men tegen de woekerhuren van de grote bouwonderne mingen, verder worden onder mijnd." Gevreesd wordt dat door de uit voering van dit woningbouw beleid de bewoners van Rijn mond die economisch aan dit gebied gebonden zijn, in een nog slechtere woonsituatie verzeild raken. De werkgroep huurverhogingen van het CAE zegt in de open brief tenslotte dat het erop lijkt, dat de mi lieuvervuiling als kapstok gaat dienen om de bezuini- gingsmaniakken van Den Haag te steunen 1 Tijdens hoorzitting: Schiedam Het achterhuis van het Proveniershuis aan hel Overschieseplein 'is vanavond het onderwerp van gesprek tijdens een in de kantine van de dienst Gemeentewerken, Korte Haven 33, te houden hoorzitting. Wat moet er gebeuren met hei nu al jaren leegstaande ach terhuis? Op deze vraag hoopt men vanavond een antwoord te hebben gevonden na eer> discussie, die wordt geleid door Herman Noordegraaf De Raad voor Jeugd en Jon geren. die de 2ltting heeft georganiseerd, wil een open ontmoetingscentrum in het achterhuis gerealiseerd 2ien, dat geschikt is voor allerlei aktiviteiten, zoals vergaderin gen, hoorzittingen, lezingen er> het vertonen van films. Voorts» wil de Jeugdraad er een lees- en een koffiehoek. Voordat deze plannen kunnen worden uitgewerkt moet er nog heel wat worden weggebroken in het nu nog in kleine vertrek ken verdeelde achterhuis. Of de andere huurders van de panden, in het Proveniershuis met deze plannen akkoord gaan, is de vraag. De hoorzitting begint om kwart over acht. Samen met Rotterdams loco-burgemeester G. 2. de Vos heeft burgemeester W. J. D. van Dijck gisteravond in het gemeente museum aan de Zuiddijk de opening verricht van de tentoon stelling „Honderd Jaar Waterweg". De expositie, die in Rotter dam vele duizenden belangstellenden trok, blijft enkele weken in Maassluis en geeft een beeld van de ontwikkeling van deze poort van Europa. Het is het eerste van talrijke evenementen waarmee Maassluis aandacht wil schenken aan het honderd jaar oude meesterwerk van ir. Caland VRIJDAG: Quousque Tandem, in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, van half negen tot half twee. 't Honk, Hoogstraat 148, van half negen, tot half een. Doele-discobar in clubhuis De Doele, Doeieplein 1 negen tot elf uur. vanaf acht uur, met medewer king van de groep Mermaid. ZONDAG: 't Honk, Hoogstraat 148, van haif negen tot twaalf uur. De Ton, Lange Haven 121 half acht tot half een. van half Ping-Ping, in centrum .Kreek, Lange Haven 92, van Duktien, in centrum De Duk- acht tot twaalf uur. dalf, Rijnstraat 1, van half Discosoos Groenoord-KAJA, in boerderij Landvreugd, Swee- iincksingel 1, van zeven uur lot half twaalf. Quousque Tandem, in gebouw acht tot tien uur, voor dertien- tot en met zestienjarigen. ZATERDAG: 't Honk, Hoogstraat 148, van half negen tot half twee. De Ton, Lange Haven 121, van half acht tot een uur. Koffiebar De Goede Haven. Westfrankelandsedijk 1, vanaf acht uur. De Teerstoof, Nieuwstraat 12, van half acht tot half twaalf. Instuif Schiedam, in gebouw Ar cade, Lange Haven 71. vanaf half acht, met medewerking van de disc-jockey Nestor. Quousque Tandem, in gebouw WOENSDAG: De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Quousque Tandem, Nieuwstraat van half negen tot half twee. 32, van half negen tot half De Tempel, Spinhuispad 24, een. Vlaardlngen Wie zin heeft in een fijne vakantie kan.dit jaar weer gebruik maken van de mogelijkheden die de C.J.V. Liefde en Vrede biedt in de vorm van zomcr-jeuffilkam- pen in Eerbeek, De kampen worden ook dit jaar weer ge houden in de flerminahoeve van de familie Woessink. Meisjes van 12-15 jaar kunnen van 815 juli met een kamp mee; jongens van 14-16 res pectievelijk van 15—22 juli en van 2229 juli. Jongens van 12-14 jaar kunnen eveneens van 2229 juli mee naar Eer beek. Voor de 8-12 jarigen zijn de kos ten voor een week 50; voor de 12-18 jarigen 52,50 en jon gens die twee weken meegaan en tussen de 14 en de 16 jaar zijn kost de vakantie 100. Vlaardingen De Vereniging tegen Milieubederf In en, om het Nieuwe Waterweggebied kan voortaan op een vaste bijdrage van de gemeente Vlaardingen rekenen. B. en w. hebben de ge meenteraad voorgesteld de vereniging te subsidiëren met 0,50 per lid oer kalenderjaar. Voor 1972 betekent dit een bijdrage van 500. Vlaardingen Het visserijbe drijf verkeerde vanmorgen in grote onzekerheid. De storm op de Noordzee belemmert een snelle thuiskomst van dc haringvloot. Slaagt men erj niet in om vóór twaalï uur' vannacht ergens in Nederland een afslag te houden, dan i moeten de liefhebbers van Hollandse Nieuwe het dit' weekeinde zonder doen; is er wel een afslag voor dat tijd-; stip, dan komen dit weekeinde; dc Ierse Westkuslharïngen op| de markt, die begin deze week j aan wal werden gebracht. j Deze Westkustharing mag pas op de markt komen zes uur na de eerste afslag van de Hol landse Nieuwe. Gisteravond was er geen vuiltje meer aan. de lucht, nadat de haringvloot eerder deze week op visgron- J den was gestuit waar geen haring te bekennen was. Was de vangst aanvankelijk bijzon der teleurstellend, in noorde lijker richting van de geijkte visgronden zit kennelijk weer bijzonder veel haring. De meeste schepen zijn nu met; een maximum lading van 100 kantjes op weg naar huis. Daaronder bevinden zich o.a. de VI 34, de VI 73, de VI 112 en de VI 153, maar de plotse ling opkomende storm zorgde vanmorgen opnieuw voor vraagtekens rond het tijdstip van aankomst van de Holland se Nieuwe. De KW 39, die tot de combinatie van de Doggersbank behoort, was de eerste die met een trek van 85 kantjes richting vader land koerste, maar uit de schaarse berichten die de vloot hedenmorgen distribueerde, blijkt dat de Sch 6 Alida ruf^r l op kop ligt en nog vóór d*i avond de thuishaven, zal be«j reiken. 1 Of dat met de andere op weg 1 naar huis zijnde schepen ook zo zal 2ijn, wordt betwijfeld. De Vlaardingse reders zijrt J bijzonder pessimistisch, inl Vlaardingen wordt daarom vandaag geen afslag verwacht. Vlaardingen De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas verga dert volgende week donder dag jn de ochtenduren. De bij eenkomst begint om 10 uur in de grote vergaderzaal van het gebouw aan de Hoflaan in Vlaardingen. Tijdens deze bijeenkomst zal de secretaris van het bureau Mi lieuhygiëne van het VNO, de heer L. Verweij voorlichting geven op de "VVet op de Opper vlaktewateren. De leden van de Kamer kunnen na afloop van het referaat discussiëren over de problematiek. Op het huishoudelijke gedeelte van de agenda staat de behan deling van een advies-aanvra ge van het Vlaardingse ge meentebestuur inzake de ves tiging van een supermarkt bi! het winkelcentrum aan de Van Hogendorplaan. Vorig jaar kreeg de vereniging bij wijze van uitzondering een eenmalige subsidie van 500, maar stemmen uit de ge meenteraad maakten het col lege duidelijk dat het werk van de milieubeschermers hoog wordt gewaardeerd. Men wilde de toezegging dat b, en w. jaarliiks zou overgaan tot het verlenen van subsidie. Het college liet toen doorscheme ren niet ongenegen te zijn en derceiiik verzoek in 1972 te honoreren. Diverse gemeenten in het Rijn mondgebied volgden vorig jaar het Vlaardingse voor beeld met een eenmalig subsi die- Hei bestuur van de ver eniging hoopt dat ook deze ge- me emen en de provincie, die eenmalige subsidie dit jaar zullen omzetten in een blijven de jaarlijkse uitkering. vlaardingen Met ingang van een nader te bepalen datum zal aan het hoofd van de Willem de Zwijgcrschool. de heer J. A. Hass, eervol ontslag verleend worden. De heer Hass staat per 1 augustus een benoeming te wachten aan de neutraal bijzondere school voor basisonderwijs te Bussum. In een brief aan het gemeente bestuur zegt de heer Hass dat hij ontslag heeft genomen om dat hij ,,na de wel zeer onver kwikkelijke afaire-Kuik wei door onderwijsinspecteur Baan maar niet door het ge meentebestuur in het open baar is gerehabiliteerd," Volgens zijn brief is hem door het gemeentebestuur en door sie door kinderen beneden de 12-13 jaar te spreken. Dit spreekverbod ligt de heer Hass nog 2waar op ds maag. Over het gebruik van de tele visie als didactisch hulpmid del had hij willen spreken uit gaande van de pedagogische gezichtspunten en niet van medische gezichtspunten, 2oals men kennelijk veronder stelde. de oudercommissie verboden Dat heeft de heer Hass een ge? om tijdens een ouderavond voel van onveiligheid gege ven, waarvoor hij bedankt. over het kijken naar de televi-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3