i „Alles uit het blote i koppie Inschrijven voor avondvierdaagse start op 1 juni Predikbeurten Vlaardingse violiste tijdens bejaarden- festival op televisie E3 WATERWEGAGENDA Het koraalsf rand John Masters Westnederland bezuinigt op onrendabele buslijnen A. Wö'ckeïï Zn VAN EQK Bouwfonds Mazee voorzitter SBLO 2 SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1972 m jk zou je kunnen doden, omdat je probeert haar van me weg te nemen maar ik zal het niet doen. We hebben je no dig, totdat 2e geboren is. Maar als je dan probeert haar van me weg te nemen, dan vermoord ik je. Begrijp dat goed] 'Margaret stak haar hand op. Hij pakte hem en ze hoorde de botten kraken onder zijn greep. Ze zei: De baby is van jou, Rodney. Ze zal altijd van jou zijn. Je zult een huis houdster, een juffie nodig heb ben, dacht je ook niet? Ga jij haar tien keer op een dag van luier verwisselen? Ja! Ga jij haar op de pot 2etten, haar fles klaarmaken en de hele nacht opzitten als haar tandjes doorkomen? Ja! Goed. maar waar dan? In een krot als dit, ergens in de achterbuurten van Londen? Dat is alles wat je je kunt ver oorloven als je niet kunt wer ken... Je bent een man, Rod ney. Een klein meisje wil geen man als moeder. Dat wil geen kind. Ze heeft een man als vader nodig, iemand die zich gedraagt als een man, die ruikt als een man. Laat de dingen die een vrouw moet doen aan de huishoudster over. De greep van zijn hand ontspan de zich. Hij keerde zich af. Goed dan, zei hij, maar onthoud dat goed, dat is alles wat je ooit zult zijft een „juffie". Als ik je er op betrap, dat je probeert haar moeder te wor den Sumitra betekent niets voor me, behalve door de baby. Jij nog minder. Is dat duidelijk? Denk daar goed aan... wan neer begin je met haar te on derzoeken? Morgenochtend. Ik zal laat terug zijn. Goed. Ben je goed genoeg geoefend? Wat weet je van verloskunde? Genoeg, zei ze vermoeid. Maar morgen zal ik een leer boek kopen en het nog eens bestuderen. En ik zal vragen om overgeplaatst te worden naar de afdeling Verloskunde, onder Dr. Dutt. Ik zal alles doen wat ik kan, Rodney, al les dat ze me wil laten doen. Ze zag zijn strenge gezicht plot seling enigszins verzachten. Ik zal een naam voor haar- zoeken. De naam van een bloem. Een bloem uit de Hi malaya. Zijn lippen persten weer samen en hij zei: Ik moet naar mijn werk. Een ogenblik later was ze al leen. Dr. Dutt, M. D. (Lon), FRCS (Edin), trok een stoel voor haar naar voren en ze ging zitten. Toen, in zijn bu reau rond rommel end, vond hij een fles sinaasappelsap en vulde twee glazen Waarom moeten babies altijd om drie, vier uur in de morgen ter we reld komen? Hij zuchtte. Speciaal als het een moeilijk geval is... U ziet er moe uit, mevrouw Wood. Ze glimlachte flauw Ik bèn ook moe. Het spijt me heel erg dat ik me moet laten gaan. Maar heel weinig van onze Indische meisjes kunnen een dergelijk overwicht doen gelden in de afdelingen als een goed ser geant-majoor neem me niet kwalijk als u, Engelsen dat kunt... u bent, natuurlijk, toch niet zelf zwanger? Ze draaide het limonadeglas In haar hand. Ze was tè moe om door te gaan met voorwend sels. Dr. Dutt was een korte, gezette man, kaal, met uitpui lende ogen en dikke, sterke handen. Ze had veel van hem geleerd. Het geval van van morgen was een nachtmerrie geweest. Ze voelde zich mis se lijk en dacht zich in dat ze zo'n geval alleen 2ou moeten opknappen. ,Nee"t zei ze, J(ik ben niet zwanger". „Mag ik dan veronderstellen, dat u zich voorbereidt om als vroedvrouw te dienen voor een andere dame, die om de een of andere reden weigert zich onder behoorlijke medi sche zorg te stellen?" „Ja". ,,F.n van de intensiteit waarmee u de verloskunde heeft bestu deerd, u me hebt gadegesla gen en vragen hebt gesteld, meen ik te moeten afleiden dat u er over in zorgden zit". Ze aarzelde. ,,Het is niet het ge val op zichzelf. Zover ik kan nagaan is ze volkomen nor maal en gezond, op een ge- brpfe aan oefening na en een slappere maagwand dan ik dacht dat ze moet hebben op haar leeftijd. Maar het is belangrijk. Persoonlijk". herkennen. maar er 1s wer kelijk geen reden om te ver onderstellen dat er complica ties zouden zijn. Behalve mis schien, dat het op het ogenblik een dwarslig ging is". De dokter trok een schrijfblok naar zich toe. Een geelbruine zon aan de horizon gaf een hoop hitte, maar slechts een verward licht. Het elektrische licht brandde nog steeds, hoe wel het al over zevenen was. Een lange streep bleek-violet licht hing in de lucht aan de zeekant en boven hun hoofd was 't nog donker en bewolkt, „Primigravida? Juist. Nou, met twee keer een abortus praat je eigenlijk niet meer van een eerstgeborene. Zwanger schap klinisch bevestigd? Bloeddruk. -Begindatum van laatste menstruatie. ,.Aha. persoonlijk Weet u dat Haar vermoeidheid verdween, het gevaarlijk Is voor een me dicus om tè nauw met een pa tiënt in contact te staan?" ,Ik weet het mijnheer. Maar ik heb geen keus. Als ik er niet op had gestaan, had ze nie mand anders dan haar oude sjah gehad. Ieder ander wei gert ze absoluut. Ik was van plan geweest het u te komen vertellen, wanneer de tijd na derde, om u te vragen om be- schikbaar te zijn, als de zaak Algemene gezondheid en geeste een slechte wending zou ne- lijke opvatting van de toe- terwijl ze zich in de vertrouw de materie stortte. Hoogte van de onderkant van de ute rus. Maten van het bekken. Aha, een gunstige bekken- boog! Dr, Dutt straalde. Hij werd gewoon lyrisch bij het vernemen van een dergelijke gunstige omstandigheid, zoals andere mannen zich over een paar lange goedgevormde be nen zouden verlustigen. men. ïk zou er niet aan den ken om ernstige complicaties te behandelen. Ik heb gestu deerd opdat ik ze kan stand. (wordt vervolgd) ^'4 f- ^:r- pfef&isa** j Vlaardingen Als ze in augustus of september voor de tele visiecamera's haar viool aan de kin zet, zal ze de eerste maten roet gesloten ogen spelen. Gewoontegetrouw. Voor de concentratie. Want mevrouw Lucie van Bijk-Chiebno- va uit Vlaardingen speelt regelrecht vanuit haar hart. „Al les gaat uit het blote koppie", vertelt haar trotse echtge noot. „Met die viool van baar haalt ze iedereen uit de put. Wat ze voelt brengt ze over een een ander. „Zelf zegt de 65-jarige violiste: „Ik ben geen virtuoos. Ik speel wat ik voel. Vreselijk gevoelig, triest of erg blij. In Tsjeehoslowa- kije word je daarmee in de wieg gelegd. Het zit je gewoon in je bloed." - S&85»; Dit zijn spannende tijden voor het echtpaar Van Dijk. Bin nenkort verwachten ze een te lefoontje van de NCRV-teleVi- sie, met de mededeling wan neer mevrouw Van Dijk naar Hilversum moet komen voor de opnamen. De Vlaardingse violiste is namelijk doorge drongen tot de finale van een bejaarden-talentenjacht. Het begon allemaal in februari, toen ze w«rd overgehaald om mee te doen aan een talenten jacht in Maassluis. Het liep helemaal gesmeerd en prompt daarna prijkte in de kast van huize Van Dijk de beker voor de eerste prijs. Sa men met nog een aantal 65- plussers uit het hele land, mag mevrouw Lucie van Dijk-ChJebnova thans deelne men aan een televlsje-bejaar denfestival. Hoewel mevrouw Van Dijk het enthousiasme van haar man voortdurend probeert te tem peren, zegt ze „Ik heb er nooit bewust naar gestreefd, maar ik ben nu waar ik wezen wil. Ze zeggen wel eens: u bent toch die mevrouw die zo mooi viool kan spelen? Dan zeg Ik altijd maar: of het mooi is moeten jullie maar bepalen F aar men, vroeger machinist bij de koopvaardijsteekt wtet onder stoelen of banken dat hij het televisie-optreden de erkenning van zijn talentvolle echtgenote vindt. „Er is geen dorp of gehucht of ze heep er gespeeld. Als dat meisje vroe ger met haar viooltje aan boord van ons schip kwam, ging niemand aan wal. Van ■werd er feest gevierd tof diep in de nacht. Als toe alle optre dens eens zonden optel len En nooit is ze bekend geworden." van haar vader (een reislusti ge musicus en vioolbouwer) een vlooi in handen gestopt. De door een ernstige ziekte zwaar gehandicapte Lucie Chlebnova, kreeg welgeteld een jaar opleiding, de rest moest dan maar worden aan gevuld roet het aanwezige te- lent en zelf-studle. Haar fami lie reisde veel in die tijd, In de eerste wereldoorlog vlucht door Reina ten Bruggenkate te haar vader en zijn gezin bleef in België achter, nie mand mocht weten waar de veeltalige musicus was geble ven, want de Duitsers wilden hem als tolk. „Ik herinner me nog dat we pas veel later, het bericht kregen dat we naar een oom in Ne derland moesten. Die oom bleek mijn vader. We moch ten niets weten, anders zou den we ons versproken heb ben, vertelt mevrouw var» Dijk. DE TRANEN „Aan hem heb ik latertoen ik trouwdem'n viool teruggege ven. M'n tranen moeten er nog op gezeten hebben. Dit ts tnijn tweede uiooï. In de oor log kocht ik 'm met geleend geld. De viool kon spre kenLater, als haar man even niet meeluistert, fluistert se: „Ik heb al eens gezegd: als ik er niet meer ben, moet de viool naast me liggen. Ik ben er erg aan gehechl." Het is een stuk uit m'n 'even se toorden exemplaren, hoefden er niet te worden geperst. Alle zes kin deren kregen een plaat. Ook haar zoon, die al twintig jaar in Australië woont, kan nu af en toe naar zijn moeders pri- vé-concert luisteren. Verder wordt er thuis, op nummer 83 aan het van Schravendijk- plein, maar weinig geoefend. Alleen op verzoek. De vinger vlugheid houdt mevrouw Van Dijk wel bij tijdens de repeti ties van de Christelijke mu ziekvereniging Insulinde. Of tijdens een optreden voor de bejaarden, lichamelijk- of geestelijk gehandicapten. „Steeds meer uitnodigingen krijgt ze", vertelt de heer Vaij Dijk, „binnenkort moet ?t weer naar Eindhoven en Vught". pSamen spelen ze dan „een vro lijk nummertje". Hij on de mondharmonica, zij op de viool. „Dat was vroeger h-oor mij er niet bij", zegt de heer Van Dijk, „daar zat cie duivel in, zeiden ze vroeger." En lacht dan: ,.Ik heb nou laatst m'n klarinet uit elkaar ge haald, maar 'k ben niets te gengekomen." Mevrouw Lucie van Dijk-Cnleb- nova zucht: 't Xs toe! ons jaar", „eerst die eerste -prijs in Maassluis, dan dat televi sie-optredenj US geworden en binnenkort nog 35 jaar ge trouwd ook," Het wachten is nu op tiet be langrijke telefoontje. Intussen speelt ze. „Zo alleen klinkt het natuurlijk niet zo goed als wanneer je op de piano wordt begeleid," verontschuldiat ze zich. Voor de televisie-opna men krijgt ze die steun wel. Van mevrouw Breman- Schuier. Haar naam moet je in elk geval vermeldenWant we zijn tn een half jaur op el kaar ingewerkt.' Dat moest wel, want me vrouw N. nan Dorp-Walbroek, met Uiir» ik vijftien jaar achter elkaar heb samen gespeeld, werd plotse ling ziek. Als Ik naar Hilver sum ga, ben ik dus niet al leen." Lucie van Dijk-Chlebnova ,.,'t is me 't jaartje wel.. Westland De busmaatschap- - pij Streekvervoer Westneder- landlVan Gog n.v. heeftna een aantal reizigerstellingen die in oktober vorig jaar wer den gehouden, besloten een aantal onrendabele diensten op te heffen. Het gaat hier voornamelijk om zeer vroege en late diensten in het week einde. Verder zijn de trajec ten zoveel mogelijk dnor nieu» we wijken geleid. Het traject 's-Gravenzande* Hock van Holland zal met in gang van 28 mei niet meer één keer per half uur, maar één keer per uur worden gere den. Alleen in de spitsuren rijdt de bus nog elk half uur. De bus tussen Naaldwijk en Den Haag via Delft zal elk kwartier gaan rijden. Lijn 53 krijgt een andere route door 's-Gravenzande, waar door de wijk Oudeland en ver pleegtehuis De Kreek betere verbindingen krijgen. De lijn Wateringen-Ter Heijde zal in de avonduren minder ritten rijden. De uur dienst blijft alleen gehandhaafd op zondagavond. Donderdag blijft de bus van vijf over ne gen rijden in verband met de koopavond. Dc bus van Ter Heijde naar Naaldwijk via Monster, die maar twee keer per dag reed, wordt helemaal opgeheven omdat er maar 20 weinig mensen gebruik van maakten. De bus van Maasland naar Delft rijdt 's avonds nog maar één keer per twee uur, De bus van vijf over half elf 's avonds uit Delft rijdt zelfs maar tot Schipluiden en ver trekt daar weer om 11.23 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Bolterdamseh Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen: tel. 26.80.91 tot 18.00 uur Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 37.67.92 van 18.30—20 uur; zaterdag van 17—13 nür Deze krant wordt uitgegeven door de Sythoff Pers N.V. [VLAARDINGEN 1 Gemeentearchief, Plein Emaui 5, telefoon 342972. Gemeentelijke energie- en w* terleidlngbedrïjven, Hoflaai 25, telefoon 354444. Gemeentelijk voorlichtingen reau, Veerplein 118, teleloo? 342415. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, var Siingelandstraat 25, telefooi 705300. VANDAAG Luxor, 20 uur: Dinosaurussen regeerden de wereld (14 jr). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur: Vlaardings Centrum Amateur toneel. De Heipaal, 20 uur: disco. MORGEN OE HEIPAAL, 19.30-23 uur: sit- in, instuif voor jongeren. Luxor, 14.30 uur: De zonen der Gemeentelijk bureau voor huis musketiers (a.L); 17 uur: 300 vesting, Hoogstraat 220, tel Spartanen (14 jr); 20 uur: Dl- 344544. T/nft? regeerden de We" Reiniging*, en «nfamettinj, rel4(14jr)' dienst, Hoflaen 3, telefoo* MAANDAG 342212. Stadhuis 19.30 uur interkerkelijk bureau vodi vergadering commissie maatschappelijk werk. "Em de stadsontwikkeling en volks- mastraat 71, telefoon 351022. huisvesting; 19 uur: spreek- Gemeentelijke sociale dienst Fransenstraat 31, telefooj uur. Terrein De Zwaluwen 19 uur: voetbalwedstrijd tussen derwijzers en winkeliers uit Stadsgehoorzaal, 10.30 en 14 stichting Hulp aan buitenlanfei uur: Scapino-ballet. Binnensingel 69, 8.45-11.45 uur} peuterspeelzaal. De Heipaal, Reigerlaan, 8.45- 12.15 uur: peuterspeelzaal. Groen van Prinstererlyceum, 20-22 uur: repetitie Sursuro Corda. Dr. Albert Plesmanschool, Am* VVV, Westhavenkade 12, telfr 35^244, Woningbedrijf, Emaus 31, tele foon 350411. werknemers, Binnensingel 31 telefoon 351993. Stichting Centrale Hulpdienst telefoon 340554. Actie Moeders voor Moeden; Boerhaavestraat 124, telefoon 346030. bonlaan 101, 20-22 uur: repeti tie Het bevrijdingskoor. Maranathakerk, 20-22 uur: repe titie christelijke koorvereni' ging Frogeza. Havenstraat 92a 20-22.30 uur: re. petitie accordeonvereniging Concertino. De Oude Markt, 20 uur: cluba vond klaverjasverenigins D.O.M. Van Aerssenstraat 30d, 20 uur: baha'i fire side. 1 MAASSLUIS VANDAAG Cmmanuelkerk, 20.15 uur: orgeb concert Koos Bdhs. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN feel moeite om bekend te wui- Overigens liet mevrouw Van den, heeft mevrouw Van Dijk Dijk zo'n tien jaar geieden nooit gedaan. Toen ze een een plaat maken van haar ei- jaar of zeven was, kreeg ze gen viool-spel. Meer dan tien Exclusieve maatkleding en confectie Rotterdamsedijk 409a Stalen op aanvraag verkrijgbaar. Tel, 28 81 64 - Schiedam voor PLA^TIP DIEPVRIESZAKKEN - in diverse malen. Rotterdamsedijk 407 Schiedam, tel. 26.83,83 verzorgt aangepaste hypotheken op bestaande en nieuwe huizen. Inlichtingen: N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Westblaak 22, Rotterdam teL 010-13 65 10 Vlaardingen De voorinschrijving voor de komende avond vierdaagse, die voor de 26e keer wordt gehouden en voor de 15e maal wordt georganiseerd door de Vlaardingse Po litie Sport- en Ontspanningsvereniging, begint 1 juni. Het inschrijfgeld voor wandelaars van 8 tot en met 14 jaar be draagt 1,50. Boven de 14 jaar 2. Inschrijving kan vanaf de le juni geschieden op het hoofd bureau van politie. Van maan dag 5 lot en met vrijdag 9 juni zal bovendien vóór het bureau aan de Delftseveerweg op het parkeerterrein de mobiel»» post worden geplaatst. Individuelen en groepen zullen weer afzonderlijke routes lo pen. terwijl de start en finish wederom zal plaatsvinden op het sportcomplex an de voet balvereniging De Holiandiaan in het Nleuwlantpark. Aangezien tegenwoordig ook vele ouderen gelegenheden als deze aangrijpen om te „trim men", verwachten de organi satoren een flinke opkomst Vorig jaar liepen ruim zesdui zend wandelaars me» Holyziekenbuis, Holysingel 3, Vlaardingen, tel. 345666, 14 14.30 uur 3e kl., 14-15 uur 2e klas Zondag 14-15 uur alle klassen. Alle werkdagen 's a- vonds 19-19.30 uur 3e klas, 19- 20 uur 2e klas. Kinderafdeling t>pjn5<,;ncs. 14-14.30 uur en 18-18.30 DSS Gem. ziekenhuis Schiedam, Burgemeester Knappertlaan 25, tel. 269126. Zaal 13.30-14 uur en 19-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en 19-20.30 uur Kraamaf- deling 13.30-14.30 uur en 19- 19,30 uur. Dr, Noletstichting, Stadhouders laan 98, Schiedam, tel. 26ÖQB0. Derde klas 13.30-14 uur en 19- 19.30 uur, tweede klas 13.30- 14.30 uur en 19-20 uur, eersta klas 12.30-14 uur en 19-20 uur. Kinderafdeling zondag, dins dag, woensdag, vrijdag en za terdag 13.30-14 uur en maan dag en donderdag 18-18.30 uur. foon 348648. Jongeren Advies Centmm, P K. Drossaertstraat 201. tel 344713. Or. J. Itutgershuïs, dr, Abra. ham Kuyperstraat 4, tel. 34.74,50. U BELT IN SCHIEDAM Politie, Lange Nieuwstraat 55, tel. 260760. Brandweer, Singel 81a, tel 269123. GG en GD, Tuiulaan 80, telefoon 269290. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, telefoon 266727, Gemeentelijke technische; be drijven, Dwarsstraat 42, tele foon 264980. Gemeentelijk bureau voer huis vesting, Westmolenstraat 26, - telefoon'267756. Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau, Nieuwstraat 26, telefoon 269051, toestel 174. ontsmettings- dienst, Buitenhavënweg 154, telefoon 264895. WV, Proveniershuis, Over- schïesestraat 1, tel. 26ROOO. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 142, tel. 264816. Actie Moeders voor Moeders, Diepenbrockstraat 8, telefoon 702646. Wonïngdicnst, Lange Haven 145, tel. 269375. O BSLTTfi MAASSLUIS UT3ELTÏN VLAARDINGEN Politie, Delftseveer 6, telefoon 342355 Brandweer, Hoflaan 13, telefoon 343099. GG en GD, Hoflaan 7, telefoon 342541. Politie Westlandseweg, telefoon 3444, VVV, Zuiddijk 11, telefoon 3338 Gemeentebedrijven, gas, water en electriciteit, Havenstraat 2, teLefoon 2117. Gemeentelijke sociale dienst, P. J. Troelstraweg 4, telefoon 27Q0. Woningstichting Woningbeheer* Zuiddijk 78, telefoon 8111. Schiedam Gisteravond is de heer Mazee officieel benoemd als voorzitter van de SBLO. De heer Mazee volgt hiermee de aftredende voorzitter v.d. Touw op, die om gezondheids redenen van een volgende pe riode moest afzien. Halverwe ge de jaarvergadering van de SBLO, gisteravond in de kan tine van Hermes DVS .gehou den, nam de heer Mazee de leiding op zich. [ÊXPOSITES IN I MAASSLUIS Gemeentemuseum, „Honderd jaar Nieuwe Waterweg". Ex positie tot en met 4 juni. Ge opend dagelijks van 2—5 uur en dinsdagavond van 7—9 uur. Maandag gesloten. EXPOSITIES KI SCHIEDAM HERVORMDE GEMEENTE Grote Kerk 10.00 uur: J. Hoogendam, Vlaardingen; 17.00 uur: ds. D. v.d. Berg, Huiz enH. Doop; 19.00 uur: ds. A. D. Klaassen. Bethelkerk 10.00 uur: ds. H. J. Groenewegen, Opstandingskerk 10.00 uur: ds. J. Nïerop, Gereformeerd predi kant. Aula, Pinasplein 10.00 uur: ds. J. Bouterse, Vlaardingen. HERVORMDE GEMEENTE (KETHEL) Dorpskerk 10.00 uur: A. van Zetten, Vlaardingen; 19.00 uur: ds. S. Gerbrandy, Zangdienst m.m.v. kerkkoor. St. Martinuskcrk 9.30 uur: ds. S. Gerbrandy. Schepphuis 10.00 uur: jongerendienst o.l.v. D, A. Berkhout. NEDERLANDSCHE EVANGELISATIE HERVORMDE (GEREFORMEERDE) Gebouw Irene 10 uur: ds. v.d. Berg, Huizen. Grote kerk 5 uur: ds. D. v.d. Berg, Huizen. Galerie Zwart-Wit, Dam 2, ld en met 27 mei tekeningen vsö Don Maris, dagelijks geopend van 96 uur. EXPOSITIES IN VLAARDINGEN. Het Weeshuis, r werken van cursisten Vrije Academie Expositie tot e» met 3 juni. Geopend op wew* dagen van 1417 uUr' koopavonden van 19.30—21.» uur en op zaterdagen van w 17 uur. HOEK VAN HOLLAND Galerie Part-Inn, Prins Hen drikstraat 219, schilderij» van Ger Tuns, wandkM"5 van Lenie Engelfries en tieken van Cor Dam. Exp°: tie dagelijks van 10—® zoidag van 12—18 uur. sitie tot eind mei. lal* E£P°"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 2