m Aanleg nieuwe weg van start 1 1 JUKI'S SIDEBAR „jDe sport in Schiedam stief moederlijk bedeeld WATERWEG AGENDA I kakken klaar TERWIJL U WACHT! vaker naar de - schoenmaker Hoofdagent verliest ringvinger ALARMNUMMERS Hetkoraalstrand John Masters bindingsweg tussen viaardin ]>aacj moet aanvullend krediet van 3,5 miljoen Inbreker op heterdaad betrapt beschikbaar stellen Conclusie na jaarvergadering SBLO: i 2 SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 29 MEI 1972 z 178 Hroiti, dat is niet zo best. Be dwelmende middelen. Haal die maar in de apotheek. Ver der lijkt het niet een geval om over in te zitten, behalve mis schien de data» samen met een dwarslig ging. En zei u niet dat u op het eerste ge zicht dacht, dat ze verder was? Nou ja, in elk geval kan een hardnekkige dwars ligging gevaarlijk zijn. Als het vol hardt in deze ligging, wanneer we de datum naderen, zou het gekeerd moeten worden..." De dokter stond geeuwend op. „Neemtne niet kwalijkEn, mevrouw Wood brengt u in hemelsnaam de mo'd op om de protesten van de patiënte te negeren, op het moment dat u ook maar even twijfelt. Miljoenen vrouwen zijn vro lijk verlost door heel wat min der competente vroedvrouwen dan u en duizenden zijn ge storven onder handen van heel wat bekwamere doktoren dan ik ben... maar er zijn ge vallen, niet groot in percenta ge, maar veel te groot in de termen van menselijk lijden, als je je indenkt wat een baby werkelijk is een projectie van onszelf, onze hoop, onze toekomst waar een vroed vrouw niets kan doen, een dokter, misschien... Ik sta tot uw dienst in geval van nood liever nog vóór die tijd. Suc ces, in alles, en wel bedankt voor alles wat u voor me ge daan heeft voor ons allen hier in Wadalia. Gaat u naar de patiënte toe?... Goed. Bei me even op om acht uur van avond. Of kom even langs, als u wilt." Een half uur later, de voor schriften opgemaakt en in haar ruime handtas gestuwd, verliet Margaret het hospi taal. Ze gebruikte haar „avondeten" in een cafeetje dichtbij, hetgeen haar ge woonte was op de dagen dat ze Sumitra bezocht. De lucht buiten op straat voelde nog benauwder aan dan in het zie kenhuis. Het violette licht was overgegaan in een dof paars en spreidde zich nu langzaam van het Westen uit langs de hemel omhoog, hoewel er op straatniveau geen zuchtje wind stond. De zon was ver dwenen. Zoals gewoonlijk nam ze de bus naar de hoek die het dichtst bij Sumitra's flat was gelegen en liep de be kende straat door, ging de deur binnen en liep de trap op. De oude ayah begroette haar met een verzachting van haar gerimpeld gezicht. Mar garet dacht dat de oude vrouw zelf haar wel aardig wilde vinden, maar dat Sumi tra's houding het haar onmo gelijk maakte dit te tonen. Misschien voelde ze zich ook wel beledigd door de Engelse vrouw met haar Westerse ideeën, die tussenbeide kwam in een verantwoordelijkheid die alleen de hare was ge weest. Ze ging de grote kamer binnen en bijna voordat ze de deur door was, riep Sumitra: „Jij weer? Ik wil vandaag niet on derzocht worden. Haar stem klonk slecht gehumeurd en de donkere kringen onder haar ogen vielen erg op. Ze lag op de bank onder het raam, met haar voeten, op kussens, en haar buik als een berg voor haar oprijzend, haar handen, op haar buik, niet kalm of be schermend, maar met in woe de uitgespreide vingers. Margaret 2ei: „Ik ben bang dat het even moet. Het zal niet veel langer duren," Ze ging naar het closet en haal de de bruine koffer met alle benodigdheden, voor particu liere verloskunde tevoor schijn, die ze daar had staan. Ze waste haar handen en maakte zich klaar voor het onderzoek, terwijl Sumitra haar sari optrok en achter over naar de zolder ging lig gen staren. Margaret ging aan het werk. Na een half uur was ze er bijna van overtuigd, dat Sumitra het verkeerd had met haar data. Ze had ge zocht naar de tekenen, waar over Dutt haar verteld had; ze had gemeten en betast; en ze voelde zich zeker bijna. Ka de andere vrouw geholpen te hebben met het schikken van haar leren, ging ze tegen over haar op een harde stoei zitten Ik heb in het begin vergeten je naar je hele men- struatie-geschiedenis te vra gen. Ben je gewoonlijk regel matig of onregelmatig? „Wat heeft dat er nu in hemels naam mee te maken? Houd je dan nooit op met vragen te stellen, te krabben en te du wen? je bent geen dokter, wat weet je er eigelijk van?.... O, goed dan, Ik ben altijd onre gelmatig geweest." „Heb je ooit wel eens een vloeiing gehad die je voor een menstruatie hebt aangezien, maar waarvan later bleek dat het dit niet was? „Ja. Toen ik zeventien jaar was, nam mijn moeder me mee naar een dokter hiervoor. Ik had soms tweedaagse bloe dingen tussen twee menstrua- ties in. De dokter zei, dat er geen fysieke oorzaak was, maar dat het veroorzaakt wei*d door zenuwen. Ik was erg ongelukkig in die tijd". „Nu de menstruatie, waarop we onze berekening baseren, die van 24 december.Was die op tijd? Hoe lang duurde dat? „Ja. Nee. Hoe kan ik dat nu nog weten?" „Ik weet zeker dat je dit kunt, als je het probeert. Een vrouw die zwanger is van haar geliefde, weet dit meest al heel goed, Sumitra keek haar woedend aan. „Ik was tien dagen te laat. Het duurde twee da *cn." (wordt vervolgd) SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamscb Kieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen: tel. 2S.80.91 tot 18.00 uur Redactie: 2S.25.66 Klachtendienst: telefoon 37.67.92 van 18.30—20 uur; zaterdag van 17—19 uur Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers N.V. fVLAARDINGEN De aanleg van de nieuwe ver- gen en Schiedam is begonnen J Gaardingen Een Vlaardingse jongeman. S., is in de nacht van vrijdag op zaterdag °P heterdaad betrapt bij een to" braak in modemagazijn Witte Ster aan de Hoogstraat. De politie kreeg een melding dat een ruit sneuvelde. Toen de agenten de winkel binnen- drongen verschuilde S. zicj* achter de toonbank, maar bij verzette zich niet bij zijn ar restatie. Hij is ingesloten to een cel in het hoofdbureau van politie SCHOEN SERVICE STATION DOOR DB WKMAN GBRBPAREBRP DAT LOOPT STRAKS WEER GESMEERD.' Gföenelaan 40 Tel. 26,57.33 Rembrandtlaan 66 Tel. 26.85.33 SCHIEDAM Vlaardingen De aanleg van de verbindingsweg Burge meester Prulssingel-Hargalaan Schiedam is begonnen. Deze nieuwe verbindingsweg tussen de beide Waterweg steden zal gerekend naar het prijspeil van 1969 onge veer negen miljoen gulden gaan kosten. De firma Meeuwissen en Van Bragt uit het Noordbra- bantse Made, is de afgelo pen week begonnen met de uitvoering van de eerste fase van het werk: het aan brengen van zandpalen en het aanleggen van zandba- nen ten behoeve van de te bouwen brug over de Vlaardingse Vaart. De firma Meeuwissen en Van Bragt zal ongeveer anderhalf jaar nodig hebben om de eer ste fase te voltooien. In augus tus 1972 zal kunnen worden begonnen met de tweede fase, welke zal bestaan uit het aan leggen van het gedeelte tus sen de Van. Linden van den Heuvelïsmgel en de Harga- laan. Het ontwerp-bestek daarvoor is reeds ingediend. In afwachting van de goedkeu ring daarvan is de Vlaar dingse gemeenteraad intussen gevraagd daarvoor een aan vullend krediet van ruim drie-en-een-half miljoen gul den beschikbaar te stellen. Het werk dat thans in uitvoering is, was destijds geraamd op 1.795,000. In het derde j'aar van de uitvoering zal naar verwachting kunnen worden begonnen mei de bouw van de brug over de Vlaardingse Vaart en de aanleg van de bij komende op- en afritten, waarvoor de Vlaardingse raad te zijner tijd wederom een aanvullend krediet van veertig procent van bet totaal beschikbaar zal moeten stel len. De weg zal dan eind 1974 kunnen worden opgeleverd. Vlaardingen Hoofdagent Van Teijlingen van de Vlaardingse gemeentepolitie is gistermid dag bij een ongeluk op het at- letiekterrein van Fortuna aan de Marathonweg zijn linker ringvinger kwijtgeraakt. De hoofdagent kreeg om half drie via de wachtcommandant de mededeling dat hij naar het atletiekterreJn moest omdat zich daar enkele jongelut on. gewenst ophielden. De heer Van Teijlingen sprong over het gesloten hek, waarbij zijn ring achter een pin bleef han gen en zijn vinger er bij de val afscheurde. De GG en GD heeft de man naar 't Holyzle- kenhuïs gebracht. Het verlies van de vinger zal geen conse quenties voor de functie van de politieman hebben. Schiedam Tijdens de vrijdagavond gehouden jaarvergadering van de (S)chiedamse (B)ond voor (Llichamelijke (O)pvoeding werd overduidelijk aangetoond dat het met de sport in Schie dam althans de behartiging van de belangen en het creëren mogelijkheden treurig gesteld is. Een en ander manifes teerde zich reeds in de opkomst. Slechts zelden werd een jaar vergadering van de SBLO zo magertjes bezocht. Oorzaak? Ver moedelijk komt het dootidat de wegblijvers, of reeds in slaap ge sust 21 jn, de moed reeds hebben opgegeven, of, en dat Is aanne melijker, domweg niet meer komen omdat het gevoel „vechten tegen de bierkaai" (léés instanties) reeds als een verloren zaak is opgegeven. Het wegblijven van een aanzien lijk aantal verenigingen werd maar al te vaak met de kreet: #JGeen interesse", afgedaan. Duidelijker dan ooit lijkt het dat de verenigingen de inte resse ïs ontnomen» want van de wél aanwezige afgevaar digden kwam. nagenoeg zon der uitzonderling kritiek op de Gemeente'. Vanuit alle deputa ties viel een gevoel van onbe hagen te beluisteren, terwijl, en dat was tóch een verras sing, men begrip toonde voor de SBLO, waardoor één groot gevoel van onmacht ontstond. De vergadering van vrijdag avond bracht dan ook zonder meer de conclusie ter tafel dat de sport in Schiedam stiefmoederlijk bedeeld wordt. Eén grote kreet: meer financiële armslag voor de Schiedamse sport, bleek een massale grief. Meer geld dus, en dat juist is iets wat de SBLO nipt kan "beloven, laat staan geven. Dit moeten de verenigingen begrepen heb ben, want in alle opzichten speelde men. deze klacht door door Hans Soeters naar de Gemeente» waarbij ook de politieke partijen een minder gunstige rol kregen toebedeeld. „Onder deze om standigheden is er zelfs moed voor nodig om als SBLO maar te blijven hameren op meer mogelijkheden voor de Schie damse sport", luidde de opi nie. PROTEST Zover ging men zelfs, om -een massaal protest voor te stel len, eventueel zelfs tot op de trappen van het stadhuis. Zo ver zal het voorlopig wel niet komen, want eerst nog gaat een herstructurerings-commïs- sie onderzoeken Waar de pro blemen zitten (léés vandaan komen). Een commissie die de euvele moed heeft om de ziektekiemen op te sporen. Al twijfelen enkele aanwezi gen aan het nut van een der gelijke commissie. „Schiedam heeft nu veertien miljoen be schikbaar door de afkoop van het watercontract, is het dan niet mogelijk om daarvan een bedrag beschikbaar te stellen voor de sport? Beseft men wel dat circa twintigduizend Schiedammers aktieve sportbeoefenaren zijn?" Der gelijke opmerkingen illus treerden het gevoel van on behagen, want alles wat het £BLO-bestuur in deze kon doen, was instemmend „ja" knikken. De aftredende voor zitter de heer v.d. Touw be loofd-a dat ok voor de nieuwe begroting (men) gaat probe ren meer geld los te weken. Een belofte, die ongetwijfeld nagekomen gaat worden, maar waarvan het resultaat weinig méér dan een Wens zal blij ven. ONMONDIG Terecht verwees de heer v.d. Touw naar een verzoek aan b. Jo v. d. Touw voor de laatste keer voorzitter van de SBLO. Een taak die tn de toekomst wordt overgenomen door d» heer Mazee. en w. om een bedrag van cir ca vijfduizend gulden, „dit dan om de nodige dingen te kunnen doen", een verzoek dat pas negen maanden, later definitief werd afgewezen. „We zijn toen erg kwaad ge weest, en beschouwen dit dan ook zonder meer als een on- mondi g verkl aringaldus de heer v.d. Touw, die even later z'n taak als voorzitter zou overdragen aan de heer Mazee. Ook de heer Verlinde leverde een bijdrage, door zich uit te spreken voor meer openheid bij het aan de orde stellen van de problemen. Angst om een ander tegen het hoofd te stoten zou hierbij een belangrijke rol spelen. VERSLUIERING Ook tijdens deze vergadering kwam weer de z.g. „versluier de subsidie" aan de orde. Lage huren voor sportterei- nen en sportzalen vormen eert verkapte subsidie. Terecht stel de men dat meer openheid in dit soort zaken het geheel ten goede zou komen. „Concrete bedragen noemen en rekenen voor sportzalen en velden» en vervolgens deze bedragen in de begroting bespreken, want zoals het nu gaat hebben we niets te zeggen, zelfs niet over vijfduizend gulden", was de eensluidende conclusie. Tenslotte staat de herstructure- ringscommissie voor de taak het hoe en het waarom van al deze grieven op te sporen. Te onderzoeken waar het schort. Ongetwijfeld stuit deze com- misssie bij de uitvoering van haar taak op veel onbegrip, gaat praten met alle betrok- Iitieke part yen. Terecht houdt ken instanties Inclusief de po- mogelijkheid dat haar op- de commissie rekening met dracht kan mislukken, en haar taak moet terugspelen naar het bestuur van de SBLO. Deze werenschap is een hachelijke ervaring, want mislukken betekent zonder meer dc diagnose „ongenees lijk ziek". Met deze realiteit voor ogen is het te hopen dat dc herstructureringscommissie van alle kanten openlijk bena dert zal worden, want en dat heeft de heer Verlinde juist gesteld, daar ontbreekt het aan, op een schrijnende ma nier. VANDAAG Stadhuis, 19.30 uur: openbare vergadering commissie voor de stadsontwikkeling en volks huisvesting; 19 uur: spreek uur. Terrein De Zwaluwen, 19 uur: voetbalwedstrijd tussen on derwijzers en winkeliers uit Holy. Groen van Prinstererlyceum, 20-22 uur: repetitie Sur sum Corda. Dr. Albert Plesmanschool, Ara bonlaan 101, 20-22 uur: repeti tie Het Bevrijdingskoor. Maranathakerk, 10-22 uur: repe titie christelijke koorvererü- ging Progeza. Havenstraat 92a, 20-22.30 uur: repetitie accordeonvereniging Concertino. De Oude Markt, 20 uur: cluba vond klaverjasvereniging D.O.M. Van Aerssenstraat 30d, 20 uur: bafta'i fire side. MORGEN Groen van Prinstererlyceum, 19-20 uur: repetitie majorettes Sursum Corda; 20-22 uur: re petitie trompettisten Sursura Corda, Binnensingel 69, 8.45-11.45 uur: peuterspeelzaal. Goudsesingel 87a, 9-12 uur: peu terspeelzaal. De Heipaal, 8.45-12.15 uur: peu terspeelzaal. Stadsgehoorzaal, 10.30 en 14 uur: scapino-baïlet voor CJV. Stadhuis, 19.30 uur: openbare vergadering commissie ver keer en vervoer. De Heipaal, 20-23 uur: klaver jassen. Zaal Middelhuyse, 18.45-19.45 uur: repetitie kinderkoor Holy; 20-22 uur: repetitie ge mengd koor Holy. Zaal Excelsior, 20-22 uur: repe titie mannenkoor Orpheus. Prof. Rutgcrsschool, 20-22 uur: repetitie Glorie Toonkunst koor. Interkerkelijk bureau voor maatschappelijk werk, Em- mastraat 71, telefoon 351022. Gemeentelijke sociale dienst, Fransenstraat 31, telefoon 351244. Woningbedrijf, Emaus 31, tele foon 350411. stichting Hulp aan buitenlandse werknemers. Binnensingel 39, telefoon 351993. Stichting Centrale Hulpdienst, telefoon 340554. Actie Moeders voor Moeders, Boerhaavestraat 124, telefoon 346030. VVV, Westhavenkade 12, tele foon 348648. Jongeren Advies Centrum, p. K. Drcssaertstraat 201, tel. 344713. Jr. J. Rutgershuis, dr. Abra ham Kuyperstraat 4, tel. 34,74.50. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Hclyziekenhuis, Holysingel 3, Vlaardingen, tel. 345666, 14 14.30 uur 3e kl., 14-15 uur 2a klas Zondag 14-15 uur alle klassen. Alle werkdagen 's a- vonds 19-19.30 uur 3e klas, 19- 20 uur 2e klas. Kinderafdeling 14-14.30 uur en 18-18.30 Gem. ziekenhuis Schiedam, Burgemeester Khappertlaan 25, tel. 269126. Zaal 13.30-14 uur en 19-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en 19-20.30 uur Kraamaf- deling 13.30-14.30 uur en 19- 19.30 uur, Dr. Noletstïchting, Stadhouders laan g8, Schiedam, tel. 26C08O. Derde klas 13.30-14 uur en 19- 19.30 uur, tweede klas 13.30- 14.30 uur en 19-20 uur, eerste klas 12.30-14 uur en 19-20 Uur. Kinderafdeling zondag, dins dag, woensdag, vrijdag en za terdag 13.30-14 uur en maan dag en donderdag 18-18,30 uur. U BELTIN VLAARDINGEN U BELT IN SCHIEDAM Politie, Lange Nïeuwstraat 55, tel. 260760. Brandweer, Singel 81a, tél, 269123. GG en GD, Tutalaan 80, telefoon 269290. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, telefoon 266727. Gemeentelijke technische be* drijven, Dwarsstraat 42, tele foon 264980. Gemeentelijk bureau voor huis vesting, Westmolenstraat 26. telefoon 267756. Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau, Nieuwstraat 26, telefoon 269051, toestel 174. Reinlgings- en ontsmetüngs- dienst, Bu itenha venweg 154, telefoon 264895. VVV, Proveniershuis, Over- schiesestraat 1, tel. 266000. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 142, tel. 264816. Actie Moeders voor Moeders, Diepenbrockstraat 8, telefoon 702646. Woningdienst, Lange Haven 145, tel. 269375. U6ELT1N MAASSLUIS Politie Westlandsetveg, telefoon 3444. WV, Zuiddijk 11, telefoon 3339 Gemeentebedrijven, gas, water en electriciteit. Havenstraat 2, telefoon 2117. Gemeentelijke sociale dienst, P. J. Troelstraweg 4, telefoon 2700. Woningstichting Woningbeheer, Zuiddijk 78, telefoon 8111. EX&OSiTfëSiN" MAASSLUIS Gemeentemuseum, „Honderd jaar Nieuwe Waterweg". Ex positie tofc en met 4 juni. Ge opend dagelijks van 2—5 uur en dinsdagavond van 7—9 uur. Maandag gesloten. Politie, Deiftseveer 6, telefoon 342355 Brandweer, Hoflaan 13, telefoon EXPOSITIES IN VLAARDINGEN GG en GD, HoBaan 7, telefoon 342541. Gemeentearchief, Plein. Emaus 5, telefoon 342972. Gemeentelijke energie, en wa. terleldingbedrïjven, Hoflaan 25, telefoon 354444. Gemeentelijk voorlichtingsbu reau, Veerpleïn 118, telefoon 342415. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, Van Slingelandstraat 25, telefoon 7Q53GÖ. Gemeentelijk bureau voor huis vesting, Hoogstraat 220tel. 344544. Reinlgings- en ontsmettlngs- dienst, Hoflaan 3, telefoon S422I2. Het Weeshuis, expositiezaal: werken van cursisten Vrije Academie Expositie tot en met 3 juni. Geopend op werk dagen van 1417 uur, op koopavonden van 19.30—21.39 uur en op zaterdagen van 18 —17 uur. HOEK VAN HOLLAND Galerie Part-Inn, Prins Hen drikstraat 219, schilderij® van Ger Tuns, wandkleden van Lenie Engelfries en pias* tieken van Cor Dam. Exposi tie dagelijks van 108 uur; zondag van 12—18 uur. Expo sitie tot eind mei. SCHIEDAM Politie: 2G4666, brandweer; 269123, GG en GD: 269290. Apotheek voor avond- en nachtdienst: na 17.36 uur, tel. 264918. VLAARDINGEN Politie, brandweer en GG en GD: 344444. Apotheek voor avond- en nachtdienst: Apotheek Wairave, Hoflaan 49, tel- 342093. MAASSLUIS Apotheek voor avond- en nachtdienst: RUnmondapotheck, MozartJaan 1, tel.: 2209. Politic, brandweer en GG en GD: 3333. MAASLAND Politie: 2275, brandweer 2326, GG en GD: 2639. HOEK VAN HOLLAND Politie: 2133, brandweer 2345, GG en GD: 2133. RIJNMOND Meld- en Regelkamer. klachten vuile lucht en irriterend geluid, telefoon 150.000,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 2