Gronduitgifte nu geregeld Voorlichtings- pagina's krijgen kritiek Goedkeuring voor houw van 182 portiekwoningen in Woudhoek-Zuid 2 kranten voor één prijs! Van omwonenden Schuttersveld 83% voor jeugddorp Inbraak bij Walvis Richt lijnen in het kort COMMISSIE BESPREEKT INHOUD EN VORMGEVING Passchier corn mail- dant brandweer Raad besluit: erfpacht regel, verkoop soms mogelijk ■BK -TSgMfcaBcrBflEi WÊÊÊm NsswïlHSSsJï Voorlopige uitslag enquête: Inbraak in café Auto na slip total loss Contactavond Natuurgenot in Huis Nieuwe leden Stiehtingsraad S.G. Spreekuur voor huurproblemen Dinsdag 30 mei 1972 SCHIEDAMSCHE COURANT ■ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klacbtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24422 Schiedam De commissie ad hoc, die twee jaar bezig is ge. weest met het opstellen van richtlijnen voor een gronduit- giftebeleld in Schiedam, heeft haar werk beloond gezien: de raad heeft gisteravond met algemene stemmen de nota inzake de gronduitgifte aangenomen. Erfpacht is regel, verkoop is in bepaalde gevallen mogelijk: dat zijn de twee gulden regels die het gronduitgiftebeleid vanaf nu zullen bepalen. Schiedam Bij Walvis-voorkeus aan de Grote Markt is het afge lopen weekeinde ingebroken. Aan de kant van de Schie :s een deur geforceerd waardoor de inbrekers zijn binnen gekomen. Op de eerste verdieping is een kastje opengebroken en is 40 gestolen. Al was er In de commissie ver regaande overeenstemming tussen de partijen over de uit eindelijke richtlijnen, politie ke nuances tekenden zich gis teravond toch nog af. KVP, PCG en VVD waren met het uiteindelijke resultaat ingeno men, PvdA-fractïevoorzitter P. Eoschman ging namens fctjtl fractie weliswaar ak koord met de nota, maar on derstreepte in een amende ment nog eens extra de voor keur die de PvdA voor het uit geven van grond in erfpacht heeft. Burgemeester H. Roeifsema ging, de zieke wethouder Bol sters vervangend, niet in op de politieke kanten van deze zaak. Hij* wenste zijn ant woord op de opmerkingen van de fractiewoordvoerders zake lijk te houden en was dan ook snel door hun vragen heen. Bleef dus over een politiek steekspel, dat voornamelijk werd gevoerd door K.VP- woordvoerder mr. M. J. m. Schiedam De richtlij nen voor het uitgeven van grond in Schiedam zijn sinds gisteravond, in het kort samengevat, de volgende: Industrieterrein: als regel in erfpacht. Verkoop slechts b|j hoge uitzon dering als het gemeen telijke belang daarmee aantoonbaar is gediend. Iedere aanvraag tot grondaankoop moet in de desbetreffende com missie worden behan deld; de raad heeft het laatste woord. In gebie den waar erfpacht tot nu toe regel was, is ver koop ongewenst. Schienoko en het gebied aan de Kerklaan zijn ge- bieden waar grond in verkoop kan worden uit gegeven, maar dan al leen voor bedrijven die uit te saneren en/of te herstructureren stads delen moeten worden verplaatst. Bedrijven dienen in dat gebied grond in gebruik te heb ben. Gronden voor woning bouw, winkels, kantoor gebouwen en gemeen- schapsvoorzieningen worden in erfpacht uit gegeven, maar worden verkocht indien hel voor de gemeente van belang is. Bij verkoop van grond wordt de bepaling opgenomen dat bij ver- - vreemding de grond eerst aan de gemeente te koop moet worden aangeboden. van Kinderen en door PvdA- fractievoorzitter Boschman. Mr. van Kinderen beleefde zo veel genoegen aan de uitge brachte nota, dat hij zich af vroeg waarom er twee jaar geleden eigenlijk ruzie is ge maakt over de gronduitgifte en waarom er toen zelfs twee wethouders zijn afgetreden, al was dat dan maar tijdelijk. Het betoog van de heer Van Kinderen kwam er op neer dat de nu uitgebrachte nota precies weergaf wat de KVP en PCG twee jaar geleden wil den en op sommige punten zelfs méér dan dat. De heer Boschman was aan merkelijk zuiniger in zijn lof. Al was hij blij dat de commis sie na lang studeren uit de problemen was gekomen, meer dan een „compromis" kon er voor hem bij het be handelen van. de nota niet af. Hij meende dat erfpacht ver regaand de voorkeur heeft bo ven verkoop van grond, wat naar zijn mening slechts bij zeer hoge uitzondering zou moeten worden toegestaan. Om dat bij wijze van politiek standpunt nog eens te bena drukken kwam de heer Bosch- man met een amendement, waarin werd gepleit voor het uitgeven van andere gronden dan" "'indïïétfiegroridén '(bij voorbeeld voor woningbouw, winkels en gemeenschaps voorzieningen) in erfpacht en slechts bij hoge uitzondering in verkoop als het gemeente belang daarmee aantoon baar is gediend. Het amendement was enkele nuances scherper dan de nota, waarin op dit punt verkoop mogelijk wordt gesteld als dit voor de ge meente van belang is* Daaron der zou dan ook de continuïteit van de woningbouw vallen. KVP-woordvoerder mr. Van Kinderen toonde zich veront waardigd over het amende ment, omdat de commissie het over de richtlijnen eens was geworden. Gezien de stemmenverhouding in de raad meende de heer Van Kinderen dan ook wel een voorstel te kunnen indienen waarin de nadruk werd ge legd op verkoop van grond. „Dan zou U uw ware aard to nen" meende de heer Bosch man. Mr. van Kinderen: ,,U hebt niet tegen Uw fractie op gebokst". Hij vond het amen dement „ongepast" en ver klaarde zich er tegen* De meerderheid van de raad deed dat: met 21 tegen 14 stemmen werd het verwor pen. VVD-woord voer der drs. A. P. de Hon hield gister avond zijn maiden-speech. Hij benadrukte zijn instemming met de nota en onderstreepte dat de VVD-fractie, hoewel voorstander van verkoop van grond, tegen speculaties met grond is en geen algehele uit verkoop van grond nastreeft. Burgemeester H- Roeifsema on derstreepte de zekerheid die aati de raad wordt gegaran deerd inzake de eventuele verkoop van grond. Iedere aanvraag voor aankoop zal in de commissie voor het grond bedrijf worden behandeld. Voor een korte samenvatting van de richtlijnen inzake het gronduitgiftebeleid zie elders in deze krant. foftcMrnti vin het unieke imbed 2 fcr»nt«r» te ontvwfM voor priji vin één:del ScMedimiche Courant m«t nieuv» uit uw sud en «mitvinf, *n het Rotterdamich I Nieuwiblad met hetlutue binnen-«n buïtenlindie nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij fl u 14 dijen grams, zonder enige verplichting, de SC RN «bezorgen en «indek zelfde vele pluspunten. Deze bon in «pen envelop, «nder postzegel, suiran rw Rotte rdsmsch Nieuwsblad, en two ncd nummer 634, Rotterdam d» SC RN 14 degen gratis nuri nfr-F-JszL».!; -A' j Schiedam „Het Schuttersveld uitgraven en zorgen, dat er een jachthaven met wlnterberging komt". Dit Is een van de vele commentaren, die leden van de Raad voor Jeugd en Jongeren maandagavond tijdens een actie in en om de rode dubbeldekker van het Rotterdamsch Nieuwsblad-Schiedamsche Courant onder ogen kregen- Vele omwonende van het Schuttersveld, die over dit terrein door de werkgroep Speelgelegenheden van de Jeug draad waren ondervraagd, leverden hun formulier in voorzien van opmerkingen betreffende de plannen voor het Schutters veld, die de werkgroep in samenwerking met het bestuur van de wijfavereniging Nieuwland heeft gemaakt. De rade dubbeldekker van onze krant was maandagavond een discussiecentrum voor de Nieuvvland-bewoners. UITSTEKEND Over het algemeen vond men het plan, er een jeugddorp aan. te leggen, uitstekend. Sommigen waren blij, dat er nu eindelijk eens iets met het veld gaat gebeuren en dat de jeugd zich dan voortaan daar zoet houdt en voetbalt, omdat de omwondenden elke dag weer vrezen, dat er een bal door het raam komt. Een aantal geënqêteerden keur de het plan van de werkgroep en de wijkvereniging, het jeugddorp van oude auto's te voorzien, af: „Dan krijgen we te veel herrie". Anderen von den een waterplas op het ter rein wat gevaarlijk voor jonge kinderen, daar tegenover stonden ook weer positieve reacties, zoals: „Wanneer dat *s winters dicht vriest, heb ben we tenminste een ijs baan". Van de ondervraagde omwonen den van het Schuttersveld, die hun formulier maandagavond bij de Jeugdraad hebben inge leverd, is de overgrote meer derheid voor de realisatie van het plan jeugddorp. Voor de maquette van het dorp, die in de dubbeldekker te zïen was, bestond veel belangstelling. Er kwam vooral veel jeugd op de rode bus af, waar limonade werd geschonken en kleurige ballonnen werden uitgedeeld. Later op de avond bestond het aanwezige publiek vooral uit ouderen, die in een felle dis cussie raakten over het Schut tersveld, waar sommigen, toch. wel graag sportvelden willen zien, namelijk zestien, pro cent, aldus de voorlopige uit slag van de enquête. COMBINATIE Ruim dertig procent van het aantal ondervraagden heeft maandagavond het formulier Ingeleverd. Drie procent van hen. wil een combinatie van sportvelden en een jeugddorp op het Schuttersveld. Paulien Oosterling, een van de leden van de werkgroep, die De maquette van het jeugddorp trok veel belangstel lend an. de belangste'lenden maandag avond m de bus zeer enthou siast ie woord stond, .s erg te vreden over het aantal bin nengekomen formulieren: ,.lk verwacht, dat er bij de heer Niehot, secretaris van. de wijkvereniging, en bij de Jeugdraad nog wel meer bin nen zullen komen". Vanavond bu.gt een commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van de wijkvereniging, de Jeugdraad, de dienst Ge. meentewerken en de Christe lijke Technische School, die sportvelden wil op het terrein, zich over de plannen voor het Schut! ersveld. De Jeugdraad wil nog voor de vergadering de definitieve uit slag van de enquête weten, om bij een eventueel te ne men besluit over de bestem' ming van het terre.n zoveel mogelijk rekening te houden met de wensen van de omwo nenden. Schiedam Met een duidelijke reserve heeft de gemeente raad gisteravond besloten, de uitgave van de gemeentelij ke voorlichtingspagina's in het Nieuwe Stadsblad te conti nueren voor de periode van een jaar. Vormgeving, inhoud en de wijze waarop de pagina's verschijnen zullen zo spoe dig mogelijk in de commissie voor algemene en bestuurlij ke zaken worden besproken. De raad stelde zich gisteravond geheel achter een amende ment van de heer J. Sonne- veld (PCG), die het niet eens was met het voorstel van b. en w-, de gemeentelijke voor- Iichtincspagina's zonder meer verder uit te geven. Wethou der G. Kaptein was bereid zijn amendement over te ne men, waardoor het uiteindelij ke besluit er als bovenstaand kwam uit te zien. Het regende gisteravond kritiek op de wijze waarop de ge meente voorlichting via de pe riodiek geplaatste pagina's in het advertentieblad plaatst. De heer Sonneveld noemde de gevolgtrekkingen die b, en w. san een gehouden enquête over de pagina's hadden ver bonden zeer twijfelachtig en informeerde naar de indruk die deze wijze van voorlich ting intern bij de gemeentelij ke diensten en bij het college zelf wekt. Mevrouw Y. de Waard-Siljee was, sprekend namens de FvdA/'PPR-fractie nogal scherp in haar kritiek. Ze meende dat de meest ideale vorm van voorlichting de in formatieve, de verklarende en de activerende voorlichting zou zijn- De pagina's in huidi ge vorm voldeden naar haar mening niet aan deze normen. „Opmaak en presentatie nopen niet tot lezen, de tekeningen zijn beneden alle peil en kun nen beter worden weggelaten en de pagina's, die droog en ambtelijk zijn, zouden smeuï ger moeten worden ge maakt", meende het raadslid, die er de suggestie aan vast bond dat ook instanties ais SG, Muziekschool en Jeugd raad een plaats op de pagi na's zouden moeten krijgen. Tevens bepleitte ze een commis sie van bijstand, die de voor lichtingsambtenaar moet hel pen bij het opstellen van de pagina's. Ook D'6$-er Aad Wiegman meende dat een be geleidingscommissie nut kon hebben. Wethouder Kaptein zegde toe dat bij het idee van een bege leidingscommissie in de com missie voor algemene en be stuurlijke zalmen zal bespreken en dat dan tevens leder lid van deze commissie, even tueel met assistentie, zijn In breng kan leveren. De raad nam het door het amende ment van de heer Sonneveld gewijzigde voorstel tenslotte met algemene stemmen aan. Schiedam In café 't Anker aan de Lange Kerkstraat fs het afgelopen weekeinde inge broken. Uit een opengebroken trektafei is vijf a zeshonderd gulden gestolen en uit een niet afgesloten kassa ongeveer 100, De inbrekers zijn via een muur en een openstaand raampje het café binnengeko men. Schiedam De N.V. Inter, vam kan 182 portiekwonin- gen in Woudhoek-Zuid gaan bouwen, nu de ge meenteraad het plan daar voor heeft goedgekeurd. Gisteravond ging de raad met algemene stemmen ak koord met het voorstel tot de bouw van deze wonin gen, al kwam er op enkele punten wel wat kritiek. Zo vroeg mr. M. J. M. van Kinderen (KVP) wethou der Coilé waar de bouwno- ta al enige tijd geleden door de wethouder toege zegd blijft. De heer Colié deelde mee de nota praktisch klaar te heb ben. toen de nota van bouw- mimsïer Udmk uitkwam, die naar zijn zeggen grote conse quenties heeft voor het wo ningbouwbeleid in Schiedam. De nota Udmk zal dan ook in de nota Collé worden ver werkt en de wethouder streeft er naar, zijn nota zo snel mogelijk af te maken. Ook het contact tussen woning bouwverenigingen en de ge meente kwam gisteravond weer eens ter sprake. Aan contact ontbreekt het niet, re kende VVD-fractievOorzitter Verhulsdonk de wethouder voor, maar concrete resulta ten zijn nog niet erg zicht baar. De gemeente en de wo ningbouwverenigingen hebben m de afgelopen twee en een half jaar 92 maal contact met elkaar gehad en de wethouder neeft in een van de brieven aan de woningbouwve rem gin gen meegedeeld dat deze wor den in geschakeld bij de bouw. Wethouder Collé deelde mee dat de verenigingen het plan heb ben om aan de linkerzijde be neden de me-troboog te gaan bouwen. Hij was het er mee eens, dat de woningbouwver enigingen snel dienen te wor den aangesproken. Over de grondprijs van de 182 wonin gen kon de wethouder nog Weinig mededelingen doen. Na antwoord te hebben gege ven op enkele vragen van mr. Van Kinderen over de wonin gen Zelf, nam de raad het voorstel tot de bouw met alge mene stemmen aan. 4 Schiedam De Schie damse gemeenteraad heeft gisteravond met 35 stem men vóór de benoeming van de heer M. L. Pas schier als commandant van de brandwreer te Schiedam goedgekeurd. De heer Passchier is nu nog hoofdbrandmeestcr eerste klas b0 de brandweer in Schiedam. Schiedam De 20-jarige elele triclën M.S. is het afgelopen weekeinde met zijn auto op de oprit van rijksweg 20, bij de Churchillweg, geslipt. Hij bot ste tegen de vangrail en kwam daarna onder aan het talud tot stilstand. De elektri cien kwam er zonder kleer scheuren af, zijn wagen is to taal vernield. Schiedam De Schiedamse Aquariumvereniging Natuur genot in Huis houdt maandag 5 juni de maandelijkse contact avond in de grote zaal van gebouw Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Ha ven 73. Op de agenda staat on der andere een lezing door de heer J. Kreijl over aquarium techniek. Natuurgenot In Huls heeft thans 201 leden, waarmee een grote wens van het bestuur in ver vuiling is gegaan. Mevrouw P. J. van der Veen uit de Van Maanenstraat 2 werd het 200-ste lid. Natuurgenot Ir* Huis begint nu een actie om 250 leden te krijgen. Schiedam De Stiehtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap heeft er drie nieuwe le den bij. Het zijn de heren A. aan de Wiel, J. F. Bakkeren en J. Hehemann, A. aan de Wiel vult de vacature op die mevrouw W. Bastiaans-van Wingerden achterliet en de heer J. F. Bakkeren komt In de plaats van de heer L. van der Kraan. De Schiedamse gemeenteraad heeft gister avond zijn goedkeuring ge hecht aan deze benoemingen. Schiedam In gebouw De Jeugdhaven aan de Lange Ha ven (naast de gemeentelijke bibliotheek) wordt vanavond van zeven tot acht uur het we kelijkse spreekuur van de PvdA/PPR gehouden voor mensen met huurproblemen. Het is voor het laatst dat dit spreekuur wordt gehouden. Er hebben zich in de afgelo pen tijd tientallen mensen ge meld, die met huurproblemen ïaten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1