Nieuw voorstel b. en w, inzake openbaarheid ,TOCH SPIJKERS MET KOPPEN GESLAGEN' Inschakeling commissie verstandig OMZET SPAARBANK ANNO 1820 IN 1971 GESTEGEN Jongens (12 en 13) aange houden Behandeling nota D'66 ging niet door Eigen grond. Wijkvereniging Nieuwland houdt loterij .Nieuwe verwarming in scliool- gebouw aan Singel PULLOVERS 51 Raainsteeg eigendom van Winespirits Auto in sloot iK ft Pand opge knapt voor en door bejaardensoos Jeugdraad-coördinator Sckuckink Kool: BRAND IN ZOLDERKAMER Onwel op station Voorlichtingspagiïia's REGENMANTELS JANSSENi SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 30 MEI 1972 Echiedam De wijkvereniging Nieuwland is met een Joten- verkoopactie begonnen ten bate van het toekomstige ver enigingsgebouw Het Schut- tershuis, dat aan het Schut- 1 tersveld zal verrijzen. Binnen kort verhuist dit gebouwtje van de Mozartlaan in Groen- oord naar het Schuttersveld. De hoofdprijs van de loterij is een volautomatische dia-pro- jector. De trekking wordt op 1 september in het wijkcentrum 1 Nieuwland gehouden. De barak aan de Mozartlaan, die straks wijkcentrum wordt Schiedam Vier jongens van 12 en 13 jaar hebben het a"_ lopen weekeinde uit de Burge meester Verveenschool aan de Nachtegaallaan een pick up met versterker gestolen Het gaf voor de politie enige moeilijkheden om de jongens te arresteren. Eerst werden namelijk zes jongens in de 's-Graven&andsepolder aange houden. Deze jongens bleken echter niets met de inbraak uitstaande te hebben. Enige tijd later konden de echte in brekers in de Spaansepolder gepakt worden. Schiedam De behandeling van de nota Openheid en Open. baarheid van D'66 is gisteravond niet doorgegaan. De ge meenteraad ging namelijk akkoord met een voorstel van - mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen namens de frac ties van KVP en PCG, deze nota van de agenda af te voe- - renMevrouw Taverne meende dat het college zich niet geheel aan de afspraaken had gehouden die er omtrent het behandelen van het vraagstuk openheid en openbaarheid bestaan. Ze verwees daarvoor naar de begrotingsbehandeling, die eind vorig jaar werd gehou- "eden en waarin KVP-woord- «y voerder mr, M. J. M. van Kin deren uitvoerig was ingegaan -uop het vraagstuk. Zo had mr. ui Van Kinderen gepleit voor het ter inzage krijgen van stuk- ken van b- en w. voor raadsle- f den en het ter inzage krijgen van bepaalde stukken voor de plaatselijke pers. Hem werd Schiedam Het schoolgebouw aan de Singel 5 krijgt een .„nieuwe verwarming. De Schiedamse gemeenteraad Q heeft dit gisteravond besloten. nnDe kinderen in dit schoolge bouw zullen geen last meer hebben van een droge en prik kelende keel, zoals dit afgelo pen winter het geval was. Hoogst waarschijnlijk komt de nieuwe verwarming er ko' mende winter al. Tijdens de raadsvergadering vroeg mevrouw M, A. C. Ta verne (KVP) zich af of het be drag dat de nieuwe verwar- mingsinstallatie zal kosten neit is ingegeven door een con- currentiege voel. Een gedeelte van het schoolge bouw wordt namelijk ver huurd aan C A Brennink- meijer. Deze firma heeft bij -bespreking van de verbou wingswerken toestemming verzocht voor het zelfstandig stoken met een eigen ketel en dus de verwarming af te split sen en op waterverwarming n„over te gaan. Het college var. b. en w. gaf er echter de voor keur aan dat C&A gebruik zal ,omaken van de centrale ver warmingsinstallatie van het schoolgebouw. De kosten hier "van zijn 49.100. Wethouder Collë, ontkende dat .jer van enig concurrentiege voel betreffende het bedrag sprake zou zijn: „De commis- sie gemeentewerken is bij el kaar geweest en bij diverse firma's zijn de prijzen aange vraagd. We proberen het bes- Ie te vinden". Leuke vlotte truitjes voor vrije tijd en vakan tie, vindt u bij ons reeds v,a. 12.50 Daarnaast brengen wij onze uitgebreide BLEYLE collectie pullo vers, blouses en pan talons. Hoogstraat 155-157 Schiedam, tel. 268027 toegezegd dat dit zou worden bekeken. Gisteravond bleek, dat het bij die toezegging is gebleven. „We zijn nog even ver als in november", aldus mevr. Ta verne die meende dat in een pré advies van b. en w. ook het door de KVP naar voren gebrachte had moeten worden besproken. Ook PvdA-fractïe- voorzitter Bosch man voelde wel voor het afvoeren van dit agendapunt. B, en w. gaan nu opnieuw een stuk opstellen, waarin ze hun mening over openbaarheid en openheid geven en waarin naast de nota van D'6S ook de door de KVP naar voren ge brachte standpunten aandacht zouden krijgen. Deze nota zal in de commissie voor algeme ne en bestuurlijke zaken wor den besproken, die voor deze ene keer openbaar zal zijn. Pas daarna komt de zaak op nieuw in de gemeenteraad. Mevrouw Taverne zei het spor tief van hét college te vinden dat haar voorstel werd over genomen- Er kan nu over eni ge tijd een nieuw stuk inzake de openheid en openbaarheid worden verwacht, dat in de commissie algemene en be stuurlijke zaken in eerste in stantie zal worden doorgeno men. Schiedam De Baamsteeg wordt eigendom van Winespi rits v.o.f. en zal voor het openbaar verkeer afgesloten worden. De firma Winespirits wil de steeg hebben om de twee delen, waarin de eigen dommen nu gesplitst zijn. Herman Jansen n.v. en de gemeente hebben een deel, tot een geheel te vormen. De ge meente is een ruiltransactie aangegaan, aangezien zij, in verband met de bouw van een nieuwe brandweerkazerne aan de Breedstraat, de be schikking moet hebben over een perceel grond dat toebe hoord aan Herman Jansen N.V. Aan Herman Jansen N.V. kan een ander stuk grond worden toegewezen. De heer Mak (PCG) vroeg zich tijdens de raadsvergadering van maan dagavond af waarom men niet de ruiltransactie samen met het voorstel om de Raam- steeg aan het openbaar ver keer te onttrekken, in de raad wilde behandelen. Burgemeester H. Roelfsema legde uit dat de onderhande lingen betreffende de ruiltrans actie nog niet helemaal ten einde zijn. Evenmin kan er een ruïltekening aan de raad aangeboden worden. Schiedam De 20-jarige bloemkweker P.J.M.H. is zon dagmiddag met zijn auto in de sloot langs de Kerkweg in Kethel beland. Ten gevolge van een hevige slagregen en een stevige rukwind verloor hij de macht over het stuur botste tegen een boom en kwam ten slotte lot stilstand in de sloot. De bestuurder kwam er zonder verwondin gen af, dc wagen moest met een takelwagen uit de sloot gehaald worden. Schiedam Nu de gere formeerde kerk van Schiedam De Goede Ha- venkerk heeft afgesto ten, moet voor allerlei activiteiten een ander onderkomen in gebruik worden genomen. Hoe wel het aanvankelijk de bedoeling was, hiervoor lokalen van de Bethel- kerk te huren, 2al dit toch wiet doorgaan. Het pand Goereesestraat 1 is door enkele bejaarden zover opgeknapt, dat het kan worden gebruikt als onder andere bejaar de nsociëteit. In juni wordt bet voormalige kerkgebouw „ontman teld". De Provinciale Bibliotheek voor Zuld- Hoiland kan met ingang van 1 juli van het ge bouw gebruik maken. Schiedam „Ook al waren er weinig mensen, we zijn toch tot een conclusie gekomen, namelijk dat er in het achter huis in ieder geval iets moet gebeuren. Het Is duidelijk ge bleken, dat de Schledamse jeugd niet verlegen zit om hearings, omdat de jongelui alle vertrouwen in plannen makers verloren hebben. Deze mening moeten wij te niet doen door minder te klet sen, de handen uit de mouwen te steken en zo gauw mogelijk Iets reëels op poten te zetten. Met deze woerden grijpt Jeugd raad-coördinator Casper Schuckink Kool terug op de vrijdagavond in de aula van de dienst Gemeentewerken ge houden hearing over de be stemming van het achterhuis van het Proveniershuis, dat al jaren leeg staat. ,Een van de redenen, dat er maar twintig mensen waren op de hearing, was, dat de deur van het pand van. Ge meentewerken een kwartier na het begin van de vergadering op slot is gegaan, zodat iedereen, die later kwam, er niet meer in kon", vertelt Casper, knutse lend aan een. maquette van het Schuttersveld, dat maan dagavond tijdens een actie van de Jeugdraad op het Nieuwlandse terrein het on derwerp van gesprek was, Casper geeft echter toe, dat ook de Jeugdraad schuld heeft aan de slechte opkomst tij dens de hearing: „We hadden alleen maar vertegenwoordi gers van het georganiseerd jeugdwerk uitgenodigd, omdat we van het college van burge meester en wethouders de op dracht hadden, uit te zoeken wat het georganiseerd jeugd werk vindt van de plannen voor het achterhuis, terwijl achteraf blijkt, dat deze groep zich er weinig voor interes seert. In tegenstelling tot de ongeorganiseerde jeugd, die een ontmoetingscentrum in het achterhuis wel ziet zitten. Helaas hadden we deze groep niet uitgenodigd". In elk geval houdt de Raad voor Jeugd en Jongeren voorlopig geen hearings meer. Casper Schuckink Kool. Schiedam - Aan de Makkers- straat 1 is gisteravond om streeks negen uur een binnen brandje ontstaan. Het gezin J. H- W. Mulder, bestaande uit man, vrouw en zes kinde ren. had het pand even te voren verlaten. De brand is op de zolderkamer ontstaan, vermoedelijk door kortslui ting. De brand is ontdekt door werknemers van de Anker- en kettingfabriek aan de Buiten havenweg. Door gegil en handgebaren konden zij het nersoneel van de Sodafabriek waarschuwen, dat de brand weer heeft gebeld. De brand weer onder leiding van hoofd brandmeester M. L. Passchier heeft de brand met twee ne- velstralen geblust. De zolder kamer en de overige zolder ruimte is vrijwel geheel ver woest. De schade aan het pand bedraagt 10.000, de schade aan de inboedel 5.000. Verzekering dekt de schade. Schiedam Het spaarverkeer bij de Spaarbank anno 1S20 is in 1971 aanzienlijk gestegen In vergelijking met bet voorgaande jaar. Het inleggerstegoed steeg in 1971 met 10.48 procent. Er werd in 1971 bijna 107 miljoen Ingelegd en 100 miljoen terugbe taald. Deze cijfers waren in 1979 respectievelijk ruim 91 miljoen, en 86 miljoen. Het inleggerstegoed bedroeg op 31 december 1971* na de rentebijschrijving, ruim 98 miljoen. De totale omzet waf in 1971 206.435.974,60, in 1970 was dat bedrag f 177.109.034,75. Het aantal spaarrekeningen steeg met 2526 tot 63 976. Hier mee kwam het aantal spaar rekeningen per 100 Inwoners van 74 op 77. Van de zeven kantoren van de Spaarbank anno 1820 had het hoofdkan toor in de Lange Nieuwstraat de grootste omzet, 41.1 pro cent van het totaal, gevolgd door het kantoor in de Mon seigneur Nolenslaan, met 17.6 procent. De kleinste om2et had het rijdende bijkantoor, namelijk 6,8 procent. Het aantal giroposten steeg van 178.917 tot 233.483. Ook kwa men er in. 1971 meer spaar- busjes in omloop, het totaal was eind 1971 10.626, tegen 10.439 in 1970. Tevens gingen meer personen op de Zilver vloot sparen. Eind 1971 stonden 15.937 spaar- bewijzen a 25 uit, in 1970 was dat getal 19.305. De spaar bank opende in 1966 de gele genheid om op deze manier te sparen. De verkoop van spaarzegels nam in 1971 af, ook op de scholen. Er werd in het totaal bijna 78 duizend gulden aan zegels verkocht tegen ruim 80 duizend in 1970* Aan 1127 ouderparen werd ter gelegenheid van de geboorte van een kind een boekje met een eerste inleg van vijf gul den aangeboden, 394 ouderpa ren. maakten hiervan gebruik. Het aantal verhuurde safelo ketten steeg in 1971 met 17 tot 902. In 1971 verstrekte de spaarbank 40 hypothecaire leningen. Eind 1971 stonden 433 hypothe caire leningen uit tot een ge zamenlijk bedrag van 9.775.131,90. Schiedam In de nacht van za terdag op zondag bij het verlaten van het station me vrouw A van Dijk uit Aluhen aan cïf,u R jn onwel gswor jen Door de GGD is zij naar het Gemeente Ziekenhuis ver voerd en daar ter observatie opgenomen. Schiedam Dat het gister avond tot nogal uitgebreide kritiek op de gemeentelijke voorlichtingspagina's zou komen, was eigenlijk te verwachten. De pagina's zelf gaven en geven er alle aanleiding voor. Dat is ook aan de raadsleden niet voorbijgegaan. Uit het amendement van de heer Sonneveld is naar voren gekomen, dat de raad graag eens nader wil pra ten over de manier, waarop die pagina's hst beste kun nen worden samengesteld. Het vraagstuk of de pagina's in het Nieuwe Stadsblad gepubliceerd moeten blij ven, was gisteravond in fei te niet aan de orde. Er moet voorlichting zijn, meende de raad, alleen de manier waarop dat gebeurt moet onder de loupe wor den genomen. Dat gaat nu gebeuren, want de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken buigt zich over het probleem. De huidige presentatie valt bij weinig raadsleden in de smaak. Er wordt gevraasd om verbete ring. onder andere Ma een he- geïeidinj.-.t'ommi'sic- Dat laatste is wellicht niet /.o'n gek idee, al moet dan nog wel worden uitgezocht wie er in zo'n begeleidingscommissie zouden gaan zitten en wat de Nieuwe Stadsblad eigenlijk bulten de discussie, de samen stelling van de pagina's staat daarentegen volop in discus sie. Het zonder meer voort gaan op de ingeslagen weg zou onjuist zijn geweest, om dat de mogelijkheden die een veel gelezen advertentieblad als het Stadsblad biedt op dit moment bepaald niet w rden uitgebuit. door Ton Hui]ssoon zeggenschap van de leden zon zijn. Wethouder Kaptem, nog maar betrekkelijk kort beiast met vooic.'- Img-j/fiken, zegt open te 6-t-um voor alle ideeen aan gaande de voorhth tings pagi na s. in de commissie algeme ne fn bestuurlijke zaken zul len dc raadsleden wel met hun idc-et-n komen a.inzetten, die mogelijk tot verbetering kunnen leiden. Mevrouw De Waard noemde er gisteravond al enkele en er zijn er nog wel meer te bedenken. Het belangrijkste is. dat er wordt nagedacht over de wij ze waarop de gemeente via de voorhchtmgs pagina's naar buiten treedt. Tot nu toe ge beurde dat wat plechtstatig, ambtelijk en uitgesproken dor. In de toekomst komt er wellicht wat meer leven m de brouwerij en worden de pagi na's wat fleuriger. Wellicht is dan een t- naar gevonden die tndc tekenen kan (uis vei van de wat moeilijk nnen penne- streken o ,ils illustratie dienst doen,, «vellicht zijn dan uok wat nieuwe ideeën nader uitgewerkt. Staat de voorlichting via het Reeds voor 129.— kunnen wij u een regenmantel aanbieden uit onze DEL-MOD collectie. Hoogstraat 155-157 Schiedam, tel. 268027 Wrakken afgevoerd Srhirdam Dc VROM-dlenst heeft weer vier wrakken ver wijderd en naar het wrakken- terrein afgevoerd. De wrak ken stonden aan de Grofhaan, de Warande en de van Heeck- straat. Schiedam PCG'er P. Poot bleek gisteravond een intensieve studie te hebben gemaakt van de problematiek rond de uitgifte van grond in de gemeente Schiedam. Hij was van mening, dat ie mand die grond wil ko pen daartoe ook de mo gelijkheid moet hebben en kwam daarmee lijn recht te staan tegenover Pvd V-fractievoorzitter P. Boschman, die zijn voorkeur voor dc grond- uitgifte in erfpacht nog eens extra wilde onder strepen door het indie nen van een amende ment. De heer Poot verklapte de raad gjstcrafvond dat le den van de Partij van de Arbeid in Schiedam het aandurven grond in eigendom te hebben en daar zelfs een huis op hebben gebouwd, waar in ze nog wonen ook. Pvd A-fractievoorzitter P. Boschman maakte toen gewag van een onlangs afgelegde visite in de gevangenis aan de Noordsmgel in Rotter dam, waar een hem dierbaar confessioneel een straf uitzit. „Al zijn er dus PvdA'ers die op eigen grond wonen en toch voor erfpacht zijn, dat een Christenmens aan de Noordsingel zijn straf uitzit betekent ook niet dat alle Christenen nu maar boeven zijn", aidus de heer Bosch man, daarmee aange vend dat sommige van 7.ijn partij genoten hun „onorthodoxe" levens houding met kon worden kwalijk genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3