SCHIEDAMSCHE COURANT Zomer exp osi tie ludiek evenement Bijdorp vreest Rijnpoorthaven Minder leerlingen voor Liedewyde s 2 kranten voor e'e'n prijs ém DRUK PROGRAMMA RIJNMONDBAND KOEMARKTBRUG WEER IN GEBRUIK Twee procent voor ontwikkelingshulp Kernploeg voetbalt in Poeldijk „Beleefde" overval op sigaretten- kiosk Jeugddorp vóór zomer vakantie een feit Fortima- veteranen naar internationaal toernooi van Vlissingen ÏFater en strand in Stedelijk Ds. Tijmstra in augustus naar Schiedam Nieuwe school in Groenoord: Vergadering commissie buitenlandse werknemers HERVORMDE GEMEENTE Zaterdag 3 juni 1972 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24426 Schiedam De zomertentoonstellïng in het Stedelijk Mu seum te Schiedam, die als thema water heeft, lijkt een zeer ludiek evenement te worden. De voorbereidingen zijn reeds in een vergevorderd stadium, er is voor iedereen wat wils en alles wat op deze tentoonstelling te zien en te horen is heeft met water te maken. Schiedam Jeugdraad-coördi nator Casper Schuckink Kool heeft dinsdagmiddag een be spreking met de dienst Ge meentewerken over het defini tieve plan voor het jeugddorp op het Schuttersveld, dat nog voor de grote vakantie open gesteld wordt voor de jeugd. Ook komen op het Schuttersveld een wïjkgebouw en een sport veld, maar omdat deze voor lopig toch niet gerealiseerd worden, wordt het gereser veerde terrein voor beide pro- jekten van de zomer voor het jeugddorp gebruikt. Op dit deel van het Schuttersveld kan de jeugd dan tentjes op zetten. De werkzaamheden voor de aanleg van het jeugddorp worden voor het grootste ge deelte verricht door leden van de wijkverenigmg Nieuwland met medewerking van de Raad voor Jeugd en Jonge- ren. die zoveel mogelijk kos ten wil besparen door zelf werkzaamheid. Gemeentewerken en Plantsoe nendienst stellen materiaal ter beschikking voor het jeugddorp, de Jeugdraad heeft zesduizend gulden uitge trokken -oni de kosten"vairde speelplaats te dekken. Van onze sportredactie Poeldijk De kernploeg blijft in-beweging. Ditmaal zijn de Nederlandse topschaatsers zoals Ard Schenk, Kees Ver kerk en al die anderere be kenden bijeen in Poeldijk, waar de rijders voetballen tel gen een Verburch-combinatie. ""De wedstrijd wordt zondag 18 juni om 15.00 uur gespeeld. '-.Van onze sportredactie Vlaardingen De veteranen van Fortuna Vlaardingen. gaan zaterdag 11 juni naar een sterk bezet toernooi in Vlissingen. Er doen in totaal 20 clubs aan mee, waarvan een groot deel uit België. For- tuha is ingedeeld in poule 1, samen met FC Viktoria (Bel gië), FC Capelle (eBlgië), Ve- lox en Vlissingen. In totaal zijn er vier poules. Het toer nooi, afgelopen zaterdag bij Rozenburg, is in het water ge vallen. Na twee wedstrijden moesten strafschoppen verder se beslissing van het toernooi brengen. En daarin was de Vlaardingse club niet fortuin lijk. Het eerste duel tegen Dindua ging met 30 verloren &n..de tweede te-gen Zwart-Wit '28 werd gewonnen met 21. In de aula van het museum wordt een speelse ruimte ge creëerd. Hier komen echte speelvijvers met bootjes en eendjes en andere dingen waar men. mee in het water kan spelen. Vooral kinderen kunnen zich met de speelvij vers bezig houden. Echter, er komen ook teksten, ven ge dichten aan de muren te han gen, Al deze gedichten gaan over het water. Ook het visue le aspect is niet vergeten, er worden dia's vertoond die on der water genomen zijn en die over diepzeeduiken gaan. Op de een of andere manier wil men ettelijke waterplanten in de aula plaatsen. Ook is er een leestafel, hier kan men zich verpozen met boeken over water, tevens worden er zitjes gemaakt. Tijdens het bezoek aan de aula kan er ge luisterd worden .naar muziek die met water te maken heeft. In de rechterbenedenzaal kan men sentimentele herinnerin gen ophalen, er wordt bier na melijk een strand gemaakt uit bet jaar 1910. Op zand zet men hier oude strandstoelen neer en zijn er ouderwetse ge streepte badpakken te zien. Als omlijsting van dit tafereel zijn er schilderijen van schil ders omstreeks 1850. Er zijn onder meer werken te zien van de „zee-schilders" Mes dag, Israels, Weïssenbruch en Breiten5tein. Aan schilders en tekenaars uit de twintigste eeuw wordt ruimte geven in de linker be nedenzaal. Ook hier wordt een strand gemaakt, maar dan van deze tijd, hier zijn dan bi kini's en moderne standstoe- len neergezet. Er zullen schil derijen te zi-en zijn van de schilders^Paul ter Heyen en Groenestijn uit de vroege twintigste eeuw. Als heden- da agse kunstenaars expose ren Ton Klep en Fiet Zuider- land, tevens is keramiek te zien van Madelene Brinkman. De linkerbovenzaal is inge ruimd voor de groep „Kit- schlng". Dit zijn vijf Amster dammers die elkaar gevonden hehüen. Rolet Brandt toont zijn objecten, onder andere een plastic-stoel met water waarin goudvissen zwemmen. De schilder Cor Beurshoven heeft schilderijen gemaakt, dan is er de fotograaf-litho graaf Walter Dettling wiens werken ook met water te ma ken. hebben. Kees Heemskerk een fotograaf, en Jochem van Dijk, een filmer, illustreren de werken van de drie eersu kunstenaars weer. De tentoonstelling wordt gehot' den van 24 juni tot en met 5 augustus. Eerst had men g dacht om op het plein, voor h museum een speelvijver maken. Dit is echter nu doorgegaan, daarna wik men een terrasje organiserei ook dit is echter afgeketst. De zomertentoonstelling van vo rig jaar in het Stedelijk Mu seum had als onderwerp „de kermis". Toen waren er onder meer draaimolens te zien. Verder werd toen de geschie denis van de kermis getoond. De water tentoonstelling van deze zomer belooft een nog groter evenement te worden dan de .vorige jaren. Met wa ter heeft tenslotte iedereen wel wat te maken! Schiedam Het tamboer- en trömpetterskorps Rijnmond-Band heeft vóór en na de vakaties een druk programma opgesteld Vandaag wordt door de Rijnmond medewerking verleend aan de Koningin Wühelmina mars. Ex wordt onder meer een korte show in de IPantage gehouden om zes uur. Op zaterdag 10 juni zal waarschijnlijk opgetreden worden voor de personeelsvereniging van de Fa. De Jong aan de Westfranke- landsedijk. Gaat het optreden door dan wordt om kwart over elf begonnen. Na de vakantieperiode wordt op zaterdag 26 augustus dertig minuten gespeeld op de Family-Day van de N-V. Cincin nati Nederland op het Sportpark Vijfsluizen in Vlaardingen, De show wordt tussen kwart over één en twee uur gehouden. Op 2 september, eveneens een zaterdag, wordt medewerking ver leend aan de Exbando-Taptoe in Oosterhout. Dit Is een jaarlijks terugkerend evenement waar de band dit jaar voor de tweede keer aan meedoet. Ook heeft de Rijnmondband een reisje naar het buitenland in het vooruitzicht en wel op 9 september. Op deze dag wordt namelijk meegedaan, samen met andere Neder landse korpsen en majorettes, aan een Stadion-Taptoe in Rheydt (Duitsland). Op 30 september volgt dan nog een geheimzinnig optreden in de avonduren. Men wil dit optreden voor de belanghebbenden een verrassing laten worden. De Jeugd-Rijnmond-Band verleent ook vandaag eveneens medewerking aan de K.W.-mars Op 10 juni volgt dan ook nog een optreden bij het circus Toni Boltini, Schiedam Voortdenderende goederentereinen met een hoge frequentie per uur over de spoorbaan Schiedam- Hoek van Holland v.v. blijft een spookbeeld in de ogen van veel Bijdorp-bewoners. In het zojuist verschenen maandblad van de wijk vereniging Bijdorp wordt nog eens ongerustheid geuit over het toekomstig project Rijnpoort haven, wat een onvermijdelijke toename aan geluidshin der voor de nu nog vrij rustige wijk ten gevolge zal heb ben. Trouwens, ook vele Nieuwland bewoners langs de spoorlijn zullen met een toenemende la waai overlast worden gecon fronteerd. De recente publica ties in. de Schiedamsche Cou rant over de sluiting van een technische school in Vlaardin gen en over het feit dat de te bouwen M.T.S. vlakbij de spoorbaan komt te liggen, zijn voor de wijkverenigmg aanlei ding nog eens op het project- Rijnpoorthaven terug te ko men. De wïjkvereniging vraagt zich af oi het aanvaardbaar is dat leerlingen van de M.T.S. in de toekomst gestoord zullen wor den tijdens de lessen door voorbij denderende treinen. Tevens vraagt ze zich af of de gemeente niet haar bezwaren kenbaar had moeten maken en in verband met de bewo ners langs de spoorlijn. ,,Nu is alles te laat en zijn voor beide projecten al toestem ming gegeven", aldus een. be stuurslid. Het Centraal Aktiecomité Rijn mond en een aantal Bijdorp- bewoners hebben indertijd be zwaren geuit tegen de aanleg van de Rijnpoorthaven van wege de geluidshinder op de spoorbaan en op de rijksweg 20, die aan de andere kant van Bijdorp loo-pt- De bezwa ren zijn enige tijd geleden niet ontvankelijk verklaard, „In het Rijnmondgebied zijn. de diverse overheden niet bij machte om planologisch zo te werken dat van een redelijk evenwicht gesproken kan wor den van alle factoren", aldus het maandblad van de wïjk vereniging. De motivatie die tot de sluiting van de Vlaardingse techni sche school heeft geleid is dat de treinenloop zo frequent zal worden dat van verantwoord les geven geen sprake kan zijn Zoals bekend deelt de M.T.S. in Schiedam dat standpunt niet. Om-dat de theorielokalen aan de Bijdorpkant liggen en de praktijklokalen aan de zij de van de spoorbaan, meent men daar dat het met de overlast wel zal meevallen. Vlaardingen De ÏÖ2e roof overval in Nederland, die gistermiddag, half drie, in Vlaardingen werd ge pleegd, kenmerkte zich door een beleefd optreden van de zijde van de over valler. Hij vroeg de beheer ster van de sigarettenkiosk van Bas Broek-aan de Fis» raïlelweg, mejuffrouw Broek, of ze er bezwaar te gen had te worden beroofd. Mejuffrouw Broek, die de over valler te verstaan gaf daar in derdaad bezwaar tegen te hebben, greep onmiddellijk de telefoon, waarna de beleefd heid van de overvaller ver dween en plaatsmaakte voor forse bedreigingen. Terwijl hij mejuffrouw Broek verhinderde te telefoneren deed hij een greep in de geld- Iade en ging er met een be drag van welgeteld 69 van door. De terstond gewaarschuwde po litie - die dankzij de informa tie van de beheerster over een goed signalement van de overvaller beschikte, kon tien minuten later de 25-jarige ar beider C. J. C. uit Rozenburg op de Westhavenkadc aanhou den. De man. die wellicht maandag zal worden voorge leid voor de officier van justi tie, bekende vlot. Als motief gaf hij op in financiële moei lijkheden te verkeren. kgedam Ds. S. Tijmstra. Schiedams nieuwe hervormde Predikant, komt in augustus aaar Schiedam. Tijdens een kerkdienst op 13 augustus zal hij als predikant van de her vormde wijkgemeente 4 wor den bevestigd en zal hij intre de doen. Ds. Tijmstra staat pu als hervormd predikant in net Friese Tzummarum. Met 21ln komst is het aantal her vormde predikanten gestegen ~t vier en moet nog één vaca te worden vervuld. Schiedam Als de openbare huishoudschool aan de Chur- chillweg in Groenoord een maal gereed zal zijn, kan dit gevolgen hebben voor de r.k. huishoudschool Liedewyde aan de Parkweg. Gezien de ligging van de openbare huis houdschool in het steeds druk ker bewoonde noordelijke ge deelte van de stad ïs een ver mindering van het aantal leerlingen op Liedewyde niet geheel uitgesloten. Directeur J. B. P. M. Huisman van Liedewyde sluit die moge lijkheid dan ook niet uit, al zegt hij de situatie nog tvat moeilijk te kunnen overzien. Een grote vermindering van het aantal leerlingen zit er naar zijn mening niet in. Als het schoolgebouw aan de Prins Mauritsstraat wordt op geheven, moeten de leerlingen uit De Gonzen toch ook ergens heen. Wellicht komt een deel daarvan bij Liedewidde te recht. De heer Huisman meen, dat in de toekomst het gros van de huishoudschool leerlingen dat in heit noorden van de stad woont wel naar de nieuwe schooi zal gaan, voor al ook omdat de confessionele gebondenheid de laatste jaren sterk is verminderd. De realisering van de woonwij- ken Woud hoek en Spaland maakt de ligging van de open bare huishoudschool extra gunstig. De directeur van de r.k. huishoudschool ds overi gens niet pessimistisch. „Ik kan de toekomst niet over zien. Aan de ene kant zullen er leerlingen naar de andere school gaan, wellicht komen er uit de oude stad weer bij",, meent hij. Schiedam De Commissie voor öpvangmg en Begelei ding van Buitenlandse Werk nemers houdt donderdag 8 juni een openbare vergade ring op het stadhuis. Ter sprake komen onder andere een subsidieaanvraag van de Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers en een overzicht van buitenlandse werknemers. De vergadering begint 1s middags oh* kwart over vier. Schiedam Sinds gisterochtend half twaalf kan het verkeer in het stadscentrum weer volledfg gebruik maken van de Koe- marktbrug. Omstreeks dat tijdstip haalde men de hakken weg, die het verkeer wekenlang verhinderden van één van de drukste punten in het centrum gebruik te maken. De operatie-Koemarktbrug, die ruim vijf weken heeft ge duurd, kwam daarmee ten einde. In die weken is hard gewerkt om het totaal versle ten wegdek van de brug weer te herstellen voor het drukke verkeer. Tevens werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om de brug een verfbeurt te geven. Gisteravond sloten „lijntrekkers" van het wegen- bedrijf. Markeer da serie, werkzaamheden af. Het nieuwe wegdek bestaat uit een ieersamenstelling, die door het Maassluise bedrijf Cindu-Key en Kramer Is aan gebracht. De dienst Gemeen tewerken hoopt dat het weg dek beter zal houden dan de asfaltlaag die er voorheen op lag en die totaal door het ver keer was vernield. Het onderdek van de brug is ge reviseerd, het bovendek is er kruislings op aangebracht en daarover is het eigenlijke wegdek gelegd. Met de heropenstelling van de brug komt een eind aan de vele maatregelen, die voor de omlegging van het verkeer getroffen. De busdiensten, heb ben hun normale route weer hervat. Tijdens de afsluiting zijn. de getroffen verkeers maatregelen afdoende geble ken. Hoewel de Roninginne- brug in Schiedam-Zuid wel flessehals was, heeft het ver keer ook in de spitsuren be trekkelijk goed kunnen door stromen. Schiedam Twee procent. Dat is bet bedrag dat de Schiedamse hervormde gemeente wil uittrekken voor de ontwikkelingssa menwerking. De centrale kerkeraad heeft met 9 tegen 7 stem men besloten twee procent van het gezamenlijk budget van dia- konie eo kerkvoogdij af te dragen aan de commissie voor ont wikkelingssamenwerking van de Wereldraad van Kerken. Volgens de Zondagsbode, het weekblad van de hervormde gemeente van Schiedam, ge beurt dit Ln overeenstemming met de oproep die in 1968 door de Wereldraad van Kerken is gedaan in het Zweedse Uppsa la en het besluit van de her vormde generale synode, om aan die oproep gehoor te ge ven. Het besluit van de centrale ker keraad is er gekomen on danks de niet al te rooskleuri ge financiële situatie waarin de Schiedamse hervormde ge meente zich bevindt. Niette min is toch het besluit geval len twee procent van het tota le budget beschikbaar te stel len. Tijdens een vergadering van kerkvoogden van de hervorm de kerk in Utrecht is opge merkt dat veel hervormde ge meenten financieel geen ruim te hebben voor de bijdrage van twee procent voor de ont wikkelingssamenwerking. Volgens de Zondagsbode ziet de voorzitter van de vereni ging van kerkvoogdijen in het doorgaan met akties als Trouw moet blijken, die ook in de plaatselijke hervormde gemeente zijn gevoerd, de enige manier om de zaak fi nancieel drijvende te houden. >r«Trtttrui5 wn het unieV» imbed 2 kranten t* oncvinjtn voor dt prii» vin««n:<i»l Schiedam*di* Courant nltuwt uit uw tud on omjtvlnf, «n h«e Rotterd*m«hl NieuwjSUd m«t httUtute bm*ri»nd»« niouw*. G«tf cms nu opdraehrook bi19 o U «bic» xrati*. xondor «niji verplichtte*, d« SC 4- RN tefceiorjen en ontdek] 3»lf d« v*[« p!uipunt«n. Dexe bo» I" ©p*« ornrtfop, zender poitjejcT, utiftn n»r Retterdjmjch NteuwibUd, cntwoordnummeraM, Rotterdim d* SC RN 14 dijen jr«tti imrï t«l*r«n*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1