Woningen aan achterkant Middenstands- warenhuis Wensen deelnemers Jeugduitwisseling worden gehoord 2 kranten voor één prijs ém Plan koper Mavex BV: POLDERVAART BIJ „VIJFSLUIZEN" IN HUIDIGE SITUATIE HANDHAVEN II .EERSTE STEEN VOOR HUISHOUDSCHOOL 1 Uitbundig succes voor Westlands mannenkoor Jubileum bij Gemeente werken Tl M wÊÊÈÈM ■KSnH TUINSTOELEN GESTOLEN Burgemeester trouwt dochter Gewonde bij aanrijding Eerste rapport van werkgroep: WRAKKEN AFGEVOERD Zaterdag 10 juni 1972 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24432 'oT hooQrstraat; Schiedam De heer H. Koop man, opzichter bij de afdeling Riolering en Bestrating van de dienst van Gemeentewer ken tc Schiedam» is 25 jaar In overheidsdienst. Gisteren heeft hij dit gevierd. Hij is tij dens een bijeenkomst in de aula van de dienst gemeente werken gehuldigd voor dit ju bileum. De heer Koopman is op 3 maart 1926 op Texel geboren en woont momenteel aan de De Wildestraat 6 te Schiedam, na zijn militaire dienst kwam hij in januari 1949 in dienst bij Gemeentewerken, aanvanke lijk als grondwerker en later als voorman-rioolwerker (ja nuari i960) werkmeester (ja nuari 196?) en sinds 1 januari 1972 is hij opzichter. Schiedam -—De Maatschappij tot Ontwikkeling van Onroe rende Goederen Mavex BV in Bodegraven, koper van het Middenstandswarenhuis op de Hoogstraat, wil de achter- zijde van dit pand, dat uitkijkt op de Lange Haven, be stemmen voor ongeveer twintig vrijgezellemvoningen, die gebouwd zullen worden achter de bestaande gevel. Het betreft de nummers 20 tot en met 28 op de Lange Haven. Volgens de plannen, die eerst goedgekeurd moeten wor den door de gemeente en de stichting Monumentenzorg, waaronder het pand valt, komt er langs de gevel een gale rij, voorts moeten de ramen in de gevel vergroot worden. Onder de te bouwen vrijgezeï- lenwoningen in het oude pak huis van dc firma Winespïrits, de vroegere eigenaar van het pand, komt de opslagruimte voor het winkelbedrijf, dat in het Middenstandswarenhuis wordt gevestigd. De afmeting van de woningen zal ongeveer acht bij vijf me ter bedragen. Wanneer de plannen gerealiseerd kunnen worden, is nog een vraagte ken. Het is de bedoeling, dat in het najaar aan de verbou wing van het Middenstands- ware huis wordt begonnen voor de vestiging van het win kelbedrijf. De maquette van het te realiseren winkelbedrijf. MHTiii ijfiTTT P 111 II De heer W. J. B. de Haas van de Mavex. b In dit pand aan de Lange Haven wif de Mavex woningen voor vrijgezellen bouwen. Schiedam De commissie jeugduitwisseling van de Schiedamse gemeenschap wil haar werkterrein verbreden. Daarom is vast gesteld dat dit najaar getracht zal/worden een internationale lo- tomanifestatie te organiseren. De commissie neemt daar con tact over op met de Schiedamse fotokring. Er wordt gedacht aan een Euro pese fotowedstrijd met deel name uit Schiedam, Norrkö- ping (Zweden), Neath (Wa les), Esslingen (Duitsland), Yienne (Frankrijk) en Udine (Italië. De fotowedstrijd zal Schiedam De heer J. L. de M. uit de Lange Kerkstraat heeft aangifte van vermissing van vier tuinstoelen en één tuintafel gedaan. De stoelen en de tafel stonden op een bal kon achter het huis. De Mavex, een dochteronderne- ._,ming _van ,de,_. aannemings- Van de_ verwezenlijking y.an.een? maatschappij D. Versloot in Bodegraven, die de verbou wing van het Middenstands warenhuis zal uitvoeren, wil verschillende speciaalzaken in het pand vestigen voor onder andere baby-artikelen en da mes- en herenconfectie, en een eethuis. Volgens de heer W. J. B. de Haas, woordvoer der van de Mavex, hebben verschillende middenstanders belangstelling om zich in het pand te vestigen. middenstandswarenhuis, een groot aantal kleine zaakjes onder een dak, heeft de Ma vex afgezien, omdat de erva- ring. die men de laatste tien h°apt ™rb™wmg van -Schiedanvüe moet., alleeiv gg: ,stimuleerd worden. Het win kelbedrijf zal de concurrentie strijd ook ten goede komen. Schiedam Op het bouwwerk aan de Valeriusstraat/ChurchïII- -.weg is vrijdagmiddag de eerste steen gelegd voor het nieuwe schoolgebouw van de Huishoud- en Industrieschool voor Schie dam en Omstreken. Het schoolgebouw, dat in aanbouw is, komt in de plaats voor de huidige school aan de Prins Mauritsstraat, Een echte eerste steen kwam er gistermiddag eigenlijk niet aan te pas. Voorzitter Vlug van het bestuur van de Huis houd- en. Industrieschool schatte zelfs, dat er al zo*n 20.000 stenen op elkaar zijn gezet. De twee jongste leerlin gen van de school zetten een afdruk van hun hand in een vak zachte klei, dioe als eer ste steen zal dienstdoen. Ook was hierin het jaartal 1972 vermeid. De voorzitter van het schoolbe stuur dankte allen die aan de totstandkoming van het ge bouw meewerken en meege werkt hebben. Bij de plechtig heid waren onder andere aan wezig burgemeester H. Roelf- sgma en echtgenote, dr. Ste vens, de direkteur van de GG en GD en brandweercomman dant Passchier. jaar bij dergelijke bedrijven heeft opgedaan, leert, dat er vaak spanningen ontstaan tus sen de middenstanders onder ling, onder andere gezien het feit, dat de ene zaak in het warenhuis gunstiger is gele gen dan de andere. Het in te richten winkelbedrijf zal bestaan uit een parterre en een eerste verdieping, die elk een opervlakte zullen hebben van zevenhonderd bij veertienhonderd meter! De heer De Haas: „Dit nieuwe winkelgebeuren is samen met de woningen aan de achter kant van het pand het eerste grote object in het kader van de saneringsplannen, die de gemeente Schiedam wil uit voeren. Eindelijk gaat er wat leven in de brouwerij komen. Er is genoeg koopkracht in het pand binnen een jaar ge realiseerd te hebben. De plan nen ervoor zijn ontworpen door de Rotterdamse archi tect H. D. Bakker. Maasland Het huwelijk van Marion G, Ph. L. Groot Enze- trink en Marius Adrlaan Boo- german (econ. drs.) zal zater dag 17 juni a.s. om 2.15 uur n.m. ten gemeentehuize van Maasland worden voltrokken door de vader van de bruid. Kerkelijke bevestiging door ds. H. J. J. Keijzer om 3 uur n.m, in de Ned. Herv. kerk te Maasland. Hoek van Holland De 55-jari- ge mevrouw J. K. liep donder dag bij een aanrijding op de Nïeuwlandsedijk een hersen schudding op alsmede verwon- odingen aan hoofd en rechter voet. Dat gebeurde nadat zij in botsing was gekomen met de bromfiets van J, N. (17) uit Hoek van Holland. Wieirïjd- ster en bromfietser reden ach ter elkaar op het rijwielpad toen plotseling een wagen met hooi naderde die de bromfiet ser in de berm drukte. Bij een poging zich op de brommer te houden raakte N. de dame voor zich waardoor beiden kwamen te vallen. .Schiedam De werkgroep tot behoud van de Poldervaart heeft een eerste rapport uitgebracht over het voortbestaan van deze vaart. Het rapport gaat over een gedeelte van de Poldervaart dat ter hoogte van het Volkstuindcrscomplex Vijfsluizen is gelegen. Hoofdzaak voor de werkgroep is dat dit gedeelte van de vaart zoveel mogelijk in de huidige staat blijft gehandhaafd als ongeschonden natuurgebied. Wordt dc recreatieve waarde van dc Poldervaart in het rap port onderstreept, het boven genoemde gedeelte aange duid als „A" verschilt wat betreft het natuurlijke karak ter en de kaden langs het wa ter duidelijk van andere ge deelten van de vaart. Slechts weinig moeite moet worden gedaan om gedeelte „A" te handhaven, waardoor ook de kosten aanzienlijk worden te ruggebracht. De werkgroep hoopt zo spoedig mogelijk een volgend rapport gereed te hebben, ditmaal over het - gedeelte tussen de spoorbrug van de lijn Schie- werkgroep verwacht dat ook dam—Hoek van Holland en de de fauna zal profileren van het. aanmerkelijk hoger is gele- gen. De werkgroep meent dat Schiedam nog maar weinig .ongecultiveerd natuurschoon kent. De aanwezige kaden ter zijde van de tuinen geven een besloten karakter. Het vlakke gebied zou meer variatie kun nen verkrijgen door het kwe ken van hoogteverschillen. De buitenzijde van de kade kan wat betreft de plantengroei worden verbeterd door de na tuur hier de vrije loop te la ten. Een goede kwaliteit van het water en het gedrag van de recreant zullen de flora in het water beïnvloeden. moeten resulteren in een rei zende tentoonstelling die zou •moeten starten in Udine, tij dens het jaarlijkse internatio nale congres van de jeugduit wisseling. De fotowedstrijd zal als thema de deelnemende steden en hun bevolking moe ten hebben. Hoewel de plan- .^jjen..,nQg- In, een. heginsfeutyt^m, zijn, hoopt de commissie da? de plannen op zeer korte ter mijn doorgang zullen vinden. De Internationale Jeugduitwis seling van de Schiedamse ge meenschap gaat op zaterdag l juli van start. De eerste groep Schiedammers vertrekt daa naar Esslingen (Duitsland). De groep bestaat uit tien Schiedammers eu wordt ver gezeld van twee leiders. Op 15 juli keert de groep weer in Schiedam terug, dan vertrek ken de deelnemers van de uit wisseling naar Vienne. Op 29 juli komen de Frankrijkgan- gers met de Fransen weer te- In verband hiermede wordt ge- rug. Dan komen ook de Duit- dacht aan bepaalde interesse- dag. Er is al gesproken over een rondwandeling van dit co mité in deze dag. Er Is al ge sproken over een rondwande ling door de wijk en informa tie over de plannen van de buurtbewoners omtrent de re novering van de wfjk. Voor het eerst in het bestaan van de Jeugduitwisseling wordt een onderzoekt gehou den naar de wensen van do deelnemers. Wanneer de week in Schiedam voorbij is voor de -buitenlandse- bezoekers,- kun nen zij een vragenformulier invullen. In de antwoorden kunnen door de buitenlandera kritische opmerkingen ge plaatst worden over het pro gramma en kunnen bovendien wensen vermeld worden voor de uitwisseling van dc volgen de jaren. De kritische dag i© als experiment op het pro gramma gezet. De vraag is nu of het nattig is een derge lijk dag volgende jaren ook to houden en of een aantal kriti sche dagen in de volgend© programmals opgenomen worden. Maassluis Voor een totaal uitverkochte Grote Kerk concerteer den vrijdagavond Westlands Mannenkoor met het Meisjeskoor onder leiding van Piet Struijk en de organist Feike Asma. Het concert had een populair karakter: vrijwel alle werken waren bekend en graag gehoord door 't publiek. Dat kon men merken aan het uitbundige applaus dat telkens opsteeg. Ook de organist Feike Asma had zich bij dit programma aangepast met werken van Jan Zwart, Hollins (Trumpet minuet), en Grison (Toccata). Met „Wilt heden nu treden" van Jan Zwart opende Asma 't concert, waarna het mannen koor „O bone Jesu" van Igeg- neri (toegeschreven aan Pale- strina),,Zum Sanctus" van Schubert en „Trutzlied" van W. Sendt op voortreffelijke Wijze zong. Ook het meisjes koor komt lof toe voor de ver als „Jerusalaim" en „The Zowel de sol! als de begeleidïn- tolking van een canon van Te- lemann, Verbum caro fac tum est" van Chr. Geist, „Tochter Zion" van Handel, twee liederen van Mozart en „La bella Nina", een Ita liaans volksliedje. Later zou den het zich verenigingen met 't mannenkoor in een aantal bijzonder populaire liederen holy city" alles in de bewer king van Piet Struijk. Het gro te werk van de avond was de hymne voor koor en orgel ,,Te Deum Laudamus" van Jan Nïeland, die begeleid door Feike Asma (vaak met vol or gel) een machtige indruk maakte op de vele aanwezi gen, evenals o,a. „Die Ehre Gottes aus der Natur" van Ludwig van Beethoven, en niet te vergeten het „volks lied" van 't mannenkoor: „Dat is het Westland", ge componeerd door Piet Struijk voor de bekende film „De gla zen stad". gen waren bij Feike Asma in prima handen, en voeten, waarbij opgemerkt dient te worden dat het begeleiden van een koor op tamelijk gro te afstand en met e^n spiegel als enig hulpmiddel geen een voudige zaak is in verband met de gelijkheid die over het algemeen goed werd gereali seerd. Dat de kerk zo stampvol was is een sprekend bewijs van de populariteit die koor, dirigent en organist genieten. W. P. Verheul Sportparkbrug. De bestem ming van de Poldervaart kent twee aspecten. Een recreatief aspect moet hand in hand gaan met het aspect van het natuurbehoud. Het onderhavi ge gedeelte dient vooral te worden beschouwd als oog punt van natuurbehoud en daarna pas komt de recreatie ve waarde aan de beurt. Voor de overige delen van de vaart is dat andersom. De kaden langs de Poldervaart leveren een probleem op voor de dienst Gemeentewerken. Ze vormen bij recreatiebeoe- fening vaak een,belemmering voor een doelmatig gebruik van de waterpartijen. Ter hoogte van Vijfsluizen bestaat dat kaden-probleem niet. Mede daarom zou dit gedeelte onveranderd met enkele kleine aanpassingen moeten blijven voortbestaan. De geringe aanpassmgswerk- zaamheden en de betrekkelijk lage kosten zijn voor de werk groep aanleiding geweest om eerst dit gedeelte van de Pol dervaart te behandelen. Aan slechts één zijde van de vaart zijn kaden aanwezig, die lager zijn dan elders omdat het ge bied dat de vaart doorsnijdt handhaven van het gedeelte „A". Er zullen zich door een betere ontwikkeling van de plantenwereld meer vogels vestigen en door de verbete ring van de waterkwaliteit kan ook de visstand beter worden. Beter water schept voor de wa terdieren betere bestaansmo gelijkheden. Reeds nu is ge constateerd dat bij het tuinen- complex Vijfsluizen in de slo ten grote hoeveelheden kik kers zijn voorgekomen, even als salamanders. De werk groep verwacht dat deze si tuatie als vanzelf in de Pol dervaart zal terugkeren wan neer aan bepaalde voorwaar den is voldaan, Er ontstaat weer een biologisch even wicht. Als bijzondere aspecten van het gedeelte van de Polder vaart geeft de werkgroep aan: 9 Een rustige, beschermde plaats voor de vogels: De zo genaamde griend bij de mo lens bezat tot voor kort eer) bijzondere flora. Door daling van het waterpeil is deze be- Zie verder pap. Z sers op het Schiedamse sta tion aan. De commissie Jeugduitwisse ling heeft nu het hele Neder landse programma uitge werkt. Er zijn enkele wijzigin gen in de oorspronkelijke op zet gekomen. De gemeente Rotterdam bijvoorbeeld zal de deelnemers officieel ontvan gen, waarschijnlijk tijdens een boottocht door de Rotter damse havens. Ook het Openbaar Lichaam Rijnmond interesseert zich voor de uitwisseling. Geduren de de kritische of informatie dag, zal een gids van Rijn mond de groep op de tocht door het Europoorl-BoUekge- bied vergezellen. In aanslui ting op dc rit door dit gebied zal een bezoek worden ge bracht aan de meld- en regel- kamer van Rijnmond, waar Informatie verstrekt wordt over het meetnet van Rijn mond en het doet en nut er van. Na dit bezoek bestaat er een dis cussiemo gelijkheid over het probleem milieuvervui ling. Op deze zogenaamde kri tische dag woodt tevens een bezoek gebracht aan het „Oude Westen" over de in breng van dit comité !n deze centra, zoals milieuvervulf ling, onderwijs, cultuur of po» litiek. De commissie wil hier mee een nieuwe dimensie toe voegen aan de jeugduitwisse ling. Bovendien wil de com missie in een breder verband haar activiteiten nog verder uitbreiden, zoals het uitwisse len van zanggroepen, orkes ten, tekeningen, scholieren ea werkende jongeren. Met betrekking tot de jeugduit wisseling van dit jaar wordt samen met de Schiedamse deenemers na. afloop van de uitwisseling een reünie gehou den. Het ligt in de bedoeling op deze reünie de deelnemers te laten praten over de uitwis seling van X972 en op die ma nier een voortang en een ver dere uitbouw van de uitwisse ling te stimuleren. Schiedam De VROM-dienst heeft weer drie wrakken afge voerd naar het wrakkenter- rein aan de Van Heeckstraat, De wrakken stonden aan de Lange Nieuwstraat, de Ha- vendijk en de Rembrandtlaen. Profiteer n(i van het unieke aanbod 2 kranten ta cntvtnzea voor de pfija va* (dn: del 5ehied»m»th« Courant met niauvri uit uw «ad en emtevinf, au het Rotterdamjchl Nieuwiblad mat hethatue binntrvertbuitenlindu nieuw», Geefenanu opdracht ook bijl u 14 tritil» xondcr enlfe verpfkhtinj, da SC -j- RN Ubtaarten en ontdek! aeff de veie pluspunten. WOOflpf. teteform Deia bon In eptn envelop, tonder poit»|ct, ituren nur ftorterdsmjch Nieuwibiad, antwoordnummer 834, Botterdam de SC -f RN 14 daten Jretii naarï

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1