SCHIEDAMSCHE COURANT 2 kranten voor een prijs! Terug naar de schoolbanken van I VERNIELINGEN IN SINGELKWARTIER Natuur gidsen-cursm van T.F.IV. BEJAARDENCENTRA Shell- excursie voorlopig van de baan Liedewyde: ook toegankelijk voor jongens Bromfietster ten val Bins&g 13 juni 1372 .ONAFHANKELIJK DAGBLAD." Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24434 Eén van de Schiedamse bejaardencentra, die aan het geïntegreerde opname-beieid deelnemen. SchiedamHet geïntegreerde opnamebeleld dat door de Schle damse bejaardentehuizen sinds 1 januari van dit jaar wordt ge voerd, begint vruchten af te werpen. De conclusie die kan wor den getrokken is, dat het opname-beieid een stuk efficiënter is geworden en dat het verrichten van dubbel werk door directies 'van de afzonderlijke tehuizen sterk Is verminderd. De Schiedamse bejaardencentra zijn in nauwe samenwerking met de Gemeentelijke Sociale Dienst tot het geïntegreerde opnamebeleid gekomen. Sinds i januari wordt aan Iedere kandidaat, die zich voor plaat sing In een bejaardencentrum opgeeft, een formulier ver strekt, waarin nadere bijzon derheden worden gevraagd. Tevens wórdt geïnformeerd waarvoor de adspirant-bewo- ner voorkeur heeft. Schiedam De excursie die de gemeenteraad en B. en \V. op 5 juli zouden maken naar de vestiging van Shell in Perm's, is voorlopig af gelast. Een deel van de Shell-directie is op die dag namelijk in het buitenland en zal daardoor het ge meentebestuur van Schie dam niet kunnen ontvan gen. Wellicht zal de excur sie nu op een later tijdstip worden gehouden. Een aantal raadsleden is het er niet mee eens, dat de excursie zal plaatsvinden zonder dat daarbij persver tegenwoordigers aanwezig zijn. Zoals bekend gaan D'66-wethouder Bert Kap- tein en de raadsfractie van D'66 niet mee. Ook andere raadsleden zijn voorstan der van de aanwezigheid van de pers. In Vlaardingen heeft een soortgelijke excursie die eerder dit jaar werd ge maakt in de gemeenteraad oog een nasleep gehad. Ter sprake kwamen daar uitla- tin gen die Shell-directeur ir. Montijn tijdens de ex cursie van de Vlaardingse gemeenteraad, waarbij eveneens geen journalisten aanwezig waren, zou heb ben gedaan en waarvan de publicaties grote opschud ding verwekten. De Shell-directeur zou heb ben gezegd, dat sluiting van het bedrijf niet onmo gelijk was indien de eisen van de overheid inzake het milieubeleid steeds stren ger werden. De "Vlaar dingse raad kwam vorige week uitgebreid op de ex cursie terug. Van 495 verstrekte beoorde lingsformulieren Is het resul taat bekend, geworden. In een groot aantal gevallen bleek het formulier niet meer met - de kheïdte-^kloppen. Van. de 495 aanvragen voor opname bleek in. zeven geval len sprake van een dubbeltel ling, wat betekent dat de aan vrager .zich bij twee tehuizen had opgegeven. Verder waren drie aanvragers vertroikken uit Schiedam, waren er 29 èl ondergebracht, waren 9 elders geplaatst, hadden 27 zich te ruggetrokken en was in 45 ge vallen. sprake van. overlijden. Deze gegevens kwam men door het geïntegreerde opname-be ieid aan de weet. Via de com puter is nagegaan, iri'hoever- re de kandidaten al dan niét dringend dienden te 'worden .opgenomen. Met de persoon- lijke wensen werd overigens waar mogelijk rekening -ge- 'houden;. Van 51 onderzochte gevallen bleek ;voor 12 kandi daten^ acute opname noodza kelijk ,en bleek in 13 gevallen opname wenselijk, hoewel dat niet direct dringend was. Drie kandidaten konden worden ge plaatst en drie gingen er naar 'nnieuwe woning in de Striek- ledeflat, zodat er van de 51 twintig aanvragers op de wachtlijst werden geplaatst. Het komt wel voor dat' Schie dammers die 50 of 55 jaar zijn, zich alvast aanmelden voor opname, ..in de hoop. dat dit zal gebeuren als 'ze 65 zijn geworden. De Gemeentelijke Sociale Dienst heeft tevens nagegaan hoe de bejaarden de functie van het nieuwe dienstencen trum aan de Nieuwe Damlaan zien. Er is een enquête gehou den onder 240 bejaarden, die straksmogelijk van hetcen trum gebruik zullen' maken. Ze komen in het centrum voor:; een pedicure (19 pro cent), de bibliotheek (12%), de douches (13%), de wasse rette (9%) en voor de warme maaltijd (2%). Van .de 240 on dervraagden willen 12 bejaar den zich dienstbaar maken in het dienstencentrum in sa menwerking met de beróep's- en de 'vrijwillige krachten. Ffofiitir nfi nu hit unieke unfacd 2 krenten te entvirtjin «oor <f« prïji vin Wn: de I Sduedimstha Courant nwt nieuwe uit uw jtid an omjrajrf, «n het Rotterdimich I Nieuwtbladmathetlietite binnen-anbulnniutdjemeuw». Geefom nu opdracht ook Wil •„14 &itn zrjei», zonder «nije verplichting, 4a SC RN t« btiorjea an ontdek I seüda *rlt plutpuatan. Dra» ton |n epen envelop» aohier »Hi«n Roaerdemjth NteuwibJed, entwoordnumnier JM, Rott»r4»m «var rnj.v.r d» SC -f RN 14 dijen JritT» mirt ru/n woenpl. Schiedam Het.Singelkwartier staat op het ogenblik bloot aan. vernielingen. Deze nemen de laatste tijd zelfs zo toe, dat in hét orgaan, van de wijkvereniging een artikel is verschenen waarin fel wordt geprotesteerd tegen de vernielzucht van de schooljeugd, die als hoofddader wordt gezien. „Onze singels zijn vergaarbakken voor van alles en nog wat", aldus een verzuchting in. het artikel. Achter de Prinses Bea- trixschool aan de Buijs Ballotsingel is een aantal glas- en loodruitjes gesneuveld nu de. speelplaats daar tot openbaar speelterrein is verklaard- De afrastering, die er aanvankelijk was, is weggehaald en.iedereen heeft du vrij toegang tot de speelplaats. van J 1000. De vervanging is een dure aangelegenheid. Ook. doetde jeugd regelmatig aanvallen, op een aantal speelwerk- tuigen. Ook het Edïsanpiein ontkomt niet aan vernielingen en. is bezaaid met glasscherven nabij de school aan dit plein. Het wijkblad: „Twee vaklieden zouden er.constant werk aan hebben om de tientallen kapotte ruiten te vernieuwen en vér dere vernielingen te herstellen".Tenslotte vraagt men zich af of begeleiding van de politie als de scholen uitgaan niet op zijn plaats zou zijn. Schiedam De r.k. Hulshoud- en Industrieschool Liedewyde aan de Parkweg staat in prin cipe open voor jongens. A3- leen, van deze mogelijkheid wordt nog niet veel gebruik gemaakt. ..Een jongen op de huishoudschool: Dat kan niet" is een nog veel verbreid denk beeld. Liedewyde-directeur Hans Huis man zegt voor het nieuwe cur susjaar wel drie aanmeldin gen te hebben gekregen van mannelijk^ leerlingen, maar na nadere' overweging is dit niet doorgegaan. Hij blijft de mogelijkheid openhouden dat jongens op zijn school zullen komen, omdat de belangstel ling voor de verzorgende be roepen naar zijn mening enorm is toegenomen, ,Tót nu toe was het altijd maar de gewoonte dat de jongen naar - de Technische .School ging, ook al had deze. vorm van onderwijs 2ijn eigen voor keur niet. Neem nou de ver pleging^ die steeds meer man nelijke personeelsleden krijgt. Als een jongen straks verple- ge r wil worden zou hij als vooropleiding een INAS-oplei- ding kunnen volgen bij ons op school". Dé heer Huisman meent wel, dat het aanmelden van vijf of zes jongens noodzakelijk is wil de school een gemengde schoolworden. Andere scho-, len voor huishoud- en nijver heidsonderwijs in Nederland hebben al wel jongens op school, al zitten die dan ook midden tussen leden van de vrouwelijke sekse. Schiedam De 17-jarige 'mej. S. B. is gistermorgenmet - haar ;*<brwnfiéts in" de Lange Ni-euwstraat ten val gekomen. Zij verloor de macht over het stuur toen rij met haar rech terhand; in haar jaszak een sleutel zocht. Zij is met een hersenschudding en en wond aan haar rechterknie door de G.G. en G.D. naar het Ge meenteziekenhuis gebracht en, daar opgenomen. Vlaardmgen/Schïedam Aan de in mei beëindigde I.V.N.- Natuurgidsen Cursus hebben ruim dertig leden van de af deling Vlaardingen/Schiedam der Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereniging deelgenomen. Dit bete kende, dat dames en heren, onder wie mensen van middel bare leeftijd, twaalf avonden weer moesten plaats nemen in de schoolbanken om deze cursus te kunnen volgen. Do cent was de heer P. Kasteelen, leraar biologie en adjunct directeur van de school voor lager-, middelbaar en hoger beroeps-onderwijs te Rotterdam. De K.N.N.V.-afdeling betaalde een belangrijke deel van de aan de cursus ver bonden, kosten uit de opbrengst van een permanente inza meling van oud papier. Aan de cursus waren tevens zes excursies verbonden tijdens welke de cursisten de theorie met de praktijk konden verge lijken. Ter afsluiting worden ze getoetst zowel schriftelijk als mondeling; Aan hen die met goed gevolg deze toests hebben afgelegd wordt het di ploma „natuurgids" uitge reikt. LEIDRAAD Wat het I.V.N. (Instituut voor Natuurbescherming educatie) voor heeft met het vormen van een klein legertje van „natuurgidsen" dat thans al enkele duizenden personen telt, valt op te maken uit de leidraad die door de gehele cursus loopt, namelijk: y,de invloed van de mens in de na tuur". Heel de wereld is vol van protesten tegen de milieu verontreiniging, maar hoeveel mensen weten nu precies hoe het in eigen omgeving met de „natuur is gesteld? Het LV.N. is er op uit de brede massa er op te wijzen wat er moet wor den beschermd en wat de be tekenis is van een optimaal milieu. Hiervoor heeft het de natuurgidsen" nodig. Ze kunnen worden ingezet bij te organiseren excursies, waar mee men de mensen met hun neus op de bedreigde natuur wil drukken. Eerst wanneer de deelnemers aan dergelijke excursies gaan beseffen hoe naiiw ze zelf zijn bétrokken bij* de onfunstige ontwikkeling van de natuur is, is er weer eenbeschermer gewonnen. De "„natuurgidsen'kunnen hun verworven kennis overdragen. Ook echter zullen ze aantonen wat er reeds wordt gedaan om de afbrtak van het na tuurlijk evenwicht tegen te gaan of om dit evenwicht te herstellen, Tri de plantenwe reld is dit herstel hier en daar al merkbaar. In bossen en parken (ook in Vlaardingen en Schiedam) laat men op het gebied van de wilde flora de natuur weer haar eigen gang gaan. ONKRUID Het begrip ..onkruid" vervaagt meer en meer. Men spreekt nu van „wilde planten" die niet meer mogen worden be streden, maar beschermd. Ze vormen een onderdeel van een voedselketen waarvan ook insecten, waaronder vlinders, maar ook vogels, schakels i zijn. Dankzij de „natuurgid- sen" kunnen ook plaatsen en plekken worden gelokaliseerd. waar de .vergiftspuit op onver antwoordelijke wijze wordt gehanteerd, om dit door te ge- .,yen aan plaatselijke instanties Taais de Beheerscommissies 'voor Milieu, Flora en Fauna. Individueel kunnen de te ver wachten nieuwe „natuurgid sen", natuurvorsers als ze tk voor stuk zijn op dit ge- d, goed werk verrichten. Hun komst in Vlaardingen en Schiedam betekent niet.alleen voor KNNV eeri verrijking, maar ook voor harr Delstel ling: belangsteliin", :ken voer alles wat groeit en leeft in de natuur; dit trachten te Twaalf avonden in de school1 banken voor het diploma- naiuurglds. behouden door het te besclilr men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1