1 Vlaardingenultimatum over Raad wordt 4 september ingelicht Leraar Torensma neemt afscheid ÏÏP" a „GEEN VERSCHIL NA TERUGTREKKEN VAN MAASSLUIS" 2 kranten voor één prijs Nutsbedrijven samen vóór 1 september Nog 5193 wachtenden op woning Op heterdaad betrapt - c-v% ■rfrtë&s Jeugduitwisseling moet uitgroeien tot grotere manifestatie "De klok teruggezet m B. EN W. van Schiedam Schiedam stelt beslissing uit Wethouder J. van der Linden: Jongetje (9) aangereden INTEGRATIE: J. J. A. Granaat neemt afscheid Opbrengst collecte Rode Kruis Donderdag 22 juni 1972 SCHIEDAMS COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broe.svest 3 - telefoon adrmmstratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 37B792 SCHIEDAM EN KETHEL strtfi-tr., y, yjyri im'c «iOe vestiging van het Viaardingse energiebedrijf aan de Hoflaan, Hfir GTB-vestiging aan Dwarsstraat in Schiedam. 4 pagina's 99ste jaargang no. 24442 Söbiedam De Jeugduitwisse ling van de Schiedamse Ge meenschap zou moeten uit groeien tot een grotere mani festatie dan tot rru toe het ge val is geweest. Hoewei de jeugduitwisselingen tot nu toe steeds een succes zijn geble ken. heeft men zich afge vraagd om de beperkt schaol waarop de uitwisselingen plaatsvinden geen uitbreidng behoeft. Op het congres dat de partner steden van Schiedam en de S.G. in oktober in Udine in. Italië houden zullen deze plan nen verder worden gecongre- tiseerd. De uitwisseling zou daarbij niet langer moeten be perkt blijven tot de jeugd, maar zou moeten worden uit gebreid tot andere groepen en/of objecten. Om al aan deze verandering uitdrukking te geven is voor de jeugduit wisseling op de SG-begroting voor 1B73 dezelfde post ge handhaafd als in 1972. De mogelijkheid wordt verd'êï*; onderzocht om via het minis-;' terie van c.r.m. een verrui ming van het budget te krij gen als dat noodzakelijk mocht zijn. SCHlEDAjVISCHE COURANT CTJ DE INTEGRATIE van de Sl" misbedrijven van Schie dam, Vlaardingen en Maassluis fe-not nu toe geen, eenvoudige procedure geweest. Voor alle Dr vw rrvj»cjtll V1.«iiicii gaardingen ridunirt «tonden^Tet genomen principe-besluit, omdat een langer voortduren van de onzekere toestand niet ïn het belang wordt geacht van de bedrijven en het personeel ervan. Schiedam/Vlaardingen Vóór 1 september moet Schiedam een beslissing hebben genomen over het-integreren van de nutsbedrijven van de gemeenten. Dit ultimatum heeft' het Viaardingse college van b. en w. de buurgemeente gesteld. Is er op die datum nog geen beslissing genomen, "nfttt om over de gemeentegren zen heen te kijken en. om de sa menwerking rond te krijgen. Toot zijn er nadien moeilijkhe den. ontstaan. De gemeente Maassluis ziet de zin van inte gratie niet meer in en onttrekt zich aan de verdere besprekin gen. Schiedam heeft nu een oor deel over die integratie, waarop jaren is gestudeerd en waarover lijvige rapporten zijn versche nen, opgeschort vanwege het Vage motief, dat bestuurlijke ontwikkelingen een Integratie «ÏT dit moment ongewenst zou tten maken. De meerderheid van het Schie- B. en w. van Vlaardingen zagen' damse college wil voorlopig nog liever geen besluit over de integratie van de bedrijven, een integratie die door het uit de boot vallen van Maassluis als derde partner al eerder moeilijkheden opleverde. Re den voor het Schiedamse tal men: de ontwikkelingen op bestuurlijk terrein. Pas over enkele maanden wil het Schie damse college nu tot een defi nitieve uitspraak komen. hebben hun overwegingen Die definitieve uitspraak ii^een nota aan de raad helaas niet concreet omschreven. Na eerst omstandig te hebben uit gelegd dat G.S. en Rijnmond geen bezwaren hebben tegen in tegratie vaii de nutsbedrijven Van Vlaardingen en Schiedam, gaan b. en w. toch uit van mo gelijke ontwikkelingen op lande lijk niveau die in de toekomst integraties zouden kunnen be moeilijken. Aj met «I dus een vaag stand- £unt. Wat men nu met het op- scferten van een oordeel wil be- ragfei is niet geheel duidelijk. Landelijk gezien is de integratie vaS1 nutsbedrijven nog geen uit- gemaakte zaak, terwijl zowel provincie als Rijnmond wél ach ter de 'plannen st&an die Schie dam en Vlaardingen hebben op dit gebied'. RB «VAAROM DAN nog langer CI5 moet worden gewacht is beslist onduidelijk, zeker, nu hien jaren naar .een integralie heeft toegewerkt. B. en w. zet ten met hun besluit om een defi nitieve beslissing uit te stellen dan ook-duidelijk de klok terug. in de bespreking aanleiding om de integratie in principe te laten doorgaan, maar hnn Schiedamse collega's bleken er verdeeld over en vonden In jneerderheid-dafc.de uiteinde lijke beslissing in verband met de ontwikkelingen öp bestuur lijk terrein pas over enkele maanden moet worden geno men. B. en w. van Schiedam houden de integratieboot nog even af en gaan zich Intern beraden. zou uiteindelijk een geïnte greerd Vlaardings/Schiedams nutsbedrijf uit de bus zijn ge komen zou tijdens een ge zamenlijke vergadering van de Schiedamre en Viaardingse colleges aan de orde komen. B. en w. hebben deze vergade ring afgelast, waarop Vlaar dingen akkoord is gegaan met uitstel van de beslissing tot 1 september. Daarna echter acht Vlaardingen zich niet lan- Schiedam Het bureau Huis vesting heeft in mei 224 perso nen aan een woning geholpen, van wie er 142 wel en 82 niet ^geschreven stonden bij het bureau. Eind mei wachtten nog 5193 personen op een huis. De meesten van hen, namelijk 3343waren voldoende gehuis vest, 936 onvoldoende* Voorts staan bij het bureau 557 aan staande echtparen ingeschre ven voor een woning. liet bureau heeft in mei 98 ves- tigjngsvergunniingen afgege. ven, waarvan. 85 aan niet-in- geschrevenen en 13 aan perso den, aie wel waren ingeschre ven bij het bureau. Op 31 mei stonden nog 498 inwonenden op de wachtlijst voor een ves tigingsvergunning en 495 zelf standig wonenden. ger aan de afspraak gebon den. E, en w. van Schiedam beraden zich nu over de consequenties van de Viaardingse verklaring. In april kwam de integratie aan de orde tijdens een bijeen komst van beide bedrijven. Van Schiedamse zijde werd toen gesteld dat uit publikaties van de provincie kon worden gelezen dat wellicht de opvat ting van G.S. inzake de voor genomen integratie zich had den gewijzigd. Ook rees de vraag of G.S. hun standpunt zouden wijzigen indien Vlaar dingen en Schiedam de inte gratie zouden uitvoeren. Tenslotte was er de uitspraak van de Rijnmondraad dat ge zien de ontwikkelingen voor zichtigheid is geboden bij het aangaan van gemeenschappe lijke regelingen. Al deze pro blemen kwamen op 5 juni tij dens een bespreking tussen de b. en w.'s van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis, een lid van G.S. en een gecommit teerde van Rijnmond in Den Haag nog eens aan de orde. De gedeputeerde beoordeelde de integratie positief en zag die niet strijdig met verdergaande ontwikkelingen. Ook de Rijn mond-gecommitteerde heeft mets tegen de integratie, om dat hij niet verwacht, dat het Openbaar Lichaam op korte termijn bevoegdheden op dit gebied krijgt. Vlaardingen ,',Hoe langer je deze zaak uitstelt,.hoe vervelender het wordt. Het personeel van de nutsbedrijven wil nu wel eens weten waar ze aan toe is", dit zei wethouder J. van der Linden gisteravond onder meer als toevoeging op het aan Schiedam ge stelde ultimatum om vóór 1 september een beslissing over de integratie van de nutsbedrijven te nemen. De wethouder vervolgde tijdens laten. Al ruim een jaar is nu de vergadering van de com- een pas op de plaats gedaan, missie voor economische aan- De wethouder verzekerde, dat gelegenheden met: „Tussen de achtentwintigste april (het terugtrekken.vande gemeen te Maassluis uit de fusiebe sprekingen red.) en nu is volgens mijgeen enkel ver schil". „Met Schiedam en Maassluis hebben we een gesprek gehad met een vertegenwoordiger van Gedeputeerde Staten en één van Rijnmond. Beiden meenden, dat ,de integratie moet worden doorgezet, om dat toch een voldoende econo mische grootheid ontstaat. De gecommitteerde van Rijnmond ziet de integratie als een stap op de weg, die Rijnmond wil, namelijk om te komen tot gro tere eenheden". Volgens de heer -Van der Linden heeft het gemeentebestuur van Schiedam dit kennelijk iets anders geïnterpreteerd en wil zij de ambtelijke commis sies de zaak nader laten be studeren. Hij deelde verder mee, dat ook in Maassluis nog een aantal interne gesprekken wordt gevoerd, zodat mogelijk vóór 1 september het stand punt van die gemeente om van integratie af te zien wat duidelijker is. Langer dan de genoemde datum wii Vlaardingen niet wachten, met name om het personeel niet langer in het onzekere te dit voor het personeel geen nadelige gevolen heeft ge had. „Wij zijn altijd doorge gaan alsof van de fusie geen sprake is. Er is geen perso neelsstop geweest en het pro motiebeleid bleef ongewij zigd. Ook al omdat de promo ties na de vakanties weer aan de orde komen is erg belang rijk, dat Schiedam spoedig een beslissing neemt". Schiedam Op de kruising Burg. van Haarenïaan—-Nieu we Damla'an is 'gistermiddag de 9-jarige Jacob M. aange reden door een vrachtauto, bestuurd door de 57-jarige Vlaardinger P. v. d. M. Op de kruising zag de vrachtauto chauffeur plotseling een fiet- sertje. Waarschijnlijk was deze door het rode licht gereden. Een aanrijding was niet meer te vermijden, Het jongetje is met een hersenschudding en een hoofdwond door de GG en GD naar het gem, zieken- i huis gebracht. Schiedam - Leerlingen van de Bemardusschool hebben zich gisteravond aan de voor avond van hun afscheid van deze school beziggehouden met het milieuprobleem. Ze deden dit op muzikale wijze door het opvoeren van een musical „Hte koffertje van meneer Van Dalen". Het eve nement vond plaats in het kader van de afscheidsweek van de zes dek lassers van de school. De musical kreeg vee! waardering. Schiedam Nu het besluit tot een definitieve Integratie van de nutsbedrijven weer is uitgesteld, zal op 4 september een bijeen komst met de raad worden gehouden, waarin het gehele pro bleem van Integratie en concentratie van deze bedrijven kan worden besproken. Deze bijeenkomst kan dan ook. worden bijge woond tïoor deskundigen, die zich tot nu toe met de integratie hebben bezig gehouden. 'Ontwikkelingen op landelijk gé- bied zijn volgens de meerder heid van-het college van b. en to. de reden, om nog even met een definitieve uitspraak inza ke de integratie te wachten Naar burgemeester ff. Ra elf- sema ons gistermiddag mee deelde, zijn er op het gebied van de concentratie uan ener gievoorzieningen ontwikkelin gen aan de gang, die het nood zakelijk maken aangaande de voorgenomen integratie nog even pas op de plaats te ma ken. Burgemeester Roelfsema Is van mening dat concentraties van nutsbedrijven in de toekomst Schiedam De chef-instructeur van het Sportfondsenbad te Schiedam, de heer J. J. A. Granaat, neemt op dinsdag 27 juni officieel afscheid. De af scheidsreceptie begint dins dag om half acht in het zwem bad. Vanaf zeven uur zal er op die dag niet meer gezwom men worden. De heer Granaat heeft de pensioengerechtigde j leeftijd bereikt. Schiedam De heer W. E. Torensma, Ier aar aan de Christelijke Nijverheidsschool voor meisjes te Schiedam, neemt aan het eind van dit cursusjaar afscheid van z\jn leraarschap, Hü heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De heer Torensma is ruim 44 jaar bij het onderwijs werk zaam geweest. Twaalf jaar geleden ikwam hij van de Schipperschool in Amsterdam naar Schiedam om de meisjes aan de West molenstraat 24 wijzer te maken. Hoewel het een grote verandering was, van de Schipperschool naar het nijverheidsonderwijs, trachtte hij zich zo snel moge lijk aan te passen. Trouwens aan iedere verandering, de laatste jaren veranderde er veel in het nijverheidsonder wijs, probeerde hij zich zo snel mogelijk aan te passen. De heer W. E. Torensma. Profiteer nu v»n het «itiicfc* wnbod 2 knnteti te e«tv»nj»n yew dt prij» van Schieditmehe Courtnt iret nieuw» uit uw sud «n emgtvinf, «n het Rouetdamichl Nieuwibljd met het Incite binneiven buiunUndttaicuwi. Geef oni nu opd rich took bijl u U da[tn i«ii, zonder «nij« verplichting de SC Hr RN te bMorjea en ontdek f zelf de vele plwpunten. Deze bon in open envelop, zonder postzegel, eturen rur Roturdimieh Nieuwiblid, inrwocrdnumrr-.e r 634, Xotterdim .1 de SC 4- RN 14 digen gnttt tiur: woanpt telefoon Voor de leerlingen die nog op school zijn is er woensdagoch tend 28 juut een feestochtend. Op donderdag 29 juni van 17.00—18.30 zal er in het ge bouw aan de Westmolenstraat gelegenheid zijn voor oud leerlingen en hun ouders, oud-coliega's en belangstellen den om afscheid te nemen van de heer Torensma. Schiedam De huis oan huis collecte van het Nederlandse Rode Kruis heeft in Schiedam dit jaar 16.150 opgebracht. Dit is 1000 meer dan vorig jaar. "-een vëël groter verband zullen" omvatten dan dat van Schie dam en Vlaardingen en dat dit verband zich heel goed mogelijk over de provincie grenzen zal kunnen uitstrek ken. Hangende deze enorme schaalvergroting lijkt het hem niet juist nu reeds de beslis sing te nemen dat Vlaardin gen en Schiedam hun nutsbe drijven moeten integreren. „Het lijkt mij onjuist om dat nu te doen. De integratie zou dan een tijdelijke basis hebben. De vraag die je je moet stel len Is. heeft integratie nog zin? De uitwerking van de. plannen tot integratie van de bedrijven zou veel rompslomp ten gevolge hebben. De theo retische mogelijkheden die we hebben zijn: moeten we nu al les overhoop halen of moeten we wachten op een grotere concentratie-eenheid", aldus de burgemeester. De heer Roelfsema verwees verder naar provincies als Groningen, Friesland en Zee land, die een provinciaalener giebedrijf kennen dat veel meer omvat dan twee ge meenten. De gemeenten zijn in dat bedrijf vertegenwoor digd en kunnen er meepraten. Het lijkt hem niet onwaar schijnlijk dat ook in Zuid-Hol land of in een ander, groter verband, dit in de toekomst werkelijkheid zal worden en dat Schiedam hierbij zou wor den betrokken. Schieda m Omstreeks half elf gisteravond zijn twee Hage naars, de 24-jarige E. B. L. L,, publiciteitsmanager, en de 20-jarige scholier R. P. R., aangehouden. Zij werden op heterdaad betrapt toen zij bezig waren een aanhangwa gen aan de Overschieseweg te stelen. De stalen kabel waarmee de wagen op de weg was vastgezet hadden zij al doorgeknipt. De beide Hage naars zijn ingesloten. Kassa met 3,50 gestolen Schiedam In een dameskap- salon aan de Gordonstraat is vannacht ingebroken. De in brekers hebben een stuk glas uit de deur gesneden, konden toen de deur van binnen ope- nen en zijn zo binnen geko men. De inbrekers wilden blijkbaar een grote slag slaan want zij hebben de hele kassa meegenomen. In de kassa zat echter slechts 3.50. De kassa Is later teruggevonden in het struikgewas aan de Vlaar- dingerdijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1