BOLTINI KOMT JN SCHIEDAM Ontwerper wil plannen voor woningen laten doorgaan na opening van SG MOET ZICH NOG WAARMAKEN ALS CULTURELE RAAD ;enaar spant ng aar 3 In Middenstandswarenhuis: Politie zoekt ontsnapte gevangene Enkelbreuk Gestolen auto gevonden Kampeerders voetballen Schiedamse kunstenaar wint Maaskant- prijs Concert Koos Bons Doorstromings regeling ivordt gewijzigd SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 22 JUNI 1972 Schiedam Het circus Toni Boltini komt op zaterdag 1 juli en zondag 2 juli in Schiedam. De tent wordt opgeslagen aan de Js-Gravelandseweg, op het veld voor Hollandia II. De voorstellingen worden gehouden om kwart voor drie en kwart voor acht De circustent van het circus Boltini Is 80 nieter lang en 40 meter breed, de hoogte is 14 meter. ïn en rondom het cir cus leven, wonen en werken ongeveer 380 mensen, de me dewerkenden zijn verdeeld over veertien nationaliteiten. Het circus TonJ Boltini be staat dit jaar 25 jaar. Het cir cus is zijn tournee de don derdag voor Fasen In Utrecht begonnen en treedt dit seizoen ook nog in het theater Carré In Amsterdam op. g De circusdirectie Is de 65 plus sers ook tegemoet gekomen. Zij kunnen op vertoon van hun 65+ kaart een kaartje kopen tegen de prijs van 2 per per soon. Zij zullen voor deze prijs een goede plaats krijgen, waarbij zo min mogelijk gelo pen hoeft te worden en ge vaarlijke klimpartijen worden vermeden. Een soortgelijke regeling wordt ook voor ge handicapten toegepast. Op het programma staat onder meer de Zweedse fakir Kjell Swing. Hij doorsteekt zichzelf met messen en pennen en gaat rustig in een bed met glas liggen, waarop drie man nen met een gewicht van 650 pond plaats nemen op zijn borstkas en laat „last but not least", een fles op zijn hals kapot slaan door de koelbloe dige bezoeker, die zich hier voor op verzoek kan melden. Het aantal, paarden in het circus zal aanzienlijk worden uitge breid. Er zijn namelijk „Oriental Araber*' aange kocht, dit zijn warmbloedige Arabische hengsten. Ook ko-. men er midden augustus en kele jonge olifanten In de Bol- tini-stal. De dieren komen uit Kenia,, waar de olifanten- stand door ondervoeding dreigt uit te sterven. Schiedam „Ik word op het ogenblik gekgebeld door men- sen die belangstelling hebben voor de panden aan do Hoogstraat en de Lange Haven. Het is beslist zo, dat ik bij mijn plan voor deze panden de nadruk wil leggen op het woonaccent, want ik geloof dat er behoefte bestaat aan wo- ningen in het centrum". Dit zegt de heer W. J. B. de Haas van de exploltatiemaat- schappij in Waddinxveen, die plannen heeft ontworpen voor de panden van de Graauwe Hengst aan de Lange Haven en Hoogstraat, die al eerder werden genoemd als toekoms tige vestiging van het zoge naamde Middenstandswaren huis. Haassluis Maar heel kort hebben koopbewuste Maassluise inwoners kunnen profiteren van alle voordelige aanbie- dingen in een cash- and carrybedrijf. Vanmorgen om acht uur opende aan de Heldringstraat 10 de „Witte Prijzen- hal" haar poorten. Niet lang daarna gingen diezelfde poor ten op bevel van het gemeentebestuur weer dicht. De gemeente acht de verbriii- kersmarkt in strijd met de bepalingen van het herzie ne bestemmingsplan Ka pelpolder. Omdat geen vrijstelling was aange vraagd besloten b. en w. dinsdag, met instemming van het seniorenconvent (vertegenwoordigers van de raadsfracties) het be drijf onmiddellijk na de opening weer te sluiten. ffoudt dat in dat Maassluis het voor altijd zonder cash- and carrybe drijf zal moe ten stellen? „Nee", zegt de heer J. van der Plas, die de belangen van huurder van de hal en diens pachters in een kort geding gaat verde digen. „Nee", zegt ook wet houder J. A. Hummelen, „maar niet op die plaats!" Enkele maanden geleden kwam 5 dc heer 3. A. Vrolijk met de Vaten- en Kistenfabriek C. van Toor Cz NV uit Maassluis tot overeenstemming over de huur van de industriehal aan de Heldringstraat. In die baJ wilde hij ccn verbruikers- markt vestigen, zoals hij ook al ia de gemeenten Breda, Gouda, Arnhem, Amsterdam en Reeuwijk heeft gedaan en in Venlo mee bezig is. ten verbrulkersmarkt biedt voor de consument grote fi nanciële voordelen. Gemid deld betaalt men twintig dertig procent minder dan in de winkels. Dat is onder meer mogelijk door een grote in koop en door lagere verkoop kosten. De service aan de klanten hoeft onder dat alles met te njaen. 5ok in de Maassluise verbrul kersmarkt zou dat niet het ge val zijn geweest. De hal is prachtig ingericht en ruim, zodat alle artikelen overzich telijk zijn opgesteld. De cash- and carrybedrijven van de heer Vrolijk zijn eigenlijk meer overdekte markten, want hij heeft zijn grond weer verpaoht aan divers»-» midden standers/die hun waar aan de man trachten te brengen. Te koop zijn onder meer alle mo gelijke levensmiddelen, tex tiel, schoenen, meubels, ver lichting en tapijten. !an tevoren Is met de gemeente geen contact over de plannen opgenomen. Toen de heer Vrolijk met de eigenaar van de hal rond was deelde hij het gemeentebestuur mee wat hij in de hal ging doen. door Willem Uilenbroek hierover! „Wij hebben geen behoefte aan het contract, want volgens de wet mag het". Wethouder Hummelen: „De. verbrulkersmarkt is in strijd met het bestemmings plan, dus er zou een vrijstel ling moeten worden aange vraagd. Dat is niet gebeurd". ,Ik geloof overigens dat die vrijstelling toch niet was ge geven. B. en W; zijn niet tegen een cash- and carrybedrijf. want zoiets is alleen maar goed voor de consument. De plaats is edhter totaal onge schikt. Aanverwante indu strieën schrijven ons nu al, dat zij niet instaan voor de verkeersveiligheid l Naast het bedrijf rijden zand- en. beton- auto's af en aan". Via een kort geding zal nu wor den uitgevochten wie wettelijk fout zit.-Belangrijk daarbij is de interpretatie van het be stemmingsplan. Daarin staat dat het gebied bestemd Is voor industrie en handel. Juri disch zal moeten worden uit gevochten of het woord „han del" ook detailhandel bete kent. De gemeente meent van niet. We thouder Hu mm el en,Ki jk maar naar een soortgelijke zaak in Diemen. De verbrui kersmarkt bleef dicht". Ove rigens is een voorbeeld ook dichter bij huis te zoeken, na melijk in Schiedam. Ook daar werd een verbruikersmarkt kort na de opening gesloten, omdat zij in strijd was met 'het bestemmingsplan. Een kort geding stelde de gemeen- te in het gelijk/ De advocaat ziet het edhter niet somber in. Met de vijf andere zaken van de heer Vrolijk wa ren precies dezelfde moeilijk heden. In alle gevallen be paalde de rechter, dat de markt imocht'blijven. Helemaal precies hetzelfde wa ren de moeilijkheden eigenlijk niet, want de bedrijven wer den niet gesloten. Wel werd een kort geding aangespan nen, maar de klanten kunnen rustig -hun boodschappen doen, zoals later .bleek geheel volgens de wet. JAMMER „Ik had graag gezien, dat bet hier hetzelfde was gegaan",, vervolgt dc heer Van der Plas, „dat de gemeente ons niet belette te draaien terwijl ondertussen werd uitgezocht of dat al dan niet rechtmatig gebeurt. Maar b. en w. willen blijkbaar met de kop door de muur. Dat is jammer. Wij wilden graag een goede ver standhouding". Er zullen voor de rechter twee zaken worden uitgevochten. Allereerst wil de verbruikers- markt natuurlijk toestemming hebben om te mogen draaien. Verder wil de eigenaar van de gemeente vergoeding voor de schade die tijdens de sluiting Is opgelopen, iets waarover de raadsleden gisfeeratvond nog door de eigenaar schriftelijk zijn geïnformeerd. Die schadeclaim kan flink oplo pen. In, de hal is zo'n ander half miljoen gulden geïnves teerd aan verbouwingskosten, inrichting en verkoopartike- len. Nu de hal Is gesloten is het personeel zonder werk, wordt er geen winst gemaakt en zijn bepaalde artikelen als de sluiting lang is niet meer te verkopen, zoals bijvoor beeld, aan bederf onderhevige levensmiddelen en zomer-, schoenen en -kleding. De schadevergoeding kan per maand zo'n twee tot driehon derdduizend gulden bedragen! Volgens de heer Van der Plas is het niet alleen de gemeente, die de verbruikersmarkt weg wil hebben. „Ik heb het ge voel dat de middenstand er achter zit". De reactie van de heer W. J. Fontijn, bestuurs- Eén van de ondernemers, de heer H. W. de Wit, in de hal waarin gisteren nog tientallen personen hard aan het werk waren om alles voor de ope ning in gereedheid te bren gen. lid van de Middenstandsver eniging Samenwerking! „De buurtwïnkels, meest kleine zaakjes, zullen niet ongeluk kig over de sluiting zijn. De vereniging heeft echter geen standpunt hierover. In het be stuur is het bedrijf nog nooit ter sprake gekomen". VRIJSTELLING ten contract tussen dc gemeen te en de heer Vrolijk werd niet opgesteld. De advocaat Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft gisteren de Hema en Vroom en Dreesmann door zocht omdat een mevrouw meende In de Hema een van. de zondag uit het Rotterdamse Huis van Bewaring ontsnapte gevangenen te hebben gezien. Diverse politie-auto's zetten de buurt rond de warenhuizen af, terwijl zes geüniformeerde agenten en vijf rechercheurs eerst de Hema doorzochten. Daarna werd voor alle zeker heid ook in Vroom en Drees mann gekeken. Vlaardingen In de Fulton- straat reed een 17-jarlge be stuurster van een bromfiets tegen een juist passerende auto. Zij viel en liep hierbij een gecompliceerde' enkel- breuk op. Hoek van Hólland Aan de Hooislag in Hoek van Holland is een auto gevonden die enke le dagen geleden in Naaldwijk werd gestolen. De wagen was zwaar beschadigd. Dè dieven waren niet de auto weggere den door de contactdraden met elkaar te verbinden. Schiedam Een gesprek op 27 juni tussen b. en w. en het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap moet wat duidelijkheid gaan scheppen in de ver houdingen tussen beide instanties. Die verhou ding is zoals we giste ren al schreven nog verre van ideaal, ener zijds omdat de gemeente de S.G. nog min of meer ziet als orgaan in ontwik keling en anderzUds om dat de S.G. meent dat de gemeente haar nog niet voor vol aanziet. Dat het bezuinigen op de begroting van een Instantie die zich met het culturele le ven in Schiedam zegt bezig te houden onplezierig is. is vanuit S.G.-standpunt ge zien, begrijpelijk. Nu de overheid de S.G. als functio nele raad heeft erkend, weegt dat zelfs extra zwaar. Immers, d<e S.G. is door die er kenning een soort Sportraad op Cultureel Gebied gewor den en vervult naast Sport raad en Schiedamse raad door Ton Huijssoon van. jeugd en jongeren oen zelfstandige functie. Dat de S.G. in dat kader een. marke ring van haar taken en be voegdheden wil zien, is dui delijk. Aan de andere kant mag men zich afvragen of de S.G.- nieuwe-stijl nu bij de be volking we! zo d over komt. De S.G. k 'n de ge meente verwijten dat de juiste verhouding nog niet is gevonden, maar zou ook in 'eigen boezem moeten kijken. Wat door de S-G. bi de perio de die ze als culturele raad werkzaam is is gerealiseerd, Is erg matig. Er zijn heel wat praatstukken, er Is veel gediscussieerd on er is. een concept-beleidsnota die evenmin concreet aangeeft wat er nu allemaal o.p cultu reel gebied in Schiedam Is te doen, maar aan <js andere kant kan de stichtingsraad van.de S.G. het niet opbren gen om met een vereist aan tal leden te vergaderen zo dat besluiten kunnen worden genomen. In Schiedams cul turele raad vieren het absen tisme van enkele leden tot nu toe hoogtij. Het is dus de vraag of de S.G. zich als cultureel orgaan in de gemeente Schiedam, dat grote bevoegdheden zou moeten krijgen, zich wel vol ledig waarmaakt, omdat de stichtingsraad ala hoogste orgaan binnen die S.G. soms niet eens tot beau!ten kan komen. Kan de S.G. de gemeente dus verwijten, dat ze nog niet voor vol wordt aangezien, aan de andere kant geeft ze er zelf aanleiding toe door wat weinig concrete stukken te produceren en door het vereiste quorum op vergade ringen niet eens te halen, Toch zal er in de toekomst duidelijk een taak zijn voor de S.G. als Culturele Raad in Schiedam. Wel zal dan een duidelijk uitgestippeld beleid noodzakelijk zijn en zal men in de Stichtingsraad tot uitspraken dienen te ko men. Van de gemeente kan dan wor den verwacht, dat zowel be voegdheden en financiën op cultureel gehied volledig aan de S.G, worden overgedra gen, omdat men dan de ze kerheid heeft dat dit orgaan ten volle ala culturele raad functioneert. Die zekerheid is er op dit moment nog niet. Hoek van Holland Ook de v er schillende recreati eg ebie- den in Nederland hebben er behoefte aan elkaar van tijd tot tijd eens te ontmoeten op sportief niveau- Op 29 juni wordt er aan de Dirk van den Burg-weg een begin gemaakt met een voetbaltoernooi, waaraan ook wordt deelgeno men door de recreanten van Kruininger Gors en 't Woude (N.B.). Het toernooi wordt op 16 juli voortgezet in Oostvoor- ne, terwijl de finales worden gespeeld op de camping Hel- depol in Noord-Brabant.. De heer De Haas maakte zïjrt plannen openbaar in onze krant van zaterdag 10 juni i 1972 en is nu verbaasd over de i kritiek die op zijn plannen is losgebarsten. Vooral de ach- terzijde van de panden aan da Lange Haven, wier zeer j fraaie gevel door Monumen- J tenzorg wordt beschermd en; daardoor onaangetast moest Blijven, zou moeilijk in ver-1 band te brengen zijn met de door de heer De Haas ontwik- ketde plannen voor. de bouw van vrijgezellenwoningen. De opsteller van de plannen heeft volgens eigen zeggen da? zaak ai zover dat de panden j? zijn gekocht. „Beleggings-1 technisch is de zaak rond", f zegt hij. Naar zijn mening f hoeft verder de gevel aan d»| achterzijde niet te worden; aangetast om de bouw van d«| woningen toch te realiseren. De eigenaren van de panden f aan de Lange Haven/Hoog- straat waren niet bereikbaar f om commentaar te geven opf de uitlatingen van de heer Do Haas over de aankoop van de 3 panden. De Mavex-functiona-l ris betreurde het dat er kri«| tiek is losgekomen vooral om<| dat de plannen zich naar zijrifj zeggen nog in het stadium van ontwikkeling bevinden. Schiedam De 24-jarige Schiedamse kunstenaar John Hesselberth heeft op de Academie voor Beelden de Kunsten in Rotterdam met een serie etsen de* Maaskantprijs gewonnen,- die elk jaar wordt uitge- bereikt aan de beste eind examenkandidaat. John wil deze studieprijs ge bruiken om enkele maan den in de leer te gaan bij een graficus in Polen. En kele maanden geleden ex poseerde de Schiedammer in galerie Zwart-Wit op de Dam. Maassluis - Zaterdagavond, vanaf kwart over acht, be speelt Koos Bons het orgel in de Immanuëlkerk in Maas sluis. Het is het vijfde orgel concert uit de serie, die di/t jaar wordt gegeven. Het programma voor zaterdag vermeldt drie grote werken: de „Grande Pièce Sympho- nique" van César Franck, het tweede deel van „La Nativité du Seigneur" van Messiaen en de variaties over een Noël van Marcel Dupré. Vechtpartij in bar Vlaardingen,— Gisteravond ont stond in een bar aan de Hoog straat een vechtpartij tussen enige bezoekers. De 21-jarige H. K. is wegens mishandeling en vernieling door de politie aangehouden Schiedam De verordening dia a in het Rijnmondgebied geldt'I voor geldelijke steun bij door- stroming zal worden gewij- zigd. Deze verordening geldt 1 op het ogenblik als de te be-T trekken woning een huur heeft t die ligt tussen de 160 en de if 250 per maand. De minister van Volkshuisves-4 ting heeft echter bepaald dat'? deze verordening in verband/I met de ontwikkeling van da+ huurprijzen moet worden wijztgd. De grenzen die hier-'j boven zijn vermeld zijn aLj sinds 1 januari gebracht onf 160 en 325. B. en W. achten bet billijk om de nieuwe gre©-|£ zen ook in de gemeenteUJk*?f regeling op te nemen. Van. de gelegenheid maakt hètll college gebruik om ook eeïïf ander artikel uit de doorstro»?^ mingsregeling ter wijziging?' aan de raad voor te leggen.)! Het gaat hier om het artikel,?! dat rekening hield met het all dan niet aanwezig zijn 'vanjf een centrale verwarming. Dit; gaf in de praktijk misverstan.? den, omdat de minister zelf; het onderscheid niet maakt. De huurprijs zou in dit geval nu] worden omschreven als da- prijs die ter zake .van huur en'$ verhuur van de woning is ver-W «chuldigd, verminderd met ff het bedrag dat in deze prijsMMjT begrepen voor een garage.] voor een bedrijfsruimte, voorl de levering van warmte, wa ter en ga 3, electriciteit en j dere energie en voor de terbe schikkingstelling van huishou delijke apparaten. De raad neemt dit voorstel in d vergadering van maandag junlin behandeling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3