Schiedam vraagt maand uitstel Leerlingen Liedewijde ontmaskeren ieraren 2 kranten voor e'én prijs êm GEMEENTEGRENZEN BLIJVEN HEILIG Parkeer wachters uit eigen huis Beslissing over integratie: Gerichte voorlichting Deltapk over sannen Wethouder verkoopt grond - en overtreding Wethouder Bolmars: In Schiedam-Zuid: Voor meerderheid in raad: Inbraak bij N.Y. Troost Winkeldief betrapt Auto geslipt en totaal vernield Motorhelm gestolen Enquête veiligheid voetgangers is in Bejaarde vrouw aangei'eden Kabel gestolen Bromfietser aangereden Snelheidscontrole Haringafslag Dinsdag 27 juni 1972 SCIIIEDAWME COURAf IT ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 99ste jaargang no. 24446 Broersvest 3 - telefoon administratie 258091 - redactie 262556 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam „Het Is de bedoeling, dat de twee functies van parkeer wachter door middel van interne verschuivin gen by 'de gemeente worden bekleed. Wan neer aan de hand van het aantal sollicitanten onder de ambtenaren blijkt, dat hun belang stelling voor deze baan nihil Is, willen wc adver tenties plaatsen om per soneel te werven", al dus wethouder C. J. M. Bolmers. Voordat de parkeerwach ters, wier taak het uit oefenen van controle op het parkeren zal zijn. te werk worden gesteld, wat binnen afzienbare t^d. zal gebeuren vol gens de wethouder, moeten ze eerst een maand een opleiding volgen. Burgemeester en wethou ders besloten enkele we ken geleden tot het aan stellen van twee par keerwachters, in navol ging van Vlaardingen, waar reeds geruime tijd parkeerwachters wer ken- Schiedam/Vlaardingen Van de welwillendheid van b. en w. van Vlaardingen hangt het af, of hun Schiedamse colle ga's het voorstel inzake de integratie van de nutsbedrijven in de septemhervergadering van de raad zullen kunnen behandelen. Tijdens de gisteravond gehouden raadsverga dering bleek, dat de Schiedamse raadsleden langer wach ten op een beslissing moe zijn en op korte termijn van hun college willen weten, of de veel besproken integratie nu doorgaat of niet. B. en w. zullen er niet in sla gen, om in de augustusver- gadering van de Schiedam se- raad met een voorstel in zake de integratie te komen door overbezetting van de secretarie-afdelingen en de naderende vakantieperio de. Een ander zwaarwe gend argument: het samen stellen van een stuk op kor te termijn zou de behande ling van de gemeente-be groting voor 1973 in direct gevaar brengen. De raad zwichtte tenslotte voor de sombere argumenten, die burgemeester Roelfsema en de wethouders Kaptein en Bolmers ter tafel brachten en stond het uitstel van één maand toe, mits het Vlaar- dingse college instemt met de verlate behandeling door de Schiedamse raad. Doet Vlaar dingen dat niet, dan zal die raad binnenkort bijeenkomen om zich verder te beraden en Schiedam Voor een zij het kleine meerderheid van de Schiedamse raad blijven de grenzen van de gemeente een heili ge zaak. Dat bleek gisteravond tijdens het behandelen van de nota die b. en w. inzake de gewestvorming hadden uitgebracht naar aanleiding van een verzoek van G.S., over deze zaak voor 15 juli het standpunt te ontvangen van b. en w. en de raad. Gewestvorming is een onder werp waarover in de raad be slist geen overeenstemming blijkt te bestaan. Daarin staat de gemeenteraad van Schie dam niet alleen, want ook el ders zijn de meningen ver deeld, zelfs in de partijen zelf, Hoe dan ook: de 32 aanwezige raadsleden mochten gister avond kiezen tussen een streekgewest en een stadsge west. Een streekgewest houdt in het bandhaven van de hui dige gemeente en het overdra gen van een aantal taken aan het gewest. Een stadsgewest kent geen -gemeenten meer, maar gewesten die hun taak gedeeltelijk overdragen aan lokale organen, die niet het gebied van de huidige ge meente hoeven te beslaan. Voorstanders van dit laatste stemmen dus eigenlijk voor het opheffen van de eigen ge meente en dat bleek voor een aantal raadsleden toch wel een erg moeilijke zaak, gister avond. PvdA-fractievoorzitter P. Boschman ook sprekend na mens D'66, begon zijn betoog met zich erover te verwonde ren dat het zittende program- collie ge met een voorstel komt waarin de voorkeur wordt gegeven aan een streekgewest. DusHand ha- Schiedam Bij de N.V. Troost aan de Anthony Fokkerstraat is het algelopen weekeinde in gebroken. De inbrekers heb ben kasten en bureau's door zocht en uit een bureau heb ben 2ij een geldkist genomen, doze opengebroken en er S 60 uitgehaald. De inbrekers zijn ■binnengekomen aan de ach terzijde van het pand, nadat zij eerst over een hek zijn ge klommen. Schiedam De 41-jarige G. B. in de Codi aan de Kethel- straat op heterdaad betrapt bij een winkeldiefstal. Hij had voor 82 aan winkelwaren ge stolen. In zijn woning vond de politie nog 16B pakken koffie, ettelijke flessen drank en pak ken. vlees. ving van de gemeentegrenzen, overdracht van bepaalde be voegdheden, maar zeker niet meer dan dat. De heer Bosch man verwees naar moties in de gemeenteraad van Rotter dam, waar ook confessionele afgevaardigden sterk de voor keur geven aan vorming van gewesten in de zin van stads gewesten, dus ook over de grenzen van de gemeenten Mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen, optredend namens KVP en FCG, zei niet zoveel boodschap te hebben aan de standpunten van haar fractie genoten in Rotterdams raad en Rijnmondraad, al had ze daar dan wel begrip voor. Ze wenste, ook gevoelsmatig, geen afscheid van de gemeen te en was daarom voor een Zo ook WD'er Verhulsdonk en CPN-woordvoerder Op 't Ende, die een stadsgewest als een fopspeen zag en de ge meentelijke autonomie niet wilde aantasten. Ook SGP-af- .gevaardigde Knipscheer wilde geen afstand doen van de ge meente als bestuurslichaam. Toen de heer Boschman een motie indiende, waarin in te genstelling met het voorstel van b. en w. de voorkeur •werd uitgesproken voor een stadsgewest, er daarbij van uitgaande dat de 23 gemeen ten in Rijnmond, alsmede het openbaar lichaam zelf worden opgeheven.de behartiging van lokale belangen worden toebe deeld aan nieuw te vormen be- stuurseenheden, die over een eigen budget beschikken en dat dit stadsgewest aan de be voegdheden van de provincie wordt onttrokken, ontmoette hij dus veel tegenstand, uit eindelijk resulterend in het verwerpen van de motie. De gewest vorming is in Schie dam's b. en w. ook geen zaak van eenstemmigheid. Burge meester Roelfsema sprak zich duidelijk uit voor een streek gewest, daarin gevolgd door ■wethouder Verweij-de Graaff en door de afwezige wet houder Collé (CPN), terwijl de wethouders Bolmers (PvdA/PPR) en Kaptein (Df66) een stadsgewest prefe reren. Aan G-S. zal nu het advies wor den uitgebracht dat de Schie damse raad met 17 tegen 15 stemmen voor een streekge west is. De heer Boschman wilde nog graag het minder heidsstandpunt tot uitdruk king gebracht zien, maar zag hiervan af, omdat het meede len van minderheidsstandpun ten niet gebruikelijk is. om het college alsnog voor 1 september een. voorstel te la ten maken. Dat voorstel wordt dan niet al te best, zo klonk, het gister avond vanachter de collegeta fel. „Onvoldragen" noemde de burgemeester het zelfs, die om begrip vroeg voor de moeilijke omstandigheden waaronder de secretarie te tv erk moet gaan. De Schiedamse raad legde gis teravond nog eens duidelijk vast dat ze volledig wil mee spreken in wat het Schiedam se college inzake de integratie doet en nalaat. „U kunt niet naar Vlaardingen zonder me deweten van de raad", vond mr. M. J. M. van Kinderen (KVP). Zijn collega's Rosman en Van den Berg hadden zich even tevoren al in gelijke zin uitgelaten. Teneinde de mening van de raad te kennen zei de burge meester dat een informele raadsvergadering op stapel staat die op 4 september zal worden gehouden en die gelegenheid biedt de integra tie nog eens uitputtend te be handelen. De raad ging ver der akkoord met het initia tief-voorstel van de KVP en PCG, om b. en w. de opdracht te geven in de vergadering van september met een pre advies voorzien, van een- con^ cept-besluit te komén inzake de integratie. De raad zal dan dus de uitspraak kunnen doen, zodat wat Schiedam betreft inzake de integratie voor 1 ok tober een definitieve uit- spraak' is gedaan. Voordat de raad het college nog een maand uitstel gunde, kwam er uit alle fracties kri tiek los op de wijze waarop b. en w. hun mededeling aan de raad hadden gepresenteerd." „Uiterst onelegant" noemde de PCG'er Rosman de handel wijze van b. en w. Met PvdA- woordvoerder Van der Berg was hij van mening dat lan ger uitstel niet mogelijk moet zijn. Ook van WD'er De Bra bander kwam die reactie. B. en w. hebben vanochtend contact opgenomen met het Vlaardïngse college om daar na te gaan hoe dit tegenover het gevraagde uitstel staat. Wethouder van Technische Bedrijven Kaptein was gister avond optimistisch over de welwillendheid die daar in dat opzicht van buurman Schie dam zou bestaan. Het onderwijzend perso neel van Liedewijde in de meest uiteenlopende kledij gehuld. Schiedam-— r'L~eferlm'g'eir en" leerkrachten van de rooms-katholieke huishoud school „liedewijde" trof fen elkaar maandagmid dag in vermoeide toestand aan op het grasveld achter het schoolgebouw aan de Parkweg, nadat ze de ge hele middag verstoppertje hadden gespeeld in de bin nenstad. Zestien leraren en leraressen hadden in vreemde kledij enkele uren over de Hoogstraat, de Broersvest en rond bet stadhuis lopen paraderen, met de bedoeling door zo min mogelijk leerlingen herkend te warden, die speciaal op pad waren handtekeningen te verza melen van hun vermomde leermeesters. Verschillende stadgenoten waren ingeschakeld era het spel zoveel mogelijk echt te doen lijken voor de leer lingen. Zo 'had stadhuisbo de Stoppel een zeer drukke middag, aangezien hij acht keer de loper most uitleg- - gen voor een als bruids paar verkleed lerarenpaar. Veel belijks had de directeur van de school, Hans Huis man, die met een lederen sühort voor, besnord, met een pet op en trekkend aan zdjn pijp de middag door bracht op een terras op de Broersvest. Twee leraressen, van wie een in een rolstoel en de ander als verpleegster er achter, ontlokten bij velen een vertederende glimlach, behalve 'bij de leerlingen, die blij waren, dat hun handtekeningenlijst weer 'met twee werd aangevuld. Twee in het zwart geklede oudjes, de vrouw compleet met hoed met voile, wa ren gauw ontmaskerd, juist door hun onopvallend heid. SCHILDERS Een werkelijk voortreffelijke middag hadden twee Iera ren, die zloh al schilderend in de Nieuwstraat een hou- - ding.-wisten. ie .geven. miaaz- tussendoor werden, "voor zien van bier. Hoewel de vermomming van de leerkrachten niets te wensen overliet, bleven toch weinigen voor het oog van de leerlingen verbor gen, die weliswaar veel moeite hadden met de ont maskering. Vee-1 onbeken den werden dan ook ver zocht om een handtekening te plaatsen. D& teleurstel ling was echter op de ge zichten van de kinderen te lezen, als bleek, dat ze al weer een verkeerde op het spoor waren gekomen. Een dolle middag, zowel voor de vermomden als voor de tadhtig meisjes, leerlingen van de derde en vormingsklas, die vrij dag officieel de school ver laten. "Woensdagavond heb ben ze in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven een af scheidsbijeenkomst met de ouders en de staf van de school. Schiedam De 19-jarige lood gieter J. B. B. is het afgelo pen weekeinde met zijn auto geslipt op de Churchillweg, tussen de Laan van Boï'Es en de Mozarftaan. Hij reed met een snelheid van 50 A 60 kilo meter door een op de weg lig gende plas water, slipte, kwam op de rechterzijde in. de berm terecht, raakte toen een betonnnen blok, kwam weer recht te staan en kwam ten slotte tegen een ander blok tot stilstand. De wagen is totaal vernield. De bestuurder had geen letsel. Schiedam De 42-jarige G. J. Roïjers heeft aangifte van diefstal gedaan van zijn mo torhelm. Bij het veld van Her mes D.V.S. had hij zijn helm afgezet en op zijn scooter ge legd. Voor de tweede maal heeft Vlaardingen bezoek van het door atoomenergie aangedre ven schip Otto Hahn. Zater dag meerde de boot af in de Vuicaanhaven om 12.500 ton erts te lossen. De Otto Hahn kwam uit Rlo de Janeiro. Gis termiddag is de boot weer vertrokken. Wethouder Bolmers: Schiedam De gemeente gaat medewerking verlenen aan een enquête die de Nederland se Vereniging tót Bescher ming van Voetgangers wil in stellen over de veiligheid van voetgangers. Dit zei wethou der Bolmers gisteravond naar aanleiding van een ingezon den brief van bovengenoemde vereniging. Hij zegde me vrouw M. A. C. Taverne-Van Campen toe, dat de zaak in de verkeerscommissie aan de orde zal komen, zoals het raadslid had gevraagd. Een andere brief van de vereni ging leverde meer problemen op. De vereniging vraagt daarin namelijk om aanbren gen van bankjes aan de zij kant van de abri's die bij de bushaltes staan. De abri's zijn Rotterdams eigendom en Rot terdam is volgens de wethou der alleen bevoegd om de bankjes aan te brengen. De wethouder ging niet in op de suggestie, van mevrouw Ta verne om zelf de bankjes aan te brengen indien Rotterdam dit niet zou doen, „Ik bouw niet graag aan andermans huis", vond hij. Schiedam „Ik ben In overtre ding". Dat zei gisteravond, enigszins schuldbewust, wet houder C. J. M. Bolmers van stadsontwikkeling, tijdens de raadsvergadering toch al steeds bereid het boetekleed aan te trekken. De wethouder stelde de raad voor aan bun galow-eigenaar Tetteiaar aan de Laan van Spaland een stukje grond te verkopen, op dat deze in zijn achtertuin wat beter uit de voeten kan. KVP-woordvoerder mr. M. J M, van Kinderen stelde de wethouder de vraag welk ge meentelijk belang hier met verkoop van grond is gediend In de regels, voor de gronduit- gifte staat, dat grond alleen mag worden verkocht, als het belang van de gemeente daar mee is gediend. „Toont u dat maar aan", vond mr. Van Kinderen. De wet houder kon dat niet, maar verzekerde dat dit voor do laatste maal is dat aan do heer Tetteiaar grond wordt verkocht De raad ging ten slotte akkoord met de ver koop, al was die dan niet op principiële gronden tot stand gekomen. PvdA-raadslid me vrouw De Aard-Siljee stemde tegen het voorstel tot verkoop. Schiedam Bewoners van Schiedam-Zuid zullen worden voorgelicht over de toekomsti ge loop van de buitenwaterke ring, die in de omgeving van Hoofdstraat en Rijnstraat nogal wat woningen zal doen verwijderen. Mevrouw T. Krikke-Hein (PvdA) vroeg gisteravond in de raadsverga dering of er niets kan worden gedaan tegen de onzekerheid, die omtrent de Deltaplannen voor het zuidelijk stadsgedeel te bij de bevolking leeft. In zijn antwoord mevrouw Krikke bracht de onrust ter sprake tijdens de behandeling van voorstellen tot aankoop van panden aan de Lekstraat, de Haven dijk en aan de Rijn straat zegde de wethouder toe dat iedere bewoner via een circulaire wordt meege deeld of zijn pand al dan niet weg moet. In het gemeentelijk voorlich tingscentrum aan de Broers vest zal het tracé van de bui tenwaterkering te zijner tijd in kaart worden gebracht. Ge richte voorlichting onder be- woners van de straten die na bij het project zijn gelegen zal volgens de wethouder de onze kerheid kunnen wegwerken. Vlaardingen De 61-jarige L, E. v.d. T.-H. liep gistermor gen een beenfractuur op toen zij op de Floris de Vijfdelaan werd aangereden door een personenauto die werd be stuurd door K.J.H. De be jaar- de vrouw is naar het Hoiy-zie- kenbuis vervoerd. De 16-jarige H.B. liep gisteren, toen hij met zijn bromfiets in botsing kwam met een achter uit rijdende personenauto, verwondingen aan handen en knieën op. Vlaardingen. In het afgelopen weekeinde is, zo blijkt thans, ingebroken in een elektrotech- nïseh'bear!jf^op^et^ndustxfe-^ terrein De Vergulde Han-' Er is een hoeveelheid kab. ge stolen ter waarde van onge veer 2Ö0G. Schiedam De 16-jarige brom fietser R, J. B. is het afgelo pen weekeind op de kruising CelsiusslraatStationstraat aangereden, door een perso» n en auto, bestuurd door de 34- jarige drukker A. R. De aut« reed net achteruit toen da bromfietser eraan kwam, dia de wagen, niet meer kon ont wijken. De bromfietser is met een. gebroken rechterbeen naar het Gemeente Zieken huis gebracht. Schiedam De Schiedamse po litie heeft zondagmiddag een snelheidscontrole op de Hor- vathweg gehouden. Er zijn ze ven automobilisten aangehou den en bekeurd. De hoogst» snelheid die werd genoteerd, was 84 kilometer. Vlaardingen Hedenmorgen werd aan het afslaglokaal be taald voor: kleine maatjes 301, kleine kleine maatjes 204, grote maatjes 223 per kantje. Aanvoer: VI 1 met 33 k.. VI 73 met 12 k., VI 105 met 17 k„ VS 96 met 22 k„ Vl 121 met 19 k., VI 110 met 4 k., VI 112 met 1? k., VI 153 met 16 kantjes ha ring. Westkust prijzen kleine maatjes f 221 grote maatjes 180 per kantje. Aanvoer VI 115 met 77 kantjes haring. Profitttf nunrtbat un«keunfcod2krii)t*«tt Ofttv»nr*i voor it prïj* «feu dal 5chl«d»m«he Courinc rnsc mauw* uit uw ituj an orfltewnr. en bat Rotierdtmieb I Nicuvmblarf m«t htcluwta binnenin buitanlandttnfeuw*. Geefoni nuopinthtook bij I u 14 digtn trui», tonder «nf<* «rptkhtïnj, d« SC RN ie beiorjen tn ontdakl ruif da vela plu*punun. De» ben Jn epen anvatop, aendar poirz«t»>. «uren uur Retterdamitb Nieuwsblad, «ntwoordrummtr 314. Rotterdam ttuur «■*;«- da SC RN 14 dijen jratla ntapj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1