ven Voor lichti ngsa mbtenaresse bij Rijkswaterstaat Organiseren zit Lydia van der Ark in het bloed BROMMER BLIJKT MOTOR: 185,- BOETE Kitehing in Stedelijk: Gevonden voorwerpen Langslaper valt door de mand Bloem schikken in „Thurlede" •<V t Hoek van Holland Lydia van der Ark heeft pit, lets wat jdj ook wel móet heb ben voor het werk dat zij -als „voorlichtingsambtena- resse" bij Rijkswaterstaat in Hoek van Holland doet. Het blijkt al tijdens een eer ste kennismaking: een gast vrouw die resoluut en be slist. doch op uiterst sym pathieke wijze direct de touwtjes in handen neemt en „regelt" waar dat nodig is. Regelen, organiseren, impro viseren en toch zorgen dat alles haarfijn verloopt. Het lijkt wel alsof het in haar bloed zit: het gaat haar al thans uitstekend af. Voorlichtingsambtenaresse, een wat weinigzeggend of misschien eigenlijk wel veelomvattend woord. Voor Dydia van der Ark houdt het in excursies lei den voor. de gasten van haar baas, ir. J. van Dix- ho om, hoofd van de afde ling havenmonden van de Rijkswaterstaat.- Ook geeft zij vaak stagiaires, bijna af gestudeerde ingenieurs uit hetbuitenland dieeen maand of twee in Neder land stage-lopen, excursies. De excursies die zij gaan Tiaar Euro-rama, voorlichtingscentrum Rijkswaterstaat aan de over kant van het water, naar de Maasvlakte en naar het hy draulisch laboratorium in Delft. „ECHTE" NEDERLAND Voor de stagiaires, die twee maanden in Nederland blij ven, heeft zij dan nog een trip in petto waarbij ze wat te zien krijgen, van het „echte" Ne derland. Dezen gaan onder andere met 'het olieverbran- dingsschip „Smal Agt" naar Scheveningen waar ze de vis- afslag kunnen meemaken, ze krijgen wat te zien van Den Haag, maken een boottocht door de. grootste haven van de ■wereld, die van Rotterdam en bezoeken voorts ook. nog de typisch Hollandse plaatsen Gouda, Schoonhoven en Kin derdijk, Lydia van der Ark houdt veel van dit werk dat zij nu onge veer anderhalf jaar doet. Re den hiervan is dat zij met mensen omgaat. Uit vorige werkkringen blijkt al dat ze steeds dat contact zoekt: ze was receptioniste. Holland hostess en werkte bij de VW. Haar talenkennis (Frans, Duits, Engels en Spaans) heeft zij opgedaan In de 3Vi jaar dat zij in verschillende landen au-pair werkte. INGEGROEID Het werk dat zij nu doet, heeft ze min of meerzelf opge bouwd. 2e is er gewoon inge groeid door veel te vragen.- Nu zij, op haar beurt, veel vraaen te beantwoorden krijgt kan ze dan ook in de meeste gevallen het antwoord wel geven, „Als een vraag té tech nisch is, dan schrijf- ïk het even op of ik informeer hoe dat precies 2it. Van elke vraag die je wordt gesteld en waar je het antwoord niet op weet, leer je", zegt ze. Razend druk is het op dit mo ment niet. Van april tot juli is er een drukke periode en dan begint het in september weer. Maar toch maakt Lydia van der Ark In deze rustige tijd regelmatig excursies met mensen uit Frankrijk,Duits land. Engeland, Italië, Grie kenlanden zelfs Japan, Over enige tijd komt er zelfs een Vietnamese gast op bezoek. Zo'n excursie betekent een boot je huren, de expositie in Lydia van der Ark achter het roer. Eur-o-rama toelichten, de film in het filmzaaltje laten zien, een tafel voor "de lunch bespreken, zorgen dat het autobusje op tijd arriveert om de gasten de Maasvlakte en het werkterrein te laten. ,zien, gelegenheid geven om te fotograferen en vooral veel te- vertellen. VEEL TE VERTELLEN Want er is ongelooflijk veel te vertellen over de nieuwe Ha venmond bij Hoek van Hol land die over zes jaar klaar moet zijn, en waardoor straks ontstellend, grote schepen rechtstreek*? naar Europoort kunnen varen, de.fabriek die per dag 70 blokken beton van enkele tonnen produceert, de brokken steen die op het werkterrein liggen en uit Bel- <gië, Duitsland en Zweden wor den gehaald, de sleephopper zuigers en de kolossale sche pen die de blokken beton in zee storten op de plaats waar dammen worden gebouwd. Als na uren de reis naar de Hoek weer aangevangen wordt, wil Lydia van der Ark wel eens zelf achter het roer gaan staan. Want ook van die „markt" is ze thuis. Of het nu rustig of ruw weer is. het maakt voor haar weinig verschil. Of toch? ,,Als het weer ruw is, heeft de zee toch wel een enorme bekoring", vindt ze. Schiedam De Rotterdammer J. W. K. Js woensdagmorgen tij dens een strafzitting van het kantongerecht in Schiedam ver oordeeld tot een boete van in het totaal f 185. K. moest voorko men in verband met zijp brommer, waarop hij eerder dit jaar op de Nieuwe Haven was aangehouden door de politie, toen hij tachtig kilometer in plaats van dertig kilometer per uur reed. Schiedam Met het organise ren van een wedstrfjl bloem schikken als onderdeel vam de viering van het tweede lus trum bezorgt de Schïcdamse Volkstuindersverenïging „Thurlede" onze stad een ar tistieke primeur. Ongeveer veertig dames, leden van de zustervereniging „Vijf slui zen", de plaatselijke afdeling van de K.N.M.I.P. en van „Thurlede" zelf schreven tot dusver hiervoor in. Allemaal volgden ze een cursus dn het'bloemschikken wat doet verwachten dat hun werkstuk jes een grote verfijning op het gebied van de bloemsierkunst zullen vertonen. ten deskundige jury krijgt ze té beoordelen en tevens de moei lijke taak hieruit de mooiste te selecteren. Deze komen in aanmerking voor bekers en ander eremetaal. terwijl deze jury zich van haar taak kwijt zal de specialiste in de bloemsierkunst, Norma Sijthoff, een demonstratie van -haar kunnen geven. De wedstrijd begint zaterdag avond om 20.00 uur en duurt ongeveer .45 minuten. Terwijl de dames aan hun bloemstuk* jes werken wordt in het club lokaal geen publiek toegela ten. Na afloop zijn uiteraard de werkstukjes, voor iedereen te bezichtigen. Schiedam De linkerhoven- zaal van het Stedelijk Mu seum te Schiedam is bezet. Het is een vreedzame be zetting. Een groep van vijf Amsterdammers tussen de 27 en 35 jaar samen te vat ten onder de naam Hit ching exposeert hier objec ten en foto's en stemt de mensen tot nadenken. Een plastic stoel met water waarin goudvissen zwem men is wel het meest op vallende object in deze zaal. Deze stoel is gemaakt door de 27-jarige Rolet, de jongste van de vijf en de meest praatgrage van Kit ehing. In een zithoekje in de zaal, terwijl een oude juke-box ouderwetse plaat jes ten gehore brengt ver telt Rolet wat Kitehing is, door Bemadette Eüas inhoudt en betekent. Zo nu en dan wordt hij aangevuld door de Zwitserse foto graaf-lithograaf Dettling, ook behorend tot Kitehing. „De bedoeling is dat We tot een volledige integratie komen van foto-fÜm-iithografie-schil- derijen en objecten. We doen allemaal wat anders, we kun nen elkaar dus aanvullen. Een fotograaf kan samen met de film werken, je hebt dan dus film-Hthografie, film-schilde rijen, foto-lithografie, litho grafie-schilderijen en ga zo maar door. In totaal zijn we aan 625 mogelijke uitingsvor men gekomen, We zijn sinds 22 miaart van dit jaar bij elkaar. Het is begon nen met gezamenlijke Ideeën over het maken van t.v.-films. En dat heeft geleid tot het on derzoeken wat je met z'n vij ven kunt doen. We kunnen na tuurlijk ook wel gewoon een tentoonstelling apart houden. We doen gewoon ons eigen werk, maar het is bijvoor beeld zo: er kan iemand met een idee binnenkomen over objecten, dat kan dan een fo tograaf zijn, die heeft weer een ander idee over een ob ject dan ik en zo werk je ge- woon verder"." Rolet Iaat wei uitkomen dat de groep nog in een te jong sta dium verkeert om, veel te kun nen zeggen. Alle ideeën zijn nog niet helemaal uitgewerkt en Kitehing is nog steeds in ontwikkeling. „Over een week zijn we bijvoorbeeld nog weer veel verder". Zoals gezegd maakt Dettling (31) ook deel uit van Kitehing. Hij is geboren in Zwitserland, heeft een opleiding gehad voor repro-fotograaf, archi tectuur-fotograaf én beeldhou wer. Hij is als fotograaf werk zaam geweest in verschillen de musea en heeft in Lausan ne en Gehève exposities ge houden met beeldhouwwer ken. In 1964 is hij in Joego slavië werkzaam geweest als beeldhouwer. Sinds 1968 is hij in Nederland. Over enige tijd ga^t hij met ge handicapte kinderen werken- Hij gaat hen leren foto's ma ken, Cor Berskens is de oudste deel nemer van de groep. Hij maakt schilderijen, gedichten en films. Bovendien is hij ac- teur, heeft een marionetten theater en doet uitvindingen. Eén van zijn kledne gedichtjes men weet niet of er nu om moet worden gelachen, of ge huild luidt als volgt: Oeverlooshet gebeurde, de veerbaas ven het pontje, toen hij 65, en gepensioneerd werd, dat zijn bootje, naar de sloop ging (het was nog een goed bootje, zei de veerbaas) maar de riemen mocht hij houden nu kan hij roeien, met de rie men, die hij heeft, de mense lijkheid, treedt soms. buiten haar oevers." De filmer Is Joehgem van Dijk, hij is 33 en maakt t.v.-docu* mentaires; voorts films vooi Openbaar Kunstbezit en doei thans voor de V.P.R.O. „Na mens" en „Berichten uit de samenleving". De praatgrage Rolet maakt objecten die twee- en drie-dimensionaal zijn. Hij experimenteert met ruiten en perspex, Rolet gebruikt nooit zijn achternaam. ,,Er is maar één in Nederland, die Bolet heet en dat hen ik. Dus kan het nooit verwarrend wer ken", zegt hij Lachend. Kees Heemskerk is de rustigste van de vijf. Hij heeft een op leiding gehad aan de Kunst nijverheidschool in Amster dam. Hij is werkzaam als do cent fotografie aan de Riet veld Academie. Verder is hij publiciteitsfoto-graaf en foto grafisch ontwerper van „pos. ters". VROUWEN Hoe de vijf bij elkaar zijn geko- Bij de aanhouding kwam aan het licht, dat de cilinderin houd van de brommer maar liefst 62,3 cc bedroeg, terwijl een inhoud van 49.9 bij brom mers het maximum is. Een brommer met een dergelijke grote cilinderinhoud 'is voor de wet dan ook een motor. Het gevolg daarvan was ech ter, dat K. bovendien straf baar was omdat hij zonder rijbewijs op een motor reed én dat deze niet was voorzien van een kenteken, voor motor voertuigen." Dit alles eh hét feit, dat hij op de Nieuwe Haven niet genoeg rechts had gereden, werden hem woensdagmorgen ten las te gelegd. K. verklaarde, die morgen zo hard te hebben'ge reden, omdat hij zich versla pen had, en alsnog op tijd op zijn werk wilde komen. B,Een dure nacht", vond kanton rechter mr. W. E. van Vloten. De onderdelen, die de brommer tot een motor maakten, zijn inmiddels in beslag genomen. Drie deelnemers van Kitehing met de plastic stoel met goudvissen. Het zijn Kees Heemskerk, Dettling en Rolet. men? „Ik kende iedereen", zegt Rolet. „Verder kende de een de ander weer cn zo is het gegaan." De vijf komen soms één keer per week bij elkaar maar niet zelden komen ze ook wel ze ven keer per week bij elkaar. Er wordt dan over ideeën en werk gepraat. De vrouwen van Kitehing doen ook daad werkelijk mee. Eén van de vrouwen heeft een speelplas- tiek gemaakt, dat ook in het museum staat. Verder hebben zij ook stukjes geschreven voor de eerste Kitching-kraitt die is uitgekomen. Alles gebeurt zeer snel bij deze Amsterdammers. Een idee kan op een avond opkomen en wordt dan vaak diezelfde nacht nog uitgewerkt. Toch zoeken ze nog naar een atelier waar 2e met zijn vijven kun nen werken. „Dat atelier moet minstens 200 m2 zijn. We willen het verdelen in af delingen waar iedereen kan werken". Rolet heeft nu een atelier op het terrein van de spoorwegen in Amsterdam- Dit is echter niet groot genpeg voor vijf man- Wat Kitehing nu eigenlijk bete kent? „Het komt dus van het Engelse woord voor keuken. En het ligt in de sfeer van kokkerellen, steeds wat uit zoeken en wat maken. We wil den geen naam die een combi natie van namen was. Kitsch wilden we ook niet, want dat maken we niet/' De vijf Amsterdammers willen zichzelf zien als een eenheid. Buitenstaanders kunnen even tueel meedoen, maar zij wil len als een groep blijven func tioneren. Zij streven naar een waanzinnig perfecte tech niek, waar het echte bestaan de zo goed mogelijk mee tc vergelijken valt". Een voor beeld hiervan is ook opgehan gen in het museum, een grote foto van een tafel waarop kop jes staan, bloemen en een goudvissenkom. Op de plaats van de kom is in de foto een echte goudvissenkom ge bouwd met een echte vis erin. Hiermee wordt dus het be staande benaderd. Kitehing wü vooral bij de kleine aspecten blijven stilstaan. „De mensen kunnen niet kij ken. Ze slaan de kleine aspec ten over. Bijvoorbeeld als het regent, zeggen 2e alleen nog maar dat het regent, maar dat raam wat we. hier hebben (één van de ramen van de zaal wordt met water bespo. ten wanneer er aan een wc- trekker wordt getrokken bij het raam) dat stemt de men sen tot nadenken: Wij .zijn realistisch bezig". Schiedam Aan het hoofdbu- reau van politie te Schiedam zijn dagelijks van 9 tot 17^uur» behalve op zaterdag, enr zon- U dag de volgende gevonden ij? voorwerpen te bevragen: ïf| Bruine portefeuille met inh.; 4 ;j| sleutels aan „Avia'Vhanger; verzekeringsplaatje, HSB-824; blauw nylon dekentje. Bas- taardhond teef, kleur wit/- /fi zwart, dierentehuis Sint Anna- zusterstraat 459, Schiedam, jv? Te bevragen bij de vinders: Parkiet groen, J Belze Frans jfp Halsplein 45c; pop, Hogendam Singel 84b; autostep, Haans- korf J Vermeerstraat 5a; au- $j} tostep, Vermeul Rotterdamse- 3t dijk 252; aansluitstuk tankau- 'ïf? tov Spoudsma Schuttersveld lil 64; sdgaretteaansteker gas, Renesse Loeffstraat 127; 3 sleutels Ford Taunus, De Vaal ;.:'j Abbenbroeksestraat 7a; rood kinderjack, Jansen Lekstraat :M 72; wtntermanteitje en jack. H Goosens Van Mussenbroek-4fi straat 8c; bustehouder, H Ku~;f| neman W H Vliegenstraat 58;'!|5 kinder jasje met voering, a4|| Groeneveld Singel 93; rood kindervest, mevr Ouwerkerk j§| Daltonstraat 44a; grijze da- mespet, Tettelaar Van 01den-|f| "bameveltstraat 203, (na 10-7-sfi 72)bankbiljet, J Vlug "Willem Pijperstraat 88; bedelarm-||| bandje, Den Drijver Fran-- - laan 2Q0a Rotterdam, tel. lv| 150190; Jongenshorloge, naëvr?|| Seip Sweelincksingel'; bankbiljet, mevr BoekésteinJ,^ Warande 208, tel. 265389;. ver-ji§ zekeringsplaatje GXS-258,?| Noordermeer Schimmelpen- ninckstcaat 43;.ring? met sleutels, R Pil Van Marum-i| straat 17b; kinder a rmb andj goudkleurig met naam, H|| van der Enden St.: Liduina-fl straat 5a; damessjaal, KörWf lan Mgr NoIenslaan.Vi75da-ji mestas met inhoud. Postkan*; toor Lange Nieuwslraat. gCHIEDAMSCUE COURANT DONDERDAG 6 JULI 1972

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3