Reconstructie en verkeerslichten stuk veiliger THURLEDE": IN DEN JAAR EEN HECHTE GEMEENSCHAP Inwonertal j in mei j toegenomen m ■mf SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG'11-JULI 1972 Vlaardingen/Schiedara Stukje bij beetje wordt het beeld van rijksweg 20 als „levensgevaarlijk" teruggeschroefd. Er worden steeds meer plannen ontwikkeld om deze be langrijke route tussen Rotterdam en Den Haag door het Westland veiliger te maken. Op het ogenblik telt de rijksweg diverse gedeelten waar vaak gevaarlijke situaties ontstaan. De kruising van de weg met de toegangswegen naar Maassluis en Maasland werd zelfs bekend als „dodenkrulsing". Hier niet verle nen van voorrang of problemen bij de vee! te korte op en afritten heeft veie malen ernstige ongelukken Ibt ge volg gehad. Dit was het eerste punt van de rijksweg waar de situatie •werd verbeterd. Er zijn plan nen ontwikkeld om de krui sing ongelijkvïoers te maken. Iri. afwachting van de uitvoe- ring van deze plannen zijn op het kruispunt verkeerslichten geplaatst. Verder zijn ér vergevorderde plannen voor reconstructie van het Naaldwijkse gedeelte van deze langzamerhand be rucht geworden Westlandse verkeersweg. De gevaarlijke kruisingen Burgemeester El- senweg-Middelbroekweg (dé. 'zogenaamde kruising Bruins- ma) en Burgemeester Elsen- weg-Langebroekweg-Mr. Jan Tuningstraat worden direkt na de bouwvakantie met uit voering van de al enige tijd bestaande plannen aangepakt. De beide knelpunten van de Westlandse rijksweg worden onder andere extra beveiligd met verkeerslichten. Ook wordt het *s nachts veiliger rijden op dit deel van de rijks weg; niet alleen wordt de ver lichting bij kruispunt Brulns- ma verbeterd, bovendien ko men er lichtmasten langs de rijksweg tot en met het kruis punt met de Langebroekweg- Mr. Jan Tuningstraat. Duur van dit omvangrijk recon struct! ëkarwei is ongeveer 4 maanden. De voorbereidingen voor het werk. dat uitgevoerd wordt door rijkswaterstaat, zijn bij de kruising Bruinsma al begonneru.rn.et het verleg gen van leidingen. Bedoeling is direkt na de bouwvakantie het eigenlijke reconstructie- werk te beginnen, zodat het karwei er dan nog dit jaar op- zit. Alleen de feitelijke verbetering van de kruispunten zelf wordt dóór het rijk betaald, de kos ten van verkeerslichten, open bare verlichting en het verleg gen van leidingen komen voor rekening van de gemeente Naaldwijk. Met het oog op de nadere reconstructie vragen b en w van deze gemeente de raad daarom -in de vergade ring van donderdag kredieten beschikbaar te stellen voor to taal bijna 250.000. men met die van kruising Bruinsma een „groene golf" zullen vormen, zodat wie zich tenminste aan de maxi mumsnelheid houdt men voor beide kruispunten hoog uit één keer rood licht heeft. Wat de openbare verlichting be treft komen er op beide kruis punten en op het tussenliggen de wegvalt totaal 79 lichtmas ten waarvan acht met dubbele uitleggers. De bestaande lichtmasten bij kruising Bruinsma zullen met de uit voering van de reconstructie verdwijnen en vervangen wor den door nieuwe, De huidige verlichting daar voldoet niet meer. De plaats van de licht masten is niet goed meer, de lichtsterkte is.onvoldoen.de en bovendien moet verandering komen in de luchtpunthoogte, die voor alle 79 masten negen meter wordt. De kosten voor aanschaf en plaatsing van de lichtmasten zijn volgens prijs opgaaf ruim 103.000 gulden. Bij de uitvoering van de recon structieplannen komen er bij de kruisingen verschillende rijbanen. Ter hoogte van kruispunt Bruinsma komen op de rijksweg aan elke kant twee rijbanen voor het reeht- doorgaande verkeer, verder één baan voor rechtsaf en één voor linksaf. Op de Midde3- broekweg komen dan per rij- - baan drie rijstroken voor het verkeer uit Kwintsheul en uit dorp Naaldwijk; één strook voor rechtdoor, één voor rechts en éeen voor linksaf. Verder komt er dan ook nog een aparte baan voor het ver keer dat de rijksweg verlaat en de Middelbroekweg op- draalt in de richting dorp- Naaldwijk. Bij de reconstruc tie komt ook verandering in de uitmonding van bestaande .parallelwegen op het kruis punt. Bovendien zullen enkele bestaande in- en uitritten op het kruispunt, alsmede fiets paden, verlegd moeten wor den. VIER RIJSTROKEN Het meeste geld van dit kwart miljoen is bestemd voor aan koop en aansluiting van de verkeerslichten voor de twee kruispunten. Hiervoor vragen T) en w de raad 130.000 gulden beschikbaar te stellen. „GROENE GOLF' In totaal komen er 33 verkeers lichten, voor het snelverkeer, voor fietsers en brommers en voor de voetgangers, bij de oversteek Mr. Jan Tunïng- straat-L.angebroekweg. De lichten voor het snelverkeer van dit kruispunt worden straks zo afgespeld dat ze sa- Op de rijksweg vanaf het kruis punt Bruinsma in de richting van de Langebroekweg/Jan Tuningstraat komen twee maal twee rijstroken. Dit wegvak telt nu nog drie rij stroken, waarbij de middelste door verkeer uit beide richtin gen als inhaalbaan wordt be schouwd, hetgeen vaak ge vaarlijke situaties tot gevolg heeft. Ter hoogte van het kruispun't met de Langebroek- weg/Mr. Jan Tuningstraat wordt het aantal rijstroken, net als bij de Middelbroek weg, nog extra groter om vlotte doorstroming op het verkeerspunt te bereiken. Het kruispunt „Bruinsma", dat over vier maanden een stuk veiliger is, onder meer door het plaatsen van verkeerslichten. Behalve'de 130 mille voor. de telijk elektriciteitsbedrijf, verkeerslichten en. de ruim noodzakelijk voor het uitvoe- 103.QOO gulden voor de licht- ren van de reconstructie, masten vragen b. en w. de Het eigenlijke reconstructie- raad ook nog een krediet be- werk (dus niet de verkeers- schikbaar te stellen van 11.970 gulden. Een bedrag dat be stemd is voor het verleggen van enkele hoog- en laagspan- ningskabels van het gemeen- lichten en lichtmasten) komen voor rekening van het rijk. Dat is ook -het geval voor de bewegwijzering met verlichte wegwijzers. Tijdens het werk, dat naar schatting ongeveer vier maanden duurt, zullen er geen wegomleggingen komen. Het verkeer moet beurtelings van de ene en van de andere rijbaan van_ rijksweg 20 ge bruik maken7 waardoor in die tijd rekening gehouden moet worden met vertraging.. In het reconstructieplan dat nu binnenkort wordt uitgevoerd is het derde Naaldwijkse kruispunt van rijksweg 20, dat bij de Dijk weg bij de CCWS in Honselersdijk, niet opgeno men, Ook hier komen veel ge vaarlijke situaties voor, voor al als gevolg van de brug in de rijksweg die nitzicht vanaf de Dijkweg bemoeilijkt. Voor deze kruising rijksweg 20- Dijkweg wordt ook gewerkt aan reconstructieplannen met tevens aanleg van verkeers lichten. Deze plannen verke ren echteT in een nog veel minder vergevorderd sta dium. Even voorbij de afslag naar Hoek van Holland (vanaf de richting Vlaardingen) ligt ook een driebaansgedeelte.Er J zijn nog geen plannen om ook hier vier rijstroken ie maken. Vlaardingen In mei Is de be- volking van Vlaardingen in to- 7 taal toegenomen met 35 man nen en 99 vrouwen. Vlaardin gen telde daardoor op 1 juni van dit jaar 82.031 inwoners. In de maand mei werden in to taal 14S kinderen geboren; 58 mensen overleden er. Er ves tigden zich 430 nieuwe inwo ners in de gemeente en 384 mensen vertrokken uit Vlaar dingen. Het aantal gezinnen dat zich in Vlaardingen in mei vestigde bedroeg 98; 85 gezin nen verhuisden naar een an dere gemeente. Er werden 69 huwelijken gesloten. Binnen de gemeente verhuisden 520 personen en 129 gezinnen. Sedert 1 januari 1972 is de be volking toegenomen met 452 personen, waarvan 415 we gens geboorten en 37 wegens vestiging. In totaal werden er sinds i januari dit jaar 663 kinderen geboren en vestig den zich 1.879 mensen in deze gemeente. De vermindering kwam doordat ér 248 mensen overleden en J.342 mensen naar elders verhuisden. De bevolking telde op l januari van dit jaar 81.579 zielen. Vlaardingen Gisteravond reed de 30-jarige P. C. S te Schie dam op de Burg. Verkadesin- gei met zijn auto tegen een geparkeerde wagen. De auto van S werd daardoor geheei vernield; de schade die werd toegebracht aan de andere wagen bedraagt ongeveer 2.000. S. verklaarde dat hij achter zijn stuur in slaap ge vallen moet zijn. f 'TC Schiedam Tien jaar Volks- tuindersvereniging „Thur- lede" roept herinneringen op uit de tijd dat Schie dam, als eerste Nederland se gemeente, de beschik king kreeg over een com plex volkstuintjes. Ze wer- <len opgezet in het toen nog prille Sterrebos, het mooi ste natuurmonument dat Schiedam ooit heeft beze ten. Het was iets nieuws en de huurders liepen niet storm. Het waren middenstanders en functionarissen van de gemeentelijke diensten en bedrijven die het wel aan durfden. Ze plaatsten er primitieve huisjes op om er op zon- en feestdagen bij mooi weer te bivakkeren. Meer vraag naar een tuin tje ontstond toen geduren de de oorlog van de levensmiddelen op de bon kwamen en een houder van een volkstuin als een ware „spekkoper" werd gezien. Overal verschenen toen volks tuintjes. In de Boshoek, aan de Vlaardingerdijk en f waar dan ook maar een 1: stukje grond viel te huren of te kopen. Het werden in de oogsttijd bewaakte ob jecten waarop alles wat maar eetbaar was werd ge teeld of gekweekt. Opnieuw van waarde werden de volkstuinen' bij het uitbreken van de crisis in. de dertiger ja ren. Ook nu weer leverden de stukjes grond een aanvulling op het voor velen schrale le vensmiddelenpakket. - In de periode 19401945 kwam opnieuw de oorlog, maar nu binnen onze grenzen. Ze hiel pen mee hier en daar de erg ste honger te stillen. Het begrip „hutstuinen" maak te bij het stijgen van de wel vaart plaats voor dat van ge zelligheids- of sxertuinen waarvan de huurders tijdens de zomermaanden een „week- einde"-verblijfje maakten. Toch zijn er nog altijd volk stuinen waar een hoekje gere serveerd wordt voor het poten van aardpallenen en het kwe ken van groenten en fruit. Ze gebruiken veelal organische mest waardoor de groente veel lekkerder van smaak Is. Met het verdwijnen van Sterre- bos en de Boshoek werden in dit gebied de voikstuinhouders verdreven. Ze concentreerden zich op het complex van de Vlokstuindersvereniging „Nuttige Ontspanning" om dit later te delen met de vereni ging „Klein Babberspolder". Beide verenigingen zijn in middels samengesmolten in de Volkstulndersvereniging „Vijfsluizen". Het was een klap voor vele tuin- houders toen voor de bouw van de nieuwe Beneluxtunnel een gedeelte van het complex moest gaan verdwijnen. Er moest een nieuw complex ko men en met spoed. De ge meente stelde een stuk grónd beschikbaar benoorden het Prinses Beatrixpark dat zich uitstrekte tot aan de spoorlijn in de richting Delft. Voor de financiering zorgde de ge meente in samenwerking met enkele grote ondernemingen die profijt hadden van het el ders verdwijnen van de volk stuinen. Toen eenmaal de tuinen waren afgebakend vonden de huur ders een kale vlakte waarop een lage houtbegroeiing de contouren van laantjes en tui nen aangaf. Een vlakte die af en toe geteisterd werd door een noorderwind. Hoe hieruit het lustoord „Thurlede" is ontstaan vertelt de heer M. J. Bouwer. Toen op. 14 november 1962 een gelijknamige Volk stulndersvereniging werd op gericht werd hij hiervan tot voorzitter gekozen. Nu, na tien jaar, is hij dat nog. Over de ontwikkeling zegt hij: „Er is met grote voortvarend, held gewelkt zowel door de le den zelf als door de gemeente lijke Plantsoenendienst onder leiding van de toenmalige di recteur, de heer Schippers. Veel te danken hebben wij ook aan de. heer De Koning,, die namens de Plantsoenendienst onze consulent en vraagbaak was. De tuinders kregen meer door het verstrekken van lite ratuur en het houden van ge richte lezingen. De kennis kwam geleidelijk en hiermee steeg het enthousiasme et iets moois van te kane. De natuur deed de rest". „Nu is het complex uitgegroeid tot een parel van de Schie dams e openluchtrecreatie, al hoewel „Vijfsluizen" hiervoor niet hoeft onder te doen. Op het geelte ten noorden van het park liggen 164 tuinen.' Het andere gedeelte heeft er 36. De 164 tuinen waren direct be zet. Om de overige te verhum plaatsen wij in samenwerking met de gemeente een adver tentie". En dan te bedenken dat er nu een wachtlijst is voor bijna 300 gegadigden. Tuinen zijn mo menteel in. Er zijn echtparen em kleine gezinnen die de hele zomer dag en nacht op hun stukje grond verblijven. De huisjes bieden alle comfort. Er staan al de nodige televi sietoestellen en het is er ge zellig, bij goed weer tenmin ste", zegt de heer Bouwer. Hij vervolgt: „Het doorvoeren, van een uniformiteit bij de fbouw van deze huisjes heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Op hun vroegere tui nen elders kwam het niet zo nauw. Iedereen knutselde naar eigen inzicht en op ruim te werd niet gekeken. Zo het nu is is het beter. Voor de huisjes er allemaal stonden kwam heel wat kijken temeer daar de leverancier zich niet aan het ieveringsschema hield. Het leverde een hoop gezeur op maar dat is verle den tijd,": De voorzitter zegt dat in de loop der jaren op het complex een hechte tulngemeenschap Is gegroeid, uitschieters daarge laten. Onze ontspanningscom missie is bijzonderactief. Ze doet veel voor de jeugd en haalt de leden bijeen in ons fraai ingerichte clublokaal. Dan wordt er gekaart of bingo gespeeld. Het bloemencorso voor de kinderen met 'a avonds een grote kamplonop- tocht Is een traditie geworden. Niet minder onze jaarlijkse tentoonstelling van bloemen en tuinprodueten". Voeg hieraan toe de cursussen in het bloemschikken en het collectief maken van kerst versieringen. Steeds meer mensen beszoeken genoemde evenementen of komen op rustige dagen wandelen op ons complex dat door de ge meente goed wordt verzorgd. Alles wat ik nu vertel was al leen te realiseren met de volle medewerking van de overige bestuursleden. Dit zijn de he ren M. Slavenburg, 2e voorzit ter; G. M. van Pelt, secreta ris; D. v.d. Kemp, penning meester; H. Wigmans, 2e pen ningmeester; E. Etman, 2e secretaris en de toegevoegde 3eden mevrouw A. W. Duller en de heren L, J. v.d. Wateren en D. Meulstee." Of er wensen voor de toekomst zijn? „Natuurlijk zijn er d!e. Veel vooruitgang is geboekt. Toch moeten we blijven perfectio neren. De paden, grasgazons en de houtbegroeiingen. Ook de slootkanten kunnen nog veel fraaier worden. Hiervoor moet de saamhorigheid onder de leden nog meer toenemen en is de hulp van de gemeente onontbeerlijk." „Bij de jaarlijkse complexkeu- ring te houden door het Alge meen Verbond van Volkstuln- dersvereni gingen begonnen wij destijds in de B-groep. Vrij spoedig volgde promotie naar de A-groep wa#rin „Thurlede" au de laatste plaats heeft bezet. Het moet er in zitten een of meer plaat sen omhoog te klimmen, maar zoals reeds gezegd, daar moet iedereen aan mee werken", besluit de voorzit ter. VV. J. de- Brnijn Thurlede-voobitter BouwBr.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3