- HART door Bart in 't Hout Uit handen van .Hannie Ter» meuien ontvangt Cocki Gasts- laars de „Hannie Termeulen- wisselbekér", voor haar 1-4,1 séc. op de 100 meter vrije- slag. De Schiedamse verover de, op 20 december 1958 deze beker voor de derde maal. Amhem Cockie Gastelaars heeft haar hart in. Arnhem verloren met deze gé- dachte dienen alien, in het westetf in het algemeen en Schiedam in het bijzonder zich te verzoenen. Daar is niets meer aan te doen. Nu was de kans al groot toen Cockie Gastelaars besloot mevrouw Garritsen te wor den, want de heer van deze naam woonde in het Gel derse en bood de keus van zijn hart reeds na twee we ken een riante villa aan, gelegen in een wijk waar - milieu-verontreiniging nog een onbekend begrip, is. Desondanks wil er nog wel eens zoiets als „heimwee" of jeugd-seotiment ontstaan, met een heimelijk terug verlangen naar een Broersvest of een Sportfondsenbad. waar Cockie menig erawlslagje heeft lig- gen- Maar nee hoor we rijn nog niet binnen en Leonora van de Cockerhof een zeer hóóg staande spaniel heeft ons nog niet uitvoerig begroet en be- snuffeld of de gastvrouwe roept uit de keuken, waarheen de koffieplichten haar hebben geroepen: „ik wil nooit meer naar het westen terug het westen kan me gestolen wor den Zij moet er wel eens naartoe, want haar moeder woont in Schiedam, maar. zij is altijd weer blij wanneer de Velpse dreven aan de horizon verschijnen en zij de boorden van de Maas, met hun drukte van bedreven en mensen e» voertuigen en luchtjes weer achter zich heeft. Hoe bestaat het zij eens een kind van de Maas. DISCRIMINATIE Zij 18 zelfs zo ver-midden-ncder- landst dat zij bet westen be schuldigt van discriminatie ten opzichte van andere delen van Nederland. ^Ik heb het vroeger nooit ge loofd! ik heb altijd gedacht dat het een fabeltje was. Maar nu weet ik het ze ker...!" Waarmee dan wel? Wel u moet weten, dat Cockie GSndtsen Gastelaars nog steeds actief is in. het kader. Niet meer zozeer op de eens van haar gevreesde honderd meter crawl („twee jaar gele den zwom ik nog onder de één-zeven!" roept zij uit de keuken). Haar activiteit be perkt zich nü tot het spelen van waterpolo. Alhoewel: hep r k;t dat lijkt mij ten opzichte van de Huidige mevrouw Garritsen een "understatement, dat "niet bij haar past. Zoals "beperkingen nooit bij haar hebben gepast vraag 'dat maar aan de heer Dries Peute, die Cockie van de ene dag op de andere van S.Z.C. 'naar ESCA zag verhuizen offl- dat hij had verzuimd haar op een deelnemerslijst te vermel den Cockie: ..Nou ja wat geweest is. is geweest. Laten we het gezellig hou den..!" NU. betekent het zwembad in Arnhem, waar Cockie het water tegen de kant opstuwt wanneer zij op orchrislelijke tijden, als een gewoon mens nog op één oor ligthaar training doet. na eerst met fiets en kind tegen een hoogte, die zij „de Buit" ooemt,- te hebben opgezeuld. Dat is nog steeds de Schie damse Cockie ten voeten uit. Cocki Gastalaars met ri val© Dawn Fraser. VJ.mr.: Cocki Gastelaars, Tino Jansen, Forbes Carlile en Ada de Haan, na de eer ste training onder de Aus tralische zwemcoach in 1962. Op 29 november 1961 trainde de Toenmalige, se- lektie; voor de Europese kampioenschappen in 1962, Cocki Gastelaars (voor grond) ontvangt hier de in- strukiies van haartrainer. Een-in juni '69 gemaakte opname van Cocki met zoon Marlijn. Gezien zijn voor- liefde ypor water, een naam om te-onthouden.,.. - SCHEIDSRECHTERS Baar vanwaar na die beschuldi ging van discriminatie van Rel Westen ten. opzichte van wat. bet westen de „provin ce" pleegt te noemen? Die beschuldiging kan in één •woord worden samengevat: scheidsrechters! Zij zou het nooit hebben geloofd wanneer zij het niet met ESCA aan den lijve had mee gemaakt. „Je wint niet in het westen als het net om dat ene doelpuntje meer of minder gaat. Het sterkste voorbeeld was onlangs in Naarden, waar de arbiter helemaal niet kw n opdagen en juist nu de ESCA- dames in degradatiegevaar zijn en de puntjes zo goed kunnen gebruiken. Is dit voor beeld misschien te extreem er zijn ook andere. Speelt ESCA in het westen, dan heeft de scheidsrechter nog nooit van de voordeelregel gehoord. „Dat is om uit je vel te sprin gen!" .Fuut .gaat die: fluit maar, ook als je öroomkansen hebt om doelpunten te maken. En tegen één club heb je hele maal geen schijn van een kans: de Robben. Die zijn ln de ogen van de westerse arbi ters zoiets als een heilige koe. Foetert Cockie dus op de wes- terse arbiters, zij is toch ook wel zo loyaal om de schuld niet helemaal op deze mannen te gooien-dat de ESCA-dames naar alle waarschijnlijkheid uit de hoofdklasse verdwijnen. Cockie mag dan het mopperen ze was vroeger ook niet op haar mondje gevallen niet «We hebben zo'n-pech!" ver zucht zij en dat duidt ook op niet minder dan twee keep- sters, waarover de ploeg niet kan beschikken. verleerd zijn, een feit is dat zij het nooit cadeau heeft ge kregen, Ik bedoel: haar status in de top-sport, die zij zo'n jaar of acht met een top-en- i thousiasme heeft bedreven. Zij was zo'n jaar of achttoen ze met zwemmen begon. Meteen wilden haar ouders dat ze lid werd van S.Z.C. zonder te be vroeden wat hiervan de conse quenties zouden zijn. Want naarmate Cockie groeide in de zwemsport groeide ook de weerstand, die ze thuis had te overwinnen. Bij nader inzien, was hard zwemmen toch. ei genlijk niet -zo wat bij een meisje paste. Gelukkig maak ten haar vader en moeder het niet zo dol als de rector van het gymnasium, die er-, open lijk z'n aversie tegen uitsprak, en, pertinent weigerde om..ook maar een centje medewerking aan die dwaasheid" te ge ven, ,tIk haat nu nog de tennissport, omdat die man altijd maar zanikte dat een meisje van een gymnasium die sport be hoorde te bedrijven." .Gelukkig waren m'n ouders niet zo." Cockie Gastelaars denkt nog niet dankbaarheid Tijdens de landenzwemwed- strijd Nederland-West-Duits- land kreeg Cocki bezoek van deze charmante oppasser met chimpansee. Na haar overwin ning met de Nederlandse es tafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag, werd dit be zoek blijkbaar erg op prijs: gesteld. terug aan het jaar vak school-vrij-af, dat ze van haar vader kreeg om zich voor te bereiden op de Olympische Spelen 'in Rome; Die zijn voor. Cockie niet; zo best verlopen. Zevende op de honderd meter bórstcrawl, de estafette gedis kwalificeerd - brrr als ze daar nog aan terug denk't. Maar verder "was Rome „mie ters". Cockie had er een vriendin, die' niet mee sportte, maar met-wie zij wel op stap.: ging. Het toezicht in Rome was'niet zo streng. „Fijn alle sporten gezien fijn op de Via Veneto gezeten kortom een heerlijke tijd gehad." MELBOURNE Cockie zat al eerder in een Olympische ploeg, namelijk in die van Melbourne, beter "ge zegd in de ploeg, die nooit in Melbourne is geweest Ómdat yj het NOC besloot, ten gevolge van de Hongaarse opstand, niet aan deze Spelen deel te: nemen, als protest tégen de l. Russen die de opstand hadden neergeslagen. v - Was een kléin gedeelte-: van de ploeg sal naar Australië ver- trokken Cockie was nog" hier; toen ze het hoorde. .Over de radio. Officieel moet ik het nog horen.zegt Cockie, die er nachten niet van heeft kunnen slapen. „Je hebt er helemaal naartoe ge leefd en dan ineens zoiets. Ik heb het ook nooit begrepen". Met een enorme energie heeft Cockie zich over de teleurstel- ling heen. gezet, onder heÉ^j motto van: „Nu niet, dan over f;;. vier jaar!" Het is gelukt, V dank zij ook ma Braun, die haar geweldig heeft gestimu leerd. Maar Cockie was op haar best voor Melbourne. WIE VAN DE DRIE? Wie van de drie topzwemsters geeft Cockie Gastelaars de meeste kans in München? Het is begrijpelijk dat er in hul-u ze Garritsen wel eens over gé- praat wordt, met een moeder als Cockie en eèn vader, die ook de zwemsport heeft beoe fend. Hansje Bunschoten. Cockie denkt een ogenblik na en zegt dan vinnig: „D'r moeder Wil van Breukelen zal ik maar zeggen frunnikt te veel met het kind. Met hapjes honing op de- tribune en si naasappelsap. Wij aten onze eigen sinaasappelen. Volgens mij wordt Anke Rijnders de favoriet." MARTUN Cockle's favoriet heet geen Hansje of Anke maar Marlijn. Hij is drie en een half jaar en spartelt nog in het ondiepe, doch In de verbeelding, van Cockie staat hij al in een Olympisch zwembad, want Martün is haar zoon. De jongen kan later zeggen: „Ik kreeg een oud-Germaanse op voeding". Want met vijf maanden spartelde hij al in het kikkerbadje. Kreeg Mar lijn om ze te zeggen de borst in de Overdekte. Toen hij twee jaar was sprong hij al van de lage wip. Hij leerde zwemmen op z'n hondjes en wil nu al zoals de ouden zongen, pierj pen de jongen waterpolo], spelen. Maar Cockie ziet"' meer een rugslagzwemmer in hem fijn gebouwd,, met lange benen. Martïjn- Garritsen. We zuJlen zijn naam niet vergeten. ;4 ZATERDAG 15 JULI 1972 Schiedam Vandaag, 15 juli, is het zestig jaar geleden dat de Schiedamse Zwem Club (SZC) werd opgericht. Het bestuur van deze vereniging wil ui teraard dit feit niet geruisloos laten "passeren, maar beseft dat door dé vakantieperiode veel van de wer kelijke feestvreugde verloren gaat. Mede daardoor stelde'men de officiële datum.vast op 16 september, maar 'oganiseert vanavond voor-leden en belangstel lenden een zwem. en waterpoloavond. Uitnodigin gen werden verzonden naar allen die SZC hebben gemaakt tot wat het nu is. Waaronder uiteraard Cocki Garritsen-Gastelaars, die heeft toegezegd vanavond eveneens een koene sprong te wagen in bad Groenoord. De avond die om kwart voor zes be- gint zal een ongedwongen karakter: dragen, met ge heel iri' die. sfeer, „wedstrijden".-voor personen'.onder 20 jaar, 30 jaar, 35 jaar, 40 jaar en boven 45 jaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4