vervoer beschikt DELFTENAAR VERTROETELT 28 MILJOEN MEELWORMEN li INGRIJPENDE VERBETERINGEN ZIJTEN ER VOORLOPIG NIET IN O.B.K. haalt 287 op voor Anjerfonds A. AARTS (64) DEED DERTIEN JAAR GELEDEN EEN GOEDE GOK SB SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 25 JULI 1972 Schiedam De KET-huslij- nen in Schiedam worden niet door iedereen tot volle tevredenheid gebruikt. Er zijn nogal eens klachten aan het adres van het Rot terdamse vervoersbedrijf, dat hier het locale en ook interiocale vervoer exploi teert. Een te lage frequen tie van de buslijnen, het ontbreken van rechtstreek se lijnen tussen de diverse wijken, het ontbreken van een rechtstreekse verbin ding tussen Groenoord en Holy: ziedaar enkele vaste nummers uit het klachten- repertoire van de Schie dammer over zijn open haar vervoer. Lijn 54 naar Nieuwland be dient twee ziekenhuizen, die. van het noorden en zuiden van de stad niet of nauwe lijks rechtstreeks bereikbaar zijn. Foto bus 59 bij bus halte. „Openbaar vervoer ook in uw belang" staat er op ie dere bus en tram van de RET. Vignetten, met deze tekst zijn opgeplakt aan de achterzijde van de voertui gen en verkondigen zonder meer een waarheid als een koe. Voor wat Schiedan betreft, gaat die waarheid echter niet helemaal op. De gemeente immers heeft vrijwel geen enkele zeg genschap over het open baar vervoer, dat geheel door de RET wordt uitge voerd. De RET heeft een beslissende stem. De plannen die direc teur van Gemeentewerken, ir. H. G. de Block, heeft ge maakt om te komen tot een verbetering van de buslij nen in de gemeente moeten worden voorgelegd aan de RET, die de zaak in studie heeft genomen. Over één facet van de. plannen een buslijn, tussen Groen oord en Holy wordt nu in een intergemeentelijke amb telijke werkgroep overleg ge pleegd. Een rapport hierover zal op korte termijn worden uitgebracht en misschien heb ben Groenoord en Holy straks de veel gevraagde recht streekse busverbinding „Om de Noord". Bus en tram kosten veel geld. De RET moet ieder jaar met een zo klein mogelijk exploita tietekort zien uit te komen en slaagt daar ieder jaar weer niet in. De kosten zijn nu een maal te hoog, de baten wegen er niet tegen op, ondanks alle tariefsverhogingen van de laatste jaren. Het rijk past wel bij, maar ook dat is niet voldoende. Op Schiedams' gemeentebegro ting komt een post openbaar vervoer niet voor. Op het eer ste gezicht eenvoudig en ge makkelijk, maar zo is het in werkelijkheid niet. Als Schie dam verbetering van het openbaar vervoer wil, zal het er voor moeten betalen, zo is de Rotterdamse redenatie. De RET doet het maximum haal bare binnen het budget voor Schiedam en daarmee is de kous af, sinds het Rotterdam se gemeentelijke vervoersbe drijf zich verplichtte de diens ten in Schiedam te verzorgen in plaats van de firma Van den Ende, die zijn plaats node afstond aan. Rotterdams ver- voergigant. Door de jaren heen zijn ér in het lijnennet eigenlijk geen structurele wijzigingen opge- merhand dat In het lijnnennet treden. Kethel en later Groen- wijzigingen niet. overbodig oord, De Gorzen eri Nieuw- zouden zijn. land behielden hun „eigen" buslijn die ais regel dezelfde p© klacht, dat er tussen de wij- route hield. De stadsuitbrei- ken onderling geen reeht- ding leerde eigenlijk langza- streekse verbindingen zijn. werd steeds luider. Bewoners uit het noorden van de stad moeten een keer overstappen als ze één van beide zieken huizen willen bereiken en moeten een in verhouding lan ge busrit maken als ze van hun wijk naar het stadscen trum of het station willen. Evenmin kunnen ze recht streeks naar het zuiden van de stad. Bewoners van Schie- dam-Zuid kunnen niet recht- Buslijn 53 in Groenoord: Aanleiding tot klachten wegens een drukke bezetting tijdens de spitsuren en wegens een te geringe frequentie tijdens de weekeinden en de avonduren. Foto bus bij abri. streeks naar Nieuwland, Ke thel en. Groenoord. In Rotter dam is het weliswaar ook niet altijd mogelijk om recht streeks van stadswijk naar stadswijk te gaan, maar daar zijn de afstanden vaak veel groter dan in de buurgemeen te. Het plan van ir. De Block doet veel aan deze klachten, maar het is nog maar de vraag of de RET het in zijn geheel zal overnemen zonder financiële gevolgen voor Schiedam. Moet de RET dan voor haar diensten worden betaald? „Nee", zegt de één. „De RET moest indertijd zonodig hier gaan rijden en moet nu maar voor de consequenties op draaien". „Ja", 2egt de an der. „Er is weinig geld en dus zal Schiedam moeten betalen als het zijn openbaar vervoer wil verbeteren". Het is een open vraag wie gelijk krijgt. Rotterdam houdt strikt vast aan de huidige dienstverlening, die geen verbeteringen op korte, termijn inhoudt. Verbe teringen? Goed, maar dan moet Schiedam betalen. En dat zit er, gezien.. de krappe gemeente begroting, voor Schiedam weer niet in. Het kat-en-muis-spelletje zoals dat nu wordt gevoerd lijkt voorlo pig dus zonder uitzicht. Wethouder C. J. M. Bolmers van financiën, die in het colle ge ook de portefeuille van ver voer beheert, meent dat het rijk Rotterdam subsidie geeft voor het openbaar vervoer dat door de RET wordt uitge voerd. Er 2it ook een brok Schiedamse subsidie in, maar het is niet na te gaan, zegt de wethouder, of die subsidie verhoudingsgewijs aan Schie dam ten goede komt. Hij pleit dan ook voor het toe kennen van een subsidie voor Een eerste verbetering van het openbaar vervoer In Schiedam komt in zicht: er komt een lijn naar Vlaardin- gen via Groenoord en Holy. De twee buslijnen 57 en 59 rijden nu hetzelfde tracé. Eén van deze lijnen zou „om de noord" kunnen rijden. openbaar vervoer aan de ge meente Schiedam, die daar mee dan de RET weer kan fi nancieren en daarmee tevens een verbetering van het open baar vervoer zou kunnen ver zekeren. Voorlopig echter is Schiedam afhankelijk van. de grote buurgemeente. De gemeen te kan niets doen en de RET zit al aan de grens van haar mogelijkheden. De buslijn naar Holy via Groenoord is een eerste verbetering die wellicht nog dit jaar zal worden uit gevoerd. De rest van het klachtenlijstje komt mis schien in 1973 aan de beurt, maar dat moet wor den afgewacht. Schiedam De leden van het harmonie-orkest O.B.K. heb ben 287 opgehaald in het ka der van de collecte voor het Anjerfonds, die in de afgelo pen weken in Schiedam is ge houden. Delft Midden in het Delftse industriegebied ligt een kwe kerij. Een vrij unieke, want meeUvornvenkwekerijen zijn in Nederland dun gezaaid. Volgens eigenaar A, Aarts <f>4) zijn er maar twee in ons land (de andere is gevestigd in Apeldoorn). Dertien jaar geleden is Aarts met „Mewo- kwa" begonnen. Een onderne ming omdat hij voor zijn lief hebberij (vogels) meelwor- men nodig had. Vaak gebeurde het dat hij ner gens aan deze lekkernij voor zijn troeteldiertjes kon ko men. „Kan ik ze zelf niet .gaan kweken?", vroeg hij zich af. Dat het hem gelukt is wordt overtuigend bewezen ibij een rondgang door het be drijfje, waar gemiddeld 28 miljoen meeiwormen een krioelend leventje leiden. Ondanks een aantal kweekge- heamen is de heer Aarts be reid iets over zijn onderne ming te vertellen, ,,Om te be ginnen wil ik even zeggen, dat de benaming „meelworm", eigenlijk foutief is", zegt hij 3n zijn bunkerachtig kantoor -aan de Abtswoudseweg. „Het is helemaal geen worm, maar de larve van de zogenaamde bakkerstor of meelkever met de wetenschappelijke naam „tenebrio malitor". De wtjf- jestorren leggen de eitjes, waaruit in gunstige omstan digheden larven groeien, die handelswaarde hefbben. Wan neer ik ze niet verkoop ver poppen de larven zich om de cyclus weer sluitend te maken met een kever. Dat laatste is natuurlijk noodzakelijk om je bedrijf in leven te houden". Niet alleen het natuurlijke voortplantingsproces is nood zakelijk voor het in stand hou den van een meelwormen- kwekerij. Van levensbelang zijn de goede klimatologische omstandigheden in het bedrijf en moet zeer scherp worden toegezien op de kwaliteit van het voedsel. „Kort na het begin, dertien jaar geleden, dacht ik op een gege ven ogenblik, dat de kweek voor mekaar was. Het stond er allemaal goed bij. Toen ik de wormen echter ging voede ren met sla, die nota bene goed schoongewassen was, ging de hele kweek kapot". Het vergif, dat de tuinders op de sla spuiten ter bestrijding van het ongedierte is dodelijk voor de meeiwormen. omdat het helemaal in het blad trekt. Aarts: „Ik heb toen direct een tuinder in de arm genomen en die teelt nu speciaal voor mij een hoek onbespoten sla". In Kramers woordenboek staat, letterlijk, dat meeiwormen in oud meel leven, is dat zo? „Nou dat geldt ia ieder geval niet voor een meelwormen- kwekerij. Voor elke kweek ge bruiken wij vers meel, want het wil nog weleeas voorko men, dat er mijt iu zit én die parasiet kan ik heb dat zelf aan de hand gehad een hele oogst verwoesten. Het kan dan een paar jaar du ren eer je het bedrijf weer goed op gang hebt". Door de ervaring wijs geworden heeft Aarts nu de risico-fac- tor tot een minimum kunnen terugdringen. Elke dag worden de vloeren in de twee loodsen gereinigd en zorgen twee poezen ervoor, dat mui zen geen kans tot familievor ming krijgen. Daarom moeten er ook steeds een paar van zijn vier personeelsleden in het weekeinde werken. ie meeiwormen worden ge kweekt in aluminium bakken die Aarts speciaal heeft/laten maken. De bakken, hij noemt ze „laadjes", zijn vijftig cen timeter in het vierkant en der tig centimeter hoog. „Het laadjes-systeem 'geeft wel het hoogste rendement, vooral ook omdat je gemakkelijk kunt registreren. Die registra tie speelt een belangrijke rol in mijn bedrijf. Het verloop van de kweek moet steeds nauwgezet worden bijgehou den. Daardoor kunnen we ook tot op de dag berekenen, wan neer de wormen verkoopbaar zijn. Delaadjes hebben boven- De haar Aarts toont mat brede grijns een bak zojuist „geoogste" meeiwormen. Na gezeefd t« zijn worden ze met zevenduizend in een doos van een kilo verzonden. dien het grote voordeel, dat de wormen er niet uit kunnen kruipen. De voedingsbodem is tarwemeel, dat eerst voorbe werkt wordt. Deze bewerking bestaat uit -het verhitten in een ovem, zodat alle mijten- verdelgd worden. Voorts wordt er bijgevoerd met sla (uiteraard onbespoten) en vochtig gemaakt brood". Re ontwikkeling van het mïnis- cuul larfje tot eetbare meel- worm is ongeveer vier maan den. Na zes maanden verpop pen de larven zich en een week later zijn het torren. Die cyclus kan vrij gemakkelijk bekort worden door de larven inplaats van sla en brood, vlees- en visafval te voeren, •maar in dat geval wordt de worm ongeschikt voor de vo gels en zeker voor de reptie len, omdat zij door het hoge eiwitgehalte de Ingewanden van deze dieren aantasten. „Daarom is het voedsel bij ons uitsluitend vegetarisch", laat Aart3 nadrukkelijk we ten. SPIONACE Volgens hem Hgt het geheim van een goed opgezette kwe kerij in het scheppen van de meest gunstige levensomstan digheden, die bepaald worden door voedingsbodem, tempe ratuur en vochtigheidsgraad. Zodanig dat de cyclus van tor tot tor het vlugst geschiedt en het risico van afsterven zo ge ring mogelijk is en er het hele jgar door meeiwormen gele verd kunnen worden. Waarom praat Aarts steeds over geheimen, is daar reden toe? „Jazeker", veert hij op, „je wilt je positie natuurlijk niet graag prijsgeven. Er zijn ér heel wat die geprbeerd •hébben een meeiwormenkwe- kerij op te zetten. De meeste «toppen al gauw als de oogst Pad in een loods van de meelwormenkwekerij. Links en rechts stellages met aluminium-bakken. een paar keer mislukt ls. Maar ik héb het hier meege maakt, dat een vent uit Haar lem achter mijn kweekmetho- den trachtte te komen. Hij kwam een keer in de kwekerij kijken en vroeg aan het perso neel waar ze woonden. Toen ging Wij ze bewerken met cho colade, vooral bonbons, maar hij is van niemand aan de weet gekomen hoe wij hier werken". DOORKNIPPEN Welke dieren eten meeiwor men? „Hoofdzakelijk vogels en reptielen. De insekteneters onder hen hebben een soort gif In de keel, waardoor de meeiwormen automatisch ge dood worden. De zaadeiende vogels hebben dat niet en daarom moet je ze 'bij die vogels voor het voeren «erst doorknippen of koken". De meeiwormen, een tractatie voor de vogels, worden na de oogsten gezeefd en in één „maat" verkocht aan de die renwinkels. Met enige trots merkt Aarts op dat. hij in zijn klantenkring de diergaardes Wassenaar, Biijdorp en Artis koestert. De vraag in het bin nenland overschrijdt nog steeds het aanbod. Aan export komt „Mewokwa" nauwelijks toe. Af en toe gaan er kleine hoeveelheden naar België en Engeland, maar aanvragen uit bij voorbeeld Zweden heeft Aarts nog niet kunnen honore ren. Hoelang zijn meeiwormen houd baar? Aarts: „Als je ze goed 'in de koelte Iaat staan, kun nen ze een maand goed blij ven". Aarts heeft de meeiwormen he lemaal „onder de knie". De Delftenaar, die vroeger han delde in jute-zakker. heeft te gen het eind van de jaren vijf tig een goede gok genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3