beurt bij de is eremgmg Groenoord op zoek naar bestuursleden Taalonderwijs aan kinderen van buitenlandse iverknemers VOORZITTER LEVENS NAAR NUMANSDORP Gevonden voorwerpen Het spookhuis in het bos l', f De prijs winnaars H. L. J. Mouwens overleden „Hallo allemaal Briévenhoekje Zomers vervolgverhaal in 10 delen (deel VI) Voor de De nieuwe puzzel x X X "I ff SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 Schiedam Mede dankzij de medewerking van de ge meente Schiedam is er veel gedaan om de mogelijkheden voor het taalonderwijs aan kinderen van buitenlandse werknemers groter te maken. Tot deze conclusie komt de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers, die een verslag heeft opgesteld over het onderwijs dat aan bui tenlandse werknemers en hun kinderen wordt gegeven. De bijeenkomst onder auspi ciën van Rijnmond op 27 oktober 1671, waar een groot aantal vertegenwoor digers van diverse gemeen ten en van de Stichting aanwezig waren, heeft voor wat Schiedam betreft een goede invloed gehad op de verdere ontwikkeling. Er is, aldus het verslag van de Stichting hier veel gedaan op het gebied van het ge ven van voortgezet onder wijs in de moedertaal. de Kijnraondgemeenten, be zighouden met het geven van Nederlandse les. De Stichting heeft verder een begin gemaakt met de inven» tarisatie van de problematiek rond de buitenlandse kinderen op de scholen van het voortge zet onderwijs. De overheid heeft volgens de Stichting duidelijk gefaald bij het vaststellen van een beleid dat erop is gericht de buiten landse kinderen Nederlands te leren en het voortgezette on derwijs in hun moedertaal mogelijk te maken, inzake de taal, de geschiedenis en de aardrijkskunde van het land van herkomst. i Schiedam De wijkvereniging Groenoord zal een grooü aantal nieuwe bestuursleden moeten aantrekken. Veel huidige bestuursleden zullen op niet al te lange termijn hun functies beschikbaar moeten stellen wegens privé-re- denen. De heer J. Foppen doet dat door zijn verhuizing naar Zwijndrecht en ook voorzitter J. J. Levens heeft nu laten weten, dat hij gaat verhulzen naar Numansdorp. In Groenoord-Akkoorden beeft het bestuur laten weten, dat een speurtocht naar nieuwe bestuursleden al wordt gehou den. Zowel de eerste als de tweede penningmeester van de wijkvereniging kunnen hun functie of geheel of gedeelte lijk niet meer uitoefenen, zo dat zowel voor de functie van voorzitter, secretaris en pen ningmeester naar nieuwe mensen moet worden gezocht. Een aantal dames heeft zich.be-1 reld verklaard gevolg te ge ven aan een oproep van de wijkvereniging zich als kandi* daat-bestuursleden aan te melden. Met hen is een oriën terend gesprek gevoerd en za zullen tevens de eerstvolgende bestuursvergadering meema ken. De vier kandidaten zijn de dames Van Kan, Wark* Eerdewijk en Winkelman. Ook de leesmethode „Non jij" heelt vruchten afgeworpen. Deze audiovisuele methode die de kinderen van buiten landse werknemers Neder lands moet bijbrengen, werkt over het algemeen goed en wordt ook in Schiedam ge bruikt. De Stichting onder houdt contact met de vijf leer krachten, die zicb op 20 scho len met de grootste, concentra ties buitenlandse kinderen iö Nederland heelt nog maar wei nig gepresteerd wat betreft het onderwijs van het Neder lands, aldus de Stichting, die het overheidsbeleid op dit ge bied een laakbare vorm van amateurisme noemt. De over heid immers laat de taak over aan de begeleidingsfunctiona rissen van de Stichting en niet aan de onderwijsdeskundigen in dienst van een schoolbe stuur of van een'overheid. „fk weet het" zeggen deze kinderen van een Turkse klas ïn Schiedam. Wat ze weten, is volgens de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers nog altijd vatbaar voor ver betering. Zou niets gebeuren in Neder land aan het onderricht in de taal, geschiedenis en aard rijkskunde, dan zouden de kinderen bij terugkeer naar hun land In feite analfabeten zijn, aldus hét vèfslag. r Schiedam Aan het hoofdbureau van politie te Schiedam zijn dagelijks van 9 uur tot 17 uur, behalve op zaterdag en zondag de volgende gevonden voorwerpen te bevragen: contactsleutel, bromfiets, buisje medicijnen dierenarts de Kaper, verzeke ringsplaatje RVT-194, zwarte fietstas met inh,, bruine porte monnee met inh; foto's, zwarte tas met inh., knipportemonnee met inh-, portemonnee met inh., plastic tas met inh., 1 paar bruine kindersandaaltjes, damesregenjas, blauw damestruitje en- rode jurk. Te bevragen bij de vinders: kettinkje met sleutels en nagelvijl mevrouw wan. de .Daar „Nieuwe -Damlaan 658, 1 sleutel Groene- wegen VanD^ckstraaT 9b, hengel BoutebsÉT Veenlantstraat 18, hengel 5-delig v.d. Draaij Prof. Kamerlingh Onneslaan 125b, wieldop van Fiat 600 Buitenhuis Oostsingel 39, tel 266547, rood- /witte step mevrouw van de Waard café „De Vest", Broers- vest 119, driewielig kinderfietsje, Verhart, Dacostastraat 48a, honkbalstick G Michels Eduard van Bleinumlaan 25, bruine portemonnee met inh, Zoetmulder Havenstraat 5a, Rood/wit te fietstas met inh. Maurik Dr W Beckmansïnge! 363 Vlaardin- gen, zwart damesvest Zuldema Nieuwe Damlaan 539, bankbil jet v.d. Lije Burgemeester Honnerlage Gretelaan 167, Dames horloge van Rossen H Polakstraat 43, een bedrag aan geld, H M Hetsen van Aiphen Hoek v/h IJ 27 Lely-stad, tel. 03200- Schiedam Op 60-jarige leef tijd Is woensdag Plotseling overleden de heer H. L. J. Mouwens, personeelslid van. de Schiedamse brandweer. -Hij heeft als telefonist en ia- ter als administratief ambte naar dienst gedaan bij de brandweer. Vanaf 1 juni 1944 tot januari 1969 heeft hij dienst gedaan bij de vrijwilli ge brandweer m Kethel en Spaland, De teraardebestel ling is morgen op de rooms- katholieke begraafplaats aan de.Kerkweg. (Jaap en Fred ontdekken op hun tocht door een onbe woond huls een geheime uitgang- Net als ze naar bulten willen kruipen ko men er twee mannen aan....) „Zouden die kerels niet te rug komen?" vraagt Jaap benauwd. „We zullen maar hopen van niet We moeten maken dat we wegkomen. Ik zal eerst kijken of er nog iemand bulten staat", zegt Fred. Jaap bukt zich en Fred klimt op zijn rug. Hij duwt de steen naar bo ven. Niemand te zien. Met inspanning van al zijn krachten duwt hi) de steen opzit en klimt dan naar Iraiten. Nu Jaap nog* Het kostte hen wel ontvelde handen en knieën, maar daar letten ze niet eens op. Ze rennen het bos in. Pas als ze op een zandweg ko men staan ze hijgend stil. „W.... Waar zijn we hier?" puit Fred. Het huls zien ze niet meer. Alleen bomen, bomen en nog eens bomen, Ze gaan op goed geluk rechtsaf en bij een bocht in de weg zien ze opeens het spookhuis weer, heel in de verte. „In ieder geval lopen we dan goed", zegt Jaap tevreden. Maar dan krijgen ze de tweede schrik. Bij een zijpad staat een auto en een eind je verder zit een man die een sigaret rookt. Ze moe ten er wel langs. Ineens te rug gaan zou argwaan wekken. En wie zegt dat die man bil de kerels in het spookhuis hoort? Het kgn wel een toerist zijn. De jongens wilïen gewoon zonder groeten langs hem lopen maar de man zegt: „goeiemiddag, aan de wan del?" Fred knikt „We lopen het bos zo maar eens door", zegt Jaap, De man doet een trek aan rijn siga ret. „Hebben Jullie dat huis gezien, in de verte tussen de bomen?" „Ja, we zagen wel een huis. Van de boswachter zeker", zegt Fred- „Nou. de bos wachter is zo rijk niet, maatje", grinnikt de man, „er woont een jonkheer. Een bullebak die iedereen van zijn erf jaagt. Kom er maar nooit te dicht In de buurt". Wij hoorden dat hij In Amerika zat", zegt Fred langs zijn neus weg. Het gezicht van de man ver strakt Hij trapt zijn siga ret uit en zegt: „wie strooit dat praatje rond?" „We hoorden het van ie mand op het dorp". „Nou, dan heeft die het mis hoor. De jonkheer is allang weer terug. Ga maa. nooit naar dat huls. Hij heeft drie bloedhonden die jullie aan reepjes scheuren." „Nou, bedankt voor de raad", zegt Fred nog en dan lopen de jongens verder. Ze dur ven niet meer om te kijken. De man gaat In de auto zit ten. Zouden die jongens iets gemerkt hebben? Het is niet zo best als die kna pen hier In de buurt rond hangen. HIJ heeft ben In ie der geval wel bang ge maakt met die bullebak van een jonkheer en zijn bloedhonden. De man grin nikt. „Ze denken wel dat Joep stom is en zijn mond altijd voorbij praat, maar nou heb ik die twee toch mooi voor de gek gehou wen. Het is maar goed dat ze nti gauw klaar zijn met de „klus". Ze zitten hier heus niet zo veilig als die Jantje druiloor hen had gezegd. Die is trouwens ook nog niet met hen klaar. Dat ventje zal nog raar op zijn lange neus kijken". He, hij hoopt maar dat zijn twee maats nu eens terug komen. Het duurt wei lang (Wordt vervolgd) Nog maar één week jongens. Dan rit het er weer op. Jammer hé? Of vind je het wel leuk weer naar school te gaan? Je ging je misschien al een beetje vervelen. Gelukkig is de romer nog niet voorbij. Er kan best nog een hittegolf komen en dan leun je na vieren nog fijn gaan zwemmen. Als je de woorden goed hebt Inge- Denk aan naam, adres en leef- vuld komt er op de kruisjes een tijd. beroep te staan. De puntjes ge ven het aantal letters van de ®p enve*op ze* ie: Anke, woordjes aan. 1 sprookjesfiguur, Verwersdijk 6-8, Drift, 2 niet recht, 3 mannetje van de poes, 4 om op te zitten, 5 nattig heid uit de lucht, 6 pappa, an dere naam voor marmot, 8 meis jesnaam, 9 stuk grond om de boerderij. De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. X X x x X 4 Een zomerse tekening van In grid Sturkenbocm, negen Jaar uit Schiedam. 1 Linda Strookman, Donker Cur» tiusstraat 13, Schiedam (12 jaar) 2 Llnda Weeda, Jan Oudegeest straat 54, Schiedam (13 jaar) De oplossing was: I koningin, 2 skelters, 3 vakantie, 4 marktdag, 5 schakelt, Pijnacker, 7 ver maakt, 8 waterpok. TRUDY VAN DIJK (SCHIEDAM) Bedankt voor je leuke verhaak tje van het meisje dat zoek raakte op het strandJa, dat gebeurt vaak als het zo druk is. Maar alle kinderen komen ge lukkig weer terecht Ik zal het tewaren dan komt het nog in ons hoekje te staan. CARlN VAN DIJK (SCHIEDAM) Ftln, dat het toneelstukzo goed ging. Doe je het nog wel eens? Want je hebt natuurlijk alles nog onthouden. Je hai ook de oplossing goed. ANJA VOORBERG SCHIEDAM Je ziet, ik bewaar alle leuke te keningen en dan zie je er op eens één in de krant verschij nen. Wist je nog dat /e hem had getekend? ffe weet niet of futlte al terug zijn van de vakantie. Maar misschien krijg je de krant daar ook wel Zijn jullie in een zomerhuisje of is het een huisje van de boerderij? Jullie hadden gelukkig wei goed weer. Niet zo koud. LEONTINE VOORBERG (SCHIE DAM) Zijn jullie al lerug van de !age Vuur se? Heb je fijn tochten gemaakt? Waren jullie met de auto of had je de flete bij je? Jij hebt gelukkig fe eer' ste diploma al Dan kun je ah tijd in het diep. Is daar ook een zwembad? En ook bo» #n hei de? MARJA REBERS (SCHIEDAM) Fijn. dat je het boek leuk vond Er zijn nog meer delen Van. Heb je zelf ook veel boeken? Dit krijgt natuurlijk een extra mooi plaatsje in je boekenkast he? En nu maar proberen er nog eens één té winnen. HERMAN WINKEL (SCHIE DAM) Het was zeker wel erg warm In de auto of gingen jullie met de trein? De vierdaagse bofte niet met di« hittegolf. Maar ik wel. Ik was net die week met vahantle. En dan is het jijn als het ruik prachtig weer is. Dat komt bijna nooit voor tri ons regenachtige landje. Wij zijn jaren geleden ook eens naar de intocht geweest omdat mijn broer toen als militair meeliep. We waren met de trein en kwamen in Emmerich in Duitsland terecht. Er was niet gezegd dat we moesten over stappen. Er waren toen nog meer mensen die verkeerd za ten. We kwamen toen veel t« laat in Nijmegen aan maar avonds zagen we heel toevallig mijn broer in de stad. Dat was wel leuk. ANNAMARIE POOT (SCHIE DAM) Heerlijk he. zo'n lange vakantie. Dan kun je ook weg gaan als de grootste drukte van de lagere schoolvakanties voor bij is. Ben je al naar Luxem burg vertrokken? Het is een prachtig land. Wij zijn eens in Echtemach geweest. Misschien komen jullie daar ook nog wel- Er wa» ook een camping. Waar woont je zus? Ik heb ook een fijne week gehad. Precies in de hittegolfJe had er nog niet ge noeg postzegel* op geplakt. Er moet dertig cent op en je had er vier van vijf op geplakt. Het is niet zo érg hoor. IRMA FEENSTRA (SCHIEDAM) Bedankt voor je kaart uit Duite land. Een prachtig bad is dat zeg. Ben je er ook geween*? Je kon fn dat park zeker ook prachtige wandelingen maken? Hebben jullie goed weer gehad? Niet te veel onweersbuien? ROBBIE DE JONG VLAARDIN- GEN) Hartelijk bedankt voor je mooie kaartIk hoop In deze vakantie ook nog eens aan strand te komen. Het valt ge lukkig nog wei mee met het weer. Zo tussen de buien door Bij ons in Arnhem kwam de post ook niet op tijd. De eerste krant kregen we dinsdags \>as. Jammerdat het nu bijna voor bij is. Maar jullie gaan in het weekend zeker ook wel als hit goe-f weer is? j WIM-JAN KOK fVLAARDIN- GEN) Ben je ai weer terug van vakantie? En heb je mooi weer gehad? Ook die ene hittegolf- week? Het is daar prachtig zeg. Heb je ook schapen op de hel gezien? Je hebt zeker ook veel fijne tochten gemaakt? En ook nog gezwommen? MONIQUE V. D. BOGE RT (VLAARDINGEN) Wat een leuk postpapier heb je zeg. Ik had het nog nooit gezien. En zo leuk dat het papier in de vorm van het zonnige gezicht is. Ja. het meisje in het boek bofte. Ze kreeg tr een heleboel buurtjes bi). Het plaatsje moest Pijnac ker zijn. Dat ligt dichtbij Delft. Misschien kun je het wei vinden op de kaart. Dit was het laatste briefje weer van verleden week. Dag alle maal veel groeten van 'i ANKE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3