Beleidsnota S.G. wacht nu nog steeds op behandeling Jaarverslag 1971 Openbare Bibliotheek: M Boeiende expositie Levend strand in het Visserijmuseum Leeshonger publi stijgt Extra krediet boeken fonds van m.a.v.o. Portemonnees gestolen op weekmarkt KATER NAAR ASIEL Inlegoverschot bij Spaarbank I Afdeling K.N.N.V. Ylaardingen/Schiedam 55 5 5 iü SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1972 i Schiedam De Stichtings- J raad van de Schiedamse Gemeenschap komt maandag 21 augustus voor het eerst na de va kantieperiode weer bij een. De leden kunnen uit gerust en gesterkt aan het werk om Schiedams Cul- turele Raad zo optimaal mogelijk te laten functio neren. Het is tenslotte geen een voudige opgave om van een Culturele Ra ad-in wording zoals de S.G. nu nog is, een echte Culture le Raad te maken en dan nog wel één die Schiedam als werkterrein heeft. Zoiets vereist veel ener gie, slagvaardigheid, een goed enduidelijk beleid en bovenal veei enthou siasme. De directeur van de S.G. heeft al enige maanden geleden een concept-beleidsnota uit gebracht, die tot nu toe nau- welijks is behandeld. Hij heeft zijn. mening over. wat er in Schiedam op cultureel terrein zou moeten (kunnen) gebeuren en de taak van de S.G. daarbij op. papier gezet én>indëvormvan een nota ter discussie aande - Stich tingsraadsleden aangeboden. Tot nu toe zonder direct con- creet resultaat. Op de nota zal misschien kritiek losko men, maar dat Is op zichzelf het probleem niet. De SG-di- recteur heeft immers de wijsheid niet in pacht en de leden van de Stichtingsraad kunnen meepraten en mee denken zoveel ze maar wil- len. Willen ze dat ook? Men mag aannemen van wel, hoewel het weinig, overtuigend Is als tot enkele malen toe de Stichtingsraad geen beslui- ten kan nemen omdat dood eenvoudig'het quorum, ofwel het aantal leden dat nodig ïs om beslissingen te nemen ontbreekt. Dat is al een paar maal het geval geweest en met de vakantieperiode erbij ontstaat dus een vertraging van enkele maanden. Het zou onjuist zijn te veron derstellen, dat het gestalte Huijssoon geven aan een: cultureel be leid in Schiedam allé tijd heeft. Dat heefthét juist niet. Op de agenda prijkt daarom maandag weer hoopvol het punt „beleid". Wie weet komt men dit keer mét het quorum aan behan deling van de beleidsnota toe en worden èr kleine spijker tjes met koppen geslagen. De samenstelling van de Stich tingsraad wordt door ver trek of andere omstandighe den nog al eens gewijzigd. Door het vertrek van ds. B. S. Koek bijvoorbeeld is een plaats opengevallen, waar voor een nieuwe kandidaat moet worden gezocht. Eén van de nog niet zo lang gele den benoemde Stichtings- raadsleden.heeft de vergade ringen nog nooit bezocht en krijgt iedere keer een vrien delijke,- doch dringende uit nodiging om zich eens te la ten zien... De directeur van de S.G kan formeel niets uit zijn be leidsnota ter hand nemen, zonder dat de Stichtingsraad die nota heeft behandeld, le der uitstel betekent voor hem dus wachten. Het is nauwelijks voor te stellen, dat dat prettig werken is. Al met al is het sleutelen aan Schiedams culturele beleid dus nog maar weinig gevor derd. Er zijn natuurlijk ver zachtende omstandigheden aan tè voeren,, want het func tioneren als Culturele Raad valt niet mee, zeker niet in de beginperiode. Het simpel weg niet komen opdagen van leden in vergaderingen is echter een andere zaak. Het niet aanwezig zijn van een. quorum betekent 'na vond je vrijblijvend van gedachten wisselen, en daar. schiet nie mand wat mee op. De conclusie is dus,- dat in. de komende maanden za ken zullen moeten 'wor den gedaan. Er is een be leidsnota, er moet een be leid worden vastgesteld, er is dus genoeg te doen. De S.G. mag aan de ene kant klagen, dat ze er zo bekaaid van afkomt.op de gemeentebegroting, In die situatie zal zeker geen verbetering komen als de Stichtingsraad er niet in slaagt, duidelijke beslis singen te nemen en een duidelijke richting aan te "geven hoe dagelijks be stuur en directeur hun be- leid moeten voeren. Schiedam De slechte outillage van de jeugdafdelingen van de Gemeenschappe- 7 lijke Openbare Bibliotheek in Schiedam schrikt jonge lezers af. Tot deze eonelu- 7sie komt directeur W. F. van der Blijin. hét jaarverslag van de G.O.B. over 1971 In verhouding tot landelijke gemiddel- den namelijk ligt het percentage jeugdi ge lezers in Schiedam vrij ongunstig. Het percentage geregistreerde lezers ligt evenwel wat gunstiger "irn vergelijking met de landelijke gemiddelden. Op een bevolking van ongeveer 83.009 waren eind 1971. 11.500 lezers geregistreerd. Deze. lezers zijn „daadwerkelijke" lezers. Een percentage van 13,9 lezers bij de Openbare Leeszaal is volgens het/jaar verslag niet ongunstig. n Nieuwland-Oost, Kethel en Groenoord wonen relatief de meeste lezers, in het oos- /ten en zuiden van Schié- dam relatief de - minste. Hoewel de lezers per week vrij. regelmatig zijn ver- spreid, kan wórden 'gëcón- stateerd dat in veel geval len de afstanden; van. de straten tot eert bibliotheek- vestiging zich' omgekeerd yèrhoüden' -. totde leners- aahtall enin die,.straten. Dé in veel opzichten best geou tilleerde vestiging van de bibliotheek, het pand Park- weg 218-220, krijgt de meeste lezers. Het jaarverslag van de Ge meenschappelijke Openbare Bibliotheek is één van de wei nige jaarverslagen die -door .gemeentelijke diensten wor den uitgegeven met een kri tisch gedeelte dat niet gaat. over star cijfermateriaal-Ook dit jaar heeft directeur. Van der Blij weer getracht een: fae^: paalde visie te geven op het bèstaan vande bibliotheek in SiAie^mi „Een weizijnsvraag" stelt hij centraal in hetjaarverslag. De directeur van dé G.O.B. wenst verantwoording af ta léggen van zijn beleid bi het vorig jaar én stelt zich daarbij de vraag 'of de hem toegewe zen gemeenschapsgelden in 1971 bijna l miljoen wel 7 doelmatig zijn beheerd.-:" v"-'-"-: Aan een Openbare Bibliotheek wordt de .eié; gesteld, dat zé een collectie opbouwt, die re presentatief mag - worden geacht voor .alle stromingen die zich op maatschappelijk en geestelijk terrein voor doen. Ontspanningslectuur en informatieve lectuur dienen zoveel mogelijk in. gelijke mate te wonden aangeschaft. De heer Van der Blij gaat in zijn jaarverslag in op de vraag wat de bibliotheek met gemeenschapsgelden mag aanschaffen aan boeken. Mag dit extreme lectuur zijn, die voorkomt uit een maatschap pij-kritische instelling, mag dirt een realistische roman zijn met informatie over de rand gebieden van hetmenselijk gedrag? In hoeverre moet. aan de wensen van Iedere lezer, die heel goed op bovenge noemde terreinen kunnen lig gen, worden, voldaan' Het jaarverslag geeft geen ant woord op die vraag. De biblio theek moert zich laten leiden door de ordeningen die de ge meenschap heeft gesteld, maar mag volgens de heer Van der Blij niet de ogen slui ten voor de eventuele proble matiek, en de kritische bena- deringsmogelijkheid van die ordening. Ook in Schiedam valt een steeds toenemende „leeshonger" te signaleren, die volgens de di recteur onder meer wordt veroorzaakt doo^: het steeds meer betrokken raken van de mens bij het ge beuren rondom hem heen dDor de moderne massa-com municatiemedia; De in januari 1971 geopende vestiging van de Gemeen schappelijke Openbare Biblio theek blijkt bij het pubiiek goed aan te slaan. het niet willen achterblijven van de mens bij snelle ontwik kelingen op velerlei gebied het verkrijgen van meer vrije tijd en het beroep dat wordt gedaan op recreatiemo gelijkheden. De bibliotheek ïs daardoor de instelling, die uit de voorgaan de ontwikkelingen voortvloeien de lectirurbehoeften moet be vredigen. Niet alleen moet het aantal geregistreerde lezers stijgen, maar uit het voor gaande zou tevens moeten blijken dat de intensiteit stijgt, waarmee de lezers van de bibliotheek gebruik maken. Die stijging Wijkt inderdaad aanwezig.: in 1971. werden 349.000 boeken uitgeleend in de volwassenenafdelirngen en 213-000 In de jeugdafdelingen tegen 466.000 in totaal in' 1970. .Gesplitst naar volwassenen en. jeugdafdelingen bedroeg de toeneming van. het aantal uitleningen respectievelijk 11,9 en 3B,3 procent. Hoewel het aantal geregistreerde .jeugdige lezers te wensen overlaat, is de -• intensiteit waarmee ze van de G.O.B. ge bruik maken, kennelijk wel voldoende. De personeelsbezetting was over 1971 redelijk te noemen,. In totaal werken 50 mensen bij de G.O.B,van wie 19 in volledige dienst. Van de totale kosten, die ruim f 1 miljoen; bedroegen in 1971. neemt de' gemeente, ruim 700.000voor haar rekening. Het rijk. zorgt voor een aanvulling. Slechts een gering gedeelte van.de t<K tale kosten wordt uit de con tributies bestreden» die de le den bijeenbrengen. Alhoewel het jaarverslag 1971 vele vragen stelt over het be staan en functioneren van de bibliotheek in Schiedam, ïs bet toch niet zo kritisch ge steld als dat van 1970. Direc teur Van der BJfl meent na melijk, dat het weinig zin heeft om kritisch te zijn als door externe omstandigheden middelen om verbeteringen te realiseren voorlopig niet aan wezig zijn. Ondanks alle kritisch gestel de vragen: in het jaarver- slag 1971 meent de directie van de G.O.B., dat de lezers het antwoord op dë wei- zijnsvraag die in het ver slag wordt gesteld, zelf zul- len moeten geven. Zij allen weten, in hoeverre dé bi bliotheek tegemoet komt aan hun wensen en hun verwachtingen. In die zin houdt het jaarverslag voor de directeur een vraag in, waarop de bewoners van Schiedam hem het ant woord zullen móeten ge ven. Schiedam B. en w. hebben de gemeenteraad voorgesteld ƒ3.000 beschikbaar te stellen voor het boekenfonds van de Willem de Zwijgerschool voor m.a.v.o. aan de Sint-Liduina- straat. Voor een aantal leerja-, ren en vakken moeten nog boeken worden aangeschaft, zoals nu is gebleken. De commissie voor onderwijsza ken is akkoord gegaan met het voorstel, dat de gemeente- r raad in de vergadering van 28 augustus in behandeling zal nemen. Hef. aanvullend kre diet moet wórden verleend omdat het leerlingenaantal van de m.a.v.o. groter is dan aanvankelijk werd verwacht. Schiedam Twee huisvrouwen. zijn gisteren op de weekmarkt aan het Joh. Straussplein in Groenoord beroofd van- Kun/ portemonnees. Mevrouw F, v. L.-v. d. B. (33) deed aangifte^ van diefstal van een porté-"' monnee uit haar boodschap- pentas, waarin 135,— zat. Mevrouw M. S. I. B.-de M. vi" O. (27) miste haar portera on- nee met 115,die uit dé kinderwagen die zij voortduw de, werd gestolen. De portë-r monnees werden gestolen toen de darmes bij een marktkraam stonden en haar aandacht daardoor werd afgeleid. Schiedam Een zwartwitte kater is gisteren naar het_ dierenasiel in de Sint Anna- zusterstraat gebracht nadat hij, aan de kop gewond, toe-_. Vlucht had gezochtin het plaatskaartenkantoor van het station. Het dier is ongeveer een jaar oud. Eind juli: Schiedam Bij de Spaarbank anno 1829 5n Schiedam is in juli ingelegd 9.556.706 en te rugbetaald 9,348.268. Dit be tekent dat er vorige maand een inlegoverschot was van ruim 210.400. Daarmee zijn de cijfers van juli 1971 ver overtroffen, toen er meer uit betaald werd dan de spaar ders naar de Spaarbank brachten en de terugbetalin gen de inlagen met ƒ231.000 overtroffen.." Het inlegoverschot van de afge lopen zeven maanden be draagt ruim 5.7 miljoen te gen vorig jaar 4.3 miljoen. De aan de Spaarbank toever- trouwde middelen en de reser ves waren per 31 juli voor ruim 45 belegd in effecten, circa 10 miljoen in hypothe ken en b;j.na 47 miljoen in onderhandse leningen, terwijl de op korte termijn belegde geleden en de onbelegde gele de tezamen bijna 8 miljoen bedroegen. Op 31 juli waren er bij de Spaar bank anno 1320 66.361 reke ninghouders. In de eerste ze ven maanden. vart.1971 waren dat er 62.660. Vlaardingen/Schiedam In tegenwoordigheid van bur gemeester mr. Heusdens en tal van andere genodigden, onder wie leden van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging, afdeling Ylaardingen/ Schiedam, is gisteravond in het Visserijmuseum in Vlaardingen de expositie „Levend Strand" officieel geopend door de alge meen-voorzitter van de KNNV, ir. M. P. Ooster kamp. De expositie is vanaf vandaag tot en met 1 oktober te be zichtigen. Ze geeft een beeld over de rijkdom aan leven langs de vloedlijn van onze kust. tn samenwerking met.conser- vator en museumstaf is een grote verzameling aan vondsten op allerlei gebied door de standwerkgroep en andere KNNV'ers op een overzichtelijke manier in vitrines ondergebracht. Zelfs het kléinste schaaldier- tje of schelpje draagt een naamkaartje hetgeen de expositie leerzaam -maakt voor kenner en leek. Door het ophangen van bizarre dingen die gevonden zijn langs het stranti krijgt ook de vervuiling de aandacht. Door middel van een" diatóLamk- beeld krijgt de bezoeker een indruk over de werkwijze, toe gepast door mensen die er een. hobby van. maken, navorsin- gen te doen in dé natuur, Hoe deze natuur wordt bedreigd toont de kleurenfilm dieop gezette tijden een portret van de Wadden biedt. Het is de kleurenfilm gemaakt dopr Jan, van Kam, „Op de grens van. Land en Zee",: Een beknopte handleiding is voor weinig geld verkrijgbaar. Secretaris P. W. Jï. Boom zetV hierin doelstelling en werkwij- ze. van de KNNV die zich richt op de natuur in z'n ge- heel. De grote zorg waarmee, •d? expositie is ingericht, is] een gang naar het museum" zeker waard.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3