De Woelwaters voor peuters REPETITIES TOONKUNST VAN START Schiedammers in Maassluis' museui IN TREFCENTRUM Gevonden voorwerpen ■piPiL K^WÊmSÊ I -8 Streekwed- strijden Schiedamse Ponyclub Expositie keramiek V |giiè}!»5sa% SStl; gCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 m*. i jWpS -w. atajLw.-n 5 f -en- \:S.: SV Sohiedam De afdeling Schiedam van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst begint op 5 september met een jeugd-, koor, dat toegankelijk is voor jongens en meisjes van twaalf tot en met zestien jaar. Het koor repeteert elke dinsdagavond van zeven uur tot half acht in het gebouw van Christelijke So ciale Belangen, Lange Haven 73, Het kinderkoor, voor kinde ren van acht tot en met elf jaar, repeteert hier op dinsdag avond van kwart over zes tot kwart voor zeven. Dinsdag 22 augustus- "begint het Toonkunst-koor weer met de repetities in het gebouw van Christelijke Sociale Belangen, aanvang acht uur. Alle koren staan onder leiding van Aad van der Hoeven. Nieuwe leden kunnen zich op te zetten voor de jarige, en trots dat ze dan zijnl" Ook spelen de kinderen veel.. Een poppenkast, verschillen de driewielers, auto's, een schommel en een strijkplank zorgen;ervoor, dat dé peutera zich niet behoeven te verve len. Ongevesr een uur voor het opruimen gaan; ze onder- leiding van. één van de dames spelltjes doen en, liedjes zin- - gen. Eciedam „Soms staan ze om zes uur al bij hun moeder voor het bed om te vragen of het a! tijd is om naar school te gaan", zegt mevrouw C. Veldbocr, één van dc twee - leidsters van de peuterspeelgelegenheid Do Woelwaters, waar vier ochtenden per week kinderen vanaf drie jaar te recht kunnen om spelletjes te doen, met allerlei mate riaal creatief bezig te zijn en met leeftijdgenootjes te spe len. „Dat is één van de belangrijkste dingen", vindt mevrouw C. van Slobbe, de andere leidster, „daar krijgen ze thuis bijna de gelegenheid niet voor. Ze wonen allemaal in flats en de ouders vinden het te gevaarlijk hun kroost buiten te laten spelen, omdat je. vanaf je balkonnetje toch weinig toezicht op hen kan houden".; Maandag Is het nieuwe seizoen van De Woelwaters, gevestigd in het Trefcentrum naast de Sint Marfclnuskerk in de WU- - lem Andriesseniaan, weer begonnen. De eerste morgen was het al gelijk druk. Bijna dertig kinderen stormden om negen uur het Trefcentrum binnen, blij en enthousiast om weer eens met anderen te spe len, te schommelen en zich uit te leven. HEERLIJK De kinderen gaan graag. Op maandag-, dinsdag-, donder dag- en vrijdagmorgen kun nen ze van negen uur tot kwart voor twaalf in het cen trum terecht, waar de dames Veldboer én Van Slobbe, hen met.alle plezier ontvangen. he vrouw ...Veldboer: ,,Ik- vind het heerlijk om hier te zijn. Het zijn juist de uurtjes van de dag, die je anders toch al- leen thuis zit en die- je; hier pretjig en nuttig kunt beste den. ik heb zelf al grote, kin deren, dus dan is het fijn om weer eens bezig te zijn met kleine kinderen". Mevrouw Van Slobbe is gediplo meerd kleuterléi dster. Ook. zij is'enthousiast vier ochtenden in de week in touw om de kleintjes zo aangenaam mo gelijk bezig te ha uden. Wanneer ze om negen uur wor den gebracht, krijgen ze, na dat ze geteld zijn, eerst melk met' een speculaasje, dan gaan ze handarbeiden, knip pen en plakken of iets derge lijks. oPrachtig vinden ze dat", zegt mevrouw Veldboer, „.eerst •dachten we, dat het een te zware opgave was voor hen, elke keer iets maken, maar ze willen het zelf. Ze zijn dolge lukkig als ze thuis iets kunnen laten zien, wat ze hier hebben .-gemaakt. Soms komt er wel eens een vertellen, dat" zijn of haar oma jarig is, nou, dan helpen, we met iets In elkaar HUILEN Huilende kinderen komen wei nig voor onder de Woelwaters. Een enkeling gaat huilen als moeder net weg is, maar na een tijdje met de anderen te hebben gespeeld, gaat datf wel over. Ouders van kinderen, die het werkelijk niet naar hun zin hebben, wordt gead viseerd, de peuters maar niet meer naar De Woelwaters te brengen. Met de peuterspeelplaats, die uitgaat vati "de Stichting 'Sa menlevingsopbouw' Schle- dam-Noard, is in maart van: dit jaar begonnen. Nu is deze reeds een succes gebleken. Het gemiddelde bezoek per dag ligt vrij hoog, ruim 25, De leidsters, willen maximaal dertig kinderen per dag ont vangen, meer kinderen zou. een te grote verantwoordelijk heid met zich meebrengen. Uit het gedrag van de kinderen thuis ls vaak té merken, dat het optrekken met leeftijdge nootjes hun goed doet, vertelt mevrouw Veldboer. „Soms horen we van moeders, dat hun kind thuis uit eigen bewe ging gaat zitten plakken of gaat spelen, terwijl het zich vroeger altijd verveelde, als het niet bezig gehouden werd". Het is eigenlijk obk de opzet van De "Woelwaters de kinderen een beetje met elkaar te laten optrekken, zodat ze zich op de kleuterschool gemakkelijk kunnen aanpassen. De peuterspeelgelegenheid wordt voornamelijk door kin- deren uit Groenoord en Kethel bezocht, maar ook peutera uit Vlaardingen-Holy en Nleuw- land kamen er regelmatig. TWAALF UURTJE De Woelwaters is een jaar na de Qverblijfgelegenheid Twaalf Uurtje in het Trefcentrum van start gegaan, toen bleek, dat de peuters, die hisr al om. uur of tien waren,, moeilijk met de overblijvers van de la gere school, die vanaf half twaalf kwamen, overweg kon den, Het verschil in leeftijd was te groot. Omdat er toch geregeld veel peuters kwa men, werd besloten, voor hen met een aparte activiteit te beginnen, en terecht, zo is ge bleken. Het Twaalf Uurtje is op dezelf de dagen open als De Woelwa ters en wel van half elf tot half twee. Kinderen, die de peuter speelplaats bezoeken, moeten worden gebracht. In lichtingen over De Woelwa ters en het Twaalf Uurtje zijn te verkrijgen bij mevrouw C. van Slobbe, tel. 700813 en bij mevrouw E. Essens,: tel. 70.50.05. 5 september 's avonds aan melden in de repetitieruimte. Voor het jeugd- en het kinder koor kunnen nieuwe leden zich ook opgeven bij mevrouw G. van Stigt Thans-van Breda, Lange Nieuwst ra at 69. Inlichtingen over het Toonkunst koor zijn te verkrijgen bij het secretariaat, tel. 258270. Het Is de bedoeling, dat dit koor op 19 december in de Grote Kerk een uitvoering geeft van het Weihnachtoratorium van J. S. Bach. Vier ochtenden per week kunnen de peuters zich in het Trefcentrum uitleven. Schiedam De Schiedamse Po nyclub „de Spalandruiters" is zaterdag gastheer bij de te houden streekwedstrijden van de Bond van Landelijke Rij- vererjlgingen. Behalve uit ei gen vereniging dingen combi naties mee van de vereniging: „Die Flardigha Ruiters"; de Schxeruilers uit Overschie en het Blauw G-eie Vendel uit Berkel Het programma bevat dressuur- en: sprïngnummers waarmee om 9 uur wordt be* gunnen. t: i 'J:: X HJ&fi Spelletjes doen met do juffrouw, éón van de veie bezigheden van de Woelwaters Schiedam Aan het hoofdbu reau van Politie te Schiedam zijn dagelijks van 09.00 uur toé 17,00 uur, behalve op zaterdag en zondag, de volgende gevon den voorwerpen te bevragen: Blauw tasje m, inh. groene schoudertas (pukkel) 1 paar bruine kinderschoenen, blauw kindervestje, Sparta bromfietssleutel, bos sleutels, herenbril, in rood etui, ring met twee sleutels, herenbril donker montuur, zonnebril, verz. bewijs, QSF-056, rood koffertje met inh., pop lila ge- fcleted. Bastaard, Duitse staander, reu; jong poesje; hond, zwart; zwart-witte kater; te bevra gen aan: Dierentehuis, Sint Anna Zusterstraat 45 te Schie dam. Te bevragen bij de 'vinders: Bruine Boxer. Overgoor, HocxÖdstraat 152b; beige duif, Van Leeuwen, Westvest 24; zadc waterpasje. Lelieveld, Van Dijkstraat 20b; speelgoed Leeuw, Mevrouw Huis, van der Diiyn van MaasdBmstr. 8; ring met 4 lipssteutelg en 1 keldersleutel, mevrouw van Adrlchem, Groen van Prinste- rerlaan 71; geel truitje, me vrouw Ligtvoet, Jan van Avennesstraat 31; 1 paar gym schoentjes, van der Heyden» Broersvest 99; blauw kinder truitje, A. C- van der Berg, Burgemeester van Haaren- laan .392; geel jongens-jack, Lucassen, Vlaar-dingerdijk- 71a; babyschoentje, mevrouw Ouwenbroék, Burgemeester van Haarenlaan 556; blauwe jongenstrui, J- van Wieringen, Strijensestraat 12;wit'bei ge sjaal met broche, Veoderbos, Lorentzlaan 54b; blauw kin derschoen.: je (L), Vermaal,. Marconistraat 47b; hererthor- loge. Kerkhof, Da Costastraat 328; bankbiljet, Steenhoven, af te halen Fiïlekes, Hoogstraat 81; loonzakje, Vorstenbös, Schiedamseweg 80 Schiedam, (Kethel); trouwring' P. Gouw, W, Pijperstraat 57. tel. 711742; bankbiljetten, Dijker- man, Koekoekslaan 10. Adv- 707505; armband met "op- schrift. Tine Ouwenbroek, Burgemeester van Haaren laan 556; munt armband, K. Blokland, PH,van Bourgondië.- straat 25; dameshorloge, van.' Dijk, Pieter de Hooghstraafc 21a; armbandje met op?- schrift, Korporaal, Nieuwg Maasstraat 95; zilverkleurig armbandje, Vermeulen, Dr- Cuyperlaan 11; dameshorloge - met stalen band, N. van Losn- tel. 700814;. wit damestasje. Hoogendoorn, Scpubertplein 76; bruine damesparaplu", Wessek 'Dr. Zamenhofstraat 33; knirps paraplu, Roelof, Sem Dresdenplein 31, tel. 711559; bruine'damestas, „K. van Eékelen, Fabrlstraat 3; s chook tul met Inh-, Klein; Spleringshoekflat, 1358; zwar te damestas met inhoud, v.d. Gerven, Zalmstraat 15; bruin beursje met inhoud. L. Boot, Dr. Wibautplein 102; bruine 'tas met Engels boek, ati.de Ber.g, Westvest 33. Maassluis Twee Schiedamse; kunstenaars, Sjef Hende rickx en Diet Wiegman, exposeren respectievelijk goua ches en grafiek en keramische objecten in het Gemeente museum van Maassluis. Op de invitatie voor de opening van de2e tentoonstelling stond een schoolfoto van een kleine twintig jaar geleden afgedrukt, waarop om. de ge zichten van twee jongens een cirkel is getrokken. door Jan. H. Oosterloo Op de eerste rij om dat van Wiegman, op de vierde om dat van Henderickx. Want ze zaten bij elkaar in de klas op de Jagere St. Jozefschool aan de Nassaulaan in. Schiedam. En daaraan wilden zij even herinneren nu ze samen als kunstenaars de aandacht vra gen. Ofschoon hun wegen door school en academie vrij parallel heb ben gelopen, wijken zij, op het artistieke vlak gezien, nogal uiteen. Tegenover het surrea listisch geaarde werk van Henderickx stelt Wiegman zijn ongeglazuurde objecten van keramiek. Mij heeft het oeuvre van Hende rickx de meeste voldoening gegeven; het is boeiend en technisch knap. Zowel in de gouaches als in de tekeningen en etsen keert geregeld de aap, in het bijzonder de man dril, terug, vaak als een soort „tegenspeler" van de mens. Soms is de plaats van beiden in de compositie zodanig, dat men zich moet afvragen wie de mens en wie de aap is. De gouaches bestaan voor een deel uit vier, zes of meer ver schillende voorstellingen, die toch een bepaalde binding met elkaar hebben. In die voorstellingen domineren steeds apesmoelen en mens gezichten gezien van een be paalde visie uit. Ook zweven er wel vreemde toestanden in de lucht, die weer op de een of andere wijze verband moeten houden met de rest van het beeld, dat aan de fantasie ven de kunstenaar is ontsproten. Het is over het algemeen moeilijk om de bedoeling te peilen, maar bij elk blad op nieuw wordt men getroffen door de beheersing van de techniek die eruit spreekt en de dikwijls heel mooie kleur, zoals van nummer 27 (op twee na zijn alle geëxposeerde wer ken zonder titel). De combinatie van mensen en apen vindt men ook in de te keningen en etsen. De teke ningen zijn heel knap en fasci neren door de veelal merk waardige voorstellingen met opmerkelijke details. Tekenin gen als de nummers 8, 13 en 14 kunnen vooral de beschou wer boeien doordat zij vragen oproepen, waarop men niet gemakkelijk het antwoord zal kunnen vinden. Het zal in dc meeste gevallen raden blijven naar de intenties van de kun stenaar. Met een achttal droge noatdet- sen bewijst Henderickx een even vaardig als boeiend gra ficus te zijn., die het grote for maat ook niet uit de weg gaai. Naast vier kleine etsen zijn er vier zeer grote geëxposeerd, Gemeentemuseum, Zuid- dijk 18, Maassluis; gouaches, tekeningen en etsen van Sjef Hende rickx en keramische ob jecten van Diet Wieg man. Van dinsdag tot en met zondag van 14-17 our en op dinsdag bo vendien van 19-21 uur. Tot 28 augustus. waarvan echter de nummers 15 en 16 mij meer kunnen beko ren dan de wat donkere „mas sieve" bladen Race (17) en Vlucht (18). Minder onder de indruk ben ik van de keramische objecten van Diet Wiegman. Ik moet erkennen dat zijn vormgeving wel interessant en ook origi neel ls. De witte, bruine en rode plastieken, soms spits toelopend, lijken wel wat op opengebarsten zaadlobben. Hoewel kleur en materiaal van de scherf in bepaalde ge vallen het object zo ten volle tot zijn recht kunnen laten ko men, dat glazuren overbodig en zelfs ongewenst is, schept men een wat star, ongenuan ceerd beeld, als men, zoals Wiegman doet, een soort al leenrecht aan het ongegla zuurde materiaal wil verte nen. IfSÏ less®--

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3