Schiedam stelt belang in Delftse „bobbels" m Het spookhuis in het bos 3 Nieuwe fase in ontsluiting Oudewater Brievenhoekje 'Zomert vervolgverhaal jin IQ delen IX) De nieuwe puzzel HallÖ' allemaal X —J X 'x >x "x X X X ?x n X Voor dë jeugd De prijswinnaars De muis S^koeL ja^ Het beertje Madame Wat een ramp! Pilour "Dudewater Een nieuwe be langrijke fase in de ontslui- ting van Oudewater staat dinsdag 5 september te gebeu ren. Dan zal het eerste deel van de klap van de bascule- brug over de Hollandse IJssel worden geplaatst, die samen met het in uitvoering zijnde deel van de Tertiaireweg T 38, (Goudse straatweg-Van Ktn- schotweg) Oudewater een 3 snelle verbinding zal geven op Rijksweg 12. -De klap zal wegens z'n grote breedte van 15 50 meter In twee gedeelten over het water worden aangevoerd. In ver band met dit werk zal üe Hol landse IJssel van dinsdagmor gen 5 september 6 uur tot maandagmorgen 11 septem ber 8 uur gestremd zijn. Delft/Schiedam Een werkgroep uit Schiedam toont grote belangstelling voor de thans in Delft zeer favoriete „bob bel" in de weg, die kleine verhoging In het wegdek, die luchtreizigers maakt van al te haastige automobilisten. Er is trouwens voor deze Delft- se toepassing van een al toot oudere vinding in het hele land grote interesse. Delft maakt er school meeAl een jaar lang krijgen de gemeen telijke stedehenmers zo'n twee tot vier excursies per maand te verwerken. De geïnteres seerden komen van ver en dichtbij: behalve uit Schie dam meldden zich burge meester en wethouders van een kleine gemeente in Lim burg, een werkgroep uit Am sterdam, ambtenaren uit Zoe- termeer en architecten uit alle windstreken. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten Is inmiddels ook bezig met het verzamelen van informatie over de Delftse aanpak. In het bijzonder klei ne gemeenten kloppen bij de VNG aan om technisch ad vies: omdat hun ambtenaren- staf te klein is om alle facet ten en konsekwenties van de „bobbel" te kunnen beoorde len, zijn zij op de mening van anderen aangewezen. Ver moedelijk zal binnenkort een rapport van de VNG over het Delftse project verschijnen, De landelijke belangstelling geldt niet alleen de bobbel. De interesse is meestal gekop peld aan nieuwsgierigheid naar de manier waarop Delft tegenwoordig plantsoenen aanlegt, ook al met bobbels en heuvels. Kort samengevat dienen al d* oneffenheden ervoor om ee goed woonklimaat in de stac te scheppen: aantrekkelijk groen en veilige straten, want de bobbels vertragen het ver keer. Straten en groen waren ook al op de televisie te zien, maar die uitzending is niet van in vloed op de belangstelling ge weest: die is gewoon gestaag blijven groeien. RIJPEN Dat burgemeesters, wethouders en ambtenaren komen kijken wil overigens niet zeggen, dat nu allerlei gemeenten onmid dellijk het Delftse voorbeeld volgen. De Delftse ideeën heb ben de tijd nodig om in ande re ambtenarenkorpsen te rij pen. Niet iedereen is even snel enthousiast. In Delft zelf is men er ook nog niet hele maal uit: de beste vorm voor de bobbel is nog niet gevon den. Die vorm verschilt nu nog van straat tot straat. Hoofd stedebouw lr. De Jong verwacht dat Delft pas over twee k drie jaar weet wat de beste bobbel is. 'et merkwaardige van de bob- b^-affaire is dat deze manier van snelheidsbeperking hele- -naal niet nieuw is. In Delft loet het verhaal de ronde dat stedebouwer ir. Vahl (de bob bels worden ook Vahlheuvels genoemd), er de uitvinder van zou zijn. Het principe bestaat ecther al jaren. Een kleine twintig jaar geleden paste de gemeente Kampen het al toe. De interesse voor Delft Is ver moedelijk te danken aan het feit, dat steeds meer mensen vinden dat niet alles en ieder een aan de auto ondergeschikt moet zijn, vermoedt ir. De Jong. Experiment in het Westerkwartier te Delft: bomen rVet op de stoep, maar op de rijbaan, waardoor de auto in zijn vaart wordt Drempel In het wegdek om sne.heid af te remmen, aangelegd belemmerd (Raamstraat). d9 Paring te Delft. Id de kelder tdh het onbe woonde huis in het bos ont dekken de Jongens een man dievastgebonden op de grond ligt. Hij zegt de Jonkheer te zijn. Maar de jonkheer is lm mers In Amerika? Ais de jongens naar huis lopen hebben ze ;Jseel wat te bepraten. De Jonkheer is in het huis ge- kbleveu en zei dat hij de po litie en de dokter zon Hel len. De jongens zijn toen maar weggegaan. „Ik snap er niets meer van", zucht [fFred, „Die man bij die •uto had het dus goed toen pij zei dat de jonkheer gBrafe was. Maar waarom.' leegt die hoer dan nat hij ini a$rik& zit? We hebben' Item nu met eigen ogen ge- jjden. Ik vind het anders he lemaal geen bullebak". Wie zegt dat het de echte 'jonkheer is?" vraagt Jaap, !„!k kan ook wei zeggen dat (ik jonkheer beu, maar daarom ben ik het nog plet". „Dat Sa 1-* vuur jou", grinnikt Fred die zich nog goed herkniert dsd hij zoiets tegen ,iaep rol toen ze het gisteren anjer de heer hadden. „Ik kaa ook een overall aantrekken een gewoon huis langs de straatweg. „Rijkspolitie" staat er op een bord. Ach ter elkaar gaan ze naar binnen. Ais ze na een uur oreer buiten komen lopen or twee rechercheurs mee. Het hele gezelschap gaat in een politieauto. Daar ach ter rijdt nog een auto met vier agenten en daar weer achter nog een volkswa gentje met wat politieman nen. en een pet op zetten, daw- „Naar de Dennenweg achter om ben Ik nog geen boer", villa van de jonkheer en ze. De jonkheer zit in Amerika, Al bijna een hall Jaar. Maar wie is dan de man in de kelder?. „Oei, wat duurt dat lang", zucht Jaap, Hij gaat maar eens verzitten. Opeens stoot Fred hem aan. „Kijk eens, daar gaat Iemand", Duis tert hij. Tussen de struiken door zien ze een man aan komen. „Het is die boer", sist Jaap, „die Ven Baarie. Zie je wel, dat hij er ook bij boort. Hil gaat vast de de anderen waarschuwen". „Als hij hier langs komt kunnen we hem misschien wel pakken", zegt Fred, ,.stei Je voor zeg, dat wij de belangrijkste gangster, de baas misschien wel, ge vangen nemen". De boer komt door de strui ken heen naar het pad. Net ais hij om het buis wil ver dwijnen springen de jon gens overeind. Fred springt de man achter of 'de "rug" en Jaap van voren. De 'boer Is er niet op bedacht en struikelt achterover. „Laat me los", sist hij, „Idioten! Bemoeials! Zijn jullie stapeidol gewórden. Als ze „Het hele hnis ls omsingeld", zegt Free, „o kan niet meer ontvluch ten". Daar komen al twee politiemannen op het ru moer af. Even later klik ken de boeien en loopt de boer tussen twee agenten in naar de auto. „Goed werk jongens", zegt één van de rechercheurs, ,.we zullen dit mannetje op bet bureau wel eens aan de tand voelen. Waarschijn- lijk heeft hij wel fets te vertellen". Het is een vreselijke teleur stelling voor de jongens ais ze die middag horen dat de boer helemaal niet bij de bende hoort „Maar een boer is hij ook niet", zegt de politieman, „wat en wie hij san wel Is, komt hl] vaasvond zelf vertellen". Ais je alle woorden hebt ingevuld komen er op de kruisjes vier plaatsnamen te staan- 1 niet laag, 2 vervoermiddel, 3 meisjes naam, 4 mooie bloem met door nige takken, 5 aardig, snoezig, 6 iemand die eet, 7 moeder, 8 lichaamsdeel, 9 toespraak, 10 Jongensnaam, 11 getal, K stroomt Je bloed doorheen. De oplossingen verwacht ik voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leeftijd on deraan de brief of oplossing. Dus niet alleen op de envelop. D5dr zet je op: Aan Anke, Ver- wersdijk ft—8, Delft. Verzamelen jullie ook stickera? Ik spaar ze alleen van plaatsen waar lk geweest ben. Ik heb er van verschillende dierentuinen, van Drie- vliet, van Arnhem, van het safaripark. Ik heb za op de tegels van de keukenmuur geplakt. Er zijn nog een heleboel andere stickers met bloemen, vlinders en ook mot het lachende hoofdje. Een meisje dat mij schrijft heeft zelfs postpapier in de vorm van dat lache bekje. Je ziet ze ook op shirts, op jacks en petjes. Tjl vind het een leuk embleem. Je moet al lachen als je er naar kijkt. 7 X 'y X X X li X X X X zei hij toen. „We rullen het hek verhaal mzar aan mijn tader en monder vertellen", besluit ïüj, „het wordt zo vrese lijk Ingewikkeld. Ik ver- nu niemand meer. daar verspreiden", heeft de hoofdcommissaris ge zegd. De jongens vinden het geweldig dat ze mee- mogen. Ze moeten de kel der en de geheime uitgang wijzen. Wat een avontuur!! Maar het valt wel tegen. Het spookhuis staat er vre dig bli. Geen spoor van dieven. En voor het kelder raam is een plank getim merd. Ze kunnen er niet In komen. „Ze hebben In de gaten dat er speurders op pad waren", lacht de agent. „Maar we komen er wel In hoor". Het wordt tijd dat we de De jongens moeten achter de politie inschakelen". Daar struiken blijven. „Stel fe ls Jaap het volkomen mee eens. Oom Frans en Tante Els luisteren heel aandachtig als de jongens alles vertel len. „Als Ik had geweten waar jullie steeds naar toe gingen zegt tante boos. .,Ze hadden jullie ook wel vast kunnen bin den. Ik moet er niet aan denken". „Er is gelukkig niets gebeurd" sust oofn. „We gaan meteen naar de politie iongens. Kom mee". Met de auto rijden ze naar het dorp. Regelrecht naar het politiebureau. Het ls voor dat er Iemand binnen ls, dan kan er wel gescho ten worden", zegt de agent tegen oom. De politie was wel erg blij met het ver haal van de 'ongens. Ze wisten dat er 'ets aan de hand was in de buurt van het dorp maar waar de mannen hun hoofdkwartier hadden, was niet bekend. Het ging om een stel smok kelaars en Juwelendieven. Als ze deze mannen konden pakken hadden ze waar schijnlijk wel d° belang rijkste gangsters In han den. Het huis was inder daad onbewoond, vertelden 1 Paul Keyzer, Griegplem 277, Schiedam/Groenooró (9 jaar) 2 Marianne Leerentveld, Molensingel 79, Schiedam (12 jaar). De oplossing van het kruiswoordraadsel rrasi Horizontaal: 1 zand, 4 been, 7 Ed, 8 Ada, 9 zo, 10 eren, 11 neer, 12 ml, 13 sok, 15 la, 16 Ee, 18 as, 30 loeit, 24 ar, 26 Ann, 27 do, 28 vies, 29 krul.30 Ab, 21 eet, 32 na. Verticaal: 1 zeem, 2 Adris, 3 dans. 4 bank, 5 ezels, 6 Nora, 14 open, 17 el, 18 at, 19 lava, 21 oase, 22 inkt, 23 cola, 25 rib, 27 duiK- ANJA VOORBERG (Schiedam). He. nu lees ik dat jullie briefje er met in stond. En ik heb toch wel geschreven. Over de hoeve en de vakantie. De haart heb ik gekregen. Ik schreef er nog bij dat ik dacht dat het een boerde rij' was. Maar 't bleek een groot mooi gebouw te zijn. Hoe het komt dat het briefje er met In stond weet ik met Jk stuur de copy altijd naar de redaktie Was het verhaal van Joe de dichter van jou? (Schiedam). Jij was verge ten je naam en adres onderaan, de brief te zetten en er stond ook mets op de envelop. Nu doe ik het zo maar. Je schreef dat jullie maar het strand waren en dat er toen 'n hevige bui kwam. Wat een pech he. Is het toen toch nog droog geworden of zijn Jullie maar terug gegaan? In dat regenlandje van ons moet je eigenlijk altijd met regenjassen Zopen slepen. Nu is de vakantie al weer voorbij. Gaan jullie vol gend jaar weer naar Rockanje? JNGRID VAN STEENHOVEN (Schiedam). Je bent dus meteen na de vakantie maar naar de nieuwe school gegaan. Het is fijn dat je bij je nichtje kan lo gerenDat was een goede oplos sing. Wat een leuk adres krifg fe nu. Is het een flat? Lezen futile dan ook nog de Sckiedam- se Courant? Als dit het laatste briefje was dat ik van je kreeg wens ik je in ieder geval veel goeds In Rotterdam. Je tekening staat deze week in ons hoekje. MIERE WINKEL (Schiedam). Voor jou is de vakantie nu ook voorbijToch wel weer leuk om naar school te gaan, vind je niet Zit je nu In de brugklas? Ik heb expres met het kruiswoordraad sel gewacht tot na de vakantie. Dan zijn alle hinderen weer thuis en heeft ledereen ook meer tijd. MARJA REBERS (Schiedam). Ik weet nog niet of je bij de win naars bent want ik heb, nu ik dit briefje typnog niet alle op lossingen binnen. Wie weet. En lukt het nu niet dan vast een an dere keer. Elke week heb je weer een nieuwe kans. LEONT1NE VOORBERG (Schie dam). Je had de oplossing toch helemaal goed hoor. Er wa ren toen die weefe geen of wei nig briefjes uit Schiedam. Dat ls wel meer in de vakantietijd. Dan zijn er veel kinderen de stad uit. Het moest dus opgevuld won der i met andere briefjes. TRUDY VAN DIJK (Schiedam)* Je had het kruiswoordraadsel keurig overgetekend en er ook nog paarse hartjes in gemaakt.» Toen werd het natuurlijk maar, een kort briefje want anders zou je een lamme hand van het schrijven krijgen. Puzzel je de-j ze keer ook weer mee? Bedankt voor je mooie tekening. Jammer, dat we geen kleurendruk heb-' ben. Je had de bloem zo prach tig gekleurd. CARIN VAN DIJK '(Schiedam). Wat jZauw he, om een portemoir nee neer te leggen en als iemand hem dan pakt vlug aan «en touwtje trekken- Dat fe eon be kend mopje. Mijn zu» had hef laatst ook. Kijk dacht ze, seri portemonnee. Ze wilde hem pekken en ...floeps. Ze moest vr, toch om lachen. Jij zeker ockZ, INGRID STURKENBOOM (Schie dam). Bedankt voor fe gedicht je over de windhoos. Ja, wat een ellende he.- Het zal je maar over komen zeg. Laatst was er ook zulk noodweer in Duitsland. De hagelstenen lagen er een meter dik en er zijn ook nog mensen verdronken Ik hoop zo iets nooit mee te maken hoor. Het is maar een rare zomer vind Ik* ELS HOFMAN (Vlaardingen). J* leuke tekening heb ik gevonden. Hij komt vast In ons hoekje te staan, Ben je al op de grote school? Of zit je nog op de kleu terschool? ROBBIE DE JONG Vlaardingen Ja, het is nu weer uit met de vakantiepret. Toch hoop ik dat 't nog mooi zomers weer wordt. De laatste tijd lijkt het nergens naar- Maar wie weet komt het nog Naar welk ielevisïepro- vramma kijk je graag. Ook naar brigadier Dog' Dat vind ik een leuke serie? ledereen dacht ze ker dat je een nieuwe fiets had? Jet hebt mooi postpapier zeg. ANNEMARIE BROERE (Vlaar dingen). Een heel enkel keertje zijn er wel eens postzegels bij. Ik was erg blij met die van jou- ik had se nog met. Jullie zaten zeker dichtbij het strand? Wa ren jullie op een camping? Kon je al paard rijden? Je bent ze ker een eind langs het strand gereden' Nu is de vakantiepret weer voorbij. Gaan jullie er ook wel in de weekends naar toe7 Dit was het laatste briefje weer van verleden week. Dag alle maal, veel groeten van ANKE Tngrld van Steenhoven, tien jaar uit Schiedam tekende een strenge schooljuffrouw. j Er was eens een muls die had geen huis. Daarom moeat hij een baan gaan zoeken. Hij wist al wat hij nam de mat en knipte die door midden. Uit de mat nam hij een doek en zocht een emmer op en deed er water ln. Hij woonde op een hoek en nam een glazenwassersboek. Hij maakte een winkel en die winkel heet: muizenglazenwassershoek, (Marijke Blok, Oostvoome) Er was eens een beertje ze noemden hem Geertje hij plukte bloemen hij hoorde bijen zoemen. Toen ging hij weg. Daar kwam een bij die bij zei: „wil je wat honing van mij?" O, wat was de beer blij. Hij gtng gauw mee toen kreeg hij zijn honing en hij was zo bbj als een koning. (Marjan Vullebregt, acht jaar, Monster) Madame Pilour is een engel en haar zoon is een echte bengel want toen kreeg zij een klokje en haar zoon stopte dat in een sokje Madame Pilour moest ïoeken tn alle gaten en hoeken. Tot ze hem eindelijk vond ep haar zoon kreeg op zijn (Jolanda v, d. Lee, negen jaar, Schiedam) Op Ameland is zojuist een ramp gebeurd een heleboel tenten zijn gescheurd, en wel duizend caravans zijn kapot Ja, daar is het op 't ogenblik zo rot. Een heleboel zieken, wel vierhonderdtien wie heeft de ramp op tv. gezien? Wie heeft het in de krant gelezen? Nou, dat moeten er wel duizend wezen. Een heleboel mensen zitten in nood ja, er rijn er zelfs al twee dood. daar was het toen zo'n ramp Nee, dat h echt niet zo leuk. (Ingrid Sturkenboom, tien jaar, Schiedam)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3