SCHIEDAMSCHE COURAN Vrijblijvend plan.. Rijnmond dringt op spoed 1974: aanleg NS-spoorlljn 1979: Metro Gids voor Schi edam-Noord verschijnt half november Veel publiek bij opening C A MïKIN&ï Ballonhal opgepompt Van Rotterdam-centrum via Scbiedam-Kethel, naar Vlaardingen-Holy Geen voorrang verleend „Ib ben niet door stopbord gereden" Onbekwaam automobilist beboet bij Verkeerd licht 'ij dichte mist: 75,boete Donderdag 7 september 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's 99ste jaargang no. 24508 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Rijnmond •F* dringt aan op spoed. Het kan niet anders. De nieu we woongebieden Schie- dam'Kethel en Vlaardin- gen-Holy groeien immers snel. Bijzonder snel. Be volking, wegen en open baar vervoer moeten in die nu al beraamde ver breiding volkomen op el kaar zijn Een infrastructuur heet dat. Een samenstel van ver bindingen, die noodzake lijkerwijs in elkaar ha ken. Om aan die voor waarde te voldoen stelde het Openbaar Lichaam Rijnmond een beleidspro- werking moet als lei draad dienen voor een pe riode tot 1984. gramma voor de verkeers- en vervoersinfrastructuur in het Rijnmondgebied sa men. Dit beleidsplan het produkt van een in Het nog geheel vrijblijven- Nederland nimmer ver- de plan loopt parallel met toonde integrale samen- de .tijd, die het nieuwe streekplan aangeeft. Het is in de eerste plaats de bedoeling, dat 't beleids programma als advies doorleeft. De betrokken gemeenten kan het even wel ook als richtlijn wor den opgedrongen. Van daag in deze krant de plannen voor een tijdelij ke voorziening van het openbaar vervoer, waar bij men vooruitloopt op de aanleg van een metro. Sliedrecht Gisteravond is in Sliedrechtbij de sportvelden ■aan de Thorbeckelaan de bal lonhal opgepompt. De ballon hal heeft da arme zijn uitein delijke vorm gekregen, nadat de fundermgswerkzaamheden waren voltooid en een tegel vloer van 50 bij 36 meter was gelegd. De ballonhal zal voornamelijk d-ienst gaan doen als sportac commodatie. Het hoogste punt van de hal is dertien, meter. Vlaardingen De al aanzienlijk bevolkte wijken van Schiedam-Kethel en Vlaardingen-Holy krijgen hun me tro. Om echter gelijke tred te houden met de snelle groei van die bevolking is een lijdelijke voorziening, vooruitlo pend op aanleg van de metro, zeer gewenst. Verschillen de minder kostbare interimoplossingen zijn daarbij mo gelijk, waardoor het vervoer van en naar deze woonwij ken bevredigend kan functioneren. Al Ui 1974 is zo wil het beleids programma voor de ver- keers- en vervoersinfrastruc tuur, een begin van de aanleg van een door de Nederlandse Spódrwegen^gelgnc ee rd al t.er-, nStlef te verwachten. Hier mee zou dé verbinding van bet eindpunt metro-oost op het r Rotterdamse Eendraehtsplein met de westelijke woonwijken van Rotterdam, Schiedam-Ke thel en Vlaardingen-Holy en een.eindpunt in de Broekpol der in 1979 tot stand kunnen komen. Het betekent een tij delijke doortrekking van een verbeterde tramlijn Rotter dam-Schiedam over het me tro-tracé. De kosten, voor de verbetering van de tram- dienst tussen het Rotterdamse centrum en het Schieöamse vereist, zijn nog niet ge raamd, maar zullen waar schijnlijk niet erg hoog zijn. De totale investering van de üijn Rotterdam - Vlaardingen- Holy bedraagt van. 2974 tot 1980 2C0 miljoen. Eenwerkgroep Kethel-Holy- Broekpolder binnen het Open baar Lichaam Rijnmond be cijferde dat de aanleg van een ■tijdelijk door de NS te berij- den lijn tussen Schiedam/ Wietiwland en Vlaardingen/ Broekpolder gepind moet worden op een bedrag, dat ligt tussen de 178 en 193 miljoen. De ombouwkosten om de NS-lijn voor metro-be diening geschikt te maken, z.ijh buiten beschouwing gela ten. Uitstel van de westlijn van.de metro brengt een investering van ongeveer ƒ200 miljoen met zich mee: voor het geven van een interim-oplossing- On geveer driekwart van dat be drag moet worden gezien als fen vóór-investering in de toe komstige metrolijn. Het uit- CHIN IND. RESTAURANT .Jjf mei afzonderlijke jij. gelegenheid vnor lihjafej afhalen van diners. Vjg- vlggff' Volop parkerruimte aan voor- en achter- zijde. TELEFOON 70 7542 A&Z NIêUWLANDPLEIN 19 Vlaardingen Doordat de 46- jarige L. K. gistermiddag hiét haar bromfiets bij het oversteken van de Zuidbuurt- Beweg geen voorrang verleen de aan een personenauto, die werd bestuurd door G. S. uit Sttijen, is een aanrijding ont staan waarbij de bestuurster van de bromfiets schaafwon den en kneuzingen aan haar rag opliep. [Öe 62-jarige fietser G. W. S. Saf bij het oversteken van de Holysingel ook geen voorrang aan een naderende auto, be stuurd door P. C. B. Bij de botsing liep S. verwondingen aan zijn hoofd op. stel van de aanleg van de me tro-verbinding Rotterdam/ Eendrachtsplen betekent een verlaagd in veste rir.gsbs drag van 490 miljoen gulden. BELANG De aanleg van de metrolijn langs Schiedam-Kethel naar Vlaardingen-Holy-Broekpol- der is van grote betekenis. De kosten zijn echter zeer hoog. De functie, die de spoedeisen de metroverbinding zou gaan vervullen wordt thans „ge vuld" door een dicht nel van tram- en buslijnen. De lage snelheid en de te geringe re gelmaat daarvan werken de bevordering van het openbaar vervoer niet in de hand. Het dient aanbeveling, aldus het „beleidsprogramma", te on derzoeken hoe hierin op korte termijn verbeteringen zijn aan te brengen. Op het eerste gezicht zijn betrekkelijk goed kope maatregelen uitvoer baar: het scheppen van'vrije banen en het aanbrengen van wijzigingen in de verkeerscir- culatie. Alles wijst er derhalve op dat het het Openbaar Lichaam Rijnmond ernst is met het ber vorderen van het gebruik van openbaar vervoer. Rijnmond- gecommitteerde C. M. L, Roo- zemond, onder wie 't beleids programma voor de ver- keers- en vervoersinfrastruc tuur in het Rijnmondgebied tot stand kwam: ..Het is van het grootste belang dat de woongebieden in Schiedam- Kethel en Vlaardingen-Holy meer en betere openbare ver voersmiddelen tot hun be schikking krijgen. Dat heeft thans de hoogste prioriteit. Reden daarvan is het tegengaan van de toenemende verkeers drukte op de noord-westzijde van de „Ruit". Voorts wil men de bewoners van de Schiedamse en Vlaardingse wijken in plaats van thans ge dwongen autogebruik een beïnvloedbare keus van ver voermiddel kunnen laten ma ken* Inventarisatie, openbaar- vervoérsprojecten Schiedam De drukkerij De Magneet op de Rotterdamsedijk brengt half november een Informatiegids uit voor Schiedam- Noord, waar het tachtig pagina's tellende boekwerkje gratis huls-aan-huis verspreid wordt. Schiedam „Ik ben des dui vels'*. Met deze woorden ver liet de Vlaiardinger N, de B. woensdagmorgen de zaal van het kantongerecht in Schie dam, waar hij tijdens een strafzitting veroordeeld w^s tot zestig gulden boeten, om dat hij op de Westlandseweg in Vlaardingen hg 'n kruising met zijn auto door een stop verbod was gereden- Op dat kruispunt wordt het ver- <keer door middel van stop bor den geregeld, die in de plaats staan van verkeerslichten. Dc- verbali.sart van de heer De B.. de heer R.S., verklaard*, dat cp een gegeven memsit op het kruispunt alle verkeer uct de richting var. Schiedam stopte, omdat dat zo aangege- geven was op het stopbord. terwijl de heer De 3., die ook uit die richting kwam, in ziin eentje het kruispunt opreed, wat toevallig vrij was. omdft het verkeer, dat aan de bcjrt was om te rijder», nog op gang imoest komen. De heer De B. bleef echter ten zeerste ontkenner., dat hei bord op stop stond: ..Tot in lengte van dagen blijf ik er bij. dat ik. volgens .het- bord. kon doorrijden, ik ben toch niet gek. dat !k op een krips- punt door een stopteken rijd!" Niettemin waren kantonrechter ir.r. W. E. van Vloten en offi cier van justitie mr. A. Bor- gart van mening, dat de hoer De B. zich aan het strafbars feit. dat gelijk staat met het ■rijden door rood licht, schul dig had gemaakt. In de gids zullen gegevens te vinden zijn over alle overkoe pelende organen in Schie» dam-Noord met hun onderaf delingen. zoals de kerken, de stichting Samenlevingsop bouw Schie dam-Noord en Om streken, de Wijkvéreniging Groenoord en gezondheids zorg. Ook komen er alarm nummers en andere belangrij ke adressen van elders in de stad op de veertig tekstpagi na's van het boekje te staan. De overige pagina's zijn be stemd voor advertenties. Bij de samenstelling van de gids is uitgegaan van de ge dachte „wat is belangrijk voor de bewoners van Schie- dam-Noord". Met de voorbe reiding ervan is een groep van vrijwillige medewerkers ruim een half jaar geleden be gonnen, nu ligt de tekst klaar om gedrukt ie worden. Nieuwe bewoners in. Schiedam- Noord krijgen, zodra ze zijn. gevestigd, het boekje automa tisch gratis thuisbezorgd. De gids, die elk jaar herzien zal worden, verschijnt in een op lage van zesduizend. De kos ten worden geraamd op ƒ7000. De Magneet is ook de uitgeef ster van het tweewekelijkse blad Groenoord-akkoorden. Zo ziet Rijnmond het. Van Rotterdam-Centrum, uit loopt via de westelijke woongebie den van Rotterdam Schiedam -centrum en de nieuwe woon wijken Schiedam-Kethel een nieuwe metrolijn naar Viaar- ümgen-Hoty. In overleg met Rijnmond is daar al een tracé gereserveerd. De „lijn'* is her kenbaar aan de rondjes. De metro zou in de visie van het Openbaar Lichaam Rijnmond 'in de Broekpolder «indigen. De tekening, waarop voorts een totale inventarisatie van de openbaar-vervoersprojec- ten zichtbaar is met alle be staande nieuwe trajecten, be geleidt het Beleidsprogramma voor vervoers- en infrastruc tuur Rijnmondgebied. zaak onvermijdelijk is, wel met betrekking tot het totale beleidsprogramma waarover vandaag in de commissie ver keer en vervoer is gediscus sieerd. Dit overleg binnen Rijnmond, maar ook in de di verse gemeenten biedt de mo gelijkheid tot het opperen van talloze varianten op de ge dachten en visies in het be leidsprogramma. Als evenwel het Openbaar Lichaam Rijn mond besluit tot de term „richtlijnen", over te gaan kan Rijnmond het middel dwang gebruiken op grond van artikel 30. DWANG In verband hiermee acht het Openbaar Lichaam Rijnmond het aanvaardbaar een zekere dwang uit te oefenen op de In dividuele reiziger hij zijn keu ze van vervoermiddel. Als dat bij de totstandkoming van deze beleidsuitgangspunten want dat zijn de „regels" In het beleidsprogramma nog al tijd onvermijdelijk is zal dat op een „subtiele" manier moeten geschieden. Gecommitteerde Roozemond propageerde zelfs: „Over heidsmaatregelen, die moeten leiden tot een beperkt gebruik van de auto. Natuurlijk moe ten zulke maatregelen gelei delijk worden geïntroduceerd. Fasegewijs zal op deze ont wikkeling gemikt worden. We mogen niet forceren". Forceren mag, indien de nood» TIJDELIJK AI met al ls het eindpunt van de metro-oost in Rotterdam-cen trum sleohts tijdelijk bedoeld. Aan de hand van een interim oplossing te vinden in een NS-verbindïng of een tram-ex ploitatie, waarbij rekening moet worden gehouden met aansluiting op het al bestaan de net (zwaardere uitvoering van de viaducten ls dan niet vereist) kunnen Schiedam- Kethel en Vlaardingen-Holy In 2979 over direct openbaar vervoer beschikken. In de reconstructieplannen, vóór de Schiedamse bin nenstad Is met de toekom stige metro al rekening ge houden. In de nieuwe woonwijken is in overleg met Rijnmond een tracé voor de metro gereser v^erd. mf*i v""7 Velen bestormden het nieuwe filiaal van C. A.. dat woensdagmiddag wérd geopend. Schiedam C A is open. Dromme mensen stonden woensdagmiddag voor de deuren van het opgeknap te pand op de hoek van de Rotterdamsedijk en de Broersvest te wachten op het tijdstip, waarop het kledingmagazijn voor het eerst haar deuren in Schiedam voor het pu- bleik zou openen. De poli tie deed haar. best om de menigte zoveel mogelijk van de rijbaan te houden om het verkeer geen oponthoud te bezorgen. Tijdens het wachten zorg de de Rijnmondband voor een muzikale noot op het Koemarktplein. Om twee uur was het zover. De deuren waren nog maar nauwelijks open, of het pu bliek stroomde naar binnen. Nog wat onwennig bekeek men de kledingstukken, die nog keurig in de rekken hin gen. Vooral veel dames be volkten de nieuwe zaak. Aan de jeugd ging de opening, waaraan geen plechtigheid verbonden was, niet onopge merkt voorbij. Honderden katoenen rode petjes met het C A-vignet erop werden uitgedeeld onder de jongelui. C A heeft het vloeroppervlak ban het pand uitgebreid, door enkele lokalen van de aan de Singel gevestigde Co rn cni us school bij de winkel te betrekken,, zodat in het fi liaal genoeg plaats is voor een ruime sortering. Schiedam Het kantongerecht ln Schiedam heeft woensdag morgen tijdens een strafzit- W ting de heer I. A. veroor deeld tot honderd gulden boe te. Hem was ten laste gelegd, dat hü in Vlaardingen met een personenauto gereden had, terwijl hij daartoe niet in staat was, wat bleek toen hij, na eerst zigzaggend over de weg te zyn gegaan, midden op de weg ging rijden en tenslot te tegen een paal met ver keersborden tot stilstand kwam. A, maakte tijdens de zitting dui delijk, waarom hij op een der gelijke wijze gereden had: ,,lk wilde een vrachtwagen, in halen, maar toen sloeg deze plotseling linksaf. Door de moeilijke situatie raakte ik de macht over mijn stuur kwijt en reed tegen die paal met verkeersborden aan". Bovendien gaf de heer A. te kennen, dat hij de nacht, waarin het ongeluk gebeurde, zeer vermoeid was, omdat hij helemaal uit Duitsland was komen rijden. „Er zit sen raar luchtje aan deze zaak", aldus mr. A. Bor- gart, officier van justitie, die het de heer A. ook kwalijk nam, dat hij na de aanrijding met de paal gewoon verder was gereden en pas de volgen de morgen naar de politie was gegaan. Het rare luchtje bleek echter niet dat van alcohol te zijn, wel werd duidelijk, dat A, me dicijnen tot zich genomen had. Honderd gulden achtte de officier van justitie een bil lijke straf, aangezien A. reeds eerder met de politie in aan raking was geweest in ver band met verkeersovertredin gen. Kantonrechter mr. W. E. van Vloten, vonniste conform de eis. Schiedam Het kantongerecht in Schiedam heeft woensdag morgen tijdens een strafzit ting de heer E.G. uit Maas land bij verstek veroordeeld tot 75 boete. Op rijksweg 20 in Maasland had G. bij dichte mist verzuimd, met groot licht te rijden. De automobi list verklaarde bij het opma ken van het proces-verbaal, dat volgens hem het zicht nog wel 350 meter bedroeg. Een politieman, die woensdag- morgen als getuige optrad, was het daarmee niet eens: „Ik kon langs de weg hooguit zes paaltjes achter elkaar zien. Omdat die twintig meter van elkaar staan, bedroeg het zicht zeker niet meer dan tweehonderd meter". De, heer. G. heeft deze overtre ding vgl eens éérder gemaakt,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1