en aan werktuigen op speelplaatsen mmmm. met een mm Wandeltocht en bazaar voor ziekenhuis in Kameroen Groot inleg- overschot bij Spaarbank Anno 1820 Verlengde Clmrckillweg afgesloten Ton Steenbergen weg bij Toverbal Gevonden voorwerpen Haringafslag ZAALVOETBAL WENSKAARTEN; VOOR UNICEF Lijnbaanbeurs eerder open SCfflEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 Schiedam De Spaarbank anno 1820 te Sehledam had in augustus een groot inlegovcr schot. Er werd f 10.998.628,18 ingelegd en 9.951.139,90 te rugbetaald. - Het inlegover- schot van de vorige maand bedroeg dus 1.047.286,26, te gen augustus '71 783.322,71. De eerste acht maanden van 1972 geeft een inlegoversehot te zien van. 6.773.558,05, te gen vorig jaar over dezelfde periode 5.080.593,87, Het ge hele inleggerstegoed bedroeg op 31 augustus 1972 105.171.780,17, het aantal spaarders op deze datum be droeg 66,712. Vorig jaar om deze. tijd waren deze getallen respectievelijk ƒ94,148.663,75 en 63.008. Het tegoed van de spaarders en de reserves waren eind augus tus voor 44.515.841,08 belegd in effecten, voor 47.662,477,85 in onderhandse' leningen en voor 9.781.919,21 in hypotheken, terwijl de on- belegde en op korte termijn betegde gelden ƒ8.681.074,79 bedroegen. Schiedam Veel speehverktuigen die door de afdeling Plantsoenen van de dienst voor Gemeentewerken op speelplaatsen zijn geplaatst, zijn vernield of onbruikbaar geworden. Ook op de speelplaats aan de Aleidastraat zijn de werktuigen beschadigd. Daar geplaatste banken .zijn totaal vermeld en onbruikbaar geworden. Het is de be doeling dat de resten worden verwijderd. Er komen geen nieuwe banken voor in de plaats. Begin 1971 is in het oostelijk stadsdeel, aan de Fulton- straat, achter de hoge Dalton flat een klein speelierreintje ingericht. In- deze buurt zou namelijk te weinig speelgele- genheid 2ijn. Men plaatste er 'houten werktuigen, ais tegen- wicht voor ihet vele beton en teen ih de omgeving. Voor jaar. 1972 echter móesten de •gesloopte en halfverbrande hout-en speehverktuigen wor den vervangen door stalen werktuigen. Maar ook deze stalen toestellen zijn zo erg verbogen en kapot gemaakt, dat ze moesten worden weg gehaald. Schiedam Het gedeelte van de Churchllhveg tussen de kruisingen Laan van Bol'Es- Prinses Beatrixlaan en Zwa- luwlaan-Mozartlaan is sinds vanmorgen voor alle verkeer afgesloten in verband met de aanleg van het nieuwe hoofd- riool van Groenoord naar Nieuwland in de berm tussen de Churchillweg en de Willem Aisdriessenlaan, Zolang de Churchillweg is af gesloten, waar waarschijnlijk enkele maanden zal duren, wordt het verkeer omgeleid via de Prinses Beatrixlaan, Schiedamseweg, Laan van Bol'Es en de Eduard van Bei- numlaan. Op de ouders in Schiedam- Noord wordt een beroep ge daan, hun kinderen van het werkterrein weg te houden, aangezien het daar zeer ge vaarlijk is door de grote vrachtwagens eh de moeilijk manoeuvrerende machines. Dc Plantsoenendienst heeft nu maar besloten om geen nieuwe speel werk tui gen op dit terrein te plaatsen. Het kost namelijk rond de vijfduizend guTden om een bescheiden speelplaats in te richten, en met groen aan tc kleden. Bij vele andere speelplaatsen gaat het ooöc niet veel beter. De speelplaats aan de Buys Ballotsingel (achter de Prin ses Beatrixsohool) biedt geen vrolijke .aanblik. Hier - zijn eveneens vernielingen aange richt aan de werktuigen. Men wil de zaak ihier echter nog even aanzien voor er definitief wordt beslist of 'men ook bij deze speelplaats de werktui gen weghaalt en niet meer te rugbrengt. De speelplaats aan ds Aleidastraat. De speehverktuigen worden verwijderd en er komen geen nieuwe voor in de plaats. Schiedam De Federatie van Hervormde Zondagsscholen houdt zaterdag een wandel tocht en «en bazaar in het ka der van, de actie Kind helpt Kind ten bate van de Inrich ting van een kinderafdeling van een ziekenhuis in Fonm- ban, een dorp In Kameroen, waarde arts Et, Weemhoff na mens de classis Schiedam van de Hervormde Kerk werkt. De wandeltocht start om half twee vanaf de Dorpskerk ïd Kethel en vanaf de Plantage- De twee groepen wandelaars ontmoeten elkaar omstreeks half drie in het Beatrixpark, vanwaar de stoet vertrekt naar de Ópstandingskcrk op de hoek van de P. J. Troel- stralaan en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Hier opent mevrouw M. A. Boclfse- ma-Poelstra om kwart over drie een bazaar, die 's avonds om tien nur wordt gesloten. Voor de wandeltocht, waaraan onder andere de drumbands Harpe Davids, Juliana, de Jeugd Rijnmondband en de jeugdband van OBK mede werking verlenen, kan men zich vanaf één uur op de ver trekplaatsen opgeven. De kos ten zijn 1 1.50 per persoon. De deelnemers krijgen na afloop van de wandeltocht een prijs. De bazaar biedt verschillende attracties, zoals ballen gooien, raden maar, hengelen, scho teltjes gooien, grabbelton ett schieten. Maassluis De projectleider van de Stichting De Toverbal aan d© Reinestraat in Maas sluis, Ton Steenbergen, gaat weg. Hij heeft per 1 oktober zijn ontslag genomen. V/at Ton Steenbergen hierna gaat doen is nog niet bekend: hij is bezig met sollicitaties. Een ding is zeker: hij blijft niet in Maassluis. Er is nog geen opvolger. Schiedam Aan het ho.ofdbü^lc reau van Politie te /Schiedam:'-*' zijn dagelijks van 09.00 uur tot®' 17,00 uur, behalve op zaterdag** en zondag de volgende gevon- den voorwerpen te bevragenr i zwarte portemonnee:- bruine portemonnee met inhoud; bei-,» ge kinderjack; luchtdruk pi-«, stool; autoped, kleur goud/- grijs; wandelwagen. Te bevragen bij de vinders? zwarte houw, van der Ham, ';s Vlaaxdingerdijk 35b; zagen- set, Smit, Hogenbanweg 57d; f' autoped, goudkleurig v. Ca- pelieveen, A. van Solmsstraat 31b; blokfluit in gele foudraal* v.d. Walle, Duisstraat 26, Vlaardingen-Holy; rekenü- niaai met opschrift. Sociale^ Dienst, Broersveld; Casette Recorder, Muistee, Schaper- laan 71; Vulpen, zwart N. v.d. -- Pias, Warande 87. tel. 26.31.43 p dames-bril ih etui, Linsstra, Reaumurstraat 15a; Bruin jongensjack, Sonnemans, Nw. Damlaan 617; grijze regen- broek, C. Olsthoom, Burg. Verveenstraat 5; korenbla'uw - turnpak. Mevrouw Kerklaan, Nieuwstraat 8; wit sport- broekje zwembroek en hand- doek, De Stam, Parkweg; wit lederen babylaarsjes, de Rid- der, Troelstra laan 36; pakje met broekjes, Aalbourg, Geert, Reindersstraat 20b; zil- - veren dames armband, IS oord- wijk, Schiedamseweg 78, da* meshorloge, L. Doornmalen# Hoogstraa; 44, doublé ketting met hanger, H. Koeling, Schiedamse weg 237; dames horloge. Huismeester A. da Jong, Bejaardenflat, Strickle* de, Burg. Stulemeijerlaan;;w bruine damesportemonriee, met Inhoud, Moïdovan. Mgr. Noienslaan 850; zwart leren *- portemonnee m. inhoud, H. J. Schiesser, Panoramaflat, Ha- vendijk 217; Kralen portemóh- nee met inhoud, de Groot,. - Phil, van Bourgondiëstraat 6. Vlaardingen Aan het afslag lokaal werd gisteren betaald voorkleine volle maatjes. f 311, voor volle maatjes 119 - 131, voor steurharing 101 - 111 en voor makreel 72 - 73. De aanvoer; VI 142 met 568 en 20 makreel en de VI 105 met 700 en 16 makreel. Rotterdam Jan Bijloo fietst me zwaaiend voorbij. Na een babbeltje in het bondsbureau van de Afdeling Rotterdam van de KNVB beter bekend als Öe Rotterdamse Voetbal- bond, met veel gerol van rr's pendelt bij weer terug naar de Broersvest in Schiedam. Vroeger deed hij dat met de auto, maar sinds hij de afge lopen winter werd getroffen door 'n hartinfarct, heeft hij de vertrouwde tweewieler weer tevoorschijn gehaald en hij voelt er zioh „senang" bij, al weigert de weegschaal om het duidelijk aan tc touen. „,1k kan fietsen en wandelen wat ik.wü", zegt Jan Bijloo op een ietwat verongelijkte toon, „afvallen doe ik niet. Mijn ge wicht blijft hetzelfde". En dat gewicht is niet alleen een zor genkindje van deze Schiedam mer, maar ook van zijn arts, want Jan Bijloo is nog steeds een pendelaar met een handi cap. VFas na. 1 februari '73 zullen de doktoren beslissen of ik weer mijn werk aan de Prof. dr. J. K. Gunndngschool in de Bur gemeester van Hflar.enlaan te Schiedam zal hervatten"* Jan Bijloo is nog steeds het (ambulante) hoofd van deze basisschool, maar ik krijg niet de indruk dat hij staat te popelen om naar zijn kamer terug te keren. De gedachte alleen maakt zijn hartslag al onrustig. Jan Bijloo is 63 jaar en zou zijn taak voor het On derwijs graag als „gezien" beschouwen. Er Is de laatste tien jaar zo verschrikkelijk veel veranderd in het onder wijs dat zelfs een man als Jan Bijloo, die zichzelf toch niet graag „conservatief" hoort noemen, het niet kan bijbe nen. Dat heeft spanningen veroorzaakt en men weet het: spanningen zijn slecht voor 't hart. Hij voelt zich beter thuis bij zijn hobby; de Rotterdamse Voet bal vond. Niet dat hij elke dag haen en weer pendelt tussen de Broersvest te Schiedam en. de Witte de Withstraat in Rot terdam dat. laat hij over ®an Jaap Keur, die zoals reen weet nog iedere dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op het bondsbu reau te vinden is. Jan BijdoO komt er zo nu en dan, zoals bet een voorzitter betaamt, die van de geng van zaken op öe -hoogte .wal blijven en de grote lijnen moet aangeven. Want zo wil Jan Bijloo het voorzitterschap van deze gro- te afdeling in. de KNVB, die niet alleen Rotterdam, maar ook Schiedam, Vlaardirvgen en de eilanden niet te vergeten, beslaat wel graag zien. En «tan zien wij meteèn dat deze Schiedammer geen „conser- vatief mannetje" is, maar in tegendeel een man, die met beide benen in deze tijd staat. rEn: daarmee zijn Wij öp het terrein van de over heid, waarmee Jan Bijloo en zijn mannen niet altijd op even goede voet verkeren. Niet al een in Schiedam, maar ook in Rotterdam, waar vrije dagen vraagt om fe trai nen, dan kan hij zich toch voorstellen dat voetballers al zijn zij amateurs niet achter willen blijven. Wij le ven in een veranderende we reld. •aan de Linker Maasoever nog „Hoe staat de Rotterdamse •een schrikbarend tekort aan velden bestaat. Ontstemming 25 er ook tegenover Den Haag, waar C.R.M. weigert het cur suswerk van de Rotterdamse Voetbalbond te „erkennen", terwijl dezelfde cursussen van de Culturele Sportband, de Nederlands Christelijke Sport federatie en de NKS wel voor „vol" worden aangezien en derhalve ook worden gesubsi dieerd. Uiteraard zijn er besprekingen •geweest om CRM ervan te overtuigen hoe belangrijk voetbal is in de opvoeding van dé jeugd, besprekingen, die Jan Bijloo maakt er geen ge heim van weinig bemoedi gende resultaten hebben opge leverd. Integendeel: door de 'bezuinigingswoede van de re gering dreigden zelfs alle sub sidies te verdwijnen, zodat Jan Bijloo de verkiezingen in november niet zonder vreugde tegemoet ziet. Hij hoopt dan maar, dat er daarna een nieu we wind door CRM gaat waaien. FINANCIËN Een voorbeeld: .Jan, Bijloo heeft ook eens gezegd hij is •er oud genoeg voor dat voetbal een sport is voor de „mannen-broeders", waarbij het vrouwelijk element iiit- sluiend als ..decorum" wordt geduld. Weliswaar een prettig en char mant decorum, maar toch niet meer dan. dat en be slist geen gescbop tegen een bal.En zie: nu is Jan Bijloo de vurige pleitbezorger voor een dames-voetbalcommissie, die het voetbal van de zoge naamde zwakke sexe In geor dende banen moet leiden Want zo wil Jan Bijloo het dan wei graag. Hij stuit daar bij nogai op tegenstand van een zekere Van der Hoest, de vurige animator van het da mesvoetbal bp de eil-anden. „Als we hem. zijn gang laten gaan, komen er alleen maar selectiewedstrijden, met uit stapjes en pretjes. Maar daar doen we niet aan mee. De da mes willen een lelijke behan deling als heren? Welnu, dan dienen zij zich ook eender te gedragen, met een normale competitie-indeling, net als de heren. STATISTIEK Jan Bijloo is een liefhebber van statistiek en daarom duikt hij in de cijfers om aan te tonen hoe de Rotterdamse Voetbal- door Bart in 't Hout bond in tien jaar tijd is toege nomen. Aantal elftalen: 1962 1820, 1S72 2650 (groei van 45%) -aantal leden: 1962 40.725, 1972 66.614 (groei van 63&)f aantal strafzaken: 1962 262, 1972 805 (groei van... 200%) En het laatste is het verontrus tende beeld, dat een domper, drukt op de vreugde van „hoe het groeide" in de Rotterdam se Voetbalbond. Jan Bijloo noemt het „een gevolg van de gewijzigde mentaliteit m de jeugd", met dc aantekening: „misschien omdat de volwas senen er niet juist tegenover staan". Een generatiekloof? Het is in ieder geval zaak dat de bestaren van de verenigin gen hieraan de nodige aan' dacht besteden. „Uit pedago gische overwegingen ben ik tegen verzwaring van de strafmaat, omdat ik uit erva ring weet, dat de beste onder wijzers, die voor de klas staan, zij zijn, die zonder straffen de orde weten te be waren". Daartoe m-oeten jongen mensen worden opgeleid, en daarom •gaan er deze maan-d niet min der dan elf cursussen van Start: (a) voor opleiding ba sisdiploma, (b) voor opleiding voetballeider B. De vakken waarin onderwijs wordt ge ge- van zijn; pdaktische psycholo gie, pedagogie, sporthygiëne en verbandleer. Voorts: voor bereiding van het spelen in een gymnastiekzaal. Er is voorts een cursus van vier lesavonden voor vererugirtgs- mensen, die zelf leiden: twee voor de spelregels, één dia avond en één discussie-avond. Last but not least is er voor het eerst een cursus voor jeugdvoetbalscheidsrechters. die tot nu toe te hooi en te gras de fluit ter hand nemen om zo goed en zo kwaad ais het gaat de wedstrijdjes te leiden. De laatste elf jaar -was de op leiding een éénmanszaak (van Bijloo zelf). Hoe verkeerd dit Voetbalbond dan tegenover de zogenaamde „herstructure ring" in de KNVB?", is een vraag, die Jan Bijloo niet in verwarring brengt- Hij is een vurig voorstander, dat de •profs en de amateurs van el kaar worden gescheiden en een eigen leven gaan leiden. Dat wel. Al was het alleen maar uit praktische nood zaak. De belangen van de profs en de •amateurs lopen te ver uiteen, hoe progressief je er oo-k te genover staat. Met natuurlijk wel de KNVB als overkoepe lend orgaan. Verder mag de scheiding nooit gaan. „Heeft de Rotterdamse Voetbal- vond dan last van de profs?" is echter een vraag, die met een wordt afgewimpeld. „In tegendeel de contacten zijn uitstekend. Ma-ar ook voor de ■amateurs uit die profclubs is het toch Immers prettiger v/armeer zij een beetje uit de schaduw van de grote broers los komen. In de KNVB is echter zegt Bijloo die verstandhouding minder goed. Er zijn te veel haken en ogen en daarom is het goed de bok ken van de schapen te schei- dert".; Wartt al is de Rotterdamse Voetbalbond ..self suppor ting" door de contributies, door de toto Jan Bijloo sluit er zijn ogen niet voor, dat er Er is nog een heet hangijzer, in de toekomst meer geld no- waarmee Jan Bijloo wel niet dig zal zijn. De toestand kan direct dan toch indirect wordt GASTVOETBAL is bleek deze winter toen da docent te bed kwam te liggen. Het werk wordt nu gespreid, waarbij de voorzitter de super visie krijgt, zoals Bijloo ook nog steeds heeft in de commis sie opleiding van de KNVB in Zeist, waar regelmatig over deze zaken wordt vergaderd, onder de supervisie van Jaap Egberts. Tussen haaltjes: 3- Ioo is ook nog steeds lid van de schoolvoetbalcommissie van de KNVB. Een nieuwe loot aan de stam Is ook het zaalvoetbal, dat even als het damesvoetbal, deze maand van start gaat- Ook hiervoor is een aparate com missie in het leven geroepen, die het zaalvoetbal in geor dende banen beeft geleid, met een programma tot februari *73. „Dan zullen we wel weer verder zien". „Zijn er voldoende zalen?" „Gelukkig wel. Wc hebben meer zorg met de velden. Bijvoor beeld: 10 jaar geleden konden we in Schiedam spreken vart een bevredigende situatie. Maar in die tien jaar is welng veranderd", zegt Bijloo, gewoon niet blijven zoals hij Is, Denk alleen maar aan de secretaris-penningmeester Jaap Keur, die de bond zo'n twintig i dertig mille be spaart door alles voor „niks" te doen. Denk aan de mensen, die drie a vier avon den in de week afstaan om de wedstrijdprogramma's in el kaar te zeiten. Een tijdrovend werkje, dal door geen compu ter kan worden overgenomen, omdat men. afhankelijk is van geconfronteerd: de buiten landse arbeiders. Gelukkig is in de Rotterdamse Voetbal bond nog niet gebeurd wat on langs in Dordrecht speelde, waar door clubs gastarbeiders werden gew-eigerd* Waarmee Jan Bijloo niet zegt dat het hier altijd rozengeur en mane schijn is. Er zijn nogal eens conflicten tussen clubs van Grieken, Ambonezen, Surina- mers, Italianen noem maar op en clubs van de RVB. ÜLr"; *«W veroorzaakt door de aad- sen, die het toto-werk doen, de strafzaken, het scheidsrech- terswerfc en ga zo maar door. Him enige beloning is e*n een voudig jaarlijks dineetje, maar wie geeft Bijloo de ga rantie, dat zij er over een hang de supporters dan door de spelers zelf, maar dat doet er weinig toe. Of je als scheidsrechter door een voet balier of supporter geslagen wordt de klap blijft dezelf de, paar jaar nog no ov« ion- En hMft Jm eons met de gedachte ge speeld. van een eigen competi- Met riet toch over de gehele li nie een verandering van den ken over het „amateurisme". Officieel mogen amateurs niet worden betaald, maar wie geeft Jan Bijloo de garantie. tie van buitenlanders. Maar dan. moet wel de geheie Rijn mond er aan meedoen. An ders is het geen haalbare kaart. dat het in sommige amateur- Heeft Jan Bijloo nu, behalve de clubs toch niet gebeurt, al het niet door het bestuur? Hy verdiept er zich maar niet te veel in. Als hij leest dat een Nederlandse hardloper in München om meer (betaalde) Vriendschap is, zeker in het licht van het toenemende aantal strafzaken in de Rotterdamse Voetbalbond, een belangrijke zaak. Drie jaar lang heeft de zoge naamde Vriendschapsbe ker van het R.N. in HeUe- voetsluis gestaan, dat zo vriendelijk was geweest, om OHVV uit Oudenhoorn onderdag te verlenen toen het van zijn veld werd ver jaagd. Drie jaar was er geen aanleiding de beker te verbuizen tot de Rotter damse Voetbalbond zo'n zes a. zeven weken geleden het afschrift van een brief bereikte. Een simpele brief van de zaterdagmiddag club WOR aan een niet nader te noemen vereni ging, die ervan werd ver wittigd dat diverse leden van deze vereniging over schrijving hadden ge vraagd. WOR wilde graag een groter ledental, maar niet zonder de betrokken vereniging daarvan op de hoogte te stellen en dat vonden Jan Byloo en zijn mannen zo'n vriendschap pelijke daad, dat zij haar met de wisselbeker beloon den. Op de jaarlijkse ver- gareding van dc RVB werd zij uitgereikt en de voorzit ter van WOR war er kapot van. blauwwitte, strepen tot in het' tweede elftal verdedigd en legde als twintigjarige onder wijzer reeds zijn. ziel In het jeugdwerk. Hij is zelfs erelid- van Neptumis, maar onlangs zei een medelid tegen hem: „Verrek, dat heb ik nooit ge-, weten...", „Kijk", zegt Jan. Bijloo met een glunderladije", zo moet het nu zijn-...!" Rotterdamse club, die hij een speciaal warm hart toe draagt? Jazeker Neptunus, of zoals de blauwitten vroe ger werden genoemd „Neef Tennis". Hij heeft eens de Maasland Bij mevrouw Van* den Brink, Plantage 24 in' Maasland, zijn weer wens-' kaarten, agenda's en mini-'* kaarten te koop, waarvan de- opbrengst tezi goede komt aan' het Unicef, het kinderfonds- der Verenigde Natie». VIaardingen De Lijnbaan- beurs gaat morgen eerder open, Inplaats van half twee 's middags ontsluit de consumentenbeurs de tent- deuren om el! uur 's och tends.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3