„Die plaatselijke belangetjes zijn toch al achterhaald" Zeventien Turkse onderwijzers in Rij nmondgebied VRIJWEL ALLEMAAL WERKZAAM IN INDUSTRIE Kwart buitenlandse kinderen woont in deze omgeving 3: HENDERICKX ONTWERPER PANELEN IN STADS KANTOOR ySCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 Hst nieuwe stadskantoor zal er van binnen gezelliger uit- 2ien dan van buiten. Sjef Henderickx, graficus: ,,Kan ik niet meer van dit werkleven dan boud ik ermee op", Schiedam De bijenkorf van ambtelijke activiteit in Schie dam, het nieuwe Stadskan toor, zal er van binnen minder troosteloos uitzien dan de bui tenkant zou doen vermoeden. Het trapportaal van het Stads kantoor zal namelijk worden „aangekleed" met een veer tiental panelen, op iedere ver dieping één. De panelen zijn ontworpen door de jonge Schiedamse graficus Sjef Henderickx. Henderickx vindt dat er eigen lijk nog weinig over zijn werk Is te vertellen. Zijn excuus om weinig te vertellen: „Het is nog niet opgehangen, dat ge beurt over drie of vier, weken. Nu durf ik ze nog niet op te hangen, er is nog te veel ge loop met allerlei materialen op die trapportalen. Hoe het er uitziet? Dat is zo moeilijk te zeggen als je het niet hebt gezien". Toch begint Sjef, zij het met enige moeite, verder te vertel len: „Het is gemaakt van perspex en in zwart-wit, Het geheel is erg sober", zegt hij al wat gemakkelijker. „Het zijn tekens die eigenlijk een bepaalde verdieping karakteri seren. Het zijn op zich zelf staande abstracte vormen, waar toch wel een onderling verband in zit, maar ieder pa neel kan op zijn beurt weer worden herkend". Vers van de academie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam, waar hij in de loop van 1970 af kwam, kreeg hij in be gin 1971 de opdracht om een ontwerp te maken voor Schie dams nieuwste (discussiabe- le) architectonische trots. Hij is dus eigenlijk twee jaar lang bezig geweest met deze op dracht. OVERLEG Stadskantoor. „Het was erg fijn dat ik met h«ra kon over léggen, eigenlijk nog vóórdat met de bouw was begonnen. Hij beeft zelfs sommige din gen in de bouw nog kunnen veranderen voor mij. Er wa ren namelijk centrale verwar mingsbuizen gepland naast de panelen. Hie heeft hij in de uitvoering weggelaten". Henderickx heeft bij zijn op dracht overleg kunnen plegen met de architect van het Dit overleg is in feite een bij- zonderheid, want niet zelden krijgt een kunstenaar de op dracht om een versiering voo'r een gebouw te maken veel te laat. De architect kan dan vaak niet mper van bepaalde bouwplannen afwijken of het gebouw staat er al. Het ge volg is dat de kunstenaar met zijn ontwerp vaak het budget overschrijdt, "hetgeeït"in feite niet nodig is. Bij het maken van de panelen heeft Henderickx wel een be paald thema gekozen. Echter; een artistiek thema. Hij wil door bepaalde vormen, de vorm accentueren en andere vormen meer naar buiten la ten komen. Een thema dat eventueel zou kunnen slaan op het werk in het kantoor of op Schiedam heeft hij niet geno men. door Bernadette Elias ,Acth al die plaatselijke belan getjes, Het heeft toch hele maal geen zin om daar iet3 van te maken. Dat is toch al lemaal ar achterhaald". FIGURATIEF Sjer Henderickx, 28, zoon van de bekende Schiedamse glaze nier Henderickx, heeft zijn atelier in het Proveniershuis. Sinds twee jaar is hij hier vrijwel iedere dag bézïg. De jonge Schiedammer werkt voornamelijk figuratief. Ech ter hij weet in elke opmerking weer een zekere nuance te leggen. Over het figuratief zegt hij dan ook: „Ik zie ei genlijk het verschil niet zo, tussen figuratief en abstract. Goed ik ben wel meestal figu ratief bezig. Maar een lijn bij voorbeeld! is abstract, teken je er een huis mee, dan is het fi guratief". Henderickx maakt vooral etsen, verder maakt hij tekeningen en gouaches, zo nu en dan gooit hij er een schilderijtje tussen door: „Ik houd me met allerlei technieken bezig, maar toch ben ik eigenlijk graficus." De uitdrukking of bedoeling van zijn werk ligt aan zijn stemming: „Soms is het ironisch, soms verdrietig en soms gewoon leuk. Het hangt helemaal af van de stemming waar je in. bent. Mijn werk is een uitlaat voor alles wat ik hoor en zie en van mezelf natuurlijk. Eigenlijk vind ik dat het niets met kunst te maken heeft, het gaat erom dat je het doet en maakt en leuk vindt. Anderen, noemen dat dan kunst", legt hij uit en haalt bij de laatste zin wat ongelovig zijn schou ders op. ATELIER Om redelijk te kunnen werken heeft een schilder, graficus of tekenaar een atelier nodig, Sjef heeft ér een! Hoe hij er aan is gekomen? „Ik werkte eerst thuis, maar toen kregen we gezinsuitbreiding en moest de'kamer waar ik in werkte als kinderkamer worden inge richt. Net tegen die tijd speel de die kwestie met het Prove niershuis en kon ik gelukkig een huisje krijgen". Over de toestand op het ogenblik in het Proveniershuis (het was bedoeld voor kunstenaar., maar er zitten er eigenlijk maar weinig, het bestem mingsplan heeft niet helemaal aan het doel beantwoord) wil hij weinig zeggen. Sjef heeEt eigenlijk nooit willen doen wat hij nu doet. Toch is de bepaald talentvolle Schie dammer er toe gekomen: „Mijn vader zat ook in die be weging en ik heb er eigenlijk altijd een bepaalde weerstand tegen gehad. Vooral cmdat het leven zo moeilijk is. Maar ik heb het toch niet kunnen la ten. Ik heb het beslist niet te gen wil en dank gedaan. Ik heb het echt wel bewust geko zen. Zou je het tegen je wil doen. dan ga je iets forceren. Voordat ik naar de academie ging, heb ik dan ook van alles gedaan. Maar nu vind ik het leuk. zou Ik er eventueel niet meer van kunnen leven, dan houd ik er meteen mee op". Vlaardingen Het plan van de Vlaardingse stichting hulp aan buitenlandse werknemers, om kinderen van Turkse gastarbeiders in hun moedertaal een bij- scholingsmiddag te geven begint een denderend site ces te worden. Tot voor kort nog veronderstelde de stichting dat de 32-jarige Turkse onderwijzer Ali Ri- za Kadi al z*n landgenoot- jes alleen zou moeten op vangen. Thans is echter uit een onderzoek gebleken, dat er in het hele Rijn mondgebied zeventien be voegde .onderwijzers uit Turkije zijn. Vrijwel alle maal werken ze in de in dustrie. Ook is Inmiddels duidelijk ge worden, dat gerekend moet worden op zeker vijftienhon derd Turkse kinderen in de Is- gere-schooUeeftijd. Verwacht wordt dan ook dat vermoede lijk alle Turkse onderwijzers hun oude beroep (gedeelte lijk) weer kunnen hervatten! Men hoopt thans dat de Indus 1 trie bedrijven het voorbeeld van de Kotterdamsche Mar garine Industrie in Vlaardin- gen zullen volgen. KOMI be sloot namelijk om haar werk gever All Riza Kadi, een mid dag per week vrijaf te geven voor zijn lessen, met behoud van het volledige salaris. Ook Wilton-Fjjenoord reageerde spontaan en bood steun aan. De stichting hulp aan buiten landse werknemers wacht nu met spanning op de goedkeu ring van de rijksinspecteur voor onderwijs. In de Neder landse wet is namelijk be paald dat het verboden is om op Nederlandse schalen les te geven in een andere taal dan het Nederlands. Zou het plan goed ontvangen worden en de bedrijven medewerking verle nen, dan kunnen de onderwij zers spoedig aan de slag. Een Turkse onderwijzeres is in middels al bezig met het op stellen van een leerplan. Zelf is de stichting van plan om een greep uit de pot „aktle gastvrij" te doen, om daar mee posten te financieren, dié-J, niet op de begroting van het ministerie van CRM stonden. HOOPVOL ,We zien de toekomst allemaal bijzonder optimistisch tege moet," vertelt mevrouw M, Langstraat-Mulder, coördina trice voor het "onderwijs bij de stichting. „Op die manier krijgen de Turkse kinderen twee-talig onderwijs, zodat ze niet achterop hoeven te raken bij hun Hollandse leeftijdge noten. We rijn nu in éen plot selinge versnelling geraakt. Er zijn ineens allemaal brie ven losgekomen en van de be drijven hebben we gunstige reakties. Het is wel noodzake lijk dat de buitenlandse kinde ren in het Rijnmondgebied bijscholing in hun eigen taal krijgen, want er zijn ontzet- tend veel buitenlandse kinde ren bijgekomen, de laatste tijd." Exacte cijfers zijn eerst deze week op tafel gekomen. „We zijn er gewoon van geschrok ken," zegt mevrouw Lang straat, „we kwamen op een totaal van maar liefst vijftien- honderd Turkse kinderen." In heel Nederland zouden er al tienduizend buitenlandse kin deren zijn. Een kwart daar van woont in Rijnmond." Zeventien Turkse onderwijzers De Theo Thyssen^chool: centrum Turks onderwijs. zijn er opgespoord. Allemaal kwamen ze naar Nederland omdat de industrie een beter salaris te bieden had dan het onderwijs in hun geboorte land. De stichting hoopt nu wat wijzigingen in de lestijden van de Turkse leerlingen aan te brengen. Voorgesteld is om ze op de woensdag- en zater dagmiddag naar school te ha len om wat meer kennis bij te brengen omtrent hun eigen cultuur, de plaats van Turkije In de wereld, de godsdienst, aardrijkskunde, geschiedenis éen dergelijke, GODSDIENST Vanzelfsprekend is dat slechts een aanvulling op de lessen, die de scholiertjes van hun Hollandse onderwijzers krij gen. Nog liever echter zag de stichting ook Turkse lessen under de normale schooltijd, zodat de Turkse leerlingen niet te zwaar belast worden. Mevrouw Langstraat: bijvoor beeld onder de godsdienstles sen. De kinderen kunnen dan fessen krijgen over hun eigen godsdienst." Geeft de rijksinspecteur voor onderwijs zijn toestemming dan zullen er extra-lessen ge geven worden op scholen waar de grootste concentra ties van buitenlandse kinde ren voorkomen. De Theo Thijssenschool is zo'n school. De school kent al drie klas sen, die overwegend gevuld zijn met Turkse, Japanse, Chinese en .Spaanse kinderen. Alle lagere sehool-kinderen van Turkse ouders zouden, vindt de stichting, naar die school moeten om hun bij- schaling te volgen. Overigens zijn er diverse scho len in Rotterdam, Schiedam en Vlaardlngen, die gevraagd hebben om speciale lessen, die afgestemd zijn op de bui tenlandse kinderen. Wanneer dit plan gerealiseerd zal kun nen zijn kan de stichting hulp aan buitenlandse werknemers nog niet met zekerheid zeg gen. Het wachten is op de goedkeuring van de inspec teur voor het onderwijs cn de medewerking van de indus- trlebedreven waar de Turkse onderwijzers werken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3