SCHIEDAMSCHE COURANT Rijnmond inplaats van vier gemeenten? MR 2 kranten voor één prijs Wilde tuinen op zen BLOEMENHULDE VAN „VIJFSLUIZEN" AAN BEJAARDEN self» WEER BRAND IN SLOOPPAND AAN WILLEMSHOFJE RIJNMOND VRAAGT 75 PROCENT SUBSIDIE VOOR MIDDEN-DELFLAND: Volkstuinders gebruiken nieuw middel tegen konijnen Marktfestijn. in Spaland 99 Bridge-club Scliiedam-Noord zoekt leden Inbraken bij bedrijven Maandag 25 september 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - idachtendienst 376792 6 pagina's 9üste jaargang no. 24523 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het Rijnmondbestuur wil in de plaats treden van de vier Rijnnieradgemeenten, Maassluis, Rotterdam, Schiedam cn Vlaardingcn, die betrokken zijn bij het re creatieschap Midden-Delfland. Voorts wil Rijnmond de kosten voor een lokaliteit binnen het Rijnmondgebied voor zijn rekening nemen. Rijnmond vindf, dat dit de mogelijkheid opent de kos ten van dit project en ande re recreatiegebieden ten behoeve van de Rijnmond bevolking ten laste van alle Rijnmondgeraeenten te brengen. Ook zou daardoor de functie van Rijnmond als gewestbestuur ten aan zien van een typische re gionale zaak als de buiten- stedelijke openluchtrecrea tie, meer inhoud kunnen worden gegeven. Volgens het oorspronkelijke ont- werp voor de reconstructie Midden Delfland zouden de grondaankopen en reconstruc- tiewerken door het rijk wor den bekostigd terwijl ten aan zien van de aanleg van re creatieruimten, waarmee een bedrag van naar schatting f 59 miljoen is gemoeid, slechts een bijdrage van 25 .procent in. de investeringskos ten zou worden verleend, jaarlijks te voldoen aan de hand van de kosten, van rente en aflossing. Volgens de huidige opzet 20uden de gemeenten. Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis in de toekomst, naargelang de mate van ge reedkoming van het project bedragen dienen te betalen tot ■respectievelijk f 1.679.500, f 1.460.712, f 1.460.712 en f 453.012 per jaar. De reeds zware lasten voor re creatieve voorzieningen druk ken het meest op de gemeen ten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, aldus de mening van. Rijnmond. Zij vinden voorts dat. deze subsidiëring van rijkswege, gelet od de in wonersaantallen, de verstede lijking en andere leefbaar heidsproblemen tot nog toe bij deze steden duidelijker achter is gebleven ten opzichte van andere delen van het land, waar de problemen als gevolg van een veel lagere bevol kingsdichtheid en het ontbre ken van een haven- en indu striegebied van zo hoog ni veau zich niet voordoet. Rijnmond vraagt daarom aan het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappij Werk, om naast dc kosten van grondaankopen en reconstruc- tiewerken een bijdrage van 75 procent te verlenen. Dit zou dan bedoeld zijn als bijdrage in de kosten voor de aanleg van recreatieruimten in Mid~ den-Delfland, Schiedam De hazen en konij nen op het vokstuinencom- plex „Vijfsluizen" worden be streden met een middel dat de naam „Hazevraat" draagt. Het moet op paaltjes en touw tjes gesmeerd worden en houdt de dieven op een veilige afstand. Voor de mens is dit middel reukloos. Het middel is binnenkort verkrijgbaar in de inkoopwinkel. Toch komt er nog een zoge- s"naamde stadsjager die de die- 7 ren doodschiet. Echter er zijn '"er,altijd die de dans ontsprin- ^"gen. Voor de volkstuintjes zijn de hazen, en konijnen vrij schade- lijk. Zij eten namelijk de jon- 51 ge groenten en plantspruiten op. Schiedam Het bejaardente huis Spaland aan de Willem Andriessenlaan 2 heeft een martkfestijn opgezet. Dit wordt op 4 en 5 oktober gehou den. Er zullen 'n snoepkraam komen, een kraam met schil derstukjes en tekeningen <deze worden door de schilder zelf verkocht), een touwtrek- stand, een rommelmarkt, een grabbelton en nog andere at tracties. De dames van. de handwerkelub van Spaland zijn al geruime tijd bezig om allerlei dingen te maken. Op verzoek van de bewoners van Spaland wotdt van de netto-opbrengst 50% ter beschikking gesteld van de Hervormde Gemeente Schie dam en de andere 50% ter be schikking van de Hervormde Gemeente Kef hel. De ■ope ningstijden van de markt zijn van half drie tot vijf uur en van zeven tot tien uur. Schiedam Steeds meer mensen die een volkstuintje hebben gaan er toe over om in hun tuintje een zogenaamd „wilde plantenhoek" in te richten. Op het tuinencomplex „Vjjfslui- zen" is de heer Henk VerJinfle een van de grootste voorstan ders van deze „wilde tuinen". ïnsectendodende- en onkruidbestrijdingsmiddelen komen er niet aan te pas. De natuur zelf zorgt voor de verwildering als zij maar ongeremd haar gang kan gaan. Verschillende soorten wilde planten tieren nu welig tussen de cultuurplanten, en -bloemen, in enkele tuintjes op „Vijfsluizen". Henk Vertinde koopt voor zijn tuintje steeds meer planten die bepaalde insecten aantrekken. Rupsen kunnen zich nu vrij in kapselen, dit heeft natuurlijk tot gevolg dat er mooie vlinders komen. De tuingrond in de tuin van Verhnde is door en door zuiver, een pad is naar zijn tuintje gegaan en heeft hier gewor- 'pen, ook het grondwater is onbesmet, de aanwezigheid van kikkers en salamanders in de scheidingsgreppel bewijst dit. Waar insecten zijn komen vogels. Mussen proppen, zich momen teel vol met het nu rijpende zaad van de wilde planten. Echter toen Verlinde een nieuw tuinhuisje liet bouwen, ging bij de verwijdering van het oude een broedgelegenheid voor de mus sen verloren. De constructie van het nieuwe bouwsel Iaat neste len niet toe. Toch kregen de mussen een broedgelegenheid. Op de vlaggemast werd namelijk een korf bevestigd en mussen konden hierin broeden. Op het ogenblik is Verhnde bezig, aan de bouw van een vo-gelbroedflat, die op een metershoge paal wordt geplaatst. De flat krijgt kleine kamertjes met openin gen van 18 mm. doorsnee zodat alleen kleine zangvogels ze kunnen betrekken. Schiedam De bridgeclub van de Wijkvereniging Groenoord en Schiedam-Noord zoekt leden. Zij doet dan ook een dringend be roep op dames en heren die bet bridge-spel machtig zijn en er voor voelen in club-verband te spélen. Na een vorige oproep hebben zich al enkele nieuwe leden gemeld, maar om het spe len In de club aantrekkelijker te maken wü men er graag no-g meer leden bij hebben. Iedere maandagavond wordt er in boerderij „"Landvreugd" aan lur. Schiedam Op de eerste zaterdag van de herfst heeft de ontspanningscommissie van de Volkstuindersvereniging „Vijfsluizen" voor de derde achtereenvolgende keer een „bloemendagaa gegeven; een. groot aantal bejaarden kon den hiervan profiteren. In het verenigingsgebouw, voor deze gelegenheid ingericht als een grote bloemisterij, hebben bloemschiksters u*ren achter een gewerkt aan het samen stellen van niet minder dan 442 tafel-sierstukjes. Bij de keuze va-n bloemen domineer den uiteraard de herfsttinten. Takken van bessendragende heesters, en droogbloemen dienden als verdere vulling voor de producten welke de dames met grote vaardigheid wisten samen te stellen. .Sportminnend Schiedam beleefde zater dag enkele absolute hoogtepunten. Eerst vroeg de opening van de fraai verbouwde SVDFW-kantine alle aandacht, later op de dag verbaasde de tafeltennisvereni ging TSF met de naam van de nieuwe sponsor: Bruynzeel Keukens uit Bergen op Zoom. Ook SW was verbaasd en met de roodgroenen ook de 3500 kijkers op Harga. Dit alles bij de wedstrijd te gen Volendam, waarin Piet Romeyn 2'n tweede gele kaart kreeg voorgetoverd wisselende resultaten bij de overige voetbalclubs, waarin derdeklasser FC Nieuwland bewees een driftig produce rende formatie te zijn met Friederich (negen doelpunten) als de grote kansen- benutter Ook bij de korfbalteams werd lustig gescoord met Schiedam als triomfator.... Dit en nog veel meer leest U op onze sportpagina's Voor de recepties van de zeven plaatselijke bejaardencentra werden afzonderlijke bloem stukken gemaakt namelijk op gemaakte miniatuur-kruiwa gens en In slervazen gestoken bloemruikers. Met eigen ver voermiddelen werden al deze pronkstukken aan de tehuizen afgeleverd. Met elkaar tellen deze 881 kamers zodat alleen de meest eenzame of zieke be woners in aanmerking kwa men voor een bloemstukje. Het oorspronkelijke plan was dit jaar, in samenwerking met zustervereniging ,.Thur- ladc", aile in de tehuizen ver blijvende bejaarden In deze massale bloemengroet te be trekken, Om organisatorische reden was dit evenwel niet te realiseren. Overal waar de bezorgers hun fleurige groe ten namens „Vijfsluizen" kwamen brengen werden ze met vreugde en dankbaarheid ontvangen, De algemene lei ding van deze opnieuw ge slaagde bloemendag berustte bij de heer A. Heiman die over een staf van ruim twintig dames kon beschikken. Ook de jeugd stak een bloempje mee onder de eritische ogen van de meer ervaren schik- sters. jüah:- -I De brandweer was het vrij sne! meester. Prafïtetr mi vin hcc unitkt tinbod 2 kranten te ontvmjen voor de prijs vin iin: de B Sdiiedunsche Courint met nieuws uit uw lud «n emgtvinj. en liet RoiterdsmichE Nieuwsbtid m*t het Imite binnen- »n buit«nl»nds« nieuw*. Geef om nu opdrachtaok bij H u 14 dijen jricü. zander enije verplicJitfnj, de SC 4- RN tcbciorjcn en ontdek j| «II de vei» pluspunten. Deie bon In epen «nvilop, jonder peiciejaT, sturen uur Rotterdimieh NieumWtJ, antwoordnummer 834, Rotterdam de SC RN 14 dijen nur telefoon 5":~A Schiedam Steeds meer slooppandjes In het Willemshofje en aan de Grofbaart raken zonder aanwijsbare oorzaak in brand. Ook zaterdagmiddag was het weer zover. oorzaak van de brand is niet bekend. Omstreeks kwart voor zes raak te pand 9 aan het Willemshof je in brand. De brandweer pe schade die door de brand kon de brand met een nevel- aan het pand is aangericht is straal blussen en was het niet noemenswaardig. De vuur vrij snel meesier. De P»™»!" waren officieel dan ook met meer bewoond. Schiedam. Bij wasserij Edel* weiss aan de Elsensteeg is int de nacht van donderdag oji vrijdag ingebroken. Men ül binnengedrongen door roidddl van het forceren van eeïl raam. Alle kantoorruimte!! bureauladen. De hele adminh stratie van het bedrijf lig! door elkaar. Het zal nolj maanden duren voordat dezr weer helemaal op orde is. In de parfumeriefabriek Lotu.1 aan de Korte Haven, is even eens ingebroken. Hier hebbej. de inbrekers een geldkistji opengebroken en ongeveer zei honderd gulden gestolen. D inbrekers zijn binnengekomd nadat zij een deur hadden ga forceerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1