SCHIEDAMSCHE COURANT Minder kinderen naar BLO- en LOM-onderwijs Bent u niet dwaas 2 kranten voor één prijs! ém m m ven n nog steeds op subsidiëring DIT SEIZOEN GEEN SCH00LC0NCERTEN Bewoners Schiedam- Noord krijgen griepvaccinatie Verwacht resultaat Schoolbegeleidingswerk Marktfestijn in Spaland Commissaris Van Toledo na beëdiging nieuwe agenten 55 4- Kleuter (4) zwaar gewond na aanrijding Gemeente heeft rapport vrijwel klaar St. Iiduina viert feest Accu gestolen Galgen in Hoogstraat Drs. Den Uyl op 7 november in Schiedam - m;*- Dinsdag 3 oktober 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Machtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no, 24530 Adspirant af. Dat waren de vier nieuwe agenten, die commissaris B. van Toledo, gisteren na hun beëdiging aan zijn korps kón toevoegen. Het zijn mejuffrouw P. van Baaien, J. M. Gunnewegh, H. van der Weide en H. H. Feldman. Vlaardingen „Bent u niet dwaas, dat u bij de Vlaardingse politie bent gekomen?" Nauwelijk had commissaris B, van Toledo vier beëdigde agenten aan zijn korps toege voegd of hij smeet hen deze vraag voor de voeten. Het was de aanloop tot een kern achtige toespraak, waarin terreur, geweld, toenemende criminaliteit en het gevaar van deze maatschappij voor de politieagent een grote rol speelden. De. commissaris begeleidde er de officiële in tocht van één vrouwelijke en drie mannelij ke agenten mee. Met de benadrukking op een „niet te keren misdaadgolf", zoals" een krantenkop eens luidde, wees Van Toledo erop, dat men bij de hulpvaardige zijde van. het politiewerk niet als een struisvogel aan „dat andere" voorbij mag gaan. De vier, die het betrof, waren de Hoekse me juffrouw P. van Baaien (18), de zoon van Schiedams adjudant bij de gemeentepolitie J. M, Gunnewegh (18), oud-marinier uit Hoogvliet H. van der Weide (24) en de Am sterdammer H. H. Feldman (20). De commissaris legde na de beëdigingsplech tigheid 't accent op de hoge paraatheid, die er tegenwoordig van een politiekorps moet worden geëist. Hij fulmineerde dan ook te gen de regels schietvaardigheid, waaraan wel wat was: toe te voegen, „Behalve bet schieten in de kelder en met films moéten we ook in de openlucht leren schieten onder slechte weersomstandigheden. Ik hoop dat dit niet verkeerd wordt uitgelegd", voegde hij er volledigheidshalve aan toe. Een verhoogde schietvaardigheid noemde de commissaris één van de punten, waaruit een actief tegenbeleid kan worden gevoerd. „,Wij moeten niet passief zijn. De democra tische vrijheden moeten worden verdedigd. Als wij dat niet meer kunnen is het een naar teken". Krantenverslagen over ongelukken, die poli- tie-agenten tijdens hun dienst oplopen, ont lokten de commissaris: „Als je die leest wordt het je triest te moede. Maar we mo gen ons er niet bij neerleggen. Als we dat zouden doen toonden we ons de grootste verliezer". Schiedam In het bej a ardent e~ .huis Spaland aan de Willem LAndriessenlaan 2 wordt mor- 'gen en donderdag een markt festijn gehouden. De dames van de handwerkciub van het '"bejaardentehuis zijn al gerui me tijd druk bezig allerlei nuttige dingen te maken. Op de markt kunnen de bezoe- kers een snoepkraam tegenko men, een kraam met schilder stuk j es, e en to uwtreks t and een rommelmarkt, een grab belton en nog veel meer at tracties. Op verzoek van de bewoners van Spaland wordt 50®/o van de opbrengst van de markt ter beschikking gesteld van de Hervormde Gemeente Schie dam en de andere 50% van de Hervormde Gemeente Kethel. De markt is tussen half drie en vijf uur 's middags ge opend en van zeven tot tien uur 's avonds. Profiteer n<S van het unieke unbnd Z Icnnten te onwitjin voor de priji vin éin: ciefl Sehiedimiche Courent met nieuwe uit uw ind en omieWnf. en h«t Rotterdimseh Nituwjblid met het haute binnen-en buitenland» nicuwi. Gtefoninu opdracht ook bij M 114 dijen jratit, zonder entje verplichting, de SC RN te bworjen en ontdek m - :»lf de vele pluspunten. Deze bon Jn open envelop, lohdef pestiijd, sturen «air Rotterdimich Nieuwiblid. antwoordnummer 834, Rotterdam da SC RN tt dijen jretfc »»»r; Jtnit waonpl. telefoon,. Schiedam Op de Rotterdam- sedijk ter. hoogte van pand 246 is gistermiddag de vierjarige Jan Boks aangereden door de 17-jarige bromfietser W. P v. S. Het jongetje is met een sehededbasisfractuur eerst naar de Dr. Noletstichting ge bracht en vandaar ..naar he* Dijkzdgtziekenhuis in; Rotter- terdam. Het ongeluk gebeurde toen Jan tussen enkele geparkeerde auto's uitkwam en hetfiets pad wilde oversteken. Vlaardingen/Schiedam Steeds minder kinderen hoeven in de 'toekomst naar een LOM- of BLO-school. Dat staat voor de samenstellers van de onlangs uitgebrachte regio naal gerichte Onderwijsnota als een paal boven water. De verminderde toevoer naar deze soorten onderwijs zal het resultaat zijn van een zo snel mogelijk op poten te zetten Stichting Schoolbegeleidingswerk, waarin de ge meenten Vlaardingen Schiedam en Maassluis elkaar op eigen initiatief zullen vinden. wijsnota hoopt wethouder Kloots binnen zés jaar een goed, eind te zijn gevorderd met de realisering van. een vernieuwd en bevredigend on derwijssysteem, „Wij lopen in de voorhoede wat dat betreft", vond hij. „Wij houden er ook rekening mee, dat we met grote moeilijkheden komen te zitten, maar dat hebben we er voor over". Rodenburg: ,,Hct zit er dik in dat het de gemeente geld gaat kosten". Ook de Schïedarase en Maassluise dus. Of dat van invloed zou zijn op de beslis sing, die de gemeenteraden nog moeten nemen betwijfe len de Vlaardingers. „Daartoe zijn de besprekingen te diep gaand en te overtuigend posi tief geweest". Het overleg duurde anderhalf jaar. De plannen daartoe zijn lot en met het vaststellen van de statuten gerealiseerd. Eerst evenwel moeten de desbetref fende gemeenteraden akkoord gaan met de hoge kosten, die het tot hoogste prioriteit ge bombardeerde Schoolbegelei dingswerk onvermijdelijk met zich meebrengt. Men is zich ervan bewust, dat het ideaalbeeld van een ,,on- derwijsmaatschappij" zonder. LOM- en BLO-leerlingen nooit zal worden bereikt. Altijd zal er een arsenaal kinderen be staan, voor wie dit onderwijs het enige geschikte is. Maar- het. aantal zal drastisch afne men, weten de Vlaardingse,: Schiedamse en Maassluise au toriteiten uit de bevindingen van gebieden, waar men al igoede resultaten met het schofllbegeleidirugswerk boek te. Enerzijds is dit te danken aan de therapeutische kant van de dienst, die het mogelijk •maakt dat pedagogen, psycho logen, didactici, remedial tea chers en visiting teachers er sr.el „bij" kunnen zijn als uit een test en gesprekken met ouders en leerkrachten blijkt dat een kind niet „valt" in het ...c-an - te -xoigen .^«ïdejwij Sw^n- derzijds is cr de tot vernieu wing stuwende kracht, die cr van het schooladvieswerk uit kan gaan. Een werkgroep zou die taak op zich nemen. SCHOOLRIJP Hit vroegere rapporten is in middels gebleken dat zeventig procent van de LOM- en BLO- leerlingen niet op die scholen hadden hoeven te zitten als zij schoolrijp waren geweest. De meesten van die zeventig pro cent waren zogeheten zomer- kïnderen. Dit pleit eens te meer voor het zo spoedig mo gelijk instellen van een non- klassikaal systeem. Tijdens een gisterochtend: door Vlaardingse wethouder van onderwijszaken, A. G. Kloots, gehouden toelichting op de •Onderwijsnota was in verband met die op handen zijnde ver nieuwing van het basisonder wijs het voortgezet onder wijs wordt pas later in moder- niserende plannen betrokken de relatie kleuter-, lagere schoolonderwijs moeilijk te vermijden. Inspecteur Baan van het Vlaar dingse onderwijs, die nauw bij de besprekingen met Schie dam en Maassluis is betrok ken, vond daarbij dat het kleuteronderwijs verder is ge vorderd voor wat betreft het gewenste groepssysteem. De als pedagoog-didacticus in Vlaardingen werkzame J. M. Wijlaars deelde die mening. Een belangrijke rol in de verwe zenlijking van het schoolbege leidingswerk is het ontvangen van Rijkssubsidie. Men stelde zich daarte garant, omdat de regionale dienst een bevolking van zo'n tweehonderdduizend zielen omvat. Ruimschoots voldoende om op verantwoor de wijze subsidie aan te vra gen. Hoeveel die bedraagt wil de men nog niet zeggen. Dat öe kostenfactor voor de ste den Schiedam, Vlaardingen en Maassluis aanzienlijk in zwaarte daalt is duidelijk, dachten de toelichters, waar toe ook de heer Rodenburg be hoorde. Aan de hand van deze Onder- Schiedam De Gemeentelijke Sociale Dienst is vrijwel gereed met een rapport over de subsidiëring van kinder- dagverblijven in Schiedam. Vermoedelijk vandaag nog zal wethouder van sociale zaken B. Kaptein dit rapport ter inzage krijgen. Het verschijnen, van het rapport is misschien een stapje verder naar het oplossen van het probleem waarmee de twee kinderdagverblijven sinds het begin van hun bestaan zitten: zonder gemeentelijke subsidie is een blijvende exploitatie onmogelijk. Wethouder Kaptein bevestigde ons gistermiddag dat het pro bleem vam subsidiëring vaat kimdeirdagverblijvdn nog altijd ,ntet is opgelost. Commissies zullen zich buigen over het irapptirt van de sociale dienst, ■waarin naar de verwachting van de wethouder adviezen voorkomen, over de subsidië ring vajn kinderdagverblijven. Schiedam De EHBO-vereni- ging St. Liduina viert op vrij dag 27 oktober, om acht uur in de kantine van de voetbal vereniging Excelsior'2Ö, in het Sportpark Thurlede, haar 35- jarig bestaan. Bovendien her denkt men het feit, dat de heer P. J. Lansbergen 25 jaar geleden lid werd van de EH- BO-vereniging, - en ruim 20 jaar voorzitter is. Het landelijk hoofdbestuur heeft öe heer Lansbergen hiervoor een hoge onderscheiding gege ven. Tevens wordt mejuf frouw M. P. van Dorp onder scheiden, omdat zij twaalf en een half jaar ais instructrice werkzaam is bij de EHBO. SdhiedamDe 23-jarige Vlaar dingse analist G. M. L. Ie B. heeft aangifte van diefstal ge daan van een accu. Hij had zijn wagen op het Schub ert- plein geparkeerd, de accu is uit de auto gestolen. Voordat men. op het rapport is uitgestudeerd, za! wethouder Kaptein beide verblijven be zoeken om met de leiders nog eens over de subsidie-proble matiek te praten. Een werkgroep heeft zich tot nu toe met dit probleem bezigge houden. Inmiddels is de finan ciële situatie van. beide kin derdagverblijven *r niet roos kleuriger op geworden. Me vrouw Dijkstra van kinder dagverblijf Bambi aan öe Swammerdamsingel: „Op deze wijze gaat de lol er af, Dit is financieel op den duur niet vol te houden" zegt mevrouw Dijkstra. Als er geen subsidië ring komt, zal siuiting op den duur niet te vermijden zijn, meent ze. Ook mevrouw Goederend van kinderdagverblijf Katja aan de Lange Haven hoopt op een snelle beslissing. Zij heeft ook moeite de exploitatie van het kinderdagverblijf sluitend te houden. Zo drukken salaris sen, huur en verwarmingskos- ten zwaar op de begroting en valt er in de vakantiemaan den een „gat" omdat veel kin deren dan op vakantie gaan. Mevrouw Dijkstra onderstreept de betekenis van een kinder dagverblijf voor met name werkende vrouwen en meent dat deze een sluiting zeker zouden, betreuren. De belang stelling voor beide kinderdag verblijven js erg groot. Veel werkende vrouwen blijken hun kinderen aan de leiding van de kinderdagverblijven te willen toevertrouwen. Volgens de leidster van Bambi blijkt subsidie in andere gemeenten wel mogelijk. Schiedam Langzaam maar zeker verdwijnen de voormalige panden van slijterij De. Graau- we Hengstvaan de zijde van de Hoogstraat 'ach ter een, houten schut ting, dié op het ogenblik wordt aangebracht. De bovenkant van deze schutting bood zo op het oog een wat lugubere aanblik, omdat hij een rij houten palen telt, die verdacht veel op galgen lijken. Het zal niet zover komen dat ze ook inderdaad worden gebruikt; de verbou wing van de oude pan den tot middenstands- warenhuis is een vreed zaam karwei. Schiedam Drs. J. den Uyl, lijsttrekker voor de PvdA bij de komende Kamerverkiezin gen, komt op 7 november naar Schiedam. Er is nog geen plaats vastgesteld voor deze bijeenkomst. Kort na de verkiezingen zal partij voorzit- ter André van der Louw naar Schiedam komen. Schiedam Het Gewestelijk orkest Zuid-Holland zal dit seizoen in Schiedam geen sehoolconcerten geven. De concerten, die in vorige ja ren werden gehouden in de Magnalia Deïkrek voor on geveer 700 schoolkinderen, staan dit jaar niet op het programma van het Gewes telijk Orkest omdat orkest leiding en organisatoren eens willen doorpraten of de concerten niet in gewijzigde vorm kunnen worden gege ven. De ervaringen van de laatste jaren hebben geleerd, dat niet iedere schoolklas die een schooiconcert bijwoont dit met volle aandacht doet. „Er waren kinderen bij, die een draagbare radio mee brachten en rustig Veronica opzetten" zegt SG-dirccteur R, H. Pillard, mede bij de organisatie ervan betrokken. De functie van de schoolcon- certen kwam naar zijn me ning steeds minder tot zijn recht. Met zakelijk leider B. van Mourik van het Gewestelijk Orkest zal worden nagegaan wat de mogelijkheden ko mend jaar zijn om bijvoor beeld een afdeling van het orkest voor een kleiner school publiek te laten optre den. Het orkest kon dat dit jaar om allerlei redenen niet doen. Vast staat, dat pas weer sciioolcDncerten zullen worden gegeven, als ze een andere opzet hebben gekre gen. Schiedam De Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel «n Omstreken «telt de bewoners van Schiedam-Noord In de gele genheid zich op zaterdag 14 oktober tegen griep te laten Inen ten, De vereniging heeft hiertoe besloten in overleg met haar medische adviseurs, de artsen W. F, Scheeper en R. van der Veer jr. Voor de vaccinatie komt ieder een vanaf vier jaar in aan merking, in het bijzonder zwangeren en bejaarden. De vaccinaties worden gegeven ih de Gereformeerde Kerk Do Ark aan de Zwaluwlaan, 's morgens van negen uur tot half een en. 's middags van een uur tot half vijf. De kos ten zijn vijf gulden per per soon. Kinderen., van vier tot twaalf jaar Worden gevaccineerd door middel van een injectie in de bovenarm. Bij personen- boven de twaalf jaar wordt van een andere techniek ge bruik gemaakt. De nawerking van de vaccinatie is een licht pijnlijk gevoel !n de ybovenarm gedurende 24 uur. De meeste mensen heb ben echter nergens last van. Dm de toeloop enigszins te rege len is «en schema opgesteld, •volgens de beginletters van de achternamen: A tot en niet D tussen negen en tien uur; E tot en met H tussen tien en elf uur; I tot en met K tussen elf en twaalf uur; L em M tussen twaalf uur en half een; N tot en met P tussen een en. tweft uur; Q tot en met T tussen twee en drié uur; U tót én met W tussen drie en vier uur en X tot en met Z tussen vier uur en half vijf. Personen, voor wié griepvacci natie noodzakelijk is. zoals suiker-, hart- en longpatiënten worden gevaccineerd in over- lee met hun huisarts. H

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1