HERFST IN DE KOLONIE Vijf Goudse kunstenaai presenteren zich in Maassluis Westerse bleekneusjes verliezen verplichte vakantie door sluiting Groot Dennenlust LESBRIEF NAAR SCHOLEN Kerkdiensten SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 7 OKTOBER 1D72 3 Voorthuizen De kippen van boer Gcrrit leggen zich een ongeluk. Weten zij veel! Zelis de baas hoort er van op dat de Westerse bleekneusjes niet meer naar „de kolonie" ko men. Groot Dennenlust, het herstellingsoord voor jon gens en meisjes met „de zenuwe" of te smalle wangen staat te koop. De kinderen steken niet meer de drukke weg tussen Voorthuizen en Putten over om eieren te gaan halen bij boer Gerrit var. der Beek. ,,'t Zal wat stil worden hier", zegt hij leunend op een zeis. „Weet ie dat ze d'r om vochten om met de leidster mee naar de boerde rij te mogen. Ze vonden 't fijn om naar de dieren te ko men kijken". Een gepensioneerde politieman heeft de hem nog resterende waaksheid ten dienste gesteld van de Vereniging voor Kin der gezondheidskolonies Delft'- Schiedam, die zijn goed in het noord-Veluwse al sinds het begin van deze eeuw open hield voor de jeugdige bleek neusjes van de maatschappij. Onbeschadigd brengt het te huis met de vijfeneenhalve hectare kostelijke bosgrond het meest op, redeneert het bestuur terecht. De politie man is er tijdelijk met zijn gezin ingetrokken om de over bollere wangen en steviger knuisten beschikkende Voort- kuizense jeugd op een af stand te houden. Maar vandaag is de kolonie on bewaakt achtergelaten. Ner gens argwanende blikken ach ter vensters als de vreemde ling de oprijlaan met het bla derpoortje afkomt. Nergens holle voetstappen a3s de elek trische bel door het nog goed in de verf zittende koloniehuis klinkt. Toch verwacht je tegen beter weten in dat er plotseling een groepje kinderen uit het dich te lommer rent, dat er een af gedwaalde voetbal in je-rich ting rolt of dat de deur die op het terras uitkomt openzwaait en er een vrouw met een wit schort in de handen klapt of op een fluitje blaast. Het blijft stil. Op het zanderige voorplein schiet al fijn gras op en de stenen bloembakken met hun verdroogde inhoud versterken de gedachte dat je bent be land in een door de pest ge troffen omgeving. Aan de achterkant is ook geen teken van menselijk leven. De herfst, komt ia al zijn verschij ningsvormen op je af en dan huiver je. Het over zijn beste jaren' heen geraakte tehuis midden in een steéds bruiner wordend bos, Zelfs de lapjes kat die schuw vanaf een door de zon beschenen hoop blade ren naar de bezoeker danst om een kopje te geven, heeft alle kleuren van de herfst in zijn vacht. AFGEDAAN Groot Dennenlust heeft afge daan, voorgoed. Door een merkwaardige combinatie van verschijnselen is het te huis overcompleet geworden: door toenemende welvaart, kostenstijgingen en verander de inzichten. Secretaris L. nan. der Roest heeft het trach ten uit te leggen in een som-, ber relaas Het in 1905 als koloniehuis ge bouwde pand, ging een jaar later voor de helft naar Schie dam, toen de Delftse vereni ging na een bestaan van een dozijn maanden al fuseerde met een op het zelfde terrein werkzame vereniging uit de jeneverstad. Er waren jaren, vooral in de crisistijd en na de tweede wereldoorlog, dat de 45 bedjes hét hele jaar door elke nacht werden beslapen. Er waren ook jaren waarin de schoolhoofden de kinderen thuis lieten vragen of ze zes weken naar tide kolonie" mochten. Sinds i960 adviseerden huis- en schoolartsen steeds minder een verblijf in Groot Dennen lust. De selectie gebeurde in de meeste gevallen nog op so ciale gronden. „Het waren vaak kinderen uit gezinnen waarin iets mis was", zegt se cretaris van der Roest. De van hogerhand onder de kolo* nietehuizen uitgevoerde split sing in A-huizen zonder en B- huizen met verpleging deed. de grendel ai half op het Voort- huizense aansrtertongsoord. Groot Dennenlust, A-huis, werd afgekeurd en zou dras tisch moeten gaan verbouwen. Maar sinds een vier jaar gele den uitgevoerde verfbeurt is er niets meer gedaan. Terwijl het Centrale Genootschap voor Kindertehuizen kolonie huis De Ketelaar met een dagtarief van ƒ45 als voor beeld stelde, draaide het Delftse/Schiedamse kolonie huis door voor slechts acht gulden, per dag. „Dat konden wij doen omdat de vaste kos ten voor ons niet zo groot wa ren. Tehuis en omringende groni waren eigendom", ver duidelijkt Van der Roest. „Maar de vereniging teerde steeds meer in op haar geld." Stijgende personeelskasten en een steeds teruglopen van het aantal koloniekiaptjes persten, het hoge woord eruit op een bestuursvergadering: sluiten en verkopen! Vorig jaar kwa men nog slechts 25 Delftse kinderen in de kolonie op adem en ruim honderd uit Schiedam, de stad die steeds vóór de grootste toelevering heeft gezorgd. Toppers van 360 kinderen per jaar werdén al lang niet meer gehaald. De vereniging, waarvan de be kende Delftenaar W. Fels ja renlang secretaris is geweest, brengt de uit het zonlicht le vende jeugd voortaan onder in de tehuizen van het Centraal Genootschap. Maar de tijd is wel voorbij dat het de dikke boterhammen, de lange bos wandelingen, de rust en de re gelmaat waren, die 'n verblijf in een koloniehuis zo aanbeve lenswaardig maakten.De se lectie geschiedt tegenwoordig in de meeste gevallen op grond van een door omstan digheden tijdelijk geschokte psyche van het kind. En dan komt het kind in een kolonie huis met verpleging, een B- huis. door Peter l'Ami Zo'n zesduizend Delftse kinder tjes hebben in de loop van 66 jaar een gedwongen vakantie in Voorthuizen gehouden. „De kinderen stribbelden in het be gin wel wat tegen en verschei dene ouders vonden het een groot bezwaar om bun kinde ren zo'n tijd te moeten, mis sen. Maar ze kwamen na zes weken gezonder naar huis> Je had ook kinderen dte steeas terugkwamen," aldus de heer Van der Roest. En met iets van weemoed: ,.Vitgesprek ken met artsen blijkt mij nog steedsdat er behoefte blijft bestaan aan een tehuis als het onze. Maar dan moesten de kinderen er eigenlijk drie maanden blijven. Er is in deze tijdvan welvaart een nieuw probleem gekomen, de verplichte armoede om maar een auto voor de deur te heb ben. Kijk eens op straat om je heen. Je haalt ze er zó tussen- - uit, de patatkinderen." De opsporing van dit soort ge vallen vindt de secretaris een moeilijk geval. Vroeger ge beurde dat door de hoofdon derwijzer en de huisarts. „Dokter Ressing heeft deze taak vele jaren op zich geno men. Van 1D34 tot 1968 was hij voorzitter van de vereniging. Tot de schoolartsendienst kwam, heeft hij steeds de se lectie verzorgd. De hele orga nisatie is nu anders." Niet in het voordeel van het kind uit gevallen, bedoelt de heer Van der Roest te zeggen. De garderobe met de genum merde kleerkast]es in Groot Dennenlust blijft leeg. En de plastic zak met de vaatkwasfc en de kopjes op de verveloze tafel tegen de buitenmuur een slordigheidje van de ove rigens kraakheldere perso- neelstaf - zal vermoedelijk door de nieuwe eigenaar wor den opgeruimd. Maar de ko per komt maar niet te voor schijn. Groot Dennenlust moet van de gemeente verpleeghuis blijven. Een recreatieve be stemming is taboe. „Jam mer," zegt Van der Roest, „op het terrein kunnen wel honderd stacaravans." „DAT VOLK" Schamper lachend drukt boer Gerrit zijn vreugde uit over de houding van de gemeente. ,,'t Zit hier al vol met die va kantiegangers. We beleven hier genoeg met dat volk." Met ferme streken zijn zeis hanterend, vertelt hij over het vreemde volk dat hij talloze malen uit zijn sappige gras land heeft moeten jagen. Voor hem moet het worden zoals het was. De oogjes in het verweerde gezicht begin nen te glimmen als hij zich de belevenissen op het landgoed herinnert. De feesten van de buurtvereniging met het kolo- niepersoneel, het sneeuwrui men om de kinderen toegang tot de bewoonde wereld te verlenen en het hert dat op een wandeling plotseling voor de voeten van de directrice wegsprong „Ik zeg nog tegen die leidster uit Nijkerk die van de week op een avond bij me kwam: Je hebt wat gemist. Die heel verbaasd. Nou/ de bramen bij het koloniehuis 2ijn dit jaar niet geplukt." In Het Honk, het paviljoen schuin achter het hoofdge bouw waar de kinderen bij slecht weer speelden, staat het speelgoed ordelijk aan de kant. Op een boekenplank staat een aardig werkje. „De Koppenolletjes hebben hon ger" van Mia Bruyn-Ouwe- hand. De kaft is gebarsten. Kinderen die zélf eens honger hadden, hebben het kapot ge lezen. Schiedam Het bureau onder wijs heeft aan de Schiedamsa scholen een lesbrief gestuurd. De brief is opgesteld door da werkgroep „School en Na tuur" en behandelt het pro- jekt schelpen. In de lesbrie ven zijn een aantal suggesties voor het maken van werkstuk jes verwerkt. Het ligt in de bedoeling om da werkstukjes die naar aanlei ding van de lesbrief worden gemaakt ten toon te stellen in de Jeugd-Bibliotheek aan de Dam 8. Ouders en kinderen kunnen dan in november de tentoonstelling bezoeken. De werkgroep overweegt om voor de beste en meest originele in zendingen prijsjes beschik baar te stellen. tferoormde kerk: Grote Kerk 10,00 uur ds. S. Tijmstra, 17.00 uur ds. A. F. Troost, Doeve ren. Bethelkerk 10.00 uur Ds. H. J. Groenewegen. Opstan- dingskerk 10.00 uur ds. J. J. van Thiei, Vlaardingen, Aula Pinasplein 10.00 uur ds. M. C. Baart. Kethel: Dorpskerk 1O.0Q uur ds. S. v.d. Bos, Rotterdam; 19.0Q uur eerw, heer J Hoogendam, Vlaardingen. St Martinuskerk 9.30 uur ds. A. D. Klaassen. Schephuis 10.00 uur de hr. E. van der Eijk, jongerendienst. Ned. Prot. Bond Westvest. 92. 10.30 uur prof de. J. de Graaf uit Utrecht. Oud-Kath. Paro chie, Dam 30, 10.30 uur H. Mis Pastoor drs. F. Smits. Evang. Lu tb. Gemeente, Oran jestraat, 10 uur ds. A. Stein- hart, bediening H. Doop. Het Apostolisch Genootschap, Lindeyerstraat, 9.30 en 17 uur dienst. Leger des Heils. Lange Haven, Samenkomsten 10 en 19.30 uur. Leiding majoor G. Brink- man en. It. J. Wittebol. Bapti<j ten Gemeente, Warande dienst 9.30 en 16.30 uur. Geref. kerk (Vrij gen Westvest 9.30 en 16.30 j G. Vonk. Gerei. Kerk (VJ Schiedam-O verscjj Evang. Luth. gej jestraat, 8.15 A Noordman, Wigboldus. lisatie nlt Ki tekerk Naam: geen Ras: bastaardkeeshond. Geslacht: teet Lee/tijd: plm. 2 jaar. Kleur: bruin met zwart. Groot: ongeveer 36 centi meter hoog. Bijzonderhedenzwer ver, half lang haar, erg nerveus. Een zwervertje uit het asiel. Een zwervertje zoals er duizenden zijn, maar toch een zwerver met karak ter. Een karakter dat lief is, niet kwaadaardig en niet agressief, maar wel verschrikkelijk eigenzin nig. Het beestje is niet on gehoorzaam, maar wil wel graag zijn eigen zin doordrijven. Het beestje loopt hijgend en trekkend aan de riem en houdt er duidelijk niet van om ge leid te worden. Ontdekt het zwerversvrouwtje Iets nieuws dan moet bet uit en ter na worden onder zocht. zij trekt terug wan neer er aan de riem wordt getrokken en pas na her haaldelijk aandringen ver waardigt mevrouw zich om mee te gaan, dan wel met een hard naar voren te ren nen. GEVONDEN Het beestje Is sinds een paar dagen in het asiel. Het zwierf rond in de buurt van Burgemeester van. Haaren- -• laan, werd daar bijna over reden en Is tnen naar het asiel gebracht. Komt de ei genaar van het hondje niet voor maandag opdagen, dan kan het dier In de loop van de volgende week in het die renasiel aan de St. Annuzus- terstraat in Schiedam wor den afgehaald. Het beestje is verschrikkelijk nerveus. In de hokken in het dierenasiel heeft het 't hoog ste woord, echter ook buiten, tijdens de wandeling komt er gejank uit het spitse hek je van het bastaard-kees hondje. Misschien behoefte aan haar baas of aan een nieuwe baas? Toch zoekt het diertje naar iets vertrouwds. Weer terug bij het asiel gaat het volko men uit zichzelf naar bin nen. Na een zo korte tijd in dit huis. toont dit toch wel een zekere gehechtheid. Zo nu en dan draalt het diertje tijdens de wandeling, ook nog wel eens om de begelei der heen. Echter dit is na vier rondjes, om degene aan de andere kant van de riem, afgelopen. POEDEL Een kleine witte poedel die tij dens de wandeling wil ko men kennis maken, wordt hooghartig door halve kees hondje algewezen. Zij heeft er zelfs nauwelijks belang stelling voor. De bastaard poedel die wij vorige week in deze rubriek onder de loep namen, is deze week uit het asiel gehaald. Hopelijk dat het dier een goed tehuis heeft gevonden. Als reaktie op het artikeltje van vorige week heeft een d ie renbem innende Schie dammer 100 gestort voor de dierenbescherming. Mis schien dat dit voorbeeld na volging krijgt. Men kan dan geld storten, op de giro-reke ning van het dierentehuis t.n.v. Dierentehuis afdeling Schiedam Nederlandse Ver eniging Bescherming van Dieren: 136800. Op de kaart moet het woord gift staan. De bastaard-keeshond kan. in dien de eigenaar niet voor mrar.riag kern; opdagen, bij her dierenasiel aan de Si. Anna l:t erslr a a Iregen be taling van 30 worden af:4c- ho aid. Het beestje Is dan in geënt en heeft een medische controle ondergaan. Maassluis De grote tentoonstelling van werk van leden van het Goudse kunstcentrum Burgvliet in het stedelijk museum St. Catharina Gasthuis in de kaarsenstad is nau welijks achter de rug (vandaag was het de laatste.dag), of vijf leden van dat actieve kunstcentrum presenteren zich in het Gemeentemuseum van Maassluis. Het zijn REe Bouters uit Reeu- 1111 wijk, Rini Leefsma-Nagte- gaal, Cees Broehs en Frans Scheepbouwer, allen uit Gou da en Frits Strauthamer uit Boskoop, vijf representatieve kunstenaars(aressen)# die niettemin toch met elkaar moeilijk kunnen worden ge zien als een groep, die in alle Opzichten representatief is voor Burgvliet. Zou zij dat hebben willen zijn» dan had geen werk mogen ontbreken van de zeer begaafde portret- schilderes Carla Roodenberg en de eveneens talentvolle schilder Theo den Boon. door Jan H. Oosterloo Daarom: geen vertegenwoordi ging van het Goudse Burgvliet in Maassiuis, maar een expo sitie van vijf artiesten uit Gouda, die onder auspiciën van het kunstcentrum werd ingericht. Zoals trouwens ook op de invitatiekaarten is ver meld. Het is een tentoonstel ling geworden, die gevarieerd is en over het geheel genomen op een zeer behoorlijk niveau staat. Eén van de opmerkelijkste fleu ren van de Goudse „kunste- nanrshent" is wel Rini Leefs- ma-Nug: «gn al. Hier, in dit kleine gezelschap, is zij be slist dé opmerkelijkste. Haar waterverven het woord aquarellen is Jn dit geval niet juist zijn heel bijzonder van kleur; het zijn eigenlijk heei fijne pentekeningen met zach te in elkaar vervloeiende kleu ren. De kunstenares neemt met dit werk een absoluut el- gen plaats in; het is in hoge mate origineel, Wat zij ver beeldt 2ijn sprookjes, die zich in het bos afspelen en waarin dan ook heel veel dieren, voor al vogels, voorkomen. Een ti tel als De bewoners van het bos (53) spreekt wat dit be treft duidelijke taal. Deza prachtige tekening, waarover een zonnige goudgloed ligt, is een aandachtige beschouwing waard. Ontelbaar zijn de die ren in velerlei gedaanten. En men ziet ze overal, over het gehele blad verspreid en tot zelfs het allerkleinste diertje ton zorg vu! dig getekend. Die ontelbaarheid en dat alom aanwezig zijn van dieren is wel het meest kenmerkend voor het oeuvre van Rini Leefsma. Een voorbeeld: do vogels wónen niet in de bo men, maar de vogels vormen de bomen. De kruin van een boom heeft geen bladeren, maar vogels, tientallen vo gels. honderdtallen. Heel won derlijk. En ook heel fascine rend! Een experimentje als een reliëf met veie tientallen gezichtjes in rijen, dat Be jaardenflat (13) is genoemd, is zeker wel aardig om te zien, maar ik geef toch de voorkeur aan de kostelijke sprookjes. Een heel anders geaarde kun stenares is Rie Bouters. Zij Is, dat merkte ik kort geleden op de tentoonstelling in Gouda al, druk aan het experimenteren. Niet altijd echter met even veel succes Zo'n fel gekleur de gouache als no. 23, waarin men een gekroond hoofd kan ontdekken, heeft mij niet zo veel te zeggen, Beter vind ik de minder schreeuwerige wer ken, zoals Doorsnede maan steen (24). Het schilderen op gekreukt papier geeft soms, met name m no. 26. wel een aardig effect, maar als er, zoals in no. 25, wordt gewerkt met flink in de kreukels ge brachte kranten waarover verf werd uitgesmeerd, dan ontgaat mij daarvan de zin. Het is allemaal wat 41 te ge wild. Dat is Jammer, vooral omdat Rie Bouters zeker in staat is met verantwoorder werk voor de dag te komen. Overigens is dot met Jeugdig élan experimenteren door een kunstenares, die in december zeventig jaar hoopt te worden, toch wel Iets om je petje voor af te nemen... Gemeentemuseum, Zuid- dijk J6, Maassluis; Ten toonstelling wan schilde rijen, tekeningen en ptas- tieken van Rie Boater, Rini Leefsma-Nagtegaal Cees Broeks, Frans Scheepbouwer en Frits Stauthamer. Van dinsdag tot en met zondag ixm 1417 uur en op dinsdag bovendien van 1921 uur. Tot 30 oktober. Van Frar.s Scheepbouwer zijn er moterieschlderijen. Elke keer als ik deze zie moet Ik denken a on het werk van Jaap Wagemaker, die zonder twijfel het grote voorbeeld voor de Goudse kunstenaar moet zijn geweest. Nu zou men kunnen menen, dat een materieschüderij een mate rieschilderij is en er dus wel heel veel overeenkomst móét zijn, maar iemand als Bram Bogart, de in Delft geboren schilder die in het buitenland zoveel succes heeft, levert het overtuigend bewijs, dat ook het materieschüderij een ab soluut eigen karakter kan hebben. De sterke verwant schap van het oeuvre van Scheepsbouwer met dat van wijlen Wagemaker neemt niet weg, dat zijn schilderijen mij wel aanspreken. Zeldzaam mooi van kleur vind ik no. 66. De twee beeldhouwers in dit ge zelschap, Cees Broehs en Frits Stauthamer, werken to taal verschillend. Van Broehs zijn er, naast een grote torj (48), kleinere plastieken, di« stuk voor stuk getuigen va« vakmanschap en artistiek ta«- lent. Zijn werk is expressief? en soms lijkt de vormgeving; abstract. Meestal echter IlgU de menselijke figuur er aa» ten grondslag. Stauthamef streeft meer en meer naar hef; monumentale. Dit bewijst hij met twee composities met metalen platen (45 en 46). Naast oen aantal metaalplas tieken, zoals Capsule (3), di« mij geïnspireerd lijken doof do snelle vorderingen die we ten schap en techniek hebbent gemaakt, toont Stauthanief tenslotte enig objecten va| perspex, Kenmerk van zij* werk is streng- en koelheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3