SCHIEDAMSCHE COURANT RIJNMOND: PERSONEELS- STIJGING IS MEEGEVALLEN in nieuwe wijken krijgt VNG-rapport: Basis- en kleuteronderwijs onder één dak 2 kranten voor één prijs! FREE ENTERPRISE Vil TE WATER Wijkvereiiigingkruising bij Nieuwe Daiulaan levensgevaarlijk Zware kist treft man Na bezwaren tegen boge begrotingspost: SG bespreekt beleidspunten Aanhangwagen door de veren Inbrekers bekennen Vergadering commissie Wijkvereniging Bijdorp stelt ledenstop in Inbraak in clublokaal De trek van oude naar nieu- léggen naar school, met daar- 4 pagina's Woensdag 18 oktober 1972 «9stc iaareana no. 24343 ONAFHANKELIJK DAGBLADassie jaargang Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2625S6 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Ondanks een weinig interessante agenda heeft de Stichtingsraad van - de Schie- damse Gemeenschap maan- y dagavond in het Proveniers huis geanimeerd vergaderd over de huidige stand van za ken bij de stichting. Behalve énkele punten uit de. beleids nota kwam de jaarlijkse.jeugd- uitwisseling van de SG aan de orde,waaraan de komende zomer de steden Esslingen iri Duitsland, het Italiaanse Udine en Vierme in' Frankrijk deelne men. Er 2ijn onderhandelin gen gaènde met Velegne in Joegoslavië. Voorts is het de bedoeling dat er contact wórdt gelegd met Leuven. Met Cas- -ger. Schuckink'Kool, eóördma- .jongeren, werd de samenwer king tussen de SG en SRJJ "besproken. V"". Béide partners bleken daar positief tegenover te staan. Het rooster van aftreden is in deze vergadering niet behan deld in verhand met de ge ringe opkomst van de stich tingsleden. Van de dertien wa ren er zes aanwezig. Schiedam Deskundigen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten hebben tamelijk nauwkeurig bere kend, hoe groot de behoefte aan schoollokalen in Schie dam zal zijn in de periode tot 1990, Ze zijn daarbij uitge gaan van gegevens die zijn gebaseerd ophet sanerings- en nieuvvbouwprogramma van de gemeente Schiedam en komen dan ook tot de conclusie dat nieuwe wijken in de toekomst veel schoollokalen, nodig zullen hebben en dat de oudere stadswijken er minder zullen hebben dan nu Schiedam Een door zijn ve ren gezakte, aanhangwagen heeft gisteren in het spitsuur het verkeer op de 's-Grave- landseweg gedurende enige tijd veel hinder bezorgd. Een vrachtauto met aanhangwa gen was te zwaar beladen met balen lompen, waardoor de ;a ding ging schuiven. Met be hulp van een takelwagen kon de combinatie een eindje ver derop worden gereden, waar de lading., werd overgeladen. Bit nam enkele uren in be slag. De verkeerspolitie moest assistentie verlenen bij o.a. ■het regelen van het verkeer. Schiedam De twee inbrekers die in de nacht van donderdag op vrijdag op heterdaad wer den betrapt bij Poots Vlees- Warenfabriek hebben nog 33 inbraken bekend. Zij hebben o.m. inbraken gepleegd in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis en Schiedam. In 'Schiedam hebben zij o.m. in- 1 gebroken bij de Anker- en ket- tïngfabriek Pletersen en Co., Blok's wijnhandel, café In- »~-tiem, Lotus en bij wasserij Edelweiss. De trek naar de niéuwe wijken laat zich overigens nu al zien, want de schotenbehoefte in Groenoord is van die grootte, dat noodlokalen in gebruik moeten worden genomen. Ook in Woudhoek en Spaland zul len veelschoolvoorzieningen noodzakelijk zijn, maar de deskundigen, die deel uitma ken van de sociaaUgeografi- sche en bestuurskundige afde ling van de V.N.G.; waarschu wen tegen het bouwen van te veel definitieve schoolgebou- Er v a ringsci j f ers hébben ge leerd, dat in: nieuwe wijken het. aantal' leerlingen dat de scholen bezoekt, na 5-10 jaar terugloopt. waardoor men met een overschot' aan defini tieve schoolgebouwen zou ko men. te zitten. Ze geven de ge meentelijke instanties dan ook in overweging, tot de bouw over te gaan van- tijdelijke of semi-permanente bouw. De in bestemmingsplannen voor dit doel te reserveren terreinen kunnen dan later worden be stemd voor andere wijk voor zieningen. Dit geldt niet, als zich in de nieuwe wijk jonge gezinnen vestigen, die na een paar jaar wee^ vertrekken. Hoewel de cijfers in het deel-' rapport over het kleuter- en basisonderwijs In Schiedam, dat deel uitmaakt van een tweetal rapporten over het on derwijs in Schiedam, vrij nauwkeurige informatie geven over het totaal benodigde aan tal schoollokalen in de komen de jaren, zijn er toch tal van factoren die deze prognoses kunnen logenstraffen. Zo zal de landelijke daling van het aantal van de 6-11 jarigen ten opzichte van de totale be volking vermoedelijk dalen, kunnen er zich in de signatuur van de scholen (openbaar en bijzonder onderwijs) verande ringen voordoen, die de vraag oproepen of onderbrengen van scholen van diverse richtin gen in één complex niet nood zakelijk zal zijn en zullen de gemiddelde woningbezetting en de woningvoorraad even eens cijfers zijn die van be lang zijn voor de uiteindelijke planning. Ook de eventuele verlaging van de Jeerlingenschaal kan van invloed zijn, omdat een verla ging de behoefte aan schoollo kalen groter zou maken. Ten- """"sTötté speelt ook"JeAfffegrafie^ van kleuter- en basisonder wijs een rol. Uitgaande van al ..deze ontwik-> kelingen, die in de toekomst wellicht wérkelijkheid zullen worden, zoekt de.V.N.G. naar een manier waarop de behoef te aan schoollokalen kan wor den opgevangen, als eenmaal het aantal lokalen per wijk en richting is bepaald. De des kundigen géven in het deel rapport twee alternatieven aan: een beperkt aantal gro tere scholen of een groter aantal kleinere scholen, in de nieuwe wijken. Woudhoek en Spaland. Schiedam Ondar.ks alle bezwaren zal de gemeente Schiedam toch een bedrag van 472.168 moeten neertel len als bijdrage in de begroting van het Openbaar Li chaam Rijnmond voor 1973. Hoewel b. en w. de raad heb ben voorgesteld zich te verzetten tegen een stijging van 21 procent van de gemeente-bedragen ten opzichte van 1971, die mede zou worden veroorzaakt door de bijzon der grote uitbreiding van personeel, zijn ze wettelijk toch verplicht dc Rijnmondbijdrage te betalen cn is het protest dus van een meer formeel karakter. Bij Rijnmond bevestigde men, dat er inderdaad een betaald plicht bestaat, al liet men wel doorschemeren dat ook het Openbaar Lichaam wel met de vele kritiek, die op de hoge kosten is losgebarsten, in de maag zit. De hoop van Rijn? mond is gericht op de rege ring, die een betere financiële regeling zou moeten voorstel len. Rïjnmondvoorlichter mej. Haze- winkel gelooft niet, dat het personeelsbestand van Rijn mond in de laatste tijd zo is uitgebreid. Volgens haar is er wel sprake van een zekere stijging in het personeelsbe stand, maar is die niet van dien aard, dat deze een sterke stijging van. de kosten tot ge volg zou hebben. Ook meende ze, dat tegenover de gestegen kosten staat, dat Rijnmond steeds meer regio nale taken overneemt en daarvoor ook zou moeten wor den gefinancierd, al is er bij Rijnmond begrip voor de ge meenten die het steeds moei lijker krijgen met het rond- krijgen van de begrotingen. Voorlopig echter kunnen de ge meenten weinig anders doen dan betalen. Volgens de letter van de wet zijn ze daartoe verplicht, als Gedeputeerde Staten de Rijnmondbegroting goedkeuren. En het is niet waarschijnlijk, dat GS. die begroting zullen afkeuren. we wijken weerspiegelt zich voortvloeiende consequen- wc \r Kt r- ties als verkeersgevaar. Ook .n het rapport van da V.N.G. „6staat er het g*v^T dat de over hst kleuter- en basis- school te groot wordt, onderwijs in Schiedam: de Comenïusschool aan de Sin- ^en voordeel van de kleinere gel is één van de dunst be- school is de bereikbaarheid en volkste openbare bas'tsscho- een betere identificatie-moge- len van dit moment. Scholen lfjkhëid voor de leerlingen. Groenoord daarentegei Een nadeel is dat de school .igin^er.. dienstbaar. _kan zijn moeten af gebruikmSkerv"'^aan de wijk'! van dependances om alle leerlingen te kunnen opvan- Ondanks aüe voor- en. nadelen gen. uon beide alternatieven gaan de deskundigen van de V.N.G. er wel degelijk van uit, dat scholen van verschillende richtingen in één gebouwen complex zullen kunnen wor den ondergebracht. Zonder, uit één van beide alternatieven een keuze te maken is het vol gens hen ook mogelijk, de ba- sisscholen in één complex met de kleuterscholen onder te brengen, wat uit hel oogpunt van de te verwachten integra tie van beide onderwijstypen zeer wenselijk wordt geacht. Het voordeel van het eerste al ternatief is een aantal voor zieningen zoals bibliotheek enz. ook voor de hele wijk te laten functioneren, allerlei ac tiviteiten en organisaties zou den er voorts onderdak kun nen vinden en ook buiten de schooluren wordt de schóól gebruikt. Daar staat' tegen over dat Tie kinderen, grotere afstanden zouden moeten af- Wrakken afgevoerd Schiedam De gemeentelijke .VROM-dienst heeft gisteren vijf autowrakken weggesleept naar het gemeentelijk wrak- kenterretn. De wrakken wa ren geparkeerd aan de Albert Cuypstraat, de Hoofdstraat, de Admiraal de Ruyterstraat, de Van Heekstraat en de 2e Tuinsingeï. ftofitwr nö vut {let uniek* aanbod 2 krantite cntvuuin voor da prij* -van «n: de I Seh«daifl«lii Courant m«t nieuws uit uw H«d an omievinf. an hie RottardimicH I NieuwibUd met fiat haute binnen- an buiwnlmdn nieuws. Gttf ont nu epdritfitoefc bij I tt dagen jfratrï, zonder «ni*e verplichting, de SC RN te biiorgen en ontdek de ve!« pJutpunten. Deie bon Jn «pen ervefop, ion der poitzajel, Rotterdamsth Niauwtbhd, antwoordnummer834. Rotterdam do SC RN 14 da jen jntts nur: woonpk - telsfoon.. Schiedam De kruising Nieu we Damlaan/Schiedamse- weg is volgens de wijkver- eniging Bijdorp een levens gevaarlijke kruising. Zowel voor voetgangers, fietsers als snelverkeer levert deze kruising gevaar op, vooral voor het verkeer dat uit de richting Bijdorp komt en in de richting van de spoorweg- overgong aan de Nieuee Damlaan rijdt. „Misschien moeten er eerst meer doden en gewonden vallen eer de overheid met een passende oplossing aan komt zeilen", zegt het be stuur, dat overigens toegeeft dat ook hier een oplossing op korte termijn moeilijk te vinden is. Volgens de Schiedamse politie valt het met het gevaar op de kruising nogal mee. Cij fers wijzen tenminste uit, dat het aantal ongelukken meevalt. Het aanbrengen van zebrastrepen wordt af geraden. „Dat is de dood binnenskamers halen", zegt hoofd-lnspecteur Willems van Beveren. Het gevaar voor voetgangers en snelver keer en kettingbotsingen zou volgens hem zeer groot wor den, indien er zebra's zou den komen. De wijk vereniging heeft wel een oplossing, at is die niet haalbaar:, een viaduct. Om het gevaar van de kruising te onderstrepen, hoopt ze in het wijkbla - binnenkort cij fers te publiceren over het aantal ongelukken op de kruising. Schiedam De Free Enterprise VII wordt zaterdag 21 oktober bülHCGusto iir Schiedam te- water gelaten, Ite Eree. Enterpri se is een veerboot, die zal worden ingezet op de veerdienst Do- yer-Zeebrugge, Het schip 14 gebouwd in opdracht van de Townsend Car Ferries Ltd te Dover. De doop wordt verricltJ door mevrouw. K. Siddle, echtgenote van één van de directeu ren van de opdrachtgever. De veerboot kan ongeveer 1200 passagiers vervoeren en 330 personenwagens. De Free En terprise VII kan men als een zusterschip beschouwen van de Free Enterprise VI. Dit schip is in mei overgedragen. Zowel uiterlijk als technisch zijn er nauwelijks verschillen. De Free Enterprise VII is 117.50 meter lang, 19.05 meter -breed,, kan een snelheid van 21 knopen bereiken en heeft een vermogen van 13.200 pk. Bij d-e bouw van h'et schip Is re kening gehouden met het grootst mogelijke comfort voor de passagiers. Het schip heeft namelijk stabilisatievimien. Ook aan de veiligheid is grote aandacht besteed en de veer boot is voorzien van de meest moderne navigatie-appara- tuur. De veerboot is uitgerust met het zogenaamde „Roll on/Roll off" systeem. De au to's rijden via de geopende boeg- of hekftlep het schip op en dan via de verschillende rij- bruggen naar de aangewezen plaats. Het hangt van de ha ven van inscheping af aan weikc kant de auto's binnen rijden. In Zeebrugge bijvoor beeld vindt het laden en los sen plaats via de boegklep, in Dover gebeurt dit via de hek- klep. De Free Enterprise VII wordt in het voorjaar van 1973 in dienst genomen. Dit is dan de laatste boot van deze serie van zeven die door de IHC Holland is gebouwd. De vol gende boten die in opdracht van Townsend worden ge bouwd, komen van een Deen se werf. De veerboten zullen dan Viking gaan beten. De IHC Gusto gaat zich namelijk steeds meer concentreren op het bouwen van boorschepen en booreilanden. Schiedam De Commissie Stadsontwikkeling en Stads uitbreiding houdt donderdag 26 oktober in het stadhuis een openbare vergadering. Op de negen punten tellende agenda staan onder andere een schetsontwerp van het be stemmingsplan Kethel-Oost, informatie over het bouwplan van de Mavex NV aan de Hoogstraat en informatie over de aanleg van een buitenwa- terkerir.g. De vergadering begint '9 avonds om acht uur. Schiedam Waar de meeste wijkverenigingen in Schiedam nog lang niet aan toe zijn is in Blijdorp een feit geworden: de wijkvereniging heeft er tot 1 januari een ledenstop inge steld. Het hoofdbestuur wil namelijk eerst nagaan hoe, de verhouding is tussen bewo ners-lid en niet bewoners-lid, voor nieuwe leden toe te la ten. Deze verhouding mag zijn twee bewoners uit de wijk tegen één niet-bewoner. Pas als het onderzoek is voltooid kunnen nieuwe leden 2ich weer aanmelden. Schiedam De 43-jarige E. Bergsma uit Schiedam is gis teren gewond geraakt bij een bedrijfsongeval tijdens het lossen van plaatkisten bij de Metaalwarenfabriek Ducha- teau aan de 's-Gravelandse- weg. Hij is met een gebroken rechteronderbeen in het zie kenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde ióen de heer Bergsma, die met behulp van een zgr. loopkat bezig was de kisten te lossen, mee ach teruit liep om een 250 kg we gende kist bij te sturen. Hij struikelde over een vuilnisbak en kwam ten val. De kist draaide en kwam met een klap tegen zijn been aan. Schiedam In het clublokaal van Ursus is zaterdagmorgen ingebroken. De inbrekers heb ben aan de achterzijde van het lokaal een draadglasruit vernield. Zij hebben de heie boe. overhoop gehaald en voor een kleine honderd gulden schade aangericht. Er zijn nog geen vermissingen gecon stateerd. - Het treinverkeer is gistermiddag van -12 tot 4 uur op het baan vak Schiedam-Maassfuis In beide richtingen gestremd ge- overeind staande achterbak tegen de bovenleiding op de spoorweg van de Vlaardingsedijk in Maassluis reed, waardoor de stroom uitviel. Het herstel van de bovenleiding nam vier uur in beslag. Ge durende die periode heeft de politie het verkeer omgeleid via - de rijksweg. De passagiers zijn niet. in gevaar geweest, evenmin als de chauffeur van de kiepwagen. De Spoorwegen hebben de trein-' reizigers met bussen naar het dichtsbijzijnde station vervoerd, waarvandaan men per trein naar de plaats van bestemming kon reizen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1