SCH1EDAMSCHE COURANT Enterprise VII" bij mc Gusto van stapel gelopen Operaconcert door beide Sliell-koren Schiedam-Zuid start met 300 leden 2 kranten voor één prijs! ém m Cylinder afgehaald Snoek van 103 cm lengte Virtuoos concert van René Rakicr Onwel geworden en overleden Twee kandidaten voor yice- voorzittersckap Schiedamse sportraad Automobilist keert op rijksweg: zware schade Bejaarde fietser rijdt tegen auto Bedwelmd door kolendamp Maandag 23 oktober 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 6 pagina's 99ste jaargang no. 24547 Schiedam Op de werf van IIIC Gusto is zaterdagmid dag de roil-on/roll-off-veerboot „Free Enterprise VIT' te water gelaten. De plechtige handeling werd verricht door mevrouw K. Siddle, echtgenote van een der directeuren van de opdrachtgever, Townsend Car Ferries Ltd. in Do ver. In het voorjaar van 1973 wordt het schip ingezet op de dienst Dover-Zeebrugge. Ondanks het slechte weer waren er veel belangstellenden. Vlaardingen Beid^jShellkd- enntanrien- koor) gaven zaterdagavond onder leiding van Ria Borg- meijer In „De Vijf sluizen" een opera-opretteconcert dat veel belangstelling trok. Me dewerkenden waren: Marijk e van der Lugt, sopraan, Syl- vain Deruwe, tenor, Lieuwe "Visser, bas, Henny van Es» piano, Leny Kemp, slagwerk, Ries Jansen en Jaap Ever wijn, cornet. Het gedeelte voor de pauze was gewijd aan de opera, dat er na aan .de operette. Na afloop was er een gezellig samenzijn met „The Mosquito's" onder lei dingvan Leen de Munnik. Zowel het vrouwen- als 't man nenkoor en het door samen voeging ontstane gemengde koor hebben de hele avond prima zang laten: horen in werken van Dvórak, Verdi. Meïjerbeer. Goünod, Mascag- ni, Sullivan, Johann Strauss, Lortzing, Offenbach, Léhar en Zeiler, oik In de forse koren bleef alles zuiver en be schaafd. Het vrouwenkoor zong o.m.een fragment uit de tweede acte van ,,Aïda" van Verdi, waarin Marijke van der Lugt met haar heldere en krachtige stem de solopartij vertolkte. Het mannenkoor vertolkte drie werken van Meïjerbeer, waarvan de solis tische rollen werden vervuld door Sylvain Deruwe (een mooie tenor) en de bas .Lieu we Visser, die met zijn sonore stem veel relief gaf aan de mannenzang. Silvain Deruwe wisselde het programma af met een Cavatine uit de eer ste acte van „Roméo et Ju liette" van Gounod, daarbij begeleid; door Henny .van.aEs aan biiék':jkennelijk ze'ér dp prijs wercL .gesteld, evenals/ de gavéj ronde mannenzang, die eraan vooraf ging. In gemeng de. koorformatie hoorden-we voor de pauze het bekeiide Landliedenkoor uit „Cavalle- ria Rusticana" van Mascagni en Heldenkoor uit „Aïda" van Verdi, laatstgenoemd werk met cornetten en pauken, werken die .met de uiteraard ruim voldoende mannenbezet- iing prachtig tot hun recht kwamen. Na de pauze was het lichtere genre aan de beurt, door de koren in dezelfde volg orde van bezetting weerge geven. Ook hier was dè zang van prima gehalte, terwijl de solisten in prestaties 'niet voor elkaar onderdeden. Henny van Es heeft zijn moeilijke taak van begeleiden uitste kend verricht. W. p. Verheul Precies volgens het schema, om kwart voor. drie, sloeg de fles champagne tegen het schip stuk, waarop Gusto's Muziekvereniging achtereenvolgens het En gelse- en het Nederlandse volkslied ten gehore bracht. Na de tewaterla ting, die ondanks het slech te weer veel belangstellen den trok, had in'het kan toorgebouw van Gusto een receptie plaats, tijdens wel ke mevrouw Siddle een korte toespraak hield. De „Pree Enterprise Vil" is een zusterschip van de „Free EnterpriseVI", die in januari van dit jaar bij Güsto van stapel liep en nu met vijf andere „Free En- terprise"-schepen de ver binding tussen het vaste land van Europa en Enge land onderhoudt. De „VIÏ" is voorlopig het laatste schip van de „Free Enter- prise"-serie, waarmee IHG Holland in 1961 begon. ScÖeÖani -^^ë^bn&er gevuld met'e en chemische stof, die. was verloren, gevonden en bij de politie gedeponeerd, is door de eigenaar afgehaald. Middeler wijl is gebleken, dat de vulling heel wat minder kostbaar was, dan aanvankelijk werd gedacht: geen honderdduizend, doch 85 gulden...... Schiedam De 74-jarige heer G. van Uren is zondagmiddag in de- bus van lijn 53 op de Vlaardïngerdijk onwel gewor den. Hij is naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij was overleden. De veerboot is gebouwd onder toezicht van Lloyd's Register of Shipping en volgens de ei sen van de DTI, de Engelse Scheepvaartinspectie, en de ..International Convention for the safety of Life at Sea"- Cncoveer twaalfhonderd passa giers en 380 personenwagens kunnen tegelijk met de ..Free Enterprise VII" vervoerd worden. De lengte van het schio is 117,50 meter, de breedte 19,05 meter. De „VII" is in staat een snelheid van 21 ■knooen te varen, het vermo gen van het schip bedraagt 13.200 ok. De voorstuwing ge- schiedt door drie 8-cilirkler 4400 pk Stork-Werkspoor mo toren, die de schroeven aan drijven, waarvan de bladen verstelbaar zijn. Evenals de „Free Enterprise TV", „V", en heeft de ..Free Enterprise VII" op het voorschip een ruime „obser vation room" met grote voor overhellende ramen, zodat passagiers een vrij uitzicht op het dek en de zee hebben. Op het brugdek is een tweede „observation room" met uit zicht op het achterschip. Deze ruimtes kunnen tevens dienst doen als rustsalons. Op het sloependek bevinden zich zeventien vierpersoons slaap hutten, die overdag zitplaats •De tewaterlating van voorlopig de laatste „Free Enterprise", bieden aan zes passagiers. Op het promenadedek zijn salons, restauranis, bars en belas tingvrije winkel te vinden. Tevens zijn aan boord, op het shelterdek, een bapk en .eep rmrnigfa tfekanf oori ""'T De auto's rijden v\- d.e ge opende boeg- c: ;»jicklep het schip op en dan via ver schillende rij bruggen naar hun plaats. De speciaal ge construeerde beweegbare dekdelen aan. de rijkanten van het ruim kunnen zoda nig worden ingesteld, dat zelfs grote zware vrachtwa gens aan boord kunnen ko men. Wanneer volgend; jaar de „Free Enterprise VU" in gebruik wordt genomen, zullen zeven, door 1HC Hol land geleverde boten voor het vervoer van passagiers regelmatig het Kanaal oversteken. Schiedam Naast de traditie- nele kandidaatstelling van de SBLO voorzitter voor de vaka- tare als vice-voorzitter in de sportraad Arie Verlinde zich spprtraad Arie Verlinde zich kandidaat laten stellen voor deze funktie. Een kandidaat stelling die geschiedt op voor dracht, zodat de leden van de Schiedamse sportraad zich Straks kunnen buigen over een echte verkiezing: de hui dige SBLO-voorzitter J. M. Mazee of A. Verlinde. Getuige de momenteel veel gehoorde yoorkeurmeningen, een moei- 'ijke zaak...... Schiedam De Schiedamse sportvisser J. M. van 't Zelfde wist vrijdag in de Viaardingse Vaart een snoek te landen met een lengte van één meter en drie centime ter. Het was een wijfje (leg ger) met een gewicht van 18 pond die het haar voorge houden aas een flinke maat- voom pakte. De heer Van 't Zelfde gebruik te 22/100 nylongaren en had twintig minuten driltijd no dig om de snoek in het schepnet te krijgen. Als lid van de Hengelsportver- eniging „Groot Rotterdam" jaagt hij veelvuldig in het Polderwater rond Vlaardin- gen op snoek. Door het zach te herfstweer van de laatste weken vielen de vangsten tot dusver tegen. De bewolkte lucht en het woelige water van vrijdag leverde hem al direct succes op. Naast deze grote snoek ving hij die dag nog twee snoeken met een lengte van 82 en 54 cm. Voor alle snoekvissers een bewijs dat ook in de Viaardingse Vaart de snoekstand niets te wensen overlaat. Schiedam Tegen de drie honderd mensen hebben zich reeds als lid aange meld bij de huurdersver eniging Schiedam-Zuid, die vrijdagavond tijdens een openbare vergadering in de Bethelkerk is opge richt. „Een goed begin", aldus de heer H. W. Post hoorn van het actiecomité Schiedam-Zuid, waaruit de vereniging is voortgevloeid, „we hadden gedacht, lang zaam naar een ledental van vijfhonderd toe te groeien, maar als het zo doorgaat, zit het erin, dat we de dui zend halen. Dan zou een derde van de huurders in de Gorzen aangesloten zijn bij de vereniging, er zijn namelijk zo'n drieduizend woningen". De vereniging gaat zich bezig houden met de problemen, waarmee de Gorzen-bewoners te kampen hebben. De ruim vijftig aanwezigen op de ver gadering hebben zich in prin cipe reeds akkoord verklaard met hel in het leven roepen van drie werkgroepen, die zich respectievelijk gaan toeleggen op een te houden spreekuur. v/ijkrehabil-itatïe en renovatie problemen. BESTUUR Vrijdagavond is een bestuur ge kozen van elf personen, waar in mevrouw J. Krlkke-Hein de functie van voorzitter be kleedt en mevrouw Bogerd- Gijbels die van penningmees ter. De overige functies moe ten nog verdeeld worden. Woensdagavond is de eerste bestuu rsve rgade ring. De oprichtingsvergadering, die werd bijgewoond door onder andere wethouder B. Kaptein en de raadsleden A. Wiegman (D'66) en A. Verlinde van de PvdA, beeon met een uiteen zetting over huurders vereni gingen door de heer Zand- voort, voorzitter van de huur dersvereniging De Wheermo len in Purmerend. Erkenning van het gemeentebestuur achtte hij een van de belang rijkste voorwaarden om met succes een beleid ten uitvoer te brengen. Het idee. een huurde rsve reni- gLng op te richten, werd ge boren tijdens een in juni ge houden vergadering van het actiecomité Schiedam-Zuid met de woningbouwvereniging Volkshuisvesting over de re novatie. De nieuwe vereniging neemt echter niet alleen de taak van het comité, dat zich voornamelijk bezighield met de renovatie over, maar wil een oplossing zoeken voor alle samenlevingsproblemen. die in de Gorzen spelen. viaardingen Doordat zij zon dagavond keerde op de noorde lijke rijbaan van de rijksweg heeft de 49-jarige automobiliste J. de N. uit Emmen een botsing veroorzaakt, waarbij haar auto en die van een medeweggebrui ker 2waar werden beschadigd. De Emmen se ontdekte, terwijl zij in de richting van Maasland reed, dat zij zich in de weg had vergist. Ze keerde en reed tegen de rijrichting in terug,; Even later kwam zij in botsing met een auto die haar tegemöét kwam. De automobiliste kwam met shock uit de zwaar bescha digde auto. Viaardingen - Bij 'n aanrijding met een auto heeft de 71-jarige C. H, zaterdagmiddag èen ge broken been en hersenschud ding opgelopen. Heer H. had op de Bilitonlaan geen richting aangegeven en kwam in botsing met de auto van de 22-jarige mevrouw M. C.-L. Schiedam in de nacht van zaterdag op zondag zijn drie personen bedwelmd geraakt door damp. Het zijn me vrouw j. Kloosterman-Bergs ma mevrouw F. C. Lankhuyzen en een kostganger in een woning aan de Franklinstraat. De hoofdbewoonster, mevrouw Kloosterman en de kostganger moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. De kolendamp was ontstaan door een niet goed afgesloten kolen- kachel. Schiedam De zeer vaardige Haagse organist René Rakier verzorgde zaterdagmiddag de maandelijkse orgelbespeling in de auio uan het stedelijk museum. Hij speelde werken van componisten uit de zes tiende, zeventiende en acht tiende eeuw, tuaarouer liet Hess-orgel uit dezeljde tijd zich het beste, leent. Natuur lijk moet daarbij wel rekening worden gehouden met de be perkte omvang van dit mooie instrument. Zo zijn b.v. de grote Bachwerken daarop niet goed uitvoerbaar zeker niet de trio's. René Rakier begon met vier toccata's (in a, g. a ene) van onze grote landgenoot Jan Pieterszoon Sweelinck, waar van de vertolking niets te wensen overliet, wat eigenlijk wel van alle gespeelde wer ken kan worden gezegd. Na deze vier toccata's volgde weer een toccata, maar nu van Frescobaldi. van wie we ook nog een Capriccio sopra la Girolmeta hoorden. Het programma was zo uitge breid dat ik maar hier en daar een greep doe. Buxtehu- des Partita: „Auf meinen Jie- ben Gott" en Joh. Seb. Bachs Fughetta: „Herr Christ der klank. Met twee voluntaries ein'ge Gottes-Sohn" alsmede zijn Fantasie: „Christ tag in Todesbanden" bleken als voor het. Hess-orgeitje geschreven; rank en doorzichtig van van Maurice Greene en Char les John Stanley besloot René Rakier zijn concert, waarvoor grote belangstelling bestond. W. P. VERHEUL profrwtr ni vil h«c uflieke iinfaod 2 knnttn te ootvinjer, voor él prijs yin «in: del Sthiadimttlw Covrint met nituw* oi« uw ittd «r» eratevinf, *n hut Rottardimtchl Nievwiblid met hit Uime binrwtven buhenlindienieuwe. Geel en»*14 epdriehteok bij I U 14 dijen (mie. zonder «nij« *«rpliïhiinj, ét SC RN te bciorf«n au ontdek I i«ö da vele pluipuntio. woonpl, t«Iefoon_ Oen bon la open envelop, zonder po*tiei*t, sturen nir ROKcrdimidt Nleuwiblid,*iuwoordnumm«r W4, Rotterdam ■h—de 5C -f RN 14 d«en f nt'i uur:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1