S SHIEÖAMSCHE COURANT Gein een te-begroting 1973: tekort van f 1,5 miljoen Koopavond op donderdag in Schiedam definitief i- f ■1 I Gas ontsnapt onder puin Politie heeft het nog steeds mo eilijk êm 1 i 2 kranten voor één prijs! Hogere belastingen en reserves drukken tekorten Begroting in cijfers Kamer van Koophandel: Reeks diefstallen HMB Burgemeester in beleidsnota: Young Credo Singers in Maassluis Kritiek op nieuwbouwplannen GG en GD-gebouw Robert Holl in Stadsgehoorzaal Woensdag 25 oktober 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administra .e 268091 - redactie 262556 - klachfendienst 376792 4 pagina's 99ste jaargang no. 24549 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het gemeentelijk huishoudboekje voor 1973 vertoont een tekort van 1.538.000. Dit blijkt uit de gis teren verschenen gemeente-begroting voor 1973. Het ei genlijke tekort op de begroting bedraagt ruim 2.4 mil joen. maar door het aanspreken van reserves er. voorstel len aan de raad tot verhoging van gemeentelijke belastin gen en tarieven willen b en w het 'tekort tot 1.538.000 terugbrengen. j)e leden van het college heb ben, evenals vorig jaar, in be leidsnota's uiteengezet wat voor beleid ze in 1973 hopen te voeren. Deze nota's zijn ge bundeld in de aanbïedingsnota Schiedam Wethouder C. J. M. Eolmers van fi nanciën heeft door aller lei maatregelen ge tracht het tekort op de gemeentelijke begroting voor 1973 zo ver moge lijk terug te brengen. Door hogere belastingen en door het aanspreken van reserves is het te kort tot ruim 1,5 mil joen teruggebracht. Op de financiële aspecten van de gemeente-begro ting komen wij in de krant van vrijdag terug. De wethouder geeft don derdag een toelichting op deze financiële as pecten. hij de begroting, die in de cember in vier of vijf gemeen teraadsvergaderingen zal worden behandeld. Enkele belangrijke punten uit de beleidsnota's, die we in de komende dagen uitgebreider zullen behandelen: er is kans op subsidiëring van het betaalde voetbal in Schiedam. Een meerderheid van het college vindt het rede lijk dat het betaalde voetbal (SVV) een gemeentelijk steuntje in. de rug krijgt. Zie ook onze sportpagina; I ae orandweer krijgt een dé pendance in de noordelijke stadswijken. Hiervoor is het oog gevallen op het voormali ge bedrijfsgebouw van Schel leken® Staalbouw, waarin dan ook een volwaardig blusvoer- tuig zal worden onderge bracht; t door een nieuw opgezet wer vingsbeleid hoopt men ge meentelijk vacatures makke lijker te kunnen vervullen. Hiervoor is overleg gepleegd met een reclame- en marke tingbureau; in de toekomst zal een verka veling van schoolruimten in Schiedam mogelijk kunnen In Kethel-oost zullen tussen Zwijgermavo zit. Het gebouw van deze school aan de Lidui- nastraat zou kunnen worden uitgebreid. Verder zou op de school aan de Van der Leeuw laan nog een verdieping kun nen worden gebouwd; Omstreeks 1973 zal de raad kunnen besluiten over een krediet voor de aanleg van de Buitensluis. Deze sluis kan in 1976 gereed zijn; Volgens wethouder Kaptein van Jeugdzaken is er sprake van een algemene malaise rond het werken van het jeugdbeleid. Naast kritiek op de SRJJ vindt wethouder Kaptein dat deze raad alles in het werk zal moeten stellen om scheefgegroeide verhou dingen te „saneren"; worden, als de leao-school aan het Oude Kerkhof naar de Van der Leeuwlaan zou ver huizen, waar nu de Willem de de Vogelwijk en de Polder vaart 200 koopwoningen, wor den gebouwd, waarvoor een plan wordt ontworpen door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de gemeente Schiedam. In de tweede helft van 1973 hoopt men met de bouw te kunnen beginnen; Op de begroting voor 1973 is 150.000 gereserveerd voor het aanbrengen van voorzie ningen in oudere wijken; In Woudhoek-Zuid zullen in 1973 nog ongeveer 400 wonin gen in uitvoering worden ge nomen in het westelijke deel van deze wijk. Verdere wo ningbouw zal na 1973 moeten plaatsvinden in Kethel-oost en het gedeelte van Woudhoek buiten de metro boog. Dat ge bied heeft een capaciteit van 1500 woningen. Voor dit ge bied en voor Spaland zal wor den uitgegaan van globale plannen, waaraan door ont- wikkelingsma a tscha ppij en beleggers en woningbouwver enigingen zou kunnen worden deelgenomen. Schiedam Ondanks de bezwaren van een klein aanta! Schie- damse winkeliers tegen de koopavond op donderdag is deze nu toch definitief. De Kamer van Koophandel voor de Beneden- Maas in Vlaardingen verklaarde zich dinsdagmiddag tijdens een openbare vergadering akkoord met de verschuiving van de vrijdag- naar de donderdagavond, mede gezien het voorstel van de Adviesraad voor Detailhandel en Consumentenbelan gen, waaruit de voorkeur van het overgrote deel van de winke liers in Schiedam voor de donderdagse koopavond duidelijk naar voren kwam. Ertegen zijn voornamelijk win- in Vlaardingen momenteel keliers in Groenoord en Ke- aan het onderhandeten over thel, die een felle concurren- een verschuiving, tiestrijd voeren met hun colle- £>e Kamer van Koophandel en 's in Vlaardingen, waar de Fabrieken voor de Beneden- winkels op vrijdagavond open zijn. Naar aanleiding van het gunstige resultaat van de Schiedamse proef de koop avond gedurende een jaar op donderdag te houden, is men Schiedam. De Italiaanse .za kenman V. L. heeft aangifte gedaan van diefstal van een tas met enkele papieren en ongeveer 400. Hij had de tas op zijn auto gelegd, die aan, de Buitenhavenweg stond. De Italiaan liep even weg. Toen hij na ongeveer een half uur weer terugkwam, was de tas verdwenen. Dé 37-jarige expediteur C. H. heeft aangifte gedaan van diefstal van een groen dekzeil van 8x6 meter. Het zeil is ge stolen. uit de laadruimte van zijn vrachtauto die aan de Ju liana van Stolberglaan stond geparkeerd. hl de kantine van Asvion in het sportpark Thurlede is inge broken. Er wordt een elektri sche grill ter waarde van 100 vermist. De inbrekers zijn binnengekomen door pen stuk hardboard, dat voor een vernielde ruit zat, weg te ha rén. .7 9 De brandweer had moeite om bij de vuurhaard te komen. Het puin, waaronder het gas vrijkwam. -Schiedam De gemeentepolitie werkt in nog even moeilijke omstandigheden als vorig jaar. Dat schrijft burgemeester H. Roelfsema in het hoofdstuk „politie" van zijn beleidsnota over taak en funktie van het plaatselijke politiekorps, dat volgens landelijke normen wel op de juiste sterkte is, maar dat niette min wordt geconfronteerd met steeds toenemende werkzaam heden, zonder dat daar uitbreiding van het personeelsbestand tegenover staat. Ee ontwikkeling van de crimi naliteit in Schiedam noemt de - burgeme ester .zorgwek kend", Het aantal kleine en grote diefstallen neemt nog steeds toe, hetgeen handen vol '«fiteer nó v»n Ji« unieke aanbod 2 kranten te enmoj«n voor de prijt v»n lln: de B Schiedimiche Courant met nieuw* uit uw atad en cmjevinj. en h*t Rouerdamch B Nieuwjbiad met het luute binnen-«n buitefUjfidse nieuw*. Geel on i nu Opdracht ook bij I o 'dijen jraiii» xonder enije verplichtinf, de SC -b RN tebezorjen tn ontdek I 2a|frf«vetc pluspunten. Deze bon «pen envelop, aondir pottjejel, «uren uur Rotterdamseb Nieuwsblad, antwoordnummer83«,Rotterdam de SC RN K dajen {rati* «aar: werk geeft. In zijn beleidsno ta, die soms het karakter van een jaarverslag heeft, zegt burgemeester Roelfsema dat in de afgelopen tijd streng is opgetreden, tegen verkeerso- vertreders en dat er op toe is gezien dat autowrakken uit het straatbeeld werden ver wijderd. In de naaste toekomst zal door weggebruikers veroorzaakte geluidshinder bestrijding vra gen. De burgemeester meent dat ook twee punten voortdu rende aandacht zullen vra gen: de geleiding en planning van verkeersstromen door on der andere verkeerslichten en bijbehorende centrale appara tuur en het realiseren van een ruimte voor het politiewerk in de nieuwe stadsdelen van Groenoord enKethel. Aansluitend op de eerste opmer king van burgemeester H. Roelfsema merkt verkeers wethouder C. J. M. Boimers in zijn beleidsnota op dat bij voorbeeld het systeem van de „groene golf" op de Burge meester Van Haarenlaan zeer nauwkeurig 231 moeten wor den bezien in verband met de dagelijks toenemende ver keersstroom van en naar Groenoord. De verkeerslicht- instaUaties op dit tracé el ders in de stad zullen volgens de wethouder van een zodani ge capaciteit moeten zijn, dat een opvang van de stromen auto's volkomen verkeersaf- hankelijk zal kunnen plaats vinden. Schiedam - Tijdens sloopwerk zaamheden aan de Hoogstraat is gistermiddag omstreeks drie uur brand ontstaan door dat gas vrijkwam uit een on voldoende afgesloten lei ding. De brandweer kon pas na een uur met de blussings- werkzaamheden beginnen om dat eerst de gastoevoer moest worden afgesloten. De brand in de Hoogstraat trok veel pu bliek. De brandweer had moei. te om bij de vuurhaard te ko men omdat vrachtauto's een obstakel vormden. Het vuur trok veel publieke belangstelling. Maassluis Op II november geven do Rotterdamse Young Credo Singers onder leiding van Arie Pronk een koorzang- avond In de Grote Kerk. Dit concert staat onder auspiciën van de commissie orgelcon certen en zangdieusten. Het programma ziet er aantrek kelijk uit; meer dan duizend stemmen zullen zien laten ho ren. Schiedam De fracties van KVP en PCC in de gemeente raad hebben maandagavond ernstige kritiek geleverd op de plannen tot verbouwing van het pand van de GG en GD aan de Tninlaan. Ze me nen, dat het voorstel om het pand uoor bijna 25.000 te verbouwen, nog niet rijp voor Wethouder B. E. Collé meende De hartewens van de wethouder behandeling teas en dat het dat de verbouwing van het was de realisering van een ge- eerst nog eens in de commis si e voor volksgezondheid zou moeten worden behandeld. Het PCG-raadhlid Van Haal te merkte op. dal bejaarden een trap op moeten om te kunnen worden behandeld in het ge bouw. GG en GD-pand beslist niet ideaal is, maar dat het ge bouw andere mogelijkheden met toelaat. De mogelijkhe den, van een stoeltjeslift wilde de wethouder bekijken, al had hij er weinig hoop op dat dat iets zou uithalen. heel nieuw gebouw, waarin Sociale Dienst en. GG en GD een onderdak kunnen vinden. Zolang daarvoor geen moge lijkheid is, moet men het doen met de huidige vestiging. Het voorstel van mevrouw Taver ne, de verbouwingsplannen aan te houden, werd met 23 te gen 14 stemmen, verworpen. Maas te Vlaardingen heeft er twee nieuwe leden bij. Het zijn de heren ir. F. Brouwer, direkteur van Eiementum, en drs. C. van Toor, direkteur van de Vaten- en Kistenfa briek in Maassluis. Zij hebben twee opengevallen plaatsen ingenomen. De vergadering werd besloten met een uiteenzetting van dr. L. A. Clarenburg, milieudes kundige van het Openbaar Li chaam Rijnmond, over het milieubeleid aan de hand van het stankprobleem, waarvan hij de ernst min of meer in twijfel trok. Hij vroeg zich af, of men in het bijzonder de be- woners van het Rijnmondge bied, zich niet veel meer be dreigd voelt door de vormen van vervuiling, die het milieu ongemerkt aantasten. Ook leek het hem onwaarschijn lijk, dat de onrust onder da bevolking verdwenen zou zijn, wanneer een oplossing zou zijn gevonden voor het stank en vervuillngsprobleem, het gebrek aan recreatie- en on derwijsmogelijkheden en alle .andere .moeilijkheden, waar men de mond van vol heeft. „Over tien jaar zijn er weer au stere problemen, bovendien i* het niet juist, dat één pro bleem uit een heleboel andere worat gelicht en bestudeerd ■wordt zonder dat met de om ringende faktoren wordt reke ning gehouden." KRITISCH Dr. Clarenburgt Dat van ver ruiling sprake is, staat vast. Deze kunnen toe echter niet tot nul reduceren, omdat we* willen we in onze levensbe hoeften voorzien, toch gebruik moeten maken vq,n de che- mie. Aan de andere kant moe ten we ons wel kritisch afvra gen, hoe ver we kunnen gaan Op welke hoogte ligt het punt waarboven, verdere ontwikke ling niet verantwoord meer is?" Dat vooral Nederland zich hier mee moet bezighouden, blijkt uit het feit, dat Nederland per vierkante meter de grootste industriële produktie heeft," aldus dr. Clarenburg. „Dat betekent, dat wij geen ander land tot voorbeeld kunnen ne. men, omdat we zelf het verst zijn. Gevolgen blijven niet uit. Neem de apatische houding van de mensen, het toenemen van de agressie en de mis daad, ook verhuist men vooral in het Rijnmondgebied veel meer dan vroeger het geval was." De spreker kwam tot de conclu sie, dat de tijd rijp is om fi- naneiële belangen plaats te la ten maken voor de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van de bevolking. De bespreking van de vraag „Detailhandel-service-appa raat?" tegen de achtergrond van het advies van de Sociaal Economische Raad over de wijziging van de Winkelslui tingswet 1951, die op de agen da stond, is verschoven naar een volgende vergadering van de Kamer van Koophandel. Vlaardingen Robert Holl, de bas-zanger, die onlangs op het televisie-scherm was te zien naar aanleiding van de eerste prijs die hij had gewonnen In hot internationale solistencon- cours in München, komt naar Vlaardingen. Robert Hull, reeds eerder eerste prijswinnaar in het vocalis tenconcours in Den Bosch, zal op 23 november in de Stadsge, hoorzaal te beluisteren zijn alq hij optreedt met het Vlaar- dings Mannenkoor Orpheus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1