SCHIEDAMSCHE COURANT Verbetering oude wijken gaa jaarlijks f 150.000 kosten 1 I Aan samenwerking tussen ziekenhuizen nog veel te doen COMPUTER REKENT SALDO'S UIT 2 kranten voor een prijs Onderwijzers vinden beroep erg zwaar Bromfietser en fietser gevallen Wethouder: onderzoek naar wijkbehoeften noodzakelijk Nieuw bij de Spaarbank „Gemeente Schiedam.. traag met antwoorden" AUTOWRAKKEN AFGEVOERD RADIO-RECOR DER GESTOLEN Man rent weg na slippartij Instellingen voor jeugd- en buurtwerk vormen federatie ONDERZOEK ABOP: Donderdag 26 oktober 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 4 pagina's 99ste jaargang no. 24550 SCHIEDAM EN KETHEL gfchiedam De 38-jarige fa- mrieksarbeïder M. K. is gis termiddag op de Vlaardinger- dijk bij een inhaalmanoeuvre met zijn bromfiets ten val ge komen. De bromfietser haal de een fietser in. Zij raakten elkaar bij de elleboog en kwa men beiden te vallen. De bromfietser raakte tevens 'een. paal, van een schrikhek. Hij- is met buikklachten door de GG en GD naar de Dr. No- letstichting gebracht en daar ter observatie opgenomen Schiedam - Op de gemeente-begroting voor 1973 zou een bedrag van 150.000 kunnen worden uitgetrokken voor de verbetering van het leef- en woonmilieu in de oudere stadswijken in het westen, zuiden en het Singelkwartier. De aanpak van de wijkverbetering zal zich niet al leen toespitsen op woningverbetering, maar ook op het aanbrengen van voor zieningen aan de wijk als groen, speel- accommodaties, parkeervoorzieningen, wijkcentra enzovoorts. Wethouder C. J. 51. Bolmers van stadsontwikkeling vindt een onderzoek naar de behoefte in derge lijke voorzieningen noodzakelijk. Nog wel zal moeten worden bezien hoe de uit gaven zullen worden gedaan. De wethouder houdt rekening met een jaarlijkse last van 150.000. In de kosten van woningverbete ring en wijkverbetering kan op grond van verschillende regelingen financiële steun van het rijk worden verkregen. Er is ook een rege ling van het ministerie van CRM die betrek king heeft op de sociale Infrastructuur van oudere wijken. Wethouder Bolmers meent in. zijn beleidsnota, die is opgenomen in de aanbiedingsnota bij de .gemeente-begroting voor 1973, dat de me dewerking van. de eigenaren van woningen mede beslissend is voor het welslagen. De be langrijkste subsidieregeling, die voor rehabi litatie, is slechts effectief bij toepassing op een gebied met tenminste 250 woningen. Daarbij is in de wijken, een groot aantal eige naren betrokken, aldus de wethouder. Met het rijk en. de provincie vindt al regelma tig overleg plaats over de problemen die zich voordoen bij reconstructie en sanering van de binnenstad. In dit overleg, dat mede ge richt is op een optimaal gebruiken van de subsidieregelingen voor de in Schiedam uit te voeren werken, wordt ook de verbetering van het zuiden en westen van de stad en het Singelkwartier betrokken. PARALLELWEG Voor het gebied tussen de Schiedamse Schie, rijksweg 20 en de grens met .Rotterdam wordt een structuurschets voorbereid. Aan dit gebied kan na afbraak van het gedeelte woningen dat aan de Parallelweg noj intact is, een andere bestemming worden gegeven. Al eerder is opgemerkt dat dit gebied een ui terst gunstige ligging heeft voor de vestiging van industrieën, omdat het als het ware ligt ingeklemd tussen de spoorbaan en de rijks weg. Er zijn belangstellenden voor het vesti gen van een handels- of industriële onderne ming aan de Parallelweg. Ook wordt beke ken of in dit gebied de vestiging mogelijk is van bijzondere gebouwen, parkeervoorzie ningen of beperkte sportaccommodaties voor het oosten van de stad. Schiedam De Spaarbank anno 1820 aan de Lange Nieuwstraat heeft sinds enkele weken zeer moderne apparatuur in gebruik, waarmee het betalingsverkeer aanzienlijk sneller kan plaats vinden, De apparatuur staat in voortdurende telefonische ver binding met een centraal computersysteem, hetgeen de werk zaamheden aan de loketten aanzienlijk vereenvoudigt en een grote tijdsbesparing oplevert. Van de houder van. een spaar bankboekje slaat de employee van de spaarbank het reke ningnummer aan. Via de te lefoonlijn wordt dit ingevoerd in de centrale computer, die in Rotterdam staat opgesteld en wordt het computerbestand gecontroleerd. Ais antwoord hierop wordt het spaarbank boekje, dat in de plaatselijke apparatuur wordt gestopt, op de juiste regelhoogte gebracht en wordt de wijziging in bet saldo genoteerd. Nadat het bedrag van de ver langde inleg of terugbetaling in het spaarbankboekje is ge drukt, wordt daarnaast het nieuwe saldo afgedrukt. Tege lijkertijd is de rekening van de, cliënt in het centrale com putersysteem volledig bijge werkt. De Spaarbank is één van de eerste banken in Ne- V.4V Een medewerkster van de Spaarbank bedient de nieuwe apparatuur, waarmee snel kan worden nagegaan wat het saldo van een cliënt is. Het rekeningboekje wordt in de machine gestoken. Er is daar voor een model ontworpen. derland die deze apparatuur in gebruik heeft genomen. Aan de loketten var. zes kanto ren staat de apparatuur (die wordt aangeduid als „termi nal") al opgesteld. In de ove rige kantoren zal dat nog ge beuren. De „terminals" bete kenen ook voor het personeel van de bank een ontlasting, omdat de stand van een bank saldo nu veel makkelijker kan worden verkregen. In het kader van Wereldspaar- dag, die maandag 30 oktober wordt gehouden, organiseert ook de Spaarbank anno 1820 ■weer enkele bijzondere activi teiten. Alle bezoekers krijgen op die dag een kalender voor 1973 en nieuwe spaarders die 10 of meer inleggen krijgen een. gratis inleg van ƒ5. De ervaring van voorgaande We- reldspaardagen heeft geleerd, dat er dan een grote drukte is bij de diverse kantoren, die dan ook 's avonds geopend .zullen .zijn .van (LM,taj^uur. Vorig jaar kwamen er op We- reldspaardag ruim 5.700 be zoekers. Het aantal spaarders bedraagt nu 67.000. De omzet in geld bedraagt nu bijna f 240 miljoen. Boven: Het Holy Ziekenhuis. Links: De Dr. Noletstichting. Onder: Het Gemeente- Ziekenhuis. Kamer van Koophandel: Schiedam „De gemeente Schiedam vraagt veel advie zen, maar is ontzettend traag met bet beantwoorden van onze brieven". Deze klacht bracht de Kamer van Koop handel voor de Beneden-Maas in Vlaardlngen dinsdagmid dag naar voren tijdens een openbare vergadering. De kwestie kwam aan de ord« door de verplichte vrije dag voor de Schiedamse kappers, die deze van de dinsdag naaf de maandag willen verschui ven. Nadat de Adviesraad voor de Detailhandel en Con sumentenbelangen het college van burgemeester en. wethou ders hierover positief had geadviseerd, ging een verzoek om advies uit van het college naar de Kamer van Koophan del, Deze bracht in juni van dit jaar advies uit, eveneens positief, in oktober kreeg de Kamer ech ter pas een antwoord van het Schiedamse college. De ver schuivingen van de vrije dag, die overal elders in het land reeds is gerealiseerd, maar waar de Schiedamse kappers nu al twee jaar op wachten, moet nu in de gemeenteraad behandeld worden, omdat het hier om een wijziging van een verordening gaat. Schiedam De gemeentelijke reinigingsdienst heeft vier au towrakken afgevoerd naar het wrakkenterrein aan de Van Heekstraat. Ze stonden gepar keerd aan de Noordvest, Nieu we Buurt, Singel en Roosbeek. Schiedam Een 14-jarige scho lier van De Lindenhof heeft- aangifte gedaan van diefstal van zijn radio-recorder, die uit zijn kamer in De Linden- hof is gestolen. Schiedam Politie en ambte naren van de Plantsoenen dienst hebben dinsdagmorgen het Beatrixpark uitgekamd op zoek naar een automobilist die even tevoren met een per sonenauto van rijksweg 20 was afgereden ter hoogte van de Schie damseweg en enkele meters lager was terecht ge komen. Een wegenwachter zag direct daarna de bestuur der weghollen. De bestuurder kon pas ander- half uur later worden aange houden. Het bleek de 24-jarige etaleur P. P. D. te zijn, die niet in het bezit was van een rijbewijs. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. De auto is totaal vernield. Schiedam Aan de samenwerking tussen de Vlaardïngse en Schiedamse ziekenhuizen zal nog heel wat moeten worden ge daan. Die conclusie trekt burgemeester H. Roelfsema in zijn beleidsnota, waar hij het Gemeente-Ziekenhuis behandelt. Vol gens de burgemeester komt er in het spel van samenwerking tussen de Schiedamse en Vlaardingse ziekenhuizen langzamer hand meer tekening, maar het kost nog veel tijd en moeite om historisch verschillend gegroeide instituten in één samenwer kingsverband tot leven te brengen. Op het terrein van de apotheek- en is het Holy Ziekenhuis een voorzieningen en laborato* soort overheidsstichting. riumwerk werden goede vor- inmiddels blijft het een moeilïj- Schiedam De Instellingen voor jeugd- en buurtwerk in Schiedam hebben een federa tie gevormd van waaruit ini tiatieven zullen worden ont plooid tea aanzien van de ter reinen waarop de deelnemen de instellingen werkzaam zijn. Ze beraden rich over de taken, die ze in ,de toekomst kunnen vervullen. Dit schrijft wethouder van Jeugdzaken G. Kapte in in zijn beleidsnota bij de gemeente-begroting 1973. het aanpakken van dit pro bleem van de zogenaamde verkaveling. Naast de inho-ud van het werk \stn de aangesloten instellin- in de beleidsnota wordt verder gen kan deze ontwikkeling ook opgemerkt dat zich in de ver gevolgen hebben voor het ter ritoriale gebied waarvoor de afzonderlijke eenheden werk zaam zijn. Samen met de rijksinspectie jeugdzaken wordt met belangstelling ge volgd wat zal voortvloeien uit schillende wijken naast de werkeenheden van bovenbe doelde instellingen ook ertnhe- den van andere gesubsidieer de werksoorten zoals het ge wone jeugöclubwerk en de so ciëteiten bevinden. Men hoopt dat geleidelijk aan vorm kan worden gegeven aan de begeleiding van de vrijwillige krachten in de ove rige eenheden door de be roepskrachten vanuit de werk eenheden van de federatie. Volgens wethouder Kaptcln mag nu van de gemeentelijke overheid worden venvacht dat het subsidiebeleid voorzichtig met deze ontwikkelingen mee gaat. deringen gemaakt bij het sa xnenspel. liet valt volgens de burgemeester nog niet te voorzien, in hoeverre de lan- delyke en provinciale planning ingevolge de nieuwe wet op de ziekenhuisvoorzieningen op het samenwerkingsverband Invloed zal hebben. Burgemeester Roelfsema meent dat mag worden aangenomen dat bestaande vormen van daadwerkelijke samenwer king bij het overleg over plan ning zullen worden aanvaard of in leder geval ernstig zullen worden bestudeerd. De sa menwerking tussen de drie ziekenhuizen zal ondertussen in allerlei opzichten nog wel verheldering en uitwerking behoeven. In hoeverre de ge vormde Stichting Schiedamse en Vlaardingse Ziekenhuizen In de toekomst nog „hervor ming" nodig heeft, zal nog moetenbiijken, aldus de heer Roelfsema. De juridische basis van de zie kenhuizen is ook een pro bleem bij het ontwikkelen van hechtere samenwerking. Zo is het Gemeente-Ziekenhuis een overheidsinstelling, is de dr. Noletstichting een vereniging ke opgave om de exploitatie van het Gemeente Ziekenhuis sluitend te houden. Een voort durende kostenbewaking blijft geboden, meent dc burge meester. Schiedam De meeste SchledaJmse onderwijzers vinden, dat hun taak de'laatste jaren veel zwaarder is geworden. Dit blijkt uit een onderzoek over deze zaak, dat de plaatselijke afdeling van de «Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP> heeft ingesteld. Hoewel het gemiddelde aantal leerlingen per klas ten opzichte van 1971 wat is gedaald, menen ze toch dat het onderwijzersberoep een veel zwaardere belasting geeft dan vroeger het geval was. 42). Verder waren er 02* on derwijzers minder <3an*$3rie jaar werkzaam en werkten 40 van hen langer dan drie jaar in Schiedam. Ook. het kleuteronderwijs heeft het de laatste tijd niet makke lijk. „Het beroep is zwaarder geworden door het werk voor de aansluiting basis-kleuter- ondcrwjjs. Het speciale werk voor de kleuterschool willen Enkele ooraaken vOTjiet iwoar- we niet missen en er zijn vele nieuwe taken bijgekomen door het voorbereidend werk voor de lagere school", aldus één van de hoofdleidst-ers. Het klassegemiddelde daalde van 30,6 leerling per klas in 1970 via 29,7 in 1971 tot 2D,1 leerling per klas in 1972. In meer dan de helft van de klas sen zitten nu minder dan 30 leerlingen. Het onderwijzers verloop was wederom groot Op 16 mei 1972 waren in Schiedam 25 onderwijzers minder dan 1 jaar in Schiedam (vorig jaar waren dat er 24) en waren er 47 minder dan twee jaren werkzaam (in 1971 der w-orden van het onderwij zersberoep, zoals die uit het onderzoek naar voren zijn ge^- komen: Profiteer nü vin het unieke unbod z krantin i« oatvmtm voor c» prijs yin 4in:d« Sehi«dim»<h« Courant m« nieuws uit uw stad en ©rortvinf, «n hst RotterdimacH Nieu wibfid mithit iurne tinnen- »nbuit»nlini»B nieuw». Geef ons nu cpirsthtook bij tl 14 duw grttU, zonder «ni(t verplichting, da SC 4- RN te bMcs{ca en omdek zelf de vele plinpunwn. Deze bon Sn open envelop, zonder pa»««t«T, sturen n»ir Rot terdimtth N11 u wiblid, ent woord nummer 634, Rotterdam de SC RN 14di{en (rit!» nur woon pl telefoon de kinderen zijn „anders" geworden, evenals de ouders. Men beseft overigens dat het gevaar van generalisatie hier wel dreigt;* de t.v. doet niet alle kinderen goed: „Kinderen uit de laag ste klassen kijken regelmatig naar de cup-wedstrijden en naar Dracula en zitten sla pend op school"; er is verandering in leerme thoden, veel papieren romp slomp en het toenemen van 't aantal vergaderingen geeft de onderwijzer ook veel meer werk. In het kleuteronderwijs is bet al niet anders gesteld: „Aan het beroep van kleuterleidster worden steeds meer eisen ge steld, vooral vanuit het basis onderwijs niet onterecht alleen de waardering de algemene opinie mag wel eens verbeterd worden. Kleu terleidster wordt nog teveel gezien als „Lief toet -de kin dertjes be2lg*\ aldus een reactie van een hoofdlddeten CHIN !ND. RESTAURANT 1 ii>- K» met afzonderlijke Tj gelegenheid voor l!j .ptztL- afhalen van diner*. igSÏ. vMf Volop pirkerruimle aan voor- en achter- z'jde- ÜL TELEFOON 70 75 42 AJC NIEUWLANDPLEIN 19

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1