Begrotingstekort toch aanvaardbaar Schiedam-Noord start actie „Geef een boom cadeau" 2 kranten voor één prijs ONDANKS IN GEBREKE BLIJVEN VAN RIJK: DE WETHOUDER IS GEEN POTTER SEX-THEATERS IN SCHIEDAM GAAN VOORLOPIG GEWOON DOOR Dit wordt duurder Dure torenflats ook op medische indicatie niet goedkoper HEMA niet naar Kethel Haringafslag Afsluiting Prinses Beatrixlaan Commissie blij met verbouwing panden Hoogstraat Hoogste punt van complex eengezinswoningen Vrijdag 27 oktober 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792. SCHIEDAM EN KETHEL 99ste jaargang no. 24551 Schiedam Hoewel een te kort op de gemeente-begro ting van 1.5 miljoen ho ger is dan ooit te voren, is Schiedam toch niet zo arm als het wel lijkt. Wethou der C. J. M. Bolmers vindt een tekort van deze grootte namelijk alleszins aan- v vaardbaar en heeft in zijn beleidsnota voor 1973 ge schreven, dat het tekort wat hem betreft ook nog hoger had kunnen zijn om toch door G.S. te kunnen worden goedgekeurd. Met een saldi-reserve van ruim 6 miljoen en een kans, Schiedam Om het te kort op de gemeente-be groting voor 1973 terug te brengen tot een aan vaardbaar niveau, is het noodzakelijk gebleken om enkele belastingen te verhogen. Wethouder Bolmers van financiën meent dit te kunnen doen, omdat de belas- tingcapacïteit van de gemeente nog lang niet ten volle wordt ge bruikt. Met de verho ging van dc belastingen en enkele andere maat regelen krijgt de ge meente 442.000 aan in komsten méér. In 15173 wordt het volgende dusrderi dw straat- en rioolbe lasting wordt hoger, wat een extra bedrag van 250.000 oplevert; er komt een hogere hef fing van de personele belasting, die 73.000 meer oplevert; een verhoging van de kadegelden brengt f 1.300 meer in het laat je, een verhoging van de woonwagen- en waon- schepenreehten respec tievelijk i 7.500 en 7.000; een verhoging van de precariorechten met on geveer 25 procent zal een meeropbrengst van 60.000 te zien geven; optrekking van de am bulancetarieven levert 35.000 meer op; contributieverho gingen van de tarieven voor de ikunstklassen in het Stedelijk Museum cn de bibliotheek levert respectievelijk 500 en 3.000 meer op; een verhoging van de huren van sportvelden en gymnastieklokalen is in studie; Om de inkoopkosten van hel drinkwater, aanzienlijk gestegen door de afkoop van het watercontract op te van gen, is een stelpost op de concept-begroting voor 1973 opgenomen van 1.851.000. x Schiedam De HEMA zal zich bij nader inzien niet vestigen in het winkelcentrum dat in 1974 aan de Zwaluwlaan zal verrazen. Een marketing-on- derzoek van het bedrijf heeft namelijk uitgewezen, dat de HEMA-vestiging die daar was gepland toch niet zo rendabel uit zou vallen als werd ge dacht. Inmiddels bekijkt Vroom en Dreesmann N.V, of dit bedrijf zich eveneens uit Kethel terug zal trekken. Wethouder van stadsontwikke ling C. J. M. Bolmers gelooft overigens niet, dat de realise ring van het winkelcentrum tok maar enig gevaar loopt. „Omdat de HEMA weggaat wordt het nu misschien wel gunstiger voor V. en D. Uit een gesprek <3at ik laatst met de financier van het win kelcentrum gehad heb is mij "niet gebleken dat ze zich zou den willen terugtrekken", al dus de wethouder, die meent dat omstreeks half 1973 de plannen voor het winkelcen trum definitief rond kunnen zijn. dat Schiedam in aanmer king komt voor een verfij- ningsregeling historische stadskernen rechtvaardigt de wethouder zijn optimis- Op het Schiedamse stadhuis blijft dus ondanks het begro tingstekort de financiële zon schijnen, al is er ook dit jaar weer veel kritiek op de rijkso verheid, die haar financiële verplichtingen niet of onvol doende nakomt. De uitkerin gen uit het gemeentefonds zijn maar met 5 procent toe genomen en de gemeente moet meebetalen aan de on derwijsvoorzieningen, hoewel dit primair een taak is voor het rijk. In een toelichting op de begro ting zei wethouder Bolmers ons gisteren dat de gemeente door de rijksmaatregelen zo langzamerhand in een bijzon der vervelende situatie te recht komt. Bovendien zijn er nog een. aantal factoren die in de komende jaren en ook in 1973 zwaar op de begroting drukken. De bouw van het nieuwe stadskantoor, de fi nancieringsregeling voor Zwembad,Zuid en het riooibe- malmgspian in het noorden van de stad en Nieuwland be lasten de begroting bijzonder zwaar. Bovendien is de voortdurende daling van het inwonertal van invloed op de begroting. Ie dere inwoner is 309 waard, als het gaat om uitkeringen van het gemeentefonds. Nu er al een. inwonertal van 81.700 is (in 1971 nog 83.000) heeft dit in vloed op de gemeentelijke in komsten via het gemeente fonds. Hoewel er ook hier weer een verfijningsfonds be staat, blijft de daling van het aantal inwoners financieel ge zien toch een zorgelijke zaak. Zeer recent is bekend gewor den, dat Schiedam grote kans maakt in aanmerking te ko men voor een verfijning histo rische stadskernen. Wethou- der Bolmers en de chef van de afdeling financiën A. B. van den Bout zijn niet pessi mistisch over de kansen hier op. In de gemeentebegroting is hiermee overigens nog geen rekening gehouden. Iedere post op de gemeente-be groting is doorgelicht en alle diensten en bedrijven hebben dit jaar financieel een veer moeten laten, al woog de ene veer zwaarder dan de andere. Wethouder C. J. M. Bolmers: „Ik ben geen polter". Schiedam „Ik ben geen potter. Ik boud het geld niet graag in mijn zak. Nu kan je din gen doen van de saldi-reserve 6 miljoen, red.) die o\'or enkele jaren 20 tot 30 procent duurder zouden zijn. Ik houd het geld dan ook liever niet In mijn zak". Aldus een opti mistische wethouder Bolmers van financiën over de gemeentelijke begroting voor 1973. Deze begroting sluit met een tekort van 1,5 miljoen. Als de werkelijke uitkomsten van de begroting voor 1972 meevallen, kan de saldi- reserve weer worden versterkt. In dat ver band doet zich het merkwaardige feit voor, dat de vele vacatures bij de gemeente verve lend zijn, maar begrotingstechnisch toch het voordeel opleveren dat geraamde salarissen niet te hoeven worden uitgekeerd. Wethouder Bolmers,, die een aanzienlijk zonni ger kijk op het gemeentelijk huishoudboekje heeft dan zijn voorganger, die in 1S71 nog ,een _sovmbergestemde, .financiële „nota ^,uit- bracht, meent dat de onderwijskosten ten on rechte de gemeente voor een zware last zet ten. De rijksbijdragen in de onderwijskosten zijn niet altijd even rechtvaardig. Zo krijgt een school in Rotterdam west een vergoeding per lokaal van 5.015, terwijl deze vergoe ding voor een op korte afstand gelegen school in Schiedam f 3.330 bedraagt. De ge meente past dan ook tonnen bij in de onder wijskosten, die strikt genomen voor rijksre kening zouden moeten komen. De 14 miljoen uit het afkopen van het water- contract met öe gemeente Rotterdam blijven nog even buiten beschouwing: binnen niet al te lange tijd hopen b. en w. hun gedachte» over de besteding van de 10 miljoen die overblijft in een nota aan de raad aan te bie den. Dit zal waarschijnlijk in het voorjaar van 1973 zijn-; -r1* Het woord „bezuinigingen" hoort wethouder Bolmers in dat kader niet graag; hij spreekt over „terugbrengen van de vraag*'. Verder is een verhoging van de belastingen en het aanspreken van de reserves onvermijde lijk om het begrotingstekort, dat aanvankelijk zelfs ruim 3 miljoen bedroeg, terug te brengen. Via het doorlichten van alle posten bedroeg het tekort uiteindelijk 2.4 mil joen, waarna bovengenoemde maatregelen een uiteindelijk tekort van 1.5 miijosn te zien gaven. Schiedam heeft overigens een niet gebruikte belastingcapaciteit van ruim I miljoen, wat zeggen wil dat de gemeente veel minder belastingen heft dan van rijkswege is toegestaan. De sanering van de binnenstad zal reserveringen op de begro ting noodzakelijk maken, al dus de wethouder. Ook uitga ven voor oude wijken, teneinde daar dc verpaupering tegen te gaan, zullen moeten worden gereserveerd. Tenslotte heeft de wethouder van financiën ook nog een recept om de ge meentelijke begrotingstekor ten op te lossen: „Als het rijk zijn verplichtingen zou nako- men, hadden wij geen begro- tin gslefcort-J*-^* -vr- - f'? Bromfietscontrole Schiedam De Schiedamse politie heeft gistermiddag op de Viaardingerdijk tussen 1 en 2 uur en 4 uur en half 6 met de curvometer bromfietsen gecontroleerd. In totaal wer den 25 bromfietsen aangehou- zen; zes hiervan zijn naar het bureau gebracht. Autowrak in brand Schiedam Op een terrein aan de De Brauwweg is gistermid dag omstreeks kwart voor vijf een autowrak in brand ge raakt. De brandweer kon het brandje snel blussen. Vaardintgen Aan het afslag lokaal werd gisteren betaald voor kleine volle maatjes 126, voor grote volle maatjes 141, voor steurharing volle maatjes 131-/140, voor steurharing ijle 62 - 65 en voor makreel 69 - ƒ71. De aanvoer: VI115 met 881 steur haring en 13 makreel en VI 34 met 79 volle maatjes, 185 steurharing en 238 makreel. Schïedalm Schiedam-Noord moet groener worden, iedereen, die daaraan wil meehelpen kan een bedrag storten op giro nummer 656700 ten name van de Boomplantactie Schiedam- Noord. Het initiatief hiertie is luitgegaan van de wijkvercnl- ging Groenoord, die als eerste een bedrag op he gironummer heeft gestort, waarvoor twee drie meter hoge meidoorns ge plaatst zullen worden. De wijkverenigïng doet de Groenoord-bewoners voorts de suggestie, 20veel mogelijk ei* - gen tuinen en balkons van groen te voorzien. Voor 50 is ai een redelijke boom te koop. „Geef een boom cadeau", zegt de wijk vereniging, en herin nert aan vroeger tijden, toen men de geboorte van een kind met het planten van een boom vierde. „Ook het openen van een zaak, het vieren van hui selijke jubilea, het slagen Schiedam De Prinses Bea trixlaan is volgende" week maandag of dinsdag voor alle verkeer afgesloten in verbaind met het passeren van de bouwtrcin, die met de aanleg van het nieuwe hoofdriool van Groenoord naar Nieuwland bezig is. In verband met het af en aan rijden van de grote werkma- chines en vrachtwagens, die het materiaal aanvoeren, kan de Prinses Beatrixlaan niet openblijven voor het verkeer. Men heeft getracht om in een geforceerd tempo de bouw- trein over de verlengde Chur- chillweg, die thans is afgeslo ten, te laten trekken. Over twee a drie weken kan deze weg echter pas weer voor het verkeer worden opengesteld. Dit houdt in, dat het verkeer van en naar Kethel tijdelijk over de Laan van Bol'Es en de Eduard van Beinumlaan moet worden omgeleid. voor een examen of het win nen van de voetbaltoto kan op deze wijze gevierd worden", aldus het wijkorgaan Groen- oord-akkoorden, dat deze week een groot artikel op de voorpagina wijdt aan de boomplantactie. De actie wordt gesteund door de afdeling Plantsoenendienst, die een informatielijst over bomen voor de wïjkvereniging zal samenstellen. Deze ge meentelijke dienst krijgt in Groen oord-akkoorden overi gens een pluim op de hoed van de wijkverenigïng voor de grote hoeveelheid groen, waar de Plantsoenendienst Groen oord reeds van heeft voorzien. 4>fpiT Tl,. - 4% j-ivjL -'.Sïigfij er'Ti ïic-'&ï' TKsfW-* i£ Schiedam De eigenaren van sextheaters in Schiedam ztfn deze week in beroering gekomen omdat de gemeen te Schiedam hen een brief heeft gestuurd waarin staat dat de eigenaren van de sex-shops aan de Hoogstraat, het Broersveld en de Dam voor <1 november een bios coopvergunning moeten aanvragen. Dit gebeurt min of meer in navolging van de gemeente Rotterdam, die de Rotterdamse sex-shop en sex-theater-eigenaren de oor log heeft verklaard. In eerste instantie lijkt het hier niet zo'n vaart tc lopen. De eigenaar van „Wamsex" op de Hoogstraat, de heer Wamsteker, maakt zich nog met zo druk over de vergun ning. „Ik vraag voor 1 november een vergunning aan met ontheffing. Die kan je krijgen. Dan zien. we we! ver der. Eventueel ga ik er een besloten club van maken, want hier komen toch steeds weer vaste klanten. 90% van de mensen zie je steeds weer terug komen. Nee# ik maak me niet zo druk als mijn concurrent". Louis Hellemons, zijn concurrent en eigenaar van net sex- theater Bali cn het sex-theater aan het Broersveld weet nog niet precies wat hij gaat doen. Over sluiten heeft bij, evenals Wamsteker, nog geen moment gedacht. „Ik moet eerst eens bekijken wat de haken en ogen ervan zijn. Wat de ontwikkelingen worden. Eigenlijk kan je pas wat zeggen als de fatale datum verstreken is. Alie aspecten zijn nog niet voldoende belicht, je wordt ner gens eigenlijk veel .wijzer. Ook niet als je met de ge meente praat of met de politie. Wel krijg je bij die bios coopvergunning te maken met de minimumeisen voor de accommodatie. Eén zaak zou ik daar wel klaar voor kunnen maken. Maar het grootste probleem is dat er dan censuur komt. Je krijgt waarschijnlijk zo 20 centi meter film terug". Beide sexboetïek-eigenaren zijn het er over eens dat In Schiedam nog lang geen Rotterdamse situatie is. Er worden alleen maar films vertoond, er zijn geen meis jes, evenmin contactadressen. Wamsteker; „Ze hebben mij altijd voor gek verklaard dat ik het zo netjes doe, maar als ik hier vier meiden neerzet datn had ik ook in een Mercedes kunnen rijden. De mensen komen hier ge woon films zien die ze thuis niet kunnen zien en dat moet gewoon kunnen". Volgens de heer Wamsteker is de gemeente Schiedam ei genlijk bang dat in de toekomst veel mensen uit Rotter dam naar Schiedam zullen komen, echter, hij beaamt wel dat de gemeente hem een keurige brief heeft geschre ven. „Ik ben ook helemaal niet tegen de gemeente. Het is ook niet zoals in Rotterdam, waar ze ronder meer een stenciltje kregen, wij hebben gewoon een brief gehad met een verzoek". Schiedam B. en W, •zijn niet van plan, welke maatregel dan ook te nemen om het de bewoners van de flats aan het Van Beethovcnplein en de Nieuwe Damlaan. financieel wat gemak kelijker te maken. Het gaat hier om bewoners, die op medi sche indicatie in deze fiat zijn geplaatst en bil wie de Bij standswet bijspringt bij het betalen van de hoge huur van deze flats. Het raadslid J. H. M. Voorwald had schriftelijke vragen gesteld over deze zaak en gevraagd of het juist is. dat het in komen van de bewoners daardoor met 150 tot 250 omlaag is gegaan. Wijkverenïging Groenoord: Meer green In de wijk is noodzakelijk. B. en W. antwoorden de heer Voorwald dat het besteedbaar inkomen van de bewoners niet achteruit is gegaan, maar dat het beschikbaar inkomen bui ten de woonkosten inderdaad daalt, indien men huur betaalt zonder inkomensstijging. De gehandicapte bewoners van de flats hebben hun woningen op medische indicatie geheel vrijwillig betrokken. De da ling is voor de flats aan de Nieuwe Damlaan onder de 150 per maand gebleven en is voor het Beethoven plein minder dan f 15 per maand, aldus B. en W. Het college wijst er op, dat de huurprijs niet naar individue le draagkracht is opgesteld en niet los van het woongenot kan. woVden gezien. Veel hangt volgens b. en w. at van de bereidheid van de toekom stige bewoners wat ze voor hun woongenot wensen te be talen. De bewoners dienen zelf te bepalen wat ze aan huur wil]en betalen. B. en W. merken overigens op dat zij de door de heer Voor wald gesignaleerde concentra tie van gehandicapten nog niet zien. Er wordt wel onderzocht of het gewenst is dat elders een concentratie v-an bejaar den komt en welke maatrege len dan moeten worden geno men. Naar aanleiding van de vraag van de heer Voorwald over het artikel In de Schiedamse Courant van 4 oktober, waarin de directeur van de sociale dienst opmerkt dat verminde ring van Inkomen en verbete ring van woninggenot tegen elkaar moeten worden afge wogen, menen b. en w. dat dit inderdaad een zaak is voor diegenen die willen verhulzen en dat tegen deze stelling moeilijk beswaar kan worden gemaakt. Profitur r£ vin h«t uniek» i*nbo4 2 krinwn tl ontvir>(*n voor 4e prijs van «tn: del SchioJamche Counnc mie nituwi uit uw it»d «n om|tvinf, «n htc Routrdamtch 1 Nieuwsblad nut htt laatste 6innen-<nbuhinlandie nieuws. Gedont nu opdradit ook bij B o 14 dae«n gratis, ion der cnijt verplichting, de SC d RN tebezorten cn ontdek zelf da vale pluspunten. Oen bo» in epen invito?, zonder poscxeji?, sturen tiw Roiterdïfnseh Nieuwiblid, intwoorinummer83<, Rotterdam de SC -f RN 14 dsje# jr«fs nur: Schiedam Uiterlijk l september 1973 moeten de winkelpanden in de voormalige gebouwen van dc distilleerder^ De Grauwe Hengst aan de Hoogstraat in gebruik zijn. Dit zei wethouder van stadsontwikkeling C. J. M. Bolmers gisteravond tijdens de vergadering van de commissie stadsontwikkeling. Het is de bedoeling dat er in de winkelpanden vestigingen komen van een optiekwinkel, een soort Wimpy-restaurant, een modezaak, een muzïekzaak en een radiozaak. akkoord gegaan met het plan. In de Hoogstraat 2al het pand, tot 1971 in gebruik bij de firma De Gruijter, een heren modezaak worden. Wellicht zal ook café De Instuif op de hoek van Hoogstraat en Koe markt daarbij betrokken wor den. Onderhandelingen daar over zijn gaande, zo bleek gis teravond tijdens de commis sievergadering. Het idee van een zogenaamd mïddenstandswarenhuls, met een complex winkelvoorzie ningen die onderling bereik baar zijn. lijkt definitief van de baan. De winkels die in de panden aan de Hoogstraat zui len komen, zijn afzonderlijk toegankelijk en zullen twee verdiepingen tellen. Over de gevels van de panden aan de zijde van de Lange Ha ven vindt nog overleg met Monumentenzorg plaats. Ach ter de gevels zullen eenka merwoningen verrijzen, waar in bijvoorbeeld jonge mensen zullen kunnen worden gehuis vest. De bestaande gevel van de panden zal moeten worden gerestaureerd. Zowel wethouder Bolmers als mevrouw M. A. C. Taverne van Campen, commissielid, toonden zich gisteravond te vreden met de plannen voor het middenstandswarenhuis. Ook de welstandscommissie i3 Schiedam De Maatschappij S.S.N. Bouwmaatschappij C. L, Noordzij N.V., Bouwcon- sortium Kloppers. Ostade en H. Hooghart en zn. n.v.. Aan nemingsbedrijf D. Baron en H. van der Kraan's Bouwbe drijf hijsen, op 3 november de S vlag op het bouwwerk van 3d eengezinswoningen aan hel Hargplein ter gelegenheid, van het bereiken van het hoogste punt. Dit gebeurt om vier uur. Het complex woningen ügl tussen de Zwaluwlaan en d4 Hargsingel in Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1