260 woningen midden in het groen i Formatie Centaur op planken in zaal Arcade 4 KANTONRECHTER STRAFT SNELHEIDS OVERTREDERS Willemse stort zich in Schotse politiek Sociëteiten agenda Nieuw ivoningbouwplan tussen Vogelbuurt en Poldervaart: Schoolbege leidings dienst Judy Drenge in Instuif Tekorten vallen mee 6^ Poldervaart blijft onaangetast WSmmÊS&m- TOPTIEN DJ Hans van Bolhuis in De Waag Loterij-actie voor Scliuttershïiis Open Deur- en hervormde gemeente zangdienst Ziekenomroep vraagt donateurs Gevonden voorwerpen .SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 3 Gelukkig is het princ'pevoor- 25lel. de onderw'ijsbegelei- dingsdlcnst van de grond te heipen, met algemene stem men aangenomen in de recen te gemeenteraadsvergade ring. IVat expliciet zijn wcrk- zaamhedmn inhouden, wordt - flink in studie genomen. ^Een ding is duidelijk: het voor naamste project is-h&t inhaken van- de dienst op de overgang kleuter-basisonderwijs. Dit bewijst een. duidelijk begrip ivoor de door het milieu gecon- ditioneerde ongelijke deelna me aan het onderwijs. De be lemmerende invloeden op de educatieve mobiliteit en de ongelijke deelname moeten door deze dienst gedurende de '- overgangsperiode tot het mi nimale worder gereduceerd. V-fip.it; biedt aan het aanvangson- '"'derwijs de gelegenheid tot ge lijke, start op grond- van geüj- :ke vaardigheden tenzij er ver schillen bestaan op basis van de genetische ongelijkheid - zoals aangeboren defecten.. De organisatie en de financiële v'. problemen van dit projeet 'Verdienen inderdaad een grondige studie. Echter zijn de belangen van dit' project niet geheel gediend, indien alles, op de rug van de school wordt geschoven, terwijl de sociaal- pedagogische condities van het gezin, dat als het voor naamste sociale instituut fun- geert, met geen letter aan bod komen. De bond van onderwijzend per- soneel afdeling Schiedam (zie "l1informatie'1972) si'gha'leêrt" nu al vele malen verzwaarde ta ken van zijn leden. Hij dénkt- -naar; verlichting te streven door Invoering van kleinere klasseri óf 'bijscholingscursus sen. Extra werkzaamheden verbon den aan deze dienst zullen de leerkrachten daarom weinig enthousiast maken. Ander zijds blijft voor een toegewij de leerkracht geen enkele goede maatregel onbeproefd. '...Een fundamentele voorwaar de is, dat de vruchten van zijn inspanningen worden geconso- Jideerd. Dat een hechte com- - "municatie tussen hem, het kind en de 'ouders bestaat. Dat hetgeen hij op school op bouwt, weer thuis fungeert, om niet van afbraak te spre- ken. Dat het kind niet alleen door de school wordt-gemoti veerd, maar dat het schoolge beuren ook thuis wordt gesti muleerd. Niet in de vorm van „maak maar je taal- of reken werk", maar dat met het kind .meegeleefd wordt in zijn schoolse situatie. Dat de op- voedingsstijl overeenkomt ;met het klimaat in de huiselij- ke sfeer. Pas dan kan de school overtuigd zijn van dej consolidatie van haar arbeid. Deze dienst moet de belangrijk heid van het gezin niet uit het oog verliezen, want dat is de eerste conditie voor dé sa menleving. Een disharmo nisch Eungerend gezin is de broedplaats voor sociale ellen de. ...Wil' men de vruchten van het onderwijs optimaal in de sa menleving. plukken dan dient 'v men naar een hechte eenheid t van gezin en onderwijs te streven. Wij. kunnen echter 1onmogelijk van alle gezinnen verwachten, dat ze een gezon de bijdrage hierin kunnen le veren. Met name de sociaal zwakke gezinnen zien de ■g. school als macht tegenover 1 zich. Een macht, die hun kin- deren opeist gedurende de pe- ribde van de leerplicht, »Deze negatieve instellingen, die experimenteel reeds bewezen zijn, zullen nooit tot een goed t functioneren van de school bijdragen. En het 2ijn juist deze kinderen, voor wie de e kostbare voorzieningen wor- kden getroffen. Daarom .zijn de democratlserlngsmaatrege- len, zoals de sociale bijstand, compensatie-programma's, 1 peuterscholen, kleinere klas- sen, individualiseringen, con- k sumerende maatregelen; ►Consumerend in de zin van dat er voorzieningen worden ge- troffen voor ,de bedoelde, ge it zinnen, zonder hen tot activi- i teiteh te prikkelen. 'Ik vind, dat een goede schoolbe- 1 geleidingsdienst in de eerste plaats voor een goede g'ezins- 4 culturele vorming ;n de so- ciaa'-psychologische zin moet zorgen, wil hij zijn arbeid ge consolideerd zien. De middc- len daartoe zijn er ten over vloede. S. Harinandanslngh, j1" Midden tussen de groenvoorzieningen krijgt Schiedam er in de komende jaren een nieuwe woonwijk bij: Kethel-Oost, de toekomstige stadswijk 'tussen Vogel- buurt en Poldervaart, waar zo'n 240 koopwoningen en zo n 20 schakelbungalows zullen kunnen worden ge bouwd, In nauw overleg met de gemeente, de stedebouw- kundïge, het architectenbureau Snelder en de opdracht gever, de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, is men tot een plan gekomen van een wijk, die uit ongeveer 260 woningen bestaat, sterk wordt beheerst door groen voorzieningen en waarbij met name gebruik zal worden gemaakt van het bestaande karakter van de Poldervaart. Ondanks de woningbouw hoeven de vele liefhebbers van deze vaart niet te vrezen dat er aan de sfeervolle omgeving iets zal worden veranderd- Het karakter van de vaart blijft gehandhaafd en aan het slot van de commissie/stads ontwikkeling gisteravond kreeg dc wethouder van stadsontwikkeling daarover dan ook lovende woorden tc horen. Terug naar de'260 woningen. Die worden zeer duur, zegt wethouder Bolmers, want wie in een natuurrijke omgeving wil wonen, zal daarvoor forse bedragen moeten betalen": Een marktonderzoek van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten beeft inmiddels aan getoond, dat er voor' de wonin gen bijzonder veel belangstel ling bestaat. Ondank6 alle plannen verkeert de wijk Kethel-Oogst nog in een zeer pril stadium van. speelt, zullen nog moeten wor den gemaakt. De partners in de bouw van de 260 woningen willen de toe komstige bewoners wel eerst inspraak geven, voordat de bouw wordt gerealiseerdEen Vast gegeven is voorlopig de handhaving van de Polder vaart en van het Duivenpad met da daarbij behorende aantrekkelijke begroeiing. Het autoverkeer heeft weinig, toekomst in deze stadswijk, die vooral op de voetganger zal zijn aangewezen én buiten enkele wegen geen specifieke autowegen, meer zal tellen, voorbereiding. Noch vertegen- De bebouwing van de woningen menlijk gebruik bestemde groengebied. Ook de indeling van de wonin gen houdt rekening met het feit dat een „zakelijk" deel aan de straatzijde komt te lig gen. De diverse bergingsruim ten zijn aan het pleintje gele gen, de keuken komt daar eveneens. Een trap naar de bovenverdiepingen achter de keuken scheidt de woonkamer beneden van de keuken. Er kunnen één of twee verdiepin gen en een zolderverdieping in het kader van een meer ge varieerde woningbouw, die zijn. in het kader van een meer gevarieerde woningbouw, die zich ook uit in een zogenaamd „verspringend" dak. ïle commissie voor stadsontwik keling is gisteravond bi prin- cipe akkoord gegaan met het plan voor de woningen in Ke- thei Oost, al rezen er wel be zwaren tegen de geluidshinder die overvliegende toestellen van of naar de Luchthaven Zestienhoven veroorzaken. Wat dc groenvoorzieningen betreft, kan het in Kethel Oost nauwelijks beter. Een citaat uit dc commissie: „Dc natuur wordt daar zo gehandhaafd, dat de takken bijna je huis binnen dringen." De nieuwe wijk Kethel-Oost ziet er op de maquette zo uit. woordigers van hét Bouw fonds,' noch wethouder Bol mers waren gisteravond al in staat antwoord te geven op vragen van het D'66 raadslid Aad Wiegman- over de. kosten. van de bouw. Het gisteravond aan de commissie voorgeleg de ontwerp was nog maar een schets en verdere berekenin gen óver de kosten, waar ook de erfpachtskwestie een rol zal worden gegroepeerd rond steenachtige pleintjes, waarin alle entree's, bergingen en ga. rages op deze pleintjes zijn georiënteerd en haakt aan op de verlengde Zwaluwlaan. De bebouwing, in. vaktermen een „cluster" genoemd, wordt ontsloten door een. verzamel- straat. Elke woning heeft een privé tuin of een terras die overloopt in het voor geza- Schiedam Het oud-KVP-randsIld W. J. C. Willemse heeft zich in izijn. nieuwe woonplaats in Barrhead bij Glasgow in Schot land opnieuw in de politiek geworden. In een brief aan onze krant heeft hij laten weten dat zijn verhuizing eerder dit jaar uit Schiedam naar Schotland hem tot nu toe uitstekend bevalt- Dc heer Willemse, tot aan de zo mer van dit jaar prominent KVP-raadslid, besteedt zijn tijd in Schotland voornamelijk met na te gaan. wat hij er zal gaan doen. Bij de Schotten heeft hij tot nu toe niet veel begrip ondervonden voor zijn verhuizing: „Ze zijn vol ver bazing hoe iemand het in zijn Schiedam In gebouw Arca de treedt zaterdagavond de groep Centaur op, een nieuwe ster aan het Neder landse popfirmament. Een formatie, waarvan overi gens alleen de naam en de muziek nieuw zijn, de le den hebben hun sporen in de vaderlandse popbusi- ness namelijk al ruim schoots verdiend en zijn dan ook bepaald geen onbe kenden meer. Jean „Bobbey" Dessauvagie en Jay Quee waren jarenlang de stuwende krachten in Bobbeys Children, een groep, die lan delijk grote populariteit ge noot, terwijl-Rob Vunderink en Paul Heppener afkomstig zijn uit Cobra, die reeds enke le hits heeft weten te scoren. Centaur kwam op een nogal on gebruikelijke wijze, tot stand. E abbeys Children viel uiteen, omdat de jongens het onder ling niet meer eens waren met de te volgen muzikale richting. Voor Rob en Paul kwam dit erg goed uit, ook zij konden zich niet meer achter de muziek van hun groep stel len. Ze sloten zich, evenals drummer Jay Quee. aan bij Jean Dessauvagie, voor wiens muzikale opvattingen ze een grote affiniteit voelden. Cert- tau'r was geboren. De formatie plaatst zich in geen enkel muzikaal hokje. De jon- hoofd haait het prachtige bloembollenland, Amsterdam en de. Lijnbaan in de steek te iaten". Willemse: „Door het prachtige najaar heb ik meer het gevoel op vakantie in Zwitserland te zijn. Trouwens, Schotland is toch goed vergelijkbaar met Zwitserland. Schotland heeft momenteel mijn hart gestolen en al zijn ze erg bezorgd over hun toekomst door toetreding in de Common Market (2e vinden dat ze nu al door Lon den .vergeten worden, iaat staan door Brussel), toch is volgens mij het toerisme in Schotland één van de grote toekomstmogelijkheden. Bij de immense ruimte vergele ken is het toerisme nu nog nauwelijks ontgonnen" aldus de heer Willemse, die tot slot nog inhaakt op de regelmatige persberichten in onze krant over opgehaalde autowrakken uit de straten: „Een tweedehands auto die men in Schiedam voor de politie laat staan om via de wrakken- dienst van de gemeente er van af te komen, brengt hier toch nog altijd zo'n 1,000 op". In zijn brief deelt de heer Willemse niet mee in hoever re hij zich in de Britse politiek heeft gestort, maar wel dat het hem. niet slecht af gaat: „De Schotten zijn reuze gezel lig en praten doen ze nog meer en beter dan ik, dus,.:" Schiedam Het kantongerecht in Schiedam heeft woensdag morgen tijdens een strafzitting boetes uitgedeeld aan snelheids- overtreders. De heer J. B. uit Delft kreeg 40,- boete, aange zien hij met zijn auto de maximumsnelheid van veertig kilo meter had overschreden. Het was de vierde, keer binnen een kort tijdsbestek, dat B. zich aan Iets dergelijks schuldig maak te, voor de overige drie zaken moet hij nog voorkomen. Centaur, zaterdagavond bij Martin Green in Schiedam. gens vertolken met evenveel plezier en vakmanschap een fijn bluesnummer als een in gewikkeld progressief werkje. Het gezicht van de groep wordt dan ook voornamelijk bepaald door de zeer persoon- lijke vertolking van de muziek die ze brengen, door de eigen ■aparte sound, die ze nu al hebben verwezenlijkt. luk. Staat dit geluk aan de zij de van Jean, Rob, Paul en Jay, dan is Nederland wel licht op zeer korte tér mijn een topgroep rijker, want aan kwaliteit ontbreekt het Cen taur niet. Het concert dat ze zaterdag avond in Arcade, Lange Ha ven 71, geven is georgani seerd door Martin Green. SLEUTEL Aanvang acht uur. Om in de popbusiness aan de top te komen, is kwaliteit he laas niet voldoende. De sleu tel, die de deur naar de top opent, is een flinke dosis ge- Vrijdag: 't Honk, Hoogstraat 148, van half negen tot half een. Duktien, in centrum De Duk dalf, Rijnstraat 1, van half acht tot half elf. Zaterdag: De Ton, Lange Haven 21, van half acht tot een uur, Duck Dali, in centrum De Duk dalf, Rijnstraat 1, van half achttot twa aif uur. 't.Honk, Hoogstrat 148, van- half negen,tot half twee. 't Zoldertje, In centrum De Kreek. Lange Haven 92, vanaf acht uur. Koffiebar De Goede Haven, in de Magnalia Deï-kerk, AVbar- dastraat 67, vanaf acht uur. Quousque Tandem, Nieuwstraat 12, van half negen tot half twee. Zondag: 't Honk, Hoogstraat 148, van half negen tot twaalf uur. van De Ton. Lange Haven 21 half acht tot half een. Discosoos Groenoord-KAJA, in boérderij Landvreugd, Swee- lincksingel 1, van zeven uur tot half twaalf. Quousque Tandem, Nieuwstraat 12, van acht uur tot half een. Schiedam In de sociëteit In stuif Schiedam treedt zondag avond de disc-jockey Judy Drenge op. die de Instuif al meer een geslaagde avond be zorgde. De avond wordt gehouden in zaal Arcade, Lange Haven 71, en begint om acht uur. l. Sugar me Lynsey de Paul, 2. Ich bab' die Liebe geseh'n Vicky Leandros, 3. Mexico Les Humphries Singers. 4. I put a spell on you Cree- dence Clearwater Revival, 5. X think I love you Partridge Family, 6. Mouldy old dough i Lt. Pigeon, 7,. I'll never drink again Alexander Cur ly, 8. Wig-Wam bam Sweet, 9. Veronica 538 Vader Abra ham, J acq. Herb en Makkers, 10. Bottoms up Middle of the Road. Schiedamse top-tien: 1. Ich hab' die Liebe geseh'n 1 Vickey Leandros, 2. Wig-wam bam Sweet, 3. I think I love you Partridge Family, 4. Mouldy old dough Lt. Pi geon, 5. Bottoms up Middle of the Road, 6. I put a spell on you Creedenee Clearwater Revival, 7. Sugar me Lynsey de Paul, 8. Oei oei Jan Boezeroen, 9. I'll never drink again Alexan der Curly, 10. México Les Humphries Singers. Schiedam Hans van Bolhuis is zaterdagavond disc-jockey in de sociëteit Dc Waag. Voor introducees geldt voor deze Waag-avond een speciale toegangsprijs. Bovendien is de e erste con sumptie gratis. Iedereen boveri de zestien Jaar is zaterdag vanaf half acht welkom in het Waag-gebouw, Nieuwstraat 36. SC-clubbeldekker naar Schiedam Schiedam De wijkenvereni- ging Nieuwland houdt dit weekeinde een bijzondere ao voor het nieuwe vereni gingsgebouw, dat aan het Schuttersveld zai verrijzen. Met medewerking van de dub- beideksbus van het Rotter- damsch Nieuwsbuad/de Scbie- damsche Courant en de muziekvereniging Sint Am brosias zal zaterdag een lote rij-actie worden georgani seerd in de wijk. De bus start om één uur aan 't Nieuwland- plein en zal stilhouden op het Wibautplein. Het wijkgebouw zal overigens vermoedelijk pas in januari van Groenoord naar het Schuttersveld verhuizen. ZELDEN PRIJKTE een groter tekort op «en gemeentelijke begroting dan de 1.5 miljoen voor 1973. Zelden ook was er een wethouder van financiën zo optimistisch over de finan ciële positie van de -gemeente Schiedam. Het tekort Js in 1973 ten opzichte van vorig ja ar bij na dubbel zo groot, maar niet te min ziet wethouder BoJ. mers van financiën de nabije toekomst (althans 1973) niet somber in. Er zijn vee! feiten die de wet houder gelijk geven. In de eerste plaats is er een fors saldi-rescrve van 6 miljoen, die best mag worden aange sproken. In de tweede plaats is het juist dat beschikbare geiden door te lang oppotten minder xvaa rd worden. Zonder het geld over de ge meentelijke balk te willen smijten, meent <ie wethouder terecht dat er een groter te kort op de begroting mogelijk zcnr kunnen zijn geweest. Met een saldi-reserve van maar IPcfst 6 miljoen is Schiedam nog niet eens zo slecht af, vooral niet omdat er een te kort l-s van f 1,5 miljoen dat uit deze reserves kan worden gedekt. Het laat zinh dan ook aanzien, dat G.S. met de be groting voor 1973 geen enkele moerte zullen hebben. Ei'genlijk doet het verfrissend aan dat (de toelichting op de gemeente-begroting nu eens niet somher en pessimistisch is. Bolmers is van! nature geen pessimist en dat -werkt zelfs fn een begroting door. AVel is zijn waarschuwing te recht, dat 't rjjk schromelijk leko.rt schiet als 't er om gaat voor de gemeenten een rede lijk financieel statuut te scheppen. In het bijzonder de extra 'gemeentelijke uitgaiven voor het onderwijs lijken on redelijk, daar de onderwijs kosten primair een. begro tingspost voor hel rijk beho ren te zijn. Of de optimistische geluiden dan ook voor de komende jaren gelden, ïblijft de vraag. Het is juist in te teren op de saldïre- serves, maar beter ware het, indien het rijk, ondanks alle financiële problemen die er heersen, zijn verplichtingen na zou komen. Voor 3973 is dus een hoog tekort van f L5 miljoen toch nog aanvaardbaar gebleken. Ge zien de financiële ontwikkelin gen lijkt het niet onwaar schijnlijk, dat het tekort op .de begroting voor 1974 even groot zo niet groter zal zjjn. Welke kabinet er na 29 no- vcmber ódk'-zai iijn, het zal. zeker geconfronteerd worden met de probleemsituatie van de rïjksfinancïering aan de gemeenten. Wat dat betreft weten er nog heel wat ge meenten meer te klagen cn kan er nog heel wat worden verbeterd. TON HUIJSSOON- Officier van justitie mr. A. Bor- gart: „Ik laat het nu bij een normale boete., in Rotterdam rekenen we wel verder af, wanneer u daar voorkomt". De Maassluizenaar C. van 't W. kreeg een geldstraf van 45,-, omdat hij op zijn brommer vijftig in plaats van dertig ki lometer per uur had gereden op de Burgemeester Knap per tlaan in Schiedam. Tegen hem was een straf van 50,- geëist. De heer S. C. N, uit Vlaardingen hield een boete van 35,- over aan een snelheidsovertreding met zijn auto op de Van Ho gend orpla an in zijn woon plaats. Omdat het de eerste keer was, dat hij zich niet aan de voorgeschreven snelheid had gehouden, vond kanton rechter mr. W. E. van Vloten een milde straf op zijn plaats. Schiedam De commissie voor het Open Dcunvcrk van de hervormde gemeente houdt zaterdagavond in de Grote Kerk „Zo maar een uurtje zingen" van zeven tot acht uur. Voor de begeleiding van de sa menzang zorgen de heer J. P. Bekkers, organist, en de christelijke harm on ie-vereni ging Harpe Davids onder lei ding van de heer A. L. Glotz- bach. Voorts verlenen mede werking de gezamenlijke kerkkoren van de Opstart- dingskerk, het kerkkoor uit Kethel onder leiding van de heer H. P. Sterke en de tenor Aat van Steenoven. De beide kerkkoren werken ook mee aan de Open-Deurdienst, die zondagmorgen 29 oktober Wordt gehouden in de aula aan het Pinasplein in Oud-Ma- thenesse. Voorgangerin deze dienst, die om tten uur begint, is.S. M. C. Baart. Schiedam De Ziekenomroep Schiedam doet een beroep op de inwoners van Schiedam om zich op te geven als donateur van de stichting Ziekenom roep voor minimaal vijf gul den per jaar, of een eenmali ge bijdrage te geven. De stichting heeft haar werfc- zoamheden in haar twaalfja rig bestaan zo uitgebreid, dat het uit 25 man bestaande me dewerkersteam de kosten niet meer kan dekken. Thans geeft de ZOS elke donder dagavond een uitzending voor de patiënten in het Gemeente Ziekenhuis en de Dr. Nolet- stich ting. Voorts zijn er spe ciale programma's voor de zieken op feestdagen. Inlich tingen zijn verkrijgbaar op de telefoonnummer 268759, 265463 en 709624. Bijdragen kunnen worden over gemaakt op gironummer 73.64.43 ten name van de Stich ting Ziekenomroep Schiedam of op bankrekening 025.83.90.883 bij Bank Mees Hope. Schiedam Aan het hoofdbu reau van Politie te Schiedam kan dagelijks van 09.00 uur tot 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag navraag worden gedaan naar de volgende ge vonden voorwerpen: geruite koffer, rood/zwart, met in houd; beige windjack, gym schoenen en kleding in plastic zak. Té bevragen bij de vinders: rode lange broek voor kind, mevrouw Th Preln, Rubens laan 8b; ongevoerde dames glacé handschoen, mevrouw Oranje, Com van Zantenplein 140; br. dames portemonnee met knip, met inh., Kouse maker, Roëlstraat 53; bruine kinder portemonnee met in houd, P Gunneweg, Prof Kamerlingh Onneslaan 163a; diplomaten tas met inh, Roe- Iers Parkweg 114, tel. 70.29.22; bruine klnderporte- I monnee met inhoud, Arie van Rossum, Henri Poiakstraat 43; zwarte la3 met inhoud, Marks. B Sweersplein 56, tei. 70.89.38; rode portemonnee met double rits. van der Wal, Boylestraat 74. iel. 15.95.56; bruine kinderportemonnes met inhoud, Brussé Over* schiesestraat 73; 8 rittenkaart R.E.T, Postkantoor, loket 5; jerrycan met vloeistof, J vor. Hagen, Steenstraat 5; goud kleurige manchetknoop, Offer- man. Parkweg 116; kettinfcja met goudkleurige hanger, Costense, Heemskerkstra'ai 22; goudkleurige schakelarm» band met haamplaatje, A. J. Notenboon, Numansdorpse straat 14a; bankbiljet, Kul pers, Dr Visser laan 26; eel bos sleutels in ring, 10 stuks D. Kerklaan, Niéuwstraat 8 ring met 8 sleutels, Van Lin schoten, Jan Steenstraat 1. bril donker montuur, H Mar» nus. Kortlandstraat 34c; sleQ telhanger (pistool) met 2 slev tels, Esbach, J Wagenaai straat 25.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3