Ook Piet van der Kruk twil BASKET BOYS BIJT VAN ZICH AF Plannen voor 'n scholieren- schaakcompetitie 1820 WERELD- SPAARDAG SPAARBANK ANNO 'sparen houdt haar in balans' 30 oktober Topsport in geding CION niet bang voor Lombardijen Zwemwedstrijden voor scholieren KNVB-reserves SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 28 OKTOBER 1972 - Delft Op een mooie nazo- I Immerse dag stapte de Delftse ^„„sportambtenaar" Piet van der Kruk nog vrolijk weg ..W^van het zonovergoten Pa pendal, met het boekje van dr. Nico M. Nelissen en drs. J. Wil Foppen onder de J arm: „Topsport in het ge- ding". Een, zeker voor Ne derland, uniek werkje, waarin de sport en met -name de topssport wordt - doorgelicht zoals nog nim- -mer is gedaan en waaraan "-Piet v. d. Kruk immers tot voor kort zelf nog topspor- 31^er» hidirect heeft meege- werkt door een wat hij „.poemt „diepte-inter- «.«.view" met dr. Nelissen. jllaar nu enkele weken la ter op een herfstachtige dag in zijn ouderlijk huis aan de Koornmarkt twij felt Piet van der Kruk, Niet aan de waarde van het .onderzoek dat is uniek én voor breder kring le zenswaard maar aan de (misschien) wat overdre ven waarde, die aan top sport wordt gehecht: A) haar waarde voor de ontwik keling van de breedtesport; B) haar betekenis voor de pas sieve recreatie; C) de Inkomsten van de top sport, die het mogelijk maken om voorzieningen voor de breedtesport te treffen; D) de reclame voor een natie en. volkeren. Van der Knik heeft bij al deze punten, uit de rede van dr. Nelissen op die fraaie nazomerse dag op Papendal een kruisje gezet. ,,Het is alle maal zo betrekkelijk", zegt de gewichtige ex-atleet, die er in Mexico nog bij was, maar die D,München" op de televisie heeft gezien. „Hoeveel men sen mij niet hebben gevraagd of Ik dat nou niet erg vond, of ik er niet graag weer bij was geweest? En hun verbazing, hun ongeloof als ik nee" zei, Eet wel: het is mooi geweest in Mexico. Ik had het niet graag gemist, maar het hoefde niet meer in München. Ik zag ze weer terug, op m'n scherm, die ijzervreters en wil je gelo ven dat af en toe kouwe rillin gen over m'n rug liepen? Die kleine Indonesiër Depthtos, die driemaal z'n eigen ge wicht optilde! Ik zag ér ook terug, met wie ik nog in Mexico was geweest en misschien had ik er nog wel bij kunnen zijn, als ik mij uit de naad had getraind en ■dapper had geslikt. Want denk erom, dat de hormonen- pilletjes weer als zwarte kus sentjes van de hand zijn ge gaan. Met alle gevaren van dien. Laatst is er in Rotter dam nog een body-builder on verwacht dood gebleven en mijn jongens, die ik train landelijk, zowel als van Her cules in Dordt kan ik niet genoeg waarschuwen: „Kijk uit, je wordt impotent. Zeg eens eerlijk: is het dat nou waard? Hoe langer ik erover nadenk, hoe meer ik ga twij felen!" „De topsport, zegt dr, Nelissen, kan niet meer amateuristisch worden bedreven. Dat ben ik met. hem eens. Dat sport op topniveau veel voorberei dingstijd vergt, is hekend. Wil men In een bepaalde dak van sport prestaties leveren, dan zal men dikwijls en hard moe ten trainen. Dat kost geld en dat zal uit de;lengte of uit da breedte moeten komen. Ik kan ervan meepraten. Ik heb jaren lang met een smalle beurs gewerkt. "Was: blij als ik een invitatie kreeg, dan wer den tenminste mijn reiskosten betaald. Moet je nu komen. Het eerste wat ze vragen, als ze ergens worden uitgenodigd is: „Wat zit er voor mij aan?" Begrij pelijk, m3ar ik moet .er nog aan wennen. Aan de nieuwe, harde zakelijkheid. Ik ben 31 jaar, maar dan voel Ik me plotseling, vergeleken bij de jongeren, stokoud. Het gaat allemaal zo snel. Maar voelt een-jongen, die zo denkt, zich gelukkiger? Ik kon na een ge« slaagde dag gelukkig thuisko men ofschoon er nog geen ex- tra balletje gehakt op me wachtte. Dat had ik ook niet •gewild. We waren met achten en m'n ouders hadden het niet breed. Gelukkig gaat het nu beter." De Bulgaren en de Russen, ver telt Plet van: der Kruk, heb ben elkaar in Münehen het ij zer betwist. Met de Bulgaren als overwinnaars, maar denk nou niet dat de Russen daar kwaad over waren. Want'Bul garen en Russen, zegt Van der Kruk, zijn om zo je zeg gen broertje en zusje. Com munisten onder elkaar. Het. Bulgaars is zelfs ternauwer nood van hét Russisch te on- derscheiden. Daar zag Piet van der Kruk ze opkomen. Met een trainer, een dokter eri een hypnoti seur. De man, die bij de ge wicht heffer alle bijgedachten moet wegnemen, zodat hij maar één ding nog denkt; aan het ijzer, dat de lucht in moet. „En moeten wij nu dezelfde kant.uit?. Trouwens, dr. Nelissen ziet het zelfde gevaar, dat hij „het ri sico van de verstrikking"' noemt. Onder verstrikking verstaan wij een (vrijwel) volledig opgesloten raken in de wereld van de topsport. We kunnen de ,,r" ook weg laten. •Dr. Nelissen heeft het.' zelfs over „sociale erosie", d.w.z; dat de sporter In het-vlak van de „gewone" intermenselijke verhoudingen "niet meer mee •kan, met andere woorden, dat hij zich niet in de leefwereld van een ni et-sporter kan ver plaatsen. Behalve op de socia le erosie vestigt hij ook de aandacht op de. „sociale ex ploitatie". Daarmee bedoelt hij .dat de topsporter wordt belaagd door mensen, die al leen contact met hem zoeken om hun eigen aanzien te ver groten. En hoe lang duurt die verheer lijking van de topsporter? Zo lang hij topsporter is. Daarna zien zij, die eerst 20 graag zijn gezelschap zochten, hem ternauwernood nog staan. Piet van der; Kruk heeft het zelf meegemaakt en nu is hij toch niet een „mannetje" met zijn 125 kilo dat je ge makkelijk voorbijloopt.' Gelukkig is hij nuchter'genoeg om er geen „trauma" fvan te krijgen. Gelukkig ook is hij maatschappelijk geslaagd, -maar hoeveel.topsporters zijn niet letterlijk in de mas sa opgegaan. Die anderen de haamlozen ging dr. Ne lissen niet voorbij. een bewijs, dat ook hij het met zichzelf nog niet eens is of de topspor ters nu wel zo urgent een klasse apart moeten worden in. onze samenleving. „Ja", meent Piet van der Kruk, „als er na afloop-een instantie klaar staat om ze op te van gen, om ze desnoods om te scholen en ervoor te zorgen dat ze een goede positie krij gen in de maatschappij. Maar dat gebeurt zelfs nog niet in de grootste voetbalclubs, die. al bijna twintig jaar ervaring hebben met de topsport." Nee dan heeft Van der Kruk meer plezier aan het zwem men voor bejaarden, dat In Delft een groot succes is ge bleken in. het Instructiebad. Opa en oma samen op de springplank, dat was pas een sportief genoegen. Piet kan er voldaan over napra ten. Dat vindt hij nu zelfs be langrijker dan de zeven gou den medailles van Mark Spitz. Wat een pleizer hebben öe oudjes beleefd Inhet water. Over de waarde van de breed tesport gesproken. De school kinderen, de huisvrouwen, daar gaat ook Van der Kruks intensieve belangstelling naar uit. Worden zij alleen maar geactiveerd door de topsport? Ach kom. BART IN 'T HOUT Paren de resultaten al niet overweldigend, PEC/Zwoüe en Hel mond Sport noopten Ri- nus Gosens tot een onver wachte beslissing: het sy steem werd meer defensief gericht. SVV verliet het 4-3-3 systeem om over te stappen op het 4-4-2. Tegen NRC ging Gosens nog een stapje verder: 5-3-2. Rinus Gosens over deze op het oog defensieve stelling: „Het lijkt defensief, maar is net zo goed aanvallend. Het is een soort 55 waarbij onze (aanvallende) middenvelders kunnen gaan, zonder dat onze defensie verzwakt." GEWIJZIGD losens-wijzigd daarvoor liet elf tal op diverse plaatsen en Speelde togen NRC reeds in de „Cambuur-opstelÜng": (doel) v. d. Velden, (achter) d. Korput, (jsterholt, Steen bergen, Romeijn, Wamaar (midden) Bakkes, v. d. Spek, y. Beek (voor) v- Duppen en Groeneweg. In deze formatie fungeert OsterhoH als laatste verdediger en speelt Wamaar in teruggetrokken positie. Daardoor moet het volgens SW's oefen me ester mogelijk worden voor de middelste drie bin regelmatig aanvallend te werk te gaan, desnoods met opoffering van het midden veld. Een vijf mans aanval dus, met tevens een verdecU- ging op gelijke sterkte. Tegen NRC bewees Gosens de juistheid van zijn stelling en was de mogelijkheid om via de door dit seizeon gecreëerde gaten aan te vallen steeds vo lop aanwezig. Onwennigheid en de door NRC gehanteerde Jju it en spel val maakten oefe nen echter ónmogelijk. ONMOGELIJK Volgens dit concept tracht Go sens zijn formatie weer ver trouwen in te boezemen voor de komende duels. Waarvan hij ïcgt: „We moeten probe ren te blijven voetballen. Het is zo gemakkelijk om een spe ler het veld in te sturen met de opdracht: alles plat. Dat is bet simpelste onderwijs, dat er is en dat weiger ik te go- ven". Dus kiest Gosens nog steeds voor het voetbalspel als kijkspel en kan slechts ho pen dat het gepropageerde straks gelijke tred zal houden met goede resultaten. In dit licht bezien betekent de komende beker-wedstrijd voor - SVV méér dan alleen maar een proberen va» de volgende fcÉiedaiD Als „tussendoortje" wacht voor SVV komende ^zondag het cupduel met het Leeuwardense Cambuur. *Ken ontmoeting zonder competitie-rimpels. Niettemin ^krijgt dit bezoek uit het hoge noorden voor SVV extra ""betekenis, immers de roodgroene formatie hunkert ster- Jcer dan voorheen in deze competitie naar pittige duels, met als 't kan een forse zege. SW's vizier staat nu al we- Jtenlang ontregeld, kon ook in oefenduels (De Sleutels 50, HION 1—0, HWD C—0 en NRC 3—1) niet overtui gend worden bijgesteld. Schoot SW er tenminste nog vijftien in, zodra kwam de echte concurrentie of het ging volledig mis. In dertien tot nu toe gespeelde duels scoor de SW slechts negen keer en moest ook de tot voor kort zo hechte defensie zich enkele keren resoluut ontsluiten. Van ónze correspondent Vlaardingen Na de derde overwinning op rij te hebben geboekt, heeft wedstrijdsecre taris Leo de Kruis van Basket Boys tevreden vastgesteld: „Ik wü niet chauvinistisch zijn, maar het liep wel weer als een trein, hc". Daar viel inderdaad weinig op af te din gen, want Basket Boys speel de opnieuw een goede wed strijd. Niettemin lieten de Vlaardingers hun supporters halverwege de eerste helft da nig in angst zitten. Hoofd schuldige daaraan was Alexandriaspeler Hans Lem, die in deze spelperiode door de vijandelijke defensie dar telde en op speelse manier de man achter het scorebord aan het werk hield. Na tien minuten stond het dan ook 24—19 voor Alexandria cn Basket Boys leek bijna rijp voor de totale ondergang. Een door trainer Zonneveld aange vraagde time-out bracht Bas ket Boys echter net op tijd bij zijn positieven. De uitwerking was frappant. De rust kwam ln het spel terug, Hans Lem kreeg een scherpe mandek king en kwam sindsdien niet meer ln het spel voor. Daar mee was tevens het gevaar in de aanvallen van Alexandria geëlimineerd. Waardoor Bas ket Boys met een aantal goe de dieptepass es en afstand schoten (Gerrit Visser) snel de achterstand kon wegwer ken en nog voor rust de stand een beter aanzien kon geven voor de (weinige) supporters op de tribune (30—28). In de tweede helft continueerde Basket Boys het goede spel van vóór de rust door met name bekeken passes af te ge ven en het opzetten van sterke combinaties. Het bleek echter 6lechts de stilte voor de storm. VARIATIE Die kwam ongeveer tien minu ten voor het einde met or kaankracht opzetten. Een werkelijk subliem spelend Basket Eoys tikte Alexandria, dat geen weerwoord meer had op de gevarieerde aanvallen van de Vlaardingers, volledig zoek. Op zulke momenten vraag je je soms werkelijk af waarom er maar zo weinig belangstellenden naast je op ce tribune zitten. Dit Basket Boys verdient werkelijk meer. Topscorers: Gerrit Visser 19 p.; Leo de Kruis 11 p. Van onze sportredactie Vlaardingen Het Maassluise VDL (zaterdag) hééft concur rent Berkel van zich afge schud (32), maar je vraagt je af voor hoe lang. Want van- daag staan de blauwwitten wedebom voor een moeilijke taak om GOZ te-bekampen. Bij winst kan VDL uitlopen, omdat in 2A slechts twee wed- strijden zijn vastgesteld en Berkel niet speelt. DVO '32 krijgt het verre van ge makkelijk bij „buur" GTB, die dit seizoen daadwerkelijke pogingen doet uit de tweede klas te komen. Daarom mo gen de wltzwarten al tevreden zijn met een gelijkspel. In de eerste klas krijgt Sunlight na de debacle bij NBSVV wederom een zware Kluif aan ZW. De verwachting is dat de Vlaardingers zullen ver liezen. CION moet in l B In staat zijn om te winnen van Lombardijen en Satelliet heeft vrijaf. Schiedam Wegens de geweldige deelname (140) aan het schaaktoernooi voor scholieren, gaat de centrale school sportcommissie in samenwerking met de schaakvereni ging Schiedam onderzoeken of er belangstelling bestaat voor een school-schaakcompetïti»., Het betreft hier geen competitie met individuele deelname, maar deelname met zestallen van scholen uit het voortgezet onderwijs. Daarbij wordt het aantal te spelen wedstrijden" afhankelijk gesteld van het aantal deelnemers. De schnolsohaakcompetitie is geen op; zichzelf staande com petitie, maar ze is aangeslo ten bij een regionale en lande lijke schoolcompetitïe. Hier door wordt het mogelijk dat de kampioen van Schiedam deelneemt aan de regionale kampioenschappen. Oe voorwaarden voor deelname zijn:. Elke deelnemende school moét zorgdragen, voor een leider; de school zorgt zélf voor het nodige wedstrijd- materiaal (zes speelborden, schaakstukken en schaakklok- ken); de school moet zorgen vóór een geschikte accommo datie; het tijdstip van de wèd* strijden kan in onderling over leg worden gereld; deelne mers mogen op 31 augustus 1973 nog geen. twintig jaar «ij». Jan Groeneweg.. velder gaten creëren voor opkomende midden- Schiedam Ook dit jaar orga* niseert de centrale .school* sportcommissie in de Kerst vakantie weer zwemwedstrij den voor leerlingen van het lager onderwijs. De wedstrij den die op donderdag 28 en vrijdag 29 december worden gehouden, zijn ingedeeld over drie groepe: (groep A) vierde klasse, (groep B) vijfde klas sen, (groep C) zesde klassen. De inschrijving van deze wed strijden staat open voor leer lingen die op 28 december in het gezit zijn van een zwemdi ploma.. Donderdag worden de 25 m. vrijè slag en 25m. schoolslag gezwommen, waar na vrijdag de halve finales (25 meter) en finales (50 meter) worden gezwommen. Op die dag staat ook de 4 x 25 meter schoolslag-estafette op het programma, per estafette ploeg vier deelnemers. ronde te bereiken. Juist in dit duel kan Gosens' formatie de waarde van het nieuwe sy- het in uitwedstrijden door- gaans sterk spelende Cam buur als „sparringpartne-r" fungeert. Twee ploegen die er op uit zijn de financieel aan trekkelijke tweede ronde ie bereiken. Van onze sportredactie Vlaardingen r— Hoewel het be kerprogramma verder alle competitiewedstrijden in de KNVB heeft verdrongen, spe- len enkele reserve-elftallen achterstallige wedstrijden. Zoals 'vandaag'Excelsior M3 naar Loosduinen.. 2 gaat én de reserves van HVO het derde team van Die Haghe ontvan. gen. Vóór zondag luidt het programma: RKWIK 2— Westlandia 2, De Hollandlaan 3Hellevoetsiuis 2. SVV ontmoette Cambuur reeds in de competitie (11) met een doelpunt van Jan Groene weg. De ploeg van trainer Léo Beenhakker kon toen niet im poneren en moet het op het produktieve vlak voorname lijk hebben van de snelle Zui- dema. De fraaie spaarbankkalender 1973 gratis voor Iedere bezoeker. Op deze dag zijn de kantoren: Lange Nieuwstraal 19S, Leliestraat 1, Lorenlz- laan 63, Mgr. Nolenslaan 412, Dr. Wibautpiein 63 en Louis Zlmmermannpleln voor U geopend van 8.30-16.00 uur en var» 18.30-20.00 uur. De kantoren: St. Lidulnaplefn 4 van 14.00-16.00 uur en van 18.30-20.00 uur Popullerenlaan S van 8.30-12.00 uur en van 18.30—20.00 uur Iedere nieuwe spaarder die tenminste tien gulden Inlegt, krl/gt bovendien een gratis inleg van vijf gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4