voor Ontwerpen nieuwe speel-, leer- en werkplannen van groot belang '0%. 11 m Kethel- Oost Inbraken tijdens weekeinde INBRAAK LN KERK Wethouder Verweij in beleidsnota Tas gestolen Wethouder wil samenwerking tussen drie Waterweggemeenten Bromfietsers gevallen SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 31 OKTOBER 1972 Schiedam De Mammoetwet van wijlen minister Cais plaatst het S.chiedamse voortgezet onderwijs nog steeds voor onduidelijkheden. Mevrouw G. D. Verweij-de Graaff, wethouder van onderwijs, meent dat het door werken van deze wet in het plaatselijke voortgezet on derwijs bijzonder ingrijpt. Inmiddels werken het mavo- en hét leao-onderwijs volledig volgens deze wet. het Ste delijk Gymnasium heeft dit jaar zijn laatste éxamen- klas-oude-s'tijL De wijzigingen door de wet vereisen ex tra inspanning en werk van de 'onderwijskrachten. Niet alleen de omschakeling, maar ook de nieuwe inhoud van een aantal vakken vraagt ook nog vandaag de bijzondere inzet van het personeel. In 1968 is er, hangende de nieuwe wet op het onder wijs, naar gestreefd om tot een boekenlijst en basis programma te komen voor de mavo, rijksscholenge- •••meenschap en gymnasium, dit om de doorstroming te bevorderen. In despraktijk blijkt evenwel, dat het ef- fect hiervan teleurstelt. Er vindt wel een doorstroming .plaats, maar alleen van hoog naar laag en bij .uit-- - zondering omgekeerd. Schiedam - In de St, Gabriël kleuterschool aan de Dr. Sch,aepmansingel is in de (nacht van vrijdag op zaterdag Ingebroken. De inbrekers heb ben een ruit vernield, en zijn zo binnengekomen. Ze hebben laden, bureaus en kasten opengemaakt, doorzocht en de inhoud over de vloer ver- Spreid. Er wordt siiets ver mist. Wel is er voor 75 scha de aangericht. In het jeugdcentrum aan.de Dr. Schaepmansingel is eveneens ingebroken. Aan de achter kant hebben de inbrekers een ruit vernield en ook hier wer den laden en kasten doorzocht en is de inhoud over de grond verspreid. Er is' nog niet vast gesteld of er wat is gestolen. In de kantine van DHS aan de Schiedamseweg is in'de nacht van. vrijdag op zaterdag inge broken. Aan. de voorzijde werd een ruit vernield en er is eén pickup ter waarde van ƒ300 meegenomen, alsmede een zwart lederen tas en enke le dozen snoep ter waarde van 70. Bovendien wérd een ver band-trommel meegenomen, een gokautomaat en een trek- tafel werden opengebroken, maar er zat geen geld in. Pe inbrekers hebben een grote ravage achtergelaten. In de kantine van DRZ.aan de Schiedamseweg is ook inge broken. Hier worden een ra dio met twee luidsprekers ter .waarde van 600 vermist en 50 pakjes sigaretten. Ook hier zijn een trektafel, een jukebox en een fruitautomaat openge broken. Er is verder geen geld ontvreemd, Schiedam In de Opstandings- kérk aan de Burgemeester Hotmerlage Gretelaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. De inbrekers zijn binnengekomen na het verbre ken van een. ruit. Zij hebben Uit het buffet een transistorra dio weggenomen en voor 200 schade aangericht. kbiedam Op de weekmarkt is afgelopen vrijdag weer een tas gestolen. De 27-jarige Rot terdamse J.J.B. had haar boodschappentas op de grond naast zich staan toen zij :r een andere tas groente wilde doen. Toen zij omkeek was dr tas verdwenen. In de tas za ten levensmiddelen, een por temonnee met 60 en een pasje van de bank. In haar beleidsnota komt de wethouder tot de conclusie, dat de selectieprocedure in sommige gevallen aantoont, dat een keus van de ouders om hun kind naar een bepaald schooltype te sturen, te hoog is gegrepen. „Mogelijk leeft bij de ouders en leerlingen de gedachte^ om bij categorale scholen de brugklas vandie schoot te kiezen die naar ver wachting de beste toekomst- kansen voor de kinderen biedt", aïdus de wethouder. Uitgaande van de opgedane praktijkervaringen -.zal- op nieuw met de vertegenwoordi gers van het openbaar 'voort gezet onderwijs. overleg wor den gepleegd om na te gaan of verbeteringen mogelijk zijn. T- EXPRESSIE Naar de mening van wethouder Verweij. dragen de expressie vakken aanzienlijk bij tot de vorming van de leerlingen die voortgezet onderwijs vólgen! Om de scholen, in dé gelegen heid ie stellen de culturele" vorming nog meer tot haar. recht te doen komen, is voor mavo en gymnasium een be drag in de begroting opgeno men voor activiteiten, die niet. tot het normale lesprogram ma van de school behoren, zoals „schrijvers op school", een balletdemonstratfe en een demonstratie- van muziekin strumenten. Voor het leao was hiervoor al éeri bedrag in de begroting opgenomen. Met de Mammoetwet is ook hét schooldecanaat zijn werk, be- De huidige l.e.a.o.-schooi aan het Oude Kerkhof is gedoemd Er zal worden onderzocht of het mogelijk is de m,a.v,o.-school Dé school voor lager en admini- te verdwijnen in het kader van saneringsplannen voor de aan de Liduïnastraat vérder uit te breiden. De tweede openbare stratief onderwijs is gevestigd binnenstad. m.a.v.o.-school aan de Van der Leeuwlaan zou dan leegkomen oudV^erkhof^di^moet ver en ruimte kunnen bieden aan de i.e.a.o.-schooi aan liet Oude - dwijnen in het kader van sa- Kerkhof. nering en reconstructie van de binnenstad. Het ls mogelijk het gebouw aan de Van der Leeuwlaan uit te breiden met een extra verdieping, zodat dit gebouw straks de leao- school, die in 1972 262 leerlin gen telt, kan opvangen. Zowel bij het leao als bij 'de mavo is het aantal leerkrach ten voldoende. Wel is de toe komst van de 3-jarige mavo onzeker.' De gemeente weet biet wat ze met dit type van onderwijs aanmoet, dat is be doeld voor leerlingen voor wie de vierjarige mavo-cursus te lang duurt en die daarom een diploma In drie jaar wensen te balen. De onzekerheid wordt nog ver groot door de verlenging van de leerplicht en het vierjarig maken van het lager beroeps onderwijs. Zolang er geen dui delijke ministeriële richtlijnen zijn, gaat de gemeente ervan uit bij het niveau van de drie jarige afdeling, dat dit zeker voldoende moet zijn om te worden toegelaten bij het middelbaar" beroepsonderwijs. Wat het gymnasium betreft merkt wethouder Venveij op, dat de belangstelling voor deze school eerder toe- dan af neemt. Er zijn dit jaar 177 leerlingen (in 1968: 117). Wethouder. Verweij schort een oordeel over de werking van de Mammoetwet in Schie dams voortgezet onderwijs nog even op. „Er is nog niet voldoende ervaring opgedaan met nieuwe werkwijzen, exa menregelingen en zovoorts. Vele zaken die het voortgezet onderwijs betreffen, worden landelijk geregeld. Er bestaan onzekerheden waarop nog geen antwoord te geven is, o.a.: Komt er een midden school en zo ja, wanneer?" gonnen en deed het schoolon derzoek zijn intrede, met uit zondering van het leao. De schooldecaan geeft leerlingen en ouders voorlichting en in formatie ten aanzien van voortgezette studie, beroepen, enzovoorts. Klj werkt hier voor onder meer samen met de jeugdconsulent van het Ge westelijk Arbeidsbureau en adviseert tevens bij de sa menstelling vande vakken pakketten. De wethouder noemt de werking van het scoóldecanaat zeer bevredi gend en meent, dat deze zeker bij de samenstelling van de vakkenpakketten niet meer valt weg te denken. He toewij zen van extra uren voor het schooldecanaat zou volgens de wethouder de mogelijkheid bieden dit belangrijke werk verder uit'te breiden. Het openbare mavo-onderwijs en het Stedelijk Gymnasium zijn. ondergebracht in betrek kelijk nieuwe gebouwen. Het Stedelijk Gymnasium kampt evenwel met een dringend ge brek aah ruimte en daarom is bij de minister een verzoek in gediend op een bestaande vleugel nog een verdieping te bouwen. Het gymnasium maakt voorlopig gebruik van drie lokalen In de mavó-school aan de Van der Leeuwlaan, Op het ogenblik wordt ónder- zocht of een uitbreiding van het gebouw van de Willem de Zwijger-mavo aan de Sint Li duïnastraat mogelijk is. De school is in twee gebouwen gevestigd, aan de Liduina- straat en dé Van der Leeuw laan. Hoewel gespreide huis vesting niet direct als be zwaarlijk wordt ondervonden, is toch een onderzoek inge steld naar uitbreidingsmoge lijkheden van het eerste ge bouw. Wethouder van onderwijs mevrouw G. D. Verweij-De Graaff. Schiedam Het ontwerpen van een nieuw speel- en werk plan voor het kleuteronderwijs en het ontwerpen van een nieuw leerplan voor het basisonderwijs, liefst in sa menwerking met de gemeenten Vlaardingen en Maas sluis. is voor het kleuter- en basisonderwijs van groot be- lang. Dit schrijft wethouder van onderwijs mevrouw G. D. Verweij-de Graaff in haar beleidsnota over onderwijs zaken, aangeboden bij de Schiedamse gemeente-begro tingvoor 1973- Het werken aan nieuwe plannen voor belde onderwijssectoren is overigens een kwestie van Jaren, Uitgaande van de ervaringen die de laatste jaren b(j de onderwijsvernieuwing ztfn opge daan, is het noodzakelijk, aldus mevrouw Verweij, deze te gaan vastleggen in een raamleerplan, c.q. Speel- en werkplan. HierbU aal moeten worden nagegaan of samenwerking met de gemeenten Vlaardingen en Maassluis mogelijk fs, vooral omdat de schoolbegeleidingsdienst nu van de grond komt. De wethouder meent, dat ernaar moet worden gestreefd door een modem speel- en werkplan en een leerplan een stuk leer stofplanning te. realiseren, waarbij rekening wordt gehouden met de voorafgaande of volgende vormen van onderwijs. Dit houdt in, dat In het raakvlak van kleuter- en basisonderwijs aan de ene kant en basisonderwijs en voortgezet onderwijs aan de andere kant, betrokkenen, van belde vormen van onder wijs dienen te worden ingeschakeld, opdat de aansluitingspro blematiek tussen de onderscheidene vormen van onderwijs kan worden verminderd. De wethouder merkt op, dat de mogelijkheden daartoe overigens mede worden bepaald door de personeelssituatie bij het onder wijs. B en w.prijzen.zich gelukkig er ook dit jaar weer in te zijn geslaagd in alle vacatures bij het onderwijs te voorzien, dankzij de medewerking, van het ministerie van defensie als het gaat om dienstplichtige onderwijzers. Bijzondere problemen geeft volgens de wethouder het voorzien In de vacatures van schoolhoofd, terwijl het ook niet mogelijk is gebleken voldoende onderwijzers of onderwijzeressen te vin den om volgens een rijksregeling als toegestane extra part-ti me leerkracht het schoolhoofd gelegenheid te geven zijn taak als schoolhoofd beter te vervullen. Er is wel goede hoop dat bin nen enige jaren de personeelssituatie minder nijpend zal wor den door het toenemend aantal leerüngen op de pedagogische academies. In haar beleidsnota zegt. de wethouder van onderwijs, dat in de laatste jaren een goede samenwerking is ontstaan tussen het onderwijs, de gemeentelijke plantsoenendienst en verenigingen voor natuurhistorisch onderzoek. Via lesbrieven en excursies bijgedragen tot een stuk actieve natuurbeleving van de Schie damse schooljeugd, die wordt bedreigd door het schaarser worden van natuurgebieden en de aantasting vaa het milieu in het algemeen. De wethouder, vindt het noodzakelijk dat reeds vanaf de kleuter- schooi een vorm van milieubesef wordt bijgebracht op een ma nier die is aangepast aan het ontwikkellgsniveau van de kinde ren. Ze meent dat er voor de commissie „school en natuur' die werkzaam is voor alle scholen voor basisonderwijs ij Schiedam, een belangrijke taak ligt haar activiteiten met name op het gebied van het milieubesef voort te zetten en uit te brei den. Er zal voorts een overlegorgaan in het leven worden geroepen om tot overleg te komen over schoolzaken met schoolbesturen die éen aantal scholen voor kleuter- en basisonderwijs onder be heer hebben, samen met de schoolraad. Dit overlegorgaan krijgt een jaar proeftijd. Daarna zal worden bezien of het zo goed werkt, dat een andere regeling moet worden; uitgewerkt. Voorlopig beperkt het overleg zich tot kleuter- en basisonder wijs en zullen eventueel schoolbesturen die scholen voor voort gezet onderwijs beheren, worden uilgenodigd om mede aan het overleg deel te nemen. OVER ENKELE jaren ligter tussen de Poldervaart en de Vogelwijk een nieuwe wijk met 260 woningen. Ik citeer: ..Deze woningen worden zeer duur, zegt wethouder Bol- mers, want wie in een natuur lijke omgeving wil wonen, zal daarvoor moeten betalen". Terwijl een aantal mensen in Holy en Groenoord hind er on dervindt van vliegtuigen die gebruik maken van de Lucht haven Zestienhoven, gaat Schiedam een nieuwe wijk bouwen, precies In het ver lengde van de start- en lan dingsbaan en op hemelsbreed 1 kilometer afstand van die baan. In Groenoord zal op een flat van 22-hoog een geluidsmeter wor den geplaatst om de hinder van vliegtuigen te meten. Als passagiersvliegtuigen landen moeten ze over een afstand van een aantal kilometers hoogte gaan verliezen. Zo kunnen niet, zoals straalja gers, van grote hoogte ineens naar beneden storten. Als passagiersvliegtuigen stij gen, moeten ze dat snel doen en de woonwijken Groenoord en Holy zoveel mogelijk mij den. Luchthaven, lucht vaartmaatschappijen en de Rijksluchtvaartdienst doen veel om die hinder te beper ken. De wetgeving op dit ge bied komt op gang. De hinder kan echter nooit geheel wor den opgeheven zolang de ab soluut-stille motor nog niet is uitgevonden. Waarom wordt er dan toch een wijk gebouwd die nog dichter bij Zestienhoven komt te lig gen dan Groenoord? Burgemeester en wethouders en de gemeenteraad: Als dade lijk de eerste paal zal worden geslagen met vlagvertoon e.d. wees dan fair tegenover de toekomstige bewoners en plaats dan op het bouwterrein een groot bord met de tekst: ,,Hier worden 260 woningen gebouwd in een fraaie groen strook OP 3 KILOMETER AF STAND van een internationa le luchthaven". Zet in de koopadvertenties, dat er vliegtuigen over deze wijk ko men zolang het vertikaal star tende -passagiersvliegtuig er nog niet is. Kortom: zorg ervoor, dat de nieuwe bewoners van deze wijk. NIET kunnen zeggen.: Wir haben es nicht gewusst, dat er ook nog een luchthaven in ons achtertuintje lag. LT WIST HET WEL. H. A, Korpcrshoek, Schiedamseweg 121, Schiedam-Kethel Schiedam Twee bromfietsers, de 20-jarige T. K, en de 27- ■jarige mejuffrouw M. C. v. G, zijn gistermorgen in de St. Li- duinastraat ten val gekomen. De bromfietsers reden naast elkaar toen de sturen elkaar raakten en verward raakten. Beiden zijn met een hersen schudding door de GG en GD naar het Gemeente-ziekenhuis gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3