SCHIEDAMSCHE COURANT en over hoge wonm 2 kranten voor e'e'n prijs Kethel krijgt nieuwe politiepost Johan Maasbach: belang stelling voor Havenkerk KV P-Kamerleden vinden hoge huren niet rechtvaardig Plannen voor nieuw V.R.O.M.-gebouw eind 1972 gereed Voortbestaan raad jeugd en jongeren niet laten afhangen van gevoerd beleid klaar... Rijnmondband heeft nieuw verenigings blad Natuurgenot in Huis houdt contactavond Mevrouw Krikte voor VARA-radio Burgemeester legt krans bij Monument Maassluis wil niet wachten op subsidie voor herstel Wippersmolen Wethouder Kaptein: Efficiëncy- onderzoek bij Gemeente werken Vrijdag 3 november 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 4 pagina's 99ste jaargang no. 24557 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Rijnmond band heeft een nieuw verenigings blad, dat bet enige tijd gele den opgeheven blad „De Kol bak" zal opvolgen. Het nieu we blad heet Nexus" en is bedoeld als schakel tussen be- stuur, leden; donateurs en be langstellenden van de Rijn mondband. Behalve de intocht van Sint Ni- colaas op 25 november staat er niet veel meer op de agen da van deband voor 1972. Het deze zomer tijdens de taptoe in .Delft opgenomen t.v.-pro- gramma is door de NOS ver schoven naar januari. Pas dan zal het worden uitgezon den. Schiedam De Schiedamse aquariumvereniging Natuur genot in Huis houdt maandag avond de maandelijkse con tactavond in gebouw Christe lijke Sociale Belangen, Lange Haven 73. Op de agenda staan onder andere een fotocursus en de vertoning van. een film, In de pauze wordt een verlo ting gehouden. Schiedam De huurdersvereni ging Schiedam-Zuid heeft in de korte tijd van haar bestaan ook al landelijke aandacht we ten te trekken. In het pro gramma Binnenland-Informa tie, dat zaterdag van 10.30 tot 11 uur door de VARA wordt uitgezonden, zal mevrouw T. Krikke-Hein (bestuurslid en PvdA-raadslid) toelichting ge ven over de doelstellingen van de verenigingen. Schiedam De Tweede-Kamerleden Th. Hazekamp en P. A. M. Comelissen hebben minister drs. B. J. Udink van volkshuisvesting schriftelijke vragen gesteld over de hoge grondkosten bij de woningbouw in onder andere Schiedam en de daaruit voortvloeiende hogere huur voor de bewoners van de nieuwe woningen. De Kamerleden zijn tot hun vragen gekomen doordat de huren van de twee torenflats in Groenoord, waarvoor weinig of geen huurders te vinden zijn, veel hoger zijn dan van flats van hetzelfde model in Rotterdam. Schiedam Bij het monument voor de gevallenen aan de Plantage wordt.zondag 12'no vember de jaarlijkse klap- rooskranslegging gehouden. Namens b. en w, van Schie- dam maar ook namens dat van de Engelse zusterstad Wandsworth legt burgemees ter H. Roelfsema om twaalf 'uur de krans bij het monu ment. De heren Hazekamp en Corne- iissen vragen de minister of het hem bekend is, dat de vol strekt gelijke woningen met vrijwel dezelfde bouwkosten zeer verschillende huurprijzen kunnen hebben, terwijl ze. in gemeenten zijn gebouwd, die toch dicht bij elkaar liggen. Zo Is de kale huur van de flats in Groenoord 290; terwijl die-ü»3 Rotterdam 180 bedraagt. De vraagstellers willen, van de minister weten, of de oorzaak van dit verschijnsel kan zijn gelegen in het in de grond prijs opnemen van de kosten van Infrastructurele voorzie-, pingen' en de kosten die het gevolg zijn van verschillen in voorbereidingstijd. Ze vragen zich af of het juist is, dat als gevolg van het door de gemeente toerekenen van de kosten aan de grondprijs de hoogte van de te verlenen rijkssubsidie mede wordt beïnvloed, waardoor de huren sterk kunnen stijgen. De he ren Hazekamp en Comelissen vragen de minister of hij be reid is het cumulerend effect van de huur ongedaan te ma ken en de rijkssubsidie alleen te koppelen aan de zuivere bouwkosten, al of niet ver hoogd. met de kale grondprijs. De twee KVP-fractieleden vin den dat de huurders van de woningen in fedte dubbel beta len door de extra kosten. Ze vinden het dan ook wenselijk de rijkssubsidie van dit effect te ontdoen en meer direct te richtenop de zuivere bouw kosten. Wethouder B. E. Collé gaf als reactie op de vragen van de Kamerleden: „Ik ben daar al een jaar mee bezig en ik ben steeds op het departement ge weest voor deze zaak. Tot nu toe heeft dat weinig gehol pen." De hoge grondprijzen zijn ook fn de toelichting van b. en w. op de begroting bijzonder scherp aangevallen. Wethouder Bol- mers van stadsontwikkeling stelde zich zelfs de vraag of de woningbouw in het gebied Kethel wel moet doorgaan als de huidige huren zo hoog büj- pfoficttr nt Vin h« unieke urifaod 2 kranten cMvmttn voor ét prij* vin tfn: it I Sthiedimicfie Courant met nituvri uit uw «li in omttvinz. «n I'M RoUerdamjch I Keuwibtii met hee (urne birmen-enbuk«i»l»ndiemeuwi.Getfonj mi opdriefitook bij g 14 dtftn jrati*, jonder tnlje verplichting, dc SC «f RN bcxorim cn ontdek g nlf Je v«|e pluipunten. woon pi, telefoon Deti bon in open envelop. sonder potmteT, «aren Rotterdimsch Nieuwsblad, Jntwoordnumrrver 6U4, Rotterdam da SC RN 14 diten Jrtttt «art - V<? i Het oude posthuis aan de Schiedamseweg. Schiedam Het oude politie posthuig aan de Schiedamse weg in Kethel zal, als alle plannen doorgaan, nog hoog stens twee of drie jaar in ge bruik zijn, In de gisteren uit gebrachte investeringsnota wordt namelijk in 1974 al 700.000 gereserveerd voor de bouw van een nieuwe politie post met garage in Kethel. In totaal is 900.000 voor dit pro ject uitgetrokken, waarvan de eerste aanzet van 100.000 voor volgend jaar op de be groting is gezet. Maassluis De gemeente Maassluis vindt het onverant woord te «jachten met het opknappen van de Wippers molen tot rijk en provincie met subsidie over de brug zijn gekomen. De molen raakt zo in verval, dat de restauraties- kosten door uitstel steeds ho ger oplopen. Sinds eind mei vorig jaar zijn de kostenra mingen al toegenomen van f84.000 tot 100.000. Naar het oordeel van burge meester en wethouders mag daarom niet meer worden ge wacht met 't herstelwerk. In. het komend voorjaar willen ze molenmaker Verbij uit Hoog- made laten komen. De ge meenteraad is voorgesteld f 100.000 beschikbaar te stel len. De subsidies van rijk en provin cie, respectievelijk 40 en 15 procent, komen de eerste ja ren niet op tafel. De subsidie- pot van het rijk is leeg, en de provincie heeft beloofd overde brug te komen na het rijk. Het ministerie van erm heeft het stadsbestuur gezegd in 1975 nog maar eens te komen t praten. De gemeente heeft de molen in mei van dit jaar voor een gulden gekocht. Schiedam In de aanbiedingsnota bij de gemeentebegro ting voor 1973 zegt wethouder B. E. Collé van openbare werken, dat eind 1972 de plannen voor een nieuw ge bouw voor de gemeentelijke vervoers-, reinigings- en ontsmettings- en marktdiens't gereed zullen zijn. Tot nu toe waren opmerkingen over de slechte huisvesting van de dienst aan de Buiten- havenweg een steeds terugke rend punt in de jaarlijkse be leidsnota van de wethouder, die de rcinigingdienst in zijn portefeuille heeft en werd de noodzaak onderstreept van een nieuwe huisvesting. De in de aanbïedïngsnota 1972 toegezegde kredietaanvrage rrvbö'r "uitvoering-;v arv déeerste fase van. de nieuwbouw is uit gesteld, omdat een. kritische beschouwing van de direkteu-- ren van de VROM-dienst en Gemeentewerken tot de con clusie heeft geleid, dat een minder groot terrein voldoen de mogelijkheden biedt om de werkzaamheden naar behoren te vervullen. Naast de kredietaanvraag is het volgens wethouder Collé wel noodzakelijk om voor de bijna onhoudbare toestand waarvan nu sprake is een. oplossing te- vinden. Onde'rzocht wordt de mogelijkheid tot het huren van een ruimte, die op korte afstand van de nieuwe vesti ging in het industriegebied be schikbaar komt en waarin het wagenpark en de administra tie kunnen worden onderge bracht. Ook de accommodatie voor hét personeel kan-beter worden ingericht. De eerste, fase van het nieuwe gebouw, die zal moeten worden uitge- voe"rd,'.zal dan de werkplaats moeten, zijn. Het wagenpark van de VKOM staat aan de Buitenhavenweg voor een belangrijk deel 's nachts buiten gearkeerd 'snachts buiten geparkeerd bij gebrek aan voldoende ga- rageïruimte. Schiedam Wethouder G. Kaptein van jeugdzaken heeft In zijn beleidsnota over dit onderwerp bij de gemeente begroting voor 1973 weinig goede woorden over voor de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren. Hij vindt dat de S.R.J.J. alles in het werk zal moeten stellen om weer representatief te worden voor. zowel de georganiseerde als de ongeorganiseerde jeugd. De wethouder spreekt van een „Algemene malaise" als hij het in zijn beleidsno ta heeft over het jeugdbeleid in/Schiedam. In de nota laat •thouder Kap tein nog eens een aantal za ken, die zich sinds het ont staan van de raad hebben voorgedaan de revue passe ren. Om zich waar te maken als nieuw orgaan is de SRJJ soms wat geforceerd opgetre den, meent de wethouder, die zegt dat de SRJJ zich beter zal kunnen waarmaken door zich in alle rust te concentre ren op minder spectaculair werk als onderzoek, overleg en dienstverlening. indertijd zou een inventarisatie van bestaande voorzieningen op jeügdgebied in Schiedam worden gemaakt en zou een onderzoek worden verricht naar wensen en behoeften. Uit het eerste inventarisatierap port kwam de suggestie ora werkbezoeken te gaan afleg gen bij onder andere sociëtei ten. Die bezoeken hebben vol gens de wethouder nog niet plaatsgevonden. Door plannen als het jeugddorp aan het Schuttersveld, het JAC in oprichting en het inrichten' van hét Proveniers^*" huis, komen volgens de wet houder meer concrete beleids punten in het gedrang. De heer Kaptein vraagt zich af of zich In het afgelopen 'jaar slechts kinderziekten van een kersverse SRJJ hebben ge openbaard en of ook de onder linge spanningen tussen be stuur en staf hiertoe behoren. „Wat moeten we denken van de Schiedam De Haagse evan gelist Johan Maasbach heeft belangstelling voor het exploiteren van de Ha venkerk. Hij overweegt hei kerkgebouw aan te kopen en te exploiteren en liet ons gisteravond meedelen dat zijn organisatie over aankoop van de kerk in on derhandeling zou zijn. Hoewel Maasbachs woordvoer der nog niet kon meedelen in welk stadium de onderhandte- lingen verkeren en wat voor functie men aan de Haven- kerk zou willen geven, deelde de woordvoerster meet „Voorlopig |s voor ons het be houd van het kerkgebouw het belangrijkste. Het moet nog worden bekeken wat er met het gebouw zal worden ge daan". Wel hecht de organisatie van Maasbach er waarde aan dat het kerkgebouw, als zodanig in gebruik zou blijven. Inmiddels zit het comité tot be houd van de Havenkerk niet stil. Men wil geld inzamelen en heeft een comité van aan» beveling gevormd, waarin be kende Schiedammers hebben zitting genomen. Via de Spaarbank anno 1820 (giro 209460) kan men het actiero- onité enige financiële basis ge ven. Verder zijn er plannen voor een brief aan staatssecretaris Vonhoff van c.r.m., die over het afgeven van de aan ge vraagde sloopvergunning moet beslissen. Op een aantal plaatsen in de stad liggen pe- titielijsten ter tekening, waar men de brief aan de staatsse cretaris mede kan. onderteke nen. In de brief wordt de heer Vonholf gewezen op de bijzondere waarde van het kerkgebouw. In het comité van aanbeveling hebben onder anderen zitting genomen een aantal leden van de gemeenteraad, gemeente archivaris drs. G. van der Fèijst, de oud-wethouders Houtman, Sabel en Seheffers, artsen, oud-burgemeester mr. J. W. Peek, museumdirecteur J. Paalman en da. K. H. Schu ring, gereformeerd predikant. De petitielijsten liggen ter teke ning in de gemeente-biblio theek, bij Het Vrije Volk, Hoogstraat 76 en bij de redac tie van de Schiedamsche Cou rant, Broersvest 3a. zo matige opkomst bij de ver- gaderingen van de algemene raad? Heeft de jeugd geen be hoefte meer aan deze Jeugd raad?", vraagt de wethouder zich af. Hij is overigens van mfnlngV dat het onjuist zou zijn om het voortbestaan van het instituut Raad voor Jeugd en Jongeren te laten afhangen van het gé- voerde beleid gedurende de eerste zestien maanden, van het bestaan. De nieuwe be stuursperiode, volgend op de te houden verkiezingen in dit najaar, zal dan ook in het ka der moeten staan van hét; sa neren van scheefgegroeide verhoudingen, aldus de heer Kaptein. De wethouder meent, dat de SRJJ alles moet doen om weer representatief te worden voor zowel de georganiseerde als de ongeorganiseerde Jon geren en. vele contacten, moet. opbouwen en aanhouden om zich niet te isoleren! De SRJJ zou niet meer en niet minder moeten zijn dan een gesprekg? podium. voor.„alle jongeren. Alle deelnemende groeperin gen verwerven zich op deze wijze een stuk inspraak in de beleidsbepaling vsa het ge meentebestuur, meent de wet houder. Bij merkt tenslotte op, dat de verkiezingen voor het alge meen bestuur van de SRJJ dit najaar slechts ten dele een in zicht zullen geven in dé maté van betrokkenheid van de jeugd bij hun eigen situatie. „Of hierin een jeugdraad een rol speelt, hangt niet in eerste instantie af van het aantal kiezers, maar vooral van het functioneren en zich presente ren van de jeugdraad zelf. In die zin blijft de behoefte aan een Raad voor Jeugd en Jon geren bestaan Schiedam Er komt een on derzoek naar de organisatie en efficiency bij de dienst Ge meentewerken. Na een uitvoe rige verkenning door de direk- teur van Gemeentewerken heelt deze dienst een voorstel ingediend voor een opdracht aan een bureau. Wethouder Collé zegt in zijn beleidsnota van mening te zijn, dat vóór de opdracht kan worden ver leend, ook nog overleg moet worden gepleegd over de in houd van de opdracht. Schiedam Er zit schot ln:';." D* eerste van de 196 woning wetwoningen in Woudhoek- Zuid zal op 23 november in gebruik worden genomen. Op 16 november gaat de eer ste bewoner 2tjn huis inrich- ten, dat een week later offi cieel zal worden geopend. - Met het overhandigen van- de sleutel zal de eerste be-- woner van Woud-Zuid zijn. nieuwe woning kunnen be-.., trekken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1