„Op zoeknaar leerlingen in de Waterweggemeenten Rector Visser wil van gymnasium streekschool maken SG organiseert internationale fotowedstrijd VRAGEN OVER HAVENKERK Werk gaat door FELLE KRITIEK OP VNG-RAPPORT EARTH AND FIRE IN ARCADE Bewonersvereniging wil uitspraak raad over huiirmaatregelen Peter Frings in 't Zoldertje De Groovy's in Jeugdhaven £3 Verbindingsiveg Burg. Pruissingel-Hargalaan „Gemeente moet niet meewerken" SCHIEDAMS CHE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 Schiedam Rector drs. W. A. Visser van het Stedelijk Gymnasium in Schiedam gaat op zoek naar nieuwe leer lingen voor zijn school. Om er meer te krijgen dan de 175 gymnasiasten die op dit ogenblik eén van de 40 zelfstandi ge gymnasia bezoeken, die nog overgebleven zijn in ons land en die niet zijn opgegaan in een scholengemeenschap, zal hij binnenkort schoolhoofden bezoeken in Schïedam- Groenoord, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland en later wellicht ook Voorne en Putten. Drs. Visser gelooft in de func tie van zijn school, ook al gaan er de laatste tijd steeds meer stemmen op dat een zelfstandig gymna sium verouderd is en zou moeten verdwijnen. Dat laatste gelooft de heer Vis ser helemaal niet. Integen deel, hij rekent er zelfs op dat door zijn kruistocht door de regio het leerlin gen-aantal van zijn school zal oplopen tot 300. Aan de minister is gevraagd om een extra verdieping voor het gymnasium, dat samen met de rijksscholenge meenschap in één gebouw aan de Hugo de Grootstraat ïn Sehiedam-Nieuwland is ondergebracht. Nu reeds is het gymnasium te klein. De 175 leerlingen zijn voor een déeï In een ander schoolgebouw ondergebracht. Rector "Visser is optimistisch over het Vesultaat van zijn kruistochtdoor de Waterweg gemeenten. .„Veel scholen we ten gewoon niet dat we be staan en veel schoolhoofden kennen ons gymnasium niet. Daar reken ik ook Groenoord onder, want uit deze wijk krij gen we vrijwel geen leerlin gen, hoe vreemd dat ook, ge zien de sociale opbouw van deze wijk,- mag klinken". De rector is er van overtuigd dat de leerlingen van de ba sisscholen, eenmaal bekend gemaakt met het gymnasium, naa'r zijn school zullen komen. Zij het niet in groten getale, want het type onderwijs houdt een bewuste keus in voor de leerling. „Toch moeten die leerlingen er zijn", is zijn vas te overtuiging. Op het ogen blik vervult het Stedelijk Gymnasium nauwelijks een regionale functie. Van de 175 leerlingen komen er slechts 15. van buiten Schiedam: Deskundigen van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten, die een deelrapport hebben opgesteld over het voortgezet onderwijs in Schiedam, voor- spelden het gymnasium een sombe're toekomst en advi seerden zelfs, de school te doen opnemen in een verband- met de rijksscholengemeen schap, onder een leiding. PROTEST „Die heren hebben daarmee een. best stukje anti-pr opaganda voor onze school gemaakt. Ze zijn hier nooit geweest om eens met mij te p'raten over het voortbestaan van deze school", zegt drs. Visser, die een protestbrief aan b. en w. over het gedeelte uit het rap port dat zijn school behandelt heeft gezonden. Zijn docenten hebben dat eveneens gedaan en het ziet er naar uit, dat ook de ouders het er niet bij zullen laten zitten. De rector neemt het de samen stellers van het rapport erg kwalijk dat ze onjuiste cijfe'rs hanteren bij het noemen van het aantal leerlingen dat zijn. school bezoekt. In tegenstel ling tot de VNG-deskundigeü houdt hij liever een zelfstandi ge school, bang als hij is voor een mammoetschool met zo'n 1400 leerlingen. Het geven van goed onderwijs komt daar door naar zijn mening lelijk in de knel. ,Dat gaat echt niet samen. De deskundigen hebben de gerote fout gemaakt dat ze vergeten dat het gymnasium een streeffunctie heeft. Daar heb ben ze helemaal geen reke ning mee gehouden. We heb ben trouwens geen enkel pro bleem mei de doorstroming van leerlingen, zoals in het 'rapport wordt verondersteld. Van wie hier komt, wordt een zekere begaafdheid verlangt. Als na geruime tijd 'blijkt, dat een leerling bij ons niet mee kan, verwijzen we hem bij voorbeeld naa'r het havo. Andersom vindt het ook plaats, al is dat minder. Met de rijks scholengemeenschap met wie we samen dit gebouw delen, hebben we een beste ver standhouding. Het feit dat in een brugklas van een scholen gemeenschap een betere keu zemogelijkheid wordt gescha pen voor de leerling, is niet juist". De rector gelooft wel in een. ge meenschap van scholen, wat een samenwerking van diver se soorten scholen inhoudt, maar met behoud van de ei gen zelfstandigheid. Een pril ■begin van zo'n gemeenschap is er, getuige de samenwer king tussen de rijksscholenge meenschap en het gymna sium. OUDE TALEN Grieks en Latijn hebben op het lesrooster altijd een belangrij ke plaats ingenomen en ook de Mammoetwet heeft daar geen verandering in geb'raeht. Drs. Visser acht de waarde van beide talen daarin zo groot, omdat ze de persoon lijke creativiteit van de leer ling stimuleren en meent dat de Europese literatuur van nu vaak bepaald wordt door wat Grieken en Romeinen hebben uitgevonden op het gebied van stijl, motieven, verhalenschat enzovoorts. Ook legt hij de na druk op de cultuurhistorische waarde van de oude talen. Met behulp van de typische gymnasium-vakken als de oude talen nu eenmaal zijn ziet de rector in dit schooltype een goede voorbereldingsmo- geiijkheid op de universiteit. Al wo'rdt er aan het Latijn en Grieks geen letter veranderd, aan de vorm waarin dit taal onderwijs wordt gegeven wel. De heer Vissër ondervindt dat de belangstelling van zijn leerlingen voor beide talen in de afgelopen jaren is toegeno men, al hebben de leerlingen een meer kritische instelling jegens deze vakken ingeno men. Hoewel ook op het atheneum les wordt gegeven in Latijn en Grieks neemt drs. -Visser dat deze talen daar minder tot hun recht komen. Bovendien zijn ze op het gymnasium ver plichte examenvakken. De tocht van drs. Visser langs de schoolhoofden in het Wa terweggebied en in een later stadium wellicht die op Voor ne en Putten zal wel tijd in beslag nemen: er zijn in de Waterweggemeenten Maas sluis, Hoek van. Holland, Vlaardingen en een deel van Schiedam zeker meer dan 110 basisscholen. Eerst komt Maassluis aan de beurt, daar na Hoek van Holland, dan Maasland en tenslotte Vlaar dingen. De rector tenslotte: „Hoewel er veel bezwaren rijzen tegen kleinere zelfstandige scholen. O Het Stedelijk Gymnasium aan de Hugo de Grootstraat in Schiedam. meen ik dat hier geen ver vreemding optreedt. "We ken nen elkaar hier nog alle* maal". Dat het Gymnasium een streekschool kan worden, staat voor hem vast. Ruimte gebrek zal de school dan voor nieuwe problemen plaatsen, mahr daar wil drs. Visser een oplossing voor zien te vinden. Schiedam De Schiedamse- zanger en. gitarist Peter- Frings komt op zaterdag 4 no- vember om acht uur in de so ciëteit 't Zoldertje. Frings zingt over het algemeen éigen composities, die hij op voor- treffelijke manier weet te b'rengen. De sociëteit is geves tigd aan de Lange Haven 92. Schiedam De Groovy's ko men op vrijdagavond 3 no vember. vanavond dus, in'- Jeugdhaven-Nieuwiand, Al- bardastraat 69, Schiedam. De Groovy's hebben vooral be kendheid gekregenin Oost- voorne. De avond begint om - half negen en de entree-prijs is vastgesteld op 2,50. De or ganisatoren verwachten dat het een gezellige en sfeervolle avond zal worden- Schiedam De afdeling Internationale Uitwisseling van de Schiedamse Gemeenschap organiseert in december 1972 en au gustus 1973 een grote internationale fotowedstrijd. De deelna me aan deze wedstrijd staat «pen voor de inwoners van die steden, die met Schiedam deelnemen aan de jaarlijkse jeugd uitwisseling. Dat zijn Norrköping, Neath, Esslingen, Vienne en Udine. 3e -wedstrijd zal resulteren in een tentoonstelling, die in alle steden zal zijn te bezichtigen. De officiële opening zal eind 1973 plaatsvinden in Vienne. De tentoonstelling eindigt in de zomermaanden in Schie dam. Voor de deelname be hoeft men geen lid te zijn van een fotoclub. De Schiedamse fotoclub verleent medewer king. Jet thema van de wedstrijd is „Onze stad en zijn inwoners". Het minimumfarm a at van de foto's moet 18 x 24 cm. zijn. Een deskundige jury uit alle landen zal aan het eind van de reis van de expositie de win naars bekend maken. De deel nemers ontvangen dan tevens hun foto's terug. b foto's kunnen tot. het einde van deze maand worden inge zonden aan de afdeling inter nationale uitwisseling van de Schiedamse Gemeenschap, Overschiesestraat, Schiedam. Men kan daar ook verdere in formaties inwinnen. ;^e jeugduitwisseling 1973 wordt in juli en augustus gehouden. De groep die naar het pu'~-e Esslingen gaat, vertrekt in juni en komt 14 juli terug, de groep naar Vienne gaat 14 juli weg en komt 28 juli terug en de groep naar Udine vertrekt 'r.-ï* juli en keert eveneens 28 -juli Jn Schiedam terug. De buitenlandse gasten verblij- ven in Schiedam van 28 juli tot 11 augustus. Schiedam De Nederlandse en bereikte binnen enkele teerd, tot een groot orkest pop-groep Earth and Fire treedt zaterdag A november op in pebouto Arcade.; Het concert begint om acht uur. Earth and Fire startte ruim drie jaar geleden als voor pro gr ammagroep van de Golden Earring. Na enkele maanden kwam hun eerste single „Seasons" uit. Deze plaat werd een groot succes weiken de Nederlandse top tien. De singles die daarna uitkwa men heten: Ruby is the one, Storm and Thunder en Me mories. Op de elpee „Song of the Marching Children" Introduceerde Earth and Fire de mellotron, een in strument, waarop werkelijk alles kan worden geïmi- toe. Earth and Fire bestaat uit Ge- rad Koerts: mellotron, or gel, Hans Ziech: basgitaar, Jèmeny Kaagman: zang, Ton v.d. Kley; drums en Chris Koerts: gitaar. Earth and Fire brengt bovendien een eigen light-show mee. Zaier- dagavond acht uur. Arcade, Lange Haven 71- Open vragen aan het kerkbe stuur van de H. Liduina-Ro- zenkrans parochie te Schie dam betreffende de Haven- kerk. Toegezonden aan kerke lijke en burgerlijke autoritei ten en aan de pers. 1 Is het kerkbestuur bereid, voor de aanvrage van de sloopvergunning via het „bin nenstadsblad" volledig hun voorstellen, hun werkzaam heid en ijver tot behoud van de Bovenkerk openbaar te maken? 2 Zijn de geruchten waar te ma ken, dat de tekeningen voor een nieuw „samenkomstge bouw" gereed zijn of in voor bereiding, en dat gebouwd zal worden op de plaats waar de Havenkerk staat, ofwel in sa menwerking met de Hervorm de kerk achter de apotheker „Jansen" zal komen? 3 Is 't waar dat mgr. A. Simonis geadviseerd heeft de Haven- kerk te bestemmen als bede vaartkerk in verband met hel komende Heiligjaar 1975 en de beschikbare gelden van de op- brengst van de Frankelandse- kerk daarvoor te gebruiken? 4 Is het juist^ dat het kerkbe stuur als één van de voor waarden aan het NMS heeft gesteld: de Havenkerk niet te verhuren aan pater Kotte? 5 Acht het parochiebestuur zich verantwoord door op iedere jaarvergadering de kwestie „Havenkerk" niet aan de orde te stelten en de gestelde vra gen niet te beantwoorden? 6 Neemt het voltallige parochie bestuur de verantwoording op zich, dat op dezelfde dag van de bovengenoemde vergade ringen vage publicatiesver schijnen in het Rotterdamseh Nieuwsblad (Schiedamse edi tie)? 7 Heeft het parochiebestuur vanaf de sluiting van de Ha venkerk eerder de wens van deken Oudshoorn bij zijn in stall a t:e rede, namelijk al het oude zo snel mogelijk op te ruimen, laten prevaleren bo ven dat het een gebouw aan God geschonken is, en de gehechtheid aan dit ge bouw door de Schiedammers zelf? 8^ Kan het parochiebestuur nu met een redelijke verklaring komen waarom zij een open bare vergadering en een twee daagse openstelling van de Havenkerk heeft geweigerd, evenals de weigering deze kerk terug te geven aan de RK kerk? U bent immers een N.V. Kerk geworden. :i "leseft u dat als u deze vragen met een „ja" beantwoordt u zich schuldig heeft gemaakt aan opzettelijke ophóuden van restauratie, en God berooft :.van zijn woning en Schiedam berooft van een monument en van zijn status als bedevaart- stad. 10 Dat u met uw beslissing, en uw beleid als parochiebe stuurders ook rekening en verantwoording zal moeten afleggen in het hiernamaals. 11 Is het kerkbestuur, bereid na verkoop en sloop van de Ha venkerk, en over enige jaren de Singelkerk, zitting te ne men in het parochiebestuur van de H Hartkerk, zodat de kerkgeschiedenis later kan vermelden, de beeldenstorm woedde in de stad Schiedam het felst. Van deze elf vragen verwachten wij dat zij in het openbaar beantwoord worden ter gerust stelling van uw geweten en van de bewoners van uw stad, zodat niet in de toekomst ge schreven moet worden onze voorouders hebben van hun stad, een dorp in de Delta ge maakt. Namens de verontruste katolieken van het bisdom Rotterdam M, C. NI. v.d. Goes ij- v. Swindensingel 4 Schiedam Vlaardingen Erg nieuwsgierig was men woensdagavond tij dens de raadsvergadering naar 't alternatieve plan dat is ont wikkeld nadat er bezwaren waren gerezen tegen de aan leg van de verbindingsweg tussen Burgemeester Pruis singel en de Schiedamse Har- galaan. Men deed gissingen over hoe dat plan er uit zou zicw, maar dat wist eigenlijk niemand precies. Wethouder Kloots zei echter dat men binnenkort verwacht dat het plan uitvoerig uit de doe-, ken zal worden gedaan bij een vergadering van de commis sie stadsverfraaiing. „Er is een weg en er Is een plan voor de binnenstad", zei hij om de zaken goed te scheiden. ,.,Dit plan is geen alternatief voor de wegenaanleg, maar is in eerste instantie gericht op de oude binnenstad" De werkzaamheden aan de nieuwe verbindingsweg lever- dén klachten op van bewoners aan de Wil helm in a sin gel en dé Burgemeester Luyerinksln- gelzij zijnvan mening dat deze weg het milieu van de naaste omgeving aantast en ■willen stopzetting van de •werkzaamheden. Al is nu niet bekend, hoe het alternatieve plan er uitziet, b. en w. zullen de heer Verheij Pols, de woordvoerder van de groep, schrijven dat zij de aanleg van de verbindingsweg nood zakelijk en verantwoord ach ten cn dat de werkzaamheden niet stopgezet zullen worden. ONDERZOEKINGEN Burgemeester en wethouders schrijven dat er diverse on derzoekingen zijn geweest naar alternatieven en noemen een tracé dat ongeveer de Mauritssingel zou volgen, eén tracé waarbij gebruik gemaakt wordt van de kunstwerken van rijksweg 20 en een vroeg tijdige aanleg van de stad- sirekweg door de Broekpolder alsmede een verbindingsweg Hargalaan-Marathonweg. De onderhavige verbindingsweg is zo schrijft het college als gunstigste mogelijkheid naar voren, gekomen. Voor de bewoners van de Wil* helminasingél en de Burge meester Luyerinksingel zijn van gemeentewege maatrege len genomen om de kans op het schaden van de belangen van de bewoners zoveel moge lijk te beperken. Die maatre gelen zijn dan, ai dus b. en w. a. De 'afstand tussen de Burge- meester Luyerinksingel en WiJheimlnasingel en de Rijks- 1 wtfg 20 if zo groot mogelijk gehouden, waardoor de ver bindingsweg zo dicht mogelijk tegen de Rijksweg 20 is gesi tueerd als volgens de eisen van Rijkswaterstaat mogelijk is. b. De verbindingsweg wordt voorzien van een goede funde ring, waardoor het verkeer op deze weg geen trillingen in de ondergrond, die schadelijk kunnen zijn voor de dichtst bijzijnde panden, zal veroor zaken. c. De weg wordt ter beperking van de geluidsproduktie van het verkeer voorzien van een asfaitverhardlng, d. Ter beperking van de geluids hinder wordt tevens een dich te beplanting aangebracht tussen de verbindingsweg enerzijds en de Wilhelmina- singel en Burgemeester Luye rinksingel anderzijds. e. Door middel van verkeers- lichten wordt voor het verkeer - op de verbindingsweg een - „groene golf" ingesteld, zo-.-, dat afremmen, accelereren en., stilstaan van dit verkeer wordt beperkt, hetgeen een gunstige invloed 2al hebben op de produktie van geluid en uit laatgassen, f. Voor de aanvoer van materia len wordt slechts in zeer inci dentele gevallen gebruik ge maakt van de Wühelminasin- gel en de Burgemeester Luye rinksingel. Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Zuid wil een uit spraak van de gemeenteraad over de huurharmonisatleniaat- rcgelcn van minister Udink van Volkshuisvesting. De leden van de pas opgerichte vereniging zijn tegen de door de minis-., ter vastgestelde richtlijnen. Ze vrezen dat de niéuwe regels», vooral de zogenaamde 12-procer.tsregfclmg en de beperkte mo gelijkheden om slechte en vooroorlogse woningen buiten de plannen te houden een ernstige achteruitgang betekenen. De huurdersvereniging Is be zorgd over de plannen omdat de harmonische opbouw van het huur-patroon in gevaar zou komen, de slechte en voorloorlogse woningen snel in huurprijs zouden stijgen en de kwaliteit van de woningen zou steeds minder gaan mee spreken. De bewonersvereniging vindt dat vanuit sociale overwegin gen niet moet worden meege werkt door de gemeente Schiedam aan deze wat ze noemt „verslechtering". In dien bovengenoemde richtlij nen uitgevoerd zullen worden zou er een tegenstelling kun nen ontstaan tussen de wit van de kiezers en de maatre gel die hen zou worden, opge legd. Aldus de huurders uit Schle- dam-Zuid, die niet uitsluiten dat na de verkiezingen door een andere regering en een ander parlement een ander beleid ten opzichte van de huurharmonisatie zou kunnen worden gevoerd. Ze hopen dat' de Schiedamse raad tot een uitspraak zal komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3